1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 'No. 333' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissin9en.Telel.IO. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De Nationale Collecte voor het Crisis-Comité op Woensdag 3 October a, s. STADS- EN PRÖVINCSENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABÜNNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz.7 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ,1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Stadgenooten, Wederom zullen in overleg met het Nationaal Crisis-Comité te 's-Gravenhage in geheel Nederland de plaatselijke Crisis-Comité's crisis collectes doen houden. Voor Vlissingen is de datum dezer collecte vastgesteld op WOENSDAG a.s. 3 OCTOBER. Vele dames van de Emmabloem- en de Zonnestraal collecte hebben zich ook voor deze collecte beschikbaar gesteld, waarvoor wij haar zeer dankbaar zijn. Behalve 10 voor de kas van het Nationaal Crisis-Comité komt de geheele opbrengst ten bate van hulpbehoevende stadgenooten. Wij zien den aanstaanden winter met zeer groote zorg tegemoet, zoodat weer zware eischen aan de kas van het Plaatselijk Crisis-Comité moeten worden gesteld. De crisis duurt onverminderd voort en het weerstandsvermogen van vele noodlijdenden wordt geringer. Het aantal aanvragen om steun neemt nog steeds toe, ook van vele kleine middenstanders, die geen uitkomst meer zien. Geld, steeds meer geld is daarvoor dringend noodig en daarbij wordt het voor velen door de slechte tijdsomstandigheden bezwarend om te geven. Laten daarom allen ernstig met zichzelven te rade gaan, hoeveel men geven kan, om den nood te helpen lenigen en laat men daarbij bedenken, dat ook de kleinste gift dankbaar wordt aanvaard. Wij zijn er van overtuigd, dat de Vlissingers, zoo bekend om hunne offervaardigheid, ons öök thans niet zullen teleurstellen Inwoners van Vlissingen Toont uw medeleven met uwe noodlijdende stadgenooten en helpt zooveel gij kunt Namens het Plaatselijk Crisis-Comité, C. A. VAN WOELDEREN, Voorzitter. P. G. LAERNOES, Ondervoorzitter. P. LOUWERSE, Secretaris, C. KAMERMANS, Penningmeester. Provinciale Staten. De tweede gewone vergadering van de Prov. Staten van Zeeland is uitgeschreven tegen 27 November, des middags te half twee, de vervolgzitting wordt gehouden 18 December, aanvang des morgens 10 uur. Het badseizoen. In het afgeloopen seizoen van 19 Mei tot en met 30 September werden -hier 72011 zeebaden genomen. Een bijzonderheid mag het zeker ge noemd worden, dat in de maand September nog bijna 9200 baden genomen werden. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 31 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 8 metselaars, 20 opper lieden, 25 schilders, 7 stucadoors, 53 tim merlieden, 3 ververs, 2 betonwerkers, 1 vlechter, 6 opzichters, 3 'machinaal-houtbe- werkers, 5 meubelmakers, 4 politoerders, 4 stoffeerders, 3 kleermakers, 2 wasschers. 2 schoenmakers, 369 metaalbewerkers, 8 bierbottelaars-drankbereiders, 13 brood banketbakkers, 4 koks, 5 slagers, 12 ma gazijnbedienden, 2 reizigers-agenten, 6 win kelbedienden, 4 chauffeurs, 11 kellners, 28 loopers, 3 sleepers, 41 transportarbeiders, 21 kantoorbedienden, 4 teekenaars, 2 mu- siqi, 1 onderwijzer, 48 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.), 2 portiers, en 106 losse arbeiders. Vrouwen 3 winkeljuffrouwen, 3 kantoor bedienden, 1 onderwijzeres, 1 huishoudster, 5 dienstboden, 2 werksters. Totaal 890 ingeschrevenen, waarvan 101 in de werkverschaffing. Vorige week 848 personen. Alzoo een vermeerdering van 42 werkzoekenden. Crisis-postzegels. De netto-opbrengst van de door het da mes-comité te dezer stede verkochte crisis postzegels bedraagt 294. Winterdienst op de spoorwegen. De winterdienst op de spoorwegen vangt Zondag 7 October aan. De treinenloop op de Zeeuwscne lijn ondergaat geen veran dering. Alleen de mailtreinen worden ge wijzigd. Deze treinen zullen hier aankomen om 11.47 en 12.36 en van liier vertrekken om 17.13 en 17.56. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vertrek van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uit de residentie naar het Loo. Internationale hondententoon stelling te Breda. Herdenking van de Lombok-expeditie in den Dierentuin te 's-Gravenhage. Het allernieuwste snufje op het gebied van piano-fabricage, een stalen piano. Tweedaagsch concours- hippique op Duinveld te Wassenaar. Opening van de overdekte tennisbanen in het glazen paleis aan de Apollo-laan te Amsterdam. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand September was de Leeszaal 26 dagen geopend. Tot ons genoegen kwa men er deze maand aanmerkelijk meer be zoekers dan in Augustus. In totaal ontvin gen we nu 933 bezoekers, waarvan 81 vrou wen en 852 mannen, een gemiddeld aantal dus van 36 per dag in de maand Augustus hadden we gemiddeld 30 bezoekers per dag. In de uitleenblibliotheek werden geduren de 12 uitleendagen aan 1726 lezers 2119 boeken uitgereikt, gemiddeld 137 lezers per uitleening namen 170 boeken mee. Daarvan waren 75 Nederlandsche of in het Neder- landsch vertaalde romans, 18 populair- wetenschappelijke werken, 3 romans in vreemde talen en 4 kinderboeken. Uit andere bibliotheken werden deze maand 21 boeken voor studiedoeleinden aan gevraagd, ten behoeve van onze leden. Ons ledenaantal werd met 28 vermeer derd, daarvan zijn 6 leden werkloos en lezen dientengevolge kosteloos. U is nog geen lid Wordt het dan n u Kom, en laat u alsnog inschrijven U kiest meteen een roman en neemt daar bij nog een studiewerk mee. Dit kan zijn bv. een reisbeschrijving, een boek over natuur-, planten- en dierenleven, over opvoeding of godsdienst, geschiedenis, kunst enz. Of leest nu liever een Engelsch romannetje, of een Fransch of Duitsch Geeft u misschien de voorkeur aan een ingebonden jaargang van 'n geïllustreerd tijdschrift Kinderboe ken hebben we ook Voor „elck wat wils" Mocht u eens een boek noodig hebben over een onderwerp, waarover wij uit eigen bezit (helaas is dit nog maar al te beperkt niet de gewenschte lectuur kunnen ver schaffen, dan kunnen wij dit steeds uit an dere bibliotheken aanvragen. Bovendien moogt u Maandags, Woensdags en Vrijdags uw boeken komen ruilen, drie maal per week dus, terwijl de contributie nu gesteld is op een minimum van 50 cent U is werk loos Kom, en op vertoon van uw stempel kaart geven wij u een gratis abonnement precies dezelfde boeken waar anderen voor betalen, leest u volmaakt kosteloos! U weet toch dat de leeszaal geopend is van 1012 uur, van 2—5.30 uur en van 7.30—10 uur En dat de toegang voor een ieder vrij is U kunt alle groote dagbladen bij ons komen lezen, in de tijdschriften moogt u naar har telust rondneuzen, we hebben ze van aller lei richting en op velerlei gebied, dus is er zeker iets bij wat u interesseeren zal. Komt u eens kijken Lijst van nieuwe aanwinsten Balen, J. H. van Om de hertogskroon een verhaal uit den tijd van Karei den Groote. Dommisse, P. K. Michiel Adriaansz. de Ruyter en zijn naaste familie. Gelder, H. A. E. van De XlXe eeuw leerboek der algemeene vaderlandsche ge schiedenis van 1789heden. Geyl, P. Geschiedenis van den Neder- landschen stam tot 1688. Geïllustreerd. Grolman, H. C. M. Nederlandsche volks gebruiken naar oorsprong eii beteekenis kalenderfeesten. Gutzkow, K. Zopf und SchwertLust- spiel in fünf Aufsugen. Liebknecht, W. Karl Marx, zijn leven en werken. Molt, E. Wereldgeschiedenis voor oud en jong Nederland. Geïllustreerd. Pro en contra 16. 1. Piattelandsverarming, wordt het plat teland uitgebuit door de hooge stedelijke industrieloonen 2. De crisis en de detailhandel. Vrijheid of gebondenheid. 3. De gouden standaard. 4. Belastingverhooging is die in ons land nog mogelijk 5. Actieve handelspolitiek. 6. NederlandBelgië herziening van het verdrag van 1839. Spaander, M. Handelsrecht voor han delsscholen. Hierbij ingebonden Gunst, F. van Vragen over handels recht. Bruin, S. de HollandschItaliaansch woordenboek. Chaffée, A. Beertje Kroeshaar kinder boek. Dahn, F. Fredigundis, historische roman uit den tijd der volksverhuizing. Ernst Hachel en zijn- moniome. Groote. Godsdiensten,: dl. 1. Mackenzie, C. The vanity girl. Roosevelt, Th A.merikanisme. Schreiner, O. The story of an African farm. Thysse, J. P. De bloemen en haar vrien den (Verkade-album). Viebig, C. Einer Mutter Sohn. Idem Töchter der Hekhba. Wagenvoort, M. Van Rome naar Jeru zalem. Wells, H. G. An Veronica. Idem War and the future. Wörtenbuch der DanischNorwegischen und Deutschen Sprachen. Nederlandsche Reisvereeniging Jaarboek 1934. Centraal x/xrslag der arbeidsinspectie over 1933. Verslag over den toestand der gemeente Vlissingen over het jaar 1933. Een onderscheiding. Bij Kon. besluit van 28 September is de bureel-ambtenaar 1ste klasse D. J. Schef- fer, chef de bureau bij het loodswezen in het derde district te Amsterdam, vroeger te Vlissingen, benpemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. MIDDELBURG Be winkelweek van Handelsbelang. Gisteravond tegen 9 uur trokken honder den naar de Groenmarkt, waar het concert van het Middelburgsch Muziekkorps, uit gaande van de buurtcommissie zou plaats hebben. In de pauze heeft de buurtcommissie in de salon van hotel „de Burg" een deputatie van het bestuur van Handelsbelang en den heer Caro ontvangen. De heer L. Leijdes- dorff heeft als voorzitter van de commissie voor de muziek, dank gebracht aan de buurtcommissie voor het initiatief voor het geven van dit concert. OOST- EN WEST-SOUBURG De nieuwe spelling. Burg. en Weth. hebben bij het openbaar lager onderwijs de nieuwe spelling inge voerd. Eervol ontslag verleend als onderwijzer. De Kroon heeft, met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van Zee land, gehandhaafd het besluit van den raad de-er gemeente, waarbij aan den heer P. C. J. Smith met ingang van 1 Januari 1934 eervol ontslag is verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school wegens in krimping van het aantal leerkrachten. KOUDEKERKE Loop der bevolking over September 1934. Ingekomen: J. Bakker met gezin B 242p, van Vlissingen W. J. Hoenkamp .i- gezin, E 176a, van MiddelburgG. J. van Doorn met gezin, C 4, van Middelburg; J. C. J. de Koster met gezin, E 138, van Middelburg Mevr. J. M. Luteijn geb. Ris- seeuw, E 14, van N.O. Indië H. Dietvelt met gezin, B 316, van O. en W. Souburg A. J. van Hoeve, E 2, van Zierikzee J. Be- cude, E 149, van Vlissingen Mej. S. J. J. Sanderse, E 186, van Kortgene G. J. de Bruijn, D 31, van Wageningen A. Jacobse met gezin, E 239, van Vlissingen E. van Overbeke met gezin, E 209, van Ginneken en Bavel. Vertrokken: C. Verhage met ge zin, A 204, naar Wissenkerke Mej. P. T. Hetterscheid, D 212, naar Arnhem Mej. P. D. Verburg, D 82, naar Rijswijk Mej. E. L. M. de Wolff, E 176a, naar Middelburg Mej. C. de Witte, B 111, naar Biggekerke Mej. P. Leijnse, E 245, naar O. en W. Souburg Mej. de Wed. C. Adriaanse geb. Dingeman- se met gezin, B 269, naar Vlissingen. GOES Kerk en sociale actie. Door de Gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium is aan de kerkeraden van de Ned. Herv., Geref. Chr. Geref., Evange lische en Luthersehe kerken in Zeeland een schrijven gezonden, waarin wordt opge merkt dat de bestudeering en doorwerking van de Christelijk sociale beginselen in Zee land hier en daar nog veel te wenschen overlaat. Zoo is de ervaring opgedaan, dat er gemeenten zijn, waar de arbeid der Chr sociale en vakorganisaties geen merkbare waardeering ondervindt van de kerkeraden, waar bij huisbezoek niet gesproken wordt over het lid zijn van neutrale en moderne organisaties, waar de tegenstellingen ook onder Christenen zoo scherp zijn, dat men het in de eerstvolgende jaren nog niet mo gelijk acht dat werkgevers en werknemers zich gezamenlijk in een organisatie als Pa trimonium zetten aan de bestudeering der maatschappelijke vraagstukken hij het licht van Gods Woord, zoodat in het Christelijk Zeeland het Christelijk ideaal nog lang niet is bereikt. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op de medewerking der kerk, opdat in pre diking en bij catechisatie en huisbezoek ernstig gewezen worde op de sociale roe ping der Christenen. Bij het schrijven is een vragenlijst ter in vulling gevoegd. HEINKENSZAND Bestrijding van de werkloosheid in den landbouw. Zooals bekend is Heinkenszand een van de drie gemeenten, waar is toegestaan dat bij wijze van proef landarbeiders in het vrije bedrijf worden geplaatst met steun van Rijk en gemeente, teneinde op die wijze de werk loosheid te bestrijden. Naar wij vernemen kan deze proef vrij wel als mislukt worden beschouwd. De werkloosheid is er niet door verminderd, want de arbeiders die de landbouwers nu volgens deze regeling in dienst nemen, had den ze anders ook noodig gehad. De land bouwers trachten alleen die arbeiders te ..rijgen, welke een toeslag hebben. De Raad besloot nu geen arbeider meer met steun te geven, tenzij deze tot 31 De cember a.s. aan het werk wordt gehouden. KATTENDIJKE Benoeming gemeente-veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 16 October a.s. benoemd tot be zoldigd veldwachter in de gemeente Kat- tendijke, C. M. van der Hoeven, thans ma- rechaussée bij de brigade Breskens. SAS-VAN-GENT Een afscheid, De heer E. J. Michielsen, hoofd der openbare school A te Sas van Gent, heeft Zaterdag als zoodanig afscheid genomen. De burgemeester, de heer Hoefnagels, heeft namens het gemeentepersoneel den heer Michielsen het goed geschilderde por tret van den scheidenden onderwijzer 'aan geboden. Door de schoolkinderen werd ook een huldeblijk aangeboden. De schoolcommissie huldigde den heer Michielsen bij monde van den heer Ramon Nog werd het woord gevoerd door ds. Akersloot van Houten Roos, die hulde bracht aan den uitstekenden paedagoog. De heer Michielsen was zichtbaar ge roerd door al deae huldebetuigingen en dankte hiervoor hartelijk. De schoolkinde ren zongen nog onder zijn leiding het oude Wilhelmus en „Dankt allen God", CLINGE In vrijheid gesteld. Op last van de Rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere H. F. V., land bouwer te Clinge, thans in arrest, die eeni- ge dagen geleden ingevolge de faillisse- mentswet werd aangehouden en ter be schikking van de justitie is gesteld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS R.-Kath. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-Heeren- hoek den weleerw. heer B. A. van Zijl (neo mist). Afscheid ds. J. H. van 't Hoff. Onder groote belangstelling heeft ds. J. H. van 't Hoff Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te St.Laurens afscheid genomen van zijn gemeente, met een predikatie over 1 Timotheus 1 15. Na de predikatie richtte de scheidende leeraar zich tot zijn gemeente en dankte allen voor de gedurende 35 jaren alhier ondervonden vriendschap en mede werking. Ook gedacht hij de steeds onder vonden vriendschap van zijn ambtsbroeder en de leden van de Gereformeerde Kerk. De voorzittend ouderling J. Vader sprak daarna ds. Van 't Hoff in hartelijke bewoor dingen toe, evenals de consulent ds. Van Empel van Middelburg. Toegezongen werd Gezang 180 3. Tenslotte sprak burgemeester Van 't Hoff namens de burgerlijke gemeente woor den van waardeering. Afscheid dr. P. J. Kromsigt. De nestor der Ned. Herv. predikanten te Amsterdam, dr. P. J. Kromsigt, wien op zijn verzoek emeritaat is verleend, heeft Zondag in de avondgodsdienstoefening in de Nieuwe Kerk afscheid genomen van zijn gemeente, welke hij ruim 25 jaren heeft ge diend. In deze samenkomst, welke zeer druk be zocht was, heeft dr. Kromsigt een af- scheidspredicatie gehouden over Hand. 20 32. Aan het eind der godsdienstoefening sprak ds. W. v. Limhurgh als tijdelijk voor zitter van den kerkeraad dr. Kromsigt toe en dankte hem voor' alles, wat hij voor de gemeente is geweest. Daarop zong de gemeente dr. Kromsigc toe de zegenbede uit Psalm 121 4. Ds. L. Nieuwpoort naar Indië. Ds. L. Nieuwpoort, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk in H.V. te Middelburg, die een benoeming bij de Indische staats kerk aannam, zal Donderdag 4 October a.s. via Genua met zijn gezin naar Ned. Indië vertrekken. Vrije Evang. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Ierseke door ds. J. van der Werf horst te Veendam. De Kerkklokken voor Roomsch en Protestant. Het Evangelische kerkbestuur van Baden heeft verordend, dat in plaatsen, waar de Roomsch-Katholieken geen luidklok heb ben, de Evangelische kerk bij begrafenis van Roomsch-Katholieken zoo dit verzocht wordt, de klok moet luiden. Tegelijkertijd heeft de aartsbisschop van Freiburg (R.-K.) verordend, dat in Roomsch-Katholieke plaatsen dezelfde dienst bij Protestantsche begrafenissen bewezen worden moet, zoo dat verzocht wordt. RECHTSZAKEN Een moordaanslag. Op Vrijdag 19 October zal voor de Recht bank te Middelburg in behandeling worden genomen de zaak tegen C. M., caféhouder te Middelburg, thans in voorarrest, die er van verdacht wordt zekere mej. K. opzette lijk van het leven te hebben beroofd op 27 Mei 11. te Middelburg, door haar met een mes of dolk zwaar lichamelijke verwondin gen toe te brengen, tengevolge waarvan deze vrouw den daaropvolgenden dag in het ziekenhuis te Middelburg is overleden. Beïeediging van oud-Minister. In hooger beroep heeft voor het gerechts hof te 's-Gravenhage terecht gestaan de 29-jarige propagandist H. Th. R., wonende te Rotterdam, die door de rechtbank aldaar terzake van smaad alsmede wegens eenvou dige beïeediging, aangedaan aan een amb tenaar gedurende de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening, is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. R. had n.l. op 15 Januari in eén vergade ring te Rotterdam zich beleedigend uitgela ten over den toenmaligen mini,ster van eco-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1