500 300 150 100 25 MAANDAG 17 SEPTEMBER EERSTE BLAD 'ti Migraine op komst? AKKER.GOEÏ5 No. 219 73e Jaargang ■19341 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen TJeuiue Ksuarïaal - Mtonné's eMATIS STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS MARINE EN LEGER FAILLISSEMENTEN BUITENLAND GEIENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Bezoek van de twee nieuwste K.L.M.- vliegtuigen. Zaterdag' 22 September, des middags half vier, worden op het vliegveld alhier verwacht de twee nieuwste K.L.M.-vliegtui- gen, nl. het Douglas-vliegtuig, dat deel neemt aan de Melbourne-race en de Fokker F 36 ,,de Arend", die 32 personen kan ver voeren. Deze vliegtuigen maken een rondvlucht door Nederland. Deze tocht wordt meege maakt door de leden van den raad van be stuur en de commissarissen van de K.L.M. en van de K.N.I.L.M. De vliegtuigen zullen hier ongeveer een half uur vertoeven en dus om 4 uur weder van hier vertrekken. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 10 tot 15 September werden in het badhuis 305 baden genomen en wel 215 heeren-, 64 dames- en 26 kinderbaden. Keuring voor politiehonden. Zaterdag vond op de buitenplaats „Der Boede" te Koudekerke, daartoe welwillend afgestaan door den heer mr. P. Loeff, de keuring plaats voor politiehonden, vanwege de Kon. Ned. Politiehondenvereenigïng, af- deeling Zeeland. Als terreinleider fungeerde de heer C. den Toom, brigade-commandant der Kon. mare chaussee te Sluiskil. Op deze keuring werd het certificaat voor politiehond uitgereikt aan den heer P. Hoveijn te Vlissingen, met Belg. herder en aan den heer Van der Zande te Overslag, met bouvier, resp. met 255 en 246 punten. Het voorloopig certificaat werd behaald door den heer R. Huhner met Groenendaler, 210 punten. Twee deelnemers werden afge wezen. De heeren Hoveijn en Huhner zijn leden van de Politiehonden dresseervereeniging „Walcheren" te Vlissingen. Keurmeesters der Kon. Ned. Politiehon- denvereeniging waren de heeren P. J. J. Letschert, burgemeester te Nieuw-Vosmeer en Ch. J. van Helsland, inspecteur van po litie te Waalwijk, terwijl de heer Cijsouw, particulier te Oostburg, als keurmeester der afdeeling Zeeland was toegevoegd. HULST Door den bliksem getroffen. Zaterdagavond is bij een hevig onweer de bliksem ingeslagen in een woonhuis te Hulst. De g.heele woning, alsmede de in boedel zijn een prooi der vlammen gewor den. Aanvankelijk werd voor de aangren zende woningen gevreesd, doch de brand weer wist deze te behouden. THOLEN Stoomtram verdwynt. Met 15 October a.s. zal de tram Tholen Bergen op Zoom worden opgeheven. De cliens'; zal verder worden waargenomen door autobussen en vrachtauto's. Aan acht man van het personeel is ontslag aangezegd. De kustwacht gaat oefenen. In den loop van deze week beginnende Maandagavond tot en met Zaterdag a.s. zullen tusschen Hoek van Holland en Noordwijk, beide plaatsen inbegrepen, kust wachtoefeningen gehouden worden, waar aan deelgenomen wordt door Hr. Ms. Her tog Hendrik, Hr. Ms. Evertsen, 3 Z booten, de pantserboot Gruno en eenige vliegtuigen. De oefeningen zijn bestemd voor militaire kustwachters, die voor herhalingsoefenin gen opkomen en worden gehouden in sa menwerking met de vredeskustwachters, ingedeeld bij de marinekustwacht. De mi litaire kustwachters zullen worden inge kwartierd deels in lichttorens, deels in wo ningen, deels in tenten. De posten voor deze oefeningen zijn gevestigd bewesten Hillegom, bij den vuurtoren Noordwijk aan Zee, bij den Wassenaarschen slag, bij den vuurtoren te Scheveningen, bij Kijkduin, bij Terheide en bij Hoek van Holland. 'De reserve-luitenants E. L. van Musscher, C. P. van Loon, ir. C. W. Ott, P. W. Majoor, drs. F. van den Brink, C. Bouwhuisen, J. P. Loots, mr. H. Winkel, L. Vermaas en A. Boekkooi van het regiment kustartillerie komen op 24 September a.s. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen, plaats van opkomst Den Helder. Pleden is door de rechtbank te Middelburg failliet verklaard P. Kroon te Brouwersha ven. Rechtercommissaris Mr. C. E. Muller, rechter, curator Mr. W. Nieuwenhuijse, ad vocaat te Zierikzee. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van Van der Klooster, koop man te Goes en van J. A. Baart, koopman te Hulst. Vernietigd wegens gedaan verzet het faillissement van D. L. Jansen, arbeider te Burgh. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. De Volkenbondsraad te Genève heeft Za terdagavond met algemeene stemmen be sloten om sovjet-Rusland een permanenten zetel in den Volkenbondsraad aan te bieden. Panama, Argentinië en Portugal onthielden zich van stemming. Hoewel oorspronkelijk veel verzet bestond om Rusland in den Bond op te nemen, heb ben tenslotte de mogendheden er de voor keur aan gegeven de sovjet-vertegenwoor digers aan de groene tafel toe te laten. Men oordeelde het dus gewenscht de grootste Europeesche mogendheid niet bui ten de deur te laten staan. Rusland heeft met groote dankbaarheid verklaard gaarne bereid te zijn tot den Vol kenbond toe te treden. Heden wordt uit Genéve gemeld Sovjet-Rusland zal Woensdag zitting ne men in de Volkenbondsvergadering zulks na briefwisseling met den sovjet-Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken en dr. Benesj, den voorzitter van den Vol kenbond. Verwacht wordt dat in de zitting van den Volkenbond van Dinsdag alleen Zwitserland en Portugal tegen de toelating van sovjet- Rusland zullen stemmen. In de „Haagsche Post" schrijft Diploma ticus over het toetreden van Rusland tot den Volkenbond, het volgende Per slot var- rekening doet het er z.i. niet toe, of de toetreding van Rusland de zaken vereenvoudigt of nieuwe complicaties met zich brengt, maar komt het er op aan, dat Rusland als onafhankelijke, zelfstandige staat recht neeft te worden opgenomen, wanneer het zich bereid verklaart het pact te onderteekenen. Zelfs al zullen de bespre kingen om de groene tafel van den Volken bondsraad door de aanwezigheid van Rus- land's vertegenwoordiger worden bemoei lijkt, dan zou dit toch nog beter zijn dan te staan tegenover absoluut niet te controlee ren internationale intriges van sovjet-Rus land. Want welbeschouwd stelt Rusland, welks binnenlandsch bestuur zich aan elk toezicht heeft onttrokken, bij zijn toetreding tot den Volkenbond, zich onder een zekere, zij het beperkte, internationale controle. De ze toestand is ongetwijfeld te verkiezen "boven dien, waarbij een van de grootste en sterkst bevolkte landen van de geheele aar de afgescheiden leeft van de overige menschheid. Tenslotte is de Volkenbond er niet om zoet te droomen over een wereld, f waarin de paradijs-toestand reeds werke lijkheid is geworden, maar om de feiten in de oogen te zien en daarmede zooveel moge lijk rekening te houden. EEN GARANTIEPACT VOOR OOSTENRIJK. Het Italiaansche plan van een garantie pact voor Oostenrijk, dat de onafhankelijk heid van dit land zal garandeeren, neemt vasteren vorm aan. Frankrijk zou het steu nen en ook Engeland zou steun hebben toe gezegd, terwijl het nieuwe pact ook door de Kleine Entente zou worden ondertee kend. Ook Duitschland kan als nabuurland toetreden tot het pact. Wanneer Berlijn dit weigert, dan zal er vermoedelijk een bepa- lin aan het pact worden toegevoegd over wederzijdsche hulp bij een eventueele schending van Oostenrijksch gebied of van de Oostenrijksche onafhankelijkheid. Het nieuwe politieke verdrag is gericht tegen de Duitsche Anschluss-pogingen. Ook Schuschnigg, de bondskanselier, heeft in zijn. jongste rede in den Volkenbond, de Anschluss-gedachte afgewezen. Hij heeft dit in een interview met de „Neue Freie Presse" nog eens onderstreept. Hij ver klaarde echter tevens, dat voor de Oosten rijksche regeering de kwestie der onafhan kelijkheid vaststaat; zoodat zulks niet als „probleem" voor den Volkenbond gebracht behoeft te worden. Schuschnigg merkte voorts op „De Oos tenrijksche regeering heeft dan ook geen aanleiding gezien om te Genève voorstellen te doen voor een garantie der onafhanke lijkheid. Zonder toestemming van Oosten rijk kan geen pact, dat ons betreft, behan deld worden. Oostenrijk mag ook niet tot een object der Europeesche politiek ge maakt worden. De regeering blijft iedere inmenging in de binnenlandsche aangele genheden afwijzen. Er moet definitief een einde gemaakt worden aan het beïnvloeden van buiten van de binnenlandsche politiek." De bondskanselier noemde Verdere politie ke garanties nutteloos, wanneer zij niet economisch gefundeerd zijn. Oostenrijk moet economische bondgenootschappen van de hand wijzen, die niet tegelijkertijd de poli tieke onafhankelijkheid en veiligheid van Oostenrijk erkennen. Er is oij de besprekingen over het nieuwe politieke pact ook onderhandeld over een economische overeenkomst, zoodat aan Schuschnigg's eisch zal tegemoet gekomen worden. De „beschermende" mogendheden hebben daarbij gedacht aan een uitbreiding van de protocollen van Rome (betreffend o.a. het handelsverkeer ItaliëOostenrijk) tot de Kleine Entente. Volgens te Weenen nieuw opduikende geruchten zal aartshertog Eugen van Habs- burg bondspresident worden, nadat de nieu we corporatieve grondwet te Weenen zal zijn afgekondigd. Dit zou nog in den loop van dit jaar gebeuren. Eugen zou den stoel warm houden voor aartshertog Otto, om voor dezen den weg naar den Oostenrijk- schen troon te banen. OOSTENRIJKSCHE TROEPEN GEMOBILISEERD. Volgens niet bevestigde berichten zouden de Oostenrijksche troepen langs de Joego slavische grens feitelijk gemobiliseerd zijn, teneinde een mogelijke Putsch van rurm 2000 nationaal-socialistische uitgewekenen te voorkomen. Ongeveer 2000 leden van de Heimwehr en katholieke stormtroepen zou den in verband met deze Putsch-geruchten in gereedheid worden gehouden, terwijl ook in Karinthië en andere streken in totaal 2200 man gereed staan. Hoewel deze berich ten van officieele zijde geenszins worden bevestigd en in regeeringskringen zelfs de belangrijkheid van de troepenbewegingen bij de Joego-Slavische grens als gering wordt voorgesteld, berichten reizigers uit die stre ken toch, dat er aldaar een buitengewoon groote activiteit heerscht en dat nabij de grens alle wegen, bruggen, openbare gebou wen en verdere strategische punten onder scherpe bewaking staan van de Heimwehr. FEESTELIJKHEDEN BIJ PRINS GEORGE'S HUWELIJK. In kringen van de Engelsche diplomatie en van den hoogen adel is men het nog niet geheel er over eens, hoe de liefde zoo verrassend snel het verbond tusschen prins George en prinses Marina heeft kunnen smeden. Beiden traden in het openbare leven weinig' op den voorgrond. Prins George van Engeland reisde veel en prinses Marina van Griekenland verbleef voorna melijk te Belgrado of in Italië. En nu plotseling deze verloving, met koninklijke toestemming Velen zullen zeggen, een zet van de geheime diplomatie op het wereld schaakbord. Neen, die zoo ver willen zoe ken zijn op het verkeerde spoor. Hier sprak eenvoudig de liefde. En waarom zou dit niet mogelijk zijn Ook vorstenkinderen kunnen met elkaar achter de coulissen van het hof en ceremoniën Jtennis maken en elkaar leeren liefhebben. Vast staat in ieder geval, dat deze verbintenis niet in de kabi netten van oude, aftandsche diplomaten op papier is gezet. Bij gevolg kan men niet alleen het geluk van de gezichten van het jonge paar lezen, doch geheel Enge land deelt in de vreugde mede. Zoo zou men kunnen zeggen, dat de jongelui wel direct konden trouwen. Edoch, een prins van Engeland is zijn familie en zijn land, dat zoozeer aan for maliteiten gehecht is, verschuldigd, dat het huwelijk volgens oeroude gebruiken en traditie plaats vindt. Hoewel de datum nog niet vastgesteld is, neemt men aan, dat de plechtigheid eind November of be gin December zal plaats vinden. Ook prinsen dienen een huwelijksacte te bezitten. Daarom worden ter secretarie van den aartsbisschop van Canterbury reeds de ganzepennen geslepen, waarmede de huwelijksacte geschreven zal worden. Deze oorkonde zal geheel volgens histo risch voorbeeld gecalligrafeerd worden. Teneinde zijn jonge bruid aan het volk te toonen, zal prins George tot aan den datum van zijn huwelijk verschillende rei zen in het Vereenigd Koninkrijk onder nemen. Het huwelijk zal ingezegend worden door den aartsbisschop van Canterbury. De tra ditie getrouw zal de plechtigheid plaats vinden in de Westminster Abdij. Alle bisschoppen van Londen, Oxford en Win chester zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. Daar er, volgens de Engelsche wet, bij een huwelijk twee getuigen moeten zijn, treden de broeders van prins George, de prins van Wales en de hertog van York als getuigen op. Behalve den hertog van Gloucester, die zich op zijn Australische reis bevindt, zal men onder de tweeduizend gasten, die uit- genoodigd worden, vrijwel allen kunnen zien, die vorstelijk bloed in de aderen heb ben. Want de koning van Engeland heeft een uitgebreide familie, terwijl ook prinses Marina, die zooals bekend, geen druppel Grieksch bloed in de aderen heeft, aan vele vorstelijke huizen verwant is. Zoo zullen de meest gekroonde en ont kroonde hoofden van Europa bij deze brui loft tegenwoordig zijn. Men rekent op de komst van het Noorsche en het Deensche koningspaar, ex-koning Alfonso en koningin Ena, alsmede den verdreven koning van Griekenland en diens gemalin, om slechts enkelen te noemen, die zich in den stoet van tienduizend personen zullen bevinden, welke na afloop van de ceremoniën zich langs de Mali naar Buckinghampalace zul len begeven, waar de lunch gebruikt wordt. In Europa is men eenparig van oordeel, dat, volgens de gepubliceerde foto's de jongelui goed bij elkaar passen. In de naaste weken zal men gelegenheid hebben de prinses in levende lijve te zien. Vóór het huwelijk moet de koning prins George nog tot hertog van Edinburgh be noemen. UITGEWEKEN DUITSCHERS IN ENGELAND. Zooals bekend, heeft de commissie voor economische voorlichting van Duitsche emi granten, ingesteld door het comité voor bij zondere Joodsche belangen een enquête ge houden, waaruit o.m. is gebleken, dat hier te lande tengevolge van de oprichting van bedrijven door Duitsch initiatief en kapitaal ongeveer 4500 Nederlanders werk hebben gevonden. In verband hiermede is het even eens van belang, vast te stellen, waartoe de uitgeweken Duitsche Joden in Engeland hebben medegewerkt. In het laatste nummer van de „Passing Show" is van de hand van Carl Olsson een uitvoerig artikel opgenomen, onder de titel „De ballingen in ons midden beginnen hun leven opnieuw". Bij een bespreking van de aanwinst, die zij voor het intellectueele leven in het alge meen en voor de universiteiten in het bij zonder beteekenen, vestigt de schrijver de aandacht op prof. Polyani, afkomstig van het Kaiser Wilhelm -Institut te Berlijn, die thans werkt aan de universiteit te Man chester en bekend is als een van de grootste chemici ter wereld. Voortdurend neemt hij proeven met de eigenaardige stof „zwaar water", waardoor wellicht zeer vele chemi- s-he stoffen aan de reeds aanwezige zullen worden toegevoegd. De groote Engelsche industrieele combinatie, de „Imperial Che mical Industris", die zich voortdurend met deze substantie bezig houdt, heeft reeds profijt getrokken van een door prof. Polyani ontdekte methode, waarbij de nieuwe stof in zeer geringe hoeveelheden kan worden onderzocht. Dit is daarom van zoo groote beteekenis, omdat de prijs van deze verbin ding per theelepel niet minder dan 400 pond bedraagt. Zijn bekende Berlijnsche collega, prof. Freundlich, thans werkzaam aan de Londensche universiteit, is een der meest Als 's morgens dat onbehaaglijke s morgens gevoel weer glijke ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont. "AKKERTJES" bekende thans levende experts op het ge bied der colloid-chemie zijn voordrachten en studies zijn van groote beteekenis voor een aantal industrieën zooals die van rub ber, olie en verf en voorts voor de inzichten der a.s. artsen wat betreft den groei en voeding der menschen. Nadat de bekende Nobelprijs-winnaar is genoemd, beschrijft Olsson het werk van een vrouwelijke Joodsche vluchteling, af komstig uit Dresden, het porcelein-centrum var. Duitschland, en thans woonachtig in Staffordshire. Reeds één enkele van haar ontdekkingen in verband met het kleuren en glazuren van sommige kleisoorten, heeft reeds thans de Engelsche industrie tien duizenden ponden doen verdienen. Vervol gens wordt de aandacht gevestigd op een uit Duitschland gevlucht geleerde, thans in dienst van de Engelsche regeering. Hij weet aldus „Passing Show" meer dan iemand anders omtrent de techniek der Z- stralen bij de behandeling van grond- en kleisoorten. Reeds heeft zijn werk belang rijke resultaten gehad voor de Engelsche landbouw. De universiteit te Cambridge zag haar docentencorps vergroot met een der leiders van de Duitsche firma Zeiss, die zich nu bezig houdt met onderzoek, dat voor heen in Engeland niet kon worden verricht wegens de onnauwkeurigheid der daartoe benutte instrumenten. Nieuwe fabrieken zijn ook opgericht voor de productie van goederen, die tevoren niet in Engeland werden gemaakt en eens het monopolie van Duitschland waren, zoo b.v. brocaatartikelen en speciaie aluminium en bronzen legeeringen. Voegen wij hieraan nog toe, dat de Duit sche Jodenpolitiek Engeland bovendien eenige der meest eminente deskundigen op het gebied van geld- en bankwezen en marktonderzoek deed toekomen, dan blijkt het rasprincipe wel zeer duur te zijn ge kocht OVEREENSTEMMING IN VLOOT- QUAESTIE BEREIKT. In de vlootquaestie is thans, volgens be richt uit Tokio, een voorloopige beslissing gevallen. De eensg'ezinde opvatting van het kabinet is dat het vlootverdrag moet wor den opgezegd, daar het den vrede bedreigt. De nieuwe Japansche voorstellen zijn er op gericht een gelijke behandeling in de quaes- tie tot stand te brengen. Admiraal Jakamoto zal zich, zooals men weet, naar Londen begeven. Hij verklaarde dat er van een compromis geen sprake zal zijn. De Japansche pers eischt een energiek optreden om verwikkelingen te vermijden. DE LEGERBEGROOTING VAN JAPAN. Het Japansche ministerie van oorlog heeft nadere mededeelingen verstrekt over de nieuwe Jegerbegrooting, waarvan het be drag 636 millioen yen is. De begrooting omvat 200 millioen voor de algemeene uit gaven van het leger 110 millioen voor de manschappen 160 millioen voor het onder houd van het Japansche leger in Mandsjoe- kwo 80 millioen voor uitbreiding van de luchtmacht 70 millioen voor vernieuwing van materieel 16 millioen voor pensioenen. De minister van oorlog, Hayasji, legde er 'den nadruk op, dat verwerping van deze militaire credieten de ontwikkeling en ver sterking van het Japansche leger in gevaar zou brengen. Scheepsbouw. Van één der hellingen der N.V. Industrieele Maatschap pij De Noord te Alblasserdam is te water gelaten het stalen motor-tankschip, ge naamd „Mary", bouwnummer 527, in aan bouw voor Nederlandsche rekening. Het schip heeft als afmetingen lengte o.a. 172'0", lengte tusschen 1.1. 164'0", breedte 25'9", holte 10'4". Het laadvermogen be draagt 500 Engelsche tonnen. Het schip is gebouwd volgens klasse Lloyds 100 A 1. Oil in bulk, en Scheepvaart Inspectie en is speciaal ingericht voor het vervoeren van eetbare vetten, alsmede voor benzine. In de tanken is een verwarmingssysteem aange- b. -.cht voor het vloeibaar maken der vetten,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1