500 300 25 Opening van de SCaten-GeneraaL 72e Jaargang 1934 ÖMSDAÖ Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Ielef.IO. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen TROONREDE. N0.220 ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct, p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens- j. lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De Wandelpier aan het Vlissingsche badstrand en de ontworpen overbrugging van het z.g. haventje van Meijer. Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste Biad. He drukte in de binnenstad. In den traditioneelen stoet heeft de Ko ningin zich hedenmiddag, vergezeld van Prinses Juliana naar het Binnenhof bege ven, ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Om dit reeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, waren weder talloozen uit alle oorden des lands naar de residentie getrok ken, zoodat reeds in den vroegen morgen de straten een levendigen aanblik vertoon den. De stad was in vlaggentooi niet al leen van de openbare gebouwen van rijk en gemeente wapperde de driekleur, maar ook vele particuliere woningen en winkels speciaal in de binnenstad, hadden de vlag uitgestoken. Een heerlijk Septemberweer begunstigde deze jaarlijksche gebeurtenis. Er heerscht een drukte in de stad als nog nooit bij een dergelijke plechtigheid is waargenomen. Van den vroegen morgen af wordt de stad als het ware overstroomd. Tientallen extra treinen en een onnoemelijk aantal autobus sen, waaronder uit de verst verwijderde pro vincies, brachten bezoekers aan. In het Noórdeinde stond reeds eenige uren vóór het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en de Prinses, toen zij per auto van het Huis ten Bosch kwamen aanrijden, hartelijk toe juichten. Bovendien werd daar het wachten vergoed door den aanblik van de toebereid selen voor het vertrek van den stoet. Allereerst zag men de eere-wacht aan rukken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment jagers van 100 man, on der bevel van een kapitein, met het regi mentsvaandel. De Koninklijke Militaire Ka pel en de beschikbare hoornblazers van het regiment maakten deel uit van deze eere- wacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de beide zuilen gangen van het paleis, om daar de Konin gin bij haar vertrek de militaire eer-bewij zen te brengen. Bij deze eere-wacht bevond zich de commandant van het regiment ja gers, luitenant-kolonel M. F. J. Phaff, met zijn adjudant. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet zag men de detachementen cavalerie aankomen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervol gens de officieren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien onmiddellijk achter het Koninklijk Statie-rijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van R. F. C. baron Bentinck, eerste-stalmeester van de Konin gin, was een detachement aangewezen van het tweede regiment huzaren, stérk 55 rui ters, onder bevel van een ritmeester, met den regiments-standaard en het muziek korps der huzaren, dat gedurende den tocht marschmuziek speelde. Met dit deta chement reden de regiments-commandant, kolonel A. Diemont en zijn adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden in gala livrei een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waarin de Kamerheer-ceremo niemeester der Koningin, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek gezeten was. Naast elk portier ging een lakei. Hierop volgden twee gala-koetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waarin 8 Ka- merheeren, volgens hun rang gezeten wa ren. In twee galarijtuigen volgden de Groot officieren volgens rang van benoeming. In een zevende galakoets volgde de op- per-ceremoniemeester generaal-majoor b. d. J. H. F. Graaf Du Monceau. Naast elk portier van deze vier galakoet sen gingen twee lakeien. Nadat de zeven galakoetsen waren weg gereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op dit oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein gegeven voor het los sen van het eerste der minuutschoten, wel ke van het verlaten van het Paleis, om streeks 1 uur, tot den terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de in het Malieveld opgestelde batterij der eerste artilleriebri gade, bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses, getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van de Nederland- sche Leeuw, in de gouden koets stapten, die zich vervolgens onder het gejubel der me nigte statig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier, aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de statiekoets reed de chef van het Militaire Huis van de Koningin, de vice-admiraal b.d. F. Bauduin, ter linker zijde de Gouverneur der Koninklijke resi dentie, luitenant-generaal Jhr. W. Roëll, commandant van het veldleger. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee, de officieren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin. Voortdurend hartelijk toegejuicht door de menschenmenigte aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg daarbij stonden op het Lange Voorhout "enige hon derden leden van de Oranje-Garde opgesteld onder commando van den heer J. Buytink, garde-commandant van Amsterdam, om de Koningin met talrijke vlaggen een eerbiedi gen groet te brengen reed de stoet door de Heulstraat, het Schelppad van het Lan ge Voorhout over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof, Op liet Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere- wacht opgesteld, bestaande uit een afdee- ling van de Koloniale Reserve, met vaandel en het muziekkorps van het Ve regiment infanterie, bij welke eere-wacht zich de commandant van de Koloniale reserve, de luitenant-kolonel van het N.I.-leger, J. P. Wissema, met zijn adjudant bevond. Ook was op het Binnenhof een eere-wadht geplaatst van de Oranje-Garde, gevormd door deputaties van de verschillende afdee- lingen tot een tótaal sterkte van 150 gardis ten, onder bevel van den landelijken com mandant, den heer E. Raams, waarbij twee trompetters en zes tamboers van de afdee- ling Delft. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door het muziekkorps van het Ve regiment infanterie, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met een rood fluweelen bal dakijn met gouden franje's, terwijl de eere- wacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bories werd de Koningin begroet door dc offi Teren der zeemacht van Haar DE DRUKKERIJ VOOR HET BETERE WERK WALSTRAAT 58-80, TEL. 10 Militaire Huis en wel de adjudanten i.b.'d. de vice-admiraals b.d. C. C. Zegers Rijser, J. J. Rambonnet en Jhr. C. L. Schorer, de schout-bij-nacht b.d. Jhr. J. C. F van Müh- len en de adjudanten in gewonen dienst ka pitein-luitenant ter zer. N A. Rost van Ton ningen en luitenant-ter-zee der 1ste klasse J. Callenfels, adjudant van wijlen Z.K.H. den Prins. Vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal. Inmiddels had de heer W. L. baron de Vos van Steenwijk, die het voorzitterschap bekleedt, de vergadering om half één ge opend, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hadden. Hij liet den- griffier van de Eerste Kamer voor lezing doen van het Koninklijk besluit waar bij hij benoemd wordt tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden aanvangt. Vervolgens benoemde hij de commissie, die Hare Majesteit in het ge bouw zoo aanstonds zal ontvangen en uit leiden. Deze commissie bestaat uit de leden Janssen (Eerste Kamer), Boon (Tw. K.), Van der Hoeven (E. K.), Smeenge (E.K.), Diepenhorst (E.K.), Fleskens (Tw. K.), Schouten (Tw. K.), Krijger (Tw. K.), Van Voorst tot Voorst (Tw. K.), J. W. J. baron de Vos van Steenwijk (E. K.), Bakker Nort (Tw. K.), Goseling (Tw. K.), Teulings (Tw. K.), Rutgers (Tw. K.) en Wendelaar (Tw. K.) De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigden zich om één uur mede in de Ridderzaal. In afwijking met andere jaren woonden de meeste Sociaal-Democratische Kamer leden, alsmede de Communistische afge vaardigden, de heeren De Visser, Efendi en Schalker deze zitting bij. Voor de eerste maal werd onder de aan wezigen opgemerkt de hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar te Utrecht. In de Ridderzaal. Bij het binnenkomen in de Ridderzaal werden de vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uit geleide uit de beide Kamers der Staten- Generaal, welke, voorafgegaan door den Kamerheer Ceremoniemeester, de acht ka- merheeren, de Grootofficieren en den Op- per-ceremoniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor haar bestemde zetels geleidde, onmiddellijk gevolgd door de Groot meesteres, de dienstdoende dame du palais, den chef van het Militaire Huis, den Gou verneur der Koninklijke Residentie, den eerste-stalmeester en de officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren meegereden, alsmede die welke de Koningin onder de peristyle hadden be groet. De Koningin nam plaats op den troon, links van Haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van Haar gevolg üe plaat sen achter en terzijde van den troon inna men, hun in het officieele program aange wezen. Onmiddellijk daarna ving de Koningin de voorlezing arfh van de volgende Troonrede, welke evenals verleden jaar per radio werd uitgezonden. Leden der Staten-Generaal In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis, Mij wederom in Uw midden bevindend, is het Mij eene behoefte allereerst uiting te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknochtheid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle dingen van ons Volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden ondervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch- Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan den druk der tijden vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandigheden moet in het Regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handels verdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dien aangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export. steeds grootere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisis- regelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onop houdelijk gevestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zittingsjaar verschillende maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Nederlandsch- Indië en Suriname in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curagao, waar de financieele en economische toestand de tijds omstandigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan verschillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke ver warring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Na het uitspreken der troonrede hief de heer Duymaer van Twist een „Lang leve de Koningin" aan, waaraan geestdriftig met een driemaal herhaald hoera gevolg werd gegeven. De communistische afgevaardigden heb ben getracht daar iets tegenin te roepen. Zij werden echter onmiddellijk door boden en politie gegrepen en uit de zaal verwijderd. Dit moet op niet al te zachtzinnige wijze gebeurd zijn. De communistische afgevaar digde De Visser is blijven zitten en later uit eigen beweging heengegaan. H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en voorafgegaan door de commissie, verliet daarop weder de ver gaderzaal. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd ruim half twee, met hetzelfde

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1