500 300 150 100 25 LA. komt A EERSTE BLAD Mo. 217 73e Jaargang 1934 VRIJDAG Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 14 SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Overzicht van de ontvangsten en uitgaven STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS BUITENLAND Hij maakt „SchoonSchip jy VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen van het Plaatselijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité van 1 Mei 1933 tot 1 Mei 1934. Ontvangsten* Saldo per 1 Mei 1933 370.41 Collecte langs de huizen op 4 October 1933 - 1011.21 Giften ontvangen door be middeling der „Vlissing- sche Courant" - 470. Giften ontvangen door den Penningmeester- 3484.74 Giften in ééns, wekelijks of maandelijks afgehaald op bonnen - 4500.30 Coll. C.K.W.O.-avonden.- 35.85 Entrée's op kijkdagen van verkoopingen gehouden door Notaris Paap 33.58 Giften Nationaal Crisis- Comité - 1250.— Rente Nuts-Spaarbank- 5.29 Diversen - 47.50 Totaal 11208.88 Uitgaven* Afgedragen aan h et Nat. Crisis- Comité 635.89 Uitkeeringen in geld en natura - 10353.21 10989.10 Saldo per 1 Mei 1934 219.78 Aan steun voor georganiseerde werk- loozen en voor hen, die te werk zijn gesteld bij één door het Rijk gesub sidieerde werkverschaffing, is over 1933 uitgekeerd 5450.— voor klee ding en schoeisel. j Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het postzegelloket voor verzame laars, dat morgen, Zaterdag 15 September van 3 uur tot half 5 is geopend aan het post- en telegraafkantoor alhier, zijn, naast verschillende Nederlandsche en koloniale ze gels, ook verkrijgbaar Nederlandsch-Indi- sche weldadigheidszegels van 12/2, die, met een toeslag van 2y2 cent ten bate van de te Batavia gevestigde stichting „Centrale ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose in Nederlandsch-Indië", yoor 15 cent zullen worden verkocht. Rijtoer ouden van dagen in het Gasthuis. Voor de tweede maal in dezen zomer heb ben de oudjes in het Gasthuis met verschil lende begeleiders, gistermiddag een rijtoer gemaakt naar het Goesche land, met 2 auto-cars, thans welwillend aangeboden door de firma Gebr. van Fraassen alhier. Te ruim half twee vertrok men over Mid delburg, Nieuwland, Lewedorp, Goes en Kapelle naar Wemeldinge, waar in hotel Smit werd uitgestapt. Hier werden versna peringen gebruikt. Bij het vertrek bood de exploitant van dit hotel alle heeren van het gezelschap een sigaar aan, waarvan gaarne gebruik werd gemaakt. Van Wemeldinge ging de tocht over Kat- tendijke, over den Zeedijk, door den Wilhel- minapolder terug op Goes en vervolgens naar 's-Heer Arendskerke, waar nog een verrassing wachtte. Hier werd het gezel schap door de heeren Gebr. van Fraassen op druiven onthaald zóó uit de kas welke tractatie dankbaar werd genoten. Na deze verpoozing werd de terugtocht aanvaard en kwam men te zes uur weer te rug in het Gasthuis, dankbaar en voldaan over dezen bijzonder geslaagden rijtoer, welke wederom door ideaal zomerweer werd begunstigd. De 70.000ste bader verwacht. Naar wij vernemen wordt binnen enkele dagen de 70.000ste bader alhier verwacht. Dit zal de eerste maal zijn dat dit feit in de badplaats .Vlissingen zal glaats hebben. De middenstands-tentoonstelling in „Britannia*'. Naar ons wordt medegedeeld is voor de van 25 October t/m 29 October a.s. te hou den tentoonstelling, die door de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier wordt georganiseerd in het Grand Hotel „Britan nia", zooveel belangstelling voor het huren van stands, dat alle zalen op enkele vier kante meters na, nu reeds zijn verhuurd. Morgen is de laa' xte dag der inschrijving. Dronken motorrijder gearresteerd. Woensdagavond werd door een tweetal marechaussees nabij het rijwielpad in de duinen een motorrijder aangetroffen, die in een dergelijken staat van dronkenschap ver keerde, dat hii de macht over zijn stuur kwijt was. Zij grepen onmiddellijk in en arresteerden den man, die met zijn motor rijwiel naar de marechaussee-kazerne werd overgebracht. MIDDELBURG De Estafette rond Middelburg. De estafette rond Middelburg, uitgaande van de athletiek-vereeniging „E. M. M.", welke morgen om 4 uur zou worden gehou den, gaat wegens buitengewone omstandig heden niet door. De wedstrijd is thans nader vastgesteld op Zaterdag 22 September a.s. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking, over Augustus. Ingekomen: J. Joziasse, van Oost burg, naar Spoorstraat 24; H. C. van Waas, van Vlissingen, naar Nieuwe Vlissingsche weg 223 I. Kamermans, van Vlissingen, naar Ritthemsche straat 70 P. A. Hooge- steger van Wiefingen, naar Groote Abeele 20 C. H. Brokaas-Mors, van Den Helder, naar Middelburgsche straat 24 M. Jobse de Kraker, van Ter Neuzen, naar Middel burgsche straat 62 J. de Kam-de Nooijer, van Goes, naar Koopmansvoetpad 3 L. E. P. Kerkhove-de Groot, van Middelburg, naar Marnixplein 11 A. van der Weel, van Hilversum, naar Buteuxstraat 22 *P. Hu- son, van Vlissingen, naar Vlissingsche straat 2 B. Langendijk, van Ned.-Indië, naar Vlissingsche straat 154. Vertrokken :K. J. Heijmans, van Vlissingsche straat 106, naar Loosdrecht J. Goedbloed, van Middelburgsche straat 26. naar Middelbui'g C. Wielemaker, van Nieuwe Vlissingsche weg 273, naar Koude- kerke E. P. M. Montaan, van Nieuwe Vlis singsche weg 349, naar Middelburg J. P. Luteijn, van Marnixplein 29, naar Middel burg W. de Wijze, van Marnixplein 13, naar MiddelburgC. D. Roggeveen, van Spoorstraat 60, naar Den Helder C. H. de Jonge, van Vrijburg-straat 17, naar Den Hel der D. Joziasse, van Dijkstraat 6, naar Eindhoven (Woensel) J. A. Meeuwissen, van Nieuwe Vlissingsche weg 183, naar Vlissingen C. Stroo, van Oranjeplein 1, naar Vlissingen W. G. van Overbeeke, van Voorstraat 11, naar Goes A. M. Snijders, van Nieuwe Vlissingsche weg 379, naar Dordrecht. DOMBURG Spelend kind onder zand bedolven. Toen de badman te Domburg gisteren aan den waterkant van het Westerstrand aldaar liep, hoorde hij plotseling roepen en gillen. Hij begaf zich terstond ter plaatse, waar hij eenige kinderen heen en weer zag loopen bij een gegraven kuil die was ingestort. Hij vernam dat er een kind onder het zand van den ingestorten kuil was bedolven. Met de hulp van een tweeden badman is men direct met graven aangevangen en even daarna haalde men het kind, een meisje van onge veer 5 jaar, uit het zand te voorschijn. Men paste kunstmatige ademhaling toe, doch het kind bleek reeds te zijn overleden, het geen eveneens door dokter Vaandrager, die inmiddels ter plaatse was gekomen, ook werd verklaard. Des morgens waren de kin deren nog door denzelfden badman gewaar schuwd niet zulke diepe kuilen te graven, met het oog op het gevaar van instorting. Het kindermeisje dat bij het ongeval tegen woordig was-geweest, was geheel overstuur. Het slachtoffertje is een kindje van de fa milie v. d. H., die tijdelijk te Domburg ver toeft. BRESKENS Loop der bevolking. Over de maand Augustus -934, Ingekomen: M. Theims van Sel- zaete naar Papendrecht 26 H. G. Wammes van Tilburg naar Dorpsstraat 9S Vertrokken: P. C. du Bois, van Groote Kade 6 naar Brugge S. C. du Bois, van idem naar idem J. P. Visser, van Dorpsstraat 94 naar Retranchement T. S. Blaakman, van Boulevard 4 naar Sluis M. L. Dingemanse, van Papendrecht 26 naar Middelburg J. M. Tollenaar, van le Zand straat 39 naar IJzendijke I. Kesteloo en gezin, van W 58 naar Groede. OOSTBURG Benoemd tot lid van den gemeenteraad. In de vacature, in den gemeenteraad ont staan door het vertrek van den heer L. van Ginkel (S.D.A.P.) is bij proces-verbaal door den burgemeester, voorzitter van het hoofd stembureau. benoemd de heer Duininck. 'd Reclamedagen voor den winkelstand. Op verzoek van een voorloopig comité werd Woensdagavond bij den heer Ph. de Vuijst een vergadering van winkeliers ge houden ter bespreking van te houden recla medagen in Oostburg van den winkelstand bij gelegenheid van den fokveedag op 3 Oc tober a.s. In alle opzichten wenschte men dien dag te maken tot een dag voor geheel Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot dat doel werd een bestuur benoemd, bestaande uit de volgende heeren M. A. Aalbregtse, le voorzitter J. H. van Kampen, 2e voor zitter K. Belderok, le secretaris K. J. Pouwer, 2e secretaris W. P. Krijnen, pen ningmeester en de heeren P. J. H. Brons wijk en F. de Smet. In een Maandagavond te houden verga dering zal het bestuur met voorstellen ko men. ZIERIKZEE Benoemd tot Notaris. Bij Koninklijk besluitVan' 12 September is benoemd tot notaxis binnen het arrondis sement Middelburg, ter standplaats de ge meente Zierikzee, J. J. van den Ende, can- didaat-notaris te Middelburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig- taalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 5.32, 5.22, 3.30 Hulst 13.60 Middelburg 68.39, onder de letters N.N.; Sas van Gent 15.12, 4.75, 13.35, 18.60, 6.46, 9.60, 9.05, 9.05, 5.82, 5.82, 12.28, 4.86, 9.69, 3.90, 2.86, 4.86, 9.11, 18.50, 6.14, 6.14, 9.45, 10.14, 3.70, 1.60, 2.10, 2.10, 4.30, 16.90 Ter Neuzen 23.14, 9.42. KERS- EN SCHOOLNIEUWS Overdracht grafmonument ds. J. de Bruin. Op initiatief van den kerkeraad van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Woerden is door de verschillende gemeenten, welke hij diende, een eenvoudige gedenksteen ge plaatst op het graf van wijlen ds. J. de Bruin, in leven predikant bij de Christ. Ger. Kerken in Nederland, De overdracht van dezen grafsteen aan de familie De Bruin zal morgen, Zaterdag te 2 uur plaats vinden op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duinen te s-Gravenhage. Een benoeming. Bij Koninklijk besluit van ,12 September is wederom benoemd tot leeraai in tijdelij- ken dienst aan de R.H.B.S. te Zierikzee E. F. Ph. J. van Bergen. RECHTSZAKEN Jongeman doodt zijn vriend. Men zal zich het drama herinneren te XJden, waar een jongeman J. Lammers dood gevonden is met sporen van worging. De achttienjarige J. A. M. L. te Uden, die er van werd verdacht daar meer van te weten, zeide aanvankelijk zijn vriend per ongeluk te hebben gedood, maar later bleek, dat de daad opzettelijk was geschied. B. heeft toen ook bekend. Er is in deze zaak nog veel meer te voorschijn gekomen, zoodat bij de behandeling op 17 Mei de rechtbank te Den Bosch een onderzoek gelastte naar de geest vermogens van den jongen, die o.a. dreig brieven had geschreven, waarvan er een onderteekend was met Matuschka II. Gisteren werd de behandeling weder met gesloten deuren voortgezet. Het O. M. eischte, dat verdachte zal wor den veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf en daarna ter beschikking van de re geering zal worden gesteld. De rechtbank zal 27 September uitspraak doen. MARINE EN LEGER Luitenants ter zee 3e klasse P. Joosse en T. Jellema zijn geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnlegger „Douwe Aukes" te Vlissingen. Luitenants ter zee 3e klasse A. J. Mar cus, H. D. B. Beudeker en J. P. Korthals Altes, zoomede officieren van den marine stoomvaartdienst 3e klasse E. A. Morks en P. C. Kiepe, zijn geplaatst bij de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. Officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse T. J. Spangenberg wordt 26 dezer overgeplaatst van het wachtschip te Wil lemsoord naar de onderzeedienstkazerne aldaar. LUCHTVAART Zomerdienst Indië-vlucht geëindigd. Geen enkel vliegtuig is over tijd geweest. De zomerdienst op de Indië-route der K. L. M. is thans geëindigd. Het reisschema was dezen zomer zoodanig, dat de Indië- vliegluigen Donderdagochtend uit Amster dam vertrokken en precies» een week later, om 12 uur, te Batavia aankwamen. De vliegtuigen op de thuisreis vei'lieten Woens dag om 11 uur Batavia en kwamen de vol gende week Woensdag op Schiphol aan, dikwijls nog vroeg genoeg om de aanslui ting naar Londen en Parijs te halen. Deze zomerdienst met 7]/2dag vliegdienst is met 100 pCt. regelmatigheid uitgevoerd. Geen enkel vliegtuig is over tijd aangekomen. Recordvlucht LondenDenemarken. Mr. Noville Stack volbracht onlangs met zijn Miles Hawk een retourvlucht Londen Kopenhagen in tien uur vijftig minuten. Hiermede verbeterde hij zijn eigen record, dat hij in Mei 1931 gevestigd had met een tijd van elf uur vijftien minuten. Hij bereikte dus een gemiddelde snelheid van 138.8 mijl per uur. Zoowel de vlucht Londen-Kopenhagen als Kopenhagen-Lon- den werd zonder tusschenlanding volbracht. De Europeesche rondvlucht. De deelnemers aan de Europeesche Rond vlucht zijn Donderdagmiddag van Rome vertrokken. De vlieger-, die het eerst in Weenen aan kwam, de Pool Wlodarkiewits, werd door den burgemeester, majoor Lahr, een door de stad beschikbaar gestelden zilveren beker overhandigd. Daarop volgden kort na elkaar de overige deelnemers. Als tweede kwam de Pool Plonckzynski aan. Ter begroeting van de deelnemers aan de Europeesche Rondvlucht waren op het vliegveld van Praag zeer vele personen aanwezig, waaronder talrijke civiele en mi litaire autoi'iteiten. Ook hier kwamen, evenals in Weenen en Bruenn, als eersten aan de Polen Wlodar kiewits en Plonckzynski met een onderling tijdsverschil van 11 minuten. Daarop volg den resp. 13 en 22 minuten later de Duit- schei-s Bayer en Pasewaldt. Een bijzonder hartelijke ontvangst viel den Tsjecho-Slo- waakschen vlieger Ambruz ten deel, die als vijfde aankwam. Het luchtverkeer in Australië. G. A. Robinson, de directeur van de New England Airways Ltd. te Sydney, die juist van een inspectiereis is teruggekeerd, heeft het een en ander medegedeeld omtrent de plannen tot uitbreiding van het luchtver keer van post en passagiers in Australië. O.a. zullen vijf eendekkers met een kruis snelheid van ten minste 240 K.M. per uur worden aangeschaft. Binnenkort hoopt men de lijn BrisbaneSydney door te kunnen trekken tot Melbourne en met gebruikma king van de nieuwe toestellen, zullen de Noordelijke en Zuidelijke eindpunten dan nog slechts 7 vlieguren van elkaar verwij derd zijn. Ook zal men meer des nachts gaan vliegen. Men zal de vliegtuigen uit rusten met radio-peiltoestellen en in ver band hiermede radiobakens oprichten. GEEN OOST-LOCARNO. Polen en Duitschland weigeren. Naar de „Daily Telegraph" bericht, heeft de Poolsche minister van huitenlandsche za- ken, Beek, aan den lord-groot-zegelbewaar- der Eden medegedeeld, dat de Poolsche re geering thans definitief besloten heeft, niet aan het Oost-Locarno deel te nemen. Het blad bericht verder, dat de kleinere Baltische staten hun toetreden tot het Oost- Locarno afhankelijk hebben gemaakt van het toetreden van Polen en Duitschland. Het is dus thans waarschijnlijk, nu deze beide landen hebben geweigerd, dat ook Estland, Letland en Lithauen het pact vaa. de hand zullen wijzen. Dit wordt nog bevestigd door de berich ten uit Genève over het sluiten van een Oostzeepact. Van de deelnemers blijven dus nog slechts Frankrijk, Sovjet-Rusland en Tsjecho-Slo- wakije over. Polen heeft reeds non-agressie-pacten met Rusland en Duitschland, zoodat het van oordeel is, dat een Oost-Locarno geen ver dere wenschelijk practische waarde zou hebben. De bijzonderé correspondent van de „Dai ly Telegraph" ziet in dit optreden van Po len geen vervreemding van Frankrijk, doch meer een teeken van den wil van Polen om zelfstandig te handelen. Ten slotte verklaart de correspondent, dat het niet tot stand komen van het pact geen gevolgen voor Engeland zal hebben. De Britsche houding is ten aanzien van het pact steeds welwillend geweest, doch Groot- Brittanië is hierbij niet geïnteresseerd. Een Donau-Locarno Naar verluidt, bestudeeren thans de groo te mogendheden een voorstel van Italië, waarbij de mogendheden de buurtstaten van Oostenrijk zullen uitnoodigen, een verdrag te onderteekenen, waarbij zij zich verplich ten, niet in te grijpen in de Oostenrijksche aangelegenheden. Natuurlijk zal ook Duitschland hiertoe worden uitgenoodigd. Van het Duitsche antwoord zal afhangen, welke maatregelen de andere staten zullen nepien. Bondskanselier Schuschnigg heeft een on derhoud gehad met sir John Simon, Bar- thou en baron 'Vloisi. Vervolgens heeft laatstgenoemde een langdurig onderhoud met sir John Simon gehad. Volgens de berichten in de Engelsche dag bladen wordt verwacht, dat sir John Simon Zaterdag a.s. naar Londen zal terugkeerea. Eden zal dan belast worden met de lei ding van de Britsche delegatie bij den Vol kenbond. DREIGT EEN INVAL IN OOSTENRIJK? De Oostenrijksche regeering heeft be sloten, troepen naar het grensgebied te zenden, daar er geruchten loopen, dat de Oostenrijksche emigranten in Joego-Slavië plannen koesteren, om een inval in Karin- thië te doen. Officieel wordt medegedeeld De bonds- kanselarij heeft het indertijd uitgevaardigde verbod van verspreiding van alle in het Duitsche rijk verschijnende dagbladen en zekere tijdschriften verlengd en wel tot 16 December 1934. De krijgsraad te Klagenfurth heeft giste ren een 23-jarigen onderwijzer tot 16 jaar zware kerkerstraf veroordeeld, omdat hij op 26 Juli jl. met een af deeling opstandelingen drie gendarmerieposten te Metznistal (Ka- rinthië) had bezet. MARXISTISCH COMPLOT. Wapenen en munitie ontvreemd uit Staatsfabriek 100.000 man zouden de regeering aanvallen. De ochtendbladen te Madrid melden in groote opmaak en met alarmeerende op- schi'iften, dat de politie erin geslaagd is een grootsch opgezet complot van marxisten op het spoor te komen. De minister van binnenlandsche zaken in Spanje heeft verklaard, dat de regeering voorloopig geen bijzonderheden kan mee- deelen, om het onderzoek, dat aan één bui tengewonen rechter, wiens bevoegdheden zich over het geheele land uitstrekken, is toevertrouwd, niet te bemoeilijken. Binnen kort echter zullen alle détails gepubliceerd worden. Het schijnt vast te staan, dat de marxis ten hun geestveiwanten die nog officieel e ambten bekleeden, wapensmokkel hebben laten bedrijven en een groote hoeveelheid machinegeweren, geweren, pistolen, hand-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1