150 WOENSDAG EERSTE BLAD Oemonstiatie Electrisch Koten iNo.aoQ' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De gemeente en de broodprijs. STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS N.V.Prov.ZeeuwscheElectr Mij. NIET DOORGAAN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A JTl #V gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |1||||| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. C fl fl gu'1*611 dij dood O f! fifj gulden bij verlies 4 nl 91SI door h S1S van een tJUÏJ een ongeluk. hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 AA gulden bij verlies A r* gulden bij verlies van 11111 van een M •'1 van eiken een duim JIUU wijsvinger wV anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Fl itsen Enkele weken geleden verscheen in de couranten een kort berichtje, dat bij opper vlakkige lezing weinig waarde scheen te hebben en ook zulke directe practische be- teekenis had. Wij hebben hier het oog op het feit, dat de Amsterdamsche Levensmiddelenraad en kele prijzen van brood heeft vastgesteld. Ter oriëntatie deelen wij mede, dat deze Levensmiddelenraad een gemeentelijke in stelling is. Hij vormt een tusschenschakel tusschen Burg. en Weth. en de tien zgn. prijzencommissies, welke in Amsterdam be staan. Deze tien commissies hebben ieder haar eigen artikelen, nl. vleesch, visch, kruidenierswaren, brood, brandstoffen, aardappelen, groente en fruit, melk, boter, kaas en eieren, manufacturen en schoeisel. De Raad zelf heeft geen enkele verorden de bevoegdheid, doch. brengt.in de .eerste plaats advies uit over voorstellen, die' de prgzencommissies bij Burg. en Weth. aan hangig willen maken en kan bovendien zelf met voorstellen komen betreffende de voor ziening van de bevolking met levensmid delen. Hij is daarbij echter gebonden aan die levensmiddelen, waarvoor prijzencom missies zijn ingesteld. Het merkwaardige echter is, dat deze Raad steeds verder met zijn bemoeienissen is gegaan. Het is uiteraard niet onze be doeling, om in dit artikel de geschiedenis van dien Raad te beschrijven en vandaar, dat wij ons beperken tot zijn allereerste maatregel de vaststelling van minimum prijzen voor brood. Zooals wy reeds aan het begin van ons artikel opmerkten, klinkt dit gewichtiger als dat de directe practische beteekenis er van'is. Op papier laten zich net zooveel prijzen zetten als men wil, waarvan de practijk op haar beurt weer zooveel kan af wijken, als zij wil. Zoo is het ook hier. De levensmiddelen raad heeft immers geen enkele verordende bevoegdheid en kan aan niemand een be paalden broodprijs voorschrijven. De vraag, die onder deze omstandigheden opkomt is natuurlijk „Waarvoor deed die Levensmiddelenraad dat? Was het dan niets anders dan een ijdel machtsvertoon?" O.i. moet het echter zoo niet gezien wor den. Er is hier meer in het spel dan om al leen maar te laten zien, dat men er ook nog is en dat men toch ook nog wel iets doet. Het lijkt ons volstrekt niet ongerijmd, om aan te nemen, dat de gedachte bij de laat ste daad van den Amstcrdamschen Levens- middelepraad heeft voorgezeten, om op voedkundig te werken. Het is algemeen be kend, dat Amsterdam het terrein van den broodoorlog is. Een zeer groot aantal kleine bakkerijen bestrijden elkander het debiet en het hoofdwapen in dien strijd is de prijs. Het behoeft echter geen nader betoog, dat wat verloren wordt door het hanteeren van het wapen van den prijs, langs een an deren weg toch weer binnen moet komen. En dan zijn er in hoofdzaak drie wegen, waarlangs hetgeen langs den weg van den prys verloren gaat, weer binnenkomt. Het zgn de wegen van de slechtere arbeidsvoor waarden, van de mindere kwaliteit en van het niet voldoen aan geloften betreffende dividendbetaling na een bepaalden tijd. Het is voor geen ontkenning vatbaar, dat geen van deze drie wegen erg fraai kan ge noemd worden. De één draagt al een min derwaardiger karakter dan de andere. Doch dit is niet de hoofdzaak van ons betoog in dit artikel. Het was er ons toch om te doen, om een bepaald licht te wer pen op den maatregel van den Levensmidde lenraad. En deze zal aan de lezers than3 wellicht iets duidelijker geworden zijn. Zij zullen het opvoedend karakter ervan heb ben begrepen. De Levensmiddelenraad heeft eigenlijk niets anders willen zeggen dan „Bij de -prijzen, zooals iJc die heb vastgesteld, kan er sprake zijn van be hoorlijke arbeidsvoorwaarden, van een redelijke kwaliteit en van een normale kans, om te. kunnen voldoen aan een maal opgenomen verplichtingen Hierdoor wordt dus wel een ander licht op dien maatregel geworpen dan van ijdel- machtsvertoon. Men heeft zoowel bakkers als publiek tot bezinning willen roepen en aan hen even de werkelijkheid voor oogen willen houden. In hoeverre de opvoedkundige wenk ter harte zal'worden genomen, zullen wij maar in het midden laten. Het was er ons slechts om te doen de aandacht erop te vestigen, dat de maatregel van den Amsterdamschen Levensmiddelenraad niet zonder meer als van nul en geener waarde moet beschouwd worden. Het beiaard-concert. Het beiaard-concert dat de heer J. Kwist hedenavond op het carillon van den St. Ja- cobstoren zou geven, is in verband met het strandconcert van hedenavond uitgesteld tot Vrijdag a.s. MIDDELBURG De Godshuizen. Aan het verslag van het bestuur der Godshuizen te Middelburg over het jaar 1933 is het volgende ontleend In het gasthuis werden in 1933 verpleegd 1130 patiënten, w.o. een dagpatiënt. (In 1929—1932 resp. 932, 899, 950 en 959). Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 31.598, neerkomende op een gemiddeld aan tal per dag van 86.6. (In 1932 27.797, gem. per dag 75.9). Het aantal verpleegdagen dei- kliniek was 28.724 en van het paviljoen 2874 (w.o. van dagpatiënten 50). Het ge middeld aantal verpleegdagen was voor de kliniek 78.7 en voor het paviljoen 7.9. In 1932 was het aantal verpleegdagen der kliniek 24.103 (gem. per dag 65.9) en van het paviljoen 3694 (gem. per dag 10). De gemiddelde verplegingsduur bedroeg in 1933 27.9 dagen (1932 28.9) en wel le klasse 16.7 (1932 13.4), 2e klasse 20.2 (1932: 20.2), 3e klasse: kliniek 27.8 (1932*. 28.1), paviljoen 70.7 (1932 64.6) en dag patiënten 50. Het aantal eerste klasse patiënten was 3 met een aantal verpleegdagen van 50, uit makende 0.27 van het aantal patiënten en 0.16 van het aantal verpleegdagen. (In 1932 werden 13 eerste klasse patiënten verpleegd met 174 verpleegdagen, resp. 1.3 en 0.6 van het totaal aantal). Het aantal tweede klasse patiënten be droeg 188 (1932 136) met 3792 verpleeg dagen (1932 2751), uitmakende 16.7 van het totaal aantal patiënten en 12 van het totaal aantal verpleegdagen. (In 1932 resp. 14.2 en 9.9 Het aantal verpleegdagen der patiënten tweede klasse A was 799 en dat der tweede klasse B 2993. Het aantal derde klasse patiënten be droeg, met inbegrip van één dagpatiënt, 939 (1932 810), uitmakende 83.1 van het totaal aantal (1932 84.5 Het aan tal verpleegdagen bedroeg 27.756 (1932 24.872), uitmakende 87.84 van het totaal aantal (in 1932 84.7 Het aantal verpleegdagen van den dag patiënt was 50. Het hoogste aantal patiënten per dag aanwezig was 111 (29 Maart), het laagste aantal 55 (21 en 22 November). Voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Middelburg werden verpleegd 183 patiënten (verpleegdagen 9701), voor rekening-van het departement van defensie 18 (verpleegdagen 695), voor rekening van de Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid (verpleegdagen 1833) en voor re kening van andere instellingen en particu lieren 845 patiënten (verpleegdagen 19.369), w.o. voor rekening van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren 503 pa tiënten met 8961 verpleegdagen). Wegens verpleging of behandeling in de kliniek werden uitgeschreven rekeningen in totaal ten bedrage van 127.205.95, pavil joen 11.048.75, radio-therapeutisch insti tuut 24.431.70 (waarvan voor het gast huis 18.459.02), polikliniek 1043.35, zie kenautomobiel 1296.90, laboratorium-on derzoek 3204.30, consultatie-bureau 811.79, samen 167.999.39. Voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur te Middelburg kwam 42.120.36/9» voor rekening van de Rijksverzekerings bank en Raden van Arbeid 12.844.38/,, voor rekening van de Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging op Walcheren 36.142.89, voor rekening van particulieren en andere instellingen 76.881.75. Op 1 Januari 1933 waren in de chirurgi sche afdeeling opgenomen 24 patiënten in den loop van het jaar werden opgenomen 601 patiënten, zoodat in totaal 625 patiën ten in deze afdeeling werden verpleegd en behandeld. Geopereerd werden 430 patiën ten (in 1932 307). De polikliniek werd in 1933 voor het eerst bezocht door 526 patiënten in totaal bezochten 623 patiënten de polikliniek, Op 1 Januari 1933 bedroeg het aantal verpleegden in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis 52, waarvan 27 mannen en 25 vrou wen. In den loop van het jaar werden 10 nieuwe verpleegden opgenomen 12 ver pleegden overleden en één verpleegde is vertrokken. Aan het einde van het jaar was het aantal opgenomenen 49, van welke wer- den verpleegd voor rekening van het Bur gerlijk Armbestuur te Middelburg 19, voor de diaconie der Ned. Hérv. gemeente te Middelburg 11, andere instellingen en par ticulieren 19 (waarvan 1 ten deele voor eigen rekening en voor. rekening een er in stelling). Aan het Burgerlijk Armbestuur te Mid delburg werd voor zijn verpleegden in reke ning gebracht 7990.44 door andere in stellingen werd aan verpleeggelden betaald 6668.41, door particulieren 4157.45. Het totaal bedrag aan verpleeggelden was 18.816.30 (in 1932 19.469.94). Het aantal verpleegdagen was 18.693 (in 1932 19.402). De staking aan de veiling opgeheven. Aan de staking op de veiling te Middel burg zal met ingang van morgen een einde komen. Maandag heeft het bestüur en de directie der veiling vergaderd met de bestu ren van de koopliedenbonden, en hebben beide partijen iets moeten toegeven. Gister avond hebben de kooplieden besloten met ingang van Donderdag weer op de veiling hun fruit en Vrijdag ook groenten te gaan koopen. Volgende week zal opnieuw met het veilingsbestuur worden vergaderd. De Middelburgsche Vacantieschool. Gisteravond vergaderde het comité voor de Middelburgsche Vacantieschool met hel pers, leidsters, leden van het Roode Kruis enz., om verslag uit te brengen over het nu weer geëindigde seizoen, het vijfde sedert het bestaan van het coirité. De penningmeester bracht financieel ver slag uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen 933.40% en de uitgaven 751.32%, zoodat er een goed slot is van 182.08. In totaal zijn dit jaar, logé's medegere- kend, 287 kinderen aangegeven tegen 385 in 1933. Vooral het aantal kinderen van 6 tot. 7 jaar en van 12 tot 14 jaar verminderde sterk. Als oorzaken noemt het verslag voor de eerste het zware van den tocht te voet naar Koudekerke. Daarom is reeds auto vervoer van het duin naar het tramstation ingevoerd en hoopt het comité op deze ma nier aan het bezwaar tegemoet te zijn ge komen. De ouderen gaan er liever op eigen gelegenheid op uit, want het comité moet nu eenmaal aan de vrijheid een grens ma ken, die onverbiddelijk gehandhaafd wordt. Op de 8 tochten gingen resp. mede 219, 225, 229, 231, 199 (een uitgestelde tocht en een Avro-middag), 21, 237 en 246. Dat na de laatste tocht onvermogende ouders kwamen bedanken en nog een geldstuk gaven, is de grootste voldoening voor het comité. De re ductie, die gegeven wordt, leverde ook nu wel enkele moeilijkheden op, want de le vensomstandigheden zijn voor velen zeer moeilijk en dit ondervond' ook het Roode Kruis bij het behandelen van kinderen aan de kleeren en de lichamelijke gesteldheid van sommigen. Gebruikt zijn 2400 flesschen melk, wat zeker een goeden invloed kan uitoefenen op de gezondheid der kinderen. De voorzitter wees er nog eens op, dat de hartgrondige wensch van het comité blijft, dat ook iemand uit christelijke krin gen in het comité zitting zal nemen. Men heeft kinderen van alle scholen die mede gaan en dit is ook steeds de bedoeling ge weest. Belichting stadhuis. Zoowel hedenavond als op 12 September zal van 9 tot 10 uur de belichting van het stadhuis nog plaats hebben. OOSTBURG Loop der bevolking. I n g e k o m e n T. de Kok, van Wisse- kerke, M. P. van den Broeke, van Schoon- dijke P. Scheele, van Zaamslag J. Ver- planke, van Sluis J. J. Beun, van »St. Kruis M. S. de Neve, van Aardenburg E. C. Baas, van Middelburg R. Moens, van Waterlandkerkje. V ertrokken'j. Adriaansen, naar Oost- en West-Souburg; F. I. C. de Kra mer naar Biervliet J. Vleugel, naar Vlis- singen A. P. van Haelst, naar Oosterhout L. A. M. van de Waeter-Modde, naar Hulst G. Melse, naar Middelburg J. W. Haver kamp, naar Leeuwarden E. van Heuven, naar 's-Gravenhage, D. van Dijk, naar IJs- selmonde Luca van Dijk, naar Waterland kerkje P. J. Allaart, naar 's-Gravenhage. Door omstandigheden kan de in onze Toonzaal Koningsweg 45, op Vrijdag 7 September De eerstvolgende Demonstratie zal worden gehouden op VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert de aidemémoire, ge richt tot de commissie van drie en alle leden van den Volkenbondsraad, nopens de verschillende problemen, gesteld door het plebisciet in het Saargebied, waarvan het ten spoedigste een onderzoek en de oplos sing wenscht, ten einde te vermijden, dat de tijdsruimte tusschén de volksstemming en het nieuwe regiem wordt verlengd. Uitgaaude van de drie door het verdrag van Versailles gestelde hypothesen, spreekt de Fraische regeering, die in geval van een vereeniging met Frankrijk bereid is aan alle inwoners van het gebied, zonder onderscheid van taal, ras of godsdienst, dezelfde rechten te verzekeren als aan de Fransche staats burgers, den wensch uit, dat een overeen komstige bepaling ..al worden opgenomen in de door den raad te nemen beslissingen. In geval van een status quo zou Frank rijk het wettig achten, dat de bevolking van het Saargebied werd geroepen mede te wer ken aan het toekomstig regiem, en het zou accoord gaan met de bepaling, dat reke ning werd gehouden met de reeds door het Saargebied geuite wenschen, strekkende tot het openhouden der mogelijkheid eener wij ziging van het statuut, ten einde eventueel met de lessen der practijK rekening te kun nen houden. Het is de taak van den Vol kenbond de geschikte maatregelen te on derzoeken, ten einde de handhaving der verkregen rechten te verzekeren. Ten slotte zou Frankrijk bereid zijn een groot gedeelte der mijnen op billijke voor waarden af te staan aan hetSaargebied zelf. Voor het geval van een vereeniging met Duitschlandspreekt Frankrijk den wensch uit, dat de waarde der mijnen zal worden vergoed. Het is van oordeel, dat het Fran sche geld, dat in hét Saargebied circuleert, zou kunnen dienen voor de regeling der buitenlandsche schulden, en het acht het van belang, dat het totale bedrag daarvan wordt vastgesteld. Ten slotte is Frankrijk bereid alle andere voorstellen der commissie van drie te be- studeeren in den traditioneelen geest van internationale samenwerking. Het tcltaal aantal kiezers, dat zich heeft laten inschrijven met het oog op het Saar- referendum van 13 Januari 1935, bedraagt iets meer dan 520.000. Dit cijfer gaat al wat hieromtrent voorspeld was, té boven. Op 28 Juni 1919 (den dag van de vredessluiting) had het Saargebied niet meer dan 700.000 inwoners. Ter bevordering van den terugkeer van Duitschers naar het Saargebied, teneinde het aantal stemgerechtigden voor de volks stemming te vergrooten, heeft de bond van voormalige Saarbewoners van Duitsche af komst te New-York een lijst aangelegd van personen, die in Januari stemrecht hebben. Men weet nog niet, wie de reis zou betalen. De „Excelsior" schrijft over de Saarkwes- tie, dat Frankrijk zoowel zijn eigen rechten, als het zelfbestemmingsrecht van de bevol king van het Saargebied wil handhaven. De vraagstukken, die nog moeten worden geregeld zijn de rechten van de Fransche staatsburgers in het genoemde gebied en de veiligheid van hun persoon en eigendom de overdracht van de mijnen en de toekom stige handelsbetrekkingen. Tenslotte moet de omwisseling van francs in marken wor den geregeld. Het blad hoopt, dat het Fran sche memorandum aan den Volkenbonds raad de aandacht op deze gewichtige kwes ties zal vestigen, benevens op de toekomsti ge militaire voorschriften voor het Saarge bied, dat van het hoogste strategische be lang is. Ook de status van de minderheden moe ten worden besproken, daar anders het ge vaar ontstaat, dat de anti-nationaal-socia listische bevolking naar de naburige gebie den vlucht, en daar de ellende en werkloos heid doet toenemen. Het 58ste kwartaalrapport van de regee ringscommissie voor het Saargebied betref fende den economischen, socialen en politie- ken toestand in dat gebied, is te Genève gepubliceerd. Tegelijkertijd publiceert het Volkenbonds secretariaat een brief van Knox, den presi dent der commissie, waarin bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de resultaten van het onderzoek der in het bureau van den Arbeidsdienst gevonden stukken. Gebleken is volgens Knox, dat ambtena ren van de regeeringscommissie handelin gen hebben verricht, die als corruptie of poging tot pressie moeten worden geken schetst. De organisatie en agenten van het Duit sche front staan- permanent in verbinding met verschillende autoriteiten in het Duit sche Rijk en liun inmenging in de Saar- kwestie vergemakkelijkten. Voorts zijn .talrijke schendingen van de strafwetten bewezen. De commissie vestigt de aandacht van den Volkenbondsraad in de eerste plaats op de werkzaamheid van den vrijwilligen ar beidsdienst, een afdeeling van het Duitsche Front. Afschriften van de belangrijkste docu menten worden aan den Raad voorgelegd. Het voornaamste document is een brief van 6 October 1933, waaruit blijkt, dat 10.000 jonge Saarlanders in devrijwillige arbeidsdienstkampen in Duitschland een speciale opleiding kregen voor den strijd in het Saargebied. Een speciaal crediet van 12 millioen rijksmark was ter beschikking ge steld voor het levensonderhoud van deze 10.000 jonge Saarlanders. Knox meent dat aan deze jongelieden een militaire opleiding is gegeven. De regeering van het Saargebied schat het aantal in Duitschland opgeleide jonge Saarlanders op meer dan 16.000. De regeeringscommissie heeft als eerste tegenmaatregel in het Saargebied de orga nisatie van den Vrijwilligen Arbeidsdienst verboden. Men overweegt een speciaal polï- tie-toezicht op de jonge lieden die aan den Arbeidsdienst hebben deelgenomen. Knox besluit met den wensch, dat deze documenten den raad van den ernst van den toestand in het Saargebied zullen overtui gen. De regeeringscommissie verwacht dat de Volkenbondsraad leden van den Bond zal uitnoodigen spoedig politicmannen en gen darmen te zenden. BESLUIT VAN DE DUITSCHE EVANGELISCHE KERKLEIDERS. De op 3 September te Berlijn bijeengeko men Duitsche Evangelische Kerkleiders hebben het volgende besluit aangenomen „Wij kunnen als Kerkleiders niet voor de eerste maal na den grooten dag van 19 Augustus 1934 bijeen komen zonder in die pe dankbaarheid voor God te treden, die den Leider een zoodanig werk van éénwording heeft doen gelukken. Wij zien juist' bij het gezonde karakter van ons volk in dit één- wordingswerk een Vaderlijke beschikking en een genadig geschenk Gods. Wij vertrou wen in vast geloofsvertrouwen den Heere' Christus, het Hoofd der Kerk, dat hij onze Evangelische kerk naar de eenheid zal lei den, waarom hij voor zijn discipelen gebeden heeft. Wij bidden God den Heer, dat Hij den Rijksbisschop als gekozen Leider van de Duitsche Evangelische kerk de kracht mo ge geven de groote dienst jegens de kerk te volbrengen, welke hem op verantwoordelij ke wijze is toevertrouwd. Daarom hebben de kerkleiders den hartelijken wensch zich wederom met den Rijksbisschop in hartelij ke trouw en verantwoordingsbewuste ka meraadschap en gemeenschap aaneen te sluiten, deze aaneensluiting voor ons volk en voor de geheele wereld te doen kennen en in gemeenschappelijk gebed te bidden voor de voltooiing der aan haar gemeen schap gegeven taken. HET PARTIJCONGRES DER DUITSCH NATIONAAL-SOCIALISTEN. Terwijl de bevolking van Neurenberg zich haastte, de laatste hand te leggen aan den feestelijken tooi der stad, begon, bijna on bemerkt, de eerste officieel bijeenkomst van den rijkspartijdag 1934. Des middags om twaalf uur ontving de perschef der N.S.D.A.P., dr. Hanfstaengel, in den „Ehrenhof" van het Germaansche museum de in Neurenberg vertoevende ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers. Uit alle deelen der wereld waren verte genwoordigers van dagbladen verschenen en een bonte verscheidenheid van talen vulde de zuilengangen en groote hallen van het museum met vreemde klanken. Onder de deelnemers aan de ontvangst bevonden zich o a. de rector van het Ger maansche museum, „Geheimrat" Zimmèr-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1