OIN&DAC 500 25 72e Jaargang ■1934- Uitgave: firma F. füU 8E IfELBEfr., Walstraal 58-60, tfiissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Zeeuwsch-Vlaanderen. i I^Q. COU RANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Een jubeltocht door Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Spontane begroe ting. Huldiging met muziek en zang. Een indrukwekkende dag. De tocht door Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. De "bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen die door de eeuwen heen hunne aanhanke lijkheid aan het Huis van Oranje, niet al leen hebben betuigd, doch ook daadwerke lijk, bewezen, hebben gisteren bij het bezoek van H.K.H. Prinses Juliana aan onze streek wederom van hun verknochtheid aan het Vorstenhuis blijk gegeven. Als een loopend vuurtje verspreidde zich Zaterdagmorgen het bericht, dat H.K.H. Prinses Juliana een bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen en aan de ooft- en tuinbouw tentoonstelling te Zuidzande zou brengen. Overal' werd dit bericht met groote blijd schap vernomen. Gisterenmorgen om half twaalf arriveer de H.K.H; met de veerboot „Prins Wil lem I" van den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde in de Midden haven te Ter'Neuzen. Een ontzaglijke me nigte' had zich nabij den aanlegsteiger opge- stéld, om het hooge gezelschap te kunnen begroeten. H.K.H. werd op de ponton verwelkomd door den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, wiens dochtertje Haar een bouquet bloemen aanbood. H.K.H., die gekleed was in een grazen mantel, grijze bont en dito hoed, bevond zich bjj de aankomst op de kampanjebrug in gezelschap van Haar particulier secre taris jhr. Dedel en een hofdame, jonkvrou- we De Brauw, tenvjjl de Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer jhr. mr. Quarles van Ufford, eveneens in Haar ge volg was. Met een tweëtal auto's, in de voorste waarvan zich de heer A. E. van der Lely, districts-commissaris der rijkspolitie ?n Zeeland, benevens de kapitein der mare chaussee uit Vlissingen, de heer Kaas- jagér, bevonden, werd nadat schoolkinderen met begeleid) van het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden", een couplet van het Wilhelmus en een tweetal couplet ten van het „Geuzenlied" hadden gezongen, de tocht naar Zaamslag aanvaard. Even buiten Ter Neuzen gekomen werd stilge houden aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Wasch- en St2'ijkinrichting waar de Prinses namens het personeel een bouquet bloemen werd aangeboden. Te Driewegen aangekomen stonden langs den weg geschaard de kinderen der Chr. school, die de Prinses het Wilhelmus toe zongen, waarna het dochtertje van den heer Eelderink, hoofd der school bloemen aanbood. Nu ging het naar Zaamslag, alwaar voor de woning van den heer Joh. de Feijter, burgemeester der gemeente werd gestopt, waarna de Prinses uitstapte en zich naar de woning van den heer De Feijter begaf. De Prinses die den wensch te kennen ge geven had om hare bijzondere kennissen, de dames die haar destijds in Axelscb costuum hadden gekleed, bij deze gelegen heid te ontmoeten, waren hier ook tegen woordig. Gezamenlijk begaf men zich naar binnen, waarna de Prinses zich eenigen tijd met de dames onderhield. Van hier ging de tocht naar Axel, om via Westdorpe naar Sas van Gent te rigdeu. Hier bezichtigde de Prinses het nieuwe stadhuis en verscheen zij op het balcon, luide toegejuicht door de talrijke menigte, die zich hier verzameld had. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Alvorens IJzendijke te bereiken, reed de auto opgeveer ter hoogte van de Isabella- sluis een zijweg in om de Prinses geduren de een half uur gelegenheid te geven met haar gevolg te pic-niccen. Ook te IJzen dijke was de geheele bevolking op de been. Ook hier muziek, zang, bloemen als in Schoondijke en Oostburg, de beide volgen de gemeenten, waar halt werd gehouden. Toen kwam het hooge gezelschap aan het voornaamste doel van den tocht, nl. Zuid zande. H.K.H. die hier de ooft- en tuinbouw tentoonstelling wenschte te bezoeken werd op het tentoonstellingsterrein aangekomen, verwelkomd door den heer F. H. van Ves- sem, burgemeester der gemeente, en door den heer D. H. van Zuijen, voorzitter der Maatschappij voor Ooft- en tuinbouw en organisator der tentoonstelling. H.K.H. maakte een rondwandeling over het ten toonstellingsterrein en bezichtigde de ver schillende stands, waarbij zij zich ook eènigen tijd met verschillende standhouders onderhield. De door haar uitgeloofde me daille was gewonnen door de afdeeling Aardenburg, die vertegenwoordigd werd door mevr. Van den Broecke, die door H. K.H. met het behaalde resultaat werd ge- lukgewenscht. In Zuidzande was de versiering der stra ten mooier dan waar ook in Zeeuwsch- Vlaanderen. Overal lampions, groen, oranje en vlaggen van huis tot huis. Drie eerepoor ten reden we door en het is of geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen hier samen ge stroomd was. Om ongeveer half vier werd de terug tocht aanvaard en werd gereden naar Sluis, om via Retranchement, Cadzand-haven, Cadzand-dorp en Nieuwvliet te Groede aan te komen, waar het hooge gezelschap voor de woning van mej. da. L. Duf our, Lu- thersch predikante aldaar stilhield. H.K.H. die. tijdens haar universitaire opleiding te Leiden met mej. L. A. Dufour in aanraking- was gekomen, omdat deze destijds voorzit ster der Leidsche vrouwelijke studentenver- eenigirig was geweest, onqerhield zich ge durende een half uur met Haar vroegere studiegenoote. Van Groede ging het nu naar de laatste plaats die in Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht zou worden, naar Breskens. De visschers- vloot die binnen lag, verleende met haar talrijke vlaggen een vroolijk en kleurrijk geheel. Een zeer groote menigte had zich nabij de aanlegsteiger opgesteld, om de Prinses te begroeten. Het enthousiasme dat alle bewoners die onder weg gepasseerd werden bezielde, kende ook hier geen grenzen. Spontaan zongen de talrijke aanwezigen het Wilhel mus, dat door de plaatselijke muziekver- eeniging werd gespeeld, mede. Na afscheid genomen te hebben van den heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens en den heer De Jonge, directeur van den provincialen stóombootdienst op de Westerschelde, begaf H.K.H. zich aan boord, om even daarna op het kampanjedek te verschijnen. Als de boot om even half zes de haven verlaat, juicht en wuift het publiek de ver trekkende Prinses een hartelijk vaarwel toe. H.K.H. beantwoordt de huldebetuigin gen met gewuif, totdat een wending van de boot Haar aan het gezicht onttrekt. Het Koninklijk bezoek behoort weer tot het verleden. Zij, die den triomftocht door Zeeuwsch- Vlaanderen hebben meegemaakt, moet. het enthousiasme waarmede de bevolking de Prinses heeft verwelkomd "opgevallen zijn. Wij zijn, ervan overtuigd, dat de hechte banden die ons, Zeeuwsch-Vlamingen, aan het Oranjehuis binden, niet alleen zijn be vestigd, doch wederom verstevigd. De een voud die onze Prinses zoowel in kleeding als in haar optreden siert, heeft niet nage laten om een diepen indruk bij de bewo ners achter te laten. In veler harten heeft „ons Juliaantje", zooals ze gemeen zaam in den volksmond wordt genoemd, een groote plaats ingenomen. Het weer heeft dezen tocht ten zeerste begunstigd, doch zooals we onderweg hoor den zeggen „As 't Prinsesje komt dan schient t'r altied een Oranjezonnetje", en dit is bewaarheid geworden. Te Vlissingen. Ongeveer 6 uur kwam de „Prins Wil lem I" aan de ponton alhier aan. Een vrij talrijk publiek was hierbij tegenwoordig. Ter begroeting waren aanwezig de burge meester, de heer C. A. van Woelderen met mevrouw Van Woelderen en hun dochter tje. H.K.H. heeft zich geruimen tijd onder houden met mevrouw Van Woelderen en ookt met mej. da. A. J. van den Ban en mevrouw Grippeling, beide studiegenooten van H.K.H. Nadat de Prinses afscheid had genomen van den burgemeester en genoemde dames vertrok H.K.H. met den mailtrein van 18.33, waarin een rijtuig gereserveerd was, naar 's-Gravenhage. Jaarwedden burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders. Door Ged. Staten is een nieuwe regeling vastgesteld van de jaarwedden van de bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders der gemeenten in Zeeland. Aan dit besluit is goedkeuring verleend bij Kon. besluit van 11 September 1934. Deze nieuwe regeling gaat in met 1 Octo ber a.s. Ie klasse beneden 801 inwoners burge meester 950, secretaris 950, ontvanger 290, wethouders 50 2e klasse 801 t/m 1200 inwoners resp. 1150, 1150, 340 en ƒ70; 3e klasse 1201 t/m 1600 inwoners resp. 1450, 1450, 390 en 90; 4e klas se 1601 t/m 2300 inwoners resp. 1750, 1750, 490, 115 5e klasse 2301 t/m 3000 inwoners resp. 2050, 2050, 635 en 150 6e klasse 3001 t/m. 4000 inwoners resp. 2400, 2400, 780 en./ 190 7e klasse 4001 t/m 5000 inwoners resp. 2850, 2850, 980 en 235 8e klasse 5001 en meer inwoners resp. 3400, 3400, 1250 en 285Zierikzee resp.3800, 3800, 1850 en 475 Goes resp. 4200, 4200, 2350 en 950 Neuzen resp. 4200, 4200, 2350 en 950 Middelburg resp. 5600, 5100, 3450 en 1900 Vlissingen resp. 5600, 5100 3450 en 1425. De aanvangsjaarwedde wordt vijfmaal telkens na twee jaar dienst verhoogd a. voor: de burgemeesters ën secretaris sen voor gemeenten van de le, 2e en 3e klasse, met 100; voor. gemeenten van de 4e en 5e kiasse met 150 voor gemeenten van de 6e, 7e en. 8e klasse met 200 voor Zierikzee, Goes, Neuzen, Middelburg en Vlissingen met 200. b. voor de ontvangers voor de gemeen ten van de le, 2e en 2e klasse met 60 voor gemeenten van de 4e en 5e klasse met -90 voor gemeenten van de 6e, 7e en 8e klasse met 120 voor Zierikzee, Goes, Neu zen, Middelburg en Vlissingen met 150. Boven en behalve de jaarwedden wordt aan de burgemeesters, secretarissen en ont vangers, die wettige of gewettigde kinderen beneden den leeftijd, van 18 jaren te hunnen laste hebben, bij wijze van tijdelijke toelage, voor ieder dier kinderen, te beginnen even wel met het derde kind, een kindertoeslag toegekend, bedragende 3 van de bruto wedde, met een minimum van f 60 en een maximum van 198 per kind. De pier. Zooals wij reeds meldden zouden er plan nen bestaan tot het houden van openbare festiviteiten op a.s. Zaterdag ter gelegen heid van het begin der werkzaamheden aan ons wandelhoofd. Men verzoekt ons te willen melden dat deze geruchten allen grond missen en ge heel op een misverstand berusten. Het ligt ook riet in de bedoeling eenige feestelijkheid te organiseeren alvorens het wandelhoofd in gebruik kan worden geno men. Daar de proefboringen nog aan den gang zijn zai het nog wel eenigen tijd duren al vorens de eerste paal in den bodem zal wor den geslagen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De rondvlucht van de Fokker 36 en de Douglas. De onthulling van het monu ment te Kloetinge ter nagedachtenis van den grooten natuurkundige prof. dr. Buys Ballot. Het plechtige oogenblik waarop de Commissaris der Koningin het monument onthult..De aankomst van Prinses Juli ana aan de handels-hoogeschool te Rotter dam, ter. bijwoning van de vergadering van het Bataafsch Genootschap. De land stormdag te Tilburg. Links op onze foto minister dr. Deckers, in het midden gene raal Duymaer van Twist. Receptie ter gelegenheid van Lodewijk van Deyssels' 70en jaardag. Oudheidkundige Commissie. Aan het jaarverslag van de Oudheidkun dige Commissie betreffende het Stedelijk Museum over het jaar 1933, ontleenen wij het volgende Het bezoek aan het Museum was dit jaar verre van bevredigend, evenals andere ja ren was de belangstelling van de vreemde lingen veel grooter dan die der ingezetenen, terwijl de laatsten voor den geringen prijs van slechts één dubbeltje worden toegelaten en de eersten een kwartje moeten betalen. Ook het schoolbezoek, dat geheel gratis is, beliep slechts 59 leerlingen met twee ge leiders. Dit is teleurstellend voor den bui tenstaander, de ingewijde weet wel, dat men meer waardeert, wat ver weg is, dan dicht bij. Toch moest dit niet het gevat zijn voor de scholen. Juist het nieuwe geschiedenis onderwijs, dat de histoire des batailles ver foeit, waar de geschiedenis van zeden, ge woonten, economische verhoudingen, enz., op den voorgrond stelt, heeft hier illustra tief materiaal voor het grijpen. Is een Romeinsche- of een Merovingische munt, in deze streken gevonden, niet leer zaam, of een Romeinsche amphora, door de autochtone bevolking gebruikt of nage bootst, welker bezit in zoo gaven staat de musea in West-Europa ons benijden, daar ze anders nergens voorkomt De gebruiksvoorwerpen uit vroeger eeuwen, vaak met zooveel kunstgevoel ver vaardigd, schitterend gebeeldhouwde Gothi- sche- of Renaissance deurtjes, leeren deze ons niet veel? Fossielen van Mammouth, Walrus, Oeros en Eland, vormen toch een belangwekkend- en demonstratie-materiaal uit den prae- historischen tijd, waar deze nog dateeren uit den tijd vóór „de oudste geschiedenis van ons land". Zou de leerling geen belang stellen in het Vlissingen der 17de eeuw, waarvan men hier zooveel specimina kan aanschouwen Uit eigen ervaring weet ik, schrijft de secretaris-penningmeester, hoe de jeugd een en al oor is, als men als terloops iets uit de stedelijke geschiedenis vertelt. Welnu, men kan hier te kust en te keur gaan, terwijl de geleider met weinig voor bereiding alles is immers geëtiquetteerd een prachtmateriaal aantreft ter illustra tie voor het gesproken of geschreven woord. Het nut van dergelijke verzamelingen wordt ook in-de provincie Zeeland hoe lan ger hoe meer ingezien, immers er "komen stéeds meer locale musea, zoowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als op Zuid-Beveland. Men begrijpt ook hier meer en meer, dat decentralisatie een practisch belang is, daar men gemakkelijk in de gelegenheid is plaat selijke verzamelingen te bezoeken, terwijl men misschien eens. in zijn leven een groot Centraal Muséum kan bezoeken, waaraan men maar al te vaak herinneringen heeft van doodelijk vermoeid, niets -meer te kun nen onderscheiden. Een getrouwe jaarlijksche bezoekster van ons museum, een inwoonster van Arnhem, dit jaar overleden, in haar jeugd Vlissing- sche, heeft ons een legaat vermaakt. Toch memoreer ik het hier afzonderlijk uit piëteit voor de overledene, die het Vlis- singsch Museum zoo'n warm hart toedroeg en ieder jaar opnieuw de aanwinsten kwam bekijken. Dit legaat-Kleijnhens is een blijvende blijk van liefde voor de Vlissingsche collec tie en vormt een pendant van het legaat-1 Kalbfleisch en het legaat-Van der Os. Is de collectie-Van Woelderen een der groote aantrekkelijkheden van het museum, deze werd dit jaar verrijkt met een vijftal zilveren penningen uit de verzameling van Prinses Marianne der Nederlanden. Een andere zilveren penning van 1590 luisterde de inhuldiging van Prins Maurits als héér van Vlissingen op. Was Maurits reeds in 1588 te Veere gehuldigd als Mar kies, vóór deze Veersche huldiging was reeds een Vlissingsche deputatie bij den Prins gekomen, waarin zij mededeelde, dat zij een huldiging te Vlissingen vooralsnog niet raadzaam achtte „om seeckere rede nen ende consideratie", hpewel zij Maurits wel als hun heer wilde erkennen en ge hoorzamen. De derde zilveren penning dateert van 1601 en illustreert de inhuldiging van Mau rits als Graaf van Meurs (12 Augustus) op de voorzijde de geharnaste buste van Maurits met het zwaard in de rechterhand, terwijl het randschrift onder de titels ook vermeldt het Markgraafschap Veere en Vlissingen (Van Loon I, 559). De beide andere penningen zijn van 1606 de eene is door de Staten Generaal geslagen ter opwekking der terneergeslagen gemoe deren Rijnbeek was verloren gegaan, de belegering van Grol moest Maurits door de geweldige regens opgeven, onder Admiraal Haultain waren 6 schepen door storm ver loren gegaan, Reinier Klaessen door een overmachtigen vijand aangevallen, vloog vrijwillig met zijn schip in de lucht. De andere van 1606 is geslagen door de provincie Zeeland. Men ziet op de voorzijde een welvarend landschap, terwijl in het ver schiet een stad opspitst. Hoe gelukkig is het, dat we een Maece nas konden vinden, die ons uit de impasse hielp, waar op de begrooting alle gelden voor aankoop geschrapt waren deze maat regel is behalve funest ook oneconomisch. De som, toegestaan voor aankoopen, is altijd heel gering geweest, ondanks het feit, dat indertijd de heer Van der Os een legaat van 3000 aan de gemeente heeft vermaakt, uit welks rente aankoopen konden worden bestreden, terwijl bovendien particulieren jaarlijks hun bijdragen geven voor datzelfde doel. Met deze geringe hulpmiddelen is het mo gelijk gebleken een collectie bij elkaar te brengen, welker waarde die van een ton gouds overschrijdt, zoodat het gemeentelijk bezit als zoodanig meer is toegenomen dan er aan is ten koste gelegd Juist in een tijd van devaluatie is de ge legenheid tot aankoopen belangrijk grooter dan anders, een eenvoudig feit, dat ieder antiquair als axioma aanvaardt en nu wordt de gelegenheid tot aankoopen eenvoudig af gesneden. Men mag toch niet alleen op het particu lier initiatief rekenen want practisch zijn we nu alleen aangewezen op de bijdragen van particulieren om het Museum uit te breiden. Oud-Archief. Aan het jaar-verslag betreffende het Oud- Archief der gemeente Vlissingen over het jaar 1933, is het volgende ontleend Tot bijzondere opmerkingen geeft dit jaarverslag geen aanleiding, nieuwe ge zichtspunten althans zal het niet kunnen opleveren, daar wenschen en klachten reeds meerdere malen zijn geuit. Blijvend is de klacht, dat de koude het werken in de archiefkamers onmogelijk maakt, ais het streng vriest, een bezwaar, dat door mij reeds meerdere malen is te ber de gebracht. Toch zal, als de voorteekenen niet bedriegen, ook aan dit euvel een einde worden gemaakt in het volgend jaar. Van de archieven werd ook dit jaar, even als andere jaren, geregeld door enkelen ge bruik gemaakt, terwijl het aantal bezoekers dit jaar 87 beliep bovendien werd op 94 brieven geantwoord, waarvoor gedeeltelijk legesgelden moesten worden geheven. Uit de archief-bibliotheek werden 69 maal boekwerken uitgeleend. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 32 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 8 metselaars, 20 opperlie den, 26 schilders, 7 stucadoors, 58 timmer lieden, 2 ververs, 1 vlechter, 2 opzichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 5 meubelma kers, 4 politoerders, 5 stoffeerders, 4 kleer makers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 376 metaalbewerkers, 6 bierbottelaars, 16 brood-banketbakkers, 4 koks, 3 slagers, 10 magazijnbedienden, 2 reizigers-agenten, 6, winkelbedienden, 4 chauffeurs, 10 kellners, 25 loopers, 2 portiers, 3 sleepérs, 22 trans portarbeiders, 18 kantoorbedienden, 3 tee kenaars, 2 musici, 1 onderwijzer, 32 varens gezellen -(w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen, enz.) en 100 losse arbei ders. Vrouwen 4 winkeljuffrouws, 3 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 6 dienstboden, 2 werksters. Totaal 848 ingeschrevenen, waarvan 97 in de werkverschaffing. Vorige week 800 personen. Alzoo een vermeerdering van 48 werkzoekenden. Dieseltreinen. In achterstaande advertentie wordt door Speckens' brood-, banket- en beschuitbak- kerjj de bijzondere aandacht gevraagd voor een zijner etalages, waarin Dieseltreinen zijn geëtaleerd. Deze chocolade-tabletten worden in mooie doözen verkocht, waarop de Dieseltrein niet ontbreekt, terwijl zij ook per ons verkrijgbaar zijn. Deze Dieseltreinen zullen hun loop wel weten te vinden. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 27 September, des nam. 8 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding rekeningen. 4. Verpachting gronden. 5. Winkelsluitingswet. 6. Wijziging ambtenarenreglement. 7. Gemeentewerk. 8. Huiirbepaling woningen gemeentelijk woningbedrijf. 9. Woningcommissie, 10. Commissie georganiseerd overleg. 11. Uitbreidingsplan., 12. Wijziging begrooting 1934. 13. Belastingen. 14. Hulpverleening bij brand. 15. Motor- en rijwielreglement. Toelichting. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier hebben aan Burg. en Weth. kennis gegeven, dat zij besloten hebben de bijzon dere begraafplaats n^ 31 December 1936 als zoodanig niet meer voor het publiek te •xplciteeren. In verband met dit schrijven is het nood-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1