500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD ■No. 338- 73e Jaargang 1934 UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS De toekomst van den middenstand STADS- EN PROVINCIENIEUWS GOED BOEK VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlimme Kwartaal - Mtcmé's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Fl itsen Het is in deze benarde tijden begrijpelijk, dat ook de middenstander zich afvraagt „Bestaat er voor ons middenstanders een taak in het productie-proces te vervullen?" Hg komt door verschillende oorzaken tot deze uiterst gewichtige vraag en met eeni- ge angst ziet hij de beantwoording ervan tegemoet. Aan den eenen kant komt hij in het gedrang door de kapitaal-intensieve middenstandsbedrijven, zooals de warenhui zen, de filiaal-winkels, de producenten-win kels en aan de andere zijde door de coöpe raties. Ook zijn het de directe relaties, die de producenten willen aanknoopen met de verbruikers, welke den onafhankelijken middenstand dwars zitten, nog daargelaten van de venters en bepaalde marktkoop lieden, die het ook voor hen uiterst moei lijke bestaan trachten voort te sleepen door een „handeltje" te beginnen en daarbij niet staan voor kosten en kapitaalsbeleg ging, zooals dit bij den regelmatigen win kelier het geval is. In deze groeiende tegenstellingen is veel lichts en ook veel donkers dooreengeweven. De kapitaal-intensieve middenstandsbedrij ven hebben ongetwijfeld reden van bestaan, bewijzen gewaardeerde diensten ten behoe ve van het algemeen belang ook de onaf hankelijke middenstand heeft zijn voor het algemeen belang niet te missen kwalitei ten, terwijl ten slotte de venters eveneens hun rol in de maatschappij spelen en moe ten spelen. Mits en hierop kunnen wij niet genoeg de aandacht vestigen er evenwicht tusschen deze verschillende mid denstands-instanties bestaat en mits, bij een verbreking van dat evenwicht, de si tuatie spoedig zich zal kunnen herstellen. In tijden van structureele crises, zooals wjj momenteel medemaken is er bitter wei nig van evenwicht sprake. Allerlei exces sen, die geleidelijk zijn ingeslopen, hun fu neste werking destijds niet duidelijk mani festeerden, beginnen ondraaglijk te wor den en op dit gebied is men ongetwijfeld constructief aan het werk. Men denke aan het cadeau-stelsel, aan de openbare ver- koopingen. Verder vraagt men vestigings- eischen, opdat de winkelier met vakkennis niet tot pauperisme wordt gebracht door de beunhazen, die met kapitaal van anderen erop los avonturieren en op een gegeven moment het veld hebben te ruimen met niet meer te betalen schulden. In dien tusschen- tijd zijn de detailprijzen te laag gedaald en hebben de bona-fide menschen hun bedrijf financieel verder zien inschrompelen. Maar het stellen van vestigingseischen is buitengewoon moeilijk. Men kan dit niet regelen zonder dat men ervoor tijd, studie en hoogstwaarschijnlijk regeeringssteun be nut. De minderheden zullen de meerderheid in hun plannen kunnen dwarsboomen, ter wijl het besluit van de meerderheid tevens zou kunnen zijn tegen het algemeen be lang. Wij herhalen nogmaals producenten, onafhankelijke middenstanders, midden standsbedrijven op kapitaals-grondslag coöperaties en consumenten behooren tot de schakels in één proces, nl. 't proces van voortbrenging, distributie en verbruik. In dat proces hebben de onafhankelijke middenstanders door hun service een be langrijke rol te vervullen, mits zij koop manschap, vakkennis paren aan goedkoops tarieven en lage pryzen. Vakkennis is pri mair noodigkapitaal komt op de tweede plaats, want men kan nu eenmaal geen goede service geven zonder over eenige middelen te beschikken en lage prijzen zijn dringend noodzakelijk om de consumenten niet naar de concurrentie te doen overloo- pen. Consumenten hebben belang bij een flo- reerenden onafhankelijken middenstand Slechts een klein percentage der kleinhan- delsomzetten komt op rekening der kapi taals-intensieve bedrijven het gros der aankoopen komt terecht bij de gewone winkeliers. Loopen consumenten over naar anderen, dan zal de betreffende winkelier hebben na te gaan, waaraan dit te wijten is. Blijkt het dat zijn eigen collega's hier aan schuldig zijn, welnu, laat mèn dan trachten door doelmatige organisatie die mogelijkheden tot de kleinste proporties te rug te brengen. Want organisatie kan men niet meer missen. Het is natuurlijk foutief, om die organisatie te straf te houden. Straffe bepalingen werken ontduiking in de hand. Men kan toch beginnen om met el- kander te rade te gaan desnoods maatre gelen nemen om gezamenlijk in te koopen en elkanders terrein af te bakenen. Wan neer men eenmaal gezamenlijk aan de groene tafel zit en daarbij zijn eischen niet wil stellen boven het bereikbare mogelijke, dan zal men menigmaal bemerken, dat er nog veel te regelen is zonder dat de indivi- dueele vrijheid te veel aan banden wordt gelegd. Men denke in dit verband bijv. aan de verschillende inkoopvereenigingen, o.a. de kruideniers. Men denke aan de regeling tusschen apothekers en tusschen drogisten, waarbij ook de producenten hun medewer king hebben verleend. Nu is het eenmaal een waarheid, dat in tijden van nood, de bedreigde groepen on middellijk naar de overheid snellen om steun, hetzij moreele, hetzij financieele steun-. Dan is de regeering plotseling „ge schikt"geworden, terwijl men in normale of in welvaartsperioden zich krachtig te gen elk overheidsingrijpen verzet. Deze mentaliteit is vanzelfsprekend te begrijpen, alhoewel niet altijd te billijken. Want de overheid kan tijdelijk steun verleenen, maar zij kan zonder meer de verschillende mis standen niet wegnemen. Zij kan niet bijdra gen om zaken, welke niet economisch ver antwoord zijn kunstmatig in het leven te houden zij kan geen middenstanders, die lukraak zijn begonnen, styven in hun spe culatieve bedrijfspolitiek. Vandaar dat de regeering gesteund moet worden door de middenstandsorganisaties. Wij zouden vol komen kunnen begrijpen, wanneer de re geering, zoodra aan haar hulp wordt ge vraagd, den eisch zou stellen „Organi seert u eerst bij de organisatie welke voor u het meest geschikt is en welke organi satie ook als het meest geschikt wordt er kend". Toetreding tot een dergelijke orga nisatie moet alsdan ook aan bepaalde nor men zijn verbonden, opdat hierdoor alleen al beunhazen zullen kunnen worden ge weerd. Wanneer deze organisaties hun plicht doen, dan dienen zij verder te onderzoeken, waar zélf zal moeten worden ingegrepen en waar de regeering haar steun zal moe ten geven. Nu is onze middenstand door de om standigheden overvallen. Zy was en is nog individualistisch gerichtweinig wordt er in middenstandskringen voor saamhoorig- heid gevoeld. De concurrenten hebben deze op eigen terrein bestreden en daarbij stel lingen ingenomen, waaruit zij moeilijk zul len kunnen worden verdreven. Die concur renten hebben, ten deele billijk en ten deele onbillijk het zwakste punt van den onaf hankelijken middenstand gezocht om dezen te treffen nl. de prijsverhoudingen. Zij heb ben den consumenten het voordeel gebracht van lagere prijzen zij hebben de onafhan kelijke middenstanders gedwongen tot drastische prijsverlagingen en daarbij te vens gegeven een uitstekende en nauwge zette service. Deze is geen gevolg van crisis-omstandigheden, zij is zuiver resul taat van een te laat verzetten van de ba kens. Deze slag moet voor alles worden gepareerd en de goede, deugdelijke gefun deerde winkeliers kunnen dien slag ook afwenden. Want de groot-winkelbedry- ven hebben zware vaste lasten, welke eerst moeten worden verdiend alvorens van een winstmarge sprake zal kunnen zijn. Zij kunnen hun prijzen niet willekeurig verla gen, terwijl de kleinere middenstander zich veel vlugger en ook veel gezonder kan aan passen dan zijn grootere concurrent. Waar de regeering wèl haar helpende hand kan en o.i. ook moet verleenen is het consequent doorzetten van haar de- flatie-politiek en indien haar dit niet mo gelijk is, met die deflatiepolitiek te stop pen. Wil men doelbewust naar een lager levensniveau toe, dan mag men niet hal verwege steken. Men mag geen zware las ten op het bedrijf leggen en daartegen hu ren, schulden, tarieven voor gas, water en electriciteit handhaven of zelfs nog ver- hoogen. Dé regeering kan den middenstand mo reel steunen door in overleg met de orga nisaties zoeken naar de punten, waarop re gelend kan worden opgetreden. Wanneer wij onze gedachten in een paar stellingen formuleeren, dan zouden wij, in navolging van talrijke middenstandspio niers, die daarvoor onomwonden uitkomen, willen zeggen „Een krachtige middenstand is een groot landelijk, een groot plaatselijk be lang. Hij werkt, mits goed geoutilleerd, in het algemeen belang, want wij kunnen het niet zonder goeden middenstand stellen. Een goed geoutilleerde onafhankelijke middenstand, die zijn vak in de puntjes verstaat, een uitstekende service geeft, heeft een voorsprong boven de groot- winkeliers, omdat hij zich gemakkelijker kan aanpassen aan zich gewijzigde om standigheden, mits de „eigen" fouten door „eigen" kracht worden geëlimineerd. Teneinde de „eigen" fouten zoo goed mogelijk te herstellen, moet de midden stand zich hecht aaneensluiten, zich krachtig organiseeren en wel op zooda nige wijze, dat die organisatie gevoeld wordt als een versterking van elkanders positie, zonder dat men zich gaat wrin gen in knellende banden, die men zoo spoedig mogelijk wil afwerpen. De regeering behoort alleen dddr krachtig op te treden, wanneer de ge volgen moeten worden hersteld of ver zacht van de regeeringspolitiek op cri sisgebied of van de zeer uitzonderlijke tijdsomstandigheden. Verbetert men, ieder voor zich, de fou ten in eigen bedrijfverbetert men door hechte organisatie de fouten, die geleidelijk bedrijfstakgewijze zijn ingeslopen, dan zal en dan moet de onafhankelijke mid denstand zijn plaats weer behoorlijk kunnen innemen, omdat alle soorten middenstan ders slechts kunnen gedijen bij evenwicht, geen enkele uitgezonderd. De GeBeTe. Gemeenschappelijk Belang Tentoonstelling. De voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang. Vooral wat betreft de samen stelling van het programma van uitvoering, om het publiek in zoo'n groot mogelijk aan tal in de gelegenheid te stellen deze ten toonstelling te kunnen bezoeken. Daarom ook is besloten de toegang tot Britannia zoo gemakkelijk en goedkoop mogelijk te maken. Op een bepaald punt in de stad zal men zich tegen een zeer geringen prijs in het 1 °.zit van een toegangsbewijs kunnen stellen, waarmede men slechts in een autobus heeft te stappen, waar men in het bezit gesteld zal worden van een programma en netjes op de plaats van bestemming wordt gebracht. De toegangsprijs tot de tentoonstelling met inbegrip van vervoer, programma en belasting is op slechts 25 cent bepaald, zoo dat een bezoek aan de GeBeTe voor nie mand een bezwaar zal zijn. Er is echter nog veel meer. Aan iedere 10e, 20e 30e enz. bezoeker zal een geschenk ter hand worden gesteld, terwijl aan de 50e, 100e, 150e enz. bezoeker een mooi cadeau zal worden gegeven. Het ensemble, onder leiding van mevr. HöfeleinBekker biedt waarborg genoeg dat kan gezegd worden dat de verzorging van de muziek in goede handen is, terwijl nog onderhandelingen gevoerd worden om een gevarieerd aantal artisten te laten op treden. De GeBeTe, we hebben het reeds eerder gezegd, heeft hoofdzakelijk ten doel propa ganda te maken voor het koopen bij onze winkeliers en is het niet de bedoeling om winst te maken. Alles komt ten goede aan de propaganda. Jubileum Vllssingsche Oranjebond. Dezer dagen, om het precies te zeggen, op Zondag 9 dezer, was het een kwart eeuw geleden, dat bovengenoemde vereeniging hier ter stede werd opgericht. Het bestuur heeft gemeend, dat feit niet geheel onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan en daarom besloten, naar aanleiding daarvan een feestelijk samenzijn van de le den en donateurs te organiseeren, dat op Woensdag 3 October a.s. in de groote zaal van „Britannia" zal plaats hebben met wel willende medewerking van een dames-zang koor, onder leiding van den heer Adr. Hol- laers en van het bekende orkest onder lei ding van mej. De Hondt alhier. Voorafgaande aan deze bijeenkomst, zal het bestuur van den Oranjebond, van 7 tot 8 uur nm., eveneens in „Britannia", receptie houden, teneinde besturen van plaatselijke vereenigingen en particulieren, die mochten wenschen in persoon van hun belangstelling in dit jubileum te doen blijken, daartoe in de gelegenheid te stellen. Op Zaterdag 6 October a.s. zal voor de kinderen (van 6 tot 12 jaar) der leden en donateurs van den Oranjebond een „pretti ge middag" plaats hebben, onder, leiding van mej. P. Siegers uit Eindhoven. Nadere bijzonderheden dienaangaande zul len nog worden bekend gemaakt. Een geschenk waar men plezier van heett, is een Voor iederen leeftijd vindt U een geschikte keuze bij Boekhandel D'HUIJ Badhuisstr. 15. Tel. 348 Drinkwatervoorziening op Walcheren. Aan het verslag omtrent de werkzaam heden van het rijksbureau voor drinkwater voorziening over 1933 ontleenen wij bet vol gende Was er groote vreugde in Domburg toen met Pinksteren 1933 deze badplaats in de voorste rij van haar modern geoutilleerde zusters kon treden met haar waterleiding, die in Augustus geopend werd en reeds be wezen heeft ook financieel een succes te zijn, overigens baart de watervoorziening van Walcheren nog zorg zoowel voor ge meenten, die een waterleiding wenschen, doch er nog geen bezitten (Arnemuiden b.v.) als voor die welke met den besten wil niet over de bestaande waterleiding tevreden kunnen zijn (Vlissingen). De oplossing zal ongetwijfeld moeten worden gevonden in samenwerking tusschen de drie bestaande waterleidingsbedrijven: Middelburg, Vlissin gen en Zuid-Beveland. Daardoor zal een economisch gebruik van de op Walcheren aanwezige waterwinplaatsen en een econo mische aanvoer van het ontbrekende water uit het Oosten kunnen worden bevorderd. Ged. Staten van Zeeland stelden om dit vraagstuk nader te onderzoeken een commissie in onder leiding van een der le den van het college. Weer een Woermann-boot. Vrijdagavond verwacht men het stoom schip „Adolf Woermann", van de Woer- mann-linie in de buitenhaven alhier, ten einde passagiers, die tot hier de reis over land maakten, gelegenheid te geven, zich in te schepen voor de reis naar Zuid-Oost- Afrika. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Wij etaleeren nog enkele foto's betref fende het bezoek van H.K.H. Prinses Julia na aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De vloot- manoeuvres op de Noordzee. De instal latie van den bedrijfsraad voor het boek drukkers- en rasterdiepdrukbedrijf door minister Slotemaker de Bruine. De groo te brand tijdens een bioscoopvoorstelling te Hilversum. Het Salzburger marionetten theater dat een tournée maakt door Euro pa en thans te 's-Gravenhage vertoeft. De groentijd voor dames-studenten te Am sterdam. De groenen bestudeeren den plat tegrond van Amsterdam om uit te zoeken waar de oudejaars wonen, voor wie de groenen kamerdienst moeten doen. Stotyn-avond C.K.W.O. Ook gisteravond was de groote zaal van het Concertgebouw weder geheel gevuld met een aandachtige schare toehoorders, welke het gebodene door de familie Stotijn blijkens het spontaan applaus, zeer op prijs wist te stellen. Aan mevrouw StotijnMolenaar, me vrouw NicasieStotijn en mevr. W. van Doornvan Lookeren Campagne werden door de vereeniging C.K.W.O. en door ver eerders bloemen aangeboden. MIDDELBURG Geen gemakkelijk heer. Een inwoner van Middelburg wonende aan de grens van Nieuw- en St. Joosland, moest 10 dagen hechtenis ondergaan ter vervanging van de 25 boete, die hem we gens mishandeling waren opgelegd en die hij niet had betaald. Gisterenmorgen vervoegden twee recher cheurs van politie zich aan zijn woning om hem naar het huis van bewaring over te brengen teneinde zijn straf uit te zitten. De betrokkene had geen lust mede te gaan en betoogde dit op luidruchtige wijze. Op last van de .just'l-e zijn gisterenmid dag vijf politiemannen naar den man toe gegaan en reed ook de gevangenwagen naar den Nieuwlandschen weg. De man wierp zich, toen men tot arres tatie wilde overgaan, op den grond en ver zette zich dermate tegen de politiemannen, die hij beet en trapte, terwijl hij van een hunner een mouw uit zijn jas trok, dat men gedwongen was hem te binden. Maar ook toen bleek bet niet mogelijk hem geheel in den wagen te krijgen, zijn beenen bleven er buiten steken, zoodat men ten slotte de deur met een touw heeft vastgebonden. Met twee agenten achter op den wagen, reed men nu direct naar het huis van be waring. Bij aankomst daar was de man gekalmeerd. P. T. T. Tot referendaris 2e klasse bij de poste rijen, telegrafie en telefonie is benoemd de heer C. J. Beenhakker, thans adjunct-refe rendaris bij de posterijen, telegrafie en te lefonie te Middelburg. BRESKENS De nieuwe spelling. Op de openbare lagere scholen te Bres- kens is de nieuwe spelling ingevoerd. GROEDE Winkelweek. Van 23 September tot 6 October wordt te Groede weer een winkelweek gehouden. Een 42-tal winkeliers neemt er aan deel, die voor hun clientèle in die week 80 prijzen hebben beschikbaar gesteld. Tegen Woens dag 3 October is een wielerwegwedstrijd georganiseerd. Dien dag geeft de muziek- vereeniging des avonds een concert op de Markt, terwijl er dan bovendien nog ge legenheid is tot dansen. Tot besluit zal Zaterdag 6 October weder een concert op de Markt worden gegeven, waarna door de voornaamste^ straten een lichts-toet voor kinderen zal trekken. De V.V.V. heeft dus wel een programma ontworpen, dat publiek zal trekken. OOSTBURG Ziekenhuisver'pïeging in Zeeuwsch- Vlaanderen. Gisterenavond had ten huize van den heer J. J. Zonnevylle alhier een bijeenkomst plaats, waarin de heer J. A. Meertens te Ter Neuzen, lid van het hoofdbestuur der vereeniging Ziekenverpleging in Zeeuwsch- Vlaanderen een kort, maar helder over zicht gaf van de werking van genoemde vereeniging. Uit het aantal aanwezigen bleek, dat de belangstelling grooter had kunnen zijn. Niettemin zijn 31 leden toe getreden, zoodat het begin is gemaakt. Een bestuur zal gekozen worden, zoodra binnen afzienbaren tyd een lijst ter inteekening zal zijn aangeboden. Wij meenen, dat hier mede reeds a.s. Vrijdag een aanvang zal worden gemaakt. Wij kunnen niets anders doen dan onze mede-ingezetenen aansporen zich onmiddel lijk bij deze zeer nuttige en reeds lang noo- dige vereeniging aan te sluiten. AARDENBURG Gemeenteraad. De gemeenteraad te Aardenburg besloot om de opcenten der gemeentefondsbelasting van 40 op 30, die van de vermogensbelasting van 30 op 20 te brengen en de 10 opcenten der personeele belasting geheel te laten vervallen. Daarbij behield men dan nog een batig slot van 10.548.43, terwijl een kleine geldleening nog geheel kon worden afge lost. Dit is sinds het vorige jaar de tweede belangrijke belastingverlaging. HANSWEERT Aangehouden. Terwijl de marechaussees te Hansweert Woensdagavond jl. surveillancediensten verrichtten zagen zij een tweetal personen, die ieder een zak met zich voerden. Bij onderzoek bleek iedere zak ongeveer 35 K.G. aardappelen te bevatten en kwam te vens vast te staan, dat de aardappels bij een landbouwer van het land waren wegge nomen. De 2 personen, werkzaam zijnde aan het werk bij de Schorebrug, zijn aangehouden en zullen ter beschikking van de justitie te Middelburg worden gesteld. AXEL Offensief tegen de krekels. Te Axel werd de rust gedurende de laat ste tijden danig gestoord door ontzagwek kende kolonies krekels, die zich vooral od

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1