1000 500 300 150 IVO 25 MAANDAG OCTOBER EERSTE BLAD 72e Jaargang Uitgave': firma F. VAN SE VELDE Ir., Walstras! 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS No.237 1934 ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door; een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van eén wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstellen aan den gemeenteraad. Door B. en W. zijn nog de volgende voor stellen aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd schrijven deelen Re genten over het Gasthuis ons méde, dat, ten einde in het tekort aan woonruimte voor oude mannen in hun inrichting te kunnen voorzien, eenige zalen moeten wor den ingericht, terwijl daarin tevens cen trale verwarming zal moeten worden aan gebracht. Daar de verwarmingsinstallatie reeds eenige malen is uitgebreid, laat de bestaan de ketel geen verdere uitbreiding meer toe, terwijl deze ketel bovendien enkele" gebre ken vertoont. Na ingewonnen deskundig advies is het College van Regenten van meening, dat deze aangelegenheid het best kan worden opgelost door bijplaatsing van een tweeden ketel, waardoor storing in de verwarming zoo goed als uitgesloten zal zijn en door uitbreiding van de centrale verwarming tot het oude mannengebouw. De kosten van een en ander worden ge raamd op ongeveer 4400. Aangezien deze kosten slechts voor een klein gedeelte uit de reserve voor centrale verwarming, welke nog 582.50 bedraagt, kunnen worden bestreden, zou het College daarvoor 3700 4 obligaties Nederland 1934, afkomstig uit den verkoop van den Ziekenhuis-inventaris, willen aanwenden. Daar wij ons met de plannen van Regen ten over het Gasthuis kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen dit College te machtigen le. om over te gaan tot het inrichten van eenige zalen en tot verbetering der centrale verwarming waarvan de kosten v/orden geraamd op plm. 4400 2e. tot den verklop van 3700 4 obli gaties Nederland 1934, ten einde uit de op brengst daarvan en uit verder voorhanden zijnde middelen de onder le vermelde kos ten te betalen, zulks onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland en onder voorwaarde, dat het werk in het openbaar zal worden aanbesteed. Bij Uw besluit van 1 November 1929, No. 16b, werd voor den tijd van 5 jaren aan den heer A. Smit een perceel tuthgrond ver huurd, gelegen achter zijn woning Badhuis straat 105, ter oppervlakte van 93 M2 en tegen een huursom van 28. In een overgelegd adres verzoekt de te genwoordige eigenaar van gemeld pand, de heer F. C. Matzinger, bovenbedoelden grond, met ingang van 1 November a.s. wederom voor den tijd van 5 jaren van de gemeente te mogen huren tegen dezelfde huursom en onder de bestaande voorwaar den. Aangezien tegen bovenbedoelde verhu ring bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen het ver zoek van adressant in te willigen. Veilig verkeer. Zooals bekend mag worden verondersteld heeft de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club (K.N.A.C.), in verband met de kortelings aangebrachte wijzigingen in de Motor- en Rijwielwet, als onderdeel van haar actie voor veilig verkeer, in de week van 2430 September jl. vlugschriften doen verspreiden. Ook de politie te Vlissingen heeft hieraan haar medewerking verleend, doch heeft daarbij van den commissaris van politie te vens opdracht bekomen om van alle ver keersovertredingen, welke zij waarnam, melding te maken, waarschuwend daarbij op te treden en slechts in gevallen, waar zulks noodzakelijk bleek, van de overtreding pro ces-verbaal op te maken. Tevens was daar bij bepaald, dat ook op 30 September jl., een Zondag, op welken dag ook nog al tegen de verkeersvoorschriften wordt gezondigd, zoodanig door de politie opgetreden moest worden. Het resultaat van deze controle is verbijsterend en bedroevend gebleken. Niet minder dan 333 overtredingen, alleen voor wat Vlissingen betreft, zijn door de politie in bedoelde 7 dagen geconstateerd gewor den. Wel is waar betroffen het over het al gemeen geringe -erkeersovertredingen, in het bijzonder die, waarbij wielrijders en be stuurders van gewone voertuigen nalieten b'j het wijzigen van richting een teeken te ge ven, zooals thans wettelijk is voorgeschre ven, doch gezegd mag worden, dat aan de voorschriften, ook aan de reeds geruimen tijd bestaande bepalingen, slecht de hand wordt gehouden. Meermalen vernamen wij van automobilisten, die onze provincie be zochten, dat in Zeeland de ernst der ver- keersvoorschriften nog minder goed werd gevoeld en begrepen. Politieambtenaren, van wie wij zulks ook wel ho'orden, schre ven dit toe aan onbekendheid met de wette lijke bepalingenen ook aan de Zeeuwsche gemoedelijkheid, wel' -» het belang der ver- keersvoorschriften onderschat. Hierin moei", ""erandering komen Zoo gaat het niet lenger Niet alléén eigen vei ligheid, doch ook die van anderen eischt strenge en uniforme naleving van de regèls van den weg. Zeeland met zijn jaarlijks meer en meer uitbreidend vreemdelingen verkeer, zal zich ook op dien grond aan de bepalingen der Motor- en Rijwielwet en aan de daaruit voortvloeiende wettelijke plaat selijke voorschriften moeten aanpassen. Een slecht weggebruiker is en blijft een gevaar voor zyn omgeving De politie kan en mag niet langer „waar schuwend" blijven optreden. Wij roepen dan ook een ieder op, zich eenige moeite te willen geven om zich op de hoogte van de wettelijke verkeersvoorschrif- ten te stellen, deze in den vervolge strikt na te leven en medewerking te verleenen, op dat ook anderen zich houden aan de regels van den weg. Een veilig verkeer, voor zoo verre eenigszins doenlijk is, zal dan in de toekomst worden gewaarborgd ten gerieve van iederen weggebruiker. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van mej. A. 1, Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Sep tember ingelegd in 814 posten 106.698.21 en terugbetaald in 445 posten 120.175.83, dus mèer terugbetaald dan ingelegd eén be drag van 13.477.62. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 48. Het totaal aantal spaarders bedraagt 7182 met een tegoed van 2.281.870.44. Ter lediging werden 71 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 683.98 en met 1650 spaarzegels werd bespaard 82.50, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 1 tot en met 6 October werden 320 baden genomen en wel 224 door heeren, 69 door dames en 27 door kinderen. Wij wijzen er nogmaals op dat de inrich ting voor alle ingezetenen toegankelijk is. Het winterprogramma van A.G.O. Het winterprogramma 19341935 van A.G.O. wordt als volgt samengesteld 18 October muzikale voordrachten, Van Oss en De Nobel. 16 November Concert door Stefan As- kenasse, viool. 18 December Tooneelvoorstelling, op treden van Jan Musch. 11 JanuariTooneelvoorstelling, optre den van Gor Ruys. 26 FebruariTooneelvoorstelling, optre den van Cor Ruys. 11 MaartConcert, Francis Koene, viool, Henriette Bosmans, piano. Kinderfeest „Vlissingsche Oranjebond". Zaterdagmiddag werd voor de kinderen der leden van den „Vlissingschen Oranje- bond" in „Britannia" een kinderfeest geor ganiseerd. Dat dit voor de kinderen een ge beurtenis was, bleek wel uit de groote op komst reeds lang kinderen eigen voor den tijd van aanvang. De tijd voor de ope ning werd gekort door het zingen van va- derlandsche liederen. De heer P. G. Laemoes, voorzitter van den Oranjebond, wees op het 25-jarig jubileum van den Bond, waardoor den kin deren dezen feestmiddag werd aangeboden. Hierna werden door de kinderen staande en uit volle borst twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De middag werd verzorgd door mej. Pim Siegers uit Eindhoven die enkele paedago- gisch hoogstaande en voor de kinderen pakkende vertellingen ten beste gaf. Mej. Siegers wist met de jeugdige gasten om te gaan, hetgeen duidelijk bleek uit de ge spannen aandacht en de aanvullende ant woorden der hoorders en hoorderessen. Tijdens de pauze werden aan de kinderen ververschingen rondgedeeld. Door jongejuffr. Benny van der Zwaan werd aan mej. Siegers namens alle kinde ren een bloemenhulde aangeboden. De voorzitter was bij het einde de tolk van het bestuur en verder alle aanwezigen met mej. Siegers hartelijk dank te zeggen voor haar geheel belangelooze medewer king, welke door de kinderen zeer gewaar deerd werd, daar deze zich, zooals duidelijk bleek, zeer geamuseerd hadden. Met een driewerf hoera voor mej. Siegers uitten dezen dan ook Ivun dankbaarheid. Met het zingen van het Wilhelmus werd de prettige middag besloten. MIDDELBURG Crisis-collecte. De Zaterdag te. Middelburg gehouden collecte voor het plaatselijk crisis-comité heeft 1595.49 opgebracht. Van deze som moet 10 worden afge dragen aan het Nationaal Crisis-Comité. De winkelweek van Handelsbelang. Nadat Zaterdag den geheelen dag vooral de prijswinnende etalages steeds veel be langstelling hadden getrokken, is het des avonds weer bijzonder druk geworden op straat en die drukte concentreerde zicü vooral op de Markt tegen den tijd, dat de laatste muzikale wandeling van deze win kelweek plaats had. Precies half tien -zette de padvinders band met trommels en hoorngeschal den stoet, waarin het muziekgezelschap „Oefe ning na den Arbeid" én het bestuur van „Handelsbelang", beide met hun vaandels mede marcheerden, in beweging. Tijdens de wandeling die medegemaakt is door een zeer groote menschenmenigte en door nog groo.ter schare is gadegeslagen, is halt gehouden hij den Watertoren voor een nummer. Van het plan om ook op de Ba lans halt te houden is afgezien, toen het begon te druppelen en 'men wilde voorkomen dat de trommels van padvinders en muzi kanten daaronder zouden lijden. Te half elf kwam men, op de Markt terug, opgewacht door een mjfnschenzee. Voor het stadhuis gaven de padvinders nog een tap toe, het muziekkorps een marsch, het Zeeuwsche Volkslied en het Wilhels ten beste en daarna kon de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, den leiders van muziek korps en padvinders dank brengen, zooals hij dat de vorige malen ook met die der muziekkorpsen en van de signaalafdeeling van Achilles had gedaan. Ook bracht de voorzitter dank aan de ge meentepolitie en de marechaussée voor de hulp bij de verschillende optochten ver leend. Het bestuur en enkele genoodigden kwam nog bij elkaar in intiemer kring en ook daar heeft de heer Stofkoper nog eens gewezen op het goede verloop van de verschillende onderdeelen van het feest en de politie, in den persoon van den commissaris, nog eens bedankt voor de groote medewerking. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft weder ver schillende aanwinsten voor het museum ontvangen, waaronder twee wanden van baksteenen grafkelders, gevonden bij werk zaamheden te Middelburg foto's van het terrein van het Schuttershof de Edele Handboog, waar genoemde grafkelders ont dekt zijn een geelkoperen bakkershoorn 'n ring en 'n tinnen schenkkan, gevonden in het verdronken land van Zuid-Beveland een heele verzameling eieren van vogels, balgen van paradijsvogels, schedels van zoogdieren, schelpen, koralen, fossielen ge steenten, mineralen en eenige ethnographi- ca eenige fossiele planten en dieren een normale en een abnormale hoorn van het edelhert Cervus alaphuseen diploma artsenijmenger een schelhol takken van Lijsterverg, misvormd door kamperfoelie scherf van Nederlandsche majolica; Zuider- zeekrab Heteropasope triden tate (Mait- land), mannetje en wijfje; aangekocht is een zgn. Spaansch tabakspijpje. OOSTBURG Een winkelweek. De winkelweek is uitstekend geslaagd. Begonnen met een fokveedag, die alleen al een reuzensucces was, zooals reeds gemeid (al was het alleen maar, dat er zeer leven dige handel gedreven werd tal van be kroonde dieren zijn Holland ingetrokken), is Zaterdag de week besloten met een pracht-optocht van een dertigtal nummers. Wat waren er mooie wagens en groepen we kunnen ze niet alle noemen, noch uit zonderingen maken door er enkele aan te duiden, die al bijzonder de aandacht trok ken, immers elke deelnemer had zijn uiter ste best gedaan. Een uitzondering mogen wij maken voor de commissie zelf, die een wagen in den stoet liet mederijden, d.w.z. een auto, waarop was gebouwd een ge trouwe copie van den burcht uit het ge meentewapen, welke burcht bewaakt werd door een tweetal poorters in middel- eeuwsch costuum. In den vooravond hebben de deelnemende winkeliers door middel van, op den beurs toren geplaatste luidsprekers, hun waren persoonlijk aanbevolen. Een groote menigte, onder wie talloozen uit omliggende plaatsen, bewoog zich des avonds door de straten en op de markt om een kijkje te nemen voor de keurig ge- etaleerde en verlichte winkels en daarna het concert bij te wonen gegeven op het Kerkplein door de Oostburgsche Harmonie en de vereeniging „Polyphonia", die beide zich mochten verheugen in de groote be langstelling van het publiek. HULST Boekhouder van de gasfabriek verdwenen. Donderdagavond is de boekhouder der gemeente-gasfabriek te Hulst L. F. zonder achterlating van eenig bericht verdwenen, meldt „de Courant". Toen Donderdagmid dag de burgemeester en secretaris dezer gemeente de boeken en kas der gasfabriek zouden opnemen, bleek, dat de boeken sinds twee maanden niet waren bijgewerkt. De burgemeester gaf den boekhouder daarop voor zijn nalatigheid een berisping. Deze schijnt zich dat zeer te hebben aangetrok ken. Donderdagavond is hij per auto naar België vertrokken. Van een eventueel tekort in de kas is nog niets definitiefs bekend een en an der zal eerst ever eenige dagen kunnen worden nagegaan. Loopende geruchten zijc in elk geval sterk overdreven. De boekhouder is volgens nader bericht in zijn functie geschorst. HAAMSTEDE Tienduizendste passagier op de lyn naar Haamstede. Zaterdag heeft de K. L. M. haar 10.000ste passagier op de luchtlijn naar Haamstede vervoerd. Bij aankomst op het vliegveld werd me vrouw Pilaar uit Rijswijk toegesproken door den burgemeester van Haamstede jhr. Röell, die namens het gemeentebestuur bloemen aanbood. De heer J. J. Cock, voorzitter van net luchtvaartcomité Schouwen-Duiveland bood de 10.000ste passagier namens het comité een souvenir aan. Namens de K.L.M. sprak de heer Van den Broek, agent der Maat schappij te Haamstede. Hij bood mevrouw Pilaar een klein vliegtuigmodel aan. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens overtreding inzake het verkeer A. S., MiddelburgJ. S., Koudekerke A. F., Biggekerke P. B., Sint Laurens J. H. A. H., Hulst allen 3 subs. 3 dagen hechtenis G. H., Mid delburg G. de K., Vlissingen A. T. v. d. W„ Goes F. G., Serooskerke J. H., Nieuwdorp Th. v. H., Middelburg W. F. H., Middelburg A. H., Goes W. L. v. d. S., Middelburg, allen 5 subs. 5 d. J. E., Middelburg M. B., Koudekerke. 5 s. 1 week tuchtschool W. J. v. H., Vlissingen, bekrachtiging van het verstek vonnis van 19 September J. K., Zoutelande P. B., Oost- en West Souburg, ieder 1 subs. 1 d. C. M. R., Vlissingen 15 b. s. 5 d. h. A. J., C. D., beide Goes, 10 subs. 10 d. Straatschenderij J. C. K., Veere, 15 b. s. 5 d. h. P. W. W., Middelburg, 2 b. s. 1 week tuchtschool. Niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp be hoorlijk verlicht is P. B., Middelburg, 5 b. s. 5 d. h. Openbare dronkenschap J. W., Aa. S., beiden Middelburg, ieder 15 b. s. 15 d. h. Loopen op hooiland Ma. W., Vlissingen. Berisping. Loopen over anders grond C. C., J. C. G., beiden Middelburg, ieder 2 b. s. 2 d. h. B. S., Middelburg, 2 b. s. 1 w. tucht school J. V., C. M., beiden Middelburg, ieder 1 b. s. 1 d. h. Niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving R. v. B„ Ar- nemuiden, 5 b. s. 5 d. h. Overtreding arbeidswet J. J. G., Mid delburg, 2 m. 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete P. L., Goes, 5 b. s. 5 d, h. Een autodienst in werking houden zon der vergunning als bedoeld in artikel 2 dei- Wet Openbare Vervoermiddelen P. C. v. d. S., Goes, 100 b. s. 50 d. h. Overtreding vrachtverdeeling in Binnen scheepvaart J. J. J., te Terneuzen gedomi- cileerd 4 X 25 b. s. 10 d. h. voor iedere boete. Overtreding vuurwapenwetJ. L., Vrou wenpolder 5 b; s. 5 d. h. met verbeurdver klaring van de in beslag genomen buks G. S., Biggekerke, 25 b. s. 5 d. h. Overtreding leerplichtwet A. H., Mid* delburg, 2 X 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete. Zich op openbare overwegen begeven wanneer een trein nadert C. M.,.Arnemui- den, 10 b. s. 5 d. h. Zonder vergunning van den Hoofdinge nieur Directeur van den Rijkswaterstaat over kanaalgronden, welke geen openbare wegen zijn, met een voertuig rijden J. A. S., Vlissingen W. de K., Serooskerke (W.), ieder 0.50 b. s. 1 d. h. Op den openbaren weg .met kaarten spe len M. v. H. en L. S., beiden te Vlissingen, ieder 2 b. s. 2 d. h. Te Zoutelande op Zondag eenige voor het publiek toegankelijke plaats consumptie-ijs koopen en verkoopen Ma. La. D., te Rot terdam. Geen straf in verband met de ge ringe beteekenis van het feit en de om standigheden waaronder het is begaan J. de B., Zoutelande, 0.50 b. s. 1 d. h. S. W., Zoutelande, 2 b. s. 2 d. h. Te Koudekerke waren op de vroonen ten verkoop aanbieden J. I. G., Oost- en West Souburg, 0.50 b. s. 1 d. h. Te Koudekerke zonder noodzaak een fiets leggen naast het rijwielpad gelegen aan den voet der duinen binnen een afstand van twee meters J. M., Vlissingen, 2 b. s. 2 d. h. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Gouderak door cand. T. H, Oos terburg te Genemuiden, die voor het beroep naar Arnemuiden heeft bedankt. Restauratie Nieuwe Kerk te Delft. Burg. en Weth. van Delft stellen den raad voor een subsidie te verkenen in de kosten van restauratie der Nieuwe Kerk aldaar, -*oor zooveel betreft het schip en de zijbeuken, ten bedrage Van 5 dier op 550.000 geraamde kosten, of ten hoogste 27.500. Geref. Kerken. Beroepen te Leiden ds. H. A. Wiersinga te Vlissingen. Bevestiging ds. A. H. Oussoren. Zondagavond had in de Noorderkerk te Middelburg de oevestiging plaats van ds. A. H. Oussoren als predikant der Geref. kerk, overgekomen van de kerk van Amht- Vollenhove. Als bevestiger trad op zijn va der, ds. K. Oussoren, predikant te Broek onder Akkerwoude, die tot tekst gekozen had 2 Corinthe 4 7 „Maar wij hebben de zen schat in aarden vaten, opdat de uit nemendheid der kracht zij Godes en niet uit ons". Aan het einde van den dienst sprak de bevestiger hartelijke woorden tot zijn zoon en ambtgenoot. Hedenavond doet in dezelfde kerk ds. A H. Oussoren zijn intrede. Oud-pastoor Van der Aa. Naar het „Dagblad van Zeeland" meldt is de toestand van den hoogeerw. heer Van der Aa, oud-pastoor te Vlissingen en deken van Middelburg, van dien aard, dat hij deze week een operatie in het ziekenhuis te Haarlem zal moeten ondergaan. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse L. van Hengel, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 12 September met het m.s. „Baloeran" van Tantjong Priok vertrokken. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse L. J. Keukens is aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië en zal met de „Sibajak", die 3 dezer van Rotter dam is vertrokken, die bestemming volgen en te Marseille embarkeeren. Een gewyzigde legerorder. Van den voorzitter van den Raad van Ministers, den heer Colijn, heeft de directie van de Arbeiderspers het volgende bericht ontvangen In de legerorder, waarin de geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden den militairen verboden .s, worden opge somd, werden voorheen genoemd „alle pu blicaties, uitgegeven door de N.V. „De Ar beiderspers". De legerorder is 'thans ten deze gewijzigd en geldt nu alleen voor „alle dagbladen en periodieken, uitgegeven door de N.V. „De Arbeiderspers", pe beteekenis van deze wijziging is, al-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1