Boek 500 300 25 EERSTE BLAD ■N0.230' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Nationaal Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS en's avonds een Boekhandel D'HUY VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid. tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen DEN HELDER. SCHIETPROEVEN. De Burgemeeser van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat nabij het voor malige. verdedigingswerk Kijkduin op 1, 2 en zoonoodig 3 October 1934, van 9 tot 17 uur zal worden geschoten. De onveilige sec tor wordt begrensd door de richtingen Kijk- duin-verkenningston Molengat en Kijkduin- verkenningston Westgat, straal van den sector 16 K.M. Eiken dag wordt één uur vóór den aanvang der schietproeven op het werk Kijkduin een roode vlag geheschen en na afloop der proeven gestreken. Zeevaren den wordt verzocht zich niet onnoodig lang in bovengenoemde sector op te houden. Vlissingen, 29 September 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De inkomsten worden minder, de behoeften stijgen Het spreekt vanzelf, dat het Nationaal Crisis-Comité geen blijvende organisatie kan zijn. Voorzien in zóó grooten nood kan nooit blijvend geschieden door een. instelling welke afhankelijk is van de particuliere liefdadigheid en daarom zal ons Comité moeten verdwijnen, zoodra de toestanden zich geconsolideerd hebben, zij het dan ook op een veel lager niveau. Zij, die dan nog steun behoeven moeten ingeschakeld wor den in de instituten van Maatschappelijk Hulpbetoon, aldus Jhr. Mr. S. van Citters, voorzitter van het Nationaal Crisis-Comité, op een persconferentie, welke een dezer dagen in het gebouw van het Comité aan den Kneuterdijk gehouden is. De voorzitter voegde er echter dadelyk aan toe, dat het tijdstip, waarop het Comi té zou kunnen verdwijnen, nog niet geko men was. En omdat het Comité verder arbeiden moet, zint men ook op middelen om de kas te versterken. De inkomsten vertoonen een tendenz tot daling. Er zijn gelukkig nog velen, die het Comité trouw blijven en ge regeld een bijdrage zenden, doch hun aantal peemt af. En bij deze inkomstenvermindering staat er steeds grooter wordende behoefte aan hulp, zoowel in geld, als in natura. Vooral de z.g. kleine gevallen, steun aan kleine zelfstandigen namen toe. Versterking der geldmiddelen daar voor organiseert het Comité volgende week een Nationale Inzameling. Bij de bespreking daarvan heeft Jhr. Van Citters tevens het een en ander medege deeld met betrekking tot de driejarige werkzaamheid van bet Comité. Een terugblik werpend over de afgeloopen periode deelde de voorzitter mede, dat door het Centrale Comité voor de algemeene steunverleening ongeveer 1.500.000 gulden is besteed in hoofdzaak aanvullende steun aan plaatselijke afdeelingen. Volgens ra ming kan worden aangenomen, dat door de plaatselijke comité's zelve naast den ge noemden steun van het Centrale Comité ongeveer 4.200.000 en door de geheele or ganisatie van het Comité gezamenlijk meer dan öVs millioen gulden werd besteed. De uitkeeringen geschieden voor de grootere gemeenten meestal in geld en overigens zooveel mogelijk in natura. Er werden door het Centrale Comité alleen in de afgeloopen winters ongeveer 1000 wa gons eierkolen gedistribueerd. Voorts on geveer 200.000 stuks boven- en onderklee- ding, 25000 dekens, een gelijk aantal schoe nen, groote voorraden levensmiddelen en stoffen aan het stuk. Aan deze natura- uitkeeringen werd door het Centrale Comi té alleen een bedrag van ongeveer 600.000 besteed, waarnaast geldelijke uitkeeringen staan ten bedrage van jp 900.000. Werkwijze. De organisatie van het Comité is opge bouwd volgens een gedecentraliseerd systeem, waarvan de bedoeling is, het saam- hoorigheidsgevoel van het geheele land tot uitdrukking te brengen. Plaatselijk inge zamelde gelden komen in hoofdzaak de steunverleening in de gemeente zelve ten goede. De aangenomen decentralisatie ligt voorts in de gedachten ten grondslag, dat in de meeste gevallen ter plaatse zelf de behoefte aan steun het best kan worden beoordeeld. Om voor steun in aanmerking te kunnen komen, moet echter op de eerste plaats blijken dat de nood door crisisver schijnselen is ontstaan. Helaas kunnen evenwel niet alle nooddruftigen door het Crisis-Comité worden gesteund. Vrijwel uit sluitend worden bijdragen verleend tot leni ging van direct stoffelijke nooden. Het Centraal Comité geeft voorts alge meene leiding. Onder de vele vraagstukken, welke centraal behandeld worden, vallen te noemen steun aan kunstenaars, steun voor kampwerk ten behoeve van jeugdige crisis-werkloozen, groentendistributie en vele anderen. Bijzondere steunverleening. Wat de steunverleening aan kunstenaars betreft, deelde de voorzitter mede, dat voor de toonkunstenaars en voor de beeldende kunstenaars en anderen, door het Comité 12.000 uitgegeven werd. Voorts heeft het Comité zijn medewerking verleend bij het treffen eener blijvende oplossing van dit vraagstuk, door het scheppen van een vorm van sociale verzekering van rijkswege. De bijdragen voor deze verzekering zullen door rijk, gemeenten en belanghebbenden worden verstrekt. De groote moeilijkheid was ech ter een oplossing te vinden voor steunver leening gedurende het z.g. overgangsjaar, aangezien de regeling niet in werking- kan treden voordat door de aangesloten leden gedurende een vol jaar bijdragen zijn ge stort. Tenslotte nu den nood van de kunste naars in dit'wacht jaar te overbruggen, was 100.000 vereischt. Het comité heeft besloten voor 40.000 daarin bij te dragen, indien door rijk en gemeenten en de kunstenaars zelve teza men de overige 60.000 worden bijeenge bracht. Voor den schipperssteim werd in tegen stelling met vorige jaren in 1934 geen spe ciale regeling voor behoeftige binnenschip pers in 't leven geroepen. De rijksregeling, welke door het bevorderen van een evenre dige vrachtverdeeling in de nooden der bin nenschippers beoogt tegemoet te komen, was hiervan de aanleidende oorzaak. Voor jeugdwerk in het algemeen, kamp werk inbegrepen, werd in 1932 30.000 be steed. Daartegenover werd in het volgende jaar voor kampwerk alleen reeds 25.000 uitgetrokken. Aan dit jeugdwerk blijkt nog zoodanige behoefte te bestaan, dat het co mité zijn bijdrage voor dit doel over 1934 tot 50.000 heeft verhoogd. Aangenomen kan worden, dat over de laatste twee jaar 15000 jeugdige crisis-werkloozen door het comité in staat werden gesteld kampen te bezoeken. Ten behoeve van den arbeid, welke de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen voor werkloozen Europeanen in Ned. Oost-Indië verricht, zijn subsidies vèr- leend ten bedrage van 28.000. Daarnaast staat een bijdrage van 1500, ten behoeve van kindervoeding in Suriname. De groentendistributie was in den afgeloo pen winter veel geringer dan in den winter 19321933. Dit moet vooral aan de strenge koude worden toegeschreven, welke ten ge volge had, dat een gedeelte der te velde staande gewassen bevroor. Door het comité zijn bij verschillende crisis-centrales stappen gedaan, teneinde tegemoetkomingen, welke ten aanzien van werkloozen en armlastigen wordén gegeven, ook ten behoeve van crisisslachtoffers te verkrijgen. Bij de Nederïandsche Aardappelcentrale en de Crisisrundveecentrale werden gun stige resultaten bereikt. Extra hulp aan werkloozen. Geheel los van boven besproken steun verleening staat het verstrekken van extra hulp aan werkloozen, welke uit een door het Rijk ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comité gestelde bijdrage wordt ver leend, volg'ens regelen door den minister van Sociale Zaken gesteld. Aangenomen kan worden, dat in 1932 en 1933 door het Nationaal Crisis-Comité en de gemeenten te zamen voor deze steun verleening 1.400.000 jaarlijks is besteed. Het bedrag, dat door het Rijk jaarlijks beschikbaar werd gesteld, bedroeg 750.000. Dit is dit jaar verhoogd tot 850.000. Uitgangspunt der regeling is voorziening in de meest noodzakelijke behoeften aan kleeding, dekking en schoeisel bij steuntrek kende en tewerkgestelde werkloozen, waar bij in de eerste plaats in de nooden der langdurigst werkloozen behoort te worden voorzien, volgens een systeem van individu- eele beoordeeling der aanvragen. De steun dient ten slotte in natura te worden gege ven, Propaganda. Behalve door het beschikbaar stellen van propagandamiddelen als sluitzegels, reclamebiljetten, enz. blijft het comité waakzaam, onder gebruikmaking van systematische methodes, op ruime schaal propaganda te voeren. Het mag daarbij rekenen op de belangelooze medewerking van den heer H. G. D. Coppens, directeur van Coppens' Adviesbureau té Amsterdam. Naast de volledige medewerking, welke het Comité van de Nederïandsche Dagblad pers mag ondervinden, verdient voorts bij zondere vermelding de steun, welke het zelve van het Hoofdbestuur der P.T.T. en van den postchèque- en girodienst erlangt. Met erkentelijkheid vermeldde de voorzit ter tenslotte dat 2 October een radioavond ten behoeve van het Comité zal worden gehouden, waarbij de vier omroepvereeni- gingen, A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V en V.AR.A. gezamenlijke medewerking ver- leenen, zoodat een gelijkluidende uitzending over de beide zenders zal plaats vinden. H.K.H. Prinses Juliana zal voor de radio het woord voeren. Ook de minister van Sociale Zaken en oud-minister Jhr. Ruys de Beerenbrouck zullen enkele woorden tot 't Nederïandsche volk richten. Voorts is. er .ditmaal een verkeersprijs- vraag uitgeschreven. De oplossingen kan men inzenden bij het Comité op een brief kaart, waarop minstens 25 cent extra-porto is geplakt. Onkosten. In verband met vele desbetreffende ver wijten wees de voorzitter er nog op, dat tegenover de door het Nationaal Crisis-Co mité te verrichten- werkzaamheden inzake extrahulp aan werkloozen de minister van Sociale Zaken zich bereid heeft verklaard de bureaukosten van bet Nationaal Crisis- Comité voor zijn rekening te nemen. De kosten daarvan zullen ongeveer 10.000 bedragen. Noch door leden van het Comité, noch door het Dagelijksch Bestuur wordt eenige vergoeding genoten, terwijl de localiteit Kneuterdijk 20, belangeloos door H. M. de Koningin ter beschikt: :ïg is gesteld. Wandelhoofd te Vlissingen. Wij hebben het stukje van een „Oud- Vlissinger", wiens Vlissingsche hart ook zich verheugt over de eindelijke totstand koming van een wandelpier, niet de plaats ruimte willen weigeren, hoewel dit na zoo veel jaren nakaarten over een papieren po ging ten slotte voor de huidige omstandig heden geen zin heeft en van weinig of geen belang is. Wij willen erbij aanteekenen, dat onge twijfeld jaren en jaren geleden reeds over een pier, waarvan de idee niet gelijk was aan de thans ontworpene en ook, indien wij ons niet vergissen, als groote aanlegsteiger bedoeld werd, gepraat werd, doch al dat praten kwam niet tot daden. Niet vroegere teleurstellingen en mislukkingen, de daden van heden eischen dan ook al onze aandacht. Terecht is gewezen, hoe vroeger de zoo noodige invloedrijke steun, helaas, ontbrak. Hoeveel te meer moet dan de Vlissingsche waardeering uitgaan naar den steun en lei ding, die thans steeds op de bres staat om voor Vlissing's belangen in den meest uit- gebreiden zin te vechten en door volhouden de overwinning weten te behalen. Als Vlis singsche pers hebben wij publiekelijk deze waardeering geuit en volgaarne. Wij toch waardeeren allereerst werk langs de groote lijn en van zeer nabij hebben wij al dit zwoegen en dit nemen van telkens weer een hindernis met stijgende geestdrift doorleefd. Het doet ons hart goed. Juist, omdat wij evenzeer weten, hoe vele factoren in groot werk in elkaar moeten grijpen, schreven wij, dat de propagandee- ring en vooruitbrenging eener stad waarlijk veler handen en veler hoofden werk onder een krachtige leiding is. En hoewel niet in onmiddellijk verband met het onderwerp, achten wij het dan ook gepast een enkel woord van dank te wijden aan alle pioniers in hun arbeid voor de, door ons, geliefde Scheldestad, waarop met recht van toepassing is „Luctor et Emer- go". Juist, dank zij deze werkers, die on danks vaak kleinsteedsche en benepen ja loezie en hinder rustig doorkoersten naar wijder perspectief. Wanneer men, wars van alle kleingees tigheid, den gang van zaken hier langs de juiste lijn in het zoo uiterst belangrijk ge legen Vlissingen ziet, dan zal men begrijpen, dat eerlijke overtuiging en oprechte waar deering uit onze pen vlood, toen wij de daad konden huldigen, i.e. het taaie doorzettingsvermogen van de ondernemers en den begeesterenden, volhardenden steun van den geestelijken vader van dezen stap in de zoo noodige verbetering van het bou levard-aspect den burgemeester van Vlis singen. Het sportfondsenbad. Het comité dat hier ter stede is opge richt tot het oprichten van een overdekte zweminrichting, een zgn. sportfondsenbad. heeft recht op steun en medewerking. In ons land verdrinken volgens de offi- cieele statistieken de laatste 5 jaar 3500 personen, meest jonge mensclien, d.i. ge middeld 2 per dag. Daarom is bet zeker noodig het zwemmen als leervak op de scholen in te voeren. De zomer is zoo kort en er zijn dikwijls koude zomers, waardoor het water te kil is om geregeldjiet zwemmen te beoefenen. Een overdekte zweminrichting geeft ge legenheid het geheele jaar de zwemsport te beoefenen. Daarom vinden de sportfondsen- baden meer en meer ingang en wij ver wachten wel dat het comité, dat zich hier gevormd heeft er in slagen zal zijn goed bedoelde plannen door te zetten en wij ons ook hier ter stede eerlang zullen mogen verheugen in het bezit te kómen van een overdekte zwemgelegenheid. Van medische zijde wordt er steeds meer op gewezen, dat bet geregeld zwemmen een buitengewoon heilzamen invloed op de menschelijke gezondheid heeft, niet alleen omdat het licha.am daardoor rein gehouden wordt en daardoor meer bestand is tegen allerlei ziekten, maar vooral omdat bet zwemmen het lichaam zoo harmonisch ont wikkelt. Bij geregeld zwemmen function- neeren onze organen beter. Dit zijn toch wel factoren van groote be- teekenis, waardoor alle verdere aanduiding om het oprichten van een sportfondsenbad te steunen, overbodig wordt. Het sportfondsenbad zal er komen, daar aan twijfelen wij niet. Onze Buitenhaven. Vannacht te ongeveer half één kwam het 3e schip, dat de Woermann-Linie onze ha ven laat aanloopen, de „Adolph Woermann", alhier aan. Het schip, dat ongeveer 8500 bruto regis ter ton groot is, was den 27en September te 7 uur van Hamburg vertrokken en kwam dus na 29 uur varens te Vlissingen aan. Doordat de havendirectie eenige „willen" (stootkussens) had laten aanmaken, had het meeren een vlot verloop en werd het schip prachtig van den wal gehouden. De „Adolph Woermann" nam alhier on geveer 24 passagiers aan boord, benevens 46 zakken pakketpost en eenige zakken brief post. Nadat het schip hier een uur vertoefd had, vertrok het weer om via Southampton zijn reis naar Zuid-Oost-Afrika te vervol gen. Niettegenstaande het middernachtelijk uur was nog veel publiek aanwezig om de aankomst van het schip gade te slaan. Tournee Louis Davids. Na zijn groote successen in het Kurhaus Cabaret te Scheveningen zal Louis Davids met zijn troep op Donderdag 4 October in het Concertgebouw alhier optreden. Het wordt een avond van echte vreugde, waaraan o.a. medewerken behalve de leider Louis Davids, Johan Kaart Jr. (de bekende tooneelspeler en „Schele" uit de film „De Jantjes"), Matthieu van Eysden, de popu laire revuekomiek en verschillende Neder ïandsche artisten. Behalve schetsen, scènes, zgn. shorts, zal Louis Davids zijn laatste liedjes en praatjes lanceeren. Geen enkel buitenlandsch gezelschap, waarmee ons land thans gelukkig gemaakt wordt, kan het succes en het contact van Louis Davids evenaren, zoodat wel verwacht kan worden dat het onzen populairen hu morist Louis Davids niet aan belangstelling zal ontbreken. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. Alhambra-Theater. Es gibt nur eine Liebe. Tarzan, de ontembare. De verzorgde en gezellige film-comedie is zóó komisch en origineel geënsceneerd, dat zij tot de goede amusementsfilms gerekend kan worden. Wie van een romantisch en zeer amusant -filmwerk houdt, kan zijn hart ophalen. Jenny Jugo speelt ditmaal bijzonder aan trekkelijk. Het is geen gemakkelijke rol om lang vol te houden, maar zij slaagt er in, voortdurend de naïeve te spelen, en zóó, dat zij steeds werkelijk charmant is. Als secre- tarey'e is zij met een opdrachtgever mee op reis gegaar» en daar heeft zij het niet be paald prettig. Die opdrachtgever is de ons welbekende Ralph Arthur Roberts, die zoo goed de gebaren van den haan heeft bestu deerd. Als altijd heeft hij succes en de lachers op zijn zijde, daarin trouw brjge- staan door Heinz Rühmann, dien wij zeer gaarne weer eens in actie gezien hebben. Hij legt het er niet zoo dik op, doch zijn komische kracht is werkelijk iets aparts. van Tel. 348, Badhuisstr. 15 Louis Graveuse is een beroemd zanger, vroeger een bariton, thans tenor en ook hem heeft men voor de film weten te en teren, waar hij als speler een goed figuur maakt. In het voordeel van deze film pleit het vlotte verloop en de verrassende wendingen, waardoor men met genoegen blijft toezien en toeluisteren naar den zang van Gra veuse. Bijzonder wordt het oog geboeid door de afwisseling van een wild-romantisch bergland en het bruisende leven eener we reldstad in al haar verlokkende schoonheid. Buster Crabbe, de Olympische zwemkam- pioen, speelt thans de hoofdrol in „Tarzan, de Ontembare", een film, die gemaakt is naar het gelijknamige boek. Déze Tarzan, een Europeaan, opgevoed temidden van de dieren van bet oerwoud, is als kind door ontdekkingsreizigers in Afri ka achtergelaten, doch de familie is in onze kerheid omtrent het feit, of Tarzan al dan niet leeft. Een avonturier, die zich aangesloten heeft bij een expeditie, op zoek naar een in het Afrikaansche oerwoud verdwenen dok ter, hoopt het geheim van den aapmensch, Tarzan, op te lossen. Als de expeditie Tar- zan's gebied nadert, doemt de krachtige jongeman plotseling op om het leven van Mary Brooks, uit een griezelig bad temid den van krokodillen te redden. Tarzan blijkt een goede vriend van den verdwenen geleerde te zijn, welke laatste de geheimen tracht uit te vinden van een godsdienstige secte. Ook de expeditie trekt dwars door de jungle naar dezen mysterieuzen stam om hun moed met gevangenschap te bekoopen. Op het laatste moment redt Tarzan hen van een wissen dood. Opnieuw echter dreigt de dood, als de avonturier een afgodsbeeld be- steelt. In den geweldigen eindstrijd wordt de „ontembare" wederom overwinnaar, ook over het meisje, waarom hij zoo lang ge streden heeft. Een avonturen-film, waarbij het vooral te doen is, de ruwe wildernis, be volkt met allerlei wild gedierte en vol ge varen voor de camera te brengen. Luxor-theater. Het geheim van de sphinx. Kruitdamp en paardenhoeven. Een effectenmakelaar wordt geworgd in zijn kantoor gevonden. De vierde moord in een maand tijds Griezeliger kan het al niet. Een bekend philantroop wordt voor den dader gehouden, doch daar deze doof stom is en de vermeende moordenaar steeds aan zijn slachtoffer om vuur of den tijd vroeg, wordt hij vrijgesproken, temeer waar hij een alibi bezit. Weer een moord. Een be diende van een effectenkantoor wordt dood gevonden. Hij is eveneens geworgd. De zaak wordt raadselachtiger. De doofstomme, de Sphinx, weet weer van niets. De politie kan geen klaarheid brengen, trots baar ijverig speuren. Nogmaals een slachtoffer. En nog wel een politie-inspecteur. Wie heeft hem geworgd En wie heeft de overige moorden bedreven? Het zou zonde zijn dit reeds nu te vertellen, want dan is het met de span ning, waardoor iedere bezoeker gegrepen zal worden, gedaan. De hoofdrol in deze mysterieuse detective-film wordt gespeeld door den karakterspeler Lionel Atwill. De titel van de tweede hoofdfilm zegt ge noeg. Een cow-boy-film van je welste, waar in George O'Brien triomfen viert. Aan sen satie geen gebrek evenmin als aan grappige momenten, trots de onaangename bejege ning, welke de kleine Betsy King Rose, die met paarden vertrouwd is als de jeugd hier met een auto-ped, ondervindt van indivi- duën, die het op haar erfenis gemunt heb ben, doch leelijk bakzeil halen, dank zij O'Brien, zijn vriend en zijn paard. Zij, die naar iet Eellamypark trekken, zullen daar geen spijt van hebben, mede, doordat een uitstekend voor-programma, bestaande uit journalen, een scrappy-car toon, een persiflage op Romeo en Julia van Paul Terry Toons alsmede een bloemlezing

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1