500 300 25 DINSDAG OCTOBER EERSTE BLAD 'No.238' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma f. VAN SF VILDE Ir., Maai 58-60, Vlissingen.Ielef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeli-ke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regt 1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels 11alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi] verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een dankbetuiging. Het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond heeft de volgende dankbetui ging ontvangen In opdracht van H.K.H. Prinses Juliana heb ik de eer het bestuur van den Vlis singschen Oranjebond Haren dank over te brengen voor het zeer gewaardeerd tele gram H.K.H. aangeboden, ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging. De Kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana, J. C. BAUD. Verplaatsing van het depot der motortreinen van Goes naar Vlissingen? Naar ,,de Zeeuw" verneemt, wordt by de spoorwegen de mogelijkheid onderzocht het depot der motortreinwagens van Goes naar Vlissingen over te plaatsen, evenals het personeel. Verder zou worden overwogen deze mo- tor-tractie in het vervolg dienst te laten doen op de lijn VlissingenRoosendaal voor de zgn. „boemeltremen" op deze lijn. De motorwagens zouden dan voor het provin ciaal verkeer voorzien worden van bijwa gens. Onze nieuwe kindervertelling. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden. In dit nummer drukken we de eerste plaatjes ai van de nieuwe kindervertelling van den heer G. Th. Rotman, bij onze jonge lezers en lezeressen zoo wel bekend. De avonturen die de heer Pimpelmans thans met zijn paard beleef 3, zijn weer aller aardigst bedacht en de leuke, plaatjes spre ken voor zichzelf. Het jonge volkje, zal er van „smullen" en wij vermoeden zoo dat ook de ouderen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag wel eens een oog zullen slaan in het bekende hoekje van ons blad. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 30 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma- ker, 1 mastieker, 11 metselaars, 20 opper lieden, 21 schilders, 8 stucadoors, 57 tim merlieden, 4 ververs, 2 betonwerkers, 1 vlechter, 6 opzichters, 3 machinaal-hout- bewerkers, 5 meubelmakers, 4 politoerders, 4 stoffeerders, 3 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 394 metaalbewerkers, 8 drankbereiders, 15 brood-banketbakkers, 3 koks, 4 slagers, 12 magazijnbedienden, 2 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 3 chauffeurs, 12 kellners, 40 loopers, 2 por tiers, 5 sleepers, 44 transportarbeiders, 21 kantoorbedienden, 3 teekenaars, 2 musici, 3 onderwijzers, 50 varensgezellen (wo. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 110 losse arbeiders. Vrouwen 4 winkeljuffrouwen, 4 kan toorbedienden, 1 onderwijzeres, 2 huishoud sters, 5 dienstboden, 3 werksters. Totaal 946 ingeschrevenen, waarvan 100 in de werkverschaffing. Vorige week 899 personen. Alzoo een vermeerdering van 56 werkzoekenden. Christ. Middenstandsbond. Voor de af deeling Vlissingen van den Christ. Middenstandsbond trad gisteravond in het Concertgebouw als spreker op ds. A. ,T. W. de Kluis, Ned. Herv. predikant alhier. De voorzitter, de heer P. I. Hamming, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette daarna de talrijke aanwezi gen welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond. De voorzitter wees er op dat in onze stad nog altijd de verkeerde gedachte heerscht, dat de Chr. Middenstandsvereeniging een kerkelijke vereeniging is, doch niets is min der waar dan dat. Het is geen vereeniging van een kerkelijke groep, doch zij is inter kerkelijk en wil alle middenstanders in zich vereenigen, die wenschen te leven naar de ordinantiën Gods ook op het maatschappe lijk terrein. De af deeling bestaat nu ongeveer 2 jaar en de eerste moeilijkheden zijn overwonnen. Het ledental neemt gestadig toe toch zijn er nog te veel middenstanders, die krach tens hun beginsel in de Chr. Middenstands vereeniging thuis behooren en zich afzijdig houden. Zij behooren niet in een neutrale vereeniging, waar hun beginsel telkens in het gedrang komt. Zoo ook nu weer bij de huidige actie voor verruiming van Zondags verkoop, waar wij als Christenen vierkant tegen zijn. Spreker deelde mede, dat de afdeeling aan Burg. en Weth. en aan de raadsleden een schrijven zal richten, waarin de bezwaren tegen Zondagsverruiming worden uiteen gezet. Hierna gaf hij het woord aan ds. De Kluis, die tot onderwerp bad gekozen „De hand aan den ploeg". Wij weten allen en voelen het telkens aan den lijve, dat wij in crisis tijd leven. Wij. moeten ons dit goed voor oogen stellen, want deze crisis onderscheidt zich van vroegere perioden van achteruit gang deze tijd is ook oordeelstijd. Het is een tijd van geweldige veranderingen en verschuivingen. Vele dingen verdwijnen om nooit meer terug te keeren en andere din gen komen op, om nooit meer te verdwijnen. Wij staan hier midden in en de vraag van den dag is waar gaan wij heen en niemand weet er een antwoord op. De knapste den ker en de eenvoudigste werkman niet. Als met een wervelwind is dfe vredesgedachte van de wereld weggevaagd. De eenige industrie die goede dividenden maakt, is de wapenindustrie. De wereldnood is ontzet tend en de mensch zoekt naar nieuwe go den, die men dient met slaafsche gehoor zaamheid. Temidden nu van dezen chaos op elk ter rein werkt de middenstand, een groep van nijvere burgers, die zoozeer afhankelijk is van den economischen toestand. Zij voelt zeer den nood der tijden, daar zij bijna doodgedrukt wordt tusschen het groot-ka pitaal en den kooper, welke beide groepen zich buiten den middenstand om met elkan der trachten te verstaan. Wat moet de middenstand nu doen Wel nu, de hand aan den ploeg slaan. Dat is mannenwerk. En dan als positieve Christe nen ook in handel en hanteering Christus volgen. Als Christus ook iets in den winkel te zeggen heèft.' dan is dit ploegen. Christus wil voor alles een krachtig geloof, een ge spierd Christendom, vooral ook in dezen tijd. God moet ook in het zakenleven de lei ding hebben. Alleen als God het te zeggen heeft, gaat het goed. Als iedereen vroeg naar den wil van God, zou het wel beter gaan. En dit niet alleen in theorie belijden, maar ook in de praktijk beleven. God vraagt niet alleen een stukje, maar den geheelen menscb, in zijn beroep, handel en nering. Alle verhoudingen in de maatschappij moe ten doordrongen zijn van Gods Geest. De kwestie van organisatie kan spreker hier wel buiten beschouwing laten. Ieder kent tegenwoordig de macht van het geza menlijk optrekken. Ook de middenstanders hebben dit wel begrepen. De vraag is maar, wie trekt op aan het hoofd Spreker er kent wel,- dat ook de neutrale organisaties op materieel gebied veel goeds tot stand hebben gebracht, doch met de beginselen der Christ, middenstanders wordt geen re kening gehouden. Zoo blijkt dit tegenwoor dig weer uit de actie voor verruiming van Zondags verkoop. Een verruiming, die abso luut onnoodig is. Ook hier moet dus de hand aan den ploeg geslagen, opdat wij ons niet zien opgedrongen wat wij uit gehoorzaam heid aan Gods gebod niet willen. Wie zijn hand aan den ploeg slaat en wil gaan ploegen, die ziet allereerst vooruit. Dit is niet gemakkelijk en beteekent in geen geval verdeeldheid. Het wil zeggen te geloo- ven in Gods heerschappij en daarvoor elk oogenblik te buigen. Die op Christus ver trouwen zullen rustig voortgaan ook in de zen crisistijd, en zij zullen rechte voren trekken. Donker zijn de tijden, doch ook hierover zal een nieuwe dag aanlichten, als steeds gevraagd naar Christus' wil. Hierna wees de heer P. G. Laernoes op de noodzakelijkheid van eigen Christ, midden standsorganisatie. In de laatste jaren is de neutrale middenstandsvereeniging het goede spoor geheel en al bijster geworden. Men houdt thans niet alleen geen rekening met den Christ, middenstand, doch doet alsof er in het geheel geen groote groep onzer be volking van Christelijke beginselen is. Men ijvert voor openstelling van winkels op Zon dag en ook de aanstaande tentoonstelling zal op Zondag geopend zijn. Tegen dergelij ke wijze van doen moet scherp stelling genomen worden. De groote sociale zegen van den rustdag tracht men ons al meer en meer te ontne men en spreker weet dat ook buiten onze positief Christelijke bevolking er gelukkig nog velen z\jn, die den Zondag als rustdag waardeeren als een groot sociaal voor recht. Er is niet met ons gerekend en daarom moeten de organisators van deze tentoon stelling ook niet op ons rekenen en spreker hoopt dat allen die de Christelijke beginse len zijn toegedaan, deze tentoonstelling niet zullen bezoeken en haar absoluut zullen negeeren. Bij de verdere bespreking werd ook ter sprake gebracht het verstrekken van ze gels tot eventueelen steun bij ziekte. Ds. De Kluis en ook de voorzitter wezen er op, dat dit een kwestie van zeer onder geschikt belang moet worden geacht, daar een dergelijk systeem, feitelijk geheel buiten het terrein van den middenstand ligt. De winkelier moet het vertrouwen van zijn cliëntéle winnen door zoo goed mogelijke waar tegen een billijken en zoo goedkoop mogelijken prijs te leveren. Nog enkele aanwezigen traden als lid der vereeniging toe. Nadat de voorzitter ds. De Kluis dank had gezegd voor zijn principieele rede, ein digde deze de vergadering met gebed. Verruiming verkoop gelegenheid op Zondag. Door de afdeeling Vlissingen van de Ver eeniging van den Christelijken Handeldrij- venden en Industfieeleri Middenstand in Ne derland is aan de leden van den gemeente- aad het volgende adres gezonden Naar aanleiding van het voorstel van Burg. en Weth. aan uwen raad inzake de verruiming van verkoop gelegenheid op Zondag, afgedrukt in de „Vlissingsche Cou rant" d.d. 6 dezer, nemen wij de vrijheid U er opmerkzaam op te maken, dat er in to taal aan 106 winkeliers een schrijven is ge richt, te beantwoorden met voor of tegen. Hierop kwamen 47 brieven met voor en 25 met tegen in, terwijl 34 winkeliers het niet noodig oordeelden hun antwoord in te sturen, waaruit geconcludeerd' mag worden, dat deze 34 winkeliers met den bestaanden toestand tevreden zijn. Immers waren ze dat niet, dan hadden ze wel hun best gedaan om verruiming te krijgen, door hun stembil jet in te leveren met vóór. Waar ze dit niet gedaan hebben, kunnen ze derhalve veilig bij de tegenstemmers gerekend worden: Alzoo is de uitslag 47 voor, 59 tegen (25 34). Mocht u met deze rekening niet accoord gaan, dan willen we U nog wijzen op het rondschrijven van den minister van econo mische zaken dd. 7 September 1.1.. waarm genoemde minister er aan herinnert, dat het niet voldoende is, indien de meerderheid der stemgerechtigde winkeliers zich vóór ver klaart, maar dat hievvoor een beteekenende meerderheid uit de betrokken branche noo dig is. Van de 41 winkeliers in brood, banket, suikerwerken en chocolade zijn er slechts 18 voorstemmers, terwijl de volstrekte meer derheid 21 is (de helft plus één). Van de 24 winkeliers in fruit zijn er slechts 7 voorstanders van verruiming. Dus al een minderheid. Van de 25 winkeiiers in tabaksartikelen zijn er 16 voorstanders van verruiming. De volstrekte meerderheid is 13. Hier is dus een meerderheid. De vraag of deze meerderheid beteekenetid is *eenen we ontkennend te moeten beantwoorden. Van de 8 slijters zijn .er slechts 3 voor stemmers. Van- de 8 winkeliers in visch eveneens slechts 3 voor verruiming. Tenslotte willen we U er nog op atten- deeren, dat de drie vereenigingen van Han dels- en Kantoorbedienden, nl. de Christe lijke, de Roomsch-Katholieke en de Alge- meene ~ich, als belanghebbende, tegen ver ruiming van verkoop gelegenheid op Zondag hebben uitgesproken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Feestelijke opening van de nieuwe spoor lijn GoudaAlphen a.d. Rijn. Minister Slotemaker de Bruine legt de eerste steen voor een Haagsch Jeugdhuis, dat door den gemeentelijken vakcursus voor werkloozen gebouwd wordt. Eenige opnamen van den vlootschouw op Schiphol ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan der K.L.M. Het autogirowliegtuig landt op het stadionveld te Amsterdam. Afscheids receptie in het Carlton-Hotel van den heer Graafland, rijksinspecteur van de lichame lijke opvoeding. Collecte voor het Crisis- Comité in Den Haag. De stoomtram AlkmaarEgmond maakt haar laatsten rit. De burgemeester van Oegstgeest opent de nieuwe tennisbanen. Roeiwed- strijden voor jonge dames op den Amstel, enz. Wijkavonden. Donderdag a.s., des avonds 8.15 uur, wor den wijkavonden gehouden door de vier predikanten der Ned. Herv. gemeente al hier, die zullen spreken over de afscheiding van 1834. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Winkelnieuws. Door den heer C. L, Lelyveld is heden in het pand St. Jacobstraat 27 „Het Zeeuw- sche Chocoladehuis" geopend. De winkel heeft eenige veranderingen ondergaan. Een paar stofvrije etalagekas ten zijn aangebracht en het schilderwerk is geheel in lichte kleuren uitgevoerd. Een viertal moderne lampen verlichten den win kel, die een prettigen frisschen indruk maakt. MIDDELBURG De winkelweek van Handelsbelang. Gisteravond tegen kwart over acht was de achterzaal van „St. Joris" geheel met belangstellenden gevuld, die getuigen wilden zijn van de trekking der namen van hen, die voor een der 35 prijzen in aanmerking zouden komen van de prijsbonnenuitgifte gedurende de winkelweek. De uitslag was van de firste bus eerste prijs, 25, mej. Van der Beltweede prijs, 15, mej. K. de Voogd derde prijs, 10, J. Dekker; vierde prijs,./ 10, mej. N. Bak ker vijfde prijs, 5, W. Antheunisse; zesde prijs, 5, C. Roelands zevende prijs, 5, mej. Dortmund. De tweede bus leverde het volgende re sultaat op eerste 25, J. van den Driest tweede 15 mevr.W. ijchoolmeesterHoen- camp derde 10, C. van Sluijs; vierde 10, W. van Ouwerkerk vijfde 5, J. Bos, Vrouwestraat 39, Vlissingen zesde 5, C. Duinen, Arnemuiden; zevende 5, L. Parre. De derde uitslag was eerste 25, J'. Glas tweede 15, C. Willeboordse, Seroos- kerke derde 10, Heuseveldtvierde 10, J. de Vrieze, Nieuwe Vlissingsche weg 161, Oost- en West-Souburg vijfde 5, Van Sluijs zesde 5, G. M. Ludikhuize zeven de 5, To Den Boer. De vierde bus bracht de volgende geluk kigen eerste 25, mej. Cijvat tweede 15, G. H. Engelkes derde 10, P. Rijkse; vierde 10, F. W. Boes vijfde 5, J. A. Tavenier zesde 5, A. van der Hage Sr., Domburg zevende 5, C. Louwerse. Tenslotte kwamen uit de vijfde bus de volgende winnaars naar boven eerste 25, J. Antheunisse Jr. tweede 15, S. van Zweden derde ƒ30, M. Finster vierde 10, C. Dekker vijfde prijs dezelfde zesde 5, L. Boon zevende 5, J. van Iren. Bij de derde bus deed zich de eigenaardig heid voor, dat daaruit ook een vijftal door Engelschen naar hun verwanten gezonden prentbriefkaarten kwamen, die deze vreem delingen in de bus hadden gestoken, blijk baar denkende aan de ook ronde pillarboxen in hun vaderland. BIERVLIET Loop der bevolking. Over de maand September 1934. Ingekomen: W. Brouwer, van Watervliet-Oudeman C. Sierens, van IJzendijke P. L. Hamelinck, van Breda W. van Hoeve, van Bergen op Zoom D. J de Nijs, van Schoondijke F. Bos, van Hei- nenoord J. Bos-van 't Hof, van Putters- broek. Vertrokken: A. Weeda, naar Schoondijke J. de Feijter, naar IJzendijke E. P. Back-van Hoeve, naar Den Helder J F. J. Borm, naar Huijbergen B. de Vos, naar Philippine C. J. Klaeijsen, naar Vlis singen A. J. Weeda, naar Nieuwvliet. OOSTBURG Loop der bevolking. Over de maand September. Ingekomen: Ch. A. Temmerman, van Schoondijke A. J. H. Sauter, van Zwolle E. K. de Jong, van Aarden burg K. Ligt, van Bergen op -ZoomM. van Pamelen, van Schoondijke J. Kerkhove, van Groede J. S. Bouwens. van Bergen op Zoom J. A. van der Est, van Tholen D. van der Schaft, van Harlingen H. A. de Munck, van Hoeven. Vertrokken: R. P- Mabesoone, naar Kerkrade P. de Veij, naar Sluis L. van Ginkel, naar Leusden J. M. Huisman, naa.r Arnhem E. J. Smoor, naar Middel burg S. Verplanke, naar Hoogwoud I. C. de Poorter, naar Schoondijke S. M. van Leeuwen, naar 's-Gravenhage M. S. Cau- wels, naar Breda W. A. de Feijter, naar RetranchementJ. J. Goedhals, naar GheelA. J. van Male, naar Delft en C. H. L. Ghijs, naar Roosendaal. IJZENDIJKE Loop der bevolking. Over de maand September 1934. Ingekomen: J. Kareis, van Schoon dijke J. Tollenaar, van Breskens. F. Melsen, van Adinkerkje Ph. Lecleir, van Watervliet D. Hoogerwerf van Philippine A. van der Linde, van Ter Neuzen A. Marrilje, van Groede J. de Feijter, van BiervlietB. de Betue, van Nijmegen. Vertrokken: G. van Waes, naar Oudenbosch A. Raes, naar Dongen J. du Puij, naar Dongen A. van Hijfte, naar OudenboschB. van Landschoot, naar Hoofdplaat C. Sierens, naar Biervliet H. Mullaert, naar Etten U. Aerts, naar Heusden M. Cammaert en R. de Meijer, naar Oudenbosch J. Batselaere, naar Hulst J. de Bert, naar Amsterdam E. de Houck, naar Aardenburg Th. Hendrikse, naar Nijmegen. IERSEKE Naamlooze vennootschap. Met de „Staatscourant" no. 191 werden verzonden afdrukken van de akte betref fende de naamlooze vennootschap oester cultuur, maatschappij voorheen A. Pols- - Bom te Ierseke. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 8 October 1934. Overtreding motor- en rij wiel wet W. F., 60 jaar, koopman te Middelburg. Bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep, 50 b. subs. 25 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. F. G., 42 jaar, koopman te Serooskerke (W.) Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 25 boete subs. IC dagen hechtenis en toewijzing van de civiele vor dering tot een bedrag van 30. Overtreding jachtwet J. de W., 20 jaar, werkman, en C. de W., 28 jaar, landbou wer, beiden wonende te Borsselen. Vernie tiging vonnis waarvan hooger beroep. Voor beiden vrijspraak. Overtreding politieverordening van Ove- zande J. A. H., 25 jaar, koopman te Hein- kenszand. Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep met uitzondering van de straf 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Overtreding tramreglement A. R., 31 jaar, handelsreiziger te Vlissingen. Beves tiging van het vonnis waarvan hooger be roep, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rïjwielwet G. M. v. d. R., 21 jaar, zonder beroep, wonende te Ginneken. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep 25 boete subs. 5 dagen hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden. Kwakzalver. De rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de zaken tegen J. D., 38 jaar, koopman te Rotterdam, die in hooger be roep had terecht gestaan, wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De rechtbank vernietigde de vonnissen van den kantonrechter te Ter Neuzen en veroordeelde verdachte tot 2 maal 100 of 2 maal 25 dagen hechtenis 3 maal 100 of 3 maal 25 dagen hechtenis en 2 maal 100 of 2 maal 25 dagen hechtenis. Het vreeseiyk drama te Princenhage. Vrijdag 13 Juli des avonds rond half tien speelde zich in de buurtschap Vughtschoot onder de gemeente Princenhage een vreese-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1