GEMENGD NIEUWS dit vliegtuig: zou in de handicap-race mee doen in de Douglas zou speciaal post wor den vervoerd en dit vliegtuig zou aan de snelheids- en handicap-race beide deelne men. De K.L.M. had ook nog met andere toe stellen ingeschreven om in ieder geval zeker te zijn van haar deelname in de race. Een F-18-vliegtuig zooals de „Pelikaan" zou ongetwijfeld ook in deze Melbourne- vlucht een goed figuur hebben geslagen doordat echter de F-36 en de drie F-22- vliegtuigen niet op tijd zijn geleverd en mede omdat een F-18-vliegtuig moet wor den gereed gemaakt voor de Kerstpost- vlucht naar West-Indië, beschikt de K.L.M. aldus deelde directeur Plesman in een gehouden persconferentie mede niet over voldoende materiaal om behalve met de Douglas nog met een Fokker-vliegtuig te kunnen deelnemen. De directie betreurt dit ten zeerste, daar de Fokker-vliegtuigen tus- schen Amsterdam en Batavia in de laatste drie jaren zulk een regelmatigen dienst hebben mogelijk gemaakt. Met slechts zes vliegtuigen wordt de dienst Amsterdam Batavia onderhouden en er is waarschijn lijk nergens ter wereld een voorbeeld van een dergelijke prestatie van personeel en materieel. Ware de F-36 op tijd gereed ge komen, dan zou dit vliegtuig ongetwijfeld vol met passagiers in Australië een ver- bluffenden indruk hebben gemaakt. De K.L.M. moet nu helaas haar deelname be perken met de Douglas-DC-2. Het ligt niet in de bedoeling van de K.L.M. om in deze onderneming alles er op te zetten om een prijs te behalen. Tot deel neming is meer uit éommercieele overwe gingen en met het oog op de verdere ont wikkeling van de K.L.M# besloten. Austra lië moet worden beschouwd als het achter land van Ned-Indië, en als zoodanig als een gebied, dat veel verkeer kan opleveren voor de AmsterdamBatavia route. Indien de toestemming door de Australische en Brit- sche regeering reeds thans ware verleend, dan zou de K.L.M. in samenwerking met de K.N.I.L.M. haar AmsterdamBatavia- dienst hebben doorgetrokken naar Austra lië. Hoewel van de Australische regeering nooit een weigering is gekomen, is ook de toestemming tot heden niet verleend. De MacRobertson-race geeft dan ook aan de K.L.M. een schitterende gelegenheid om Australië nog meer dan tot nu toe met de diensten van de K.L.M. te laten kennis ma ken. Na afloop van de „Pelikaan"-vlucht verscheen in Australië een zeer aardig werkje over de K.L.M. in het algemeen en de „Pelikaan"-vlucht in het bijzonder, welk werkje het aantal vrienden van de K.L.M. in Australië deed vermeerderen. Ook is de regelmatigheid van den BataviaAmster dam-dienst daar behoorlijk bekend. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om het Douglas-vliegtuig speciaal voor de race in te richten, n.l. door het inbouwen van extra-tanks en door het verwijderen van alle zaken, welke voor een dergelijk vlieg tuig zouden kunnen worden gemist. Men was namelijk van meening, dat de F-36 met een stevige bemanning en een aantal passagiers voldoende zou demon- streeren, welke mogelijkheden de K.L.M. biedt. Nu echter de F-36 voor dit doel niet gereed is, heeft de K.L.M. besloten, de Douglas niet van extra-tanks te voorzien, doch dit vliegtuig gewoon als passagiers toestel uit te rusten. Er zijn dan ook drie passagiers, die de vlucht zullen meemaken. Eén van deze passagiers, een Hollander, komt voor de vlucht zelfs uit Brazilië over. Het doel is dus een versnelde vlucht te maken naar Australië. De kans om op deze manier een prijs te behalen, is uitermate gering. De heer Plesman verwacht dat het vlieg tuig in Melbourne zal aankomen vóór of op 29 October. Het zal Melbourne dan weer verlaten op 7 November en wordt in Indië terugverwacht b.v. op 9 November, om van daar op 11 November te vertrekken. De beide rustdagen op Java zijn bedoeld om het personeel van de K.N.I.L.M. en de Ned.- Indische luchtvaartautoriteiten met de Douglas nader kennis te doen maken. Het vliegtuig wordt in Holland terugverwacht vóór of op Zaterdag 17 November. Mag een en ander slagen, dan is het de bedoeling, dat dit vliegtuig daarna naar Parijs wordt gezonden, waar van 1530 November een groote internationale luchtvaarttentoonstel ling wordt gehouden. De post-autoriteiten in Nederland en Ned.-Indië hebben erin toegestemd, dat be langstellenden in de gelegenheid worden gesteld met het Douglas-vliegtuig post mede te geven voor Ned.-Indië en Australië. Jammer genoeg heeft het verzoek van den directeur-generaal der posterijen aan de Australische post-autoriteiten, om ook mail op den terugweg te mogen vervoeren, geen gevolg gehad. Tusschen de verschillende instanties wordt nog overleg gepleegd over de wijze waarop verzenders van brieven naar Australië en Ned.-Indië, die in deze landen geen relaties hebben, weder in het bezit van de door hen verzonden post zullen worden gesteld. Over deze regeling zullen zoo spoedig mogelijk gegevens worden ver strekt. De belangstelling voor deze postverzen ding beperkt zich niet alleen tot Neder land ook uit Amerika, Canada en andere landen heeft de K.L.M. reeds aanvragen om inlichtingen ontvangen. Het luchtrecht voor de brieven voor deze gelegenheid bedraagt één gulden per tien gram, boven het gewone verschuldigde porto. Bij frankeering zal ten minste van een van de bekende driehoeks-luchtpost zegels gebruik moeten worden gemaakt. De posterijen zullen de brieven van een spe ciaal stempel voorzien, terwijl uiteraard de post na aankomst in Australië speciaal zal worden gewaarmerkt. De K.L.M. hoopt, dat het Nederlandsche publiek deze onderneming krachtig zal steunen door veel brieven mede te geven, want dit is nog steeds de beste wijze om de ontwikkeling van dé luchtvaart krachtig te bevorderen. Druk bezoek aan Waalhaven. De afgeloopen Zondag is voor het lucht vaartterrein Waalhaven een succesdag ge weest. Het nieuwste en snelste vliegtuig, nl. de twee-motorige Douglas DC 2 was aldaar tentoongesteld, en vormde een der attrac ties van Rotterdam, hetgeen blijkt uit ce ruim 3500 bezoekers, die het vliegveld ge had heeft en waarvan 2500 de vliegtuigen in de hangars bezochten. Hiervan maakten 135 personen gebruik van een rondvlucht boven Rotterdam en omgeving. Door de groote welwillendheid van den heer J. Mees waren de bezoekers ook in staat zijn auto giro vliegtuig te bewonderen, dat na de Douglas in een der hangars geplaatst was. Zaterdag a.s. komen de F 36, het groot ste vliegtuig der K.L.M. en de Douglas op Waalhaven, landen om 17 uur en vertrek ken om 17.30 naar Amsterdam. Mislukte aanval op het duurrecord. Jean Larene en Mary Owens hebben een poging ondernomen om het duurrecord vlie gen voor vrouwen te breken. Zij zijn er ech ter niet in geslaagd. Zij waren Zaterdag, nadat zij 54 uur in de lucht geweest waren, gedwongen op een akker te landen toen zij door een dikken mist er niet in konden sla gen haar voorraad brandstof aan te vul len. Haar vliegtuig werd licht beschadigd, doch de vliegsters bleven ongedeerd. Een zeer ernstig auto-ongeval. Op den grooten rijksweg van Alkmaar naar Den Helder, even voor het station Schoorl heeft Zaterdagavond 'n zeer ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij de drie wielrenners Klaas van Nek Jr., P. H. Reyn- ders en S. Hoevens om het leven zijn geko men en de masseur A. Riedell ernstig werd gewond. De stoomtram van Alkmaar naar War- menhuizen, die te 22.28 uit Alkmaar was vertrokken, volgt tot op eenigen afstand van Schoorldam den rijksweg langs hec Noord-Hollandsch kanaal. Even voor het station Schoorl kruist de trambaan den weg om daar door het land naar genoemd sta tion te gaan. Deze wegkruising, een onbe waakte overweg, ligt juist in een bocht van den weg en is daardoor nog gevaarlijker. Een tweepersoons auto, die bestuurd werd door den 21-jarigen wielrenner Klaas van Nek Jr., die van Leeuwarden kwam, waar hij gereden had, met een tweetal van zijn vrienden, werd ter hoogte van Schoorl dam onder de gemeente Warmenkuizen op den overweg door den trein, die van Alk maar naar Warmenhuizen rijdt, te 11.06 uur gegrepen, 68 meter ver meegesleurd en to taal verbrijzeld. De drie slachtoffers, die voorin naast el kaar hadden plaats genomen, zijn de be stuurder Klaas van Nek Jr., 21 jaar, de wielrenner S. Hoevens, 29 jaar oud en even eens uit Amsterdam, en de renner P. H. Reynders, 24 jaar oud en woonachtig te Ginneken. De drie slachtoffers bleken op slag ge dood te zijn. De drie renners en hun helpers waren Zaterdagavond op de wielerbaan te Leeuwarden geweest, waar zij aan de wed strijden hadden deelgenomen. Over den af sluitdijk waren zij teruggereden met be stemming naar Amsterdam. De gewonde en de lijken der drie slachtoffers zijn voorloo- pig naar het Centraal ziekenhuis te Alk maar overgebracht. De toestand van den heer Riedell was Zon dagochtend niet onbevredigend. Des mor gens, toen zijn echtgenoote hem bezocht, kwam hij bij bewustzijn en men heeft goede hoop hem in het leven te kunnen behouden. Omtrent de oorzaak van dit ernstige on geval kon de burgemeester van Warmen huizen, de heer Nolet nog geen inlichtingen verstrekken. De feitelijke oorzaak is de ge vaarlijke overweg zelf, waar in het alge- loopen jaar reeds vier ongevallen hebben plaats gehad, waarvan twee met doodelijken afloop. De stoomtrams luiden bij het rijden langs den weg voortdurend de bel. Wat Zaterdagavond de directe oorzaak van het ongeval is, valt nog niet na te gaan. Volgens verklaringen van getuigen zou de auto niet bijzonder snel hebben gereden. Oorspronkelijk hadden 5 personen in den auto plaats genomen, doch de vijfde, da wielrenner Slaats is weer uit den auto ge stapt, omdat er voor 5 personen te weinig plaats was. Op deze wijze is Slaats aan het ongeluk ontsnapt. Zondagmorgen, zoodra de ontstellende mededeeling bekend werd, begaven wij ons naar de plaats, waar het ongeluk had plaats gevonden, schrijft „het Maandagochtend blad". En toevallig spraken wij daar met een agent van politie, die het onderzoek leidde en die door een toeval als 't ware het drama op korten afstand gezien had. Wij waren aldus de agent met ons vieren collega's op surveillance, toen ons op den Helderschen weg een auto passeerde, die in de richting Alkmaar ging. In de verte naderde de laatste tram uit Alkmaar naar Warmenhuizen, die op een 300 M. afstand van ons schuin den rijweg oversteekt, 't Was een beetje nevelig, maar overigens was het weer goed en de automobilisten moeten de tram even goed gezien hebben als wij. Wij hoorden nog, hoe de machinist van de tram signalen gaf, maar deze werden zeer waarschijnlijk door de inzittenden van de auto niet gehoord. Hoe het ook zij, plot seling klonk een ontzettende klap en on middellijk daarop een gekraak en het knar sen van de remmen der locomotief. De auto was juist midden op den weg door de tram, die een vaart had van onge veer 40 K.M., gegrepen. Over een afstand van 70 meter werd de wagen meege sleurd Toen wij zoo ging onze zegsman ver der ter plaatse waren, zagen wij direct, dat hier in elk geval drie aooden te betreu ren waren. Want de auto was gedeeltelijk vóór, maar voor 'n nog grooter gedeelte on der de locomotief terecht gekomen en geen van de drie mannen, die voorin zaten, ver roerde een vin. Ja, zij moeten op slag ge dood geweest zijn. En achter in den vernielden wagen lag de vierde man, die natuurlijk ernstig gewond was, maar die het bewustzijn nog niet ver- loren had en die, toen wij naderden, zachtjes kreunde „Voorzichtig, voorzichtig" Onweer. Boven Noord-Limburg heeft Zaterdagavond een ernstig onweer gewoed. Op tal van plaatsen is het hemel vuur geslagen op telefoon- en electrische geleidingen. Een woning werd door den bliksem getroffen. Deze nam zijn weg door de slaapkamer, waar 3 jongens sliepen. Een hunner werd tamelijk ernstig aan zijn arm verwond. De woning stond in een minimum van tijd ^geheel in vlammen en brandde totaal af, waarbij 100 kippen verloren gingen. Za terdagnacht ontlastte zich boven het Zuid- Oosten van Friesland een kort doch op sommige plaatsen zeer zwaar onweder. De bliksem sloeg te Echtenerpolder in de wo ning van den heer B. Luik, waar groote schade werd aangericht. De bewoners wa ren vanwege het onweer naar de buren ge gaan, zoodat deze gelukkig geen letsel be kwamen. Kort daarop werd de woning van den kappen De Graaf getroffen. De lampen werden hier vernield, maar verder geen schade aangericht. Verschillende telefoon palen zijn versplinterd. Een veulen van den heer Muurling werd in de weide gedood, terwijl verder in tal van plaatsen vee in slooten geraakte, zoodat de boeren heel wat moeite hadden het weer op het droge te brengen. Brand door het onweder. Tijdens een hevig onweder, dat Zaterdag avond omstreeks tien uur losbarstte, is de bliksem ingeslagen in de groote boeren- bouwmanswoning van den landbouwer H. de Rooi, bezit van de Heerlijkheid van Nu- mansdorp. De burgemeester, de heer De Zeeuw, die het eerst bij den brand kwam, kon niet anders doen dan het publiek op een afstand houden, daar tegen de geweldi ge vuurzee niets te beginnen was. Met don derend geraas stortte de voorgevel om en het huis werd spoedig een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade. Felle brand te Waal- w ij k. Zaterdagmiddag is brand ont staan in de oude -zeepziederij van de firma Hoffmans Zonen te Waalwijk. De vlam men laaiden hoog boven het dak uit. De brandweer slaagde erin, den brand tot dit gebouw te beperken. Verzekering dekt de schade. Brand op- een s p o o r d ij k. Zaterdagavond om kwart over zes werd de hulp gevraagd van de brandweer voor een trouwen klant, die telkens terugkomt als het droog weer is, namelijk den rlng- spoordijk tusschen den Haarlemmerweg en den Sloterstraatweg te Amsterdam. Het droge gras en het veen waren door de zo merwarmte in brand - geraakt en maakten een urenlange blussching door de brandweer noodzakelijk. Met behulp van een baby- brandspuitje werd ten slotte de smeuling gedoofd. Een tragisch ongeluk. Zaterdagavond om half 10, tijdens het hevige onweer, is te Rotterdam een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan de 60-jarige S. Brouwer het slachtoffer is geworden. Ge schrokken van eeh hevigen slag, maakte B., die bij de Middenkous stond te schuilen, een paar onzekere passen, waarbij hij te water viel en verdronk. Brouwer, die woonde in een woonschuit, welke in de Heyschehaven ligt, liep tesa- men met zijn schoonzoon op de Midden kous, toen zij door het onweer en den regen werden overvallen. Daar zij een partijtje droge verf bij zich hadden, moesten zij om deze zooveel mogelijk droog te houden, naar de eerste de beste schuilplaats vluchten, die zij konden vinden. Die vonden zij bij een schutting nabij de vischafslag. Gedrukt tegen deze schutting staande., konden zij zich wat tegen den regenval dekken. Het was er volkomen duister en vlak bij was de walkant. Bij een hevigen slag, bemerkte de schoonzoon, dat B. plotseling een paar on zekere stappen deed, met het gevolg, dat hij te water viel. Onmiddellijk ging de schoon zoon hulp halen. De hooge walkant, de duisternis en de hevige regen maakten, dat het dreggen naar den drenkeling veel moeite opleverde. Toen men er niettemin toch nog vrij spoedig in geslaagd was hem op te halen bleken de levensgeesten reeds geweken. Heetgebakerde jonge dame. Een 16-jarig meisje is na een twist met haar ouders in het water van den Z. Buitensingel te 's-Gravenhage gespron gen. Zij werd daaruit gered door haar 18- jarigen verloofde, die zich daartoe gekleed te water begaf. De G.G. en G.D. vervoerde de jonge dame naar het ziekenhuis aan den Zuidwal alwaar zij ter observatie is opge nomen. Een ernstige val. Za terdagmorgen had de heer S. den Hartog, directeur van Zwanenberg's slachterijen en fabrieken te Oss, het ongeluk bij het ver laten van het fabrieksterrein zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Onmiddellijk werd de heer den H. over gebracht naar 'n ziekenhuis. Hier bleek, dat eeu der enkels was versplinterd, Nachtelijke botsing. Zaterdagnacht is een auto, bestuurd door den heer H. J. Varwijk uit Dedemsvaart te Ittersum, nabij Zwolle, op twee stilstaande vrachtauto's gereden. De magnetiseur Kas- per verbond de gewonden ter plaatse en bracht hun met een van de vrachtauto's naar Zwolle, alwaar ze door dr. Klinkert verder werden behandeld. De vier inzittenden hadden ernstige vleeschwonden. Wielrijder aangereden. Zaterdagmiddag is v. O., wonende te Breda, op den Academiesingel aldaar door een vrachtauto aangereden, toen hij wilde uitwijken voor een uit een garage komen den luxe-auto. Van O. bekwam hierbij ver moedelijk een schedelbreuk en is, nadat voorloopige geneeskundige hulp was gebo den, per ziekenauto naar het St. Ignatlus- ziekenhuis overgebracht. Bekneld geraakt. Zater dagmorgen heeft aan de werken ten behoe ve van de verzwaring van den Maasdijk te Boxmeer een ernstig ongeval plaats gehad. De 32-jarige arbeider W. Daanen uit Her pen, is bekneld geraakt tusschen twee met klei beladen kipkarren. Met inwendige kneuzingen en een gekwetst been is de man ter verpleging naar het Liefdegesticht te Boxmeer vervoerd. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Door een auto gegrepen. Een 15-jarig meisje fietste Zaterdag avond uit de van der Helststraat de Stad houderskade te Amsterdam op. Zij werd plotseling door een auto verrast, welke haar aanreed. Het gevolg was, dat zij tegen den grond gesmakt werd en met een gebro ken bovenbeen op straat bleef liggen. Het slachtoffer is door den G.G. en G.D. naar het Tesselschade-ziekenhuis overgebracht. Botsing tusschen aufe o's. Gisterenmiddag kwamen op den Eemweg te Amsterdam in de nabijheid van de pont, twee auto's met elkaar in botsing. Een van de pont komende auto wilde een groep wiel rijders passeeren. Juist op het moment dat de bestuurder uithaalde kwam van den an deren kant ook een auto, de weg bleek te smal om te passeeren en een botsing was het gevolg. Een der auto's kwam daardoor in een sloot terecht. Alles liep echter zon der persoonlijke ongelukken af. Slechts de auto werd beschadigd. Ongeluk bij een voetbal- we d s t r ij d. De linksbuiten van D.W. S. moest Zondagmiddag na den wedstrijd SpartaD.W.S., die op het Sparta-terrein te Rotterdam werd gespeeld, naar het zie kenhuis vervoerd worden, aangezien bij het rechtersleutelbeen gebroken had en verder een lichte hersenschudding bekomen had. Been afgereden. Gisteren heeft op de laadplaats van Staatsmijn „Hen drik" een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het rangeeren van wagens kwam de 22-ja- rige H. uit Brunssum onder een der wagens terecht, waarbij hem 'n been tot even onder de knie totaal werd afgereden. In deernis- wekkenden toestand werd hij naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. Een motorrijder zwaar gewond. Een motorrijder is gisteren middag te Gaasteren (Drente) door een hem achterop rijdenden auto aangereden. De motorrijder bleef bewusteloos liggen. De duo-rijdster werd slechts licht gewond. De motorrijder werd in emstigen toestand naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Door gasverstikking gestorven. Zaterdagavond begaf zich de 67-jarige D. V., wonende in de G. Bakkerstraat te Groningen, reeds vroegtij dig te bed. In de keuken, die aan de slaap kamer grenst heeft bij wellicht ondoordacht de gaskraan laten openstaan. Toen zijn doch ter later op den avond thuis kwam, vond zij haar vader dood te bed liggen. Wel werd door den direct ontboden geneesheer ge tracht door middel van een zuurstof-appa raat de levensgeesten op te wekken, maar deze waren reeds geweken. Kanovaarder verdron ken. Zondagmorgen sloeg, ter hoogte van het schuitenhuis aan het Zwartewater, een kano om waarin gezeten was de heer G., wonende Oude Vischmarkt te Zwolle. Ofschoon een goed zwemmer, verdween het slachtoffer onmiddellijk in de diepte. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. De overledene, die aan. toevallen leed, was 46 jaar en vader van drie kinderen. Auto tegen een boom. Uit Rennes wordt gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den weg tusschen Ploermel en Campeneac een auto welke met groote snelheid reed, tegen een boom ver pletterd. Van de vier inzittenden werden de artsen Omid Medhy van Perzisch en Lucien Taeb van Roemeensche origine, gedood. De apotheker Juguet en zijn echtgenoote wer den ernstig gewond. Angstige oogenblikken. In de gemeente Etalle, aan de Semois, in de provincie Luxemburg deed zich een voor valletje voor dat heel wat beroering ver wekte onder de bewoners, en dat veroor zaakt werd door het 3-jarig dochtertje van het echtpaar R. Terwijl de ouders van het aardige meisje op hun akkers aan den arbeid waren, had den zij de hoede van hun 3-jarige Fernandê toevertrouwd aan het oudere zusje. De aan dacht van de jonge hoedster werd zelf af geleid door een of ander spelletje en intus- schen was de kleine Fernande, langs de ijze ren ladder die er tegen aangebracht was, op een hoogen telefoonpaal geklommen. Toen de ouders eindelijk opnieuw thuis kwamen, was de kleine onvindbaar, tot ten slotte een buurvrouw het meisje heel in de hoogte zag zitten. Men begrijpt den angst die zich alsdan van de toeschouwers, en voornamelijk van. de ouders meester maakte. De vader klom, op zijn beurt op den paal, terwijl hij, uiterst minzaam, allerlei aanbevelingen aan het meisje verstrekte om vooral de draden niet aan te raken en zich voorloopig goed vast te klampen aan de ijzeren sporten. Toen de beangstigde vader het meisje kon grijpen, duwde hij haar voorzichtig in een zak en liet haar, door middel van een sterk touw, naar beneden zakken. In veiligheid zijnde, verklaarde 't onschul dige meisje „dat zij de porseleinen tasjes aan den spits van den paal gevestigd, had willen bemachtigen." Woesteling met een mes. De echtgenooten Broust, waarvan de man 37 en de vrouw 35 jaar is, hielden te Saint-Maur een eetgelegenheid open, en schenen gelukkig te leven. De man, een oud-koloniaal, had evenwel soms zeer ernstige aanvallen van moeras koorts, tijdens dewelke hij telkens leed aan vervolgingswaanzin en soms werkelijk ge vaarlijk werd. Tijdens 'n nieuwen aanval van zijn kwaal, die hem in den nacht overviel, is Broust op gestaan, en naar de keuken gegaan waar hij zich gewapend heeft met een groot mes. In de slaapkamer teruggekeerd bracht hij zijn echtgenoote verscheidene steken toe. Zij werd getroffen in den rug, de hand en aan de bovenlip. Bloedend liep de arme vrouw op straat en maakte alarm. Toen politiemannen in de slaapkamer binnentraden, vonden zij Broust badend in zijn bloed, met een vreeselijke wonde aan den buik. De man had getracht zelfmoord te plegen. De twee gewonden werden naar het hos pitaal overgebracht, waar hun toestand, en vooral die van den man, als zeer ernstig geoordeeld werd. De vijflingen uit Otta wa. Het laatste communiqué omtrent den gezondheidstoestand van de vijflingen van het echtpaar Dionne meldt, dat drie der meisjes in zooverre buiten gevaar zijn, dat zij weer in gewicht toenemen. De toestand van een der meisjes is nog ernstig. Wapens in beslag geno men. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de directeur-generaal van den Veilig heidsdienst meegedeeld, dat er in het Volks huis te Madrid een vrij belangrijke hoeveel heid wapens in beslag is genomen. Men heeft honderden bommen gevonden, waar van verscheidene geladen, kisten met gewe ren, patronen, dynamiet en zwavelzuur om helsche machines te maken. Bij de jongste algemeene staking is het Volkshuis op last van den minister van binnenlandsche zaken gesloten, Het einde van het mooie weer. Het warme weer, dat geduren de een week in Londen heeft geheerscht, is Zaterdagmiddag geëindigd met een hevig onweer, dat gepaard ging met storm en regen. Uit vele plaatsen worden overstroo mingen gemeld. Vele huizen staan onder water. Telefoonverbindingen werden ver broken. Verscheidene ondergrondsche spoor wegen moesten eenigen tijd het verkeer staken. Bij een voetbalwedstrijd te St. Albans werd een toeschouwer door den bliksem gedood. Tal van vensterruiten werden door den storm vernield. In Frankrijk heeft eveneens noodweer ge woed. Uit Montpellier wordt gemeld, dat daar belangrijke schade is aangericht. Boo- men werden ontworteld, telefoon- en tele graafpalen vernield. Ook verscheidene hui zen hebben schade opgeloopen. De veldge wassen hebben eveneens veel geleden. Twee personen zijn door den bliksem getroffen. Onzedelijke bladen. De verspreiding en het in voorraad hebben van pornografische geschriften en afbeeldingen is strafbaar gesteld. Is de overheid conse quent, dan verbiedt zij ook den invoer van tijdschriften, waarvan lectuur en illustraties pikant worden genoemd, doch in wezen niet veel van pornografie verschillen. „La Vie Parisienne", „Le Rire" en enkele andere Fransche en Duitsche tijdschriften, welke in eiken leestrommel plegen voor te komen, zijn vooral den laat ".ten tijd zeer be denkelijk van inhoud geworden. De dubbel zinnigheid is grof en de pikanterie zede loos. Het blijkt, dat de overheid thans ook het kwaad in dien vorm gaat bestrijden. In een trommel van een plaatselijken boekhandel werd het afschrift verspreid var- een schrijven van den Postdienst, dat de met de jongste mail aangebrachte num mers van „La Vie Parisienne" wegens den onzedelijken inhoud op grond van de Inter nationale postbepalingen, door het hoofd bestuur van den Postdienst zullen worden vernietigd. Wij hopen, aldus het „Soer. Hbl", dat de Postdienst verder zal gaan. Er is een genre tijdschrift, waarvoor in alle opzichten eeft strenge censuur noodig is. Wij bedoelen <8e Amerikaansche filmbladen. Met de uitbeel ding van het vrouwelijk naakt gaan de Amerikanen zeer ver. Men zal zeggen, dat wij daaraan in Indië wel langzamerhand gewend zijn geraakt, doch het bezwaar voor deze filmbladen is vooral, dat inlanders er mee langs de straat leuren. Zij worden aan Chineezen, Arabieren en Inlanders te koop aangeboden en in al te veel inlandsche woningen vormen thans de afbeeldingen van nagenoeg naakte Euro- peesche vrouwen een wandversiering. Daarvoor leveren deze filmbladen het materiaal.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 6