500 25 VRIJDAG EERSTE BLAD 'No .223' 73e Jaargang •19341 VAK DE VELDE Ir., Walstnat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening 06287 Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuuse Kwartaal-Mbomté's GRATIS STADS- EN PROVINCIENÏEUWS MIDDELBURG KERK- EN SCHQOLNJEUWS RECHTSZAKEN LUCHTVAART VERK00PINGEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3,40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPP.ijSVan 15 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. De eerste paal voor de pier. De eerste paal voor de pier aan den Bou levard Bankert zal de volgende week Za terdag in den grond worden geslagen. Deze plechtigheid zal worden verricht door den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft aan verschillende vereenigingen en corporaties een circulaire gezonden, waarin verzocht wordt bij deze plechtigheid tegen woordig te willen zijn met banieren of vaan dels, teneinde daaraan eenigen luister bij te zetten. Een tentoonstelling. Door de afdeeling Vlissingen van het Ne- derlandsche Roode Kruis, dames- en hee- renafdeeling Eerste Hulp en Transport colonne, wordt van 22 September tot en met 29 September een tentoonstelling gehouden op het gebied van modern zieken- en ge- wondenvervoer en hulpposten langs de groote verkeerswegen, met verschillende demonstraties; Deze tentoonstelling wordt gehouden ln de voormalige Gereformeerde Kerk in de Korte Vrouwestraat, en is geopend eiken werkdag van 210 uur. De opening zal geschieden door den bur gemeester, den heer C. A. van Woelderen, eere-voorzitter der afdeeling, op 22 Septem ber a.s., des namiddags 3 uur. Kunstkring „Het Schouwtooneel". Concertgebouw. Het winterspeelseizoen is hier gister avond geopend met de eersteling van een vijftal abonnementsvoorstellingen te geven door, gelijk het prospectus, dat eenige maanden geleden verspreid is, meldde, uit sluitend gezelschappen eerste klas. Een punt in het voordeel van dezen nieuwen Kring dienen we reeds dadelijk te vermel den er is stipt op tijd begonnen en daar door konden, het vlotte spel van de actrices en acteurs in aanmerking genomen, de aan wezigen op een behoorlijken tijd naar huls gaan, volgens onze meening voldaan over het gepresteerde. Alvorens het gezelschap „Het groot Nederlandsch Tooneel", onder artistieke leiding van Paul Huf en Johan de Meester, aanving met de vertolking van „De huizen van den weduwnaar", een tooneelspel in 3 bedrijven van Bern. Shaw, nam de ver tegenwoordiger van het nationale geheel even het woord. Hij wilde op dezen ope ningsavond even zijn geluid laten hooren om een woord van welkom te spreken tot de aanwezigen, dat tevens een woord van dank zou zgn, 't welk hij in opdracht van den algemeenen leider in Nederland uit sprak, voor het vertrouwen in den Kunst kring geschonken. Dit vertrouwen heeft ons een reputatie doen verwerven alom in den lande, dat wij op buitengewoon hoogen prijs stellen. Na even over de uitbreiding van den werkkring van den Kunstkring te hebben gesproken en de hoop uitgesproken te hebben, dat de aanwezigen-propagandis ten voo.r deze avonden mochten zijn, deelde hij mee, dat door ziekte van M. S. Nathusius de rol van Blanche, de dochter van den we duwnaar, zou vervuld worden door Minnï Erfmann. Nu kon met het stuk begonnen worden. We zullen den inhoud met eenige woorden vermelden. De dochter van den weduwnaar, Sartorius, huisjesmelker in de n-de macht in Londen, maakt op de boot naar het vas teland kennis met een jong geneesheer uit den hoogen stand, dr. Harry French. Daar uit ontspruit een liefdesverhouding, die lel den zou tot een huwelijk, als de dokter niet ter oore was gekomen,hoe de weduwnaar Sartorius aan zijn geld gekomen was. Door de gesprekken daarover ontstaat een span ning, die tot een breuk leidt tusschen de gelieven. Maar ook de dokter ragkt in twee strijd, want het voornaamste deel van zijn verdiensten komt van een hypotheek, rus tend op de terreinen, waar de krotwoningen van den huisjesmelker zich bevinden. We zeiden reeds, dat er vlot gespeeld werd, wat niet alleen aan de handeling, doch ook aan de uitbeelding zeer ten goede is gekomen. En als we over dit laatste spreken, denken we in de eerste plaats aar. Lickcheese, den huurophaler van Sartorius, die vertolkt door den acteur Elias van Praag in het tweede bedrijf heel fijn te genspel gaf met den huisjesmelker zelf gespeeld door Paul Huf. Maar ook zijn te genspel met dr. Harry French vertolkt door Jan Teulings en William de Burgh Cokane gespeeld door Hans van Meerten was kostelijk. Wat toonde hij zich tege lijkertijd smeekend en afwerend in die mo menten, als hij de tusschenkomst van den aanstaanden schoonzoon inroept om het ontslag bij Sartorius ongedaan te maken. En ironie van het lot, wat is zijn aanmatigend optreden in het derde bedrijf natuurlijk, als hij, die de troeven in handen heeft om Sar torius te gronde te richten, zich meester toont van wat moet gebeuren. Sartorius zelf is de man, die eveneens profiteert van de troeven, die hij door de hypotheek van dr. French in handen heeft om de sentimen taliteit van dezen laatste zoodanig te doen verminderen, dat hij met de practijken van Sartorius en Lickcheese mee gaat doen en de woorden uitspreekt, waarop het doek valtik doe mee. Vinden dus de mannelijke rollen, we noemden nog slechts even den naam Hans van Meerten, die 'n kostelijke vertolking van zijn rol gaf, een schitterende uitbeelding, de vrouwelijke hoofdrol, die van de dochter Blanche, was eveneens in goede handen bij Minni Erfmann, die goed de wisselende ge moedsstemmingen weergaf en voor de man nelijke vertolkers een flink tegenspeelster was. Ook de kleinere rollen van den kellner. die steeds op critieke oogenblikken met öe bel luidt en van het kamermeisje waren goed bezet. Het zij ons vergund aan het einde van onze beschouwing een woord van dank te brengen aan den regisseur, die het boven staande tooneelspel tot in de kleinigheden had verzorgd en die de décors zoo aanpas send had gemaakt aan het heele stuk. Wielerwedstrijd. Op het fort Linker R°duit alhier zal morgenmiddag 3 uur een wielerwedstrijd worden gehouden, waaraan 19 renners zul len deelnemen. De ingang naar het wedstrijdterrein is aan den Boschweg. Landbouw-crisis organisatie. De minister van economische zaken heeft benoemd tot lid van de stichting landbouw- Qj-isisorganisatie voor Zeeland C. Kamme- raad te Middelburg. Volksonderwijs. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs onder voor zitterschap van den heer C. Orbaan. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 3 November koos de verga dering den voorzitter, den heer Orbaan, en liet aan het bestuur over een plaatsvervan ger aan te wijzen, als de heer Orbaan on verhoopt niet kan gaan. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot opmerkingen en kreeg de afgevaardigde vry mandaat. Besloten werd in Februari of Maart een propaganda-avond te houden, waarop ds. Westmeijse uit Rotterdam zich zal laten hooren en waarvoor het bestuur van het dilettanten tooneel in principe de medewer king der vereeniging heeft toegezegd. Aan de orde kwam vervolgens het vast stellen van een geheel nieuw reglement, ontworpen en toegelicht door den heer J. W Spinnaay. Deze had voorgesteld, dat de bestuursle den allen in hun functie door de ledenverga dering zullen worden benoemd. De verga dering besloot echter, dat dit alleen het ge val zal zijn met den voorzitter, overigens zullen de bestuursleden de functies onder ling verdeelen. De werkloosheid. Op 31 Augustus stonden in het gebied der districts-arbeidsbeurs te Middelburg, om vattende Walcheren en de beide Bevelanden, 2827 werkzoekenden ingeschreven. Het grootste aantal leverde Middelburg met 921, dan volgden Vlissingen 800, Oost- en West-Souburg 179, Westkapelle 168, Goes 161, Ierseke 96, Amemuiden 81, Kruiningen 47, Koudekerke 38, Domburg 35, Heinkens- zand 30, Ovezande 26, Wissekerke 22, 's- Heerenhoek en Oudelande ieder 21, Hoede- kenskerke 20, Kapelle 17, 's-Heer Arends- kerke en Ellewoutsdijk 14, Baarland en Colijnsplaat 13, Schore 10, Veere en Wemel- dinge 8, Krabbendijke 7, 's-Gravenpolder en Wolphaartsdijk 6, -Kloetinge, Nieuwland, St. Laurens ieder 5, Biggekerke en Serooskerke ieder 4, 's-Heer Abtskerke en Naarle ieder 3, Aagtekerke, Kortgene, Oostkapelle, Ril- land-Bath, Ritthem en Zoutelande ieder 2, Grijpskerke en Meliskerke ieder 1, Borssele, Kats, Kattendijke, Nisse en Vrouwepolder nul. Onderhoud van militaire gebouwen. Op de defensie-begrooting voor 1935 Is 9350 (in 1934 6690) uitgetrokken voor onderhoud en herstelling van militaire ge bouwen en werken te Vlissingen 6325 (in 1934 4840) te Middelburg 885 (als- voor 1934) te Ter Neuzen en Ellewoutsdijk. Restauraties. Het herstel van het stadhuis te Veere is tegenge'vallen, zoodat voorgesteld wordt voor dat doel nog ƒ10.900 extra beschik baar te stellen. Voor restauratie van de R.-Kath. kerk te Hulst is op de Staatsbegrooting voor 1935 uitgetrokken 59.000. De weg dwars door Zuïd-Beveland en Walcheren. De vorige week aanbestede tunnel te Woensdrecht zal gemaakt worden op plm. 225 M. ten N.O. van den tegenwoordigen spoorwegovergang (dus meer in de richting Bergen op Zoom). De trein zal over de tunnel gaan, terwijl het auto-, fiets- en an der verkeer door de tunnel zijn weg zal vinden. Het rijvlak in de tunnel wordt tien meter breed, terwijl de vrije ruimte tusschen de betonwanden 10.70 M. bedraagt. De lengte van de tunnel wordt 13 meter. Daar de spoorlijn omhoog wordt gebracht tot 7.25 M. boven N.A.P., is het noodig, dat de spoorlijn over een lengte van plm. 600 M. geleidelijk verhoogd wordt tot een maxi mum van 1.15 M. Voor de fundeering van deze tunnel zullen 84 achtkante betonpalen ingeheid worden, elk lang 16 M., met een doorsnede van 35 cM. Elk dezer palen is er op berekend dat hij met het respectabele gewicht van 80.000 KG. kan belast worden. Verder is noodig 130.000 KG. ijzer en 350 M3. beton, terwijl een grondverzet van plm. 12.000 M3. zal plaats vinden. 1 Juli 1935 moet deze tunnel worden op geleverd. Als dan ook de nieuwe brug door den Katerspolder zal aangelegd zijn, zal de geheele weg van den Antwerpschesteenweg dwars door Zuid-Beveland en Walcheren naar Vlissingen voltooid zijn. De Nieuwe 1 erk te Delft. Tengevolge van verweering, verzakking, doorroesten van ankers en andere ouder domsgebreken, blijkt de toestand van den Nieuwen Kerkstoren te Delft van dien aard te zijn, dat restauratie van den geheelen toren urgent is. De kosten hiervan zijn op 280.000 geraamd daarin wil het Rijk 140.000 bijdragen, verdeeld over tien jaren. Op de begrooting 1935 komt dus voor dit doel een post voor van 14.000. Examens. Voor het examen als machinist, diploma B zijn geslaagd de heer en G. C. van Blit- terswijk en K. Faase, leerlingen van de De Ruijterschool. Voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond zijn te 's-Gravenhage ge slaagd de heeren A. Duinen te Arnemuiden, lr. Francke te Ter Neuzen, J. A. Geelhoed te Axel. Esperanto. Eeuwen zijn voorbijgegaan, sedert Leib nitz zijn „Dissertatio de arte combinatoria Lipsiae 1666" schreef, en sindsdien heeft het niet aan pogingen ontbroken, een we reldhulptaal te maken. Meer dan honderd ontwerpen zijn bekend, doch verder dan een ontwerp kwam men niet, daar de moeilijkheden zoo goed als on overkomelijk varen. Alleen Volapük heeft eenigen tijd een rol gespeeld, maar het was tenslotte Dr. Za- menhof, die er in geslaagd is het probleem van een internationale hulptaal op te los sen toen hij het Esperanto schiep. Dat dit inderdaad de oplossing is, blijkt uit het feit, dat Esperanto van zijn ver schijning (1887) af, in steeds toenemende mate aangewend wordt in het wereldver keer. Volgens een uitspraak van het Volken- bonds-secretariaat is Esperanto achtmaal gemakkelijker te leeren dan eenige natio nale taal. Leert daarom Esperanto en gij zult on dervinden dat deze schoone taal waarlijk leeft Rechtbank te Middelburg. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de volgende zaken Verboden terugkeer in bewakingsgebied A. L. v. A., 26 jaar, smokkelaar te Clinge, in voorarrest, 6 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest en bevel tot invrijheid stelling. A. R., 19 jaar, werkman te Kemseke (B.), thans in voorarrest, 6 weken gevangenis straf met aftrek voorarrest. Diefstal J. E. C., 27 jaar, arbeider te Driewegen, Biervliet, 14 dagen gevangenis straf. C. R., 40 jaar, arbeider te Biervliet, 14 dagen gevangenisstraf. J. F. K., 27 jaar, J. F. de B., 34 jaar, C. R., 40 jaar en C. J. B., 40 jaar, allen van beroep arbeider en wonende te Biervliet, voor ieder 1 maand gevangenisstraf. Oneerlijke concurrentie O. H. K., 26 jaar, koopman te Goes, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld J. H. W. K., 21 jaar, monteur te Hansweert, 25 boete subs. 10 dagen hech tenis. Oplichting P. B., 56 jaar, werkman te Oost- en West-Souburg, 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk. Diefstal M. v. d. B., 45 jaar, arbeider te Bruinisse, 14 dagen gevangenisstraf. Afpersing A. M. de M., 24 jaar, J. M. de H., 22 jaar, C. P. B., 26 jaar, allen van be roep arbeider en wonende te Biervliet. Voor ieder 3 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Overtreding motor- en rrjwielwet A. B., 34 jaar, koopman te Axel. Vernietiging von nis waarvan hooger beroep, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Ontucht E. v. d. K., 30 jaar, klompen maker te Clinge, vrijspraak. Openbare schennis der eerbaarheid J. P., 58 jaar, werkman te Heinkenszand, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft \Teroordeeld wegens rijdende met een rij wiel niet tijdig verandering van richting aangeven J. J. S., te Middelburg 1 b. s. 1 d. h. 's avonds met een motorrijtuig zonder licht rijden M. K. te Vlissingen j 5 b. s. 5 d. h. fietsen zonder rem F. Z. te Vlissin gen 2 b. s. 2 d.h. dronkenschap op dea openbaren weg bij tweede herhaling J. B. te Middelburg 14 d. h. te Vlissingen op den openbaren weg, binnen de bebouwde kom wateren buiten de daartoe bestemde bakken J. H. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.; te Vlissingen als bestuurder van een motor rijtuig zonder vergunning van Burg. en Weth. op den openbaren weg stoppen tot het inlaten van reizigers Ch. L. te Vlis singen 10 b. s. 10 d. h. De moordaanslag te Tholen. De rechtbank te Breda heeft C. J. J. uit Tholen, tegen wien wegens poging tot dood slag 3 jaar gevangenisstraf was geëischt omdat hij 4 maal zijn revolver op een buur man afvuurde, tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Poging tot doodslag op meisje. Ter zake van poging tot 'doodslag, sub sidiair mishandeling, stond voor de recht bank te 's-Gravenhage terecht een 24-jarige chauffeur-monteur aldaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 22 Maart jl. zrjn gewezen meisje, mej. G., thans gescheiden echtgenoote van B., gepoogd heeft van het leven te berooven, door haar bij de keel te grijpen en daarin zoolang te knijpen, totdat bet meisje op haar gegil door de huisge- nooten was ontzet. Uit de getuigenverklaringen van den va der van het meisje en haarzelf bleek, dat verdachte op dien dag ten huize van. het meisje was gekomen en haar te spreken, had gevraagd. Kort daarop was een woor- denwisseling ontstaan met dit gevolg. Verdachte beweerde, dat zijn meisje hem tegen zijn wil bleef lastig vallen, doch dat nu alle relaties tusschen hen waren ver broken. Het O. M. eischte, met het oog op een omtrent verdachte uitgebracht reclassee- ringsrapport, een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden. Oplichters veroordeeld. De rechtbank te Groningen heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een oplich tersbende, die den hoer W. Waalkens, te Oostwolde, gemeente Midwolda, heeft be trokken in een smokkelzaak van revolvers, waarna zij hem geleidelijk een bedrag van 2300 wisten af te persen en hem in plaats van revolvers vier kisten met steenen thuis bezorgden. Twee personen uit Groningen en uit Win schoten werden overeenkomstig den ei"ch veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar iemand uit 's-Gravenhage tot één jaar gevangenis straf met aftrek van preventief een per soon uit Finsterwolde, de hoofddader, tot één jaar gevangenisstraf mét aftrek van preventief iemand uit Winschoten tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren en opheffing van het bevel tot voorloopige hechtenis. Een nieuw vliegtuig voor Lindbergh. Kolonel Lindbergh heeft een nieuw één persoons Lambert-vliegtuig voor lange-af- .standsvluchten laten, bouw en. Er staat echter nog niets vast omtrent een nieuwe recordvlucht van den trans- atlantischen vlieger. Lindbergh's machine heeft een 145 P.K. watergekoelden Warner- motor, een kruissnelheid van 250 K.M. per uur en een topsnelheid van 300 K.M. per uur en is uitgerust met alle toestellen en inrichtingen, die noodig zijn voor een lange- afstandsvlucht. Het vliegtuig is ingeschreven onder het zelfde nummer (N.R. 211) als de beroemde „Spirit of St. Louis", waarmee Lindbergh voor het eerst den oceaan overgestoken heeft. Door notaris Terpstra te Middelburg is gisteravond in het openbaar verkocht de Gasthuiskerk met een daaraan grenzende woning te Middelburg. Kooper de heer K. J. van Loo aldaar voor 5300. EEN INTERVIEW MET HITLER. Tegenover een bijzonderen correspondent van de „Intransigeant" heeft Hitler in een vraaggesprek bevestigd, van het begin of gestreefd te hebben de atmosfeer tusschen. Frankrijk en Duitschland van vergif te zui veren. Daarom wilde hij een tweezijdige overeenkomst aangaande het Saargebied. Men heeft hem, aldus ging hij voort, tegen geworpen, dat het verdrag van Versailles zich daartegen verzette. Deze tegenwerping heeft hem niet overtuigd. Als Frankrijk en Duitschland nu verklaren het over die kwestie eens te zijn geworden en als de be volking van het Saargebied daarmede ac- coord gaat, zou geen enkele te Genève ver tegenwoordigde natie daartegen iets in te biengen hebben. Wij twijfelen er niet aan of de Saarbevolking zal in haar geheel voor ons stemmen, maar het zou zeker wensche- iijk. geweest zijn met breeden blik tot over- eerstemming te komen. Voor het eerst was dan tusschen de twee landen op een belang rijk punt een accoord bereikt. Op een vraag naar de verstandhouding van Duitschland tot Genève deelde Hitier mede Wij zijn uit den Volkenbond gegaan omdat men ons als een mogendheid van dc:i tweeden rang wilde behandelen. De Fran- schen zouden in onze plaats niet anders gehandeld hebben. Indien ons de volstrekte rechtsgelijkheid verzekerd wordt, zal de vraag, of wij in den Volkenbond terugkee- ren, onderzocht worden. Verder zinspeelde Hitier op de sprekende veranderingen, die zich te Genève schijnen voor te doen. Hij ging voort De ontwikkeling van den toe stand, die is ingetreden door de toelating van nieuwe leden, welke de verwezenlijking van een bijzonder program nastreven, gelijk

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1