500 300 25 Wm komt L.A.doen? WOENSDAG EERSTE BLAD No. ais 72e JtoorHoogl 1934 Uitgave: Firma F. KAN OF ÏElOElr., IValstraat 58-60, Viissingen. Teief. 10. PostreksningE6287 Vsrschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ONTSTEMMING BIJ DE BOEREN OVER DEN CRISIS-STEUN. STADS- EN PK0VINC1ENIEUWS' RECHTSZAKEN VLISSINGSCHE COG RANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et lederé regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen F1 itsen Er is nu eenmaal een tegenstelling- tus schen stad en platteland. Men kan die te genstelling onjuist vinden men kan deze ook zeer onbillijk beschouwen, maar men mag de werkelijkheid niet verdoezelen, wil men op practische wijze medewerken aan een meer harmonische samenleving. Wat zegt de stad? De stad vindt, dat de agrarische levensbehoeften zoo goedkoop mogelijk moeten worden verkregen. Men kan er nu eenmaal niet buiten, de toestan den in het 3tedelijk bedrijfsleven zijn met enkele uitzonderingen niet gunstig en hoe zwaarder men moet offeren voor het dage- lijksch bestaan, hoe moeilijker ook het be staan voor de stadswerkers. Hierbij komt het eigen belang. Wij denken helaas nog niet voldoende saamhoorig. Wij krijgen ons inkomen en wij mopperen op alles, dat de koopkracht van dat inkomen doet vermin deren. De steun bijv. aan de boeren is zicht baar het landbouwcrisisfonds, dat sinds korten tijd de landbouwsteun heeft gecen traliseerd meldt het totaal bedrag dat on geveer ten behoeve van de boeren wordt opgebracht. Er zullen weinige menschen in den lande zijn, die niet direct antwoorden, wanneer men hen vraagthoeveel aan hef fingen moet tezamen worden gebracht om de boeren te steunen „ongeveer twee hon derd millioen gulden V' De boeren redeneeren de stadswerkers zijn georganiseerd wij vormen helaas een vrij beroep. De levensvoorwaarden in de stad zrjn door arbeids- en andere overeen komsten, voor langere perioden vastgesteld. De prijzen worden hierdoor onnoodig ver hoogd en waar de stad voor een niet onbe langrijk deel aan het platteland levert, moe ten de boeren hooge prijzen voor de stads- producten betalen, terwijl door het boeren- individualisme, waardoor eendrachtigheid ver te zoeken is, de landbouwartikelen voor een appel en ei moeten worden verkocht. Als buffer tusschen beide groepen doet de middenstand dienst. Wanneer men ziet, wel ke prijzen voor de landbouwproducten op de veilingen worden betaald en wanneer men daarbij realiseert, wat de stadmensch aan zijn groenteboer heeft neer te leggen zoo gaat het met alle artikelen) dan vraagt men zich met angst en ook met wrevel af „Wat nemen die middenstanders een ont zettende winst". Deze tegenstellingen tusschen stad, plat teland en middenstand bestaan slechts in schijn.' Alle groepen hebben op verschillen de punten gelijk, op andere daarentegea redeneeren zij foutief. Beziet men ze als af zonderlijke deelen van één gemeenschap, dus zooals de liberale economie, de economische en sociale problemen zag, dan is te begrij pen, dat men slechts aan zichzelf en des noods aan zijn groep dacht. Men forceerde op die wijze den klassestrijd. Neemt men een volk echter als homogeen aan, dan verdwijnen vele problemen. Het is de taak van den modernen econoom om de dingen te zoeken, welke binden en de ge dachten, die scheiden te bestrijden. Er is geen verschil tusschen stad, platteland, middenstand etc. allen behooren tot de Nederlandsche volkseenheid (om ons te de zen opzichte alleen tot het eigen land met zijn overzeesche gebieden te bepalen). Al len moeten medewerken aan dat ééne doel nl. de welvaart zoo krachtig mogelijk op te voeren met inachtneming van ieders rech ten én verplichtingen, met ieders levens milieu. De boer wil niet graag ruilen met den stadsmensch diens woningen zijn hem te eng, diens vermakenserie te frivool. De boer staat onwennig in het stadsmilieu, terwijl de stedeling zich niet gemakkelijk kan aan passen aan het leven op het land met uit zondering dan natuurlijk van zijn vacantie- stemming, die hem het platteland doet zien als de vroegere vereerders der herders. Omdat de enkeling doordat de gemid delde mensch te weinig inzicht in alge- meene problemen heeft, terwijl diens hori zon te geborneerd moet worden genoemd, niet in staat is om zijn eigen belang te kunnen achterstellen bij het algemeen be lang, moet in deze geweldige overgangsfase van vrije naar gebonden economie, de Staat zijn helpende hand verleenen. De Staat moet zorgen, dat de verschuiving, die er ondnr de bevolkingslagen plaats vindt en welke verschuiving al decennia geleden is inge luid, maar nog niet aan de oppervlakte i? kunnen komen, geleidelijk en rustig gaat. Vandaar, dat men alom staatsingrijpen ziet. Zij, die niet verder zien dan hun eigen neus en helaas, behooren daartoe ook men schen, die door den aard van hun positie tot de vooraanstaanden in den lande moeten worden genoemd keuren dit ingrijpen af. Dit is foutief de Staat moet ingrijpen, hoe langer hoe verder, opdat wij onze nieu we economische structuur zonder schokken kunnen vormen. Vandaar, dat de boer moet worden gesteund en dat die steun niet spoe dig mag eindigen, in allen geval niet eerder mag eindigen, alvorens het verschuivings proces ten volle heeft plaats gehad. Zoo mag de boer niet mopperen op de verhou dingen in de stad ook deze moeten voor het nieuwe worden geëffend. Het spreekt vanzelf, dat de middenstand eveneens een dergelijke ontwikkelingsfase heeft door te maken. Wij zullen de daar bestaande fouten nog hebben te aanvaarden in de veronder stelling, dat ook deze met kracht zullen worden bestreden en op zijde gezet. Neder land bevindt zich in een organisatorische beroering. V. z. c. Ook den volwassenen is de jaarlijksche sluitings-attractie in den vorm van een ge- costumeerd feestje geboden en wel gister avond. Er bestond weer groote animo voor dit September-carnaval-pretje, dat een bon te menigte, in allerlei leuke, grappige, rake typeering, eenige uurtjes in uitgelaten vroo- lijkheid bijeen deed zijn. Twee accordeonis ten verhoogden met hun populair repertoire de stemming op de feestelijk met vlaggen, lampions en guirlandes versierde zwem school, die daverde van den- lach en den massa-zang en, toen eenmaal de verlichting ontstoken was, een fantastisch beeld ople verde. De prijsuitdeeling bracht eenige ver stilling, daar de monden met versnaperin gen werden gestopt, waarna geleidelijk de gewone sfeer terugkeerde, waarin met ge noegen en voldoening op de maskerade werd teruggezien. Demonstratie S.D.A.P. en N.V.V. A.s. Zondag zullen door de Soc.-Dem. Arb. Partij en het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen in een viertal plaatsen van ons land groote meetings en demonstraties wor den georganiseerd, welke tot doel hebben uiting te geven aan hun gezamenlijken strijd voor de democratie en tegen de dictatuur. De meetings zullen worden gehouden te Groningen, Amsterdam, Arnhem en Rot terdam. De leden, woonachtig in de pro vincie Zeeland, kunnen deelnemen aan de meeting en demonstratie te Rotterdam, voor welk doel het groote sportterrein Woudestein aan de Honingerdijk beschik baar is. Het aantal demonstranten belooft zeer groot te worden, daar thans voor de vier meetings reeds een dertigtal extra-treinen door de Ned. Spoorwegen beschikbaar zijn gesteld, terwijl ook de diverse autobussen en booten een niet onbelangrijk aandeel in het vervoer hebben. De deelnemers uit Zeeland reizen even eens per extra-trein, waarvoor speciale bil jetten bij de bestuurders der diverse af- deelingen zijn aan te vragen. Volgens de in dit nummer voorkomende advertenties wordt vanwege den Vliss. Be- stuurdersbond en afd. S.D.A.P. a.s. Don derdagavond een bijeenkomst belegd voor de talrijke deelnemers, waar alle mogelijke inlichtingen zullen worden verstrekt en waar tevens gelegenheid zal bestaan de spoorkaartjes in ontvangst te nemen. Een aanrijding. Hedenmiddag omstreeks half twee heeft op de Badhuisstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een met een paard bespan nen groentewagen en een luxe-auto. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto werd licht beschadigd. Bekroningen op de Postzegeltentoonstelling te Amsterdam. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende den 25en Philatelistendag te Amsterdam gehouden, deelen we nog mede, dat op de nationale tentoonstelling van post- zegels, die daaraan verbonden was, door twee onzer stadgenooten bekroningen zijn behaald. De heer dr. Staverman ontving voor zijn verzameling postzegels Nederland ongebruikt en voor die der Koloniale post zegels eveneens twee zilveren me dailles. Aan den heer Sitsen werd voor zijn collectie, die de omwenteling in Oostenrijk- Hongarije illustreerde, de bronzen plaquelle van de Fé dé rati on Internationale de la Fresso x'ilatélique toegekend. Propaganda-avond voor Esperanto met daaraan verbonden tentoonstelling. De Federatie van Arbeiders-Esperantis ten houdt in het Concertgebouw op Vrijdag a.s. een propaganda-avond, waarop een der hoofdbestuurders van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, de heer F. J. Jurgens, het woord zal voeren. In het zelfde gebouw is tevens een Esperanto-ten- toonstelling georganiseerd. De vereeniging wekt op om nog dezen winter een cursus in Esperanto te volgen. Deze hulptaal is niet alleen gemakkelijker te leeren dan' een andere taal, maar men kan ermee in contact komen met de gan- sche wereld, wat met een der moderne talen niet mogelijk is. Politie-Vakschool. Evenals vorige jaren wordt ook dezer, winter gelegenheid geboden om door een specialen cursus opleiding te ontvangen voor Inspecteur en Agent van politie. Deze cursus zal aanvangen op 1 October a.s. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. Scheepvaartberichten. Het Letsche stoomschip „Konsuïs P. Dan- nenberg" wordt hedenavond hier verwacht met een lading hout voor Middelburg, ko mende van Riga. MIDDELBURG Patiënten nemen afscheid van dr. Kindermann. Maandagavond heeft een groot aantal pa tiënten in een der zalen van hotel „de Ab dij", afscheid genomen van dr. Kindermann, die na een werkzaamheid van drie decen- niums als huisarts, de gemeente gaat ver laten. Nadat de familie Kindermann was bin nengeleid en aan mevrc/uw bloemen wareo aangeboden, heeft mr. P. Dieleman, in een geestige rede, namens alle patiënten den scheidenden dokter dank gebracht' voor zijn hartelijke toewijding en zorg. Hij roemde dr. Kindermann als een voortreffelijk huis arts, die het wel en wee zijner patiënten kende en meeleefde met hun nooden. Namens allen bood spreker een cadeau aan, bestaande uit 8 deelen van de „Pro- pylaën Weltgeschichte". vergezeld van een album met de namen der schenkers. Dr. Kindermann dankte hartelijk voor de aanwezigheid van zoovelen en voor het bij monde van mr. Dieleman aangeboden prachtige geschenk. BIGGEKERKE Zitting van den gemeenteraad. De gemeenteraad van Biggekerke kwam Dinsdagmiddag in voltallige zitting bijeen. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer P. Janse op, dat de wijze, waarop het overleg met werkgevers en werknemers heeft plaats gehad, teleurstelling heeft ge wekt. Daarbij is gebleken, dat niet een ge meentebelang, doch een groepsbelang is ge diend. Spr. meende, dat wethouder Coppool- se als voorzitter der werkgeversvereniging de in de vorige vergadering gedane belofte zou overbrengen uit hoofde van het dienen der gemeentebelangen. Wethouder Coppoolse komt tegen deze bewering op hij heeft deze aangelegenheid op de vereeniging gebracht en getracht de verschillen tusschen hand- en machinewerk tot e.lkaar te brengen en heeft daarom ook een vooi'stel gedaan om het loon zoodanig te bepalen, dat het handwerk zou worden bevorderd. Mededeeling werd gedaan van de goed keuring door Ged. Staten tot het plaatsen van arbeiders in het bedrijf met steun van de gemeente. De voorzitter licht nader toe, hoe het komt, dat dit eerst nu bekend is geworden, doch meent, dat er in het komen de seizoen rekening mede kan worden ge houden. Een verzoek van het bestuur der vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs om een af scheiding te plaatsen aan den Noordwest- hoek van de school werd ingewilligd. Goedkeuring werd verleend aan het be sluit van Burg. en Weth. om 5 beschik baar te stellen voor den brandweerwedstrijd te Middelburg. De heer P. Janse roemde de prestaties van de Biggekerksche man nen, die blijk hebben gegeven veel animo te hebben en onder goede leiding te hebben geoefend. De voorzitter sloot zich hierbij gaarne aan. Besloten werd 5 te geven voor een schietwedstrijd van de afdeeling van den B.V.L. De tijdelijke korting op de jaarwedde van den veldwachter werd ingetrokken in ver band met het verhoogde pensioenverhaal. Het ontwerü-uitbreidingsplan werd vast gesteld- Een bezwaarschrift van mej. M. J. de Vos, waarin bezwaar werd gemaakt tegen het plan, daar een perceeltje grond, brj haar in eigendom, geheel zijn waarde ver liest, werd voor kennisgeving aangenomen, daar het perceel toch al reeds te klein was om voor bouwterrein in aanmerking te ko men. Burg. en Weth. meen en, dat de ver ordening zich er tegen verzet om bebouwing hierop toe te laten, omdat er te weinig open ruimte zou overblijven. Besloten werd tot onderhandsche ver pachting van het verlaten kerkhof te Krom- menhoeke voor 40 per jaar, gedurende 3 jaar aan den tegenwoordigen huurder J. Marijs. De voorzitter deelde mede, dat ook de vroonpacht ten einde is, doch Burg. en Weth. zou gaarne een hoogere pachtsom verkrijgen. De behoefte aan het perceel is evenwel gering, doch aan den anderen kant is er misschien ook veel voor te zeggen het terrein bouwrijp te maken, nu een aanvang is gemaakt met het uitbreidingsplan. Burg. en Weth. zullen een onderzoek instellen. De rekening over 1933 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op 17772.81, uit gaaf 16514.71, goed slot 1258.10 voor den gewonen dienst en voor den kapitaal- dienst in ontvang 16638.49, uitgaaf 17564.95, nadeelig slot 926.46. De rekening van het burgerlijk armbe stuur werd goedgekeurd met een goed slot van 276.12. De begrooting van het armbestuur voor 1935 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van 2148.62. Aangeboden werd de begrooting voor 1935, waarbij de voorzitter opmerkte, dat de begrooting sluitend is gekregen zonder belastingverhooging, doch dat-de plannen tot verdeeling der werkloosheidslasten voor de gemeente-financiën ernstige moeilijkhe den zullen baren. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Janse of Burg. en Weth. nog niet hebben gedacht aan plannen voor de werkverschaffing. De voorzitter achtte hiervoor nog niet direct aanleiding, nu nog vrijwel ieder werk heeft. De heer Janse meende, dat deze tijd spoedig voorbij zal zijn, terwijl de verdien sten zoo gering zijn geweest, dat spoedige aanmelding wel kan worden verwacht. Burg. en Weth. zullen deze aangelegen heid nader bespreken. DOMBURG Een goed seizoen. Deze gemeente, welke onlangs haar gou den feest als badplaats vierde, heeft een goed seizoen achter den rug. Het totale aantal vreemdelingen, dat alhier verbleef, bedroeg 4118, tegen 3937 in het vorige jaar. Ook het aantal baden viel mee, het bedroeg 20.875, tegen 11.282 in het vorige jaar. SLUIS Een paar leeuwinnen doodgeschoten. Maandag werden alhier een paar leeuwin nen, welke naar het oordeel van de directie van het hier vertoevende circus Van Bever te oud waren geworden en bovendien ge vaarlijk zouden kunnen worden, onder toe zicht van den opperwachtmeester der ma rechaussee met een browning doodgescho ten. Ter plaatse zijn de dieren gevild, wat natuurlijk groote belangstelling van de zijde van het publiek meebracht. Naar de directie mededeelde waren de leeuwinnen tot geen nut meer en kostten zij te veel aan voedsel. TERNEUZEN Ph. J. Callenfels f Te Bergen in Noorwegen, waar hij mei vacantie vertoefde, is na een korte onge steldheid overleden de heer Ph. J. Callen fels, sinds Juni 1918 notaris alhier. De overledene was vroeger te Middelburg woonachtig. KRABBENDIJKE Aangehouden. Door de politie te Krabbendijke is Dins dagavond aangehouden een inwoner uit Ierseke, die er van verdacht wordt aanran ding der eerbaarheid te hebben gepleegd. Na verhoor is de man wederom in vrijheid gesteld. GOES Zeeland op dé Amato te Amsterdam. Naar wij vernemen komt de provincie Zeeland op de Amato te Amsterdam uit onder leiding van den heer ir. A. W. v. d. Plassche met een grooten, aparten stand, waardoor zeker vóór den Zeeuwschen tuin bouw een flinke reclame zal worden ge maakt. Benoeming Rijksveldwachter. Met ingang van 16 September a.s. is de rijksveldwachter brig. C. M. Fokker ver plaatst van Heerlen naar Goes. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Augustus 1934. Viissingen ingelegd 50.894.80 terugbetaald - 36.866.55 meer ingelegd 14.028.25 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 25. Middelburg ingelegd 59.052.22 terugbetaald - 46.332.06 meer ingelegd 12.720.16 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 33. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 500. O o s t-S ouburg ingelegd 10.626.67 terugbetaald - 7.145.43 meer ingelegd 3.481.24 Het' aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Koudekerk e: ingelegd 1924.41 terugbetaald - 956. meer ingelegd 968.41 Bres kens ingelegd 13.906.09 terugbetaald - 16.714.05 minder ingelegd 2.807.96 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. «roede; ingelegd 4034.09 terugbetaald - 1640.96 meer ingelegd 2393.13 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Schoondijke: ingelegd 5797.49 terugbetaald - 8323. minder ingelegd 2525.51 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 900. O o s t b r g ingelegd 16.441.04 terugbetaald - 5.400.14 meer ingelegd ,f 11.040.80. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 9. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 500. IJ z e n d ij k e ingelegd 13.694.75 terugbetaald - 7.475.45 meer ingelegd 6.219.30 Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland a. met ingang van 30 October 1934, tot dijkgraaf van den Van Haaftenpolder, M. K. van Nieuwenhuijzen, te Oud-Vossemeer b. met ingang van 1 November 1934, tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderden Zwarte, J. Risseeuw Jzn., te Cadzand. Uitspraak politierechter. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld J. R., 30 jaar, landbouwer te 's-Heer Abtskerke, vei'dacht van mishandeling van P. v. 't Westende te 's-Heer Abtskerke op 7 Juli jl., 15 boete subs. 10 dagen hech tenis. P. A. d. M., 36 jaar, besteller en W. L. v. P., hulpbesteller, 45 jaar, beiden te Bres- kens, verdacht van mishandeling van P. J. Brugge te Breskens op 16 Juli jl., f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis voor leder. A. A. V., 38 jaar, werkman, te Viissingen,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1