1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 331 72e Jastsrgjarag. 1934 WOEMSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Wilstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 19 SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS Jölst vo©r Vrouwen I AKKER.CACHET5 SPORT VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRijSVan 15 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen yiieutoe Kisimï@®s - s ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. ONS WEEKPRAATJE Over plicht en trouw als buitengewone eigen schappen. Een dezer dagen stond voor de rechtbank te Roermond een ontvanger der directe be lastingen terecht wegens verduistering. Deze behoorlijk gesalarieerde ambtenaar werd beschuldigd een bedrag van ongeveer 10.000 te hebben verdonkeremaand en de Officier van Justitie eischte deswege 2 y2 jaar gevangenisstraf tegen hem. Tot zóóver is het geval helaas min of meer „gewoon". We willen niet zeggen, dat alle ontvangers en bedienaars van an dere vertrouwensposten zich vergrijpen aan het bezit van de gemeenschap of van een vertrouwensvolle clientèle, maar wel is het een feit geworden, dat het aantal fraudeurs onder deze categorie in de laatste jaren zóódanig is gegroeid, dat men, de krant le zende, keer op keer op de berechtingszaken van dit soort stuit en den fraudeerenden ambtenaar niet langer als een rara avis heeft leeren beschouwen. We zouden dan ook geen aanleiding heb ben gevonden om nader op het geval van den bovenbedoelden ontvanger in te gaan, hadde ons niet een merkwaardigheid getrof fen in het pleidooi van 's mans verdediger. We lezen van hem „Verder wees pleiter er nog op, hoe ver dachte steeds bekend heeft gestaan als „een plichtsgetrouw ambtenaar, die zelfs „eenmaal een gratificatie van 1500 had „gekregen, omdat hij weerstand had ge- doden aan een aan hem gedaan aanbod „van smokkelaars, die langs zijn kantoor „moesten passeeren." Dus de pleiter deelde den rechters me de, dat de thans verdachte steeds als een plichtsgetrouw ambtenaar heeft bekend ge staan Over deze woorden hebben we ons ver baasd en we kunnen ons voorstellen, dat ook de rechtbank een oogenblik perplex moet zijn geweest. Is het een bijzonderheid, zoo vragen we ons af, dat een ambtenaar als plichtsgetrouw bekend staat? Zoo ja, als hoedanig staan de overige dan bekend? Uit wat de verdediger verder mededeelde, kwam bij ons de vrees op, dat het oordeel der overheid over haar ambtenaren niet erg gunstig kan zijn en dat blijkt o.i. ook uit de houding, welke zij tegenover gebleken trouw aanneemt. De ambtenaar, die voor zijn werk wordt gesalarieerd, blijkt voor zyn trouw nog eens extra financieel te worden beloond. Deze verdachte, die niets deed dan zijn plicht, toen hij een poging tot omkoopen afwees, werd voor het nakomen van zijn plicht met een premie van 1500 gld. beloond en de verdediger van den man vindt dat ééne staaltje van beroepstrouw zóó mooi, dat hij het thans nog als een mo tief zou willen laten gelden om dien trou- v.en ambtenaar ook nog het stelen van 10.000 gld. te vergeven en hem 2jaar ge vangenisstraf kwijt te schelden We vinden het treurig, dat zich tegen woordig zoovele blijken van ontrouw voor doen, maar het slechtste middel om die on deugd tegen te gaan, is het beloonen van wat'als plicht moet worden aangemerkt. Het nakomen van plichten moet niet als iets prijzenswaardig worden beschouwd het nakomen van plichten mag worden ver wacht en geëischt, zonder meer. Het moet als gewoon en normaal worden beoordeeld. Om het nakomen van plichten te mogen verwachten, daartoe schenkt de werkgever den werknemer zijn vertrouwen en daarvoor betaalt hij hem tenslotte ook. Wanneer iemand een ambtenaar poogt om te koopen, dan meldt 'n ambtenaar dat aan zijn superieuren, omdat zulks tot zijn ambtelijke plichten behoort. Gaat de over heid zoo iets extra-honoreeren of beloonen, dan bevordert ze daarmee, dat de ambte naar een volgenden keer zijn plicht niet meer zal nakomen, als hij om een of andere reden kan vermoeden, dat er geen extra-be- looning zal volgen. We maken door zulk stelsel van beloonen bovendien maatschappelijke kwallen van de werknemers, die voortdurend bij hun supe rieuren staan te flikflooien eigen deug den ophemelend en anderen vaak neerha lend hengelend naar een douceurtje of een extra-belooning. Het 70.000e bad. Het record-cijfer der gebruikte baden tij dens het seizoen 1933 n.l. 63.291, werd dit jaar, nog ruim een week voor het sluiten aanmerkelijk verbeterd. Op 18 Septem ber werd het 70.000e bad gebruikt en wel licht zou het nog één of twee dagen eerder zijn gekomen, wanneer het onweer van Za terdagavond de temperatuur niet zooveel had doen dalen. De gelukkige van gistermid dag was een Vlissingsche jongen, Jaap Meijer, leerling van de Vlissingsche H.B.S. Toen hij de controle gepasseerd was, werd hij door den chef van het badbedrijf, den heer Verharen, naar de, op de gebruike lijke wijze doch nu om het hooge cijfer iets feestelijker versierde cabine ge bracht. Nadat hij zich had verkleed, werd hem door den burgemeester verzocht een keus te maken uit een schitterende collectie cadeautjes. Deze viel op een armbandhorlo ge, waarin nog een inscriptie zal worden geplaatst. Alsnu nam de heer C. A. van Woelderen het woord om te wijzen op het zeer bijzon dere getal 70.000, dat betrekkelijk zoo laat in het seizoen hier mocht genoemd worden. Hij wees er op, dat de andere stranden nu reeds vrij verlaten en eenzaam liggen, wat hij meende te mogen verklaren uit de lig ging van ons strand naar het Zuiden, waar door 't mogelijk is in 't voorjaar en in den nazomer gebruik van het bad te maken. Hij mocht zich gelukkig prijzen, dat 't hier niet als elders in dalende doch in stijgende lijn ging. Hij verheugde zich, dat het cijfer hier zoo hoog was, maar nog meer dat de per soon, die ditmaal zoo fortuinlijk is geweest, een Vlissingsche bader is, waarmee hij Jaap Meijer dan ook gelukwenschte. Ook feliciteerde hij den chef van het bad bedrijf, met het feit, dat hij reeds in het eerste jaar zoo'n groot aantal baden mocht boeken. Na het maken van een opname was de viering van dit heugelijke feit afgeloopen. Het personeel van de gasfabriek. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Personeel in Overheids dienst schrijft aan „het Volk" De vertegenwoordiger van de Imperial Continental Gas Association te Vlissingen heeft van het tegen 1 November ontslagen personeel der gasfabriek aldaar instemming gevraagd met en onderteekening van de verklaring, dat de nieuwe Zeeuwsche Gas maatschappij behalve de lusten ook de mo- reele verplichtingen ten aanzien van de ar beidsvoorwaarden, pensioenrechten en aan spraken als lasten behoorde over te nemen. Deze vertegenwoordiger deelde ook mede, dat de Imperial bij de onderhandelingen met de gemeente en 'de Nederlandsch Indische Gasmaatschappij van dit standpunt mede- deeling had gedaan. Het personeel heeft echter op aanraden van den Nederlandschen Bond van Perso neel in Overheidsdienst de vérklaring niet onderteekend, maar een andere verklaring doen toekomen, waarin het mededeelde, dat het zich uitdrukkelijk alle rechten op ouaer- doms-, invaliditeits-, weduwen- en weezen- pensioen, respectievelijk uitgesteld ouder domspensioen en behoud van uitzicht op in validiteits-, weduwen- en weezenpensioen voorbehield, zoolang daarin niet zou zijn voorzien door de nieuwe combinatie, die na 1 November 1934 gaat optreden. Naar aanleiding van deze door het perso neel onderteekende verklaring aan den ver tegenwoordiger van de Imperial Continental Gas Association deelde deze opnieuw aan het personeel mede, dat de Engelsche maat schappij geenerlei verplichtingen ten aan zien van de pensioenrec3:ten en pensioen aanspraken, of welke andere verplichtingen ook, heeft of erkent en tegen haar geene der rechten, welke het personeel voorbe houdt, kan worden uitgeoefend, dewijl deze tegenover de maatschappij niet bestaan, zoodat, ook al mocht een nieuwe gasmaat schappij deze rechten en aanspraken niet overnemen, of geen pensioenregeling van welken aard ook voor het personeel invoe ren, het personeel daaraan toch geenerlei rechten tegenover de Imperial kan ontlee- nen. Door deze verklaring is nog sterker ko men vast te staan, op welke ernstige wijze het personeel aan de gasfabriek het slacht offer gaat worden van de transactie tus- schen de gemeente en de .Indische Gas maatschappij. Al zal de Nederlandsche Bond van Personeel in Overheidsdienst nog al het mogelijke doen het bestuur van de Engel sche maatschappij tot andere gedachten te brengen, deze laatste mededeeling van den vertegenwoordiger van cle Imperial moge zeker aanleiding zijn bij het verleenen van concessie aan de nieuwe maatschappij de pensioenrechten en pensioenaanspraken van het personeel volledig te beschermen. Beiaard-concert. Hedenavond van 8 tot 9 uur geeft de heer J. Kwist het laatste zomeravond-con cert in dit seizoen op het carillon der St. Jacobstoren. Programma: „Een scheepje" Viotta „Stug" Cs Wettig Weissenborn „Kleine Studie" P. Zilcher „Ave Vorum" Mozart „Menuett" J. S. Bach „Bourrée" J. S. Bach „Menuett" J. S. Bach „Fuga" Handel „Het liedje van den Beiaardier", Emiél Hullebroeck „Lapper Krispijn"...Emiél Hullebroeck Allegretto ScherzandoHondrock „In my Dream-garden" C. Rayners „Herfstliedje" C. M. von Weber „De Herder", J. Worp „Aan den Nacht" Concert Bellamypark. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Donderdag 20 September, 's avonds 8 uur, een concert in de tent in het Bellamypark, aanvang 8 uur. Programma: 1. „United Flags", marsch,... Max Gabriël 2. „Les Dragons des Villars", ouverture, A. Maillart 3. „In lauschiger Nacht", walzerC. M. Ziehrer 4. „Les Contes d'Hoffmann", fantaisie, Jac. Offenbach 5. „Berlin wie es weint und lacht", ouverture A. Conradi 6. „Czardas No. 1" G. Michiels 7. Oud-Holl. Boerendansen W. F. Siep 8. „Voorheen en thans", potpourri, arr. C. G. Govaarts 9. Finale. Tijdelijke assistente Openbare Leeszaal. Tot tijdelijk assistente aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier, wegens het vertrek van mej. G. van Deinse naar 's-Gra- venhage, is benoemd mej. J. Minnaar te Kruiningen. Deze benoeming is van kracht tot de functie van directrice zal zijn vervuld. C. K. W. O. Dinsdag 25 en Woensdag 26 September a.s. zal de vereeniging C.K.W.O. haar win terseizoen openen, door haar leden een mu ziekavond aan te bieden. Het bestuur was zoo gelukkig zich de medewerking te verzekeren van den heer Jaap Stotijn, den bekenden hoboïst, en diens familie, benevens van mevr. W. van Doomvan Lookeren Campagne, zeker ook geen onbekende in onze omgeving. Dat het bestuur er steeds naar streeft, haar leden het beste van het beste te geven toont zij ook nu weer en de namen der me dewerkers waarborgen dit. Voor verdere mededeelingen verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit nummer van ons blad. Verplaatsing recherche-vaartuig. Het recherche-vaartuig „Albatros" wordt met 1 October verplaatst van Hansweert naar Vlissingen. MIDDELBURG Oude graven te Middelburg. Men schrijft aan de „N.R.Ct." Bij werkzaamheden op het terrein van het Schuttershof van Sint Sebastiaan, waar een nieuwe zaal zal worden gebouwd en waar voor 1574 het klooster der Augustij nen heeft gestaan, heeft men drie merk waardige graven ontbloot. Ze zijn gemetseld vah middelsoort moppen een ervan is af gedekt door een nokvormige constructie van hetzelfde materiaal, de beide andere zijn meer plat. De eerste, inwendig lang 2.50 M„ breed 77 cM. en hoog 87 cM., schijnt twee kisten te hebben bevat, die op drie in de muren aangebrachte ijzeren staven rustten; de wanden waren gekalkt en lichtgeel ge kleurd, terwijl in het midden van elk dier wanden een uitmuntend geconserveerd priesterkruis was aangebracht. Deze vondst is een belangrijke aanvulling van die, welke eenige jaren geleden te Waarde is gedaan (zie Archief Zeeuwsch Genootschap 1930 p. VII vlg.), waar echter geen fresco werd aangetroffen en de afdekking ontbrak. Zij dateeren uiteraard van voor 1574, toen het klooster werd opgeheven vermoedelijk dateeren zij uit de vijftiende eeuw. Een der korte wanden zal naar het mu seum van het Zeeuwsch Genootschap wor den overgebracht ter aanvulling van het daar opgestelde graf uit Waarde. Poging tot inbraak. De directie van de Zeeuwsche Confectie fabriek te Middelburg hoorde des avonds iemand op het dak loopen en pogingen doen de achterdeur te openen. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde niet tot aanhou ding. Wel moet gebleken zijn, dat men hier met een poging tot inbraak te doen had. Verduistering. De politie te Middelburg heeft proces ver baal opgemaakt tegen een loopjongen, die geld verduisterde ten nadeele van zijn patroon. Aanranding. Een inwoonster van Middelburg is op den Poelendalesingel aangesproken door eeu man, die minder goede bedoelingen bleek *e hebben. De aangerande heeft op duidelijk? wijze den man aan. zijn verstand gebraclV, dat hij moest maken weg te komen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een benoeming. De heer J. Anker te Oost- en West-Sou burg, volontair op de gemeente-secretarie te Ritthem is benoemd tot klerk op de pro vinciale griffie van Friesland te Leeuwar den. HANSWEERT Een schipper verdronken. Hedenmorgen is te Hansweert door het motorschip „Pieternella" binnengebracht het motorschip „Dina" van schipper P. Goe- seye van Gouderak. Genoemd motorschip was vanmorgen van Hansweert vertrokken met aan boord een grooten deklast stroo in pakken, welke deklast naar België werd vervoerd. Doordat de deklast ging schuiven en over boord viel geraakte de schipper, zijn vrouw en de knecht in de Westerschelde. De vrouw en de knecht wisten zich in de roei boot te redden. De schipper is evenwel ver dronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. BRESKENS Binnenvaart Visscherijschool. Dezer dagen had een vergadering plaats van de Commissie van Toezicht van de Binnenvaart Visscherijschool te Breskens. Bovendien waren aanwezig de heeren De Jongh, directeur van het onderwijsfonds en Ter Meulen, directeur der school. Na eenige bespreking en toelichting door de heeren De Jongh en Ter Meulen werd naar de „Bresk. Courant" meldt, besloten bij voldoende deelname, aan de school te verbinden een opleiding voor het theore tisch gedeelte van het diploma voor de kleine vaart en van het diploma voor stuur man op zeevisschersvaartuigen. Aan die genen, die niet aan den vereischten vaartijd zouden kunnen voldoen, zou voorloopig een schooldiploma kunnen worden verstrekt dat voor hen in ieder geval meerdere mogelijk heden zou kunnen openen. In verband hier mede vestigde de heer De Jongh er de aan dacht op dat binnenkort een wijziging in de wet op deze diploma's te verwachten Autobusdiensten. Beschikkende op het beroep, ingesteld door J. Wauters, autobusdienstondememer te Hulst, tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Zeeland van 29 December 1933, waarbij aan de N.V. stoomtram Hulst Walsoorden vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Sint Janssteen en Hulst' en Wals oorden is bij Kon. besluit met handhaving voor het overige van het bestreden besluit zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette lijden Volgens recept von Apotheker Dumont. 'X "AKKERTJES" van Ge-L Staten van Zeeland van, 29 De cember 1933 bepaald, dat de daarin voorko mende bepaling sub III zal luiden als volgt: dat het aan de onderneemster verboden is rijdende in de richting naar Sint Janssteen, van de Noordelijke grens van Hulst af en verder reizigers in de autobussen op te ne men, en, rijdende in de richting naar Wals oorden, reizigers voor vervoer niet verder dan de Noordelijke grens van Hulst in de autobussen op te nemen. RECHTSZAKEN Het drama in de Boomstraat te Amsterdam. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde den 36-jarigen arbeider E., die in den nacht van 29 op 30 September den kas telein Arts in de Boomstraat heeft neer geschoten, wegens zware mishandeling tot een gevangenisstraf van 4 jaar. Deze man was door de rechtbank wegens mishandeling, den dood ten gevolge heb bende veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf. Zoowel de officier van justitie als ae verdachte die beweerde dat de revolver pér ongeluk was afgegaan, waren van dit von nis in beroep gekomen. Na een uitvoerig onderzoek eischte do procureur-generaal weer 6 jaar, nu echtef wegens doodslag. Het Hof verklaarde in zijn uitspraak, niet bewezen te achten, dat verdachte den kas telein opzettelijk van het leven heeft be roofd, en evenmin dat de kastelein op de wijze, als in de -dagvaarding vermeld, ten gevolge van het schot is overleden. Ander zijds verwierp het Hof verdachtes verweer, als zou de revolver per ongeluk door een slag van den kastelein tegen verdachtes hand zijn afgegaan. Het Hof verklaarde derhalve slechts be wezen de zware mishandeling, zonder de toevoeging „den dood ten gevolge hebbend" en verminderde dienovereenkomstig de straf, die de rechtbank had opgelegd met twee jaar. Ondermijning van de krijgstucht. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Bosch stond gisteren terecht een dienst plichtig soldaat bij het regiment genietroe pen te Utrecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij opruiende taal zou hebben gesproken in de kazerne over het voorgevallene op „De Zeven Provinciën" en de relletjes in de Jor- daan. O.a. zou hij ten aanzien van deze on geregeldheden hebben gezegd dat de solda ten moesten weigeren om te schieten. Verdachte verklaarde, zich van het hem ten laste gelegde niet bewust te zijn. Hij was pas in dienst en had nog geen ervaring ten aanzien van de krijgstucht. Hij maakte zich over de relletjes wat zenuwachtig, om dat zijn ouders in de Jordaan wonen. De auditeur-militair vroeg tegen ver dachte vijf maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Het vonnis luidde tien maanden gevan genisstraf met ontslag uit den dienst. VOETBAL: De eerste Zondag van de nieuwe compe titie bracht ideaal voetbalweer met als ge volg een volledig afgewerkt program. Vlissingen zette de competitie op uitste kende wijze in door uit Breda een verdiende overwinning mee naai- huis te brengen. Dat geeft moed voor de toekomst. Zooals verwacht werd, had Middelburg te Roosendaal met Alliance weinig moeite en klopte de Brabanders. Zeelandia maakte een zeer goed debuut iö de 2e klasse door haar eersten wedstrijd te winnen. Deze nederlaag zal den T.S.C.'ers wel tegengevallen zijn. Ook zij hadden niet gedacht, dat Zeelandia in haar eersten wed strijd tot zulk een prestatie in staat zou zijn. Ter Neuzen klopte thuis De Baronie, zij het op het kantje af en met een protest der Bredanaars tegen één der doelpunten.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1