150 100 25 STEWIT ZATERDAG 13 OCTOBER EERSTE BLAD No.242 73e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAK OE VELDE Ir., Walstreat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 86287 yerschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUW S HILVERSUM SSINGSC ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—-, alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voorA gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Keru ic^cii uii^ciuimvvi' - - AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Geldigheidsduur van het Emma-zegel. Bij Kon. besluit is thans de geldigheids duur vastgesteld van het Kon. Emma-zegel dat gedurende de maanden October en No vember op de postkantoren verkrijgbaar is met een toeslag ten bate van de t.b.c,-be- strijding. De zegels blijven voor frankeering geldig tot en met 31 December 1935. De crisis-inkomstenbelasting. Naar „het Volk" verneemt, moet het de bedoeling zijn van den minister van finan ciën, het voorstel tot heffing van een crisis inkomstenbelasting voorshands te laten rusten. De commissie van onderzoek uit de Twee de Kamer heeft reeds op 18 Mei jl. haar verslag over het ontwerp aan den minister doen toekomen, doch tot dusver is hierop geen antwoord verschenen. De spellingskwestie. De sympathie, die in breeden kring blijkt te bestaan voor het streven van verschei dene personen, wier samenwerking onlangs tot stand gekomen is vanwege het feit, dat zij zich niet kunnen vereenigen met de han delwijze van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen ten aan zien van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, heeft het mogelijk gemaakt, met de uitwerking der gevormde plannen te be ginnen door de oprichting van een vereeni- ging onder den naam Nationale vereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal. Het dagelij ksch bestuur is als volgt sa mengesteld voorzitter prof. mr. B. M. Ta verne, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden secretaris H. A. Höweler, conrector aan het Geref. gymnasium te Amsterdam (adres Alexanderlaan 5, Hil versum) penningmeester C. J. J. Wester- mann, journalist. De vereeniging stelt zich ten doelhand having van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel behoudens de gebruikelijke afwijkingen in zake de verbuiging van „een", „geen", „mijn", enz. zoolang niet is tot stand gekomen een hervorming, die het karakter draagt van een nationaal werk. Zij zal zich met alle gepaste middelen verzetten tegen de verbreiding van de zoo genaamde examenspelling. De Nationale Bond van Barmhartigheid. De Nationale Bond van Barmhartigheid, waartoe van Leger des Heils-zijde de stoot is gegeven en die vooral in de steden in actie komt, hoopt den 17den dezer een goe den slag te slaan. De leiding verwacht, dat het publiek gul hartig zal reageeren op het beroep, dat de Bond er op doet. Menschen in- en buiten de Leger des Heils kringen, hebben zich aan 't werk ge zet. De voorbereiding is in vergevorderd stadium. Van autoriteiten en particulieren ondervindt men groote vriendelijkheden en tegemoetkoming. Het Nationaal Crisis Comité steunt de actie, het Ministerie van Sociale Zaken doet dit evenzeer en de betrokken instan ties geven allen hartelijke medewerking. Bij de gehouden conferenties worden over en weer wenken gegeven, die er grootelijks toe zullen bijdragen, dat de actie een zoo groot mogelijk nuttig effect zal hebben. Hier en daar zijn gemengde comité's op gericht, voor de algemeene leiding. Op som mige plaatsen moet de datum der inzame ling wat worden verschoven, ten einde plan nen van andere vereenigingen niet te dwarsboomen. Maar men hoopt over de ge heele linie veel te bereiken en de voorteeke nen geven grond voor die hoop. Hervormde anti-revolutionairen in de A. R. partij. De commissie van zes personen, gevormd op de vergadering der Hervormde Anti-re volutionairen, op 16 dezer te Utrecht ge houden, om de houding dezer groep tegen over de A. R.-partij vast te stellen, zal nog worden aangevuld met ds. Volbrecht te Koornaar. In de commissie hebben reeds twee Nederlandsch hervormde predikanten ::itting genomen. Alle benoemden hebben iiun benoeming aanvaard, zoodat de com missie definitief is. Bovendien wordt con tact gezocht met de Zeister groep, uit wier midden te Utrecht aanwezig was de heer Jansen. Practische opleiding van stuurmans- - leerlingen. Om de plaatsing aan boord van de sche pen van de Nederlandsche Koopvaardijvloot van de in Juli j.l. geslaagde stuurmansleer lingen van de Zeevaartscholen te bevorde ren, zal het ministerie van sociale zaken be middelend optreden voor deze jongelui in het tijdvak gelegen tusschen October 1^34 en October 1935. De regeering is voornemens om aan de scheepvaartmaatschappijen een vergoeding te verstrekken van 550 per stuurmans leerling, waarvan de helft komt voor reke ning van het Rijk, terwijl de andere helft door de ouders der leerlingen dient te wor den bijgedragen. Voor vele ouders zal het zwaar vallen, om na een tweejarige studie van hun zoon aan een zeevaartschool, nog zoo'n betrekke lijk groot bedrag te moeten uitgeven, om het voor het afleggen van het examen voor derde stuurman benoodigde jaar vaartijd als stuurmansleerling te kunnen verkrijgen. Voor de reederijen is deze regeerings- maatregel voordeelig, omdat gediplomeerde stuurmansleerlingen aan boord zeer goed bruikbare werkkrachten zijn, zoodra ze, na enkele weken gevaren te hebben, de zee ziekte te boven zijn gekomen. Mede als gevolg van eenige opleving, die in de laatste weken opgetwijfeld is te be speuren bij de scheepvaart, is er thans blijk baar weer meer vraag naar stuurmansleer lingen en naar derde stuurlieden, vooral als deze laatsten in het bezit zijn van het cer tificaat van radiotelegrafist lie of Ie klasse. Van de gediplomeerde leerlingen, die eindexamen deden in 1934 aan de zeevaart school in Den Helder, werden van de 5 op 21 September nog niet geplaatsten er bin nen één week 4 dooi' een der Amsterdam- sche maatschappijen aangenomen. Deze leerlingen zijn naar zee gegaan zonder de hulp der regeering, zoodat zij, behalve voe ding en huisvesting, nog de leerlingsgage genieten. Ook aan den laatst overgeblevene is toe gezegd, dat hg uiterlijk half November in aanmerking komt voor plaatsing onder de zelfde voorwaarden, dus zonder retroorings- bemiddeling. Een voorschotbank. In de gehouden bestuursvergadering van het departement Vlissingen der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen is in principe besloten tot het oprichten van een voor schotbank, zooals deze reeds in verschillen de plaatsen van ons land bestaan. Hier ter stede bestaat een dergelijke in stelling niet. Particulieren of anderen, die tijdelijk geldbehoeften tot kleine bedragen hebben, kunnen in het algemeen niet bij de alhier gevestigde bankinstellingen geholpen worden. Zij worden verplicht zich tot in stellingen te wenden, die dergelijke kleine voorschotten uitsluitend uit winstbejag verstrekken. Vanzelfsprekend gaat zulks gepaard met zware rente-provisie- en aflos- singsvoorwaarden. De tegenwoordige tijdsomstandigheden brengen mede, dat het aantal personen, dat in financieele moeilijkheden verkeert en die door hun levenswandel verdienen geholpen te worden, grooter is dan in normale tijden. Het bestuur heeft het dan ook als een maatregel van algemeen nut beschouwd, om pogingen aan te wenden voor de oprich ting van een voorschotbank. Het wendt nu pogingen aan het hiervoor benoodigde kapitaal bijeen te brengen. Het ligt in het voornemen de voorschot ten goedkoop te verstrekken en toe te zien dat deze slechts aan gunstig bekend staan de personen verleend worden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De nieuwe Nederlandsche onderzeeboot K 18, die begin November een reis door vijf werelddeelen gaat beginnen. De feest maaltijd in Tivoli te Utrecht ter gelegen heid van de herdenking der afscheiding door de Geref. Kerken. De tafel met de mi nisters en hunne echtgenooten. Minister Marchant geeft college in de nieuwe spel ling. Snapshot uit de Vrouwelijke Stu- denten-Societeit te Amsterdam. De nieuwe burgemeester van Groningen, mr. Cort van der Linden, neemt afscheid als algemeen secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers. Een vijftal foto's van de haringvisscherij te Scheveningen. De Douglas-machine waarmede de K.L.M, aan de Melbourne-race zal deelnemen, ontvangt zijn officieelen naam „Uiver". Een drij vende kraan vernield bij het passeeren van den spoorweg bij Sliedrecht. Alhambra-Th eater. „Uit het Kookboek van de Huisvrouw". Aus dem Tagebuch einer Frauen- drztin". (Das erste Recht des Kindes). Er was een Prins. Wij willen even van de gewoonte afwijken om in het algemeen slechts de hoofdnum mers van het wekelijksche filmprogram te bespreken door allereerst uw aandacht te vestigen op een alleraardigst modern ge bruik van de film, dat in de groote steden met veel succes opgang vond. Met zeer veel animo zullen de damesbezoeksters een klein gedeelte van het programma gewijd zien aan de verheven kookkunst, welke er zoo veel toe bijdraagt haar heerschappij in het dagelijksche leven te garandeeren. Gedu rende een paar weken zullen wij een bladzij uit het kookboek eener huisvrouw filmisch zien toegelicht. Deze week vermeldt het menu „Vleeschcroquetten". Dat de dames leerzaam zijn en de heerenvoorzichtig! Aus dem Tagebuch einer Frauenartzin is een film, waarvoor Thea von Harbou het scenario heeft geschreven. Haar bitter ern stige stof geldt een treffend pleidooi, dat de wet den medicus niet mag verbieden, abortus te plegen, zoo vaak hij dit uit een sociaal oogpunt noodzakelijk zou achten. In het bijzonder in Duitschland wordt voor de herziening van dit verbod sterk geageerd. Er loopt iets spaak dit is de hoofd indruk, die het zien van deze film geeft. De samenleving heeft zichzelf op den duur voor problemen gesteld, die zij niet meer weet op te lossen. De economische nood vooral dei- jongeren voor wie de ouderen vroeger plaats dienen te ruimen, is oorzaak, dat alles wat het voortbestaan raakt, een pro bleem wordt. Duitschland telt bijna drie millioen vrouwen méér dar mannen het stichten van een gezin wordt' eiken dag door de voortdurend dreigender onzekerheid een grooter vraagstuk. In de vertwijfeling, die zulk een noodtoestand brengt, komt men er toe heil te verwachten van het aantasten der fundamenten, welke onze samenleven schragen. Die onhoudbaarheid is het, waar door men er op gaat aandringen, dat de medicus de zwangerschap zal mogen ver storen op maatschappelijke gronden. Het is zeker, dat aan het slot van de film een oplossing voor het behandelde probleem niet zoozeer gegeven als wel gesuggereerd wordt. Ook, wanneer men deze oplossing buiten beschouwing laat, is de film een volkomen waardige, diep ernstige behande ling van het probleem van het moeder schap. Tegen het feit alleen, dat hier een dringend vraagstuk eens zoo scherp moge lijk, zonder leugen-conventie gesteld wordt, dat hier de waarheid dus moediger onder de oogen wordt gezien dan gewoonlijk ge beurt, kunnen in dezen tijd in ieder geval moeilijk meer bezwaren worden geopperd. Na een ietwat te trage voorbereiding be reikt de film in een merkwaardig intermez zo spoedig een veel hooger peil. Lotte staat op een brug in het water te kijken en ziet dan droomend tal van andere vrouwen, wie het aanstaand moederschap even groote zorg bereidt als haar vrouwen die als zij, hun betrekking zullen verliezen en die daar meer om tobben dan om haar eer, want voor velen kwelt de honger meer dan al het andere. De toevallig opgevangen uitroep van een voorbijganger tegen zijn metgezel „Aber ich bitte dich, das ist doch eine alltagliche Geschichte", roept Lotte tot de werkelijkheid terug en het in haar ooren bittere woord zal haar later in koortsdroo- men nog lang door het hoofd hameren. Al die oorspronkelijkheid en durf komt dan naar voren, die het vervolg van de film zal kenmerken. Wat Lotte in- haar fantasia ziet, is nog betrekkelijk reëel, hoewel soms Duitsch ontactisch, uitgebeeld slechts een kleine, maar zeer treffende bijzonderheid herinnert ons eraan, dat dit geen werkelijk heid is deze vrouwen denken hardop Met haar radeloozen tocht naar de vrou wenarts, die haar niet helpen wil, naar menschen van steeds lager allooi, die daar wel toe bereid zijn, maar aan wier voor waarden zij niet kan voldoen, bereikt de film een hoogtepunt in een treffend stukje niet-naturalistische geluidsfilmkunst. In koortsvisioenen na de zelfmoordpogingen ziet en hoort Lotte het leed van honderden vrouwen als zij. In een wonderlijke rechts zaal worden zij gehoord, deze vrouwen en hun verhalen zijn ontroerend en eenvoudig over de „hij" of gruwelijk („beiden ziek, en ieder jaar een kind, en allen tuberculeus"). Het eerste recht van het kind (dat is het mooie woord, dat Margaret Sanges de film meegaf) is „welkom te zijn". Het leed van duizenden vrouwen in de lieele wereld, in Duitschland in de eerste plaats, geleden om kinderen, die niet welkom zgn, dit laat- „AL H AM B RA"-THEATER DAMES Het hart van Uw man, wint U door zijn maag Het allerlaatste bioscoopsnufje is: „Het kookboek in klank en beeld". Een succes zonder weerga 1 Draait deze week in ons bijprogramma. DAT MAG U NIET MISSEN ste deel van de film is er van vervuld. En de oplossing De film geeft dit niet anders dan dat aan het slot Lotte een tirade in den mond ge legd wordt over goede en tijdige voorlich ting in sexueele vraagstukken. Een uiterst belangrijke film, hoe men over de ideeën, die ze bevat en welke in ieder geval film geworden zijn, ook denkt, en ideeën-films zijn zoo zeldzaam tegenwoor dig. Hertha Thiele, bekend uit „Madchen in Uniform" speelt de rol van Lotte. Thea von Harbou heeft indertijd de film in Den Haag ingeleid. Zij riep het meegevoel in voor die genen, die het in onzen zwaren tijd het zwaarst hebben, herinnerend aan het woord uit Parsifal „Durch Mitleid wissend". Door medelijden een weg om te helpen vinden. Zoo op een afstand was de oorlog in deze 18de eeuwsche romantiek toch maar een heeleboel gezelliger dan tegenwoordig, om dat de keerzijde in het Derde Rijk niet ge toond wordt. In de zeer vroolijke film „Er was een prins" zingen de soldaten den hee- len dag „So leben wir, so leben wir, So leben wir alle Tage, Des Morgens bei dem Branntewein, Des Mittags bei dem Bier, Des Abends bei dem Madel lm Nachtquartier". Willy Fritsch, kroonprins van Dessau, wordt door de brave Dessauers bejubeld, en moet op een volksfeest de deugdzaamste maagd kiezen. „Tugendhaft mogen sie sein, schön sind sie nicht". Doch daar ziet Willy de dochter van den apotheker en het vroo lijke spel begint tusschen den prins, die beneden zijn stand huwt, de wijze vorstin- moeder en den levenslustigen, ouden keizer. De ontmoeting tusschen de oude vorstin en den keizer wordt de dankbaarste scène in de film. De prins en de apothekers-dochter vor men een dorado voor „das Operette-Mili- tar" uniformen, soldaten, krijgsmuziek en de liefde voor een jonge maagd. De hof- intriges, die tusschen de gelieven in sluipen, kunnen niet verhinderen, dat zij elkaar op de ongerijmdste manier toch krijgen. Willy Fritsch en Alice Treff vormen een aardig minnend paar, met een joligen prins, doch het beste spel wordt geleverd door de vertolkers van bijrollen door Paul Hörbi- ger als de on-keizerlijke keizer, met zijn sappig Weensch, waarom iedereen moet lachen, aoor Ida Wüst als de vorstin en door Hermann Speelmans als de unverfroren sergeant Greschke. Luxor-theater. Coï.iedianten. De wervelwind. Pat en Patachon, in ons land beter be kend als Watt en Half Watt of te wel de lange liniaal en de bal gehakt, genieten om hun dolle grappen een vermaardheid, waar door aanbeveling overbodig is. In de eerste hoofdfilm is het onafscheidelijke tweetal weder op zijn best en het publiek schatert dan ook om deze vroolijke geschiedenis, wel ke begint in een meisjeskostschool om via een ouderwetsch zeilschip in een primitief theater op bijzonder verrassende wijze te eindigen, en waarin de beide filmkomieken den boel aardig op stelten zetten en triom fen vieren door de daverende nonsens, wel ke zij opdisschen. De lachsalvo's waren niet van de lucht, wel een bewijs, dat het talrij ke publiek zich kostelijk met den langen en den korten Deen amuseerden. De film, wel ke thans Deensch sprekend is, is van ver klarende bijschriften voorzien, terwijl aller prettigste muziek de aantrekkelijkheid ver hoogt. Ook het tweede hoofdnummer, waarin sprake is van een jongeman, die den cow boy staat kiest om uit te vinden, wie zijn vader vermoordde, heeft vele momenten, welke de lachspieren in beweging brengen. Dit is weer zoo'n echte film, waar het pu bliek tot den laatsten meter medeleeft met de aan afwisseling rijke geschiedenis, vol vecht- en schietpartijen, Indianen, koene ruiterstukjes, ongure individuen, prachtige op MAANDAG 15 OCTOBER van 14.30 tot 14.45 uur Uw RADIOTOESTEL af op (golflengte 301.5 M.) N.V. PXE M. natuuropnamen enz. De traditioneele she riff met een aardige dochter (Adele Tracy) ontbreekt natuurlijk ook niet en de held van het verhaal (Lane Chandler), die vanzelf sprekend zijn doel bereikt, gaat als steeds met het lieve kind schuiven. C. K. W. O. Voor de vereeniging C. K. W. O. zal Don derdag 18 October, des avonds 8.15 uur, in de Nieuwe Kerk als spreker optreden prof. dr. Joh. de Groot te Groningen, die zal spreken over „de idioot van Dostojewski", een nieuwerwetsche navolging van Christus. Lezing met gekleurde lichtbeelden. Door den zendeling P. M. Legêne wordt Vrijdag 19 October, des avonds 8.15 uur een lezing gehouden met gekleurde licht beelden in de Doopsgezinde kerk. Als on derwerp is gekozen „Een heilige erfenis". MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. B. en W. melden, dat tot hun leedwezen de voorbereiding van de kwestie van voor ziening ter zake ziekenfonds-contributie van gesteunde werkloozen, méde door de noodzakelijke briefwisseling met de bestu ren der drie alhier gevestigde ziekenfond sen, meer tijd gevraagd heeft dan zij aan vankelijk hadden vermoed. Zij meenden in- tussehen niet eerder een voorstel aan den raad te kunnen doen, voordat volledig De- kend was, welke kosten eventueel verbon den zouden zijn aan een regeling, zoodat de gemeente, de contribuanten en de fondsen ieder een derde der contributie betalen. Ge rekend naar den toestand van nu, zal de re geling betrekking hebben op 587 werkloo zen met 443 gezinsleden, en wel 538 en 318 van het Middelburgsch ziekenfonds, 1/3 voor de gemeente of 49.81 per week 33 en 86 van het Middelburgsch Homoeopa- thisch ziekenfonds, voor de gemeente 6.50 per week, 16 en 39 van het zieken- en on dersteuningsfonds „Helpt Elkander", voor de gemeente 23.55, of totaal per week 58.66. Het Middelburgsch Ziekenfonds heeft zich tot medewerking bereid verklaard tot 1 Juli 1935, teneinde te kunnen beoor- deelen hoe de regeling in de practijk zal werken. B. en W. ontveinzen zich niet, dat medewerking te dezer zake in een voor de gemeente benarden tijd als de tegenwoordi ge een zwaar offer beteekent. Anderzijds onderschrijven zij volkomen hetgeen wordt opgemerkt in het ministerieel rondschrijven ter zake, met name, dat ein verminderend ledental der fondsen de uitgaven van het burgerlijk armbestuur belangrijk vermeer dert en dat instandhouding van het zieken- xondswezen een groot sociaal belang is. B. en W. stellen voor de gemeente ingaande 29 October te doen medewerken aan deze regeling, zulks voorloopig tot 1 Juli 1935. Voor 1934 zal nog ten hoogste 527.94 noo- dig zijn, op te nemen in de eerstvolgende wijziging der gemeente-begrooting en in het eerste halfjaar 1935 ten hoogste 1525.16, wat in het ontwerp gemeente-begrooting 1935 zal zijn verwerkt. B. en W. stellen den raad voor om voor het tijdvak van 1 October 19341 October 1935 de leeraren W. C. Calliber en P. Lu- teijn opnieuw te benoemen tot tijdelijk lee- raar aan de Avondschool voor N. O. en wel resp. in vakteekenen voor schilders en voor boekhouden en rekenen. Voorts geven zij in overweging den lee- raar in vakteekenen voor machine-bank werkers, electriciens, scheepmakers en in motorenleer en werktuigkunde E. Vis- scher, inplaats van tijdelijk vast aan te stellen. Tegen deze drie benoemingen heeft de Minister geen bezwaar. In verband met noodzakelijke bezuiniging door inkrimping en opheffing van slecht bezette cursussen kunnen B. en W. tot hun leedwezen den tij- delijken leeraar in rekenen J. A. Tavenier niet voor een herbenoeming voordragen. Dit geldt ook voor den tijdelijken leeraar in hout- en marmerschilderen I. Versprille> voor wiens betrekking, evenals voor die van W. C. Calliber en P. Luteijn, op 's minis ters verlangen een oproep van bevoegde sollicitanten in gedaan. Voor de betrekking van Calliber en Luteijn meldde zich nie mand aan, voor die .van Versprille, één sol-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1