500 WOENSDAG EERSTE BLAD SUPINATOR VOEIVEHKiG 'lNo.227 72e Jaargang ,1934 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen - f; 'jflt' STADS- EN PRQVINCIEN1EUWS Kiijhsrgs' Schoenmagazijn SPORT BUITENLAND COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1— 5 regels 11.—, alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen, ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi) verlies van een i hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden Dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Zeeuwsch-Vlaanderen H. K. H. op het promonadedek van de provinciale boot „Prins Willem I" Vertrek van H. K. H. te Ter Neuzen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen C.K.W.O. Een Stotyn-avonü. Een hoogst interessant, afwisselend pro gramma Krumpholtz, Mozart, Handel, Bach, John Thomas, Oberthiir, alsmede prettig verschijnsel 1 de Nederlanders Röntgen, v. d. Sigtenhorst Meijer en Voor molen. Een keurige groep van uitvoeren den Geertruida StotijnMolenaar (so praan), Ellengard Nicasie-Ötotijn (harp), Jaap Stotijn (hobo), Haakon Stotijn (ho bo), met medewerking van mevr. W. van Doorn-van Lookeren Campagne (piano). Een schoone kamermuziekavond met een reeks van sterke indrukken. Dit concert was een noviteit, waarvan Vlissingen, en speciaal C.K.W.O. de pri meur genoot, 't Is zeker een zeldzaamheid, dat een familie vader, moeder, dochter en zoon zich geheel aan de toonkunst wydt. Aan de energie en het initiatief van deze kunstenaars danken we dan ook een verscheidenheid in combinatie, welke be wondering afdwingt. Zij toch hebben groo- tendeels werken gebracht, welke geen ge meengoed zijn en het wonderbaarlijke ef fect, ontstaande uit vocale en instrumen tale verbindingen, aan het licht deden ko men. Mevr. Stotijn-Molenaar, voortreffelijk aan den vleugel begeleid, door Jaap Stotijn, zong de aria's van Mozart „Kommet her, ihr armen Sunder" en „Betracht' dies Herz und frage mich" met kracht van overtui ging. In de aria van Bach „Hort, ihr Augen, auf zu weinen" sloten hobo en piano zich prachtig aan en zeer mooi kwa men de klankmogelijkheden van twee ho bo's en piano in de Bach-aria „Ruhig und in sich zufrieden" tot haar recht. „Nottur- no" van Röntgen, met begeleiding van hobo en harp, vond een gevoelige weergave, doch het beste gaf de zangeres, die niet steeds even goed gedisponeerd was, in de sfeer- scheppende „Liederen van den Nijl" van B. v. d. Sigtenhorst Meijer, woorden van Rient van Santen, waarbij de vertolking van de hobo-partij door Jaap Stotijn spe ciale vermelding verdient. Met haar vader, den genialen hoboïst, gaf mevr. Nicasie-Stotijn een sonate.van Haydnsche melodieusheid van Krumpholtz en een liefelijke ,;Rómance" van Oberthiir, zoomede een harp-solo van Johan Thomas' „Intermezzo", welke de harpiste gelegen heid schonken haar schitterende hoedanig heden te toonen. Het instrumentale gedeelte bestond voorts uit het „Kamfnertrio no 5" van Handel en „Arioso en Allegro" uit een con cert van Voormolen, beide voor twee hobo's en piano. Deze uitvoeringen slaagden uit muntend. De beide hobo-Stotijn's de va der leeft inderdaad in den zoon Haakon vormden met mevr. Van Doorn-van Loo keren Campagne, wier medewerking, ook in de andere nummers, weer den stempel droeg van muzikaliteit, begrip en pianis tische geacheveerdheid, een voortreffelijk ensemble. En hoe virtuoos bliezen vader en zoon de cadens 1 De volle zaal was terecht enthousiast de kunstenaars verwierven geestdriftig ap plaus, dat in een staande hulde culmi neerde. De avond werd op de gebruikelijke wijze geopend met het zingen van „Lof zij dei Heer" (naar J. S. Bach) en gebed, geslo ten met den „Avondzang" (gez. 180) pn dankzegging. De voorzitter, de heer J. Ma rijs, betuigde allen uitvoerenden den dank van C.K.W.O., deed enkele zakelijke mede- deelingen en liet na Handel een collecte houden ten bate van het ondersteunings fonds van den Chr. Besturenbond, welke echter, hoe sympathiek we deze geste ook vinden, beter na afloop van het concert had kunnen geschieden. O. In Voorjaar en Zomer hebben 'de meeste menschen hinder van hunne voeten. Dit kunt u voorkomen door NU Uwe voeten te laten verzorgen. Gratis inlichtingen bij TIMMERMAN Bellamypark 54. Ned. Roode Kruis-tentoonstelling. De regelingscommissie van de Ned. Roode Kruistentoonstelling stelt alles in het werk om het den bezoekers zoo aangenaam moge lijk te maken en om het mooie werk van het Roode Kruis duidelijk voor oogen te stellen. Gisteravond werden daarvoor op de ten toonstelling een aantal films vertoond. Deze films, die eigendom waren van het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis, gaven het modern zieken- en gewondenvervoer in de praktijk te zien. De voor de leden zoo bekende majoor De Bruin verscheen meer- dei*e malen op het doek om leiding' aan een ziekentransport te geven. Alle op de tentoonstelling aanwezige brancards en ziekenramen werden door de film in de praktijk getoond. De film gaf alle moeilijkheden en ongemakken te zien, waar mede de ziekendragers op hun weg te kam pen hebben. Vlug en handig arriveerden echter alle „patiënten" in het ziekenhuis. Ook voor de volgende avonden zijn nog verschillende attracties in het vooruitzicht, waarbij ook nog eenige Roode Kruis-films zullen worden vertoond. Een wolwindmachine. De speciaal zaak Hamming, voorheen P. G. Laernoes, Walstraat, geeft aan haar clientèle reeds geruimen tijd gratis advies by breiwerk en stelt ook gratis patronen beschikbaar. Door het aanschaffen van een wolwind machine worden nu de klanten in de gele genheid gesteld de knotten wol gratis te laten opwinden tot een mooie kluwen. Er zijn nog maar enkele van deze wol- windmachines in ons land in gebruik. MIDDELBURG Door een staaldraad getroffen. Hedenmorgen" is bij het baggerwerk in de vest te Middelburg, door het losschieten van een staaldraad de werkman R. getrof fen. Hij kwam te vallen en bloedde hevig uit wonden aan het hoofd en klaagde over veel pijn. In het schaftlokaal werd hjj voor- loopig verbonden en daarna op medisch advies overgebracht naar het gasthuis. KOUDEKERKE Benoeming gemeente-veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot bezoldigd veldwachter in de ge meente Koudekerke, de heer A. Hitzert, thans marechaussee te Vlissingen. ARNEMUIDEN Olienootje in de luchtpijp. Naar het ziekenhuis te Middelburg is overgebracht het tweejarig zoontje van M. te Arnemuiden, dat een olienootje in de luchtpijp kreeg en in ernstigen toestand verkeert. OOSTBURG Benoeming lid gemeenteraad. De heer A. W. Duininck, in de vacature Van Ginkel (S.D.A.P.) tot lid van den ge meenteraad benoemd, heeft die benoeming niet aangenomen. Opvolger op de lijst is de heer J. J. Leenhouts. GOES Vacature Prov. Staten. De heer H. van der Veen te Goes, die in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Overhoff (S.D.A.P.) benoemd is verklaard tot lid van de Prov. Staten, heeft deze benoeming aangenomen. De nieuwe spelling. Burg. en Weth. van Goes hebben de nieu we spelling op de openbare scholen in die gemeente verplichtend gesteld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. De federatie van diaconieën in de Ned. Herv. Kerk zal 3 October a.s. te Utrecht onder leiding van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, een diaconale conferentie hou den. Na een korte overdenking door ds. P. de Haas te Utrecht zal de heer W. J. Hem mes te Utrecht, algemeen secretaris van de federatie, spreken over Diaconale moeilijk heden van dezen tijd en ds. G. Bos te De- demsvaart over De diaken en de zielszorg. Niet-vervulde verwachting. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro no. 6074 deelt het volgende mede De goede verwachtingen, waarmede Sep tember inzette, zijn helaas niet in vervulling gegaan. Er zijn nu reeds drie weken van de maand om, maai de inkomsten kwamen niet verder dan 22.000, terwijl ook voor deze maand overeenkomstig de sterk besnoeide raming 80.000 noodig is. Zoo dreigt ook deze maand de achterstand met een halve ton te verhoogen. Dit is een bittere teleur stelling, want op 1 October moet tenminste 60.000 naar Iridië worden gezonden voor de traktementen in het vierde kwartaal, terwijl ook hier te lande noodzakelijke beta lingen moeten worden gedaan. Deze finan- cieele zorgen zenden niet noodig zijn,, ais alle lede.x der Christelijke Kerk maar ieis bijdroegen voor het vervullen van de zen- dingstaak hunner kerk. Christ. Ger. Kerk. Tweetal te IJmuiden ds. L. Kleisen te Vlissingen en ds. S. van der Molen te Rotterdam. De Gereformeerde kerken over 18341934. De meeste leden der Geref. Kerken in Nederland zullen wel bekend zijn met de geschiedenis van hun Kerk. Niet velen zul len echter een voorstelling hebben van het aantal Gereformeerden, het aantal predi kanten en het aantal emeriti-predikanten op verschillende tijdstippen van de eeuw „Ge reformeerd Kerkelijk leven". Hier volgen eenige cijfers in hoofdzaak betrekking hebbende op de predikanten der Gereformeerde Kerken van 18341934. Voor 1834 staatHendrik de Cock, als eerste en eenige predikant, vermeld in de verschillende opgaven van het Jaarboek ten dienste van de Geref. Kerken in Nederland, welk jaarboek als voornaamste bron ge bruikt werd bij deze bewerking. Op 1 Januari 1934 is het aantal gestegen tot 745. Gaan we den groei na. dan zien we voor de jaren 1834 1 predikant, 1844 45, 1854 106, 1864 161, 1874 217, 1884 267, 1894 433. 1904 539, 1924 549, 1934 745 pre dikanten. In de eerste vijftig jaren is er een con stante roei van 5060 predikanten per 10 jaar. Er worden regelmatig Kerken geïn stalleerd, en vacante plaatsen worden bezet. Dit gaat zoo tot 1886 het jaar van de Doleantie. Het aantal predikanten stijgt nu eenige jaren vrij snel, er komen ongeveer 45 pre dikanten over uit de Ned. Herv. Kerk. Maar dit alleen verklaart niet de toename van 166 predikanten in het decennium 1884 1894. De sterke toename moet veeleer ge zien worden als vrucht van de stichting der Vrye Universiteit in 1880. In 1905 zijn er 542 predikanten, in 1924 549. Van 549 in 1924 wordt dit 738 in 1934. Het aantal leden der Geref. Kerken, dat in 1889 180.017 bedroeg, is in 1930 gestegen tot 638.372. Het Jaarboek der Geref. Kerken geeft echter slechts een totaal van 570.959, alzoo een verschil van 67.413 leden, waaruit te concludeeren valt dat nog vele personen bij de volkstelling zich als behoorende tot öe Ge*jpf. Kerken inschrijven, zonder daartoe te behooren. Examens. De heeren J. C. Coppoolse, C. Duine, J van Maren, G. Houtekamer, J. Meyers en J. Minderhoud, allen leerlingen van de po- liticvakschool te Vlissingen, zijn le Amster dam geslaagd voor het politiediploma. De laatste twee hebb n de aanteekening op het diploma behaald. Zuster Louise Luckhardt, voetkund'ge der Supinator Centrale, heelt van Donderdag 27 tot en met Zaterdag 29 September, zitting in het SUPINATORIUM Gortstraat K 32 - Middelburg. Bij voorafgaande afspraak ook na 7 uur te consultesren bij Walstraat 50 Vlissingen. Voor het gewoon diploma is nog ge slaagd de heer P. C. de Nert te Aarden burg. VOETBAL: Onze stadgenooten brachten het, op eigen terrein tegen Alliance spelend, niet verder dan een gelijk spel, zoodat ze, tegen de ver wachting in, een verliespunt moesten boe ken. Middelburg behaalde thuis een formida bele overwinning op Ter Neuzen. De ex- eerste klassers hebben nu de leiding, op den voet gevolgd door de rood-witten. Zeelandia kon het, zooals we verwacht hadden, tegen de Baronie niet bolwerken en moest haar eerste nederlaag in de twee de klasse accepteeren. R.B.C. liet zich in eigen huis door Breda kloppen, hetgeen van de Roosendalers tegenvalt. Twee achter eenvolgende nederlagen wijzen er op, dat de R.B.C.-ploeg, in vergelijking met het vorig seizoen, aan kracht heeft ingeboet. De roodwitte-reserves keerden met een overwinning uit Zeeuwsch-Vlaanderen te rug. De Zeeuwen konden te Sas van Gent niet verder komen dan een gelijk spel. Merkwaardig is, na het falen van een week daarvoor, de groote overwinning, die Axel thuis op het sterke Breskens behaalde. De ex-tweede klassers zijn blijkbaar toch van zins het verloren terrein te heroveren. In deze klasse staan de Vlissingen-reserve3 aan den kop der ranglijst. INSIDER. DE VERKIEZINGS-CAMPAGNE IN HET SAARGEBIED. De volksstemmingscampagne in het Saar- gebied is begonnen. Het Duitsche front, dat streeft naar terugkeer van de Saar bij Duitschland, hield in talrijke plaatsen bij eenkomsten. Te Saarbrücken verklaarde een leider van het Duitsche front, Pirro, dat „niemand er aan twijfelde, dat de Saar- oevolking tot Duitschland behoorde. De eenige staat, die belang in het Saargebied heeft, Frankrijk, heeft iedere propaganda voor directe aansluiting bij zichzelf opge-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1