1000 500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD IVO- 34©' 73e «Jaargang ■1934 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Mstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdegen Een moëilijk parlementair jaar. STADS- EN PRÖVINCIENÏEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijp /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels r 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eënei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Is Golijn nog personal grata Een bruine pater, die op ongezouten wijze uiting gaf aan de volkssententie. Naar eenRoomsch-Rood regeeringsverbond? Alle teekenen wijzen er op, dat we een voor de regeerióg moeilijk parlementair jaar zijn ingegaan. Uit. de massa is een reactie gewekt tegen den steeds verder omlaag gedrukten levensstandaard loons- en steunverlagingen, vele indirecte belas tingen enz. terwijl de regeering ook nog blijkens de jongste Troonrede, van meening is, dat het peil van versobering nog niet is bereikt, hetwelk ze voor een economische reconstructie naar de nieuwe tijdseischen noodig acht. De massa, welke langen tijd bereid scheen om offers te brengen, welke ook haar bij de sterk neerbuigende conjunc tuur noodzakelijk voorkwam, is het gaan voelen, dat de noodzakelijke begrenzing dier versobering tot wat voor het levens onderhoud dringend noodzakelijk moet wor den geacht, is bereikt, zoo niet over schreden. Al wat de regeering dus nog van plan zou zijn te ondernemen, om het levenspeil van de massa verder omlaag te drukken, zal ongetwijfeld op het verzet van breede bevolkingsgroepen stuiten, tot welke poli tieke partijen zij ook behoóren. Menschen aan wier bestaansminimum wordt geraakt, zetten hun ethische overwegingen op zij om voor hun materiéele behoeften te vechten. Vandaar dat de regeering zich op het oogenblik ziet geplaatst tegenover sterke ontevredenheid in de partijen, op wie zij politiek steunde ontevredenheid zoowel onder de christelijke- als katholieke arbei ders. Een eenvoudige bruine pater heeft ?an deze groeiende volkssententie uiting gege ven door een heftige rede, welke hij een dezer dagen in een katholiek arbeiders milieu te Helmond afstak. Pater Henricus, aldus in de kloosternaam van dezen bruinen monnik, is niet gewoon eei. blad voor den mond te nemen. Een jaar geleden trok hij het land door, zeer scherpe redevoeringen houdende tegen oorlog en bewapening niet alleen, maar zelfs plei tende voor een actief anti-militairisme. Het kwam zoover, dat de kerkelijke autoriteit, onder wie pater Henricus staat, hem het verdere openbare anti-militairistische optreden verbood. Thans is hij op het oorlogspad getogén tegen de regering-Colijn, in het bijzonder tegen de regeering-Colijn, in het bijzonder fulminante wijze en zooals „Het Volk" het noemde gewild-populair. Hij deed het voorkomen, alsof practisch alle maatrege len van het landsbestuur neerkwamen op een verarming van de massa en waren in gegeven door zucht om den gulden veilig te stellen. Van de R.-Kath. Staatspartij werd geëischt, dat ze zich van deze poli tiek zou losmaken, desnoods een samen gaan met „rood" zou aanvaarden. „De Maasbode" meende zich van het geval te kunnen afmaken met een nou ja, het is pater Henricus, de radicale bruine monnik, die ook bij zijn anti-militairistische actie door zijn geestelijke overheid aan de kap van zijn pij naar binnen getrokken moest worden. Maar zóó eenvoudig kon deze zaak thans niet worden bezien. Verscheidene katholie ke bladen namen het voor den pater op en gaven te kennen, dat hij slechts duidelijk onder woorden had gebracht, hetgeen onder de massa der katholieke arbeiders leeft. Katholieke Volksbonden en arbeidersver- eenigingen namen op haar vergaderingen met algemeene stemmen moties van instemming aan en het regende brieven, kaarten en telegrammen van sympathie op het bureau van den Helmondschen monnik. Het zal voor de leiding der R.-Kath. Staatspartij moeilijk zijn om haar leden nog ten behoeve der politiek van deze ïegeering naar de stembus te. laten optrek ken, tenzij wat ook pater Henricus eischte dr. Colijn liet roer op radicale wijze omgooit. Doet hij dat laatste niet, dan zoo vreezen wij zal de Katholieke Kamerfractie binnen afzienbaren tijd zich gedwongen gevoelen om de regeering te zeggen vérder kunnen we u niet vol gen. Daarmee zal een bestuurscrisis zijn ge boren. Er zijn nog andere factoren, welke het uitbreken van zoo'n crisis kunnen verhaas ten. Ook in de partij van den regeeringsleider is de harmonie min of meer verstoord. Er is ontevredenheid onder een groep anti- revolutionnairen van de Hervormde kerk, die meenen, dat in de partijleiding en bij benoemingen de Gereformeerde partijleden worden voorgetrokken. De ontevredenen zoggen ook principieele bezwaren te heb ben. Ze meenen, dat de regeering haar aan dacht zóó uitsluitend op de economische politiek concentreert, dat de ethische lei ding van het volk verzwakt. Let welwe beoordeelen in dit artikel de moeilijkheden niet, welke door katho lieke democraten of anti-revolutionnaire ontevredenen worden opgeworpen, maar we constateeren deze slechts en meten aan de hand daarvan de mogelijke politieke gevolgen af. De huidige oppositie in de A.-R. partij kan tot splitsing leiden en verzwakt in elk geval zoolang ze voortduurt, de positie van den regeeringsleider,'die tevens de lei der is der A.-R. partij. En tenslotte kan het intreden van een politieke crisis worden verhaast door de teleurstelling, die vele werkgevers, finan ciers, economen en intellectueelen gevoe len over de uitkomsten van dr. Colijn's wel- vaartspolitiek. Er zit geen schot in het werk der economische reconstructie. Er is bezuinigd en besnoeid, de looneii zijn sterk omlaag gebracht, duizenden ambtenaren zijn ontslagen, maar de werkloosheid min dert niet, en zulks in tegenstelling tot lan den, waar de reconstructie langs andere wegen is geleid, o.a. langs den weg van devaluatie. De uitvoering van groote wer ken wordt in overweging genomen een fonds van 60 millioen wordt voor dit doel beschikbaar gesteldde noodzaak van huurverlaging voor arbeiderswoningen wordt erkend, maar de practische uit voering van dit alles laat zich wachten. We zijn geen „Lamme Goedzak", daverde minister Verschuur een oogenblik dapper in de Tweede Kamer, maar zijn opvolger, mr. Steenberghe, verleent aan de Duitsche regeering voor twee jaren lang een cre- dietuit het bedrijfskapitaal van onze Nederlandsche handelaars, dm hun zaken daarmee met ondergang zien bedreigd. Mussert hapt óp en smakt va i dit alles. In zijn orgaan beschouwt hij op zijn manier de feiten, welke we hierboven releveerden en dan stelt hij vast veel langer dan een half jaar kan dr. Colijn het niet meer uit houden. En dan krijgen we een roomsch- roodè coalitie, zegt hij, welke „inflatie in haar ransel" draagt. Ja, dat is het ongelukkige van de si tuatie. Het is bijv. voor de R.-Kath. Staats partij een klein kunstje om dr. Colijn ten val te brengen, maar wat dan Een soort gelijke politiek onder een anderen kabinets leider, ddt heeft geen zin. Buiten de huidige regeeringscombinatie is slechts één andere politieke formatie mogelijk, n.l. van roomsch-rood. Zal de massa, zullen de arbeiders dóür- mee hebben gewonnen We verzekeren als een roomsch-roode combinatie het bewind in handen neemt, zal een ongedacht krachtig nationalistische reactie uitbreken. Dan pas zal Mussert een prachtige kans krijgen. Dan zal het een strijd worden, gelijk we dien hebben beleefd in Duitschland en Oostenrijk, een strijd van winnen of verliezen, een strijd met de dictatuur van rechts of links als eind resultaat. Met gebogen hoofd stormloopen tegen een muur, moge dapper zij en manhaftig 't haalt niet veel uit. Winkelsluiting. Wij vestigen de aandacht op de bekend making van B. en W. betreffende de verrui ming van de verkoopgelegenheid op Zon dag, waartoe de gemeenteraad in zijn zit ting van 12 October heeft besloten. De inwerkingtreding van de gewijzigde openstelling van de in bedoelde bekendma king genoemde winkels is ingegaan van 15 October af. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Het bestuur van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek alhier verzoekt ons opname van het volgende Tengevolge van het vertrek van den heer Th. Höfelein, dirigent van verschillends vereenigingen, heeft het muziekleven hier ter stede een gevoelig verlies geleden. Door zijn energie en groote voortvarend die vereeniging zij'n geesteskind een groote leegte heeft gelaten. Deze vereeni ging he.eft dan ook eenige dagen geleden een vergadering gehouden ten einde te be spreken op welke wijze in dit gemis zou kunnen worden voorzien. In die vergade ring is, mede in verband met andere fac toren, besloten voorloopig geen orkestwer ken meer uit te voeren* doch alleen bij vol doende belangstelling solisten-concerten te geven. Dezer dagen zond de vereeniging aan haar donateurs en verschillende muziek liefhebbers een circulaire om hen van dit besluit op de hoogte te stellen en op te wekken dit alleszins zeer sympathieke plan tc steunen. Voor dezen opzet heeft de ver eeniging noodig, behalve de medewerking van al hare tegenwoordige donateurs bo vendien den steun van minstens 40 muziek liefhebbers, bij gebreke waarvan zij het ge ven van concerten tot haar leedwezen zou moeten staken. Het is te hopen, dat de vereeniging daar in moge slagen, te meer waar het de bedoe ling schijnt te zijn voornamelijk Nederland sche solisten te laten optreden, wat big zal dragen tot leniging van den nood onder onze musici en daarom zeker alle aandacht verdient. Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. Gisteravond had op de bovenzaal van den heer Moeliker een gezellige bijeenkomst plaats van bovengenoemde afdeeling. We gens verhindering van de voorzitster, mej. Kamp, opende mevrouw Van Blerkom de bijeenkomst en heette de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder mej. Bok uit Middelburg, die eenige lessen in liplezen geven wilde, en de mandohnevereeniging Apollo" met haar directeur, den heer P. C. Oorschot, die hun medewerking voor deze avond hadden toegezegd. Hierna werd ken nis genomen dat mevrouw VreedeVölcke wegens vertrek uit Vlissingen als bestuurs lid had bedankt. Op voorstel van het be stuur werd mevrouw WoltersHazeü met algemeene stemmen gekozen. Hierna kreeg mej. Bok gelegenheid tot het geven van haar lessen, waar vele aan wezigen, zoowel goed- als slechthoorenden, aan mee deden. Na de les werd er nog eens nadrukkelijk op gewezen, het groote nut wat het liplezen is voor slechthoorenden en werden alle slechthoorenden opgewekt tot het volgen van een cursus. Alle belangstel lenden hiervoor kunnen zich opgeven bij het bestuur, dat gaarne alle inlichtingen ver strekt. Hierna ving de mandolin evereeniging met de uitvoering van haar programma aan. Onder de artistieke leiding van haar directeur werden een zestal mooie num mers uitgevoerd. Mevrouw Van Blerkom was dan ook ze ker de tolk van de aanwezigen, toen zij, èn de vereeniging Apollo" èn haar directeur hartelijk dank bracht voor den mooien avond die zij gegeven hadden. Deze waardeering uitte zich verder in een hartelijk applaus van de aanwezigen. Ket nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een serie opnamen van het vertrek van het „Dougla.s"-vliègtuig van de K.L.M. en van de „Pand er jager", die aan de Londen- Melbourne-raee zullen deelnemen. Een drietal opnamen van de opening van het Albert-kanaal door koning Leopold van België in tegenwoordigheid van koningin Astrid. Op Oostvoorne is een stuk duin ter lengte van 100 meter en tot een diepte van 35 meter door den zwaren storm der laatste dagen weggeslagen. Enorme drukte op de nieuwe markthallen te Am sterdam, die dezer dagen in gebruik zijn genomen. De toren van den Ned. Herv. kerk te Noordscharwoude is door den blik sem getroffen, waardoor de kerk geheel \a afgebrand. MIDDELBURG Voor de plattelandsvrouwen en -meisjes. Gisteren is alhier een vergadering gehou den, uitgeschreven door het bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, om zoo mogelijk iets te doen voor de vrouwen en meisjes van de landarbeiders en klein- landbouwers. Met het dagelijksch bestuur der Z.L.M. waren aanwezig mej. Smit, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, afgevaardigden van Boerinnenbonden, N. C. B., Chr. Boe ren- en Tuindersbond, en van de Chr. R. K. en moderne landarbeidersbonden. Mej Smit zette het doel der bijeenkomst uiteen de mogelijkheid overwegen om voor de vrouwen en meisjes ten plattelande, die liet vooral zoo moeilijk hebben, door middel van cursussen iet_s te .doen. WAAROM WERD KONING ALEXANDER VERMOORD Hierop vindt U een antwoord in het nieuwste boek van DEN DOOLAARD DE ORIENT EXPRESS dat een juiste beschrijving geeft over de Balkan en Macedonië. Ingenaaid 3.75, gebonden 4.90. BOEKHANDEL D'HUY Badhuisstraat 15 Tel. 348 Alle aanwezigen verklaarden zich bereid mede te werken aan de vorming van een commissie voor dit doel. Algemeen was men van oordeel, dat samenwerking van alle organisaties voor dit doel noodig is, wil men de vrouwen en meisjes ten plattelande in staat kunnen stellen het weinige dat ze hebben zoo productief mogelijk te maken. De vrouwelijke aanwezigen verklaarden heid heeft hij o.a. de Vereeniging voor In strumentale Muziek te dezer stede tot een hoog peil weten op te werken, zoodat hij in zich bereid een vergadering te beleggen met enkele arbeidersvrouwen ter samen stelling van een werkprogram, waarna dan op 12 November a.s. weer een verga dering in breederen kring zal volgen. Mej. Smit deelde mede dat van regee- ringswege reeds toezegging van eenige sub sidie voor dit doel was gedaan. Vereeniging voor facultatieve lijkverbrandi n g. Te Middelburg is opgericht een af deeling van de Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding, op initiatief van de heeren W. Berdenis van Berlekom, C. Boudewijnse en mr. J. F. van Deinse. Aanrijdingen. Gisteren zijn vrij kort achter elkaar in de -<angedelft te Middelburg twee aanrij dingen voorgevallen. Het eerste betrof een wielrijder, die zon der eerst uit te kijken, bij den hoek Burg en Langedelft de straat over stak en onzeker deed, waarop een aanrijding door een auto onvermijdelijk was. De schade was hierbij niet van beteekenis. Minder goed liep de tweede aanrijding af. Het 13-jarig zoontje van J., wonende Se- geersweg, kwam op een zwaar transport rijwiel met een vrij groote snelheid van uit de Heerengracht de Langedelft inrijden en kon zijn vaart niet meer inhouden, toen juist een auto, bestuurd door B., vanuit de richting Markt kwam. Deze bestuurder reed niet bijzonder vlug, maar kon ook niet meer tijdig remmen of wijken en raakte het rijwiel van den jongen van achter. De jongen kwam te vallen en moest bij een der omwonenden binnen worden gebracht. Een ontboden geneesheer achtte transport per brancard gewenscht en is de jongen op die wijze huiswaarts gebracht. Aan rijwiel en auto was eenige schade toegebracht. De politie maakte proces-verbaal op ten einde de schuldvraag te doen onderzoeken. De remmen van den auto werden in orde bevonden. Het is een waarschuwing om bij het ko men in een andere straat en speciaal in een drukke straat, goed op te letten. Rechts gaat wel voor, maar dat wil nog niet zeg gen, dat men dan maar raak moet rijden. Trouwens men houdt dagelijks zijn hart vast over het aantal verkeersovertredingen, dat men ziet plaats hebben en waartegen alleen een heel leger van politiemannen af doende zou kunnen optreden. Het aangeven, als men van richting wilt gaan veranderen, vergeten honderden en nog eenige andere honderden geven het veel te laat aan. Ook de „baantjes rijders" in de Langedelft mo gen wel eens goed onthouden, dat zij bij hun onnoodige keerpartijen dit met de hand moeten aangeven. SLUIS Het Zwin geheel onder water. Door den geweldigen storm en den hoo- gen vloed van Maandag is het Zwin tus- schen de Nederlandsche grens en Knocke geheel onder water geloopen. Daardoor zijn duizenden konijnen verdronken. Daar het geoorloofd is deze doode dieren weg te halen werd hiervan door vele per sonen gebruik gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de welstand thans aanzienlijk verminderd is en de jaar- lijksche klopjachten niet veel succes zullen opleveren. KRUININGEN Gedeputeerden en de gemeentebesturen. De rollen worden steeds meer omge keerd. Dat in sommige gemeenten het fi nancieel beleid, voor een groot deel in han den is van Ged. Staten, is bekend.. Het is nu echter zoover gekomen dat Ged. Staten van Zeeland aan het gemeentebestuur van Kruiningen hebben gevraagd de begrooting voor 1935 eerst aan hen toe te zenden voor de behandeling in den raad plaats vindt. HOEDEKENSKERKE Schip aan den grond geloopen. Hedenmorgen te ongeveer 6 uur is bij den dijk van Hoedekenskerke het 120 ton metende motorschip „Vertrouwen" uit Dinteloord, schipper F. Kamp, aan den grond geloopen. Het schip was geladen met pootaardappelen. De boot is bij hoog wa ter weer vlot gekomen, doch het bleek dat er een lek was ontstaan. De „Vertrouwen" is in de haven van Hoedekenskerke binnen- geloopen, waar de reparatie zal geschieden. TERNEUZEN Storm op de Westersehelde. Van de op weg van Hansweert naar Hoofdplaat zijnde Nederlandsche zéilklip- per „Hoop op Welvaart", thuis behoorende te Hardinxveld scheurde tijdens den over tocht op de Westersehelde het zeil met het gevolg, dat het manoeuvreeren ten zeerste werd bemoeilijkt en er gevaar bestond, dat het schip aan lager wal zou geraken. De op de reede surveilleerende sleepboot „Char les" voer ter assistentie uit en slaagde erin de „Hoop op Welvaart" op sleeptouw te nemen en in de nieuwe haven te Terneuzen binnen te brengen. Ter hoogte van den Margarethapolder be vond zich een sleep bestaande uit 3 schepen, waarvan het achterste schip, de zeilklipper „Johanna" het zeer kwaad te verantwoor den had. Een hevige windbui uit het Wes ten zwiepte het water hoog op en zware zeeën rolden dwars over het schip. Tot /bvermaat van ramp sloegen de dekkleeden los, waarop men aan boord van de zeilklip per besloot om de assistentie van de sleep boot „Hollandia" te aanvaarden, die het schip naar de Oude haven van Terneuzen sleepte. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 October kwamen in onze provincie voor 9 gevallen van roodvonk, waarvan 4 te Goes, 3 te Ierseke (w.o. 2 gevallen in één gezin) en 1 in ieder der gemeenten St. Jansteen en Nieuw- en St. Joosland, 2 gevallen van diphtherie, 1 te Boschkapelle en 1 te Stop peldijk. en 1 geval van encephalitis lethar- gica te Axel. NIEUWE MINISTERSEED IN DUITSCHLAND. In de zitting van Dinsdag van het rijks kabinet is een wet aangenomen op de be- eediging der rijksministers en der leden der landsregeeringen. De rijksministers zullen in den vervolge onderstaanden eed moeten afleggen ,,Ik zweer, ik zal den leider van het Duitsche rijk en volk, Adolph Hitier, trouw en gehoorzaam zijn, mijn kracht voor het welzijn van het Duitsche volk geven, de wetten behoeden, de op mij rustende plich ten consciëntieus vervullen en alle zaken onpartijdig en rechtvaardig voor ieder lei den. Zoo waar helpe mij God". De leden der landsregeeringen, voorzoo ver zij niet tegelijkertijd rijksminister zijn. leggen bij aanvaarding hunner functie den zelfden eed af. De rijksministers, rijksstadhouders en le den der landsregeering moeten zonder ver wijl volgens deze wet beëedigd worden. ALLEEN HITLER IS LEIDER. De leider van den staf van de opperste leiding der P. O. (Politische Organisation), dr. Ley, heeft, naar de ,-,Nat.-Soc. Korr." meldt, de volgende verordening uitgevaar digd De aanduiding „Führer" was voor ons nationaal-socialisten steeds een onaan tastbaar begrip. Thans is de leider der N.S.D.A.P. de leider van het geheele volk en daarmede is dit begrip in staats- en in ternationaal politiek opzicht ondubbelzinnig vastgelegd. Ik verorden derhalv.e voor de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1