501 51 EERSTE BLAD 72e Jaargang 1934 VRIJDAG üiigave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef. ID. Postrekening 66287 3 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHQOLNIEUWS SPORT 1 NO. VLISSINGSCHE COD ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België; Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei 4 ft ft ft gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |8||||| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorE.$J) Qjl heid tot werken. Ffc gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 door 811R van een 19 een ongeluk. UUU hand, voet of oog. 1 gulden bij verlies 4 ft |ffc gulden bij verlies ft P* van 111 nl van een M ®T| J een duim JLUlJ wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een dankbetuiging1. De voorzitfe" van den Vlissingschen Oranjebond, de heer P. G. Laernoes, ont ving heden de volgende dankbetuiging op het Woensdagavond aan H. M. de Koningin verzonden telegram Het Loo, 4 October 1934. Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen het Bestuur en de Leden van den Vlissingschen Oranjebond Haar oprechten dank te betuigen voor het telegram, Harer Majesteit gezonden ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging. Hare Majesteit heeft de in dat telegram tot uiting gebrachte gevoelens hoogelijk gewaardeerd. De Adjudant van Dienst van H. M. de Koningin, DB JONGE VAN ELLEMEET. Dierendag 4 October. De „Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren", af deeling Vlissin gen, hield gisteren haar „Dierendag". De afdeeling mocht zich wederom ver heugen in de medewerking van velen, waarvoor zij zeer erkentelijk is. De heer Smits stelde belangeloos zijn bioscoop theater „Alhambra" ter beschikking voor het houden van een filmvertooning voor schoolkinderen. Deze films toonen duidelijk wat de dieren van noode hebben en hoe als het ware hun leven samengeweven is met dat der menschen, en welke bjjna mensche- lijke eigenschappen zij toonen. Het dier blijkt ten nauwste verbonden met den mensch. De heer J. Ennik uit Voorburg, die alge meen inspecteur van deze vereeniging is. hier te Vlissingen een zeer goed en welkom bekende voor allen die tot de afdeeling en belangstellenden behooren, een begaafd en aangenaam opgewekt causeur, steeds niet alleen met zijn verhalen en toelichtingen over de dieren de kinderen, maar ook de groote menschen boeiend, interpreteerde de dierenfilms. Drie dierenfilms werden afge draaid, namelijk „De Poes", „De Klok van Atri" en „De St. Bernard-honden", waarin de edele eigenschappen van mensch en dier getoond werden, terwijl twee andere prach tige en prettige rilms door den heer Smits eraan toegevoegd waren, waarin natuur en kunst om den voorrang twistten. Voor kin deren groot genoegen en voor volwassenen kunstzinnig genot. Wij kunnen dezen mid dag als goed geslaagd achten en danken den heer J. Ennik voor zijn goede leiding daarvan, terwijl namens het bestuur der afdeeling Vlissingen welgemeende dank gebracht wordt aan allen die bijdraagden tot dezen prettigen en opvoedenden middag. Deze dierenfilms zullen vandaag getoond worden voor de jeugdige werkloozen. Het verhaal van den heer Ennik over eenige Drentsche jongelieden, die met moed en zelfopoffering een nest jonge ooievaars redden van den vuurdood, waarvoor zij door het bestuur der Ned. vereeniging werden beloond met een medaille daarvoor disponi bel gesteld, wijst erop hoe deze vereeniging edele eigenschappen weet te waardeeren. Deze jongelieden zouden zeker geen „mensch" in nood kunnen laten zonder een poging tot redding te doen, aldus de heer Ennik. Dat er nog velen zijn die meer van die renbescherming behoorden te weten en die de meening zijn toegedaan dat het eigenlijk werk is voor sentimenteele menschen, moesten even den Politie-Bond voor Dieren bescherming raadplegen, de mannen vaii de praktijk en niet oordeelen alvorens eerst een grondig onderzoek te hebben ingesteld naar wat in werkelijkheid „noodzakelijke dierenbescherming" is, en dan na onderzoek zal men waarschijnlijk lust gevoelen toe te treden tot deze vereeniging en zijn mede werking daaraan willen geven, in spijt zijn gedachte aan sentiment. Allen die er voor mochten voelen en gelegenheid hebben, worden hierbij uitgenoodigd en aangespoord deel te nemen aan dat werk. en zich als lid op te geven, met een jaarlijksche contribu tie van 1.25 of als begunstiger met een bijdrage van 0.50 per jaar. Het adres van de afdelingssecretaresse is, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, mevrouw Niemeijer, Boulevard Evertsen 32. Het dreigende landbouwconflict in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Gisteren heeft in het stadhuis te Vlissin gen onder leiding van dén rijksbemiddelaar prof., Aalberse een bespreking plaats gehad met partijen, betrokken bij het dreigende conflict in den landbouw in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De arbeidersorganisaties hebben een aan tal voorstellen gedaan, welke door de werk gevers in eigen kring zullen worden bespro ken. Wordt geen dezer voorstellen aan vaard, dan stelt de rijksbemiddelaar voor, het geschil door arbitrage te doen beslech ten. Louis Davids c.s. Concertgebouw. Een cabaret-avond georganiseerd door Louis Davids, den uitmuntenden vertegen woordiger van de wel zeer aparte cabaret kunst, is altijd iets bijzonders. Zoo ook gis teravond. Direct schiep de populaire „baas" die weet hoe hij voor lachende gezichten moet zorgen, met zijn gezellig praatje een allergenoeglijkste sfeer, welke steeds ge handhaafd bleef, doordat ook de overige kunstenaars weten, hoezij het publiek moe-' ten pakken en inpalmen. De groote kleine man lanceerde weer een reeks nieuwe, aardige, vroolrjke, rake liedjes, welke het, als steeds, deden, zooals ze het alleen bij Davids doen. Geen kwestie onzer dagen laat hjj onaangeroerd, uiterst correct typeert hij de gebeurtenissen, ont roert soms even, om daarna weer te zingen met een refreintje, dat door de volle zaal spontaan wordt overgenomen. Aan mede werking heeft het den voortreffelijken kun stenaar daarbij evenmin ontbroken als aan geweldig succes. H. Davids zorgde voor een accurate vleugel-begeleiding. Johan Kaart Jr., die het publiek even eens alleraardigst met zijn gebabbel weet te onderhouden, zelfs als hij Vaderlandsche geschiedenis doceert, speelde met Come Korevaar uitstekend de dol-vermakelijke één-acters „De miskende vader" en „Het drempeltje". Ook in „Bijgeloof?" creëerde hij een kostelijk type. Oogstten deze kun stenaars een hartelijk succes, ook Mattieu van Eysden's voordracht, met de oer-komi- sche pose, sloeg bijzonder in, terwijl „He- geval Müller", de traditioneele geschiedenis van zij en hij en nog een hij op moderne leest geschoeid, gespeeld door Korevaar. Davids en Van Eysden, buitengewoon in den smaak viel. Voor eenige nummers, die sensationeel, verbluffend en tegelijk grappig zijn, zorgde Sealtiel, een phenomeen van vingervlugheid met een reuzengeheugen. Hij deed onbegrij pelijke dingen, waarmede bij natuurlijk een geweldig succes behaalde. Resumeerend een programma, dat den meest verwenden fijnproever op gebied van cabaret tevreden heeft gesteld. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Over de maand September 1934. Ingekomen: L. Filius-Blok, Nieu we Vlissingsche weg 379, van Kortgene H. A. Filius, Nieuwe Vlissingsche weg 379, van Ned.-Indië A. Jobse, Kanaalstraat 14. van Oostkapelle B. Meijer-Hoogesteger, Middelburgsche straat 26, van Vlissingen L. E. Goossens, Middelburgsche straat 26, van Vlissingen C. Contant-Boerje, Nieuwe Vlissingsche weg 385, van Vlissingen wed F. van de Velde-Voogd, Burchtstraat 17, van Vlissingen M. A. Geschiere-Geschiere, Abeelsche weg West 10, van Bergen op Zoom P. Leijnse, Nieuwe Vlissingsche weg 279, van Koudekerke J. van Leer dam, Nieuwe Vlissingsche weg 291, van Middelburg G. Huisman, Weststraat 22, van Groningen A. van Rijswijk, Buteux- straat 25, van Vlissingen P. H. A. van der Zande, Van Turnhoutstraat 21, van Vlissingen J. J. van Rosevelt, De Deekere- straat 2, van Vlissingen A. Haartsen, Marnixplein 36, van Groede. Vertrokken: L. van Eenennaam, Vlissingsche straat 56, naar Middelburg L de Jong, Nieuwe Vlissingsche weg, naar Vlissingen A. Caljou, Middelburgsche straat 106, naai' Middelburg I. M. de Vrie- ze, Nieuwe Vlissingsche weg 161, naar Kapelle-BiezelingeH. Diesvelt, Middel burgsche straat 36, naar Koudekerke M. C. en J. C. de Vos, Nieuwe Vlissingsche weg 259, naar Vlissingen P. C. Bouwman, Van Turnhoutstraat 19, naar Vlissingen C. E. Dourlein-de Rrjk, Nieuwe Vlissing sche weg 369, naar Rotterdam G. Klop- meijer, Nieuwe Vlissingsche weg 135, naar West-IndiëJ. M. Briars, Voorstraat 3, naar Den Helder A. Rogge, van Turnhout straat 8, naar Duisburg (D.) J. Sturm, Weststraat 8, naar MiddelburgM. Voogd, Nieuwe Vlissingsche weg 63, naar Vlissin gen Th. de Vliegher, Marnixplein 19, naar VlissingenA. J. Borgman, Vlissingsche straat 47, naar Ter Neuzen P. W. Margs. Parklaan 2, naar Vlissingen H. Ch. Vis, Nieuwe Vlissingsche weg 363, naar Vlis singen M. Oele, Spoorstraat 20, naar Vlis singen A. Bosselaar, Kanaalstraat 71, naar Vlissingen. OOSTBURG Vacature in den gemeenteraad. Het wil maar niet vlotten met de ver vulling der plaats in den gemeenteraad te •Oostburg, ontstaan door het vertrek van den heer Van Ginkel, sociaal-democraat. Nadat achtereenvolgens benoemd waren de heeren A. W. Duininck en J. J. Leen- houts, is thans benoemd verklaard de heer Jac. Verplanke. Als ook deze de benoeming niet mocht aannemen blijven nog twee namen op de lijst over, nl. die van de heeren J. B. Cau- wels en J. M. Verploeg. De doodehandsbelasting en de diaconieën van de Ned. Herv. Kerk. Nu de wet van de belastingheffing naar bet vermogen van instellingen van de doode hand ook door de Eerste Kamer is aange nomen en dus de spoedige inwerkingtreding kan worden verwacht, hebben de commis sies voor de diaconale armenzorg (ingesteld door de Synode van de Ned. Hervormde Kerk) en de Federatie van Diaconieën in onderling overleg een commissie benoemd, welke de diaconieën op dit gebied van ad vies zal dienen. Het ligt in het voornemen, dat namens dit advies-bureau den diaconieën ook de be hulpzame hand zal worden geboden bij de verschillende werkzaamheden, voortsprui tende uit deze belastingheffing. Predikant zonder honorarium. Een der rijkste Gereformeerde magnaten van Zevenburgen, baron Sanos Kerkenny, heeft theologie gestudeerd en is thans als predikant zonder honorarium in dienst ge treden van de kleine gemeente binnen wel ke zijn slot gelegen is. VOETBAL De wedstrijd waarop Zondag a.s. aller aandacht in Zeeland zich zal concentreerea is de wedstrijd MiddelburgVlissingen. Na dat, wegens het verblijf van Middelburg in de eerste klasse, deze wedstrijden enkele jaren van de baan waren, treffen de twee aloude tegenstanders elkaar weer op het Nadorst-terrein. Tientallen malen reeds was in vroegere jaren de wedstrijd Middel burgVlissingen het hoogtepunt van het seizoen en ditmaal is dat zeker het geval, nu beide tegenstanders de twee hoogste plaatsen op de ranglijst innemen. De inzet van den grooten kamp is de voorloopige be zetting der eerste plaats. Middelburg schijnt bijzonder in vorm te zijn, getuige de drie overwinningen in successie en het be haalde doelsaldo (172). Onze rood-witten staan dus aan den vooravond van één der zwaarste wedstrijden van het seizoen. We zijn ervan overtuigd, dat zij door een ont plooiing van een summuum van geestdrift en een eendrachtige samenwerking -zullen trachten den ex-eerste klassers den over winning te betwisten. Verder staan op het program de wed strijden de BaronieAlliance, BredaDos- ko, R.B.C.Zeelandia en T.S.C.Ter Neu zen. De Baronie zal thuis van Alliance wel weten te winnen. In Breda, waar Dosko op bezoek komt, ligt een puntenverdeeling in de lijn der verwachtingen. Zeelandia moet te Roozendaal oppassen niet geklopt te worden, want daartoe is R.B.C. thuis goed in staat. Ook Ter Neuzen zou wel eens met leege handen uit Oosterhout naar huis kun nen komen, want op het T.S.C.-terrein lig gen vele voetangels en klemmen. Voor de derde klasse zijn twee thuiswedstrijden te Vlissingen vastgesteld. De Zeeuwen spelen tegen Hulst en de Vlissingen-reserves te gen Sluiskil. Het zou ons tegenvallen, wan neer deze beide ontmoetingen geen Vlis singsche overwinning zouden opleveren. Deze zullen ook noodig zijn om het den vo- rigen Zondag door beide clubs verloren ter rein weer te herwinnen. R.C.S. gaat bij de Zeelandia-reserves op bezoek. R.C.S, ach ten wij sterk genoeg om dezen wedstrijd te winnen. INSIDER. BILJARTEN: Gisterenavond werd In het lokaal van den heer Elich alhier, de eerste wedstrijd gespeeld tusschen teams E der biljartclubs A.B.C. en V.E.V. voor de eerste ronde der competitie der N.B.B. De A.B.C.-ers slaag den erin al hun partijen te winnen, zoodat de stand is 40 voor A.B.C. De uitslag der gespeelde partijen is als volgt punt. beurt. gem. h.s. L. Korteweg (97) 97 27 2.85 17 A. J. Schuit (90) 36 33 1.09 5 L. de Nooijer (99) 99 40 2.47 8 G.v-.d.Rafelaar (100) 73 39 1.87 7 C. van Schaik (100) 100 36 2.77 11 L. Noels (110) 80 35 2.28 8 W.. Korf (110) 110 36 3.05 18 C. v. d. Broeke (120) 74 35 2.11 10 Dinsdag 6 November a.s. heeft in het zelfde lokaal de tweede ontmoeting met de zelfde deelnemers plaats. A.B.C. behoeft slechts 1 partij te winnen om in de 2e ronde geplaatst te worden. Postduiven. De postduivenver- eeniging „De Luchtbode" heeft op 16 Sep tember haar wedvlucht gehouden van Neuf- viile, 98 K.M. De prijzen werden als volgt behaald P. Hangoor le en 3e pr., W. Hij man 2e en 6e, W. Bos 4e, H. Lacor 5e en J. Boers 7e prijs. Op 23 September had een wedvlucht plaats van Mons, 112 K.M. De prijzen wer den als volgt behaald H. Lacor le, 2e en 3e pr., W. Hijman 4e pr. Op 30 September beeft ze haar laatsten wedstrijd gehouden en wel van Quivrain, 120 K.M. De prijzen werden als volgt be haald H. Lacor le, W. Bos 2e en W. Hij man 3e pr. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 5 October 1934. Verboden terugkeer in bewakingsgebied D. H. de W., 50 jaar, koopman te Honte- nisse, 6 weken gevangenisstraf. Diefstal F. J. P., 26 jaar, koopman te Vlissingen, thans in voorarrest, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. OntuchtJ. de M., 52 jaar, landbouwer te Brouwershaven, thans in voorarrest, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voor arrest. Overtreding motor- en rijwielwetG. de W., 41 j., autobusdienstondernemer te Zie- rikzee. Vernietiging vonnis kantonrechter, vrijspraak. Overtreding vuurwapenwetJ. de W., 20 jaar, arbeider te Borsselen. Vernietiging vonnis kantongerecht, vrijspraak. Overtreding vleeschkeuringswetA. A„ 33 jaar, slager te Nisse. Bevestiging von nis waarvan hooger beroep, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwielwetS. de N., 54 jaar, landbouwer te Grijpskerke Vernietiging vonnis waarvan hooger be roep, vrijspraak. P. S., 33 jaar, bode te Big'gekerke. Be vestiging vonnis waarvan hooger beroep. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. J. J. J. v. R., 26 jaar, chauffeur te Axel. Vernietiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, 25 boete subs. 10 dagen hech tenis en te betalen 50 als schadevergoe ding. Openbare dronkenschap gepleegd bij her haling F. J. de S., 44 jaar, wiedbaas te Koewacht. Bevestiging van het vonni3 waarvan hooger beroep, 3 weken hechte- nisstraf. Overtreding motor- en rijwielwetB. V., 38 jaar» rijwielhandelaar te Arnemuiden Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, 2 boete subs. 2 dagen hech tenis. Openbare dronkenschap gepleegd bij her haling H. N. S., 35 jaar, glazenwasscher te Middelburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening Koudeker ke P. de K., 19 jaar, venter te Middel- bm-g'. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwielwet A. W., 22 jaar, koopman te Middelburg. Bevesti ging van het vonnis waarvan hooger beroep 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Kantongerecht te Middelburg. Als vader -'an een leerplichtig kind, niet zorgen dat het de school geregeld bezoekt P. J. S., te O. en W. Souburg, 1 of 1 d. h. Een rijkskanaal bevarende, niet zorgen dat de naam van den schipper op de voor geschreven wijze is aangegeven W. C. N. te St. Philipsland gedom. 5 of 5 d. h. Schelpdieren rapen aan den voet der zee dijken D. du P. te Vlissingen, 1 of 1 d. h. J. S. te Arnemuiden, 1 of 1 d. h. Te Middelburg zonder vergunning van den burgemeester, als houder van een ver- lofslocaliteit een openbare vermakelijkheid geven A. Z. te Middelburg, 5 of 5 d. h. Te Middelburg binnen de kom in het openbaar wateren buiten de bakken H. B. J. v. G., te Middelburg, 3 of 3 d. h. Te Vlissingen zonder vergunning van B. en W. voorwerpen niet zijnde gedrukte stuk ken, langs de huizen te koop aanbieden J. K. te Middelburg 0.50 of 1 d. h. J. den H., te Den Haag 2 of 2 d. h. Te Arnemuiden op openbare plaatsen voetballen K. S., B. de R., ieder berisping. Straatschenderij Ga. E. en Ga. E., bei den te Hulst, ieder 3 of 3 d. h. Op den openbaren weg een trekdier onbe heerd laten staan J. W. te St. Laurens, 5 of 5 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg J. G. te Oostkapelle, 15 of 15 d. h. en 5 of 5 d. h. J. B. te Vlissingen, 15 of 15 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn gedu rende de maand September loopen op eenig weiland Ra. K. te Vlissingen, 3 of 3 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waarvan de toe gang op blijkbare wijze is verboden J. N., J. A. G., beiden te Middelburg, ieder 1 of 1 d. h.L. I. L. te Koudekerke, 1 of 1 d. h. Een internationale oplichter. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft gis teren terecht gestaan de 29-jarige te Wee- nen geboren journalist F. R., verdacht van drie oplichtingen, resp. te Bergen, Bloemen- daal en Leiden. Te Bergen aan Zee vertoefde hij dezen zomer onder den valschen naam Mommes en wist aldaar den portier van hotel Nas sau Bergen te bewegen tot afgifte van een bedrag van 14 voor een pakje, dat gede poneerd was in het bestelhuis en dat een waardeloozen inhoud had. De portier had in goed vertrouwen den huisknecht naar het expeditiekantoor gestuurd met 14, waar na verdachte deze 14 weer terug wist te krijgen. Het betrof een remboursement. Te Bloemendaal had de oplichter zekeren heer Polle bewogen tot afgifte van een fototoe stel, dat door hem later verkocht was. Te Leiden logeerde hij in hotel De Burcht, deed zich daar voor als ingenieur en wist den hotelhouder te bewegen onder voorgeven, dat hij slechts buitenlandsoh geld bij zich had hem IC te leenen. Gemakshalve wer-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1