DONDERDAG EERSTE BLAD Jk verwacht van mijn toiletzeep... 'No.222' 73e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAK OF VELDE Jr., V'alstraat 53-GO. Vlissingen.Ielef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Me me Kmm'iiaai - Mèamé's GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS dat ze doei wat zij belooft! Daarom verkies ik Palmolive! - ledereen is enthousiast over Palmolive zeep! VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGJNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den gemeen teraad zal niet plaats hebben op den laat- sten Vrijdag van deze maand, doch Vrijdag 5 October. Pe gasvoorzïening. Door Ged. Staten is aan de Provinciale Staten de volgende mededeeling gedaan Aangezien de door de gemeente Vlissin- gen verleende concessie voor de gasvoor- ziening aan de Imperial Continental Gas- Association gevestigd te Londen, eindigt per, 1 Juli 1935, zijn door het bestuur dier gemeente' onderhandelingen met die maat schappij aangeknoopt. Daar partijen niet tot overeenstemming konden geraken, zijn deze onderhandelingen afgebroken en heeft het gemeentebestuur contact gezocht met de N.V. Nederlandsch-Indische Gas-Maatschap- pij, gevestigd te Rotterdam. Met deze ven nootschap werd door het gemeentebestuur overeengekomen omtrent het gezamenlijk oprichten van een N.V. Zeeuwsche Gas- Maatschapprj, welke maatschappij tot doel zou hebben „het gasbedrijf in de gemeente Vlissingen en eventueel in andere Zeeuw sche gemeenten, met alles wat daartoe in den ruimsten zin kan geacht worden te be- hooren, alsmede het deelnemen in andere ondernemingen met soortgelijk of aanver want doel". Tot zoover was de zaak gevor derd toen het desbetreffend besluit van den raad der gemeente Vlissingen aan onze goedkeuring werd onderworpen. Wij zijn toen te rade gegaan of, nu door het op te richten gemengd bedrijf belangen worden nagestreefd, die feitelijk uitgaan boven het belang der gemeente Vlissingen, doordien dat bedrijf eerst in beginsel en waarschijnlijk in de toekomst metterdaad een belangrijk deel van de provincie Zeeland van gas zal willen voorzien, het weiischelijk is dat deze voorziening geheel valt buiten den invloedsfeer van het provinciaal be stuur. Daarnevens is de vraag gerezen of, gegeven de in sommige gevallen elders reeds bestaande te sterk toegespitste con currentiestrijd tusschen de electriciteits- en gasvoorziening, het provinciaal belang niet vordert de gasvoorziening binnen den kring der provinciale bemoeiing te trekken, te meer nu de gasvoorziening hoe langer hoe meer van een gemeentelijk tot een streekbe- lang wordt. Wij hebben gemeend deze vraag in bevestigenden zin te moeten beantwoor den, waarna wij hebben overwogen op welke wijze deze nieuwe provinciale taak zou moe ten en kunnen worden verricht. Het spreekt van zelf dat wij daarbij niet vrij waren om den in theoretischen zin meest gewenschten vorm van uitoefening van de nieuwe taak te kiezen. Anders dan bij de electriciteitsvoorziening, waarbij men te doen had met een vrij jong bedrijf, be staat de gasvoorziening reeds tientallen van jaren. In het algemeen zal hetgeen in het verleden, ook wat den vorm betreft, is ge groeid, van invloed zijn op de wijze waarop die taak moet worden aangevat. En wel zeer concreet dienden wij rekening te hou den met de tot stand gekomen samenwer king tusschen de gemeente Vlissingen en de N.V. Nederlandsch-Indische Gas-Maat- schappij. Na rijp beraad scheen ons de eeni- ge mogelijkheid om te trachten de provincie in de te stichten N.V. Zeeuwsche Gas- Maatschappij de positie te doen innemen, die door de tot overeenstemming gekomen partijen was toegedacht aan de gemeente Vlissingen. Daartoe zijn, onder uitdrukke lijk voorbehoud van de goedkeuring van de Staten en van de Kroon, door ons onderhan delingen aangeknoopt met het gemeentebe stuur van Vlissingen en met de N.V. Neder landsch-Indische Gas-Maatschappij. Het re sultaat daarvan is dat wij met beiden in be ginsel tot overeenstemming zijn gekomen. Omtrent de uitwerking van het overeenge- komene zijn de onderhandelingen nog gaan de. Binnen afzienbaren tijd hopen wij in staat te zijn den uitslag daarvan in een voorstel aan de Staten te kunnen belicha men. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat, worden deze voorstellen aanvaard, door de provincie zal worden deelgenomen in het maatschappelijk kapitaal van een op te richten N.V. Zeeuwsche Gas-Maatschappij voor 3/5 gedeelte van dat kapitaal. Een ge ring gedeelte hiervan zal aan Vlissingen worden afgestaan. Het resteerende deel van het kapitaal zal worden genomen door de N.V. Nederlandsch-Indische Gas-Maat schappij. Wij hebben verder ten behoeve van de provincie een naastingsrecht bedon gen voor de aandeelen, welke door de laatstgemelde Maatschappij zullen worden genomen. Wat de met het gemeentebestuur van Vlissingen te treffen overeenkomst aan gaat diende uiteraard aan deze gemeente een schadeloosstelling voor het derven van •zeer reëele winstmogelijkheden te worden bepaald. Ten einde te voorkomen, dat de leden der Staten, ondanks de door ons mede uit defe rentie jegens hen betrachte geheimhouding, bij geruchte omtrent het vorenstaande iets zouden vernemen, hebben wij gemeend, hoe zeer de bijzonderheden van deze materie thans nog niet vaststaan, de vorenvermelde mededeeling te moeten doen. GeBeTe. Gemeenschappelijk Belang Tentoonstelling. Zooals reeds gemeld werd zal in de blau we, oranje, groote zaal en het naar zee uit- loopende g-edeelte' vait het Grand Hotel Bri tannia door de vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" een tentoonstelling worden georganiseerd. De belangstelling van fabrikanten, leve ranciers :en den zelfstandigen winkelier is van dien aard, dat binnen den gestelden termijn de beschikbare ruimte totaal was verhuurd. Als de voorteekenen dus niet bedriegen dan belooft deze tentoonstelling, die van Donderdag 25 tot en met Maandag 29 Octo ber a.s. zal gehouden worden, een groot succes te worden. De commissie is voornemens aan deze tentoonstelling verschillende attracties te verbinden door o.a. het gebouw aan de land zijde geheel electrisch te verlichten, terwijl binnen diverse artisten hun medewerking zullen verleenen. Dit is de eerste tentoonstelling te Vlissin gen die door de vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" zelf wordt ter hand genomen en zij heeft niet de bedoeling om daarmede winst te maken, maar speciaal reclame te maken voor het koopen bij den midden stand. De middenstand heeft in de huidige maatschappij een taak te vervullen en dient deze taak zeer gewichtig op te vatten, niet door uit te kijken om zoo groot mogelijke winst te maken, maar om zijn plaats als schakel tusschen fabrikant en verbruiker te kunnen handhaven. Dit kan alleen de middenstander die verkoopt tegen de laag ste prijzen, omdat ook de verbruiker zijn inkomsten steeds ziet verminderen. De mid denstander, die zulks niet begrijpt, is on herroepelijk gedoemd te verdwijnen. In het jaar 1926 heeft ook de zgn. Vlis- singsche Algemeene Middenstands-Industrie Tentoonstelling plaats gehad en toen werd door den ondernemer een commissie uit de standhouders benoemd. Deze commissie, waarvan er thans ook twee heeren zitting hebben in de commissie voor de a.s. ten toonstelling, heeft toen plotseling moeten ingrijpen omdat het anders zeer waarschijn lijk mis was geloopen, hetgeen toen niet het geval is geweest en zelfs een zeer groot succes is geworden. Na de toenmaals opgedane ervaring werd direct besloten alleen dan weer pas een ten toonstelling te organiseeren indien niet het persoonlijk belang van den organisator zou worden gediend. De middenstand is gedoemd om te ver dwijnen, wordt beweerd en zoo zal het ook zijn als hij zich niet krachtig organiseert, want de enkeling vermag niets alleen door eendrachtige samenwerking, met waardee ring van ieders principe, kunnen zij die plaats in de maatschappij behouden waarop zij recht hebben. Zij hebben groot belang bij veel arbeid onder alle lagen der bevolking, een goed betaalde arbeidersklasse is ook hun belang. De vereeniging „Ge ieenschappelijk Be lang" is voornemens op de GeBeTe zelf ook met een stand voor den dag te komen en zij hoopt u allen daar zooveel mogelijk te ontvangen en een deel van haar bescheiden werk te toonen. De toegangsprijs zal zoo laag mogelijk worden gesteld, zoodat het voor niemand een bezwaar zal zijn de tentoonstelling te bezoeken. Alzoo hoopt „Gemeenschappelijk Belang" ook een steentje te kunnen bijdragen om Vlissingen als woonstad aantrekkelijk te maken. Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Op de een dézer dagen gehouden be stuursvergadering werd het voorloopig programma voor het komende winterseizoen vastgesteld, hetwelk binnenkort aan het oordeel der leden zal worden onderworpen. In verband met de herdenking van den 10 jaar geleden gestorven tooneelschrijver en literator Herman Heijermans, zal met een opvoering van één zijner stukken, „de Opgaande Zon" dit feit worden herdacht. Onderhandelingen worden gevoerd over het optreden van het Politiek Cabaret „de Notenkraker", aan welk cabaret schrijvers als A. M. de Jong, Piet Bakker, Arie Pley- sier en Willem van Iepenaal hun namen hebben verbonden en waarvoor de decors door George van Raemsdonk, Albert Hahn, Funcke Kupper en Han van Dalen werden ontworpen, terwijl de regie van het spel berust in handen van Ru Mulder. Verdere plannen op tooneel-gebied zullen nader worden overwogen. Aan lezingen door bekende persoonlijkheden is ook in dit programma de noodige aandacht besteed. Een paar goede filmavonden zullen wor den voorbereid. Een arbeiders-avondschool, welke reeds twee jaar werkt, zal ook dezen winter wor den voortgezet. Het definitief programma zal voor den aanvang van het seizoen in ruime mate worden verspreid. V reemdelingen. Hoewel het seizoen als afgeloopen kan worden beschouwd, en het weer zeer ongun stig was, kwamen heden met de provinciale booten nog 425 bezoekers van de Belgische badplaatsen mede, terwijl 25 auto's werden overgezet. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Van de openingsplechtigheid der Staten- Generaal hebben wij een mooie collectie fo to's ontvangen, w.o. het voorlezen van de Troonrede door H.M. de Koningin met naast haar H.K.H. Prinses Juliana. Het ern stige autobus-ongeluk nabij Noordwijker- hout. In een tuin aan de Eerste Keuche- niusstraat te Amsterdam staan twee serin- genboomen voor de tweede maal in bloei, iets dat zelden voorkomt. De voorberei dingen voor de luchtvaart-tentoonstelling welke morgen op het Malieveld te 's-Gra- venhage wordt geopend. Provinciale schietwedstrijd Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland. Uitslagen van den provincialen schietwed strijd van de Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland, gehouden 8 en 15 September 1934, op de militaire schietbanen te Vlissingen. Korpsbaan, eerste afdeeling. Klasse Veteranen 1. Burgerwacht Vrouwepol de» (medaille Commissaris der Koningin in Zee land) 254 punten, 143.2 sec. 2. Burger wacht Goes 252 p. 137.5 sec. Klasse A 1. Burgerwacht Nisse 240 p. 133.8 sec. (medaille inspecteur der Burger wachten en den zilv. Bondsbeker, die thans in het blijvend bezit dezer B.W. is geko men) 2. Burgerwacht Middelburg 229 p. 143.2 sec. Klasse B 1. Burgerwacht Nisse 248 p. 181.8 sec. (medaille burgemeester van Vlis singen) 2. Burgerwacht Middelburg 244 p. 169.8 sec. 3. Burgerwacht Oost- en West- Souburg 236 p. 172.1 sec. Klasse C 1. Burgerwacht Ritthem (me daille D. L. H. van Raalte, lid van het hoofdbestuur) 250 p. 212.9 sec. 2. Burger wacht Nisse 238 p. 188 sec.; 3. Burgerwacht Waarde 197 p. 217.5 sec. Idem, tweede afdeeling. Klasse B 1. Bur gerwacht, 's Heer Hendrikskinderen, 222 p. 165.2 sec. Klasse C 1. Burgerwacht Meliskerke 246 p. 215.5 sec. 2. Burgerwacht 's-Gravenpoi- der 231 p. 238.5 sec. C XI (Kringen) 1. Kring „Zuid-Beve land" 245 p. 127.2 sec. Hoogste Korpsschutters, le afdeeling Klasse Veteranen P. Brasser, Vrouwepol der 55 p. in 30 sec. Klasse A P. Klooster man, Nisse 56 p. in 24 sec. Klasse B J. Wielemaker, Wemeldinge 56 p. in 37 sec. Klasse C A. W. Osté, Ritthem 57 p. in 42 sec. C XI (kringen) Joh. Fierloos, Kloe- tinge 58 p. in 27 sec. (med. van den heer D. L. H. van Raalte). Er is geen sprake van zelfbedrog als ik constateer dat het schuim van Palmolive „anders" is: zacht en fluweelachtig. Ook U zult voelen hoe het Uw poriën binnendringt en grondig reinigt. Voor Uw bad zult U stellig ook Palmolive verkiezen! Idem, 2e afdeeling Klasse B S. Dekker Czn., 's Heer Hendrikskinderen 48 p. in 40 sec. Klasse C P. de Korte, Meliskerke 55 p. in 49 sec. Personeele Baan, categorie Veteranen/A I. P. Kloosterman, Nisse 56 p. 24 sec. 2. .r. Verhage, Midddelburg 55 p. 28 sec. 3. P. Brasser, Vrouwepolder 55 p. 30 sec. 4. G. Duindam, Kruiningen 54 p. 26 sec. 8 l.s. 5. Bos, Nisse 54 p. 26 sec. 6 l.s. 6. C. van den Broeke, Vlissingen 54 p. 29.6 sec. 7. Jac. Duvekot, Vrouwepolder 53 p. 26.4 sec. 8. J. W. de Jager, Ierseke 53 p. 27 sec. 9. A. van Koevcringe, Waarde 52 p. 24.2 sec. 10. Jac. van Zweeden, Goes 52 p. 28 sec. II. J. Rouw, Goes 52 p. 28.8 sec. 12. N. Fierloos, Goes 52 p. 29.4 sec. 13. P. Droó- gers, Goes 51 p. 25.2 sec. 14. C. J. Bos, Nisse 51 p. 27.8 sec. Idem, categorie B/C 1. A. W. Osté, Rit them 57 p. 42 sec. 2. J. Wielemaker, We meldinge 56 p. 37 sec. 3. P. de Korte, Meliskerke 55 p. 49 sec. 4. P. C. Vette, Nisse 55 p. 35.1 sec. 5. J. H. Vink, Ritthem 55 p. 38 sec. 6. J. Matthijsse, Nisse 54 p. 38 sec. 7. A. Zonnevylle, Nisse 54 p. 40 sec. 8. P. Bosman, Nisse 53 p. 33.4 sec. 9. J. Koole Jzn., Vlissingen 53 p. 34 sec. 10. L. Vlieger, Meliskerke 53 p. 37.5 sec. 11. J. M. Hengsdijk, Nisse 53 p. 38 sec. 12. M. K. van Liere, 's-Gravenpolder 53 p. 44 sec. 13. J. de Rijk, Baarland 53 p. 47.5 sec. 14. N. Otte, Nisse 52 p. 34 sec. 15. I. S. Blokpoel, Middelburg 52 p. 35.8 sec. 16. H. A. Polvliet, Middelburg 52 p. 36 sec. 17. J. van den Brink, Vlissingen 52 p. 37.5 sec. 18. A. Bom, Ierseke 52 p. 38,5 sec. 19. D. Polderman, Ritthem 52 p. 46.5 sec. 20. A. de Korte, Medskerke 52 p. 47.5 sec. Vaste Baan, 200 Meter, max. 90 punten 1. J. Kole, Waarde 81 p. 2. P. Klooster man, Nisse 80 p. 3. j. M. Drijgers, 's Heer Abtskerke 79 p. 4. Jac. Duvekot, Vrouwe polder 78 p. 5. M. Bos, Nisse 78 p. 6. C* C. de Zeeuw, Wemeldinge 78 p. 7. J. Non- nekes, Vlissingen 77 p. 8. P. Brasser, Vrouwepolder 74 p. 9. S. Blok, Kortgene 74 p. 10. A. Keulse, Kruiningen 73 p. 11. G. Schardus, Ierseke 73 p. 12. J. J. Fraan- je, Kruiningen 73 p. 13. J. C. Sturm, Vrou wepolder 71 p. 14. J. de Looff, Kortgene 70 p. 15. P. Wondergem, Kruiningen 70 p. 16. A. Kosten Hzn., Wemeldinge 69 p. 17. P. Schoe, Vrouwepolder 69 p. 18. C. van den Broeke, Vlissingen 68 p. Geluksbaan 1. H. Kievit, Vlissingen 472 p. 2. G. Schardus, Ierseke 472 p. (loten) 3. P. de Korte, Meliskerke 459 p. 4. J. M< van der Hiele, Nisse 459 p. (loten) 5. J. Wiejemaker, Wemeldinge 458 p. 6. M* Janse, Nisse 454 p. 7. A. J. Jacobsen, Me liskerke 449 p. 8. J. Kloosterman, s' Heer Hendrikskinderen 449 p. 9. J. C. Bos, Nisse 449 p. (loten) 10. A. Karelse, Kruiningen 447 p. Uitslag Vrije-Baanwedstrijd. Baan 100 Meter (max. 90 punten): 1. Jac. Duvekot, Vrouwepolder 90 p., steunseries 4/30; 2. P. Brasser, Vrouwepolder 90 p. 3/30; 3. M. Bos, Nisse 90 p. 1/30 4. P. Schoc, Vrouwepolder 89 p. 4/29 5. C. van Belzen, Vlissingen 89 p. 6/28 6. P. Kloosterman, Nisse 89 p. 3/28 3/27 1/26 7. A. van Koe- veringe, Waarde 89 p. 3/28 3/27 1/20 1/ZG 8. J. M. Drijgers, 's Heer Abtskerke 88 p. 3/29 9. A. Geldof, Middelburg 88 p. 2/29 10. P. Wondergem, Kruiningen 88 p. 2/28. Baan 200 Meter (max. 60 punten) 1. S. Blok, Kortgene 59 p. 2. J. de Looff, Kort gene 58 p.3. Jac. Duvekot, Vrouwepolder

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1