500 300 25 L.Jk.komtb DONDERDAG EERSTE BLAD No. 216 72e Jaargang i1934I Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0VÏNCIEN1EUWS SPORT Hij maakt „SchoonSchip §y VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement ile prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel i0 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies ■i van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In November en December a.s. zal de her- keuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. Wie een keuring kunnen ondergaan. De gelegenheid om in die zitting een ge neeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan in geschrevenen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn inge lijfd, of die wel réeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werke- lijken dienst zijn geweest. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het on derzoek niet toegelaten personen a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; b. die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die tot den vrijwilligen landstorm behooren, in het algemeen tot de keuring kunnen worden toegelaten, zonder bijzon dere machtiging van den minister. Het aanvragen van keuring. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aanvraag aannemelijk wordt gemaakt dat de persoon, wien het geldt, na de uit spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die dit jaar door een der keuringsraden geschikt werden verklaard) of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie dit jaar geen der keuringsraden uitspraak deed). De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voornamen (voluit) en het nauwkeurig adres van den belangheb bende, datum en jaar van geboorte, de ge meente en lichting, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven, verder voor zoover hem bekend het korps, korpson derdeel of dienstvak, waaraan hij is toege wezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, voor zijn inlijving of zijn op komst in werkelijken dienst vastgesteld, en ten slotte of hij dit jaar voor een der keu ringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hier vóór onder a, b of c bedoelde personen, keu ring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zijn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefran keerd worden toegezonden aan het volgende adres Aan den Voorzitter van den Herkeurings- raad, Gebouw van het Departement van De fensie, Plein 4, 's-Gravenhage. Vlissingen, 13 September 1934. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. Fl itsen VERZENDHUIZEN. Zeer terecht heeft de heer F. L. van der Leeuw, adjunct-directeur van het Bureau van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond in z\jn inleidende beschou wing op het 31ste nationale Middenstands congres te Amsterdam, het navolgende ge zegd naar aanleiding van de gestelde vra gen, welke erop neerkwamen, of in de be staande machtsverhoudingen moet worden ingegrepen „Inleider raadt den middenstand zich niet te begeven in een avonturierspolitiek, waarachter z.i. politieke strevingen ver borgen liggen, omdat de maatschappij ai genoeg wrange vruchten heeft geplukt van de bemoeiingen van politici met economische vraagstukken. Immers, ook op internationaal gebied vindt het streven naar autarchie voortgang hoewel kopstuk ken der economische wereld en Interna tionale Kamer van Koophandel van mee ning zijn, dat het opheffen van handels belemmeringen alleen tot herstel der nor male verhoudingen kan leiden. Dit alles, ten einde bij een gewapend conflict in eigen behoefte te kunnen voorzien. (Met deze tirade zijn wij het niet eens, maar de heer Van der Leeuw benut deze om tot zijn verder betoog te kunnen komen). Voor den middenstand behoeft het oude beginsel „Houdt de overheid zoolang mo gelijk buiten de deur" niet verloochend te worden. Vanzelfsprekend behoeven de midden standers niet doof en blind te blijven voor aan het licht gekomen leemten en gebre ken door „inwendige zending" verbete ring van de administratieve en technische inrichting der bedrijven, moderne hulp middelen, sterker aaneensluiting en strenge discipline,kan veel verbeterd worden. Daaraan ontbreekt echter nog zooveel, dat de lust vergaat om het in buitenis sigheden te zoeken. De ervaring, opge daan bij de crisiscredietverleening leert, dat de middenstand in eigen geledingen' nog veel heeft te' veranderen, wil hij op bescherming door de overheid aandringen. Het hoofddevies moet zijn „Herziet U zelf"daarop komt de redeneering van den heer Van der Leeuw in hoofd zaak op neer. Het is dit devies, dat wij volkomen kun nen onderschrijven, al behoeft daaruit geen passieve regeeringshouding voort te sprui ten. Wij zullen op dit thema in een ander artikel terugkomen, want de kwestie van het verleenen van publiekrechtelijke be voegdheden aan middenstands-organisaties heeft vele zijden, zoowel goede als onjuiste. In dit verband zou een bespreking te dezer plaatse te ver voeren. Wanneer wij de juistheid erkennen van het devies „Herzie U zelf" dan denken wij in de eerste plaats aan de methoden, die de onafhankelijke middenstanders zouden kun nen volgen ten opzichte van verruiming van hun afzet, waarbij saamhoorigheid, dik- wijls meer te bereiken is dan wanneer men alleen blijft staan. De kleinere middenstanders kunnen over het algemeen in Indië weinig bereiken. En toch vormt Indië een niet onbelangrijk af zetgebied. Er wonen tal van Europeanen, die goedkoope Europeesche artikelen wen- schen, zooals aardig glaswerk en servies, vazen, lekkere koekjes, sigaren, kortom ar tikelen, die hen doen denken aan thuis, aan de comfort, die zij in het moederland hebben achtergelaten. Voor den enkeling is het be werken van dat afzetgebied duur en vrijwel onmogelijk. Men zou iemand naar Indië moeten zenden men zou er een vertegen woordiging moeten hebben, terwijl dikwijls vertegenwoordigingen weinig nuttig effect sorteeren, wanneer men niet iemand treft, die vol ambitie voor den opdrachtgever werkt. Voor een dergelijk terrein kan het prin cipe van het verzendhuis dienen. Sommige Nederlandsche grootere zaken hebben die richting en met niet onaardig succes inge slagen. Geleidelijk wordt de naam van een dergelijk verzendhuis bekend goede waar, goede service en coulante betalingsvoor waarden werken in Indië als de meest voor treffelijke propaganda. Waarom zouden middenstanders met een uiteenloopend be drijf zich niet organiseeren om gezamenlijk ten opzichte van Indië als verzendhuis t-- werken. Gezamenlijk maakt men een prijs courant, die er behoorlijk en aantrekkelijk uitziet gezamenlijk sticht men een cen traal punt om de binnenkomende bestellin gen te doen uitvoeren en gezamenlijk maakt men een regeling om de baten op de meest billijke wijze te verdeelen. Natuurlijk moet men zich eenigszins op de hoogte stellen van hetgeen Indië noodig heeft. Trouwens er zijn in ons land genoeg menschen, die te dezen opzichte voorlich ting kunnen geven en de uitvoering des noods in handen wil nemen. Mochten der gelijke personen niet bekend zijn, dan is onze redactie bereid de noodige informaties te verstrekken omtrent de meest geschikte adviseurs. In dit verband is er in Indië iets te doen Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H. M. de Koningin brengt een bezoek aan het paleis van wijlen de Koningin-Moeder. Minister Steenberghe op de Ned. Jaar beurs en op het Utrechtsche veemarkt-ter rein. Eenige opnamen van „Artis" tijdens de drukke Septembermaand. Minister Marchant onthult een standbeeld in Maas tricht. De stand van Philips op de Utrechtsche Jaarbeurs, die veel belangstel ling trekt. De nieuwe kruiser „De Rui ter", in aanbouw bij Wilton-Feijenoord. Aankomst van de Nederlandsche athleten uit Turijn te Amsterdam. Een paarden tram door Utrecht's straten. De Neder landsche gezant te Stockholm na een con ferentie met minister Steenberghe. Voor bereidingen voor de groote land- en tuin bouwtentoonstelling te Amsterdam. Een nieuwigheid op de Utrechtsche Jaarbeurs, de bridgeboy, enz. Naar de Middelburgsche Markt. Het prachtige najaarsweer is ongetwijfeld van invloed op 't aantal toeristen dat thans nog in de Belgische badplaatsen vertoeft. Vanmorgen kwamen met de provinciale booten 1285 passagiers over of 535 meer dan de overeenkomstige dag in 1933. Er werden 71 auto's overgezet of 38 meer dan vorig jaar. Jongen te water. Gistermiddag omstreeks drie uur viel een 11-jarige jongen- spelenderwijs in het Marinedok alhier. De 21-jarige F. Fleurbaay die het gevaar zag waarin het ventje verkeerde, sprong onmiddellijk gekleed te water en smaakte het genoegen den drenkeling, later met be hulp van een hem toegestoken reddinga- haak, op den wal te brengen. De jongen bleek geen nadeelige gevolgen van dit onvrijwillig bad te hebben bekomen. MIDDELBURG Voor het Crisis-Comité. De opbrengst van de speciale postzegels ten bate van het Nationaal Crisis-Comité, heeft in deze gemeente 118 opgebracht. Uitvoering Middelburgsch Muziekkorps. Vrijdagavond zal het Middelburgsch Mu ziekkorps weder een uitvoering op het Mo lenwater geven. Voor de eerste maal zal dan uitgevoerd worden „De. Gouden Wals", een groote walspotpoUrri arr. A. Winter. De laatste stadhuis-belichting. Woensdagavond is nu voor de laatste keer in dit seizoen de stadhuisbelichting ontstoken geweest. Er was veel publiek op de been, de etalages in verschillende win kels waren verlicht en er heerschte een ge zellige drukte. OOST- EN WEST-SOUBURG Jaarvergadering Buurtvereeniging Braamstraat en omgeving. In de Dinsdag jl. gehouden vergadering, welke door 20 leden werd bijgewoond, werd besloten de vereeniging in stand te houden. De aftredende bestuursleden werden herko zen. Het bestuur werd dank gebracht voor het goed geslaagde kinderfeest op 31 Au gustus jl., waaraan door 44 kinderen uit deze buurt werd deelgenomen. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent Lipssleutel bij A. Minderhout, Kanaalstr. Parapluie bij Kasse, Braamstraat 15 por- temonnaie met inhoud bij Olyslager, Ka naalstraat twee jongensjassen bij Vader. Paspoortstraatnotitieboekje bij Visser, Middelburgsche straat 4. ZUIDZANDE Met de Staatscourant van gisteren wer den afdrukken verzonden van de akten be treffende de Coöp. Aankoops vereeniging W estelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd alhier. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 September zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van Febris typhoïdea te Scherpenisse en 5 gevallen van Roodvonk, nl. 1 te Vlissingen, 1 te Kloetinge, 1 te Kortgene, 1 te Baarland (het tweede in één gezin) en 1 te Colijns- plaat (het vierde geval in één gezin). KERK- EN SCHOOLNIEUWS Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Komhorn ds. L. Kleisen te Vlissingen en ds. W. Meijn- hout te Nieuwendam. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R.H.B.S. te Mid delburg J. H. Klarenbeek, wonende te Mid delburg tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R.H.B.S. te Zierikzee E. M. F. Kools, wonende te Amsterdam tot leerares in tij delijken dienst aan de R.H.B.S. te Zierikzee mevr. A. M. BaasKoet, Groentijd te Utrecht begonnen. In het Gebouw voor K. en W. heeft de jaarlijkscne inschrijving plaats gehad van de nieuwe leden voor het Utrechtsch Stu denten Corps en daarmee is de traditioneel e groentijd, welke in de stad altijd zooveel be langstelling trekt, weer aangevangen. In to taal werden ingeschreven 65 nieuwe corps leden, het vorig jaar 82. Onder de nieuwe novieten bevinden zich 28 geneeskundigen, 20 rechtsgeleerden, 5 tandheelkundigen, 3 theologen, 2 letterkundigen, 2 veteritairen, 2 pharmaceuten, 1 chemicus, 1 geoloog en 1 bioloog. Na de inschrijving trokken de novieten in optocht naar de sociëteit P.H.R.U. aan het St. Janskerkhof, het kale hoofd bedekt met het traditioneele zwarte petje, het platte boordje en het zwarte dasje om als symbo len van hun „groen zijn". MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit van 26 Juli is aan den luitenant ter zee der 1ste klasse J. E. A. Post Uiterweer vergunning verleend tot het aannemen der onderscheiding van ridder 2 e klasse der orde van maritieme verdiensten van Spanje, hem geschonken door den pre sident der Spaansche republiek. Benoemd tot reserve-kapitein bij het re giment kustartillerie de reserve le luite nants A. D. Vink, G. J. Koolhaas en P. A. W. van der Wolf. RECHTSZAKEN Verduistering. In hooger beroep heeft gisteren terecht gestaan A. D. uit 's-Gravenpolder, die door de Middelburgsche Rechtbank wegens ver duistering is veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. D. die reeds eerder verduistering heeft gepleegd, had om weer aan werk te kunnen komen aan de weegbrug, borg moeten stel len. Twee personen werden hiertoe bereid gevonden, doch toen D. andermaal misbruik van vertrouwen maakte en gelden verduis terde, werden zij voor de geleden schade aangesproken. De advocaat-generaal, die o.m. naar vo ren bracht dat D. misbruik van sterken drank maakt, concludeerde tot verzwaring van de straf tot 4 maanden gevangenisstraf. Arrest 26 dezer. Oneerlijke boekhouder. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwar den vorderde gisteren tegen den 33-jarigen gewezen boekhouder bij de gemeentewerken van Leeuwarderadeel, K. H., wegens het voortgezette misdrijf van verduistering ten kantore van den gemeentearchitect een ge vangenisstraf van 2 jaar. De verdediger legde den nadruk op het volslagen gemis aan controle en vroeg ver- dachtes veroordeeling voor een niet al te langen tijd, met daarna onder toezicht stel len der reclasseering. POSTDUIVEN Wedvluchten van „De Luchtbode" te Souburg. De Postduivenvereeniging „De Lucht bode" te Souburg, heeft 2 September een wedvlucht gehouden van Groningen uit. De prijzen werden als volgt behaald P. Bouman le en 4e, I. Joziasse 2e en 3e, A. Schunselaar 5e, W. Bos 6e en 8e, H. Jas- perse 7e prijs. Op 9 September heeft „De Luchtbode" een wedvlucht gehouden van Silvoorde uit, afstand 86 K.M. De prijzen werden als volgt behaald W. Bos le, J. Boerse 2e, W. Hij man 3e, H. Lacor 4e, H. Wisselcerke 5e en 8e, W. Daalhuizen 6e en 9e, A. Schunselaar 7e en lie, P. Hangoor 10e prijs. LUCHTVAART De aankomst van de Douglas-machine te Rotterdam. Vannacht omstreeks twaalf uur is te Rot terdam aangekomen het s.s. „Statendam" van de Holl. Amerika Lijn, met aan boord het Douglas-vliegtuig dat door de K.L.M. in Amerika is aangekocht. Aan boord bevond zich ook de K.L.M.-piloot de heer K. D. Parmentier, die het toestel in Amerika is gaan halen en invliegen. De Douglas is een geheel uit metaal ver vaardigd vliegtuig dat een grootere snel heid kan ontwikkelen dan de bij ons gebrui kelijke verkeersmachines. Tot den aankoop van dit toestel is men speciaal overgegaan omdat in Amerika de constructeurs verder zijn dan in Europa. Mocht het toestel vol doen, dan zullen waarschijnlijk meerdere van dergelijke toestellen hier worden ge bouwd door de Fokker-fabrieken. De heer Fokker was ook op het terrein van de H.A.L. aanwezig om den heer Par mentier af te halen. Met beidé heeren heb ben wij het genoegen gehad eenige oogen- blikken een gesprek te mogen hebben. De heer Parmentier vertelde dat het toe stel waarmede hij in Amerika eerst kortere vluchten en daarna een vlucht van San Francisco naar New-York had gemaakt, hem zeer groote voldoening heeft gegeven. Het is gemaakt te Santé Monica bij Los Angelos waar zich de groote Douglas-fa- brieken bevinden en waar den laatsten tijd elke week drie machines afgeleverd worden. De machine kan een kruissnelheid ontwik kelen van 300 K.M. Het is een laagdekker en de motoren zijn in den kop van den vleugel ingebouwd, terwijl het landingsge stel intrekbaar is. Een groote bijzonderheid is ook het voor treffelijke systeem van geluiddemping in de cabine waarmee men resultaten heeft be reikt die tot nu toe onbekend waren. Met de machine kunnen 14, personen, vervoerd worden. Of met deze machine inderdaad zal worden deelgenomen aan de Melbourne-race, kon Parmentier nog niet met zekerheid zeggen en ook de heer Fokker deelde mede dat de beslissing daarover dezer dagen nog moet worden genomen. De heer Parmentier zeide dat. hij zeer gaarne met deze Douglas- machine aan de race zou meedoen, want al is het dan geen race-machine maar een ver- keersrnachine, het zou toch zeer interes sant zijn te kunnen nagaan wat deze mo derne zeer snelle machine in deze race zou kunnen presteeren. Het toestel dat thans van de vleugels is ontdaan zal morgenochtend van boord wor den geheschen en per schuit naar Waalha ven worden vervoerd, waar de vleugels er weer aan gemonteerd zullen worden en de radio-installatie er in gezet zal worden. Waarschijnlijk zullen reeds in het begin van de volgende week proefvluchten met de nieuwe Douglas-machine gemaakt worden. Rondom de wereld zonder tussehenlanding. Een plan van overste Etherton. Het plan om een vliegtocht om de wereld te maken zonder tussehenlanding lijkt wel pure fantasie. Wanneer we de persoon in aanmerking nemen, die zich er mee bezig houdt, verdient het echter nadere belang stelling. Deze man nl. is niemand minder dan de Engelsche overste P. T. Etherton, een der grootste pioniers op koloniaal ge bied van Engeland, die behalve vele an dere verdiensten ook het succes van de schitterend geslaagde Engelsche Moun: Everestvliegexpeditie, welke hij georgani seerd heeft, op zijn naam heeft. Overste Etherton gaat .van de gedachte uit, dat zoowel vliegen om de 'wereld als vliegen met tanken in de lucht reeds gelukt zijn, zoodat men er over kan denken beide ervaringen tot één nieuwe onderneming ie combineeren. Voor dit koene plan, dat door een groot Engelsch krantenconcern wordt gesteund, is men reeds voorbereidingen aan bet tref fen. De tocht zal loopen van Londen over Centraal Europa, Roemenië, Zuid-Rusland, Turkije, Indië en Japan naar Alaska. Daar wordt voor de laatste maal getankt voor het oversteken van den Stillen Oceaan. Daarna loopt het traject over het vasteland van Amerika naar Nieuw-Schotland. Als laatste étappe volgt dan de vlucht over den Atlantischen Oceaan. Daar reeds verschil lende Oceaanvliegers Europa bereikten doch ten slotte wegens benzine-gebrek een nood landing moesten maken, zal ook aan de kust van Ierland een tankvliegtuig gesta- tionneerd worden om den modernen wereld vlieger van de noodige brandstof te voor zien, opdat hij het uitgangspunt Londen- Croydon kan bereiken. LondenKarachi non-stop. Proefvlucht van Cobham. Waarschijnlijk nog deze maand 2) September is als startdatum genoemd

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1