100 VRIJDAG EERSTE BLAD •IVO* 229' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondar en algemeen erkende Chri stelijke Feestdagen Uoorb&i zijn deze dagen oan zon en zomer Cen goed boek doet ivouderen'. Boekhandel en Leesbibliotheek Geijsen Zonen GEMEENTEBESTUUR Grisis-PiÉücatiën STADS- EN PROVINCIENIEUWS OOEO BOEK VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 C Polis, zijn GRATIS verze- kerd tegen ongelukken voor HfWOJ gulden bij levens- ft ft gulden bij dood ft ft ft lange ongeschikt- ft 11g door H i 111 heid tot werken. Cf U? %3 een ongeluk. WUU gulden bi] verlies 4 ft Sulden bii verlies van een 1 ft 11 van hand, voet of oog. 1(JU een duim gulden bij verlies ftrj van een wijsvinger Sd gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Maar daarom hoeven de lange winter avonden nog niet vervelend te zijn. Gezellig zijn ze direct, wanneer U slechts zorgt goede lectuur in huis te hebben. Indien U er geen kopen kunt, kunt U er toch een lenen In onze bibliotheek vindt U een uitgebreide keuze boeken voor groot zowel als voor klein. Neem eens proef. Onze bibliotheek is up-to-date! Walstraat 13 - Telefoon 227 Dit nummer bestaat uit 2 bladen KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis- Sthgen, brengen ter openbare kennis dat op Dinsdag, 2 October a.s., des voor- middags 10 uur in het Gasthuis gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinen- ting tegen de pokken. Men wordt verzocht alsdan het trouw boekje mede te brengen. Vlissingen, 28 September 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. MEDEDEELING VAN DE LANDBOUW CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZEELAND. I. a. Alle kalveren, die geboren worden na 31 October 1934, ressorteeren onder de toewijzing 1935. b. Alle kalveren, die geboren worden vóór 1 November 1934 en vóór dien datum een gewicht van 60 respectievelijk 100 K.G. be reiken, zullen uiterlijk 31 October 1934 ge schetst en het houden van die kalveren t.g. t. door een identiteitsbewijs 1934 gedekt dienen te zijn. c. Ten aanzien van de kalveren, die welis waar vóór 1 November 1934 geboren wor den, doch voor dien datum nog geen ge wicht van 60 resp. 100 K.G. hebben bereikt, zal voor de kalveren, die vóór 1 November 1934 geschetst worden, een identiteitsbewijs 1934 worden uitgereikt, terwijl de kalveren, die n& 31 October 1934 geschetst worden, onder de toewijzing 1935 zullen, ressortee ren. Uit het voorgaande kan dus worden af geleid, dat identiteitsbewijzen 1934 zoo deze niet bestemd zijn ter vervanging van ter inwisseling aangeboden identiteitsbewij zen, welke betreffen kalveren, die nè, 31 October 1934 en vóór 1 Januari 1935 ge storven of geslacht zijn na 31 October weliswaar nog uitgereikt zullen kunnen worden, echter onder voorbehoud, dat zij betreffen kalveren, die vóór 1 November 1934 reeds geschetst zijn. Ten aanzien van de identiteitsbewijzen, welke in de periode 1 November31 De cember 1934 afgegeven kunnen worden ter vervanging van ter inwisseling aangeboden identiteitsbewijzen van in diezelfde periode gestorven of geslachte kalveren, stellen wij op den voorgrond, dat deze bewijzen dienen te betreffen kalveren, die op het tijdstip, dat de vorenbedoelde kalveren gestorven of geslacht zijn, nog geen 60 resp. 100 K.G. wogen. II. Voorts is door ons bepaald, dat in den vervolge uitsluitend door de als rundvee houder bij Uw Organisatie aangeslotenen, en bygevolg niet door de als rundveehande laar erkende, van het recht tot inwisselen der identiteitsbewijzen gebruik gemaakt zal kunnen worden. Tentoonstelling Roode Kruis. De tentoonstelling van het Ned. Roode Kruis mag zich in een tamelijk groote be langstelling verheugen. Van de marine-op leiding kwamen ongeveer een honderdtal schepelingen onder leiding van hun com mandanten een bezoek aan de tentoonstel ling brengen, alsmede de dames-afdeeling Middelburg van E.H.B.O. Gisteravond had wederom een filmvertoo- ning plaats. Het eerste deel van de film was een herhaling van het Dinsdagavond vertoonde, het tweede deel gaf een kijkje op het gewonden-vervoer op de slagvelden, op genomen in vredestijd. Deze demonstratie geschiedde door infanterie, wielrijders enz. op zeer moeilijk terrein, met hetzelfde type brancards als op de tentoonstelling zijn op gesteld. Wij zagen het vervoeren over om gehakte boomen, door loopgraven en sloo- ten, alles op zeer prachtige wijze en niet hinderlijk voor de gewonden. Ook het be vrijden van beknelde personen uit inge storte loopgraven bracht vele moeilijkheden met zich. Dit was eveneens het geval bij het verwijderen van een vliegenier uit een ver ongelukt vliegtuig.- Dat de Roode Kruis-menschen geen ge makkelijke taak hebben, is door het vertoo- nen van deze films wel duidelijk naar voren gebracht. HeeT wat vaardigheid en oefening is noodig om in geval van nood flink en daadwerkelijk hulp te kunnen bieden. Na afloop van de filmvertooning werd nog met ziekenramen en brancards voor het publiek gedemonstreerd. Alle bezoekers waren ten zeerste voldaan over hetgeen geboden werd. Nog resten twee dagen om kennis te ne men van het prachtige Roode Kruiswerk. De toegangsprijs is verlaagd, zoodat het be stuur een ieder nog in de gelegenheid stelt een bezoek aan de tentoonstelling te bren gen. Een geschenk waar men plezier van heeft, is een Voor iederen leeftijd vindt U een geschikte keuze bij Boekhandel D'HUIJ Badhuisstr. 15. Tel. 348 Een sportfondsenbad. Er is een voorloopig comité opgericht bestaande uit de heeren dr. A. Staverman, M. Laernoes, J. J. van der Jagt, D. W. Toussaint, W. J. Agterberg en H. I. P. H. Boasson te Middelburg, dat wil trachten te komen tot oprichting van een overdekte zweminrichting, een zgn. „Sportfondsen- bad" te Vlissingen. MIDDELBURG Een winkelweek. De' middenstandsvereeniging „Handelsbe lang" organiseert gedurende een tiental da gen een winkelweek, waaraan 130 winke liers deelnemen. Donderdag is deze week aangevangen, waarvan de hoofdschotel is een etalagewed strijd met het publiek als jury. Velen der deelnemers hebben iets gewrocht, dat voor Middelburg als bijzonder kan worden geno teerd. Reeds Donderdag is het zeer druk ge weest, ook des avonds, toén de winkels tot 10 uur open mochten zijn en het bestuur een muzikale wandeling had georganiseerd, wat nog driemaal herhaald wordt, terwijl ook een concert plaats heeft uitgaande van de buurtcommissie van de Burg. Ook voor het publiek zijn prijzen te win nen, o.a. door dat de winkeliers voor iederen besteden gulden een prijsbon verstrekken. OOST- EN WEST-SOUBURG Een filmavond. Gisteren werd in café „de Zwaan" een filmavond voor de leden van de Souburg- sche zwemvereeniging „Luctor et Emergo" en particulieren gegeven door den heer A. Kruithof alhier. Allereerst kregen wij te zien een bij uitstek geslaagde film van de begrafenis van wijlen Prins Hendrik, welke in passende stilte werd bewonderd. Verder werden vertoend op het witte doek verschil lende opnamen van de natuur in de omge ving van de Poolzee indrukwekkend en grootsch waren de eeuwige ijsvelden en gletsers, gekiekt van uit een vliegmachine. Het gewirwar der duizenden vogels was bijzonder scherp getroffen en interessant om te zien en last but not least, de film door den heer Kruithof genomen van den laatsten zwemwedstrijd alhier. Deze kwam eveneens prachtig tot haar recht en was er dan ook maar één roep over. Deze film is voor den heer Kruithof een beslist succes. Het was een uitstekend geslaagde film avond. De zaal was geheel gevuld. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje Lij Nieuwdorp. Van Tey- lingenstraat 10 zilveren halsketting bij Verloop, Burchtstrrat 31 konijn bij Van Eenennaam, Ritth. straat, 91, Tolmotor handschoen bij Kooger, Nieuwe Abeele 253. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar voltallig. De voorzitter heette den heer Cevaal na zijn langdurige en ernstige ziekte hartelijk welkom. De heer Cevaal dankte den burge meester, de raadsleden en de ambtenaren voor hun belangstelling. Van den Commissaris der Koningin is be richt ontvangen, dat hij geen termen aan wezig acht om de Kroon te adviseeren haar goedkeuring te hechten aan het raadsbe sluit, waarbij de jaarwedde van den veld wachter met V/s wordt verhoogd- Op een verzoek van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. om een verordening in het leven te roepen, waarbij wordt toegestaan, dat stilstaande motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de bebouwde kom der ge meente van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang niet ver licht behoeven te zijn, wordt afwijzend be schikt. Besloten werd geen gebruik te maken van de mogelijkheid om de verkoopgelegen heid op Zondag voor bepaaldelijk aange wezen groepen van winkels uit te breiden, daar geen der winkeliers zulks verlangt en met het oog op de heiliging van den Zon dag. Het verzoek van de Imperial Continental Gas Association om haar rechten met in gang van 1 November a.s. te mogen over dragen aan de N.V. Ned.-Indische Gas maatschappij werd aangehouden. Ten einde na te gaan of de gemeente hierdoor geen schade kan lijden is het ad vies ingewonnen van den Commissaris der Koningin, die mededeelde dat een N.V. Zeeuwsche Gas-Maatschappij is opgericht. Op verzoek van Ged. Staten werden en kele wijzigingen gebracht in de laatst vast gestelde brandweerverordening. In plaat3 van minstens 1 maal zal minstens 2 maal per jaar een oefening gehouden worden. Alle leden v/aren vol lof over het optre den van de brandweer gedurende den brand op 14 September jl. op de hoeve „Fort Zoutman". De raad sprak zijn waardeering uit over het werk van den heer M. Luteijn, aan wien het behoud van de landbouw- schuur te danken is. In verband met de verbetering van den Ritthemschen straatweg deelde de voor zitter mede, dat de brug over de zgn. „Kleine Heul" zal worden aangepast aan de breedte van den weg daar ter plaatse Zonder hoofdelijke stemming werd een hulpovereenkomst in geval van brand met de gemeente Middelburg gesloten. In de vacaturen In de werkloozencom- missie, ontstaan door het bedanken der leden-werknemens A. Marys en L. Osté, werden benoemd de heeren S. van de Broe- ke en C. Pouwer. Den heer J. Anker werd op zyn verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ont slag verleend als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur en als agent der arbeidsbemiddeling, tevens be last met het toezicht op de werkloosheids verzekering. De voorzitter zag hem noode vertrekken. Hij heeft hem in de drie jaren, welke hij werkzaam was, leeren kennen als ijverig en opgeruimd ambtenaar, voor wien geen werk te veel was. Hij wenschte hem in zijn nieuwe functie het beste toe met de zeker heid, dat Ritthem hem niet zal vergeten. De secretaris dankte hem voor de hulp en de aangename samenwerking. De heer Van de Putte sprak namens de raadsleden een woord van dank voor de altijd ondervonden vriendschap, voorko mendheid en bereidwilligheid. De vertrekkende ambtenaar dankte den verschillende sprekers voor hun aangename woorden. In beide voormelde functies werd met algemeene stemmen benoemd de heer P. Daniëlse. Burg. en Weth deelden mede, dat het in hun voornemen ligt te trachten een volon tair met eenige ervaring in de gemeente administratie te krijgen. Bij monde van den heer J. de Visser stel de de commissie tot onderzoek van de ge meenterekening 1933 voor deze rekening voorloopig vast te stellen als volgt De ontvangsten van den gewonen dienst op 16362, de uitgaven van den gewonen dienst op 13162, alzoo het batig slot van den gewonen dienst op 320Ö. De ontvangsten van den kapitaaldienst op 3226, de uitgaven van den kapitaal- dienst op 3198, alzoo het batig slot van den kapitaaldienst op 28. Eveneens overeenkomstig het advies van de commissie tot onderzoek der gemeente rekening werd besloten de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933 goed te keuren met een bedrag aan ontvangsten van 1162 en een bedrag aan uitgaven van 1048, alzoo met een batig slot van 114. Voor den secretaris en den ontvanger werd een nieuwe instructie vastgesteld. Daar van de gelegenheid tot het houdeD van algemeene beschouwingen geen ge bruik werd gemaakt, werd direct overge gaan tot de artikelsgewijze behandeling van de gemeentebegrooting voor 1935. In verband met de pas ontvangen nieuwe jaarwedderegeling voor de burgemeesters, secretarissen, ontvangers, wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand, moesten de posten jaarwedden van den se cretaris en die van den. ontvanger verhoogd worden, daar bij deze regeling voor bezol digingen beneden 2000 geen cumulatieaf trek plaats vindt. Als bijdrage aan het in te stellen „werk loosheids-subsidiefonds" zal de gemeente 40 van de hoofdsom der grondbelasting moeten afstaan of plm. 1200. De overige voedingsmiddelen van voor meld fonds, te weten 25 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, 10 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting en 80 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting naar de huurwaar de, meubilair en dienstboden in de klasse, waarin de gemeente is gerangschikt, wor den in deze gemeente rechtstreeks door het rijk op de aangeslagenen verhaald. Met algemeene stemmen werd de begroo ting vastgesteld. De heeren Van de Putte en Tange ver zochten aanteekening, dat zij niet instem men met het subsidie aan de plaatselijke muziekv er eeniging. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1935 werd goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1250 en een post voor onvoorziene uitga ven van 62. BRESKENS Een geschil. Reeds langen tijd is er een geschil gaande tusschen de diaconie der Ned. Herv. Gem. en eenige bewoners van de z.g. „Kijkuit" te Breskens en den Rijkswaterstaat, nopens het hebben van een uitweg op den rijksweg. Eenige bewoners hebben niet kunnen vol doen aan de voorwaarden, die de Rijkswa terstaat stelde in de beide aan hen ver leende vergunningen. De Rijkswaterstaat neemt nu wel heel krachtige maatregelen. Hij is hedenmorgen begonnen met het graven van een sloot voor de huizen van de personen, die gewei gerd hebben de van hen verlangde verkla ring te onderteekenen. Hierdoor is in de kom der gemeente een hoogst ongewenschte en voor het voetgangers verkeer een zeer gevaarlijke toestand ontstaan. De z.g. Kijkuit (na de annexatie van de gemeente Groede gedoopt in Dorpsstraat), begint de naam wel eere aan te doen. Het wordt nu waarlijk bij de intrede van de gemeente Breskens zaak „goed uit te kij ken",, Een ongeluk. Gisteravond kwam door het breken van de leidsels van een kar een landbouwers knecht zoo ongelukkig van den wagen te vallen, dat een van de wielen over zijn been reed. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De patient werd naar het zieken huis vervoerd. Bestuur Stichting Nederlandsche Visscherijcentrale. De minister van economische zaken heeft benoemd voor het tijdvak, aanvangende 15 September 1934 en eindigende 1 September 1935 tot leden van het bestuur van de stichting Ned. Visscherij Centrale o.m. de heeren W. v. d. Berg te Bruinisse H. C. J. Gunning, M. van Harmeien Sr., beiden te Ierseke en dr. J. G. Ramaker te Breskens tot lid o.a. die met den voorzitter en secre taris het dagelijksch bestuur vormen, den heer H. G. J. Gunning te Ierseke. Naamlooze vennootschappen. Met de „Staatscourant" no. 186 zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffend* de naamlooze vennootschappen Stoomtram Hulst-Walzoorden N.V., te Ter Neuzen *n van de N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luc tor et Emergo" (ik worstel en kom boven) te Goes. KERK- EN SCH0QLNIEUWS Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Zeist door ds. S. R. Smilde te Gees teren. - R.-Kath. Kerk. Door den bisschop van Breda is benoemd tot pastoor te Sas van Gent de zeereerw. heer F. J. W. Smeltzer en tot pastoor te Lamswaarde de zeereerw. heer J. F. W. J. Middelaer, kapelaan te Kruisland. Eervol ontslag is verleend aan den zeer eerw. heer J. A. Wagemakers als pastoor tè Lamswaarde. Examens. Voor het examen als machinist diploma C (theoretisch gedeelte) zijn geslaagd de heeren M. F. Thön en A. F. H. Spijker, leerlingen van de De Ruyterschool. Voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond zijn te 's-Gravenhage ge slaagd de heeren C. van der Schaaf te Ka- pelle en P. Stouthamer te Aardenburg. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 28 September 1934. Overtreding Crisis Landbouwwet. S. L. K., 26 jaar, landbouwer te Souburg. Ver nietiging vonnis waarvan hooger beroep. 10 b. of 5 d. h. M. K., 33 jaar, koopman te Koudekerke. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de verbeurdverklaring van de aardappels 1 of 1 d. h. P. J. de N., 27 jaar, groentehandelaar te Souburg. Bevestiging van het vonnis, waar van hooger beroep 1 of 1 d. h. Diefstal. P. S., 24 jaar, werkman te Waarde, 25 b. of 10 d. h. Overtreding Politieverordening Biggeker- ke. Vernietiging vonnis waarvan hooger be roep. 5 b. of 5 d. h. Overtreding Crisis Varkensbesluit. G. A. N., 36 jaar, waterbouwkundig ambtenaar te Hoofdplaat. Bevestiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. Dagvaarding nietig verklaard. C. de M., 76 jaar, te IJzendijke. Beves tiging van het vonnis, waarvan hooger be roep. Ontslag van rechtsvervolging. Overtreding Crisis Suikerbesluit. J. v. d. V., 50 jaar, koopman te Zierikzee. Vernie tiging van het vonnis, waarvan hooger be roep. 300 b. of 10 d. h. Overtreding Tarwebesluit. J. R., 35 jaar, molenaar te Groede. Vernietiging van het vonnis, waarvan hooger beroep 3 geldboe ten van 75 of 3 maal 25 d. h. Het dragen van kleeding als uitdrukking van een bepaald staatkundig streven. De Rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de zaak van M. _I. v. d. V., huisvrouw C. E. R., 35 iaar, wonende te Vlissingen, lid van de Arbeiders Sportbond tegen wie destijds bekeuring werd ingesteld, wegens het dragen van sportkleeding, be-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1