j LAND- EN TUINBOUW INGEZONDEN STUKKEN RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLIJNEN AGENDA LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN. HOOGWATER TE VLISSINGEN Buitenlandsch Weerbericht. ge- De ramp van de Morro Castle. Vrijdag: is als getuige ge hoord in verband met den brand van de Morro Castle de marconist George Rogers van dien bodem. Het ging over den marco nist Alana, wien door vorige getuigen ver weten was, dat hij aan boord altijd moeilijk heden had gehad. Rogers ontkende dit ten stelligste. Hij had altijd met Alana op de beste wijze samengewerkt en tevens kon hij verklaren, dat de hulp van Alana gedu rende den brand voortreffelijk was geweest. Volgens Rogers is Alana een volkomen fat soenlijk man van onberispelijk gedrag. De voorzitter van de commissie van on derzoek heeft gezegd dat, hoe ook de uit slag van het onderzoek nopens de schuld vraag mocht uitvallen, één ding reeds vast staat, nl. dat hij de regeering zal verzoeken om wetgevende maatregelen te nemen, die de reeders van groote passagiersschepen zullen dwingen de voornaamste deelen van hun schepen van onbrandbaar materiaal tc maken. Zonder de geweldige houtmassa's in alle hutten en de verdere betimmeringen zou de brand nooit den omvang kunnen bereikt hebben dien zij thans gekregen had. Er zijn gisteren weer drie lijken van de slachtoffers van den brand op de Morro Castle bij Asburypark aan land gespoeld. In de brandkasten aan boord van het wrak heeft men voor een groote waarde aan edelgesteenten gevonden, welke, volgens de „New York Post" zouden moeten dienen tot het steunen van Cubaansche uitgewekenen en in de brandkast waren gedeponeerd door mevrouw Capote, die een dochter moet zijn van een ex-president van Cuba. Een brug van 7 7 mil- lioen dollar. De grootste brug der wereld, die de baai van San Francisco moet overspannen, en de steden San Fran cisco en Oakland moet verbinden, begint reeds boven het water te verrijzen. De brug zal 77 millioen dollar kosten en men ver wacht dat zij in het voorjaar van 1937 vol tooid zal zijn. Het geheele bouwwerk wordt 13% K.M. lang. De brug krijgt twee verdiepingen, elk 17 y2 meter breed de bovenste verdieping is door het gewone rijverkeer, de onderste wordt voorzien van drie spoor- en twee tramlijnen. Een bevolking van 1% millioen menschen zal hiermede gebaat zijn. De verbinding tusschen beide steden wordt met de helft verkort en jaarlijks zullen 16 millioen voer tuigen van de brug gebruik maken. De hoofdingenieur van het bouwwerk, Charles Purcell, verklaarde dat het voor naamste werk, nl. de strijd onder het water, die door de groote diepte en de snelle wisse ling van getij met groote moeilijkheden ge paard ging, thans was voltooid. De westelijke helft van de brug zal in werkelijkheid twee volledige hefbruggen vormen, tusschen San Francisco en het eiland Yerba Buena, waardoor een tunnel geboord wordt, die de grootste ter wereld zal zijn. De Oostelijke helft zal een bascule-brug zijn. De brug krijgt in totaal 51 pijlers, waarvan een 70 M. diep gaat. De torens van de hefbrug worden 150 M. hoog. Voor de brug worden gebruikt 182.000 ton staal, 18.500 ton draadkabel. 1.300.000 vaten cement, 4600 ton asfalt, 317.000 ton natuursteen, alsmede enorme hoeveelheden beton, verf en hout. Elke toren afzonderlijk beteekent een bouwwerk dat vergeleken kan worden met een wolkenkrabber van 60 verdiepingen, 6500 arbeiders zijn in dienst. Hachelijk avontuur van een gouddelver. Een gouddel ver te Brisbane in Australië, James Withers, had het ongeluk in een eenzame streek in Noord-West Queensland in een verlaten schacht, welke bijna 5 meter diep was, te vallen. Vijf dagen heeft Withers in deze schacht gevangen gezeten en daar hij zijn knapzak boven op den grond had gezet, had hy al dien tijd niets te eten. Hij wist echter een iguana, een hagedisachtig dier, te be machtigen, die hij rai$w heeft opgegeten. Dit, met het weinige water, dat hij bij zich had, heeft hem in het leven gehouden. Toen men na eenigen tijd niets meer van Withers zag of hoorde, besloten zijn dorps- genooten hem met behulp van eenige in boorlingen te gaan zoeken. Na veel moeite vond men den gouddelver, die toen juist het bewustzijn verloren had, doch met dokters hulp spoedig herstelde. Per valscherm in een leeuwenkooi. September is de kermismaand in Kent en Surrey en in een der dorpen van laatstgenoemd graafschap zou Donderdag een parachutist opstijgen en op 500 M. uit den ballon springen en trach ten de eerste te zijn die op het nieuwe, nog niet geheel voltooide vliegveld in de nabij heid zou dalen. De ballon steeg op, de sprong gelukte uitstekend, maar de wind dreef de parachute weer naar het kermis terrein terug, waar de springer precies op het eenige plekje terecht kwam, dat hij had moeten vermijden, nl. het aan de bovenzijde niet gesloten hok van een paar leeuwen. De dieren die eigenlijk dociel genoeg waren, zooals kermisleeuwen behooren te zijn, had den echter van een parachute met een man eraan toch niet terug en de leeuwin ging tegen de tralies op staan en trachtte den man met haar pooten te aaien, waarop de leeuw ook in actie kwam en zelfs een sprong omhoog riskeerde, die uit gebrek aan ruimte echter mislukte. Gelukkig was de temmer in de nabijheid, die de beesten kalmeerde tot de onfortuin lijke parachutist uit zijn benarde positie verlost was, «—De oudste vrouw ter wereld 1 e v e n s m o e. - In het kleine bergdorpje Jevasja naby Petsj woont de oudste vrouw ter wereld, Stanokja Ba- kits j, die beweert 155 jaar te zijn. Ofschoon zij nog een uitstekende gezondheid geniet is zij het leven moe en verlangt zij naar den dood. Haar zeven kinderen, die ruim 120 jaar geleden geboren zijn, zijn alle overleden. Haar oordeel over de hedendaag- sche meisjes is maar matig. „Toen ik nog jong was," zeide zij, „placht ik honderd geiten per dag te melken. De meisjes van nu komen niet verder dan twintig." Bijna alle dorpsbewoners zijn af stammelingen van haar, soms uit het vijfde en zesde geslacht. Sterbedekking Maan. Op Maandagavond 17 dezer zal er een mooie sterbedekking door de maan, en op een ge schikt uur plaats vinden. De ster Sigma in den „Schutter", van de grootte 2.1, zal even nè, half negen, aan het donkere gedeelte der alsdan le kwartier maan, links iets onder het midden, verdwij nen, en ongeveer half 10, onderaan rechts, aan den lichten rand der maan weer te voorschijn komen. Als bewijs dat de maan zoo goed als geen dampkring heeft, zal verdwijnen en weer verschijnen in eens en in volle helderheid zijn. Gebruik van een binocle is aan te be velen. De tijd moet met den zomertijd een uur vermeerderd worden. Een monument voor ge neraal Bertrand. Te Luik wordt, op dit oogenblik, een monument op gericht ter herinnering aan generaal Bert rand, een der meest populaire figuren uit de eerste oorlógsweken. Tijdens het beleg van Luik door de Duitsche troepen aarzelde hij niet verscheidene tegenaanvallen te be velen en zelf, aan het hoofd der infanteris ten van de 3e Belgische legerdivisie, storm te loopen. Voor vele Belgische oud-strijders is generaal Bertrand dan ook een legendari sche figuur geworden. De onthulling van het monument heeft plaats Zondag 30 Sep tember a.s. op de Place Théodore Gobert. Japansch koopman in China vermoord. De Japansche handelaar Miyagoahi is in de nabijheid van Yutien, in de Chineesche provincie Tsjili, waar ernstige meeningsverschillen bestaan tusschen de Chineesche politie en het plaat selijke bewapende vrijwilligerscorps, ver moord gevonden. Deze daad is gepleegd door bandieten. De moordenaar is geïdentificeerd, doch heeft weten te ontvluchten. Tusschen de Chineesche en Japansche autoriteiten worden besprekingen gevoerd over dit incident. -Sprinkhanenverdelging eischt andere „slachtof fer s". In het Hluhluwe dierenreservaat (Zoeloeland) heeft men twee witte Rhino- cerossen, vijf waterbokken en verschillende kleinere dieren dood gevonden. Men vermoedt, dat de beesten gedood zijn door het vergif, dat in het begin dezer maand, door een vliegtuig is uitgestrooid, ter bestrijding van sprinkhanen, die in Zuid- Afrika steeds een groot gevaar voor den oogst beteekenen. Naar men vreest, zullen nog meer dieren door het uitgestrooide vergif gedood wor den. Rood licht voor kasplanten. Op de A.M.A.T.O. exposeert de firma He ringa en Wüttrich uit Haarlem een planten kas, waarbij de geheele cultuur electrisch geschiedtzoowel de verwarming van den bodem en de luchtverwarming tegen nacht vorst als de verdelging van insecten, terwijl in het bijzonder de roode verlichting opvalt. Het wetenschappelijk en practisch onder zoek der plantenbestraling heeft thans de finitief bewezen, dat in den winter de groei van de meeste kasplanten sterk kan worden bevorderd door deze gedurende den nacht met rood licht te bestralen. Bij uitstek geschikt is neonlicht, tot dus ver alleen bekend van de lichtreclames, welke de aandacht trekken door hun vuur- roode figuren en letters. Deze zijn vervaar digd uit buizen van blank glas, gevuld met zeer verdund Neongas, waardoorheen voort durend electrische ontladingen plaats heb ben. Het roode licht, dat daarbij ontstaat, is van zoodanige samenstelling, dat de warmtestralen er vrijwel aan ontbreken, hetgeen niet het geval is met gewoon kunstlicht. Deze lichtsoort leent zich daar door bijzonder voor de bestraling van plan ten. Voorts is juist intensief rood licht zeer geschikt om door de groene bladen opgeno men te worden. Het is n.l. bekend, dat in rood licht een veel grootere hoeveelheid koolhydraten in de bladen gevormd wordt dan bijv. in groen licht van dezelfde sterkte. De combinatie van deze twee eigenschap pen maakt het Neonlicht bij uitstek ge schikt voor de bestraling van planten. Tot nog toe beschikte men slechts over Neonbuizen, welke alleen met een zeer hoo- ge spanning van een paar duizend volt ge bruikt konden worden. Daardoor was het uitgesloten Neonlicht in kassen toe te pas sen, omdat de hooge spanning te gevaarlijk was. Door de jongste vorderingen der tech niek heeft men de beschikking gekregen over z.g. laagspanningsbuizen, die nu door Philips in den handel gebracht worden. De ze bezitten groote voordeelen boven het hoogspanningsneonlicht. Zij kunnen ge bruikt worden bij de gewone netspanningen. De lichtsterkte is veel grooter dan bij de lichtreclamebuizen. De ontwikkeling van allerlei zaailingen wordt sterk bevorderd, waardoor men vlug ger krachtige, jonge planten verkrijgt. Te vens zijn deze meer bestand tegen de „om- valziekte", het z.g. smeulen der kiemplan- ten. Ook langen tijd nadat de bestraling be ëindigd is, kon men den invloed daarvan nog constateeren. Voor een dergelijke be handeling komen vooral in aanmerking al lerlei bloemgewassen, welke in den winter gezaaid worden, b.v. Begonia gracilis. Bij jonge komkommerplanten, tomaten planten, kasaardbeien en vele andere in- en uitheemsche kasplanten, bleek de bestra ling met neonlicht gedurende de winter maanden 'n zeer gunstigen invloed te heb ben, hetgeen met vergelijkende proeven werd aangetoond. In de kas op de A.M.A.T.O. zijn begonia's geplaatst, die gedurende den afgeloopen winter bestraald werden om de moerplanten in het leven te houden, waardoor het mo gelijk werd belangrijk vroeger stekken te verkrijgen. Eenige brochures en bestralingsrecepten, die voor belangstellenden beschikbaar zijn, toonen de voordeelen aan van de bestraling door middel yan neonbuizen gedurende den winter. Voor kleine tuinen. Tot de beste klimplanten voor den stad- tuin behooren de verschillende soorten Cle matis. Ze bloeien rijk en vaak zijn de bloe men zeer groot in tal van kleuren. De ran ken van de Clematis hechten zich aan steunsels door middel van de bladstelen, welke een krul vormen en als zoodanig een hechte bevestiging. De Clematis doet het in eiken gewonen goeden tuingrond, mits zij doorlatend is. Een kalkrijke bodem is eveneens van be lang. Bij het graven van het plantgat men- ge men wat oude metselkalk door den grond. Vooral oude kalk, van steenen ge bikt, voldoet uitstekend. Voor eventueels bemesting gebruike men ouden, goed ver teerden koemest. Kan men van een kweeker afgewerkte mestbakaarde van een mest- broeibak krijgen, des te beter. Met Clematis heeft men meer succes, in dien zij wordt geplant tegen een muur of veranda, op het westen of oosten gelegen, dan wanneer de ligging pal op het zuiden is. Bij het planten make men het plantgat flink groot en diep, zoodat men den bodem over een flinke oppervlakte kan verbeteren, en tevens de drainage voldoende is ver zorgd. Clematis wordt meestal geleverd in pot ten dit heeft het voordeel, dat het ver planten vrijwel geen nadeel oplevert. Laat de plant niet gemakkelijk uit den pot los. dan sla men dezen stuk, maar zoo, dat de wortels niet beschadigd worden. Van belang is, diep te poten. De boven zijde van de potkluit moet 5 tot 10 cM. on der de aardoppervlakte. Dat Clematis, na enkele jaren vrij goed gegroeid te hebben, plotseling sterft, is meestal te wijten aan te ondiep planten. Ook bescherme men de wor tels. Men pïante daarom zeer laagbïijvende heesters voor een Clematis, of laat den grond, waarin zij staat, begroeien 'met krui pende gewassen, zooals bijv. onder rotsplan- ten. Er bestaan soorten, welke in voorjaar, maar ook die in zomer en het vroege najaar bloeien. Bij de keuze moet men daarmede rekening houden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De cople wordt niet teruggegeven. MARINE SANATORIUM FONDS. De Zaterdag alhier gehouden speldjesdag heeft netto opgebracht 276.53. Dit bedrag wordt door mij gestort in de kas van het M.S.F. Een woord van dank aan allen, die heb ben medegewerkt (door het koopen van een speldje) dit resultaat te bereiken is hier ze ker op zijn plaats. De dames vooral, die zich geheel vrij willig beschikbaar hadden gesteld om op dien dag met speldjes te collecteeren, ver dienen een extra woord van dank, want zoowaar hun taak was zeer moeilijk. De correspondent M.S.F., JOH. VAN DER MEER. NAJAARSINZAMELING VAN DE GEORGANISEERDE GULDENS COLLECTE. Mag ik een zeer warme aanbeveling schrijven voor de najaarsinzameling Over den nood der Zending behoef ik niet veel te schrijven. Die is aan ieder bekend. Geen der corporaties, noch de Luthersche en Doopsgezinde Zendingsvereenigingen, noch de Salatiga-Zending en Gereformeerde Zendingsbond, noch „Oegstgeest" of Bijbel genootschap, ontkomen aan den nood der Zending. Door de vele zegeningen Gods op de zen- dingsvelden worden de behoeften voor de Zending grooter en de lasten in het vader land zwaarder. De inkomsten stijgen niet. Tekorten ontstaan. Hoe daarin te voorzien De G. G. C. is reeds sinds jaren een der pogingen om dien nood van al de bovenge noemde corporaties te lenigen. In September zal weder een inzameling in den lande worden gehouden. De provin ciale en classicale chefs, de ring-hoofden, plaatselijke hoofden, wijkhoofden, verzame- laarsters en verzamelaars spannen zich dan weer in een goeden oogst binnen te halen. Wij hopen zoo, dat al deze arbeid rijke vruchten zal dragen. Over 1933 werd 40.000 uitgekeerd, dat is 5000 minder dan over 1932. Die achterstand moet wor den ingehaald. Dit kan, ondanks de malaise. Maar daartoe is aller hulp noodig. Laat een ieder, die zijn gave aan de G. G. C. geeft, in den kring zijner familie of kennis sen een nieuwen contribuant zoeken. Dat is toch geen onmogelijkheid. De chefs en ver zamelaars ontvangen gaarne het adres en innen de gulden in September. Maar men zoeke dan niet in den kring dergenen, die reeds aan de Zending op andere wijze geven, doch men trachte iemand te vinden die nog niet geeft. Anders krijgen wij ver schuiving en niet vermeerdering van inkom sten. Willen wij allen, die contribueeren, dit op ons nemen? Zulk een kleine moeite kan groote resultaten opleveren. Dus Men weigere niet zijn eigen gave, èn men zoeke een nieuwen gever of geef ster erbij Bij voorbaat hartelijk dank B. J. C. RIJNDERS, Secretaris G. G. C. Dinsdag 18 September. Hilversum, 1875 M. Avro. 8.00 Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonplaten. 10.30 Kook- en bakpraatje door mevr. M. Lotgering-Hillebrand. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar m.m.v. A. Ra- getli, alt. 12.00 Reportage v. d. opening der Staten-Generaal door D. Hans en W. Vogt Om ca. 1.15 Troonrede uit te spreken door H. M. Koningin Wilhelmina. 2.00 Zang door D. Ising. Aan den vleugel Egb. Veen. 2.45 Middagmuziek. 3.30 Cello-recital C. v. d. Beek. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio- kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 V.P.R.O. Causerie ds. B. J. Aris. 6.00 Fransche gramofoonplaten. 6.30 R.V.U. Ds. J. C. A. Fetter Moederreli gie. 7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Om roeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. W. An- driessen, piano. 8.30 Uit Den Haag Taptoe door de Kon. Militaire kapel o.l.v. Kapt. C. L. Walther Boer. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. H. E. Groh, tenor en B. Lensky, viool. 10.00 D. Hans De millioe- nen-nota. 10.30 Kovacs Lajos en zijn or kest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. K.R.O. 8.00 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek. 12.45 Troonrede en reportage opening Staten-Generaal. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Zangvoordracht. 4.00 Hiro. 5.10 Vervolg zang. 5.45 Gramofoon platen. 6.00 Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Orkestconcert. 8.20 Lezing. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert m.m.v. pianist. I.15 Trioconcert. 9.30 Orkestconcert. 10.00 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Trio concert. 10.50 Schlagermuziek. 11.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Sted. orkest Whitby o.l.v. Fr. Gomez, m.m.v. E. Lawson, viool. 1.20 Orgelconcert A. H. Law rence. 2.05 Midi. Studio-orkest o.l.v. Cantell, m.m.v. Ch. Dean, bariton. 3.20 Sted. orkest Folkestone o.l.v. E. Newman, m.m.v. W. Warburton, cello en D. Hardcastle, piano. 4.50 Het Philips strijkkwartet m.m.v. J. King, alt. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Oude Engelsche liederen. 7.10 Lezing. 7.40 Gramofoonplaten. 7.50 Harold Ramsay en zijn Rhythmic Symphony. 8.20 B.B.C.- symphonie-orkest o.l.v. sir Henry Wood, m. mv. J Coxon, sopraan, P. Jones, tenor en K. Long, piano. 10.00 Berichten. 10.20 Le zing. 10.35 Voordracht. 10.40 Dansmuziek. 10.50 Sydney Kyte en zijn band. Parijs, „Radio-Paris", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Symphoniecon- cert o.l.v. Labis. 8.20 Pianorecital Grace O'Brien. 9.05 Zang en voordracht. 9.50 Sa xofoon-kwartet, duetten en radio-tooneel. Kalundborg, 1261 M. 12.20 Concert o.t. v. H. Andersen. 3.20 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 9.10 Zang en piano. 9.30 Hoorspel. 10.45 Kamermuziek door blaaskwintet. 11.15 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.50 Gramofoonplaten. 6.45 Blaasconcert o.l.v. Peterlein. 10.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Kamerorkest o.l.v. Hartmann. 2.20 Gramofoonplaten. 4.20 Om- roepkleinorkest o.l.v. Eysoldt. 5.40 Concert. 7.50 Mannenkoor o.l.v. Breuer en solisten. 9.05 „Wasserturm", spel van Kemmer. 9.50 Kwartetconcert. Rome, 421 M. 8.30 Gramofoonplaten. 9.05 Concert door het Madami-kwartet en G. P. Labia, sopraan. 9.50 Radio-tooneel. 10.35 Dansmuziek. Brussel, 322 M. 12.20 Gramofoonpla ten. 1.30 Salon-orkest. 5.20 Symphoniecon- cert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep orkest. 10.30 Gramofoonplaten. 484 M. 12.20 Salon-orkest. 1.05 Zangvoordracht. 1.30 Piano-recital. 1.45 Jazzmuziek. 5.20 Kamermuziek. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Salon-orkest. 8.20 Symphonieconcert. 10.30 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Or gelconcert door Alfred Sittard. 9.00 „Der lachende Philosoph von Alt-Wien", vroolijk programma met muziek van Ad. Müller Sr. 10.20 Berichten. 10.55 Sportpraatje. 11.05 Weerbericht. 11.20 Dansmuziek uit Breslau. DE BESTE MICROFONISTEN. De wedstrijd in het spreken voor de mi crofoon in Duitschland is thans ten einde. Van de twaalf uitverkorenen, die allen voor een prjjs in aanmerking kwamen, is een 19- jarige nummer één geworden en deze werd daarmede ,,de beste radio-spreker" uit 15000 mededingers en smaakte bovendien het genoegen hiervoor 2000 rijksmark in klinkende munt te mogen ontvangen. HOEVEEL UREN LUISTERT U? Een Deensche krant hield onlangs een en quête onder haar lezers om uit te maken hoeveel uren men gemiddeld naar zijn ra dio luistert. De antwoorden liepen nogal uiteen. Sommigen luisterden slechts één uur per week. Andere gaven honderd vier en twintig uur op. Het gemiddelde kwam neer op ongeveer dertig uren per week. Vijf en twintig procent van de Deensche luisteraars luisteren uitsluitend naar de nationale sta tions, terwijl de overigen ongeveer een vijf de deel van den tijd hun oor te luisteren leg gen bij stations uit het buitenland. „Alchiba" (thuisr.) p. 13 Sept. Madeira „Alphacca" (thuisr.) 14 Sept. te Bahia „Bodegraven" (uitr.) 13 Sept. van CallaQ „Blitar" (uitr.) 14 Sept. van Suez „Damsterdijk" (uitr.) 14 Sept. v. Swansea „Dempo" (uitr.) p. 15 Sept. Ouessant „Gaasterland" (uitr.) 14 Sept. van Las Palmas „Gaasterkerk" (thuisr.) 13 Sept. v. Manilla „Hoogkerk" (uitr.) 15 Sept. v. Colombo „Kota Gede" (thuisr.) 15 Sept. v. Londen „Kota Radja" 14 Sept. van Port Said, Ba tavia n. New-Orleans „Klipfontein" (thuisr.) 14 Sept. te Mom- bassa „Maaskerk" (uitr.) 14 Sept. te Monrovia „Marnix van St. Aldegonde" (uitr.) 14 Sept. van Genua „Orania" (uitr.) 14 Sept. van Bahia „Palembang" (uitr.) p. 14 Sept. Perim' „Poelau Bras" (thuisr.) 14 Sept. v. Sabang „Salawati" 14 Sept. v. Batavia n. Amst. „Saparoea" 13 Sept. te Portland O. van Calcutta „Sibajak" (thuisr.) 15 Sept. v. Lissabon „Springfontein" (thuisr.) 15 Sept. te Ant werpen, 20 Sept. vm. te Rott. verw. „Zeelandia" (thuisr.) 14 Sept. van Bahia „Zaanland" (thuisr.) 14 Sept. van Las Palmas van publieke vermakelijk'' heden, vergaderingen enz* Alhambra-theater. Van Vrijdag 14 Sep tember tot en met Donderdag 20 Sep tember „Grootvorstin Alexandra" en „Pensiongasten". Luxor-theater. Van Vrijdag 14 Septem ber tot en met Donderdag 20 Septem ber „De gevaren der samenleving" en „Pas op de kleintjes". Donderdag 20 September. Voorstelling Groot-Nedorlandsch Tooneel, Concert gebouw, 8.15 uur. Zaterdag 22 en Zondag 23 September. Twee populaire voorstellingen Rotter- damsch Volkstooneel, Concertgebouw, 8.15 uur. September uur Dinsdag 18 7.39 Woensdag 19 7.36 Donderdag 20 7.34 September Dinsdag 18 9.02 Woensdag 19 20.41 Donderdag 20 21.50 Vrijdag 21 0.43 21.57 23.25 Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.4 te Helsing- fors. Laagste barometerstand 746.8 te Malin- head. Verwachting Matige, tijdelijk toenemen de Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Met veel kans op re gen of onweer. Later opklarend. Koeler overdag. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut Na het voorbijtrekken van de secundaire, die Zaterdagavond hier te lande onweer bracht, heeft de hooge drukking zich tijde lijk herstelt, maar de kern van de hooge drukking bleef Oostwaarts wegtrekken. Aan den ingang van het kanaal waait een Z.W.-storm. De Britsche eilanden hebben matige tot krachtige winden met veel regen in Ierland en plaatselijk buiten in Engeland en Schotland. Oost-Frankrijk en Duitsch land hebben nog fraai weer, dat echter ge vaar loopt verstoord te worden. Om de Oost zee is het weer rustig en warm. Noorwegen heeft betrokken lucht en regen. Bij het ver der Oostwaarts trekken van den secundaire over het kanaal is tijdelijk regen in onze omgeving te wachten, waarna weer tijde lijke opklaring volgt.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 7