500 300 150 25 MAANDAG lO SEPTEMBER .No. 313 72e Jaar? -1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Felst 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS Zoo'n erge Hoofdpijn? ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel, verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Gemeentelijke Handelsavondschool. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen maken hekend, dat nieuwe leerlingen voor de Gemeentelijke Handelsavondschool kunnen worden ingeschreven in het school gebouw aan de Bouwen Ewoutstraat op Maandag 10 September des avonds van 78 op Dinsdag 11 September van 7—8 en op Woensdag 12 September van 6 tot 8. Leerlingen in het bezit van U.L.O.-diplo- ma komen in de 4e klasse. Men kan zich ook voor één of meer af zonderlijke vakken laten inschrijven, als Fransch, Duitsch, Engelsch, Machineschrij- ven en (of) Steno. De lessen beginnen voor alle leerlingen op Maandag, 1 October a.s. om 6.15 uur n.m. Vlissingen, 5 September 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Cursussen voor werkloozen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen geven hiermede kennis, dat de ge organiseerde werkloozen, dié deel wenschen te nemen aan de in October a.s. te openen gemeentelijke cursussen voor werkloozen zich kunnen opgeven bij het bestuur hua- ner organisatie. De ongeorganiseerde werkloozen kunnen zich Maandag 10, Dinsdag 11 eii Woens dag 12 September a.s., 's middags van 2Y2 tot 4 uur op het gemeentehuis, kamer nr. 5 aanmelden. Vlissingen, 8 September 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. i De Secretaris, F. -BISSCHOP. Kinderfeestje bij de V.Z.C. De traditie getrouw had de V.Z.C., nu het zwemseizoen aan het afloopen is, wederom een kinderfeestje georganiseerd, dat Zater dagmiddag onder begunstiging van b\jzon- der heerlijk zomerweer, dat voor September zelfs wel ietwat ongewoon aandeed, gehou den is. Een blijde kinderschaar van een klei ne honderd jongens en meisjes vulde de in richting, welke dezen middag nu eens uit sluitend van haar was. In allerlei pakjes waren ze gestoken deze levenslustige kin deren, die gelukkig de wereld nog bekijken door een bril van onschuld, ongekunsteld heid en opgewektheid. Ze had plezier, die teedere jeugd, die het prettig vond zich voor te stellen als elfje, danseresje, cow boy, baboe, bloem, schoorsteenveger, pinda mannetje, rechter, roodkapje, Charley Chap lin, bakker, piccolo, bruiloftganger, groot moeder en wat niet al, teveel om op te noe men, en luide haar liedjes deed weerklinken, 't Was een alleraardigste stoet van glundere gezichtjes en kleurige costuumpjes, die na de feestpolonaise nog eens mocht rondvaren op het breede kanaal om daarna gekleed en wel het ziltige nat te kiezen en te bewijzen, dat hij inderdaad zwemmen had geleerd, ja het zelfs al een heel eind in de zwemkunst had gestuurd. Als tweede attractie werd een wedstrijd in 25 meter schoolslag gehouden voor leer lingen van dit jaar. Een heusche wedstrijd met een jury en tijdopnemers Was me dat watEn wat weerden ze zich, die jonge waterratten, om een prijs te winnen. We zullen den geheelen uitslag niet vermelden, doch volstaan met enkele tijden, van de vlugsten J. Geldof en L. Vader 28 /2 sec., J. Gillissen en P. van Anraad 34 sec., Corry Gubbels 28.sec., Suus Leeuwenburg 31 sec., Gerry Boogaard 31 2/5 sec., Jo Huser 31 4/5 sec. Nadat onder groote hilariteit nog een nummer sprietloopen was vertoond, kwam het groote momentde prijsuitdeeling. De grootste helft der kinderen ontving een leuk Prijsje, terwijl allen op koek en chocolade Werden onthaald. Daarna dankte burgemeester Van Woel- deren, die met zijn echtgenoote het feestje bijw.QQn.de en wier dochtertje Heleentje een van de jongste deelneemstertjes was, na mens de ouders, de dames en heeren, die leiding hadden gegeven, voor alle moeite, welke zij zich hadden getroost om de kin deren eenige. uren hoogst aangenaam bezig te houden, alsmede voor de mooie souve nirs. Spreker noemde het een voorrecht, dat de kinderen thans reeds vroeg in de gele genheid zijn zwemonderricht te genieten, hetgeèn bij mej. Prins en den heer Pantus in uitstekende handen is. De middag heeft zeer veel tot het propageeren van de zwem- sport bijgedragen. Spreker hoopte dan ook, dat het aantal kinderen, dat zwemmen leert, zich in stijgende lijn mag bewegen, dankte het bestuur der V.Z.C. voor de wijze, waar op het zijn taak vervult en besloot met een driewerf hoera op dit college, waarmede al len spontaan instemden. De secretaris dankte den burgemeester, die door zijn tegenwoordigheid weer blijk gaf daadwerkelijk met de- sport mede te leven, voor zijn woorden en bracht drie cheers uit op den heer Van Woelderen, 't welk algeheele, instemming vond. Vervolgens voerde de heer Edelman het woord. Spreker memoreerde, dat een men- schenleeftijd terug bijna niemand aan baden of zwemmen deed. Thans verwachten we dit seizoen aan ons badstrand nog de(n) 70.000 ste(n) bader (baadster). Dat men in ons waterrijke Vlissingen zóó met het natte element vertrouwd geraakt, danken we aan de schoone gelegenheid, welke de zwem school biedt, om onder de uitstekende lei ding van mej. Prins en den heer Pantus, het zwemmen te leeren. In zijn kwaliteit van wethouder van onderwijs, dankte de heer Edelman beiden, leerkrachten voor het onderwijs aan de leerlingen der 6e school klassen gegeven, terwijl hij het ijverige be stuur hartelijk gélukwenschte met het initi atief tot oprichting der zwemschool en hoopte de secretaris, de heer Prins, nog lange jaren op even flinke wijze als tot nu toe zijn taak zal mogen vervullen. Mede namens mej. Prins betuigde de heer Pantus den heer Edelman dank voor zijn waardèe- rende woorden. En hiermede was het volkomen geslaagde kinderfeestje, dat ook aan beide kanaal oevers groote belangstelling trok, weer voorbij. Opzichter bij de Spoorwegen. De opzichter derde klasse der Ned. Spoor wegen J. Colijn te Valkenburg is benoemd tot opzichter tweede klasse te Vlissingen. Aantal baden Badinrichting Bonedijkestraat. Gedurende de week van 3 tot 8 Septem ber werden in de badinrichting aan de Bo nedijkestraat 311 baden genomen, waarvan 209 door heeren, 72 door dames en 30 door kinderen. OOST- EN WEST-SOUBURG Diefstal van aardappelen en uien. In de laatste dagen zijn er onder Souburg, Ritthem en Nieuw- en St. Joosland aard appelen en uien van het land gestolen. Daar deze veldvruchten tegenwoordig nog al prijzig zijn, is het voor hen, die geen ver schil weten tusschen het mijn en dijn, aan lokkelijk om op een gemakkelijke wijze ge noemde veldvruchten zich toe te eigenen. ZOUTELANDE Zware hagelbui. Zaterdag omstreeks half 10 ontlastte zich boven Zoutelande en omgeving een onweer, dat eenigen tijd gepaard ging met een ha gelbui, waarbij brokken ijs vielen van 2 A 3 cM. Dat iets dergelijks niet vaak voorkomt bleek wel uit een onderhoud, dat we Zon dagmorgen met een boer op vergevorderden leeftijd hadden en die ons verklaarde, zijn leven lang zoo iets niet gezien te hebben. Gelukkig dat er op dat oogenblik niet veel wind stond, anders was de schade aan glas, enz. wel aanzienlijk geweest. OOSTKAPELLE Hevige hagelval. De laatste warme Septemberdagen heb ben zich Zaterdagavond tusschen half tien en tien uur danig gewroken door een hevi- gen hagelval boven deze gemeente uit te storten. Van hagel was hier feitelijk geen sprake daar het trg,ditioneele duivenei door de stukken ijs met afmetingen van drie tot vijf centimeter lengte werd overtroffen. Het was een kort doch hevig bombarde ment dat de bui, die uit het Zuidwesten kwam opdagen, op het landschap afschoot en de huizen met een daverend geweld ver vulde. Tallooze ruiten van huizen en broei kassen saven den geest e» ÖQ glazenma kers zullen de eerstvolgende dagen handen vol werk hebben om al het gebroken glas te vernieuwen. De aangerichte schade ook aan het gewas is van grooten omvang en voor dengeen, die niet tegen hagelschade verzekerd is, beteekent het een belangrijk verlies. Ook de bosschen hebben geweldig geleden. Afgerukte takken en verscheurde blaren bedekken de paden en wegen. Ouden van dagen kunnen zich niet een dergelijken ijsval herinneren en het mag een geluk heeten, dat dë bui niet te dicht is ge weest en slechts kort duurde. Van vele broeikassen is de helft tot een derde van het glas gebroken. De bui verdween in Noordelijke richting. BRESKENS Deklast verloren. Zondagmorgen bij hét verlaten van de haven te Breskens verloor schipper K. een groot gedeelte van den deklast, bestaande uit gedroogde garnalen .van de aldaar ge vestigde garnalendrogerijen. Een pluimvee- en konynententoonstelling. De pluimvee- en konijnenvereeniging „Animo" heeft besloten een tentoonstelling van pluimvee en konijnen te houden. BIERVLIET Loop der bevolking. Over de maand Augustus 1934. I n g e k o m e n E. A. Sannemans van Hulst F. I. de Kramer van Oostburg C. Klaeijsen van Middelburg E. P. van Hoeve van Den Helder S: J. VerplankeLeen- houts van Groede. Vertrokken: J. F. de Waele naar IJzendijke E. Sudijn naar IJzendijke A. O. Spinnewijn naar Hoofdplaat. IJZENDIJKE Over de maand Augustus 1934. Loop der bevolking. Ingekomen: G. Groosman van Hau- bourdin (Fr.) M. van Ootehem van Wa tervliet C. Couque van Waterlandkerkje E. Sudijn van Biervliet J. de Waele van Biervliet. Vertrokken: L. van Hout naar Ter Neuzen A. van Lonker naar Velrique A. van Cadzand naar Biervliet M. de Buck naar Dongen J. Wijffels naar Lente. Een winkelweek. Het bestuur der winkeliersvereeniging „Ons Belang" alhier heeft besloten evenals vorige jaren weer een winkelweek te orga- niseeren en wel van 2028 October a.s. GOES Afscheid S. A. Leopold. Zaterdag nam de heer S. A. Leopold, die ongeveer 36 jaar werkzaam was als leeraar aan de R.H.B.S. te Goes en nu met pen sioen gaat, in de gymnastiekzaal der school afscheid van directeur, leeraren, leerlingen, oud-leerlingen en collega's uit overig Zee land. De directeur der school, de heer Ir. de Looze, sprak eerst op zeer hartelijke wijze den heer Leopold toe. Het doet weemoedig aan van iemand als de heer Leopold, die zulk een prettig collega was en zooveel voor het M. O. deed, afscheid te moeten nemen. Zijn heengaan is een groot verlies voor de R.H.B.S. en het M.O. De heer Leo pold heeft de moeilijke taak van leeraar bij het M.O. op uitnemende wijze volbracht. Hij was een geboren paedagoog. Aan z\jn onderwijs stelde hij steeds de hoogste eischen. Omdat hij rekende met den per soonlijken aanleg der leerlingen en over een groote karakterkennis beschikte, is van hem een blijvenden invloed op velen uitge gaan. Zijn hoogste ideaal was niet het vol stoppen met kennis voor een examen, maar het tot ontwikkeling brengen der gaven en talenten van de leerlingen. Daardoor is hij velen tot een zegen geweest. Een man als de heer Leopold van zoo groote eerlijkheid, bescheidenheid en gaafheid van karakter zal zeer gemist worden. Met groote achting en genegenheid neemt spr. van hem af scheid, hem nog vele jaren van goede ge zondheid toewenschend. Namens de col lega's biedt spr. een mooie klok aan. De heer Joh. Pilaar, voorzitter der com missie van toezicht M. O., sprak ook woor den van groote waardeering. Tal van men- schen over de geheele wereld zijn, aldus spr., u dankbaar voor uw onderwijs. Spr. weet, dat de heer Leopold zijn belangstel ling voor het Fransch ook in zijn rusttijd zal behouden, waarbij spr. de hoop uit spreekt, dat de heer L. niet zal woi'den op geschrikt door een wijziging der Fransche taal en Marc&agtj Derde spreker was de heer dr. B. de Noo, directeur der R.H.B.S. te Vlissingen, die het woord voerde namens de leeraren en leera- ressen in het Fransch in Zeeland. Spr. ver tolkte de gevoelens van waardeering en hoogachting der collega's en prees de veel zijdige kennis van het Fransch en de Fran sche cultuur, waarover de heer Leopold be schikte. Spr. memoreert ook het uitgeven van enkele leerboeken door den heer Leo pold en zijn arbeid in de. examencommis sies, welke laatste hem een koninklijke onderscheiding bezorgde. Een der leerlingen, mej. Koning uit Goes, sprak namens de leerlingen en oud-leerlin ge:. in het Fransch woorden van dank en afscheid tot den heer Leopold en bood een fraaie lamp aan, terwijl een der andere leerlingen een bouquet rozen offreerde, waarna de heer Leopold hartelijk dank bracht voor de vriendelijke woorden en de aangeboden geschenken. Nog (fikwijls zal spr. terugdenken aan de vele jaren in Goes doorgebracht en aan de prettige verhouding tusschen directeur en leeraren. Speciaal dankte spr. de leerlingen voor hun geschenk, dat echter niet noodig was om de herinne ring aan de Goesche H.B.S. te bewaren. Als laatste woord gaf spr. zijn leerlingen mee „Werkt, en ge verovert u een kapitaal, dat u nooit in den steek zal laten." Een droeve plechtigheid. Zaterdag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Torbijn, directeur van het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging. Een schat van bloemen dekte de baar. Achtereenvol gens werd het woord gevoerd door een tweetal broeders van den overledene, deu heer J. Fransen van de Putte, namens dc Rotterdamsche Bankvereeniging, den heer H. Hollestelle, namens de commissie van toezicht op het beheer der kerkelijke goede ren van de Ned. Herv. kerk, ds. P. J. Steinz, namens het bestuur der Herv. school, en ds. Homburg. wrjkpredikant. Er was groote belangstelling. HOEDEKENSKERKE Sleep op een zandbank geloopen. Zondagmorgen in de vroegte om 4 uur, is een sleep, bestaande uit het schip „Neeltje" uit Ouddorp, metende 542 ton, en waarop als schipper voer Grimwist, gesleept door de sleepboot „Entre Pide", eveneens afkom stig uit Ouddorp, voor Hoedekenskerke op een z&ndbank geloopen. Het schip was op weg van Ostende naar Lobith. Sleepbooten van d*1 firma Herling uit Antwerpen zijn uitgevaren om assistentie te verleenen. De sleep is later bij hoog water in den loop van den dag weer vlot gesleept. Het schip heeft zijn reis vervolgd. HANSWEERT Schip aan den grond. Het motorschip „Onderneming", geladen met stukgoed en op reis van Amsterdam naar Antwerpen is Zaterdag op de Ooster- schelde omhooggevaren en met behulp van de sleepboot „Advendo" vlotgebracht. Het schip had een blad van de schroef verloren en is door dezelfde sleepboot naar Antwer pen gebracht. HAAMSTEDE Hagelbui richt voor 50.000 schade aan. Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haam stede een hagelbui ontlast, die enorme scha de heeft aangericht aan tuinen en boom gaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minuten aanhield, vielen hagelsteenen ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druivenkas- sen zijn totaal vernield, terwijl aan het aan de boomen hangend fruit groote schade is aangericht. Volgens de voorloopige schatting zou de schade minstens 50.000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is inmiddels reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haamstede, Jhr. Roëll. THOLEN Na 27 jaar terecht. 27 jaar geleden verloor de landbouwer G. Quist alhier bij het voederen van het vee zijn gouden trouwring, welke, ondanks, zorg vuldig zoeken nooit gevonden werd. Toen deze week zijn broer, H. Q. alhier op het land aan het eggen was, ontdekte hij tot zijn verbazing aan een £er tanden der eggen Binnen een kwarlier kunt Ge die een gouden ring. Bij nadere beschouwing bleek, dat deze de voor 27 jaar verloren ring van zijn broer was. TERNEUZEN De festiviteiten te Terneuzen. De feesten welke van 3 tot 8 September bij de gelegenheid der herdenking van het feit dat Terneuzen 350 jaar geleden van den Prins Willem van Oranje het recht ver kreeg om een zelfstandig stadsbestuur te hebben, liggen achter ons. Nauwelijks zijn de zware kanonslagen van het schitterend geslaagde vuurwerk dat de festiviteiten be sloot, verklonken en het laatste vonkje der slot-decoratie gedoofd, of het hemelvuur dat reeds geruimen tijd den westelijken he mel verlichte, schiet met toenemende kracht zijn grillig gevormde schichten over het donkere aardrijk uit. Een hevige regen bui stort zich uit over de huiswaarts kee- rende menigte, die in grooten getale het vuurwerk dat nabij de Westelijke beerbrug werd ontstoken, heeft gadegeslagen. Toch zijn de weersomstandigheden gedu rende het feest bijzonder gunstig'geweest. Des Maandags viel er eenige regen, doch toen het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" de feestweek met een muzika le wandeling door de stad opende, liet het weder zich van zijn aangenaamste zijde zien, en bleef dit tot even na het slot der feeste lijkheden. Een groot gedeelte van dezen dag. die evenals den Woensdag een hoogtepunt in het programma vormde, was gewijd aan de sport. Des middags om half vier vond op het terrein aan den Nieuwe sluis een voetbal wedstrijd plaats tusschen het eerste elftal van „Terneuzen" en dat van den St. Nico- laasschen Sportkring. De heer J. Huizinga, burgemeester onzer gemeente, deed den aftrap, waarna men eikanders krachten kon meten. Het einde kwam na een spannenden wedstrijd met een 31 overwinning voor de thuisclub, waarmede zij in het bezit kwam van een zilveren beker, welke uitgeloofd was door het feestcomité. Op het terrein van den Sehependjjk vond om 4 uur een ringrijderij te paard plaats, waaraan een dertiental personen deelna men. Deze voor onze streek betrekkelijk jonge sport lokte vele toeschouwers, die met groote belangstelling de verrichtingen der ringrijders gadesloegen. Om half vijf vond een korfbalwedstrijd plaats tusschen „Seolto" van Terneuzen en „V.M.S.V." uit Breskens op het naast het voetbalveld gelegen terrein der club. De zwem- en poloclub „De Schelde" organi seerde om 5 uur zwemdemonstraties in het kanaal bij de Middensluis, alsmede een po lowedstrijd. 0.m. werden vertoond figuurzwemmen, waaraan een achttiental dames deelnamen, een demonstratie der plaatselijke reddings brigade in bevrijdings- en vervoergrepen, schoon- en zweefduiken, en het z.g. „plan king" achter motorbootjes. Deze voor onze streek eveneens nieuwe tak van sport ge noot een bijzondere belangstelling. Het was een aardig gezicht om de personen welke hieraan deelnamen met een vaart van on geveer 20 K.M. door het water te zien ge trokken worden, waarbij zij op een plank stonden die aan een motorbootje was vast gemaakt. De polowedstrijd welke gehouden werd tusschen de club van Terneuzen en die van Sas van Gent eindigde met een gelijk spel, n.l. 2—2. Men meene echter niet dat het sportge- deelte van het programma hiermede v/as afgewikkeld. De motorclub „Zeeuwsch- Vlaanderen", had n.l. op dezen dag een in ternationale sterrit georganiseerd, waar aan personen uit alle provincies des lands, alsmede uit België deelnamen. In totaal hadden negentig personen hier voor ingeschreven. Het eindpunt der sterrit was op het Marktplein, terwijl de controle zich in het „Hotel du Commerce" bevond. Het tijdstip van binnenkomen was tusschen 2 en 6 uur gesteld. De uitslagen luidden 1. De verst komende deelnemer wien een zilvuen beker werd uitgeieikt, was de heer

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1