1000 500 300 25 MAANDAG EERSTE BLAD iNo.207' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VL1S8INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten óp Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Koningïnnnefeest in de Bomvrije Kazerne. Dat de jaardag' van H.M. de Koningin in de Bomvrije kazerne niet ongemerkt voorbij zou gaan bleek reeds bij terugkeer der troe pen van het parade terrein. Allereerst stond de beheerder der cantine het personeel reeds op te wachten ter uit reiking van extra-consumptiebonnen, waar op werden verstrekt cigaretten, limonade, gebak enz. Een kijkje in de eetzaal was de moeite waard, n.l. keurig gedekte en met bloemen vresierde tafels, rijk voorzien van fruit enz. benevens een heerlijk middagmaal ennatuurlijk een uiterst prettige stem ming onder de mannen l 's Avonds werd in de cantine een avond gegeven waar optrad prof. Baldini uit Utrecht, goochel- en variété-kunstenaar, met een zeer gevarieerd en succesvol pro gramma. Dat het gepresteerde zeer werd gewaar deerd, getuigde het krachtig applaus schier na elk nummer. Mede waren aanwezig de commandant, der kapitein mr. P. M. W. J. van der Slik- ke, mevr. Van der Slikke, de officieren, als mede de onderofficieren met hun gezinnen en vele genoodigden, waaronder de „Haas jes Band", echter nu als gast. In de pauze stelde de commandant een dronk in op het welzijn van H.M. de Ko ningin. Het „leve de Koningin en Prinses Julia na" werd met een geestdriftig „hoera" on derstreept, alsmede het „leve de comman dant". De organisators en zeer in het bijzonder dep commandant komen zeer zeker een woord van hartelijken dank toe. Feestvereeniging „Het Eiland". Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniging een muziekavond, aangeboden door het Ritthemsch fanfarecorps ter gelegen heid van den jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. Deze muziekavond bestond een uit wan deling over het Eiland met medewerking van de feestvereeniging en de voetbalveree- niging „Eiland Boys". De feestvereeniging liet een bakfiets rijden in den stoet met op schrift „Zijt ge reeds lid van de feestveree niging De kinderen waren vertegen woordigd met een kleurrijke mengeling van lampions. De kinderen kregen versnaperin gen, die gratis ter beschikking gesteld wa ren door kruideniers en bakkers van het Eiland. De „Eiland Boys" waren vertegen woordigd met hun clubvlag. De avond is welgeslaagd en werd begunstigd door prach tig weer. Dat er veel publiek op de been was, iaat zich begrijpen. Na afloop van het concert werd met een gezellig samenzijn besloten. Ir. I. G. A. Job f Zaterdag is te Oost- en West-Souburg plotseling overleden ir. I. G. A. Job, inge nieur bij de Kon. Maatsch. „de Schelde, chef van het inkoopbureau bij genoemde maatschappij. De heer Job, die 64 jaar oud is geworden, was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal morgenmiddag half drie plaats hebben op de Noorderbegraaf plaats alhier. Belgisch brandweercorps op bezoek. Met een der Belgische plezierbooten is gistermiddag alhier aangekomen het brand weercorps uit Dendermonde. De commandant van de Vlissingsche brandweer, de heer W. J. Agterberg, had hiervan bericht gekregen en heeft met den onder-commandant, den heer F. G. Lem mers, het corps ontvangen. Tegen 1 uur was dan ook het geheele brandweercorps uitgerukt en had zich met al haar materiaal in volgorde opgesteld op de zg. Kommen- dijk. Van het Belgische brandweercorps, dat uit 45 man bestaat, hadden 32 personen aan het uitstapje naar Vlissingen deelgeno men. Met het Dendermondsche muziekcorps waren ook vele particulieren medegekomen. Onder leiding van den kapitein-bevelheb ber P. Broeckart en den onder-luitenant F. Gallens, werd met veel belangstelling het Vlissingsche materiaal bezichtigd, waarbij de commandanten en de verschillende bi'andmeesters hun Belgische collega's uit voerige inlichtingen gaven. Allen waren zeer voldaan dat het mate riaal zoo schoon en proper was en ook de teer Broeckart betuigde .den. heer Agter berg zijn groote tevredenheid over het corps. Hij verzekerde dat alles perfect in orde was. Na. de bezichtiging namen de brandweer lieden op hartelijke wijze afscheid om nog eenige uurtjes op den Boulevard en aan het Vlissingsche strand door te brengen. Evangelisatie-samenkomsten Leger des Heils. Gisteravond had de opening plaats van.de reeks evangelisatie-samenkomsten onder leiding van kapitein De Waard op de Groote Markt. De tent was geheel bezet. Door wet houder Laernoes wei een openingswoord gesproken, terwijl als spreker optrad de heer Meerholz van Hoogkerk. Het was een goede avond. Hedenavond spreken ds. Van Empel van Middelburg en kapitein Langelund van Goes, Medewerking van het Middelburgsch muziekkorps en zangbrigade. Een bloemenhulde. Heden is hier gepasseerd het Zweedsche stoomschip „Belgia", komende van Gothen burg en bestemd naar Antwerpen, aan boord waarvan zich H. M. Koningin Astrid bevond. Bij het passeeren van het schip werd het vlagge-saluut gebracht door de Belgische en Nederlandsche loodsensociteiten en door het Lloyd's seinhuis. Op de reede werd namens de Belgische loodsensocieteit „Unie" alhier een bloemen hulde aan H. M. gebracht. Badinrichting Bonedijkestraat. Gedurende de week van 27 Augustus tot 1 September werden in de badinrichting aan de Bonedijkestraat 238 baden genomen en wel 176 mannen-, 47 vrouwen- en 15 kin derbaden. MIDDELBURG De Aody-muziekuitvoering. Het was gistermiddag in de Abdij druk ker dan drie weken geleden en niettegen staande de hevige regens van den nacht van Zaterdag op Zondag was de grond niet te nat en de temperatuur was goed voor eer concert. Met groote aandacht is geluisterd naar hetgeen het Middelburgsch muziekkorps onder leiding van den heer Joh. H. Caro ook nu weer ten gehoore bracht. Zeer mooi klonk „La bénédiction des poignards" van Meyerbeer en indrukwekkend als altijd was „Ave Maria" van Gounod. Naar wij vernemen bestaat het plan de laatste uitvoering van dit seizoen te doen plaats hebben op Zondag 23 September en dan zal het Middelburgs Mannenkoor met zijn zang het programma afwisselen. Tienjarig bestaan van de S.D.O.A. Heden werd het 10-jarig bestaan her dacht van de S.D.O.A. te Middelburg. Hiervoor waren overgekomen majoor H. Eggink, inspecteur van het militair onder wijs, kapitein R. Middelbeek, hoofd van een der af deelingen van het departement van defensie, vertegenwoordigend den minister van defensie. Deze heeren zijn in gezelschap van den commandant der schoolcompagnie, majoor Berghuijs, naar de Abdij gegaan. Aldaar stond de school-compagnie onder commando van den eersten luitenant W. K. de Feyter, opgesteld voor de woning van den Commis saris der Koningin. Mede was hierbij tegen woordig de marinemuziek uit Vlissingen. De troepen hebben voor den Commissaris der Koningin en mevr. Quarles van Ufford gedefileerd. Door de marinemuziek werden enkele marschen gespeeld en vervolgens het Wilhelmus. Daarna begaven de troepen zich naar de Groote Markt en werd daar gedefileerd voor den waarnemenden burgemeester, wethou der Boasson en den gemeente-secretaris den heer mr. G. W. van der Veur. Hedenavond wordt het 10-jarig bestaan feestelijk herdacht in de sociëteit „de Ver genoeging". KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 16 tot en met 31 Augustus 1034. Ingekomen: L. P. Vijfwinkel met gezin, E 199a, uit Westkapelle Mej. L. Boone, D 1, uit Middelburg Mej. de wed. C. Snoep, E 82, uit Rotterdam. Vertrokken: K. P. J. Broerse met gezin, van B 317 naar Vlissingen H. C. Geuze, van E 151 naar Vlissingen Mej. J. C. Geênsen, van D 168 naar Vlissingen J. Caljouw met gezin, van B 242p naar St. Laurens Mej. S. J. S. Bruïjnooge, van B 120 naar Groede J. M. Mullié met gezin, van E 138 naar Middelburg Mej. W. van der Vorst, van D. 1 naar Serooskerke. BRESKENS Opening radio-centrale. Zaterdagavond werd door den heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, met het uitspreken van een rede de nieuwgebouwde radio-centrale van de firma Schippers en Nauta officieel geopend. OOSTBURG Wielerbaan. Op de wielerbaan alhier werden gisteren verschillende wedstrijden verreden, waaraan o.a. werd deelgenomen door bekende rijwiel rijders als Van der Linden, Kremers, Beu kers, Jazet, B. Leene, A. Heusy (B.) en meer anderen. Van der Linden. Beukers en Heusy kwa men in een omniumwedstrijd uit, bestaande uit vier onderdeelen, nl. een snelheidswed strijd over drie ronden, Tijdrijden met vlie gend vertrek,' Tijdrijden met stilstaand ver trek resp. over 200 M. en 1 KM. en een Klassementswedstrijd over 25 ronden, die gewonnen werden door Van der Linden met 11 punten, 2e Beukers met 7 punten en 3é Heusy met 7 punten. In een snelheidswed strijd over 3 ronden tusschen Kremers, Leene, Jazet, Van der Leur, Vreeswijk en D. van Dijk won in de le serie Leene van Van der Leur, in de 2e serie Kremers van Jazet en in de 3e serie Vreeswijk van Van Dijk van de verliezers werd Jazet le, Van der Leur 2e en Van Dijk 3e van de win naars was Leene le, Kremers 2e en Vrees wijk 3e. In een klassémentswédstrijd over 40 ronden was Snoeijers le met 2 punten op een ronde, B. van Dijk met 10 punten 2e, Gielliet met 10 punten 3e, Oude Keijzer met 9 p punten 4e en Martens met 9 punten 5e. In een klassementswedstrijd over 25 ronden was le niet 12 punten Jazet, 2e Kremers 9 punten, 3e. D. van Dijk 7 punten en 4e Van der Leur met 6 punten.. 3Siiet geplaatst Lee ne en Vreeswijk. Tot slot een koppelwedstrijd over 50 KM. tusschen zes koppels le waren Kremers Martens 14 punten 2e Leenevan Dijk 9 punten 3e Van der LeurB. van Dijk 7 punten 4e VreeswijkGielliet 1 punt op 1 ronde 5e Jazet—Oude Keijzer 8 punten 6e BeukersSnoeijers 0 punten. Als sprin ters vielen op Beukers,. Jazet, D. en B. van Dijk en Kremers. Overigens was deze geheele wedstrijd mooie sport, terwijl het .bezoek zeer bevre digend was. GOES De heer H. van Boeyen over openbare vermakelijkheden en zedelijkheid. Zaterdagnamiddag sprak in het Schut tershof te Goes voor de vereeniging van Chr. Hist. Overheidspersonen in Zeeland de heer H. van Boeyen, voorzitter van den Radioraad en lid van Ged. Staten van Zuid- Holland over „De taak van de gemeente lijke overheid ten opzichte van de openbare vermakelijkheden en zedelijkheid." De heer Van Boeyen wees er op dat men met dit onderwerp in vele gemeenteraden geen weg weet. Pas als er ergerlijke exces sen optreden, grijpt men in. Spr. erkent dat deze materie moeilijk is. Het is soms moei lijk te zeggen wanneer moet worden opge treden. Ook maakt de rechterlijke macht het de gemeenteraden niet altijd gemakke lijk. Verder is het 'juist dat bij het maken van bepalingen de vrijheid wordt ingeperkt. Ook moet toegegeven dat gezin en kerk hier een taak hebben. Maar toch mag hier niet het afschuifsysteem worden toegepast en moeten ook de C. H. Overheidspersonen erkennen dat de overheid hier een taak heeft. We leven in een tijd van excessen, niet alleen in de stad maar ook op het platte land. Bij het eerste symptoom moet worden ingegrepen, anders krijgt men het kwaad soms niet meer uitgeroeid. Op het terrein van vermakelijkheden en zedelijkheid heeft zeker allereerst de Rijks overheid een roeping, maar toch ook niet minder de gemeentelijke overheid. Zij kan aanvullend optreden en rekenen met locale omstandigheden. Zij kan veel beter dan dit dit vanuit Den Haag geschiedt, beoordeelen of een euvel in de gemeente valt te consta- teeren, zooals b.v. bij de natuurbaden, aan het strand, enz. Ui het C. H. gemeenteprogram, maar nog duidelijker en meer positief uit het C. H. be ginselprogram blijkt, dat de overheid hier een dure roeping heeft. Alles wat met de ordeningen Gods strijdt moet geweerd. De gemeentelijke overheid die lakseh is in het bestrijden der volkszonden, staat schuldig tegenover God. Ze moet echter niet gaan zedemeesteren en demonstreeren hoe Chris telijk ze wel is. Pas als het noodzakelijk is moet worden ingegrepen, maar dan mag ook niet worden gewacht, De raad heeft zich af te vragen waardoor in zijn gemeente de zedelijkheid wordt on dermijnd en moet daarnaar zijn maati'ege- len nemen. Aan hem is in de eerste plaats het oordeel wat onder zedelijkheid en open bare orde is te verstaan. Hij beperke zich echter tot het publieke leven en bemoeie zich alleen dan met het particuliere terrein als daarvan gevolgen ontstaan voor derden. Waar nog al eens botsingen ontstaan tusschen burgemeester en gemeenteraad, gaf spr. een duidelijke uiteenzetting, aan de hand van de wet van de bevoegdheden die de raad, Burg. en Weth. en de burgemees ter hebben, waarbij spr. opmerkt, dat onge acht de permanente taak die de burgemees ter heeft om toezicht te houden op tooneel- voorstellingen en openbare vermakelijkhe den, de raad alles kan regelen wat met openbare zedelijkheid en orde verband houdt. Spr. noemt als voorbeeld het verbie den van voetbalwedstrijden op Zondag. De raad is in dezen autonoom en heeft niet te rekenen met de meening van den burge meester. Bij de hierna volgende bespreking werden tal van vragen uit de practijk gesteld. Bij de beantwoording zei de heer Van Boeyen de meening te zijn toegedaan, dat gemeen telijke inrichtingen van vermaak en sport op Zondag gesloten dienen te zijn. Ook voor particuliere terreinen adviseert spr. één lijn te trekken, behalve wanneer het sportbe oefening en geen wedstrijden betreft en het terrein niet aan den openbaren weg is ge legen. De overheid heeft ook een positieve taak. Zij zorge voor zwemplaatsen met behoorlij ke kleedgelegenheid. De plaatselijke opvat tingen kunnen uiteenloopen, maar dit ont heft de overheid niet van haar roeping. Zij zij op haar hoede, anders is het kwaad niet meer te keeren. Het is nu in sommige bad plaatsen zoo dat we er ons over geneeren moeten. Dat verschillende gemeentelijke verordeningen heilzaam werken, weet spr. uit de practijk. En de gemeenten worden er financieel niet slechter van. Daarom wekt spr. de gemeentelijke over heidspersonen tot activiteit in dit opzicht op. Misstanden moeten in de kiem worden gesmoord. De Chr. Historischen moeten ge trouw zijn in het belijden hunner beginselen en zijn hierin misschien wel eens wat te be scheiden geweest- SAS-VAN-GENT Te water geraakt en verdronken. Hedenmorgen is uit het kanaal te Sas van Gent opgehaald het lijk van een per soon uit België, die Zaterdagavond alhier te water is geraakt en verdronken. Landarbeidersloonen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Vrijdag heeft een bijeenkomst plaats ge had van de landbouwwerkgeverscommissie in West Zeeuwsch-Vlaanderen met afge vaardigden van de drie landarbeidersbonden ter bespreking van het landarbeidersloon in deze streek. Vanwege de landarbeidersbonden werd voorgesteld het loon vast te stellen op 24 cent per uur voor losse arbeiders en op 22 cent per uur voor de vaste arbeiders. Dooi de werkgeverscommissie werd voorgesteld het loon voor alle landarbeiders te bepalen op 20 cent per uur. Er werd ten aanzien van het loon geen overeenkomst bereikt, waarop door de land arbeidersbonden werd voorgesteld een ar biter te benoemen. Door de werkgeversor ganisatie zal op dit voorstel in den loop van deze week geantwoord worden. VOETBAL. Vlissingen I speelde gisteren te Goes te gen Zeelandia. In een wedstrijd, waarin Vlissingen een zeer goede partij voetbal speelde werd met 53 gewonnen. Daardoor kwam Vlissingen :n het bezit van het zilve ren schild, dat voor deze ontmoeting uitge loofd was. De stand met de rust was 31. Van Peenen scoorde 4 doelpunten, Van Duin één. Zeelandia doelpuntte door Janïsse met een penalty, terwijl de twee andere doelpunten respectievelijk door den links buiten en rechtsbinnen gemaakt werden. Middelburg I speelde een oefenwedstrijd tegen de Westelijke eerste klasser Hermes- D.V.S. uit Schiedam. Het spel der gasten stond eenige klassen hooger als dat der thuisclub. De stand met de rust was 61. Het slot kwam met een 72 overwinning voor de Westerlingen. De indeeling der tweede klasse voor het aanstaande competitieseizoen is thans be kend geworden. In onze klasse spelen de zelfde clubs als het vorig seizoen, tezamen met Middelburg en Zeelandia. Onze klasse- genoote Hero is op eigen verzoek overge gaan naar de 2de klasse B om daar de plaats in te nemen van de club T.A.C. (Til burg) welke ontbonden is. INSIDER. Athletiek. Zaterdagmiddag hadden op het gemeente sportterrein te Middelburg de jaarlijksche onderlinge athletiekwedstrijden plaats van de gymnastiekvereniging „Achilles" te Middelburg om den „Nieuwe Landbouw"- wisselbeker, die drie maal achter elkaar of 4 maal in totaal gewonnen moet worden. Over het algemeen zijn zeer goede resulta ten verkregende leden en adspiranten kampten met animo en er heerschte als al tijd een prettige stemming. Na een mooien, warmen strijd, behaalde mej. M. van Driel ten derde male achtereen den wisselbeker en mocht zij die dus als blijvend eig'endom behouden. De uitslagen waren Zevenkamp dames Vèrspringen 1. Mej. H. Petterson 4.60 2. mej. M. van Driel 4.50 M. hoogspringen 1. mej. Petterson, 2. mej. van Driel, beide 1.32 M. Duitsche driesprong 1. mej. Petterson 9.45 M., 2. mej. van Driel 9.44 M. speerwerpen 1. mej. van Driel 23.41 M. 2. mej. T. Jansen 16.28 M. discuswerpen 1. mej. van Driel 24.41 M. 2. mej. Petterson 18.70 M. ko- gelstooten 1. mej. van Driel 8.92 M. 2. mej. Petterson 7.07 M. 100 M. hardloo- pen 1. mej. van Driel 14 sec. 2. mej. Petterson 14.6 sec. Eerste prijs en wisselbe ker mej. van Driel met 18% p. tweede prijs mej. Peterson met 15% p. en 3. mej. Jansen met S p. Zevenkamp heeren Vèrspringen.: 1. A. Heijliger 5.63 M. 2. C. Hulstaert 5.45 M hoogspringen 1. Hulstaert 1.52 M. 2. Heijliger 1.52 M. Duitsche driesprong 1. Heijliger 11.80 2. L. Francois 11.18 M. speerwerpen 1. Hulstaert 34.24 M.2. Heij liger 32.34 M. discuswerpen (damesdis cus) 1. Hulstaert 41.32 M. 2. Heijliger 32.22 M. kogelstooten 1. Heijliger 9.53 M. 2. Hulstaert 8.20 M. 100 M. hardloo- pen 1. Heijliger 12.2 sec. 2. Hulstaert 13.2 sec. Eerste prijs Heijliger met 25% p. twee de prijs Hulstaert 22% p. derde prijs Francois met 14 p. Vierkamp meisjes van 12 tot 14 jaar vèrspringen 1. M. Philipse 4.42 M. 2. M. v. d. Wiele 4.09 M. hoogspringen 1. M. v. d Wiele 1.20 M. 2. N. Roth 1.15 M. Duit sche driesprong 1 A. Schot 8.66 M. 2. M. Philipse 8.61 M. 60 M. hardloopen 1. M. v. d. Wiele en 2. M. Philipse, beide 8.8 sec. Eerste pr. M. Philipse met 28% p.; twee de M. v. d. Wiele ook 28% p. derde A. Schot 26 p. vierde T. Sinke 17% p. Vierkamp jongens van 12—14 jaar Vèr springen 1. J. du Bois 4.31 M. 2. J. C. Bal 3.99 M hoogspringen 1 J du Bois 1.25 M. 2. D. Schotman ook 1.25 M. Duitsche driesprong 1. J. du Bois 8.68 M. 2. J. C. Bal 7.87 M 60 M. hardloopen 1. J. du Bois 9 sec. 2. J. C. Bal 9.6 sec. Eerste prijs J. du Bois 23% p. tweede J. C. Bal 19 p. en derde D. Schotman 15 p. Wandelsport. Gisteren hield de Vlissingsche Wandel- sportvereeniging „De Vroolijke Tippelaars" haar eersten wedstrijdmarsch. Niet minder dan 15 vereenigingen met een totaal van 360 loopsters en loopers hadden voor dezen wedstrijd ingeschreven. De start vond om 11 uur vanaf het hotel Brittannia plaats. De afstand bedroeg 40 K.M. Begunstigd door uitstekend wandel weer werd het parcours afgelegd, nadat te Domburg een rustperiode was gehouden. Onder flinke belangstelling van het publiek bereikten de talrijke deelneemsters en deel nemers tusschen half 6 en 7 uur de finish bij het hotel Britannia. Monter en wel be- reikten 350 wandelaarsters en wandelaars het eindpunt, zoodat slechts 10 uitvallers geteld werden. Des avonds vond in het halte Britannia de prijsuitdeeling plaats. Voor deze gelegen heid was de groote feestzaal van het hotel geheel belangeloos door den heer Soerewïjn ter beschikking gesteld. Toen de voorzitter van de vreeeniging, die dezen wedstrijd uitschreef, de heer Bo- gaert, te half 9 de feestelijke bijeenkomst opende, was er 'geen plaatsje onbezet. Be grijpelijkerwijze heerschte er onder de groote schare wandelaarsters, wandelaars en verdere belangstellenden een opgewekte stemming. Voorzitter Bogaert deelde mede, dat de burgemeester, de heer Van Woelderen, tot zijn spijt wegens uitstedigheid voor 't uitrei ken der prijzen had moeten bedanken en richtte een woord van welkom tot den commandant der marine en dr. v. d. Bijl. Hij wees op het groot succes, dat de marsch had opgeleverd en richtte een woprd y.an

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1