1000 500 300 150 100 25 WANDELHOOFD TE VLISSINGEN. JLHAIVieRA'-THEATER m ÜJÜ a No. 21S 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DF VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit vier bladen. - Eerste blad. STADS- EN PRQVINCIENIEUWS 68881 HOM tllIMH S pensiongasten :n r VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheélerijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Geen Hobby, doch Noodzaak. Burgemeester C. A. vanWoelderen rusteloos ijverend voorVIissingen. De vóórgeschiedenis. Technische details. Voor ieder, die doordenkt en den gang der dingen rond zich gadeslaat, zal de zin uit ons vorig hoofdartikel naar aanleiding van de gelukkige totstandkoming eener combinatie, N.V. Wandelhoofd Vlissingen, onder leiding van de voortvarende, steeds nieuwe wegen zoekende firma Erven A. W. Smits, dat Vlissingen als badplaats een bron vormt, welke steeds rijker zal moeten gaan vloeien, duidelijk zijn De wangunst der tijden dwingt dit terrein, dat nog voor een veel meer intensieve, bewerking vatbaar is, krachtiger te bearbeiden. Ongetwijfeld zal hier, door de bijzondere situatie onzer Scheldestad, blijvend gewin uit geboren worden, zoodat ook wellicht deze sombere zijde van de tijdsmedaille haar keerzijde zal hebben. „Regeeren is vooruit zien". Het is een vooruitziende blik geweest, die, nu weer eenigen tijd geleden, de perspectieven van Vlissingen als havenstad in het brandpunt der publieke belangstelling dwong en overwon. Ook daar ging de „cost voor de baet" uit. Het zou struisvogelpolitiek zijn en een slechte dienst in de ontwikkeling onzer badplaats, indien er niet gestreden werd de boulevards, Vüssing's machtigste wapen, dermate krachtig te smeden als vereischt en de zwakke plekken eruit te klinken. Zeker ook de verlichting en den aanleg hier van. Verbetering van het geheel en vermeer dering van het attractieve komt ten slotte ieder ten goede. Wat men biedt, moet de toets der critiek kunnen doorstaan, moet af zijn en de vele concurrentie het hoofd kunnen bieden, moet foutloos gepresenteerd worden. En wij hebben hier wat te bieden Toen wij lazen in de bladen, dat voor het totstandkomen van deze nieuwe attractie voor Vlissingen de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, zijn medewerking ver leend heeft, hebben wij wel even geglim lacht en dachten „Hoe zou het anders kun nen Immers, steeds meer drong het be grip door, dat een goed geleide, goed func- tioneerende en goed geoutilleerde badplaats geen luxe of persoonlijke hobby doch door de verandering der tijden mede een be staansvoorwaarde onzer stad zou worden. Ook op dit terrein wist onze burgervader de bevoegde krachten te concentreeren, die van rustig koershouden wisten. Vlissingen- Zeebad werd den lande ingedragen tot ver over de grenzen, telkens en telkens weer. Zoo werkten ook gemeente en V.V.V. steeds meer samen, gesymboliseerd in het eere voorzitterschap van het hoofd der gemeente, hetwelk hier geen leege titel is. In de z.g. contactcommissie werd de noodige eenheid va:: werken gedemonstreerd. Door dit alles heen loopt de roode draad slechts de be- largen van Vlissingen. Zonder deze renaissance, dit keerpunt in haar ontwikkeling, kon onze badplaats niet. Wij schreven niet slechts over prominenten, doch ook over begeesterenden steun. Een groote plaats heeft als voorvechters haar machtige pers en haar krachtige suppor ters, een kleine plaats raakt gauw in sleur en door de moeilijkheden krijgen de „de- handen-in-de-zakken-aan-de-kanters" en de menschen van het eeuwige „maar" helaas vaak gelijk, waardoor levenwekkend initia tief dikwijls tot ondergang gedoemd is. Hoe zegenend en tot volharding aansporend kan dan de geestdrift werken van de opperste leiding, die overal tot hét bereiken van groot, uiteindelijk succes aanwezig moet zijn. Van onze goede gewoonte om in waar- deeren van werk naamloos te zijn, zijn wij thans afgeweken. Men vergeve ons dit. Wij achten het gepast den geestelijken vadervan deze kapitale aanwinst en flinke stap voor uit in het boulevard-aspect, wiens mede werking ook niet louter platonisch was, in onze locale pers dank te vrengen en te ge tuigen, dat wij met te meer vertrouwen de verdere ontwikkeling tegemoet zien. Langdurige onderhandelingen zijn noodig geweest om tot het bouwen van een derge lijk object in. een wordende badplaats als Vlissingen te kunnen komen. Indien men nagaat, dat een badplaats als Zandvoort reeds een aantal jaren probeert met alle mogelijke medewerking van gemeentelijke ©a andere autoriteiten een dergelijk plan ten uitvoer te brengen, hetwelk tot nu toe niet gelukt is, dan mag men hier wel van een topprestatie spreken en constateeren dat niec alleen hier de mogelijkheden van Vlis singen gezien worden. Reeds meer dan 5 jaar geleden rijpte bij den burgemeester o.m. het plan in Vlissin gen een wandelhoofd te krijgen. Langdurige en veel tijd eischende onderhandelingen v/erden er gevoerd met buitenlandsche con sortiums. Vanzelfsprekend zijn vele bespre kingen hier en elders gehouden, doch de tijdsomstandigheden maakten het niet mak kelijk om met het buitenland, vooral ook door de valuta-depressies, op gezonde basis verder te gaan. In October 1933 trad toen onze zoo volhardende burgemeester in on derhandelingen met de firma Erven A. W. Smits, die ook van aanpakken en doorzetten weet en over relaties beschikte. Deze greep was niet mis. Met alle kracht is op het doel gestevend, nadat over alle vroegere bespre kingen en aanzienlijke correspondentie uit voerig overlegd was. Reeds na één jaar le-'dde deze samenwerking tot een ge- wenscht resultaat. De uitvoerders van het werk zijn de firma N.V. Grupe te 's-Gravenhage, de architect de heer M. Zwanenburg Fz. te Rijswijk. Als trusteekantoor is opgetreden de firma Wiegerinck Muschtér Co., Comm. Bank- 'vereeniging te Amsterdam, terwijl als tus- schenpersoon is ingetreden de Mij. voor Adm. Bel. en Ass. in Nederl., Dir. J. N. M. Ruygvoorn te 's-Gravenhage. Door de groote samenwerking is het gelukt tot uitvoering te komen van een werk van locaal belang nief aleen, doch zeker ook van een Zeeuwscli belang. Ja, gezien dat plaatselijk toerisme een onderdeel is van een economisch geheel, ook van nationaal gewicht. Niet onopgemerkt wenschen wij te laten de allergrootste medewerking, die onder vonden is van den Rijkswaterstaat te Mid delburg, de afdeeling Registratie en Do meinen aldaar, den Bewaarder der Hypo theken e.a. Vanzelfsprekend wordt en werd ook de medewerking van diverse autoritei ten en bureaux in onze gemeente, die krach tig dit gemeentebelang, waar mogelijk, hiel pen bevorderen, op hoogen prijs gesteld. Indien wij niet vergeten, dat gedurende de 9 maanden van zwoegen en voorberei ding vele malen de burgemeester zich met de onderhandelingen heeft moeten be moeien, waardoor een groot gedeelte van het werk voor de vereischte vergunningen slechts aan dezen prominenten steun te danken is, daar eindigen wrj deze publieke hulde via de Vlissingsche pers aan de pro motors met ook een woord van lof en groote waardeering aan bovengenoemde echt Vlissingsche firma te brengen in den persoon van haar energieken leider, den heer J. M. Smits, temeer waar hij van stonde af aan naast den burgemeester er voor vocht, het aanzienlijk werkloon door Vlissingers te doen verdienen. In dezen tijd zeer zeker te memoreeren. Onze hulde en onze oprechte appreciatie. Thans nog enkele technische bijzonder heden. Aan het begin der pier, die 150 M. lang wordt en een verbreede kop krijgt van 30 M. bij 25 M., worden eenige contrölehuisjes ge bouwd. Via deze contrölehuisjes gaat men langs banken, hier en daar onderbroken door vitrines, naar het gebouw. In de as van de pier is de entrée ontwor pen, welke toegang geeft tot de hall. De hall is een zeskante ruimte, waar aan de ééne zijde zich de garderobe en aan de an dere zijde de kleedkamers der artisten zich bevinden. Rechtuit komt men in de groote feestzaal. Aan deze zaal grenzen de bar en eenige rustige hoekjes. De nieuwste snuf jes op het gebied der interieurkunst wor den toegepast. De wanden worden bekleed met grig's vogelahorn en sycamor, afgezet met allu- minium lijstjes en coromandel plint. Het plafond wordt met het oog op de accoustiek op een speciale manier bewerkt. De voor zijde van het tooneel wordt in coromandel- hout uitgevoerd. In het tooneel is inge bouwd een scherm, welke het mogelijk maakt filmen te vertoonen. De dansvloer komt in het midden der zaal. Boven deze dansvloer wordt een verliohtingsinstallatie gemaakt, die het mogelijk maakt verschil lende lichteffecten op te wekken. De buitendeuren en ramen der feestzaal kunnen geheel weggeschoven worden, zoo dat zaal en terras als het ware één geheel vormen. Van dit terras heeft men een rijk uitzicht over Schelde en Noordzee. Het typische van deze pier, die in hoofd zaak rust op een open ondersteunings constructie van gewapend beton paal jukken, verbonden door vakwerkliggers, is dat de vaargeul vlak langs de rotonde loopt, zoo dat men jachten, stoombooten en alles dat op de Schelde passeert, rustig kan gade slaan. Voor wind en zon worden glasschermen aangebracht. Vlissingen is de eenige badplaats in Nederland met een Zuidelijk strand. Daar door kan men, wanneer het weer het slechts even toelaat, ook hier van. de zee profi- teeren. De constructie en berekening is van ir. W. Knoch, directeur der N.V. E. Grupe te Den Haag. De N.V. Coers' Houthandel te Arnhem is ten zeerste bij dit werk be trokken. In het voorjaar 1935 wordt de pier ge opend. (Te laat voor ons nummer van heden ont vingen wij de teekening van de pier. V/ij zullen haar in een der eerstvolgende num mers van ons blad reproduceer en.) DE AMATO. Land- en Tuinbouwtentoonstelling Amsterdam 1934. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft De gisteren geopende Land- en Tuin bouwtentoonstelling nier ter stede stond reeds onmiddellijk na de opening in het tee- ken der algemeene belangstelling. Uit de stad en van ver over hare grenzen kwamen de bezoekers toestroomen, aanvan kelijk meerendeels de bij de tentoonstelling geïnteresseerden, later op den dag ook de honderden belangstellenden in hetgeen pro- duceerend Nederland op het gebied van land- en tuinbouw in de enorm gemeente lijke markthal en haar bijgebouwen heeft bijeengebracht. Het is een schitterende, in haar veelzij digheid, nog nimmer hier geziene expositie, grootsch van opzet, leerzaam door de vele nieuwe toepassingen, die vooral in de afdee ling landbouwwerktuigen tot uiting komt, en afwisselend door de even praktische als gezellige indeeling der bijna ontelbare stands. De groote hal, in een reusachtige bloe mentuin herschapen, mag zeker wel de clou van deze enorme tentoonstelling genoemd worden. Hier heeft ook de belangrijke Zeeuwsche afdeeling, georganiseerd door de Maatschap pij voor Landbouw en Veeteelt in Zeeland, haar stand gevestigd, waaraan we kort na de opening een bezoek hebben gebracht. Reeds onmiddellijk trekt hier de aandacht het keurig interieur, waaraan blijkbaar veel zorg is besteed. Het wit en lichtgroen, waar in dit zaalgedeelte met zijn vele motto's is gehouden, harmonieert wonderwel met de kleurige en smakelijke inzendingen van fruit, w.o. ook Zeeuwsche druiven, de di verse groentensoorten, planten, granen, boonen, aardappelen en verder alles wat de vruchtbare Zeeuwsche bodem aan natuur producten oplevert. Vanzelfsprekend is ook hier de oester cultuur door een inzending vertegen woordigd, die stellig een der belangrijkste van de tentoonstelling genoemd mag wor den. Het publiek kan hier in details de kweek- wijze volgen, de behandeling der pannen, de ontwikkeling van de oester en bestrijding van schadelijke invloeden bij de kweek, dit alles aanschouwelijk gemaakt door het pro duct in zijn verschillende ontwikkelingssta dia, een maquette van een der voornaamste kweekplaatsen (Ierseke), bestrijding van schadelijke invloeden etc. en tal van foto's. In de Zeeuwsche afdeeling is voorts ter afwisseling en opdat het publiek zich een juist denkbeeld zal kunnen vormen van de werkwijze in de Zeeuwsche boomgaarden, moestuinen en op het land, een ruim ge bruik gemaakt van fotomateriaal, 't Zijn meest alle groote en scherpe foto's, w.o. ook stadgezichten en landschappen. Sugge- reerend in deze afdeeling zijn ook de vele artistiek uitgevoerde motto's als „Zeeuw sche producten zijn kwaliteits-producten", „Zeeuwsch fruit munt uit in kwaliteit en sorteering". Men vindt er ook een groot, plastiek tableau van Zeeland, waarop de voornaamste steden en dorpen met de ver bindingswegen en vervoermiddelen zijn aangegeven, deze laatsten in den vorm van miniaturen auto's, trams, spoortreinen en natuurlijk ookvliegmachines. Vlissin gen en Haamstede worden speciaal aange duid door een miniatuur K.L.M.-toestel. Met dit tableau beoogt men het publiek, voor zoover daarmede nog niet bekend, een denkbeeld te geven van de gemakkelijke en snelle wijze waarop tegenwoordig de Zeeuwsche producten naar de hoofdplaat sen van het land verzonden kunnen worden. Ingenieur J. Versteeg, een der vertegen woordigers der Zeeuwsche afdeeling, was zoo welwillend ons ter plaatse omtrent dit alles in te lichten. Wij komen echter nog nader op de ten toonstelling der Zeeuwsche afdeeling en particuliere Zeeuwsche inzendingen terug. Laatstgenoemden zijn van de firma D. J. van der Have, Kapelle-Biezelinge (boom- kweekerijen, zaadteelt) N.V. Handelmij. wed. J. C. Massee en Zn., Goes, landbouw machines, werktuigen enz. firma Iz. Cap- pon, Heinkenszand, landbouwmachines fa. Franken en Van Weel, Goes, landbouwma chines. In de Zeeuwsche afdeeling is ook een aantal dames in Zeeuwsch costuum ter op luistering bij de stands aanwezig. Esperanto. Concertgebouw. Zooals het gebruikelijk is bij den aanvang van het winterseizoen, werd gisteravond een propaganda-bijeenkomst gehouden door de afdeeling Vlissingen der Federatie van Ar beiders-Esperantisten, waarin de heer F. J. Jurgens, hoofdbestuurder van de Ned. Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders, het woord voerde. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door een tentoonstelling, bestaande uit een 3-tal stands, een van den beer A. van Oor schot, voorzitter, een van den heer Oost hoek, secretaris der afdeeling en een, inge richt door of vanwege de afdeeling Vlissin gen zelve. Zoowel op de een als op den an deren stand was propaganda-materiaai leerboeken, leesboeken in het Esperanto aanwezig, maar bovenal briefkaarten in de wereldhulptaal geschreven en uit alle lan den, waaruit het groote gemak en het groo te nut van het Esperanto bleek. Nadat de heer Van Oorschot alle aanwe zigen, in het bijzonder den heer W. P. Edel man, wethouder van onderwijs, had welkom geheeten, verkreeg de heer Jurgens het woord. Deze ving aan met de bekentenis, dat, waar het vakvereenigingswerk zoo iets geheel anders is dan het houden van een dergelijke lezing, hij had geaarzeld de uit- noodiging aan te nemen. Maar ten slotte was hij bezweken, doordat hij aan den lijve bad ondervonden, met welke moeilijkheden hij te worstelen had gehad in 't buitenland, als men de taal van het land niet door en door kende. Wel is waar had men daar translateurs genoeg, maar toch had men, bij het bespreken van ernstige aangelegen heden, soms het gevoel en ook wel eens wanneer men de taal machtig was de zekerheid, dat niet juist werd weergegeven, wat men te berde bracht. Waartoe dat lei den kan, bewees spreker met ernstige zoo wel als met komische situaties. En dan haalde spreker aan, dat nu ruim 40 jaar het Esperanto er was, de wereldorganisatie daarvan 126.000 aanhangers telde, wat te genover de totaal-bevolking weinig is. Nochtans moet deze vergelijking niet be grepen worden als een wanhoopsklank, maar als een aansporen om de beweging sterker te doen worden, want Esperanto kan de oorzaak zijn, dat de arbeiders elkaar beter leeren verstaan. Er zijn op de heele wereld 6780 talen en als men dan ziet, dat er 2 milliard menschen zijn, zoodat dit op 300.000 menschen één taal is, dan is het te begrijpen, dat het een bijzonder zware taak is om de ideeën uit te dragen, vooral, om dat men stuiten moet op de terminologie, waarvan spreker een frappant staaltje aan voerde. Daar komt nog bij, dat, terwijl in alle bedrijven en op elk gebied vooruitgang te constateeren is, men op taalgebied con servatief is. dat op .dit gebied in verschil lende landen taalstrijd heerscht, waarvan spreker als treffend voorbeeld aanhaalde de houding van den politie-agent in Tsjecho- Slovakije, die wel reageerde op een Hol- landsche, doch niet op een Duitsche vraag. Als men een goed stuk van huis is, moet men zich vaak met gebaren behelpen met de absolute onzekerheid of wel men ver staan zal worden. Wijzend op de uitgestalde resultaten van correspondentie met allerlei nationaliteiten, wees spreker er op, dat door ieder op dit terrein een groot stuk werk is te verrichten, want al is in de eerste plaats de taal makkelijk te leeren, toch moet men die gemakkelijkheid niet al te zeer over- Wij brengen U deze week een Hg zeer mooi en kostelijk amuse- Sk mentsprogramma, met een 'rol avond van gullen lach, die U met Uw geheele familie kunt bezoeken, want er is toe- gang voor alle leeftijden!! 5 K PAT EN PATACHO .H. WATT EN HALF-WATT N P TT BW schatten en dan in de tweede plaats is er het werk der propaganda, waarvoor men moet spreken van man tot man, van vrouw tot vrouw, aan wie duidelijk gemaakt moet worden, dat op die manier taalgeschillen en taalverschillen tot een minimum moeten gereduceerd worden, dat men door dat Es peranto in contact komt met vreemde lan den, met vreemde volken, terwijl elke an dere vreemde taal slechts zij het dan, zooals 't Engelsch een vrij groot beperkt gebied heeft. Het werk der 40 jaren is niet onbevredigend gebleven, daar het gebied van de taal zich heeft uitgebreid als een olievlek. Esperanto is geen separatistische zaak, men zal daardoor een groote taal kunnen krijgen die bewezen heeft, dat ze deugt, omdat ze op geen moeilijkheden in eenige taal is gestrand, omdat ze reeds ef fect heeft gesorteerd, maar bovenal omdat ze zoowel op vredesgebied als op econo misch gebied kan helpen vraagstukken op te lossen. Wijzende op het teleurstellenae van huisbezoek, meent spreker, mede met 't oog op het laatstgenoemde den dringenden raad te moeten geven hier niet te versagen en te denken aan het spreekwoord van den druppel, die den hardsten steen uitholt en ook aan 't akelige gevoel, dat men in het buitenland aan den lijve ondervindt, wan neer men alleen zijn eigen taal spreekt. Hij eindigde dan ook zijn lezing met de opwek king om in den komenden winter groote groepen te vormen. Een vraag waarom het nut van Esperan to in hoogere kringen, in hoofdzaak bij de bezittende klasse niet op dezelfde waarde wordt geschat als in onze kringen, werd door den inleider breedvoerig beantwoord, waarna een der aanwezigen de meening uitte, dat door '.en spreker een factor was vergeten, nl. dat de bevoorrechte klassen volop gelegenheid hebben de moderne talen te leeren. Ook merkte een der aanwezigen op, dat de verbreiding van het Engelsch bijv. zeer sterk is, dat niettemin het leeren van Esparanto een sport kan zijn en dat hoe meer menschen het leeren, hoe grooter In de verre toekomst het nut kan zijn. Nadat de heer Van Oorschot gerepliceerd heeft, noemt de spreker van dezen avoncr nog eenige cijfers én zegt, dat het kennen dezer taal de arbeiders e. toe zal brengen elkaar beter te leeren verstaan en begrijpen. De voorzitter spreekt een woord van dank tot den inleider en onder het noemen der voorwaarden voor toetreding tot den cur sus, sluit hij u.e bijeenkomst met dank voor de opkomst. Alhanibra-theater. Grootvorstin Alexandra. Pat en Patacnon als pensiongasten. Het heeft lang geduurd, eer men de we reldberoemde zangeres Maria Jeritza er toe heeft kunnen overhalen, om voor de film op te treden. De primeur van haar eerste film heeft Weenen gekregen, en het is Franz Léhar geweest, die de muziek er voor com poneerde. Het is een evenement, dat niet slechts in perfecte weergave de verrukkelijke stem, die allen van gramofoon en radio kennen, bereikt wordt het is een bezoek naar Al- hambra waard haar te kunnen hooren en zien. Een Weensch filmwerk munt altijd uit door een zeer goed scenario en een mooie belichtingstechniek. Hier ontstonden echter moeilijkheden door de zeer moeilijk te be lichten figuur en het even moeilijk te be lichten gelaat van Maria Jeritza. Maria Jeritza maakt haar eerste reve rence op het witte doek als de beeldschoo- ne vrouw van 'n schatrijken Rus. Het jonge geluk in de van Maria Jeritza's gouden stem doortrilde vorstelijke zalen, wordt slechts voorbij gaand gestoord door de onge-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1