1000 500 300 150 100 25 0EM9NSTRATIE ELECTIJSCII0KEN WOENSDAG 3 OCTOBER EERSTE BLAD No.233 72e Jaargang 1934 Uiigave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. TeFef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BEZOEKT DE N.V.P.Z.E.M. - VLISSINGEN STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABUNiNhMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonntment speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 et. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid totwerken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDË, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEËINDIGING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen in herinnering, dat de zoo genaamde zomertijd (d.i. de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd) in 1934 zal eindigen Zondag den 7en October a»s., te 3 uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zonne tijd van Amsterdam, welke tijdregeling als dan aanwijst twee uur in den voormiddag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wan neer men zich op Zaterdag 6 October a.s. ter ruste begeeft) de klokken één uur ach teruit gezet worden. Vlissingen, 3 October 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HET SPORTFONDSENBAD. Is een overdekte zweminrichting in Vlissingen mogelijk Vele moeilijkheden moeten overwonnen worden.Elke enthousiaste zwem mer werkt mede aan zijn eigen inrichting. Hier ter stede heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat ten doel heeft bespre kingen te voeren over de mogelijkheid te komen tot oprichting van een overdekte zweminrichting te Vlissingen, een zgn. „Sportfondsenbad". Dit voorloopig comité bestaat uit de hee- ren dr. A. Staverman M. Laernoes, J. J. van der Jagt, D. W. Toussaint, H. I. P. H. Boasson en W. J. Agterberg. Ter bespreking van verdere plannen had dit voorloopig comité gisterenmiddag op het stadhuis een bijeenkomst belegd, waartoe verschillende autoriteiten en sport verenigingen waren uitgenoodigd. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door den heer dr. A. Staverman, die de aanwe zigen begroette en zich verheugde over de groote opkomst, vooral daar hier zaken te*- sprake kwamen van belang voor de ge meente. De zwemsport heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen. De animo voor het zwemmen is ten zeerste gestegen. Een bezwaar voor onze gemeente is echter, dat slechts gedurende de zomermaanden ge zwommen kan worden, 's Winters staat de zwemsport hier geheel stil. Dit heeft de aandacht getrokken van bovengenoemd comité, dat de wenschelijkheid van zulk een overdekte zweminrichting inziet. In 1926 zijn reeds pogingen gedaan om een overdekte zweminrichting in het leven te roepen. Verschillende financieele moei lijkheden echter braken telkens het werk weer af. Ook het voorloopig comité heeft deze bezwaren onder de oogen gezien. Zij is te rade gegaan bij de N.V. „De Sport fondsen" en wist zich verzekerd van de sympathie van vooraanstaande personen uit de gemeente. Men is tot de conclusie gekomen, pogingen aan te wenden om, hoe arm de gemeentebevolking ook is, in Vlis singen een overdekte zweminrichting te krijgen. Het comité had voor dit doel den heer mr. J. A. C. Bierenbroodspot uit Amster dam, algemeen leider van de N.V. Sport fondsen, uitgenoodigd een inleiding te hou den over de overdekte zweminrichtingen. Dr. Staverman verzocht den heer Bieren broodspot op een eenvoudige wijze uiteen te zetten de mogelijkheid van een sport fondsenbad en op welke basis die inrichting geëxploiteerd kan worden. De heer Bierenbroodspot ving zijn uit eenzetting aan met een exposé te geven van het ontstaan en de ontwikkeling van de sportfondsenbaden. Evenals in andere plaatsen van ons land is ook in Vlissingen de behoefte naar voren gekomen naar een overdekte zweminrichting. De allereerste, stem ging op te Amsterdam in 1920 Al spoedig kwam er uit alle plaatsen van het land een drang naar overdekte zwembaden. Voor een dergelijke stichting was echter veel geld noodig. Verschillende pogingen werden gedaan om voor den bouw het ver- eischte kapitaal bijeen te brengen. Deze pogingen waren er op gericht om een naamlooze vennootschap Overdekte Zwem inrichting te vormen en aandeelen dier N.V. groot 500 en 1000 te plaatsen. Steeds mislukte dit echter. Zij, die voor de stich ting eener overdekte zweminrichting en thousiast waren, bleken over het algemeen niet kapitaalkrachtig genoeg te zijn de kapitaalkrachtigen niet enthousiast genoeg om zoo'n aandeel te nemen. Onderwijl groeide de behoefte aan éen overdekte zwemgelegenheid meer en meer en daaruit is de instelling N.V. „De Sport fondsen" geboren, welke ten doel heeft den houw van overdekte zwemscholen financieel mogelijk te maken, vooral door juist de niet-kapitaalkrachtige enthousiasten in staat te stellen aan de vorming van het be- noodigde kapitaal deel te nemen, waarbij den deelnemers verschillende materieelè voordeelen werden geboden. Tot vorming van dit kapitaal werd de spaarkas ingesteld. De uitgifte van de aan- In Voorjaar en Zomer hebben de meeste menschen hinder van hunne voeten. Dit kunt u voorkomen door NU Uwe voeten te laten verzorgen. Gratis inlichtingen bij TIMMERMAN Beliamypark 54. deelen werd zoo geregeld, dat deze lang- zaam volgestort konden worden. De wer king en het reglement waren nagenoeg de zelfde als die van andere spaarkasinstel- lingen, echter met dit cardinale verschil, dat met de deelnemers overeengekomen werd, dat de door hen gestorte gelden al leen in de overdekte zweminrichting belegd mogen worden. Na afloop van den spaar- kastijd (12 jaar) als de inhoud der spaar kas verdeeld wordt, de uitkeering in aan deelen in de gestichte „Zwemzaak" of in geld kan geschieden. De waarde van de al dus verkregen aandeelen en van het pro cent, dat zal worden uitgekeerd, hangt na tuurlijk af van de financieele resultaten van de instelling. Uitvoerig zette spreker uiteen de grootte van de aandeelen en op welke tegemoet komende wijze deze kunnen worden volge stort. Een spaaraandeel van nominaal 360 kan volgestort worden in maandelijkschu termijnen van 2.50. Het is niet noodzake lijk dit aandeel geheel vol te storten. Men kan nl. ook na 3 jaar, dus na betaling van de eerste 3 jaarlijksche stortingen, ophou den, Bij de verdeeling wordt dan met ieders participatie rekening gehouden. Verplicht is de deelnemer door het tee kenen alleen tot het betalen van de eerste jaarstorting a 30. Deelgerechtigd wordt hij alleen, wanneer hij ten minste 3 jaar ge stort heeft. Voor den spaarder is het echter beter, dat hij een geheel aandeel „bijeen spaart", zulks met het oog op de reductie, waarop hij bij het nemen van een abonnement recht heeft, welke reductie grooter wordt, naar mate hij meer gestort heeft. Ieder die drie spaaraandeelen heeft, krijgt recht op een gratis abonnement. Toen in 1923 de opzet van dit spaar systeem werd begonnen, zou geruime tijd gemoeid zijn, voor men het benoodigde ka pitaal „met-rijksdaalders-in-de-maand" bij- eengespaard, bij elkaar had. Om te voorko men, dat het lange wachten velen het ver trouwen in het sportfondsenplan zou ont nemen heeft men zich tot de Rijks-verzeke ringsbank gericht, met de vraag het be noodigde kapitaal te leenen. De R.V.B. ver klaarde zich daartoe bereid, mits de ge meente Amsterdam zich garant stelde voor de aflossing der geleende gelden en de be taling der rente. De gemeente Amsterdam het belang van overdekte inrichtingen in ziende, verklaarde zich hiertoe bereid, on der voorwaarde, dat haar de levensvatbaar heid van het ontworpen plan zou worden bewezen. Gezien het groote enthousiasme, dat voor de inrichting bestond door het nemen van een spaaraandeel, was dit bewijs niet moei lijk te leveren. Juni 1929 werd het eerste sportfondsenbad-Amsterdam Oost geopend. Door haar wordingsgeschiedenis en door haar kristalhelder water had dit bad spoe dig tot vèr in het buitenland een groote vermaardheid gekregen. De inrichting bleek een financieel succes te zijn. Het groot aantal aandeelhouder-tjes bleek trotsch te zyn op hun eigen inrichting en maakte er voortdurend een effectieve pro paganda voor. Men voelde zich één met de zaak en hierdoor konden vele moeilijkheden overwonnen worden. Na de opening van de Amsterdamschc zweminrichting kwamen van andere plaat sen ook aanvragen en nu zette de spreker uiteen welke moeilijkheden men daar had te overwinnen. Elke nieuwe inrichting wordt op dezelfde w\Jze beheerd en gefinancierd als het eerste overdekte zwembad te Amsterdam. Elke inrichting staat echter geheel op zich zelf en vormt een eigen N.V., aldus een afzon derlijk lichaam, bestuurd door eigen raad van beheer. Deze naamlooze vennootschap pen worden- vereenigd in een groote N.V, de Vereenigde Sportfondsenbaden. Deze N.V. is dus niets anders dan een holding company. Zij is de houdster der aandeelen van de verschillende sportfondsenbaden. In het- geheele land zijn op het oogenblik 30 afdeelingen en het laat zich aanzien, dat aan het einde van het volgend jaar nog 15 nieuwe afdeelingen zijn geïnstalleerd. Nu is de cardinale vraag voor elke ge meente, of er voldoende belangstelling be staat voor een dergelijke inrichting. Wan neer er voldoende belangstelling is, zijn er ook voldoende spaarders te vinden en is daarmede de oprichting eener overdekte zweminrichting verzekerd. Voor Vlissingen geldt in het bijzonder de vraag of het zielenaantal voldoende is. Spreker noemde eenige plaatsen (o.a. Ven- lo) die gelijk met Vlissingen gesteld kun nen worden. Resultaten zijn nog niet be kend, daar deze inrichtingen, aldaar nog te kort in gebruik zijn. Na lVs jaar kan men de resultaten beter beoordeelen. Spreker is van meening dat in een gemeente met 22.000 ziëlen een inrichting kan zijn. Het kan. maar het kost moeite. Voor alles moet de exploitatie zoo ingericht worden, dat de gemeente niet behoeft bijte dragen in eventueele exploitatie-verliezen. De sport fondsen beweging is ook geen winstobject Wanneer een behoorl^ke rente kan worden uitgekeerd moet men tevreden zijn. De zwemsport is hoofdzaak. De volksgezond heid moet bevorderd worden en' spreker verhaalde van de mooie resultaten reeds met de zwemsport bereikt. De meer winst van de zweminrichtingen kan gébruikt worden om hen, voor wie het betalen moei lijk valt, in de gelegenheid te stellen in.de inrichting de zwemsport te beoefenen. Na deze uiteenzetting volgde nog een le vendige discussie. Dr. Staverman vroeg wat voor een be scheiden bad in Vlissingen de eischen zijn en met welk aantal spaarders men in zee moet gaan. De heer Bierenbroodspot merkte op, dat verschillende technische bezwaren invloed kunnen uitoefenen. Een 150 k 160.000 heeft men noodig om een gemeente van 20 tot 30.000 zielen te kunnen bedienen Met ongeveer 250 spaarders kan worden begonnen. Een andere vraag ishoeveel baden zullen er worden genomen. Ongeveer 70 80.000 per jaar zijn noodig voor een goede explotatie. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, wilde, hoe enthousiast hij ook voor het overdekte zwembad is, de Vlis- singsche toestanden bespreken en verschil lende bezwaren naar voren brengen. Loc pen de bestaande inrichtingen, zooals de zwemschool, hadinrichting „Goed Wonen" en het zeebadbedrrjf geen gevaar, wanneer een overdekte inrichting gebouwd wordt? Spreker stelde ook de voordeelen op den voorgrond het zwemmen in den winter. Hij wilde voor- en nadeelen van te voren duidelijk overwegen. Vooral is spreker niet al te optimistisch voor den financieelen kant en wilde waarschuwen tegen te veel opti misme. Van verschillende zijde wordt overtuigend bewezen, dat van een overdekte zwemin richting de andere badbedryven geen scha de zullen hebben. De overdekte zijn te be schouwen als groote nesten, waar den jon gen vogels de kunst om op eigen wieken te drijven geleerd wordt. De ervaring heeft geleerd, dat de bezoekcijfers aan de open inrichtingen niet achteruitgaaan, integen deel zelfs iets stijgen. De heer M. Laernoes besprak de moge lijkheid van samenwerking tusschen Vlis singen en Middelburg. Dan komt men tot. 40.000 menschen. De heer Boasson ziet dat mettertijd het kanaalzwemmen geheel zal verdwijnen. Juist deze inrichting zou met een overdekt bad gebaadt zijn. Uitvoerig besprak hij de thans met zeër goed resultaat toegepaste methode van open- en gedekt zwembad in combinatie. Vooral meende spreker, dat dit voor Vlissingen aanbeveling zou verdienen. Door verschillende aanwezigen werden nog opmerkingen gemaakt over de finan cieele zijde. De heer P. G. Laernoes merkte op, dat alles van particuliere zijde moet geschie den, daar het voor de gemeente onmogelijk is in de kosten bij de dragen. De gemeente kan zelfs niet garant zijn. Er is hier zoo veel sociaal werk te doen, dat de gemeente voor niets meer garant kan zijn. Dit is ab soluut uitgesloten. Dr. Staverman deelde mede, dat gezien de besprekingen het voorloopig comité aan het werk zal gaan en grondig zal onderzoe ken of stichting van een overdekte zwemin richting mogelijk is. Hjj wilde niet k priori zeggen het kan niet, maar eerst onderzoe ken, welke wegen bewandeld moeten wor den. Het was een middag van opbouwing en opbouwende critiek. Spreker bracht dank aan den burgemees ter voor zijn tegenwoordigheid en aan den heer Bierenbroodspot voor zijn duidelijke uiteenzetting. Zij, die het voorloopig comité willen steu nen en bereid, zijneen aandeel te nemen, kunnen een inschrijvingsformulier bekomen bij den heer W. J. Agterberg, Badhuis straat 108. in onze Toonzaal, Koningsweg 45, op VRIJDAG 5 OCTOBER, namiddag half drie. Oefeningen van de brandweer. De laatste groote oefening van dit jaar. die eens per drie maanden gehouden wordt, heeft gisterenavond plaats gehad. De oefening betrof de zgn. lange af- standsproef en werd gehouden bij het oude Arsenaal aan de Joost de Moorstraat. De 2 motorspuiten werdén geplaatst op open water. Deze voerden het water naar de autospuit, die het weer verder perste naar de plaats van den denkbeeldigen brand. Staande op de Magirusladder werd een hoogte bereikt van plm. 26 a 28 M. Door deze wijze van werken kan nog met 4 krachtige stralen water worden gegeven. Deze oefening heeft duidelijk aangetoond, dat het mogelijk is op plaatsen, waar geen bluschwater aanwezig is, dit over een af stand van tientallen meters weg te halen. De proef slaagde uitstekend. Comman dant en manschappen gingen voldaan huis waarts. Benoeming onderwijzer. Als 6e onderwijzer aan de Chr. Ulo al hier is benoemd de heer S. Hoekstra te Groningen. Een zitdag. Door het lid van de Tweede Kamer, den heer W. Drop, wordt a.s. Zaterdag zitting in onze provincie gehouden voor het bespre ken van Provinciale- en Streekbelangen. Volgens de in dit nummer voorkomende advertentie is hij hier ter plaatse van 4 tot 6 uur te spreken. De eventueel verleende adviezen of verstrekte inlichtingen zijn ge heel gratis voor alle kiezers. MIDDELBURG JVIiddelburgsch Ziekenfonds. Het Middelburgsch ziekenfonds heeft be sloten mede te werken aan een regeling, waardoor de werklooze leden slechts een derde van de contributie zullen betalen, de gemeente en het fonds nemen dan ieder ook een derde voor hun rekening. Eerste Nrd. Danieskapsehool. Onder leiding van prof. Anton van den Berg uit Amsterdam, zal zooals in enkele advertenties is bikend gemaakt, te Middel burg een dameskapschool worden geopend, indien daarvoor voldoende deelneming be staat. De gelegenheid zich voor dezen cursus aan te melden is thans opengesteld aan het adres van de school, Lange Gortstraat K 32, Middelburg. VEERE Vereenï£ing voor Vreemdelingenverkeer. 'De jonge Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Veere heeft groote plannen om meer bekendheid nog aan deze fraaie ville morte te geven. Zoo denkt men aan het opvoeren van godsdienstig getinte zangspe len in de Groote kerk, als de restauratie werken daarvoor geen beletsel meer zijn. Veel propaganda zal o.a. worden ge maakt door middel van folders, die bij de sluizen aan de eigenaars van jachten zullen worden afgegeven. Een cursus in het En- gelsch zal vanwege de vereeniging worden gegeven het houden van een bazaar staat op het programma. GOES Bazar voor het crisis-comité. - Het is gisteren heel druk geweest met het bezoek aan den bazar voor het crisis-comité. Hoewel het wat laat geworden is, is het comité toch alle artikelen op de een of an dere manier, die geld in het laadje bracht, kwijt geraakt. Tot groote dankbaarheid, van crisis- en bazar-comité kan. gemeld worden dat de bruto-opbrengst 2000 bedraagt. Een mooi succes voor den velen arbeid, hier aan besteed. 's-HEER ARENDSKERKE Het viaduct by 's-Heer Arendskerke. Tot de groote waterstaatswerken in Zee landmen denke aan den bouw van de nieuwe spoorbrug te Vlake behoort ook het viaduct bij 's-Heer Arendskerke, in vak 58 der rijkswegen, zooals dit officieel heet. Na maandènlangen arbeid begint 'dit werk zyn eind te naderen, waarom wij eens op de plaats zelf zyn gaan praten met deii algemeenen opzichter, den heer M. A. Francois, die met het dagelijksch toedicht belast is hoofdopzichter is ir. L. Hamer te Middelburg, lezen wij in het „Dagblad voor Zeeland". .Met groote welwillendheid heeft de heer Francois, een jonge intelli gente Zeeuw, ons te woord gestaan en alle inlichtingen gegeven, welke wij wenschten. Met den aanleg van dit viaduct wr>rdt een dubbel doel beoogd. Opheffingvan de bewaakte spoorwegovergang in dezen druk ken rijweg.onderdeel rijksweg Vlissin genBergen op Zoom en afsnijding van een bochtig smal weggedeelte, waarin twee bruggetjes liggen. Aan den bouw van het viaduct zat daarom vast de aanleg van 3 K.M. hoofdweg en 1 K.M. zijwegen. Wat dit beteekende is het best te illustreeren met het feit,- dat voor een en ander 90.000 M3. gTond en zand moesten verplaatst wor den. Vanwege het dubbele doei is dit werk to twee deelen gescheiden. Het viaduct zelf, dat zich 6.5 meter boven de spoorbaan ver heft en 8 M. uitgaat boven het oorspron kelijke grondvlak, is gebouwd door de spoorwegen zelf. Een half jaar is er aan dit betonnen gevaarte ononderbroken gewerkt en het is reeds ruim één jaar gereed het kostte bijna 50.000. In Juni 1933 is de op het viaduct aanslui tende wegenbouw aanbesteed. De raming was 154.000, maar de firma Verwater uit Teteringen (thans te Goes) schreef in voor 137.740 en aan haar werd het werk ge gund. In deze som was niet het vlam-oven- klinkermateriaal begrepen dat werd gele verd door waterstaat zelf voor de tegels geldt dit eveneens. Men kan dus veilig aannemen, dat er voor waterstaat nog eens zoo'n bedrag als het genoemde bijkomt. En dan zwijgen we maar over de kosten, die aan de onteige ning van de diverse perceelen grond vast zaten. Alles bijeengenomen zal voor dit viaduct en bijkomende werken ongeveer een half. millioen betaald moeten worden. Het werk vordert thans goed. Van den zomer is men zeer gedupeerd geworden door verzakkin gen in den oprit van de Z.W.-zijde van het viaduct. De geweldige druk van den boven- last bleek te sterk voor den ondergrond, die begon te werken. In verband met dezen niet voorzienen tegenvaller, heeft water staat den aannemer uitstel gegeven. Oor spronkelijk had de oplevering moeten plaats hebben tegen het eind van dit jaar. Nu mag en zal het voorjaar worden. Eén vak van den nieuwen weg is al voor het verkeer vrijgegeven en gedeeltelijk profiteert de weggebruiker al van de ver korting van het traject. De wegbermen zullen niet beplant worden met struiken, doch met hoornen op den duur kan dit dus een vergoeding worden voor de 425 prachtige olmen, die gerooid zijn geworden, toen men een stuk van den ouden weg moest afgraven. Belangstellend ziet men uit naar de vol tooiing van dit reuze-karwei, dat zooveel handen werk heeft gegeven. ZÏERIKZEE Installatie nieuwe burgemeester. De nieuwe burgemeester van Zierikzee, de heer jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, is gis teren op feestelijke en plechtige wijze geïn stalleerd. De loco-burgemeester, de heer A. Tim merman, hield in de raadszaal een rede, waarin hij herinnerde aan het voorgeslacht der Boeye's, dat reeds in de Middeleeuwen burgemeesters aan het hoofd der gemeente Zierikzee zag gesteld. Spreker wees op de veranderingen, die zich sedert dien tijd ook hier hebben voltrokken. De nieuwe burge meester komt niet in p' tijd van bloei, maar toch mocht spreker wijzen op wat de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1