500 300 25 DEMINSTUT1E ELItïtISEH 10(111 PALMÖLIVE DONDERDAG 4 OCTOBER EERSTE BLAD No. 334 73e Jaargang 1934 Uitgave: firma f. VAN Of VELDE Ir., Wslstraat 58-60. Vlissingen. Telsf. 10. Postrekening 00281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Jubileum „Vllssingsche Oranjebond" BEZOEKT DE N.V. P.Z.E.M. - VLISSINGEN (2 stuks voor 25 ct.) STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRifS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ?3.40. Voor de overige landen bij wékel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bijabonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt- heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het was dezer dagen, nl. 9 September, 25 jaar geleden dat de „Vllssingsche Oranje- bond" werd opgericht. Het bestuur meende dit heuglijk feit niet onopgemerkt te moe ten laten voorbijgaan en bood daartoe gis teravond zijn leden een feestavond aan. Vóóraf had in de hall van „Britannia" van 7 tot 8 uur een receptie plaats, teneinde belangstellende organisaties in de gelegen heid te stellen het bestuur van den „Vlis- singschen Oranjebond" hun gelukwenschen aan te bieden. Prachtige bloemstukken waren ontvan gen van de dames-gymnastiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling" en de harmonie „St. Caecilia", welke bloemen in de hall tij dens de receptie een eereplaats hadden ge kregen. De receptie. Van de receptie werd een druk gebruik gemaakt en de eerste, die het bestuur zijn gelukwenschen kwam aanbieden, was de burgemeester, de heer C. A. van YVoelderen, namens het gemeentebestuur van Vlissin gen. Van de vele andere corporaties of ver- eenigingen noemen wij den Kerkeraad der Geref. Kerk, de Vrijwillige Landstorm, de Christen Vrouwenbond, de garnizoens-com- mandant, de Christ. Besturenbond, het be stuur van „St Caecilia", C.K.W.O., de R. K. Vrouwenbond, de R. Kath. Dames-zangver- eeniging en verder verschillende particu lieren. Door den voorzitter van den Oranjebond, den heer P. G. Laernoes, werden de ge brachte felicitaties met een toepasselijk woord beantwoord. Van den Commissaris der Koningin was een schrjven ontvangen, waarin hij mede deelde tot zijn spijt niet aanwezig te kun nen zijn en de beste wenschen uitsprak voor den bloei van den Oranjebond, terwijl van den heer M. Laernoes een telegram met ge- lukwensch was ontvangen en van ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant alhier, een bericht van verhindering met hartelijken gelukwensch. Tijdens deze receptie werd door de altijd actieve harmonie „St. Caecilia" met het spelen van vaderlandsche en andere volks liederen, onder leiding van haar directeur, den heer André J. Geijsen, de plechtigheid opgeluisterd. De feestelijke bijeenkomst. Toespraken. Te half negen ving daarna in de groote zaal van „Britannia" de feestvergadering aan. Een groot deel der leden van den „Vlissingschen Oranjebond" gaf door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling en ingenomenheid met dit jubileum. De heer P. G. Laernoes heette alle aan wezigen hartelijk welkom bij de feestelijke herdenking van dit 25-jarig jubileum. Het bestuur meende dit op deze wijze te moeten doen. Vijf-en-twintig jaar, het is kort. Men zal misschien vragen, hoe komt het dat in Vlissingen, dat steeds zoo Oranjegezind is geweest, nog maar 25 jaar een Oranjebond bestaat. Deze moest er zeker al 300 jaar zijn. De oorzaak zal wel zijn, dat vroeger een specifieke Oranjebond niet noodig was, daar allen toen Oranjegezind waren. Maar laten we dankbaar zijn, dat 25 jaar geleden het initiatief werd genomen tot de oprichting van den „Vlissingschen Oranje bond". Dankbaar gedenken wij de oprich ters van dezen Bond. Spreker meent te mogen zeggen, dat de Oranjebond in deze 25 jaar wel het een en ander heeft gedaan en hij herinnert aan de verschillende feesten bij jaardagen van ons Vorstelijk Huis en bij bezoeken aan onze stad van ons Koninklijk Huis, aan optoch ten en bijeenkomsten in kerken en zalen. Natuurlijk is er te weinig gedaan, maar te bejammeren is ook dat er niet meer steun was van onze ingezetenen. De Oranje bond kon minstens 3 a 4 maal zoo groot zijn dan thans het geval is. Spreker hoopt dat in de volgende jaren velen toe zullen treden om zóó het nuttige werk te steunen. Hoe meer leden de Oranjebond heeft, hoe meer er kan gedaan worden. Onze goed stad heeft een verleden, waar op wij met recht trotsch kunnen zijn. Vlis singen toch was de eerste stad, die in 1572 zich vóór den Prins van Oranje verklaarde. Wij kunnen er ons geen voorstelling van vormen wat dat is geweest, welk een moed hiertoe noodig was een kleine groep van helden, die het juk van' het machtige Spanje afwierp. Vlissingen is altijd geweest vóór Oranje, en Oranje vóór Vlissingen. Spreker wees pp ,de. grootsche historie, van ons land in den loop der eeuw;en en op- de beteekenisvolle plaats, welkeons/land ook nu inneemt, onder de gezegende regee ring van Koningin Wilhelmina.. Onze stad heeft veel te danken aan ons Oranjehuis. Hoevele malen Rebben Oranje-, vorsten Vlissingen niet bezocht en -haar be langen en welvaart bevorderd. Uit den. laatsten tijd noemt spreker o.a.- Haven en Zeevaartschool, die de Koninklijke belang stelling hadden. Spreker kwam nu tot een ander deel van zijn taak, nl. om te wijzen op het vele werk van den secretaris van den Oranjebond, den heer C. Dommissie T.Cz., die gedurende al deze 25 jaren de functie van secretaris met lust en ijver heeft vervuld. In een geestige toespraak huldigde de voorzitter den heer Dommisse voor de ambitie waarmee hij zijn functie heeft verricht. Dat de heer Dommis se dit kon doen, kwam omdat hij zoo'n echte Oranjeklant was, wien niets te veel was in. het belang van den Oranjebond. Hij was de groote stuwkracht bij het organisee- ren van feestelijkheden. Namens alle aanwezigen bracht de voor zitter den heer Dommisse hartelijk dank voor zijn betoonden ijver. Heel wat pennen heeft hij verschreven voor onzen Bond en spreker meent hem geen beter blijk van waardeering te kunnen aanbieden dan een vulpenhouder, welke spreker hem onder hartelijk applaus van de aanwezigen over handigde. Het speet het bestuur dat de heer Dom misse gemeend heeft nu te moeten bedanken als secretaris, maar wij kunnen zijn besluit billijken. Heeft de „Vlissingsche Oranjebond" nog een taak, vraagt spreker en- zijn antwoord is zeer zeker. Juist in dezen veelbewogen tijd moeten wij onze burgers voorhouden, welk een zegen het is een Koningin te heb ben als Nederland het voorrecht heeft te bezitten en de waarde daarvan te doen be seffen. Zeker, het is zoo gemakkelijk, het is blijkbaar voor velen zoo verleidelijk, luide te roepen, dat alles anders moet worden, terwijl men de vraag, wat er veranderd moet worden en waarin de verandering zal bestaan, onbeantwoord meent te mogen laten. Welnu, indien ergens voor zoodanige praktijk steilig geen grond aanwezig is, dan zeker hier in ons vaderland, in ons ook in deze tijden nog gelukkig en gezegend vaderland. Moge toch ons volk juist in onze benarde trjden niet vergeten den gunstigen tijd van orde, van rust, van welvaart, van steeds verder gaande ontwikkeling op schier elk terrein, dien wij hier onder het zegenrijke bestuur van Koningin Wilhelmina hebben mogen beleven. En al mogen thans ten on zent ook de gevolgen der wereldcrisis zich vaak scherp doen gevoelen, en al zal ook ons volk aan een verlaging van het levens peil niet vermogen te ontkomen, een blik In het verleden rechtvaardigt de verwachting dat ook dit proces hier te lande zonder al te groote schokken zal worden voltrokken, dank zij een wijs beleid, dat ook nu op re sultaten mag doen hopen als in het verleden werd bereikt. Moge daarom in deze trjden ons volk met de Koningin biddend opzien tot God en dan ten volle vertrouwen stellen in Haar, die Haar volk zoo wijs te besturen wist, een vertrouwen zoo ten volle gegrond. Spreker stelde onder spontaan applaus voor aan H. de Koningin en H.K.H. Prinses Juiana het volgende telegram te zenden „Bestuur en leden van den „Vlissingschen Oranjebond", in feestvergadering bijeen, ter herdenking 25-jarig bestaan der veree- niging, betuigen Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid hun eerbiedige hulde. Namens allen LAERNOES, voorzitter." Spreker dankte vervolgens den heer C. A. van Woel deren hartelijk voor zijn tegen woordigheid. De burgemeester is gedurende meerdere jaren voorzitter geweest van den Oranjebond en heeft daaraan zijn beste krachten gegeven, totdat hem door zijn drukke werkzaamheden deze functie te machtig werd. Daarna werd de burgemeester eere-voor- zitter van den Oranjebond en heeft ook toen met alle energie het goede voor onzen Oranjebond gezocht en alle medewerking verleend, waarvoor spreker hem dank zegt. (Applaus). Verheugd is spreker over de belangstel ling bij de receptie ondervonden, waaruit blijkt dat de Oranjebond nog een groote plaats onder onze bevolking inneemt. Tenslotte bracht de voorzitter hartelijk dank aan het orkest onder leiding van mej. in onze Toonzaal, Koningsweg 45, op VRIJDAG 5 OCTOBER, namiddag half drie; M. W. de Hondt en hét R. Kath. Dames zangkoor onder leiding van den heer A. Hollaers, voor de te geven muzikale mede werking. Hierna betrad onder applaus de heer C. A. van Woelderen het podium om enkele woorden tot de aanwezigen te spreken. Hij herinnerde aan de oprichting van den „Vlis singschen Oranjebond" vóór 25 jaar. Hij achtte dezen naam heel gelukkig gekozen. De band tusschen onze stad en Oranje is altijd zeer hecht geweest. Al onze Oranje vorsten hebben veel voor Vlissingen ge voeld. Prins Willem I heeft zelfs de am bachtsheerlijkheid Vlissingen gekocht en een der titels onzer Oranjevorsten was steeds markies van Vlissingen en Veere. Alle stad houders werden liier steeds gehuldigd en spreker herinnerde aan de veelvuldige be zoeken aan onze stad van ons Koninklijk Huis. Een symbool van onze trouw aan Oranje is telken jare te zien op 6 April als de Oranjevlag een geschenk van den Vlis singschen Oranjebond van onzen toren wappert. Een der glanspunten in sprekers ambte lijke loopbaan was wel toen bij het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin de leden van den Oranjebond als een der eerste groepen defileerden voor de Koningin voor het Koninklijk Paleis op den Dam te Am sterdam. Het heeft -hem zeer gespeten dat hij het. voorzitterschap van den Oranjebond moest neerleggen, maar hij kon gelukkig deze functie in de bevoegde handen van den heer Laernoes overgeven en hij hoopt dat deze nog vele jaren als voorzitter mag optreden. Hij sprak de hoop uit dat ons geliefd Vorstenhuis nog tot in lengte van jaren voor ons volk gespaard mag blijven. Het deed spreker kort geleden veel ge noegen van onze Prinses Juliana te mogen vernemen, dat H.K.H. reeds zoovele goede vrienden in Vlissingen heeft en spreker eindigde met de aanwezigen te verzoeken met hem een driewerf herhaald „Leve Vlis singen en Oranje aan te heffen, waar mede allen enthousiast instemden. De voorzitter dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden. Het muzikale gedeelte. Na dit officieele gedeelte werd een aan vang gemaakt met de afwerking van het muzikale programma, hetwelk verzorgd werd door de R. Kath. Dameszangvereeni- ging c het orkest van mej. De Hondt. Het programma was met zorg samenge steld en stond geheel in het teeken van het doel der jubileerende vereeniging. De heer Hollaers en zijn koor opende met het „Wilhelmus", melodie-, naar Valerius* Gedenkclanck, waarvan drie coupletten werden gezongen en staande aangehoord. Vóór de pauze gaf het dameszangkoor nog een drietal liederen, nl. „Kabouters" van W. F. Kools, „St. Jans Vier" van J. P. J. Wierts en „Frühlingsgruss" van Robert Schumann. De tijd tot de volgende pauze was geheel gewijd aan de instrumentale muziek van het orkest, hetwelk zich met het bekende élan, onder leiding van mej. De Hondt, van zijn taak kweet. Ingezet werd met het staande aangehoor de „Wien Neêrlands Bloed" waarna nog een achttal nummers volgden, w.o. enkele clari net-solo's. Bijzonder dankbaar waren „Was Blumen traumen" van S. Transloteur, de ouverture „Der Calif von Bagdad" van A. Boieldieu, terwijl het glanspunt werd be reikt' met de potpourri „Neerlandia", arr. Jacq. Bruske, welke buitengewoon insloeg. Na de volgende pauze zong het dames koor nog een vijftal liederen, w.o. „Des Win ters als het regent" en ,,'t Kwezelke", bei den van Martin Zijderlaan, terwijl het keu rige en verdienstelijk uitgevoerde program werd besloten met het zingen van het Zeeuwsch Volkslied, door alle aanwezigen meegezongen. Bij het sluiten van dezen genotvollen avond was de voorzitter de tolk van het. publiek door a 13e mede wei kenden hartelijk „,.cta zeep cW^e/tigd Gebruik uitsluitérid Palmolive, de zeep die wereld-beroemd heid geniet om haar verzach tenden invloed op de huid. dank te zeggen voor het vele mooie ons ge schonken. Spreker bracht dank aan mej. De Höndt die fraaie' bloemen in ontvangst had te'nemen aan den heer A. Hollaers voor hetgeen zij met hun executanten had den gepresteerd en voor de keurige wijze waarop zij ons hadden geholpen. Verder bracht spreker dank aan „St. Caecilia" voor het opluisteren der receptie en aan den heer Van Dijk Soerewijn voor het belangeloos ter beschikking stellen van deze mooie zaal. De „Vlissingsche Oranjebond" heeft op waardige wijze zijn 25-jarig jubileum ge vierd. Wij herinneren nog aan den feestelijken middag, welke voor de kinderen van 612 jaar van de leden gegeven wordt op Zater dag a.s. in „Britannia". Tusschen half 3 en 3 uur worden de kinderen verwacht, terwijl de aanvang op 3 uur is vastgesteld. Collecte Crisis-Comité. De gisteren alhier gehouden collecte voor het Nationaal Crisis-Comité heeft 800.25 opgebracht. Van dit bedrag wordt 10 afgedragen voor het Nationaal Crisis-Comité, terwijl 90 ten goede komt aan stadgenooten. Wij wijzen er op dat' zij die aan de col lectie niet hebben kunnen bijdragen door afwezigheid of uitstedigheid, giften kunnen afdragen bij den penningmeester van het plaatselijk crisis-comité, den heer C. Ka mermans, adres Nutsspaarbank. Ook kunnen, zooals bekend, giften aan ons bureau bezorgd worden, die dan la ter verantwoord worden. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis Comité werd ontvangen van het per soneel der firma Kreijmborg Co. 3 en van mevr. V. 2.50. Sluiting baden en badstoelenterrein. Blijkens officieele bekendmaking van Burg. en Weth. zijn de baden en het stoe- len-terrein met ingang van heden gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana spreekt in haar paleis aan den Kneuterdijk haar radiorede uit. De Prinses met het hoofdbestuur van het N.C.C. en de heeren Ruys de Beerenbrouck en minister Slotemaker de Bruine. Minis ter Colijn opent de Curagao-tentoonstelling te 's-Gravenhage. De minister en mevr. Colijn maken een rondgang over de tentoon stelling. Een drietal opnamen van de 3 Octoberfeesten te Leiden. De burgemees ter van Den Bosch opent de groote Fokvee- dag in de Veehallen. Een prachtig rouw- bord vervaardigd door den bekenden heral dicus Martin N. Damsti'a werd aan H.M. de Koningin aangeboden. De nieuwe lucht postzegel voor bijzondere vluchten. Ver nieuwing van de Hooge Sluis te Amster dam. De bekende wielrenner Jac. van Egmond is te Tilburg in het huwelijk ge treden. Diefstal. Door de politie is gisteren aangehouden een 23-jarige man, die bij een goudsmid te Souburg en ook bij een te dezer stede gou den ringen had doen toonen en daarbij ge legenheid had gevonden ongemerkt uit de hem vertoonde ringen een te ontvreemden. Een aanrijding. Gistermiddag omstreeks 2 uur reden op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij hei vliegveld in deze gemeente twee vracht auto's in de richting van de Keersluis. De achterste wagen, die den voorste wilde pas- seeren, week daarbij te veel naar links uit, waardoor het rechter achterwiel van den auto die voorbij wilde rijden, het linkerwiei van den anderen auto raakte, waardoor de ze laatste tegen een boom terecht kwam aan den kant van d_n weg en daardoor vrij ernstig werd besci edigd. Op het zandpad aan den kant van den weg reed in dezelfde richting als de auto's een 12-jarige wielrijder. Tengevolge van de aanrijding tusschen de beide auto's kwam deze jongen met zijn rijwiel onder den aan gereden auto terecht, waardoor het rijwiel ernstig werd beschadigd en de jongen een gecompliceerde beenbreuk opliep. Een dok ter uit Souburg verleende de eerste genees kundige hulp, waarna de jongen per zieken auto naar zijn woning te Middelburg werd vervoerd. Door de politie, die dadelijk ter 'plaatse was, is een onderzoek ingesteld en proces verbaal van deze aanrijding opgemaakt. De uitbreiding van de kade te Harwich. De correspondent van „het Vad." te Lon den meldt Maandag heeft onder groote belangstel ling van vele genoodigden de opening plaats gehad van een belangrijke uitbreiding der kaden, steigers en loodsen te Harwich, een van de uitpunten, zooals men weet, zoowel van de op den Hoek varende booten der London and North Eastern Railway Cy., alias de „Harwich-booten", als van die der stoomvaart Maatschappij „Zeeland". De ka de, de arbeid waaraan reeds, in 1931 begon nen was, en waarvoor uitbaggeringvan 282.000 tons uit de bedding der bij Harwich in de Noordzee mondende rivier noodig ge weest is, beslaat een oppervlakte van 6000 vierkante yards, is goed. voorzien van spoorlijnen, biedt een zeer ruime nieuwe ge legenheid voor het opslaan van goederen, terwijl de passagiers der aan haar aanleg gende booten zich er in aangenamer ruim ten aan het onderzoek van immigratie- en douanebeambten kunnen onderwerpen dan bij de oude aanlegplaatsen. Naar ik hoor, zal de nieuwe kade voorloopig alleen voor de maatschappij „Zeeland" er voor goede ren gebruikt worden. Toen de met een extra trein van Londen naar Harwich gespoorde genoodigden zich te kwart over tien in de dou&neloods verza meld hadden, opende admiraal Tyrwhitt in werkelijk minder dan geen tijd den nieu wen aanleg. Behalve vele bekende Engelschen namen ook verschillende Nedei'landei's aan de plechtigheid deel. Het waren dr. A. G. Kröller, beheerend vennoot van de firma Müller en Co., de heer T. H. de Meester, president-commissaris van de mij. „Zee land", de heer E. M. Alberts, ondervoorzit ter van den raad van commissarissen van dezelfde maatschappij, de heer G. A. Wal ler, dir. van Müller en Co., speciaal belast met de maatschappij „Zeeland", de heer G. J. Bensink, bedrijfsdirecteur van de maat schappij „Zeeland", de heer H. F. Ver schoor van Sleeswijk, onderdirecteur van de Nederl. Spoorwegen, de heer Louis Pieters van de firma Hudig en Pieters te Rotter dam, en de heer J. Noest, hoofdvertegen woordiger der maatschappij „Zeeland" te Londen. De Nederlandsche legatie was ver tegenwoordigd door onzen handels-attaché, den heer F. B. s'Jacob. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad wees de voorzitter, bur gemeester Fernhout er op, dat het de eerste vergadering was van het laatste zittings jaar van den in 1931 gekozen raad. Spr. wekte de leden op te begrijpen, dat men bij elkaar komt om zaken te doen en dat vele inlichtingen beter in onderlinge gesprekken kunnen worden verkregen, want de keuken staat altijd open. Spr. riep de medewerking in van den raad om verbetering te brengen in de langdurigheid der besprekingen. Naar aanleiding van het afwijzen van door Burg. en Weth. aan de regeering ge zonden lijst van objecten van werkzaam heden wellicht in contraprestatie uit te voe ren, ontspon zich een langdurige discussie, waarbij wethouder Onderdijk zich verde digde tegen aanvallen van den heer v. d. Feltz, als zou hij geen bewonderaar zijn van die werken en ze daarom niet voldoende bevordert. Spr. zond alle in de besloten vergadering' naar voren gebrachte objecten

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1