500 300 25 DONDERDAG 11 OCTOBER EERSTE BLAD ■N^.240 72e Jaargang 19341 Uitgave: Firma F. VAN DF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening66287 Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen MIDDENSTAND EN ORDENING. STADS- EN PROVINCIENIEUWS DE „RETINA" HEADING'S F0T0HANDEL AB0NNEMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels. 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR RUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Fl itsen Het is onmiskenbaar, dat de middenstand dringend behoefte heeft aan ordening. Er is een té veel aan middenstanders, want een ieder, die vroeger een ander bedrijf heeft gehad of in een ander bedrijf heeft gewerkt en nu op de keien staat, probeert werk te vinden en entameert desnoods een winkel in de branche, die hem het meest aan staat. Beroepskennis heeft hij gewoonlijk niethij probeert het, begint vanzelfspre kend met prijsbederf teneinde klanten ta trekken en wanneer hij op een gegeven mo ment het bijltje erbij neer moet leggen, heeft hij een tijdlang het leven voor de bonafide-middenstanders uiterst zorgelijk gemaakt. Legt hij het af, dan staan weer anderen klaar om op dezelfde manier het geluk te beproeven, gevolg, dat de reëeie middenstander de unfaire concurrentie oc- dervindt van een zich telkens aanvullende keten van beunhazen. Dit is een der gevallen, die voor ordening zou pleiten en er zijn tal van gevallen meer. Nu zouden de middenstanders gaan orde nen. Zij spelen dit niet klaar, omdat men geen vestigingsverbod heeft. Wie kan een ander beletten, een winkel te openen Gros siers, producenten kunnen met elkander af spreken, winkeliers te boycotten, die buiten verband zich gaan vestigen. Dan moet er ten eerste een hecht verband bestaan, en ten tweede moeten grossiers en. producen ten zoo eensgezind zijn, dat de boycot ook effectief wordt. Want indien er outsiders zijn, die blijven leveren, dan beteekent de boycot een strop voor de boycotters en niet voor de geboycotte. Dus ook de boycot zou wettelijk moeten worden geregeld, terwijl voldoende toezicht moet bestaan om een eventueele wettelijke regeling te doen eer biedigen. Zoo stuiten wij telkens op drie uiterst moeilijke punten, nl. a. Voldoende organisatie. b. Wettelijke regeling van gemaakte af spraken. c. Deugdelijk toezicht, dat eventueele wettelijke regelingen worden uitgevoerd. Voldoende organisatie bestaat niet en zal voorloopig ook niet kunnen bestaan, daar juist de handeldrijvende en distribueerende middenstand nog steeds zeer individualis tisch gezind is. Hij wil wèl zich binden, wanneer die band directe voordeelen voor hem oplevert, maar hij wil niet offeren, hetzij in vrijheid van handelen, hetzij in geld, wanneer hij de resultaten ervan moet afwachten. Hij heeft al zoo dikwijls geof ferd en steeds bemerkt, dat de offers voor niets waren gebracht. Zijn inkomsten zijn geleidelijk aan zoo ingeschrompeld, dat het offers brengen hem niet meer convenieert. Wettelijke regelingen van gemaakte af spraken zullen alleen mogelijk zijn, indien de overheid de zekerheid geeft, dat deze regelingen in het algemeen belang kunnen worden genoemd, m.a.w. dat geen groepen erdoor benadeeld zullen worden zonder dat voor die benadeeling noodzaak bestaat. Waar het economische leven uiterst gecom pliceerd is, is het moeilijk voor een regee ring om vast te kunnen stellen en daarbij te decreteeren ten eerste de benadeeling en ten tweede de noodzaak. In enkele ge vallen is het probleem eenvoudig en in ge vallen kan incidenteel beslissingen geno men worden. Maar om genomen afspraken wettelijk te sanctioneeren, hetgeen bijv. het geval zou zijn, wanneer aan bedrijfsraden verordende bevoegdheid zou worden ver leend, is een materie, waarvoor ons be drijfsleven nog lang niet rijp is. Daarvoor denkt men te begrensd en daarvoor wegen de eigen belangen te zwaar. Het deugdelijk toezicht op de uitvoering van eventueel genomen wettelijke maatre gelen, is eveneens een uiterst moeilijke aangelegenheid. Hoeveel sigarenwinkels verkoopen sigaren buiten de wettelijk voor verkoop toegestane tijden? Is dit euvel te keeren? Wij geven echter toe, dat dit punt te regelen valt, zij het ook door het uiterst zwaar straffen van gevallen, die men ach terhaalt en welke zware straffen anderen afschrikken zullen. Bij de eerste twee punten heeft men de bekende kinderpuzzle van de kip en het ei. Moet men zich eerst organiseeren en moet men eerst vrijwillige regelingen treffen En later pas de wetgever erbij halen? Of moet men eerst de wetgever hebben. De wetgever kan en wil geen bevoegdheden geven aan bedrgfsinstanties (men ziet dit o.a. by de Iedereen trale) zonder dat deze instanties eerst getoond hebben, wat zij kunnen, terwijl de middenstanders zich niet unaniem willen onderwerpen aan die in stanties, zoolang zij daartoe niet gedwon gen worden. Wij hebben de hoofdredenen genoemd, waarom tot dusver nog zoo weinig op mid- denstandsgebied kan worden bereikt, tal rijke congressen ten spijt. Op die congres sen liepen de aanwezigen voor midden standsvraagstukken v/arm, veroordeelden de regeering voor haar geringe activiteit, maar nimmer werd een duidelijk antwoord gegeven op de puzzle, hierboven genoemd, welke eerst moet worden opgelost, alvorens men aan het regelen kan gaan. De nieuwe spelling. Door Burg. en Weth. alhier is besloten dat op de openbare lagere scholen de nieuwe spelling in toepassing moet worden gebracht en is deze spelling daar van 1 October af ingevoerd. Ook op de meeste bijzondere scholen in onze gemeente wordt thans de nieuwe spel ling onderwezen, .t.w. op de Chr. Ulo-school, de Neutrale School, de beide Gereformeerde lagere scholen en de Roomsch-Katholieke Jongensschool. Het bestuur der Hervormde lagere scho len zal dezer dagen een beslissing nemen, evenals dat van de R.-Kath. Uloschool. Zoodra de spellingMarchant hier alge meen is ingevoerd, zal onze Kindercourant in de nieuwe spelling gedrukt worden. Rondvluchten boven Walcheren. Ter herdenking van het 15-jarig bestaan van de K.L.M. zullen Zondag a.s., des mid dags van 2 tot 4 uur op het vliegveld Vlis- singen rondvluchten boven Vlissingen en Middelburg worden gemaakt tegen het ju bileum-tarief van 3; Verruiming tot verkoop gelegenheid op Zondag. De afdeeling Vlissingen van de Neder- landsche Vereeniging van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden richtte het vol gende adres aan den gemeenteraad De Nederlandsche Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden, ken nis genomen hebbende van het voorstel van Burg. en Weth. dezer gemeente, om krach tens de wet tot wijziging der winkelslui tingswet een verordening op de winkelslui ting in het leven te roepen dat zij ten aanzien van het openstellen der in artikel 4 dier wet genoemde winkel3 op Zondag, onderscheidenlijk de langer openstelling dier winkels op dien dag het volgende onder de aandacht van uwen raad zouden willen brengen. Ten eerste zijn wij van oordeel, dat de achteruitgang van het debiet van den mid denstand is te wijten aan de vermindering van de koopkracht van groote groepen der bevolking. Openstelling, onderscheidenlijk langere openstelling van een deel der win kels, in casu op Zondag, kan aan deze om standigheid niets veranderen in het debiet zal daardoor voor den winkelstand in zijn geheel niet kunnen verbeteren. Ten tweede ontstaat door openstelling van de in artikel 4 der wijzigingswet ge noemde winkels op Zondag, onderscheiden lijk door langere openstelling op dien dag een irreeele concurrentie met de winkeliers in dezelfde branches, die om principieele reden hun winkels op Zondag gesloten hou den, of wordt deze irreëele concurrentie daardoor nog verscherpt. Ten derde zullen de filiaalhouders en zet- winkeliers hun toch reeds schier onbeperk- ten, immers wettelijk niet beschermden wekelijkschen werktijd ook op den Zondag zien verlengd. Ten vierde zal bij openstelling der meer- bedoelde winkels op Zondag, onderscheiden lijk bij langere openstelling daarvan, ook personeel beschikbaar moeten zijn dit per soneel geniet evenwel wettelijk een be schermden arbeidstijd en mag op Zondag niet arbeiden. Dientengevolge zullen de winkeliers die zonder personeel werken aan de andere winkeliers een irreëele concurren tie aandoen. Ten vijfde geldt voor den verkoop van tabaksartikelen in geen enkel opzicht het geen voor de overige in artikel 4 der wijzi gingswet genoemde winkels wel wordt aan gevoerd, namelijk, dat het debiet kan wor den uitgebreid door het publiek in de gele genheid te stellen aan een plotseling opko mende behoefte te voldoen. Iedereen weet met bijkans wiskundige zekerheid reeds des Zaterdags, welke voorraad aan sigaren, si garetten en tabak voor den Zondag benoo- digd is en het publiek heeft zich daaraan De langverwachte Kodak kleinbeeld-camera, is bij ons voorradig. BADHUISSTRAAT 63 sedert het bestaan van de winkelsluitings wet reeds gewend. Redenen, waarom zij uwen raad verzoe ken aan de openstelling van een aantal winkels op Zondag, overeenkomstig de voor gestelde plaatselijke verordening, zijn goed keuring niet te verleenen. Door den Christelijken Besturenbond is eveneens aan den gemeenteraad een adres verzonden, waarin verzocht wordt het voor stel van de meerderneia van Burg. en Weth. tot verruiming van de verkoopgelegenhelcl op Zondag op sociale en ethische gronden niet aan te nemen. Vak- en ontwikkelingscursussen. Maandag jl. zijn hier ter stede weder de vak- en ontwikkelingscursussen begonnen, met aanvankelijk 64 deelnemers. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, sprak een toepasselijk woord en wekte de cursisten op weder trouw aan de cursissen deel te nemen. In de navolgende vakken wordt les gege ven 2 klassen Ned. taal, 2 klassen Engel- sche taal, 2 klassen rekenen, algebra en meetkunde, 2 klassen natuur- en werktuig kunde, 2 klassen motorkennis, 2 klassen materialenkennis, 1 klas werktuigkundig teekenen, 1 klas lijn-, scheeps- en bouwvak- kundig teekenen. Nog niet voldoende cursisten hebben zich opgegeven voor Esperanto, Franscli en schilderen. Ook is gevormd een klasse voor examen motor-machinist. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Walchersche kantklosters op de najaars- markt te Amsterdam, georganiseerd door de Amsterdamsehe vereeniging tot instand houding van kinderbewaarplaatsen. Een rondvlucht van de ministers Colijn, De Wil de en Van Schaik. De crisis-collecte te Rotterdam. Herdenking van Alkmaar's ontzet. Een auto met hengelaars te Westerwoud te water gereden. De voor bereidingen voor de „zesdaagsche" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De GeBeTe. Er resten ons nog slechts 14 dagen en de Vlissingsche tentoonstelling zal haar poor ten openen voor de talrijke bezoekers die zij vernacht. De commissie die belast is met de vooi-- bereiding stelt alles in het werk om deze tèntoonstelling te doen slagen. Donderdag 25 October des namiddags 2 uur wordt ze geopend in tegenwoordigheid van autori teiten. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer jhr. J. W. Quarles van Uf- ford heeft zich bereid verklaard om als be schermheer der GeBeTe te functionneeren, terwijl de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, als voorzitter van het eere-co- mité optreedt en waarvoor zich voorts be reid hebben verklaard zitting te nemen mevr. G. M. V. R. Gasinjet-de Rockère, pre sidente der Vereeniging voor Huisvrouwen, mej. H. Meijer, secretaresse der R.K. Ver eeniging van Huisvrouwen, de heeren W. P. Edelman en J. de Meij, wethouders en de heer F. Bisschop, gemeente-secretaris en de heer L. A. Stofkoper, voorzitter der Ka mer van Koophandel, afdeeling kleinbedrijf. Dienzelfden dag na de officieele opening zal om drie uur de tentoonstelling geopend zijn voor iedereen. De medewerking die wij tot dusver moch ten ondervinden is werkelijk treffend. Vele flinke en mooie geschenken zijn ons reeds toegezegd, terwijl door de verschillende standhouders nog voor allerlei verrassingen wordt gezorgd. Hoewel alle zalen van Britannia in ge bruik zullen worden genomen, moesten een zeer groot aantal aanvragen geweigerd worden omdat de ruimte totaal is verhuurd, dus een verheugend succes voor dé com missie. Zooals reeds gemeld zal Britannia aan de landzijde in een zee van electrisch licht ba den, hetgeen op zichzelf al het bewonderen waard is, maar dat zal nog maar een tipje zijn van wat er binnen te zien is en dan voor slechts één kwartje, waarbij tevens ge bruik kan worden gemaakt van het vervoer per autobus vanaf een nader te bepalen punt. Indien men dan in de mooie touringcar stapt betaalt men een kwartje waarvoor men nog een programma gratis ontvangt. Hiermede ontvangt men aan de controle in Britannia het officieele toegangsbewijs. Voor buitengewoon mooie muziek is zorg gedragen,«aangezien wij zulks toch wel mo gen zeggen van het ensemble Höfelein-Bek- ker, dat haar medewerking met 5 personen verleent. Welke artisten optreden, zullen wy nog niet bekend maken, maar dat kan gezegd worden, deze zullen goed zijn. A. G. O. Voor de vereeniging A.G.O. wordt Vrij dag 19 October, des avonds 8.15 uur een vólksliederen-avond gegeven in het Con certgebouw. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. MIDDELBURG Nog goed afgeloopen. Hedenmorgen schrok op den Dam te Middelburg het paard van den bode C. van Koudekerke, vermoedelijk doordat de wagen van achter werd aangereden. Het paard ging ter hoogte van café De Beurs er van door, reed tegen een hek aan, toen een jon gen boom omver en werd achter de boomen tot staan gebracht. Op het oogenblik, dat het paard op den loop ging, reed voor dén wagen in dezelfde richting L. uit Souburg op zijn rijwiel. Het gelukte hem niet op zijde te komen en het hollend paard te laten passeeren. De man kwam te vallen en paard en wagen reden over hem heen, daarbij is hij echter niet door de wielen geraakt, hij lag plat op den grond. Wel had de man zich aan de hand verwond en is hij ten huize van dr. Verhei)- den door dezen verbonden. Het rijwiel was deerlijk gehavend, zoowel aan het stuur ais aan de achterzijde. DOMBURG De verkoop op Zondag. Nadat in de vorige vergadering de stem men over het betreffende voorstel gestaakt hadden, heeft de gemeenteraad te Domburg thans met 4 tegen 3 stemmen besloten te verklaren, dat uitbreiding en verruiming van de verkoópgelegenheid voor die ge meente gewenscht is voor wat betreft de winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk enz. en die, waar tabaksartikelen in voorraad zijn. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Over de maand September 1934. Ingekomen: P. Kindts, van Wie- ringen A. Weeda, van BiervlietI. C. de Poorter, van Oostburg D. Heinsdijk, van IJzendijke S. S. Lako, van Groede. Vertrokken: D. J. de Nijs, naar BiervlietH. J. de Bliek, naar Gcrkum C. A. Temmerman, naar Oostburg P. K. Ritico, naar Breskens M. van Pamelen, naar Oostburg. OOSTBURG Tramdienst gestaakt. De tramdienst van Oostburg naar Cad- zand is sedert 8 October gestaakt. Hiervoor is een autobusdienst in de plaats gekomen. WATERLANDKERKJE Loop der bevolking. Over de maand September 1934. Ingekomen: J. C. de Jager, van Montligion (Frankrijk). ZIERIKZEE De verkoopgelegenheid op Zondag. De gemeenteraad te Zierikzee heeft met 7 tegen 5 stemmen verworpen een voorstel om verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag van toepassing te doen zijn voor fruit- en tabakswinkels. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand September 1934. Vlissingen: ingelegd 36.541.90 terugbetaald 49.788.83 minder ingelegd 13.246.93 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 16. Middelburg: ingelegd 61.899.95 e terugbetaald 58.022.75 „ALH AM B RA"-THEATER DAMES Het hart van Uw man, wint U door zijn maag 1 Het allerlaatste bioscoopsnufje is: „Het kookboek in klank en beeld". Een succes zonder weerga! Draait deze week in ons bijprogramma. DAT MAG U NIET MISSEN Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 1200 Oost-Souburg: ingelegd 6.343.03 terugbetaald 3.502.35 meer ingelegd 2.840.68 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Koudekerke: ingelegd 2.496.71 terugbetaald 4.403.35 minder ingelegd 1.906.64 Breskens: ingelegd 8.533.76 terugbetaald 6.560.73 meer ingelegd 1.973.03 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 11, Groede? ingelegd 9.210.50 terugbetaald 3.700.77 meer ingelegd 5.509.73 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1. Schoondijke: ingelegd 4.875.20 terugbetaald 5.887. minder ingelegd 1.011.80 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 1.800 afgeschreven 2.409 minder ingeschreven 600 O o s t b u r g ingelegd 7.507.69 terugbetaald 11.067.44 minder ingelegd 3.559.75 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 500 meer ingelegd 3.877.20 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 44. IJ z e n d ij k e ingelegd 13.131.28 terugbetaald 18.510.55 minder ingelegd 5.379.27 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Walcheren voor de 13e eeuw. In de afdeeling Letterkunde van de Kon. Akademie van Wetenschappen te Amster dam, deed prof. dr. J. Huizinga een mede- deeling over„Walcheren voor de 13e eeuw." Een nieuwe rangschikking van de schaar- sche gegevens kan het beeld van de oudere geschiedenis van Walclieren op enkele pun ten verhelderen, misschien ook er toe leiden dat het oudheidkundig onderzoek die gege vens met nieuwe aanvult. Het drietal plaatsen Middelburg, Souburg en Domburg moet in samenhang beschouwd worden. Er is veel begripsverwarring ont staan doordat men zich bij burg meestal een particulier kasteel van een edelman voorstelde, terwijl hier ongetwijfeld gedacht moet worden aan volks- of vluchtbergen uit zeer vroegen tijd, waarschijnlijk door de centrale macht gesticht. Voor Middel burg en Souburg spreekt dit karakter nog uit de gedaante van het terrein en wordt door menig ander gegeven bevestigd. De plaats van den burg te Domburg is moeilij ker te bepalen, maar toch op grond van verschillende gegevens althans, met groote waarschijnlijkheid nauwkeurig vast te stel len. Het feit, dat het oorspronkelijk gebied van Domburg over twee parochies verdeeld was, wijst er reeds op, dat in dezen de burg ouder moet zijn geweest dan de kerkelijke indeeling. De overige gegevens bevestigen dit. De kerkelijke indeeling van' Walcheren is, zooals door mr. R. Fruin ln 1901 over tuigend is uiteengezet en door mr. S. Muller Hzn. nader uitgewerkt, uitgegaan van de twee hoofdkerken West- en Noordmonster, die eenmaal, met Souburg als derde, de eenige parochiekerken van het eiland moe-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1