500 300 25 VRIJDAG EERSTE BLAD 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma F. VAR OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening B6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIÜWS INGEZONDEN STUKKEN SPORT IV©. 311 BtfSV0* •gggjgëSÖ# COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een zilveren jubileum. Op de drukkerij van de firma F. van de Velde Jr. werd beden weder een zilveren jubileum gevierd. Het was nl. 25 jaar geleden dat de machinezetter, de lieer P. J. ten Hacken, als leerling-zetter in dienst trad. De jubilaris werd in tegenwoordigheid van het geheele personeel toegesproken door den oudsten firmant, den heer F. van de Velde, die den heer Ten Hacken geluk wenschte met zijn jubileum en wees op de uitstekende plichtsbetrachting en de aan gename verstandhouding, die op de zaak bestaat. Mede namens zijn medefirmant, den heer B. van de Velde, bood hij den heer Ten Hacken een gouden horloge mét ketting aan. De voorman-machinezetter, de heer J. Knuijt, bood namens het personeel meteeni- ge toepasselijke woorden aan den jubilaris een vulpen aan. De heer Ten Hacken wierp een terugblik op de afgeloopen kwarteeuw en wees op de groote uitbreiding welke de drukkerij heeft ondergaan, welke inrichting geleidelijk in een zeer modern drukkerijbedrijf is veran derd. Het mag een genoegen genoemd worden op zulk een drukkerij te werken en hij hoopte dat het hem gegeven moge zijn nog vele jareji in deze zaak werkzaam te zijn. Mede namens zijn echtgénoote zegdè hij de heeren Van de Velde hartelijk dank voor het prachtige souvenir en voor het aanden ken van het personeel was hij ook zeer er kentelijk. Nadat een foto was genomen van den jubilaris met zijn echtgenoote, omringd door zijn patroons, redactie, kantoor- en tech nisch personeel, was het officieele gedeelte van dezen dag afgeloopen en werden de werkzaamheden, die ongeveer één uur on derbroken waren geweest, weer hervat. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Zondag a,s., des avonds 8 uur een concert in de kiosk op den boulevard Evertsen. Programma: „Marche LorraineL. Ganne Ouverture „Elekta" Fr. Springer „Die Hochzeit der Winde", walzerJoJis. T. Hall Fantaisie sur l'Opera „Carmen", arr. M. J. H. Kessels „Die Fledermaus", fantasie aus der operette Strauss „Marie Louise", serenade arr. C. G. Govaarts „Serenada" Toselli „Oude bekenden", potpourri, arr. C. G. Govaarts „Wieder in der Heimat", marsch, H. L. Blankenburg Een autogirovliegtuig. Op het vliegveld alhier is hedenmiddag gedaald het eerste autogirovliegtuig, dat in Nederland in gebruik zal worden genomen. Het vliegtuig, dat tegen half één op het vliegveld arriveerde, cirkelde eerst eenige malen boven het veld om daarna loodrecht baar beneden te komen. Als bijzonderheid van dit toestel kan ge noemd worden de bovenpropeller, die drie schroefbladen bevat met een spanwijdte van 11 M. Deze propeller vervangt de vleu gels en is dan ook boven op het toestel be vestigd. Hiermede kan het toestel zelfs op een zeer klein terrein dalen en opstijgen. Tevens dient deze propeller om het vlieg tuig te besturen. De snelheid, die het toestel kan ontwikkelen, bedraagt 160 K.M. Het vliegtuig, dat de letters G.A.C.W.J. voerde, werd bestuurd door den heer Smit Crans, instructeur van de Nationale Luchtvaart- school, die het toestel in Londen had afge haald om het in Rotterdam aan den eige naar, den heer J. Mees, af te leveren, die het toestel als sportvliegtuig in gebruik zal nemen. De heer Mees was met het sportvliegtuig de Ph.-A.J.M. en een reservevlieger van Waalhaven het autogirovliegtuig tot Vlis singen tegemoet gekomen. Nadat eerst de Ph.-A.J.M. vertrokken was, startte tegen 1 uur ook het autogiro vliegtuig, nu de heer J. Mees als passagier meenemend. Langzaam taxide het toestel haar het midden van het veld, w^grna de bovenpropeller werd aangezet en het vlieg tuig als het ware als een leeuwerik de lucht insteeg om in de richting Rotterdam te ver dwijnen. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Over de maand Augustus 1934. Ingékomen: W. H. Swartelé van IJzendijke A. A. en Aa. M. Porreij van HoofdplaatD. A. Fibibert en vrouw van Groede. Vertrokken: M. P. van. den Broeke naar Oostburg A. M. Verduijn, geb. Bliek en dochter naar NumansdorpI. J. Verduijn naar KoewachtT. M. Krokké naar Cad- zand A. J. Kindts naar Groede M. N. J. Dingemanse naar Goes R. Robesin naar Sluis J, Kareis naar IJzendijke A. H. de Smidt naar Krabbendijke F. A. Engels en gezin naar Roosendaal. GROEDE Een winkelweek. Door de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Groede is besloten het initia tief te nemen voor het houden van een groote winkelweek. Deze zou dan in den loop der volgende maand gehouden worden. Binnenkort zal een vergadering van betrok ken winkeliers worden gehouden, teneinde deze plannen verder uit te werken.. Daar de vorige winkelweek schitterend geslaagd is, kan zeker worden verwacht, dat ook dez? weer succes zal hebben. WATERLANDKERKJE Loop der bevolking. Over- de maand Augustus 1934. Ingekomen: C. J. Verhelst van St. Margriete (B.) L. van Dijk van Oostburg. Vertrokken: C. Couqué naar IJzendijke. GOES Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Voor waterbouwkundig opzichter 1934 zijn geslaagd J» A. van Bers te Kloetinge, C. J. Ie Clercq te Kruiningen, J. Cysouw te Wemeldinge, J. G. Dominicus te Goes, M. C. van Dijk te Vlissingen, M. J. Fraanje te Goes, M. Geluk te Tholen, W. la Gasse te Koudekerke, P. C. J. de Graaf te Middel burg, B. J. M. Huisman te Walsoorden, C. Huisman te 's-Gravendeel, S. de Kam te Oostkapelle, H. S. Koeman te Wolfaarts- drjk, P. Korteweg te Vlissingen, W. J. Kou- we te Vlissingen, J. Luikenaar te Kloetinge, A. A. Markusse te Kortgene, J. Meeuwse te Oudelande, J. J. de Regt te Heinkenszand, A. Slabbekoorn te Biezelinge, J. W. Verjaal te Scharendijke, G. C. Vreugdenhil te Ier- seke, P. Vrolijk te Vlissingen en J. Waverijn te Vlissingen. KAPELLE Tuinbouwtentoonstelling te Kapelle. De vereeniging van oud-leerlingen van tuinbouwcursussen te Kapelle heeft een fruit-, groenten- en bloemententoonstelling georganiseerd. Gisteren had de opening plaats. Vooraf werd het bestuur der veree niging met genoodigden ten gemeentehuize officieel door het gemeentebestuur ont vangen. De eigenlijke opening geschiedde door prof. A. M. Sprenger uit Wageningen, na dat de voorzitter van de vereeniging, de heer W. Glas, een inleidend woord had ge sproken. Prof. Sprenger zeide in het algemeen voor tentoonstellingen als deze weinig sym pathie te voelen, omdat het geld en de ener gie daarvoor noodig beter anders besteed kunnen worden. In enkele gevallen kan hij er genoegen mee nemen, zooals hier, als zy inderdaad dienen als wapenschouw en den tuinbouw vooruit brengen. In den tuinbouw is altijd en ook nu een voortdurende studie noodig. Tal van vraag stukken, zooals de kwestie van de onder stammen, de variteitskeuze, de teeltwijze, rationeele snoeiing, doelmatige bemesting, ziektebestrijding, betere sorteering en ver pakking, verwerking van vruchten tot most of wijn, vragen de aandacht. Nog voerden het woord de rijkstuinbouw- consulent ir. Van der Plas en de heer jhr. J. van Vredenburch. Een mooie en zeer uitgebreide collectie groenten, fruit en bloemen is bijeenge bracht. In tal van stands wordt reclame gemaakt voor werktuigen, ziektebestrij dingsmiddelen, enz. SAS-VAN-GENT Botsing tusschen auto en motor. Gisteravond omstreeks 8 uur is in de wijk Stuiver, gemeente Sas van Gent, de motor rijder M. Meuleman uit Sas van Gent, die van een zijweg, den zgn. Suikerdijk, komen de, den grooten weg langs het kanaal wilde oprijden, door een uit Sas van Gent komen de auto, bestuurd door den heer A. Verna- ve, aannemer te Sas van Gent, waarin me de diens 13-jarig zoontje was gezeten, ge grepen. De motor werd circa 50 M. meegesleurd, waarna de auto tegen een langs het kanaal staande telefoonpaal botste en dezen omver reed. Auto en motor gleden van den glooienden kanaaloever. De auto bleef met het voorste deel aan den oeverwand hangen, terwijl het achterste deel in het water terecht kwam De heide inzittenden geraakten te water, doch wisten zich zelf te redden. De heer Vernave bleek een ernstige hoofdwonde te hebben opgeioopen zijn zoontje was ongedeerd. Beiden zijn per auto naar huis vervoerd. De motorrijder, die eveneens te water was geraakt, werd door toesnellende personen spoedig op het droge gebracht, doch bleek, waarschijnlijk door de aanrijding, overleden te zijn. De verongelukte motorrijder was 34 jaar oud, gehuwd en vader van 1 kind. Daar de omgevallen telefoonpaal gevaar opleverde voor het verkeer, werd de stroom afgesloten. OSSENISSE Een landbouwschuur verbrand. Gistërmorgen ontstond brand bij den landbouwer de KokSmit op den Drogen- dijk te Ossenisse. Geheel de landbouwschuur met meer dan 4Ö00 K.G. ongedorschen graan werd een prooi der vlammen. Wij zagen gedorschen tarwe die in zakken boven de varkenshok ken op een zolder was opgeslagen, uit de doorgebrande zakken naar beneden glijden. Ook machinerieën gingen verloren. Stroo en vlas in stapels huiten de schuur staande, werden door het vernielende element niet gespaard. Het vlas dat in stapels buiten stond, zou, zoodra het in de schuur, zich bevindende graan, voor zoover het ongedorschen was, zou gedorschen zijn, in de schuren onderdak gebracht worden. Dit vlas was niet tegen brandschade verzekerd. Het landbouwhuis bleef, daar de wind een anderen kant uitwoei, gespaard. De pe ren hingen gestoofd aan den boom of lagen in gebraden toestand op den grond. Een op eenigen afstand staande land bouwschuur dreigde, daar de wind dien kant uitwoei, door vliegende vonken van den brand door het vuur te worden aange tast, doch met emmers water werd dit voorkomen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Toegelaten tot de evangeliebediening. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk toegelaten de heeren C. C. H. de Loos, candidaat aan de universiteit te Utrecht en P. Jonges, candidaat aan de uni versiteit te Leiden. Generale Synode der Christ. Ger. Kerk. In de te Zwolle voortgezette Generale Synode der Christ. Ger. Kerk bracht na mens het comité voor herdenking van de afscheiding ds. W. Kremer uit Leeuwarden rapport uit. Het comité stelde voor Zondag 14 October a.s. allerwege in de godsdienst oefeningen het feit der Afscheiding te her denken en een feestgave in te zamelen en 17 October een herdenkingsbijeenkomst te houden te Utrecht, waar verschillende spre kers het woord zullen voeren. De Synode hechtte aan een en ander haar goedkeuring. Naar aanleiding van het verzoek van dr. H. Colijn namens het comité dat zich in de Geref. kerken heeft gevormd om gemeen schappelijk een gedenksteen te plaatsen te Ulrum, sprak de Synode uit, dat zij geen deel neemt aan een herdenking van 1934 uitgaande van een comité van een andere kerkengroep. De Synode besloot de gelden die uit de feestgave komen uitsluitend te bestemmen voor de vorming van een fonds voor hulpbehoevende gemeenten, zulks in gevolge een voorstel van de Part. Synode van het Noorden. Hierna kwam aan de orde de instructie van de Part. Synode van het Noorden en een soortgelijke van het Zuiden, een uit spraak vragende van de Gen. Synode inza ke de vereenigbaarheid van het predikambt en de bekleeding van een Overheidsambt (het Kamerlidmaatschap van ds. C. v. d. Zaal). De hoogleeraren oordeelden dat het Kamerlidmaatschap niet een overheids ambt kan worden genoemd en dus een pre dikant die Kamerlid wordt niet overgaat tot een anderen staat des levens. Een bree- de discussie ontstond. Besloten werd een studiecommissie in het leven te roepen die de Gen. Synode van 1937 van voorlichting dienen zal. Ds. R. E. Sluiter rapporteerde hierna na mens deputaten door de Synode van 1931 benoemd om de vraag te beantwoorden of een huwelijk tusschen oom en nicht geoor loofd is. De commissie concludeerde dat het Woord Gods zulk een huwelijk niet verbiedt, maar het sterk moet ontraden worden. Weigering van kerkelijke bevestiging vaa zulk een huwelijk is echter niet geoorloofd. Evangeline Booth geïnterviewd. Evangeline Booth, de nieuwe generaal van het Leger des Heils, heeft een onder houd gehad met een groot aantal journalis ten, die haar over eenige quaesties onder vraagd hebben. Op de vraag, of zij weer Engelsche staats burgeres zou worden, antwoordde zij, dat het Leger des Heils internationaal is als een Japansche commandant was gekozen, zou hij Japanner blijven. Het Leger des Heils kent geen verschil in landen en in rassen. Op de vraag of het Leger des Heils in den loop der tijden niet meer en meer een zakelijke instelling was geworden, ant woordde de generaal, dat het niet afgewe ken is van het doel, dat het steeds met hartstocht heeft nagestreefd zielen te red den. Zij verklaarde verder o.m. dat haar vori ge post in Amerika niet weer bezet zal worden. Zij kent het werk daar van A tot Z en acht aanstelling van een opvolger niet noodig wanneer aan de vier commandanten meer bevoegdheid zal worden verleend. RECHTSZAKEN Moordaanslag te Tholen. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan de 28-jarige arbeider C. J. uit Tholen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda wegens een poging tot doodslag, subs, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, meer subsidiair wegens mishandeling*. In den ochtend van 25 Juni j.l. was te Tholen twist ontstaan tusschen de bewo ners van de Voorstad, de arbeider C. J. en zijn buurvrouw de L„ waarbij deze laatste een oorvijg kreeg. De buurvrouw ging zich hierover beklagen bij den burgemeester, maar stelde ook haar echtgenoot ermee in kennis. Wat later ontmoetten J. en de L. elkaar, er ontstond een woordenwisseling en plotseling schoot C. J. op korten afstand drie of viermaal zijn revolver op L. af, waardoor deze ernstig getroffen neerviel. Met doorschoten kaak, verbrijzelden rech ter bovenarm en een schot in den buik werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom overgebracht de dader ging zich zelf bij de politie melden en werd te Breda in hechtenis genomen. De officier van justitie, achtte het pri mair ten laste gelegde bewezen en eischte wegens poging tot doodslag 3 jaar gevan genisstraf, verdachte's verweer van nood weer of zelfverdediging niet aanvaardend. De verdediger achtte geen oogmerk tot dooden bij verdachte aanwezig geweest, voerde verzachtende omstandigheden aan en bepleitte uiterste clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 20 September. MARINE EN LEGER Mutaties bij de Marine. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 7 September de luitenants ter zeer der 3e kl. G. R. Kruys, A. Koldewijn, H. C. van de Stadt, J. B. M. J. Maas, M. H. van Duim, C. E. baron van Asbeck, S. L. de Jong, J. W. Hees, allen aan boord van H.M. Hertog Hendrik met 8 September de luitenants ter zee der 3e kl. A. J. C. Bax en H. J. Baay aan boord van H. M. Medusa, P. Joosse en T. Jellema a/b H. M. Douwe Aukes met 7 September de luitenants ter zee der 3e kl. L. F. van den Belt a/b H.M. Z 8, M. L. Bazuin a/b H. M. Z 6, P. J. S. de Jong a/b H. M. Piet Hein, A. J. Marcus, H. D. B. Beudeker en J. P. Korthals Altes bij de Onderzeekazernedienst te Willemsoord, A. J. Schouwenaar eiï P. A. Stroeve ter be schikking gesteld de 2e luitenants der mariniers E. J. ba ron Lewe van Aduard en H. P. Arends bij de afdeeling mariniers te Rotterdam de officieren van den Marine Stoomvaart dienst le kl. W. Moree a/b H.M. Piet Hein en M. P. J. Pover a/b H.M. Schorpioen de officieren van den marinestoomvaart dienst der 3e kl. C. E. van der Zijl a/b H.M. Z 8, E. J. Doedens a/b H.M. Z 6, J. A. Buys a/b H.M. Evertsen, W. F. Spangenberg a/b H.M. Piet Hein, W. D. J. Gestel, J. A. Bok- kes en V. H. baron van Lawick a/b H.M. Hertog Hendrik, E. A. Morks en P. C. Kie- pe bij de onderzeedienstlcazerne te Willems oord de officier van administratie der 3e kl. W. F. C. Vuyk a/b H.M. Hertog Hendrik de officier van den marinestoomvaart- dien;. t 2e kl. L. J. Keukens ter beschikking gesteld, C. L. Oudshoom a/b H.M. Hertog Hendrik met 26 September de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. T. J. Spangenberg bij de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De cople wordt niet teruggegeven. EEN VLAGGETJESDAG. L. S., Mogen wij even de aandacht van alle in woners der gemeente Oost- en West-Sou burg. Er zal nl. Zaterdag a.s. een vlaggetjesdag georganiseerd worden, uitgaande van het Christelijk Militair Verbond. Deze vlagge tjesdag, welke overal in den lande gehouden wordt, is ten behoeve van de Christelijke actie in het leger en op de vloot. Al zijn. de tijden voor menigeen niet roos kleurig, toch mag zulks ons niet weerhou den het gestelde doel van dezen vlaggetjes dag te bereiken, nl. Ons volk te wijzen op de roeping tegenover de weermacht en om pal te staan tegenover de ontbindende machten, die onze weermacht trachten te ondermijnen. Wij hopen dan ook hartelijk, dat velen een vlaggetje zullen koopen van de dames, die zoo welwillend aan dit werk haar mede werking geven. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Voor het Comité, DE SMIT. Souburg, 7 September 1934. VOETBAL. In de laatste Bondsvergadering werd be sloten tot reorganisatie der wedstrijden om den K.N.V.B.-Beker. In verband daarmede wordt de eerste ronde dezer Beker-compe titie op aanstaande Zondag gespeeld. Voor de eerste ronde kwamen 160 inschrijvingen binnen. Aanstaande Zondag zullen in den lande 79 Beker-ontmoetingen verspeeld worden. De loting voor de Zuidelijke clubs had voor 9 September het volgende resultaat GoesH.K.I. HulstGoesche Boys Axel R.C.S. (Souburg) en ZierikzeeDe Zeeu wen. Onze plaatselijke clubs De Zeeuwen en R.C.S. treden dus a.s. Zondag voor den K. N.V.B. in het veld, hetgeen als een nuttige oefening voor de op handen zijnde compe titie beschouwd kan worden. De tweede ronde dezer wedstrijden vindt plaats op 28 October. Het eerste elftal van V.C. Vlissingen speelt Zondag a.s. haar laatsten oefenwed strijd vóór de competitie tegen R.F.C. uit Rotterdam (West. 2e kl.) R.F.C. was vorig jaar kampioen van haar afdeeling en be looft deze wedstrijd dus een goede oefen- match voor onze stadgenooten te worden. Scheidsrechter is de heer P. Koster uit Goes. ATHLETIEK. Door het district Zeeland der K.N.A.U. uitgeschreven jeugd-avondwedstrijden, wel ke te Vlissingen zijn gehouden, hadden het volgende resultaat A. Meisjes 13 t/m 13 jaar (3 kamp) 50 M., snelloop, hoogspringen en verspringen le vereenigingsprijs Achilles Middelburg met 63 punten. Best persoonlijk geplaatste in deze groep M. Philipse met 18 punten. B. Jongens 12 t/m. 13 jaar (3 kamp) 50 M. snelloop, hoogspringen en vèrspringen le vereenigingsprys Wilhelmina te Middel burg, 2e vereenigingsprys Marathon te Vlissingen. Best persoonlijk geplaatste A. Everaars van Marathon met 27 punten. C. Jongens 14 t/m. 15 jaar (3 kamp) 80 M. snelloop, speeiwerpen en vèrspringen;

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1