1000 25 VRIJDACI 19 OCTOBER 500 300 EERSTE BLAD No.247' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. If Ad OF VELDE Jr., Walstraat 58-68, Vlissingin. Teiii. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS van VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een. hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen De herclassificatie en de gevolgen voor Zeeland. Onder verwijzing naar het bericht over herclassificatie der gemeenten weet de „Volkskrant" te vermelden, welke verschui vingen er onder de gemeenten zullen plaats vinden. Van de eerste naar de tweede klasse gaan o.a. de gemeenten Vlissingen en Middelburg. Van de tweede naar de derde klasse zul len o.a. worden overgebracht Goes, Hans- weert, Ter Neuzen en Zierikzee. Er zijn ook gemeenten buiten Zeeland, die per 1 Januari 1935 van de tweede naar de derde klasse gaan en dan zes maanden later, dus op 1 Juli 1935, van de derde naar de vierde Het personeel in deze gemeenten krijgt dus eerst vier of zes procent verla ging, naar gelang het jaargelders of week- Iooners zijn, en dan op 1 Juli nog weer eens vier of zes procent, dus in totaal acht of twaalf procent. Deze herclassificatie beteekent opnieuw een salarisverlaging voor het rijkspersoneel, waarin dan alleen een deel van het platte land mag bijdragen. De groote steden heb ben er geen last van. Verlichting van stilstaande auto's. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende bekendmaking van B. en W-, betreffende verlichting van stilstaande auto's. „De Idioot" van Dostojewski. Voor de Vereeniging' „C.K.W.O:" trad gisteravond in de Nieuwe Kerk als spreker op prof. dr. Joh. de Groot uit Groningen, met bovenstaand onderwerp. Voor deze lezing bestond zeer groote be langstelling de kerk was geheel bezet. Prof. De Groot heeft getracht zijn niet gemakkelijk onderwerp zoo duidelijk moge lijk te behandelen, en is daarin bijzonder goed geslaagd op boeiende en populaire wijze heeft spreker zijn stof behandeld. De groote en gespannen aandacht, waarmede de begaafde spreker gevolgd werd door de talrijke aanwezigen is daarvoor het beste bewijs. Het was niet spreker's bedoeling over „De Idioot" in. verhaalvorm te vertellen, doch te wijzen op de strekking ervan te teekenen het leven van een mensch, die Christus wil volgen in een slechte maatschappij. Spreker houdt veel van dit boek van Dostojewski en natuurlijk zit hier een stuk persoonlijke voorkeur in, en zijn groote waardeering hiervoor wil hij zijn hoorders niet opleggen, maar de angstige vraag, die uit het boek naar voren komt, nl. hoe wij als Christenen in deze zondige wereld heb ben te leven, dezen avond ond$r de oogen zien. „De Idioot" is al een oud boek, ongeveer 70 jaar geleden geschreven, en toch is het een boek voor onzen tijd, moderner dan de werken van Ibsen en Tolstoï. Spreker ziet er in een nieuwe navolging van Christus, evenals bij Thomas a Kempis, een aanwijzing hoe wij hebben te leven midden in de wereld. Dostojewski is een echt Christelijk auteur. Voor hem is er geen waarheid buiten Chris tus. Het probleem van den mensch heeft hem steeds gekweld. Het probleem van God lost hij op als een Christen hij luistert naar wat Jezus zegt. Hij was een groot psycho loog en had den zelfden blik op den mensch als het Evangelie. Geboren in 1821 werd Dostojewski op 28-jarigen leeftijd ter dood veroordeeld, doch toen hij het schavot reeds beklommen bad, veranderde de Tsaar de doodstraf in 10-jarige verbanning naar Siberië. In dat ontzaglijke moment, vlak voor de poorten van den dood, leerde Dostojewski God kennen en hij ging de verbanning in alleen met een Nieuw Testament, hem door een Russische dame geschonken. Het leven van Dostojewski was verder een leven vol tegenstellingen. Hij was een Christen, met.een bewogen hart voor al wat arm was en ellen lig. Zijn geheele bezit gaf bij weg aan arme bloedverwanten en andere nooddruftigen. en ook was deze man een speler, die aan Duitsche speelbanken groote sommen verloor. Hij leed aan toevallen en beleefde, zooals bij zelf getuigt, vlak vóór zulk een aanval, heerlijke en ook verschrikkelijke oogenblik- hen, welke hij voor niets zou willen missen. In een ondeelbaar oogenblik trok dan zijn gansche leven aan hem voorbij, en voelde bij sterk de gemeenschap Gods. De hoofdpersoon in „De Idioot", vorst Muskin, is de uitbeelding van Dostojewski zelf. Deze was ook een toevallijder, en keert genezen uit Zwitserland terug, en wordt dan voorgesteld als den volkomen goeden mensch, zooals volgens het Evangelie de mensch ook in deze zondige wereld' kan zijn, maar helaas het ideaal zoo weinig nabij komt. Rondom de hoofdpersoon groepeert Dos tojewski de verschillende figuren, deftige en ook arme menschen, slechte menschen, met hun moordlust, wellust, hebzucht, zoo als over het algemeen de menschen en ook wij Christenen zijn. Allen die mét vorst Muskin in aanraking- komen, ondergaan echter den heilzamen invloed van zijn getuigen en al wordt in het boek weinig over God gesproken, toch is „De Idioot" door heel het werk heen de verkondiger van het Evangelie van Christus. In het boek wordt veel gesproken en uit de woorden zijner figuren bouwt Dosto jewski zijn menschen op. De brandende vraag klinkt ons uit „De Idioot" tegen Wie zijn wij zonder Christus, doch ook het antwoord Al zijn de demoni sche machten sterk, Christus is machtiger. Zonder een. compromis te sluiten, gaat vorst Muskin, de man van de absolute naasten liefde, achter Jezus aan. Dit is de symbo liek, welke Dostojewski, als een machtig profeet, de menschheid heeft willen brengen. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer J. Ma rijs, geopend en na gezamenlijk gezang „Zij zal ons niet berouwen, de keus van 't smalle pad" door prof. De Groot met dank gebed gesloten. A G. O. Harry van OssFelix de Nobel. V olksliederen-avond. Concertgebouw. Het volkslied is een levend bezit, evenals de taal. Al wórdt hét' Ook verdrongen door de geïmporteerde muziek, omdat men nu eenmaal meer van „Schlagers" houdt in onze dagen, toch blijft de eigen schoonheid van een grooten schat volksliederen, welke door de eeuwen heen de verklanking vorm den van wat er in het hart van het volk leefde en die in het land zélf uit innerlijkec drang gezongen werden, bestaan, en her leeft daarnaast, dank zij de uitgave van bundels en de dragers en draagsters van het volkslied, de belangstelling voor dat gene, wat bewaard bleef van deze volks kunstuiting. Dat de schoonheid, de menschelijkheid en de waarheid van die liederen onvergankelijk en niet aan mode onderhevig zijn, heeft Harry van Oss, die gister de serie A.G.O.- avonden van het nieuwe seizoen opende, duidelijk en klaar in het licht gesteld. De zanger, die aan voortreffelijke stemmidde- len een overtuigende voordracht paart, heeft met zijn merkwaardig programma, dat samengesteld was uit Nederlandsche, Lotharingsche, Duitsché, Jiddische en Fran- sche volksliederen, alsmede Negro-Spiritu- als, een interessante analyse van de volks ziel gegeven. Steeds bracht hjj ieder lied, na een alleszins te apprecieeren toelichting zijnerzijds, verschillende teksten zouden anders zeer zeker onbegrijpelijk zijn ge weest in zijn eigen sfeer, waardoor een rijkdom aan schakeeringen van naïeven, devoten ernst tot schalksche guitigheid en ondeugendheid werd getoond, zoodat deze avond een bijzondere beteekenis verkreeg. Van al deze karakteristieke liederen memo- reeren wc gaarne het innige „Ic wil mi gaen vermeyden", het grappige „Ach Schatz wenn du über die Gassen gehst", het inderdaad goed getypeerde en door het contrast tusschen collecten-toon en zang frappeerende „Die Lumpenbauern", het in drukwekkende „Schlugt der Saigerl eins", het geestige, charmeerende „Trois jeunes tambours", het ontroerende, monotone „Same train". Harry van Oss werd door Felix de No bel, die alle liederen bewerkt heeft en in de Negerliederen ook vocale medewerking verleende, uitstekend aan den vleugel be geleid. De toehoorders hebben met langdurig applaus, dat bij enkele geestelijke liederen echter niet paste, herhaaldelijk aan hun ingenomenheid uiting gegeven, zoodat eea toegift een Neger-spiritual niet uit bleef, waarna de waardeering voor beid3 kunstenaars in een staande hulde culmi neerde. O. Herdenking 75-jarig bestaan Christelijke Vereeniging voor Jonge Mannen. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging wordt Woensdag 24 October a.s. in de Groote Kerk een herdenkingsdienst gehouden onder lei ding van den eere-voorzitter der vereeni ging, ds. A. T. W, de Kluis alhier. Feestredenaars zijn de oud eere-voorzit- ters der C.J.M.V. ds. W. A. B. ten Kate te Wassenaar en ds. E. H. Blaauwendraad te Baarn. Medewerking verleent de Chr. zang- vereeniging „Hoop op Zegen". De toegang tot dezë samenkomst is vrij. De begunstigers en verdere genoodigden met hun echtgenoote, hebben op vertoon van hun programma, hetwelk overigens strikt persoonlijk is, toegang tot den Fami lie-avond op Donderdag 25 October a.s., des avonds om kwart over acht. in het Concertgebouw aan de Emmastraat. De „GeBeTe". Britannia. Het bestuur van de vereeniging „Gemeen schappelijk Belang" verzoekt' ons opname van het volgende 1 Alles is volop in actie om a.s. Maandag met de inrichting der- stands te kunnen be ginnen, terwijl men van alle kanten bezig is om de opgezette plannen ten uitvoer te brengen. Indien men dus Maandag in Britannia een kijkje zou kunnen nemen, zal het lied van den arbeid klinken. Het ware te wenschen dat het heele bedrijfsleven hetzelfde lied kon zingen, maar dan voor een' langeren tijd. Wij-twijfelen er niet aan of de winkeliers, die om de een of andere reden niet exposee- ren op de tentoonstelling, zullen ook in hun zaken door middel van speciale étalages uiting geven aan het medeleven met de ten toonstelling, want zij is bedoeld als alge- meene propaganda voor den middenstand. Zooals reeds gemeld heeft Donderdag 25 October a.s. te 2 uur de officieele opening plaats, welke zal geschieden door den bur gemeester, den heer C.' A. van Woelderen. Om 3 uur zal de tentoonstelling voor iedereen geopend zijn en wij twijfelen niet of velen zullen ons met een bezoek vereeren. De afscheiding in Zeeland. Door de Geref. Jeugdcentrale werd gister avond in het Jeugdgebouw in de Dr. Otte- straat haar jaarvergadering gehouden. Na gebruikelijke opening door den voorzitter, ds. H. A. Wiersinga, herinnerde deze in zijn openingswoord aan d e helden, niet de tegenwoordige sporthelden, maar de een voudige mannén van honderd jaar geleden, zooals ds. H. de Cock, de gewone dorps dominee. zonder redenaarstalent, maar een man wiens naam beroemd zal blijven omdat hij deed wat God van hem vroeg, gesteund in zijn zware taak door zijn vrouw. Hierna sprak de heer A. Schout over het onderwerp „De Afscheiding, speciaal in Zeeland". Op geestelijk gebied zag het er op het èind van de 18e eeuw zeer donker uit, de bloeitijd der Geref. Kerken heeft na de Dortsche Synode van 1618'19 slechts kort geduurd. Zij werd gevolgd door een geest van rationalisme, van ongeloof en van revolutie. Reeds kort na de Fransche revo lutie gaf Willem Bilderdijk den raad tot afscheiding. De beginselen der revolutie werkten nog door, de menschen waren zeer verdraagzaam, vooral geen rustverstoring' op kerkelijk gebied. Er was maar een klein getal getrouwen, slechts enkele oefenaars traden hier en daar op, men vormde de zoogenaamde gezel schappen of conventikels, vooral in Zeeland. In 1818 werd de kerkeraad te Axel afgezet, waarna onder leiding van den heer Vijge boom een kerk werd gesticht, zonder acte van afscheiding. Van zijn hand verschenen enkele werkjes tegen de kerkelijke organi satie van 1816, toen de kerk ophield Gere formeerd te zijn en Staatskerk werd. In 1835 oefende hij in Walcheren op een groote boerderij te Serooskerke. In Middelburg kwam hij in aanraking met jhr. Versluijs, deze kocht voor de samenkomsten in de Lange Delft het groote gebouw, waarin thans gevestigd is de provinciale biblio theek, in den grooten tuin waax*van later het kerkgebouw verrees dat thans nog in ge bruik is bij de Geref. gemeente aldaar. Een andere groote figuur is ds. H. Bud- dingh, die vanuit Biggekerke de leiding nam. Deze werkte aanvankelijk vooral on der de jeugd, die toentertijd in 't geheel niet ter kerk kwam en een bandeloos leven leid de. TJij hield onder ouden en jongen strenge tucht. Na een tijd van rust begon hij plot seling krachtig te prediken en te protestee ren tegen de vervolging der afgescheidenen. Spoedig liep geheel Walcheren uit om hem te hooren, overal waar hij optrad trok hij volle kerken. In 1835 liet hij plechtig het gezangenboek van den kansel dragen, waardoor zich het conflict met het kerkelijk bestuur ontwik kelde en hij zich onttrok aan de Herv. Kerk. Overal in het land waar ds. Buddingh optrad werd hij lastig gevallen door de plaatselijke overheid en werd hij voor zijn optreden beboet. In Hilversum werd zijn samenkomst uiteengedreven op grond van een nog bestaand wetsartikel van Napoleon tegen samenscholingen van meer dan 19 personen. Na zijn terugkomst in Zeeland ontmoette hij Ernst Moorhof, een man met singuliere gaven, later ook oefenaar deze was tuin man op een buiten van jhr. Schorer van den Soeburgh, gelegen op 't Zandt bij Middel burg. De kring van aanhangers werd steeds grooter, te Biggekerke predikte hij in de schuur van Job Wisse, verschillende boeten moesten worden betaald, terwijl ook enkele aanhangers achter slot en grendel werden gezet. Te Koudekerke werd op een samenkomst onder leiding van den heer Moorhof, waarbij het toegestane aantal van 18 personen niet was overschreden, door den veldwachter proces-verbaal opgemaakt en de aanwezi gen met stokken uit elkaar geknuppeld en met steenen bekogeld. Doch evenals ten tijde van Alva, hoe zwaarder de vervolging hoe grooter de groei. Vooral in Zuid-Beveland was de toeloop groot, o.a. in Nieuwdorp, 's'-Heerenhoek en Heinkenszand. In Goes zat men ook niet stil, daar was reeds een kerkeraad gekozen, die in 1836 door ds. Buddingh in een schuur te Oudelande werd bevestigd. De tegenstand aldaar was zelfs zoo groot dat ds. Buddingh tijdens het gebed door de politie van den kansel werd gehaald, doch door zijn beslist optreden trok de politie af, waarna evenwel boeten werden uitgedeeld tot ongeveer 1000. Door zijn herhaald optreden waren zijn boeten aangegroeid tot 40.000, waarna hij in het huis van bewaring werd ingesloten. Wegens afwijking in de leer der Drieëen- heid en den Heidelbergschen Catechismus ontstonden groote verschillen, waarop na onderhandeling met de predikanten Scholte en Gezelle Meerburg de breuk tusschen den kerkeraad en ds. Buddingh een feit werd. Ook door ds. De Cock wérd tegen ds. Bud dingh gewaarschuwd en hoewel hij hartelijk geliefd was, werd ds. Buddingh als leeraar in Zeeland ontslagen. Na nog enkele staaltjes over de worste ling der grootvaders en overgrootvaders op kerkelijk terrein te hebben gememoreerd, wekte spreker de aanwezigen op om te be waren het pand dat ons door hen is toebe- trouwd en tot bestudeering der beginselen waarvoor de vaderen 100 jaar terug hebben geleden. Na de pauze volgde nog een leerzame be spreking. Tot slot werd gezongen Psalm 138 3, waarna de heer Schout met dank gebed eindigde. Winkelnieuws. Een sedert jaren hier ter stede gevestig de zaak is tot uitbreiding overgegaan. De firma Bouman heeft aan haar zaak in manufacturen en lingeries een nieuwe branche toegevoegd, bestaande uit slaapka- merbenoodigdbeden. Na reeds geruimen tijd met ruimte te kampen te hebben gehad, heeft deze firma een winkelpand aangekocht op den hoek van de Branderij straatLepelstraat, recht tegenover de oude zaak. In dit nieuwe winkelpand zijn winkel en etalage op practische wijze vereenigd, zoo dat deze zaak als het war- .een groote toonkamer is. Op smaakvolle wijze zijn ge rangschikt verschillènde slaapkamer-ameu blementen, opklapbedden, aardige kinderle dikanten, é.én- en tweepersoons ledikanten, wiegen enz. Het interieur van den winkel is geheel in lichte fnatte kleuren gehouden. De crème kleurige wanden, zalmkleurig gebiesd, ge ven aan de zaak een keurig cachet. Ook de gevel is in frissche kleuren geschilderd. De verlichting is op moderne wijze aange bracht. Vijf bollampen en zeve~ schijnwer pers geven een varlichting van 3600 kaars sterkte. Ook aan den gevel zijn voor de groote spiegelruiten een drietal lampen be vestigd met een lichtsterkte van 900 kaars. Op zij van den winkel bevindt zich een ma gazijn, waar de in voorraad zijnde artikelen ruimschoots kunnen worden opgeslagen. Morgenmiddag 2 uur hoopt de firma Bou man deze nieuwe zaak te openen, die on getwijfeld wel de aandacht zal hebben. De verbouwing werd uitgevoerd door den heer J. Loois Hzn., het schilderwerk door den heer J^ de Lange, terwijl het electro- technisch bureau W. B. van den Berg en Zn. de electrische verlichting heeft aangebracht. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. In het bericht in ons vorig nummer van bovengenoemde vereeniging zijn bij de cor rectie eenige regels verkeerd geplaatst ge worden, waardoor de desbetreffende zin on leesbaar werd. Wij zullen dezen zin daarom nogmaals plaatsen Door zijn energie en groote voortvarend heid heeft hy o.a. de Vereeniging voor In Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-conslipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. strumentale Muziek te dezer stede tot een hoog peil weten op te werken, zoodat hij in die vereeniging zijn geesteskind een groote leegte heeft gelaten. Deze vereeni ging heeft dan ook eenige dagen geleden een vergadering gehouden ten einde te be spreken op welke wijze in dit gemis zou kunnen worden voorzien. In die vergade ring is, mede in verband met andere fac toren, besloten voorloopig geen orkestwer ken meer uit te voeren, doch alleen bij vol doende belangstelling solisten-concerten geven. Een afscheid. Hedenmorgen vond aan boord van het stoomschip „Oranje Nassau" van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" het afscheid plaats van den heer P. Feijtel, gedurende 33 jaar stoker bij genoemde maatschappij, die zijn pensioengerechtigden leeftijd be reikt heeft. Door den hoofdmachinist, den heer W. van der Hoek, werd een afscheidswoord gesproken en namens het machinekamer- personeel een blijvend aandenken geschon ken. De heer Feijtel, die zeer getroffen was, dankte met eenige welgekozen woorden. MIDDELBURG Tot den Vrijheidsbond toegetreden. De heer A. Jeronimus, die in den ge meenteraad te Middelburg zitting heeft als lid van de bezuinigingspartij, is thans als lid toegetreden tot den Vrijheidsbond. Hij zal evenwel in den gemeenteraad geen deel uitmaken van de fractie van den Vrijheidsbond. Weer een aanrijding. Ook gisteren heeft een aanrijding plaats gehad, ditmaal in de Noordstraat te Mid delburg. De 76-jarige M. wilde ter hoogte van het postkantoor de straat oversteken, toen een auto, afkomstig uit St. Laurens,- door de straat kwam rijden. Hal verwegen de straat werd M. onzeker of hij al of niet terug zou gaan. Dit had tot gevolg dat ook de autobestuurder niet wist hoe te rijden en een aanrijding was haast onvermijde lijk. M. viel en is met een gebroken been in het gebouw van de registratie en domeinen binnen gebracht. Op medisch advies is de man later naar het gasthuis vervoerd. Dit ongeluk bewijst weer, dat niet alleen de bestuurders van auto's, rijwielen en an dere voertuigen steeds moeten uitkijken, maar dat ook voetgangers alles moeten doen om het rustige verkeer te laten voort gaan. OOST- EN WEST-SOUBURG Uit het VolkVoor het Volk. Maandag a.s. zal door de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" voor haar leden een vergadering worden gehouden in de zaal van den heer Stroo, des avond te 8 uur. Alsdan zal door den secretaris en penningmeester verslag worden uitgebracht over het afgeloopen vereenigingsjaar eu een commissie worden benoemd tot het na zien van boeken en bescheiden van den penningmeester. Daar het huidige bestuur slechts tijdelijk de functies heeft aanvaard, zal een definitief bestuur gekozen worden. Het ledental der vereeniging is de 150 reeds gepasseerd en zal zich ongetwijfeld uitbreiden. De vereeniging is gebleken in een reeds lang bestaande behoefte te voor zien. OOSTBURG Ontvanger der directe belastingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen eii accijnzen te Oost- ~urg S. J. Visser, surnumerair der directe jelastingen, invoerrechten en accijnzen ter- lirectie dier middelen.te 's-Hertogenboscb. Een brandweercursus. Vanwege den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond is te Oostburg een winter-- cürsus georganiseerd voor brandmeesters en

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1