500 300 25 EERSTE BLAD 73e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-68, Sflissingen.Ielef.il). Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS Warenhuis en Middenstand. STADS- EN PR0VINCIEIEUWS De Edele Nederlandsche Huidgenezer SPORT re©. 334 COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij; levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen yiieuwe Kwartaal -Mhonné's ontvangen de ir, deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Fl itsen De middenstand klaagt over slechte tijden en terecht. Deze bevolkingsgroep krijgt van alle zijden de lasten der crisis te dragen. Aan de verhoogde belastingen betalen de middenstanders dubbel en dwars mede, zij vnelen de vermindering in de koopkracht 'van de groote massa. Doordat de prijzen alom sterk dalen en de opslag hetzelfde percentage blijft uitmaken, vermindert hun inkomen dubbel, terwyl de vaste lasten, huur, verlichting, soms ook personeel, even veel blijven bedragen als vroeger. En ten slotte komt daar de zware concurrentie van het warenhuis bij, dat de koopers door goed- koope prijzen aanlokt en het daardoor de middenstander volslagen onmogelijk maakt om door iets hetere prijzen de verliezen uit verminderden omzet tegen te gaan. Dat alles ziet er somber uit. Op welke wijze moet de middenstand zich tegen al deze factoren te weer stellen De agitatie en verbeten woede tegen de warenhuizen zijn verklaarbaar, zijn zij ook juist Allereerst dient in het oog te worden ge houden, dat voor den doorsnee midden stander de filiaalzaken, die tot in de verste wijken der groote steden doordringen en eveneens in de kleinere plaatsen worden opgericht nog gevaarlijker zijn dan de wa renhuizen, welke ten slotte in slechts enkele centra mogelijk zijn. En welke motieven kan men aanvoeren ter bestrijding van filiaalzaken? Toch gelooven wij, dat de zaak voor den middenstand niet hopeloos is. Bij de op komst der warenhuisbedrijven aan het einde van de vorige eeuw voorspelde men reeds terstond den ondergang van het par ticuliere winkelbedrijf. Men behoeft slechts Zola's suggestieven roman „Au Bonheur des Dames" te lezen om te begrijpen, hoe velen zich toenmaals de ontwikkeling voor stelden. De werkelijkheid is heel anders ge weest over het algemeen heeft het win kelbedrijf zich ten volle kunnen handhaven en belangrijk kunnen uitbreiden zelfs, naast den verbazingwekkenden groei der groote magazijnen. Zou alles plotseling zoo ver anderd zijn Er zijn verschillende factoren, die zich in het nadeel van het kleinere winkelbe drijf hebben ontwikkeld. Daartoe behooren allereerst de verbeterde verkeersmiddelen in de steden, het vrachtautoverkeer, de verbreiding van den telefoon. Daardoor werd het mogelijk ook voor hen, die zeer ver van het centrum afwonen, om inkoopen in dat centrum te doen, deze te laten thuis bezorgen, en desnoods telefonisch te be stellen. Daartegenover staan echter ook de na- deelen. Het is voor velen niet aangenaam om in een drukke zaak te koopen, waar men vaak lang moet wachten. Maar boven al, de smaak van het publiek is zoo ver fijnd, dat het voor geen groot winkelbedrijf, geen warenhuis, mogelgk is om alle goede ren in voorraad te hebben die men ver langt. Op dit gebied blijft het kleinere, gespe cialiseerde bedrijf ten volle de oude voor- deelen handhaven, tenminste, het kan zulks bij goede leiding. In Duitschland bestaan reeds jarenlang organisaties, en de Ver- eenigde Staten geven in dat opzicht een grandioos voorbeeld, welke de winkeliers bij de inrichting van hun administratie helpen, op zoodkriige wijze, dat de betrok kene, zonder meerdere kosten en met be trekkelijk weinig moeite, in staat is 'om voortdurend een overzicht te hebben van hétgeen het publiek precies wenschtwelke artikelen, in welke prijsklassen. Met behulp van een dergelijke administratie is het mo gelijk de voorraden tot een minimum te beperken en toch steeds alles te hebben, waaraan behoefte bestaat. Het kleinere winkelbedrijf moet het ge specialiseerde bedrijf blijven, waar men pre cies weet, wat iedere klant verlangt. Men dient niet de aanwezige ruimte te overvul- len met allerlei goederen, waarvan zoo nu en dan iets wordt gevraagd, maar men dient den indruk van ruimte en vroolijkheid te scheppen door oordeelkundige inrichting. Het publiek blijft koopen, ook in deze tij den. En het blijft dit vooral daar, waar het zich aangetrokken gevoelt door een uiterlijk der zaak, dat een indruk geeft „af" te zijn. Het loopt niet zoo spoedig weg, wanneer het bemerkt, dat de kleinere winkelier re delijk concurreeren kan en zeer goede pro ducten levert, dat de bediening vlot ver loopt en opmerkingen ter harte worden ge nomen. Al zullen de tegenwoordige tijden moeilijk blijven, men kan de toekomst met meer vertrouwen tegemoet zien, wanneer ook de middenstand zich op de leuze in stelt Productie van qualiteitsgoederen te gen zoo billijk mogelijke prijzen. On-officieel bezoek van H.K.H. Prinses Juliana. De Commissaris der Koningin deelt ons mede, dat het in het voornemen van H.K.H. Prinses Juliana ligt om a.s. Maandag 24 September een on-officieel bezoek te bren gen aan de ooft- en tuinbouw-tentoonstel ling te Zuidzande. Aan dit bezoek zal worden verbonden een autotocht door Zeeuwsch-Vlaanderen, aan vangend te Ter Neuzen, alwaar H.K.H. on geveer half twaalf arriveert. De autotocht gaat van Ter Neuzen naar Zaamslag, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine, IJzen- dijke, Schoondijke, Oostburg naar Zuidzar.- de, alwaar de Prinses ongeveer half drie verwacht wordt. De terugtocht gaat van Sluis over Re- tranchement, Cadzand, Nieuwvliet, Groeö.e naar Breskens, alwaar de Prinses ongeveer half zes Zeeuwsch-Vlaanderen zal verlaten. Aïhambra-Theater. Hemelbestormers. Alias de dokter. De Italiaa,nsche Pittalage-film „Hemel bestormers" completeert de film „Night- flight" in dien zin, dat de laatste de burger lijke luchtvaart brengt in al haar durf en moeite, terwijl de eerste het „militaire ap paraat" vertoont. Een ontstellende film van het militaire vliegwezen, zooals het zich in Italië ontwikkelde ten koste van milliarden en ten koste van vele raenschenlevens. Alles is jeugd en durf in deze film. Niet te tellen zijn de vliegtuigen, die hier op de onmetelijke landingsterreinen zijn op gesteld, zij verduisteren de lucht, zij gaan als zwermen roofvogels door de wolken, stijgend en dalend, elkander vernietigend en bestokend, zij trekken rookgordijnen boven de steden en hullen kathedralen en paleizen in een mist, die ze onvindbaar doet worden voor den aanvaller. De filmlens noteert het machtige mouve ment dezer luchteskaders en ziet détails, die het menschelijk oog ontsnappen zij ziet de luchtvloot van alle zijden, van uit de lucht en van de aarde zij observeert de pijnlijke regelmaat van opstelling en ge vechtsorde, en wanneer men nu de liefdes geschiedenis cadeau geeft, die als voor wendsel dient voor deze ontzaggelijke, en trotsche demonstratie van het machtigste Italiaansche oorlogswapen, dan blijft de krijgszuchtige lofzang over op het gevaar lijkste oorlogsinstrument van een volk in wapens. Italië exporteert een lief vliegers drama en bereikt er mede, wat andere na ties met een duur vlagvertoon bereiken. Zeer goed werk heeft de regisseur Rig- helli gedaan, ook wat de geluidsregie be treft, als hij bij het zoeken naar het veron gelukte vliegtuig in de bergen door het na tuurlijke geluid van den motor vleugen orchestmuziek mengt, een methode, die, meenen wij ons te herinneren, ook reeds in „Storm over den Mont Blanc" was toege past, maar hier ook voortreffelijk werkt. Een interessante film in haar genre, van wege de geaurfde opnamen en de gedurfd heid der lieden, die ter wille van het vader land en den roem, zoo zonder meer telkens het leven inzetten bij het bestormen der lucht Twee boerenzonen, Karl en Stephan, gaan naar de universiteit. Karl is een wees, een aangenomen kind, verliefd op Stephan's zuster en Stephan is een doeniet. De jongens worden dokter, doch Stephan opereert een meisje zoo grondig, dat zij sterft. Karl daarentegen opereert een door een auto aangereden kind zoo goed, dat het blijft leven. Karl is echter niet alleen een bekwaam chirurg, hij is ook een dankbare pleegzoon, en alle knappe dingen, oie hij in de operatie zalen verricht, komen op Stephan's naam, omdat hij weet, dat de moeder graag blaakt van trots over de prestaties van haar éigen kind. Het gevolg van deze persoonsverwis seling is, dat Karl door iedereen aangezien vóór Stephan, Lotti niet kan trouwen, het geen de moeder onder de gegeven 'omstan digheden ook niet wil. Zij intrigeert althans, dat het een lust is, en probeert haar doch ter wijs te maken, dat Karl het op een an der meisje voorzien heeft. Gelukkig maar, dat Amor zich inrolprenten nooit perma nent met een kluitje in het riet laat sturen. De ontmaskering blijft niet uit en liefde's zegepraal(!) evenmin. Richard Bartheimess is de romantische dokter, en hij is even sympathiek als be kwaam. „Luxor"-theatër. Het kamp der veedieven. De drie musketiers. Er gaan deze week in Lüxor twee onder houdende, spannende hoofdfilms, welke uit munten door spel en fotografie. De eerste, naar het bekende boek van Zane Grey, verplaatst ons in de cow-boy- wereld, waar geweldige gevechten worden geleverd, revolvers knallen, paarden rennen in de imposante natuur van Arizona en de held van het verhaal (George O'Brien) door zijn durf, moed en behendigheid den strijd voor recht wint van een troep veedieven onder aanvoering van een ontrouwen knecht (William Pawlay), om als belooning de zus ter (Maureen O'Sullivan) van zijn baas voor altijd de zijne te mogen noemen, als hij voor de zooveelste maal haar leven heeft gered en de roovers voor hun daad hebben geboet. Ook de vroolijke noot ontbreekt in deze pakkend geënsceneerde film niet. In het tweede hoofdnummer, naar den be kenden roman van Alexander Dumas, ge regisseerd door Henri Diamant-Berger, worden de hoofdrollen vervuld door Simon Girard (d'Artagnan), Blanche Montel (made. Bonacieux), Fainsilber (kardinaal de Richelieu) en Harry Baur (mons. d° Treville). De avontuurlijke geschiedenis van de verhouding van Koningin Anna tot Buckingham, welke door de intriges van de Richelieu, die eigenlijk over Frankrijk re geerde instede van Bodewijk XIII, bijna een noodlottig einde nam, zullen we niet weder opdisschen, doch we volstaan met de mede- deëling, dat deze romantische film, waarin de ridderlijke romantiek herleeft, schitte rend gemonteerd is, knap gespeeld wordt en bekwaam muzikaal geïllustreerd wordt. Gi rard geeft van den trotschen, ridderlijken, vechtlustigen, stoutmoedigen Gascogner een prachtuitbeelding ook zijn drie onafschei delijke voor niets terugdeinzende musketiers het heldentrio Athos. Porthos en Aramis geven veel te genieten. Een rolprent, welke wederom velen zal lijken. Met het nieuws van hier en daar een pro gramma dat het doet. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het nieuwe Douglas-vliegtuig, dat heden middag op het vliegveld Vlissingen wordt verwacht, in de lucht boven de Maas te Rotterdam nabij de Maashaven. De beman ning van de Douglas die de vlucht naar Melbourne zal medemaken. De schout bij-nacht Kruijs slaat van den vuurtoren te Scheveningen de' verrichtingen van de oor logsbodems gade tijdens de kustwacht oefeningen. Het bezoek van H.K.H. Prin ses Juliana aan de Amato te Amsterdam. De luchtvaarttentoonstelling te 's-Gra- venhage. Op onze foto de ministers Deckers en Van Schaik en de heer Fokker bij den Fokker-stand. De begrafenis van den wielrenner Klaas van Nek Jr. op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche motorschip „Mulan" is hier aangekomen met een lading gezaagd en geschaafd hout voor de N.V. Houthandel v.h. Den Bouwmeester Borsius en v. d. Letfé te Middelburg. MIDDELBURG Het Abdyconcert. Met een enkel woord willen wij herinne ren aan het laatste Abdijconcert van het Middelburgsch Muziekkorps op morgenmid- I PRIJZEN WN30CTAF. BIJ APOTH.EN DROSISTE^ dag te 12 uur. Zooals bekend verleent het Middelburgch Mannenkoor hierbij zijn me dewerking en op het afwisselend program ma komt o.a. voor de bekende „Fremers- berg", waarbij het Mannenkoor zich ook "zal laten hooren. Ook verleden jaar had dit groot succes. Het Middelburgsch Muziekkorps. Vrijdagavond hield de vereeniging tot in standhouding van het Middelburgsch Mu ziekkorps een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer P. W. M, Hoegen van Hoogelande. De vergadering herkoos tot bestuursleden de heeren L. Leijdesdorff en P. Luteijn. Hierna bracht laatstgenoemde als secre taris zijn jaarverslag uit, waaraan wij ont- leenen, dat het korps op 31 December 1933 in totaal 39 werkende leden telde, w.o. de beide bodes. In 1933 zijn 19 concerten gegeven, w.o. 12 dienstconcerten, 6 Abdgconcerten en een contribuantenconcert. Verder werd mede werking verleend bij hét inhalen van het garnizoen, bij de herdenking van den 350sten geboortedag van Willem van Oranje en op Koninginnedag. Het aantal uitgevoerde nummers bedroeg 158, gehouden zijn 56 repetities, waarvan 13 extra. De opleidingscursus bestond op 3J December uit 9 leerlingen. De toestand van de financiën is niet rooskleurig. Naast het steeds dalende bedrag der contributie is thans nog een andere factor gekomen. Het gemeentebestuur heeft zich gedwongen ge zien het bedrag der jaarlijksche contribu tie in 1933 terug te brengen van 4000 op 3000. Daar directeur en leden zich bereid verklaarden 10 van hun salaris te laten vallen, hoopte het bestuur er in te slagen de eindjes aan elkaar te knoopen. De eerste Zeeuwsche Aeroclub. In een te Middelburg gehouden bijeen komst is een vereeniging opgericht, welke zich tot eerste doel stelt de mogelijkheid te scheppen, dat haar leden op het vliegveld- Vlissingen vlieglessen zullen kunnen nemen, meldt de „Midd. Crt." Zij draagt tot naam Eerste Zeeuwsche Aeroclub. Voorzitter is de heer M. C. van Hall, Vlissingen, secre taris jhr. D. van Doorn te Oost-Souburg penningmeester de heer P. F. L. I. van der Grinten te Middelburg. Verdere bestuursle den zijn de heeren M. A. Terwoert, Koude- kerke ir. F. A. Holleman, Veere ir. J. Volkers en dr. S. S. Smeding, Middelburg. Legaten. Mejuffrouw E. Toutenhoofd, overleden in het Rusthuis aan het Noordholwerk te Mid delburg, heeft vrij van successierechten ge legateerd aan de Geref. Kerk 1000, de diaconie 300, het Rusthuis 200 en de zen ding 500. Belastingwezen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, enz. J. H. Crena Uiterwijk ver plaatst van het kantoor Hulst naar het kantoor Doesburg en de ontvanger der di recte belastingen, enz. W. P. Erasmus van het kantoor Boxtel naar het kantoor Drach ten. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 10 tot 17 Sept. werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Bierbrouwerij „De Meiboom", Vlis singen, Hendrikstraat 24, bierbrouwerij en ijsfabriek. Uitgetr. comm. A. Smit, F. Smit, J. Smit, allen te 's-Gravenhage H. C. Wesseling, Vlissingen en A. Smit, Bilt- hoven. Nieuwe comm. Mr. A. Benders, Bussum ir. J. E. du Celliée Muller, Am sterdam en W. C. dc Groot, Rotterdam. Fa. J. Goedbloed Zonen, Dampoortsin gel T 188, kistenfabriek en houthandel. Uit getreden venn. J. Goedbloed Sr. H. Rabbers Co. (F.), Lange Delft B 114/115, heeren- en kinderkleeding en klee- ding naar maat. Filiaal Middelburg opgehe ven. Zaak op denzelfden vc' voortgezet onder den handelsnaam Voorheen H. Rab bers Co. Eigenaar J. L. Schroots. Van Sluys Co., „de Roode Toren", Markt K 163, handel in graan, meel, vee- en pluimveevoeder en pluimveebenoodigd- heden. Proc. aan C. Boucherie. A. M. Verdonk, Goes, Kloetingscheweg 22, bierbottelarij, limonadefabriek. Filiaal ge vestigd te Middelburg, Pottenmarkt K 407. Beheerder J. A. Verdonk. VOETBAL: BelgiëNederland wordt te Brussel gespeeld. Naar de „Vingtième Siècle" verneemt, zal de wedstrijd BelgiëNederland, onafhanke lijk van de vraag of do uitbreiding van het Antwerp-Stadion te Deurne al dan niet op tijd haar beslag zal krijgen, in 1935 in ieder geval te Brussel plaats hebben dit in verband met het feit, dat het volgend jaar te Brussel de wereldtentoonstelling wordt gehouden. Handleiding voor scheidsrechters. Verschenen is een nieuwe uitgave van den K.N.V.B. Handleiding voor scheidsrech ters. Deze werd samengesteld in samenwer king tusschen de scheidsrechterscommiss* 2 en de spelregel- en protestcommissie. In het eerste gedeelte dezer uitgave worden na een inleiding wenken en voorschriften aangaande de taak en de positie van den scheidsrechter gegeven. Vervolgens worden verschillende functies, zooals bondsverte- genwoordiger, leider, spelregelkenner en spelkenner besproken. Vermeld worden de lichamelijke en geestelijke eigenschappen, waaraan een scheidsrechter behoort te vol doen. Dan volgen de hoofdstukken de uit rusting van den scheidsrechter, de macht van den scheidsrechter, de waarschuwing aan den speler, het wegzenden van een spe ler, tijdelijk of definitief staken van den wedstrijd, duur van de macht van den scheidsrechter, ruw spel, moeilijkheden met publiek of spelers, de plaats van den scheidsrechter in het veld, twijfelgevallen voor den wedstrijd. In het tweede gedeelte worden de regels van het voetbalspel met de officieele beslis singen, de opdracht aan vereenigingen en de opdracht aan spelers behandeld. INSIDER. RECHTSZAKEN Een waanzinnige race. Een automobilist, zonder eenig verant woordelijkheidsgevoel, een gevaar voor den weg, heeft zich in hooger beroep te verant woorden gehad voor net Amsterdamsche Cerechtshof, verdacht van veroorzaken van dood door schuld. In den avond van 3 Juli 1933 heeft hij in een ouden afg'etakelden Fordauto, een soort van wedstrijd gehouden met een motorrij der, die een zekere bekendheid geniet als grasbaanrenn er. Deze doodenrit had plaats op een weg, die zich hier al uitermate slecht voor leent, nl. op den rijksstraatweg tusschen Amsterdam en Utrecht. Nu eens lag de motorrijder voor, dan weer nad de auto den kop. In de bocht bij Breukelen, in de nabij heid ^an het kasteel Nijenrode zou deze waanzinnige wedstrijd een dramatisch einde nemen. Door de volmaakt onvoldoende ver lichting van den auto merkte de autorijder J. de K. niet, dat hij een wielrijder, den jeugdigen De Jong moest passeeren. De fietser werd door den auto, die een snelheid van 70 80 K.M. liep, gegrepen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De auto rende echter door, de be stuurder had ni«ts gemerktHij werd ech ter lacer aangehouden. De rechtbank te Utrecht veroordeelde de zen gevaarlijken webgebruiker tot 6 maan den gevar g> nisstrafterwijl zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar werd ingetrok ken. Nadat door het Hof eenige getuigen wa ren gehoord, was het woord aan den procu reur-generaal, die een vernietigend requisi toir tegen verdachte hield. De verdachte, aldus zeide de procureur-generaal, heeft aan dit ongeluk grove schuld. Met een vaart van 80 K.M. en slecht verlichte koplampen nam hij de bocht. Zijn verlichting zou zelfs een snelheid van 30 K.M. niet hebben ge wettigd. Waren zijn lampen in orde ge weest, dan zou hij ongetwijfeld den wielrij der wiens fiets voorzien was van een goeden reflector, hebben moeten zien. De straf door de rechtbank opgelegd, staat naar sprekers meening niet in verhou ding tot zijn schuld aan den dood van den wielrijder. In dit geval kan niet anders dan de maxi mumstraf worden opgelegd.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1