500 25 PUROL No.ao©- EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma F. VAK OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENJEUWS De Edele Nederlandsche Huidgenezer VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Aan het bureau van ons blad werden in de ...aanden Juli en Augustus de vol gende giften ontvangen Gedeelte Politiepersoneel4.70 Personeel Fa.Kreymborg&Co. - 6. Leerlingen Chr. Ü.L.O.-school - 5.60 Ouden van dagen en enkele beambten van het Gasthuis - 12.66 Vorige opgaaf - 5225.40 Totaal 5254.36 Koninginnedag-. Na een dag van betrekkelijke rust, waar de jeugd gebruik van maakte om op de gewone manier met versierde sportkarre- tjes en getooid met oranje of gesluierd den verjaardag van de Koningin te vieren, volg de een avond van afwisseling. In het Bel- lamypark gaf „Ons Genoegen" een concert met populaire stukken, dat blijkens het ronde-formeeren en dansjes doen van ver schillende Jantjes zeer in den smaak viel. Om ruim kwart over 9 werd de tent ver laten en maakte „Ons Genoegen" een muzi kale promenade door de stad, waarbij kleu rige lampionnetjes werden nieegedragen. En van dat oogenblik was het een op- en neer gaan van je welste langs den Oprit 'naar den Boulevard, waar het muziekgezelschap bij het standbeeld van De Ruyter de taptoe zou blazen. We hebben een oogenblik of liever gezegd een tijdje gevreesd, dat daar van niet veel'terecht zou komen, want het gejoel en geschreeuw zoo van Jantjes als van jongeren was zoo erg, dat hooren en zien verging'. Maar dat is ons erg meege vallen, want toen de eerste tonen weerklon ken, viel er een stilte, die de muziek duide lijk hoorbaar maakte. Nadat de taptoe geblazen was, werd nog een nummertje gegeven, waarna op de vroolijke tonen der muziek rond het stand beeld werd gemarcheerd, wat voor velen het sein was om ongestoord den Oprit af ta gaan. En toen „Ons Genoegen" dan ook van den Oprit afging, was de baan er voor vrijwel vrij. Het was aardig de menschen drom te zien, die de muziek omstuwde ec haar volgde. Achter ons golfde nog een menschenmassa, toen we halverwege de a Oprit waren en toen was de muziek reed3 voor het Nederlandsche Loodswezen op den Nieuwendijk, waarvan wij gescheiden wa ren door een compacte menschenmenigte. De muziek nam die levende zee naar het terrein aan het kanaal, waar het oog ge troffen werd door een aantal verlichte en versierde jachtjes en kano's, die het slot nummer van de feestelijkheden van dezen dag vormden. Te Middelburg. Te Middelburg werd een fakkeloptocht gehouden, bestaande uit de padvindersband, het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" en het Middelburgsch muziekkorps Nadat een wandeling door een groot ge deelte van de stad was gemaakt, werd te gen 11 uur de Markt bereikt, waarop de pui van het stadhuis de waarnemende bur gemeester, de heer M. H. Boasson, den stoet afwachtte. Hij heeft met het bestuur de taptoe van de padvinders en het Zeeuwsch Volkslied en het Wilhelmus van het muziekkorps aangehoord en spontaan met vele honderden ingestemd met het >.Leve Koningin Wilhelmina", waarmede de voorzitter van „Uit het Volk" de korte her denking van den jaardag van de Koningin besloot. Zeer sympathiek was het toen de stoet de Burg overtrok, halt te houden bij de woning van den vice-voorzitter van „Uit het Volk", den heer C. W. D'huij, die dit jaar door on gesteldheid verhinderd was mede te mar- cheeren, maar die toch reeds buiten kon komen om te danken voor deze attentie. Te Souburg. Wat een teleurstelling, wat een bedrukte gezichtjes van zooveel kinderen gistermor gen, vooral in de vroegte. Wat zag de lucht donker en regenen dat het deed van 't feest waar zoo naar gehunkerd werd, reeds dagen vooruit, kon nu toch niets komen. Maar gelukkig, tijdig klaarde het weder op, de groote zon zond haar stralen door opge helderde lucht op wegen en weiden en likte deze spoedig droog, tevens weder een zon netje van geluk in honderden kinderoogen achterlatende. Het feest wei'd op een uitste kend daarvoor geschikt terrein gehouden. •Bij de opening sprak de heer Baljé, vice- voorzitter, in hartelijke bewoordingen het eere-comité toe, zoowel als het comité en de verdere aanwezigen, die wel op een paar duizend of meer geschat konden worden. Spijtig vond spreker het dat de kinderen uit de Braamstraat hier niet aanwezig wa ren. Maar spreker hoopte dat dit een vol gende maal anders mag' zijn. Aan mevrouw Van Doorn, echtgenoote van den eere-voor- zitter, werd een bouquet aangeboden. Hierna namen de verschillende spelen en wedstrijden een aanvang, waaraan 450 kin deren deelnamen, en die een uitstekend ver loop, hadden. Dat het comité met de rege ling belast, een woord van hulde toekomt voor de goede en zeker niet altijd gemak kelijke regeling van een en ander, zal ieder, die tot de toeschouwers behoorde, wel be amen. Alles was eenvoudig af. Onze nog jonge vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" heeft met dit eerste groote kinder feest een mooi succes te boeken. Van half acht tot half negen des avonds werd een wijdingsure gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waar als spreker optrad ds. Spijker boer, die een rede hield naar aanleiding van 1. Petrus 2 17 b, Vreest God, eert den Koning. Van half negen tot half tien speelde Sou- burgsch fanfare „Vlijt en Volharding" ver schillende populaire volksliederen, waarna een optocht van eenige honderden va.n lam pions voorziene kinderen, met de muziek voorop, een wandeling door ons dorp maak te, waarmede ook ditmaal ons Koninginne- feest op waardige wijze besloten werd. Kunstkring „Het Zuiden". Zondag 2 September a.s., 10.30 uur v.m., heropent de Kunstkring „Het Zuiden" zijn expositie van werken door'mevr. Hendrickx en de heeren Jacobs en Bergsma. Bij deze expositie zijn eveneens tentoongesteld de schilderijen, welke voorloopig voor de te houden verloting zijn aangewezen. De toegang is wederom vrij. Een bezoek aan deze expositie is zeer zeker aan te be velen. Zeebaden. In de week van 24 tot en met 30 Augus tus werden in het gewone bad genome-i 3147 zeebaden, waarvan 1662 door dames en 1485 door heeren en in het volksbad 2112 baden, waarvan 1098 door dames en 1014 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 72 graden en de gemiddelde temijeratuur van het water 65 graden. Een excursie naar Zeeland. Gisteren heeft de Rotterdamsche Graan- studieclub, waarvan zoowel leiders als per soneel van graanfirma's lid zijn, met 170 le den en donateurs een excursie naar Zeeland gemaakt. Het gezelschap kwam te 9.22 met een extra-Dieseltrein in ruim anderhalf uur te Vlissingen aan. Te 10.15 vertrok men met de „Koningin Wilhelmina" naar Breskens en vandaar per extratram van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij naar Sas van Gent. Daar is des middags een bezoek gebracht aan de Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent". Langs denzelfden weg zijn de Rotterdam mers naar Vlissingen teruggekeerd, waar zij het middagma-1 in hotel Oosterhuis ge bruikten alvorens met den Dieseltrein te 10.22 naar Rotterdam terug te keeren, waar zij te 12.01 aankwamen. Alh a mbra-Theater. Katharina de Groote De beste vijanden. Terwijl in de Duitsche historische rol prenten de nadruk wordt gelegd op het heroïsche van een tijdperk, het heldhaftige van een figuur, het fatale van een regee- rings-politiek, worden in Amerikaansche en Engelsche historische films de hoofdperso nen uitgebeeld, als ook-gewone-menschen met menschelijke deugden en zwakheden. En terwijl in de Duitsche producten slechts zwaar-op-de-handsche beschouwingen wor den gehouden, en de amoureuse belevenis sen van heerschers kinderlijk-idyllisch wor den voorgesteld, terwijl men alles ernstig neemt, en men moe wordt van sabelgeklet- ter, hoefgetrappel en dreunende woorden, zoekt de Angel-Saksische mentaliteit een andere richting, waardoor vorsten en vor stinnen, generaals en lakeien, ambassadeurs en soldaten, rake, geestige en dikwijls nogal cynische opmerkingen maken. Een Ameri kaansche of een Engelsche historische film lééft, een Duitsche is op zijn best een fraai prentenboek. Leest men de Duitsche critie- ken op de overzeesche producten, dan moef men glimlachen. Steeds weer het verwijt, dat zulk een film „niet wortelt, maar zweeft", dat het „geweldige" van een tijd perk niet tot uiting komt, dat .de grootheid van een Katharina van Rusland niet school in haar boudoiravonturen, maar steeds opnieuw ook die ongewilde erkenning van eigen onmachtde Duitsche industrie is zeker thans niet in staat films te maken als „Hendrik VIII" of „Katharina de Groo te". Zij kan pompeuse schouwspelen leve ren, en „Draufgan"-vrij propageeren, maar in een barbaarsch tijdperk menschen neer zetten, die gracie en humor .hebben, kan zij niet. Over het dwaze verbod van deze film in Duitschiand schreven wij reeds. Daarmede is slechts het Duitsche publiek de gelegen heid ontnomen om te zien, hoe een histori sche film wèl moet zijn, want „Katharina de Groote" is meer waard dan alle Duitsche historische films bij elkaar. Deze film is van eike benepenheid vrij. De overdaad van die pracht stijgt zelfs tot een hoogte, die tegelijk barbaarsch en tot het uiterste geraffineerd is. En dit vertoon van uniformen, kleeren uit het midden van die wufte achttiende eeuw en w;eidsche om gevingen, wordt door deze allure gered. Men ziet het eene tafereel na het andere ontrollen als de bladen van een tooverboek indrukwekkend en meesleepend, een boeiend brok uit het verleden van het Keizerlijke Rusland, waarbij Westersché verfijning en Oostersche ruigheid op elkaar stooten. Het overtuigende is, dat de toeschouwer zich van stonde af aan overgeeft aan de toovenaars, die - deze bonte en schokkende avonturen voor hem oproepen. Hoog inge zet, blijft dit relaas op peil en zelfs is er een climax. Want wat in deze fel levende kroniek allure mag worden genoemd, is in werkelijkheid stijl. Een tweede realiteit is daarmee verwezenlijkt, een dramatiek, die alleen met gróóte middelen te bereiken is. Aan deze beelden is alles groot, om het even of ze personen of groepen betreffen. Met verbazingwekkende vaardigheid hebben de makers de moeilijkheden opge lost. Zij toonen filmgevoelen hun' werk is geen verfilmd tooneel. Wij aanvaarden de grandiose statiek van de entourages dank zij de dynamiek der personen. Van de ruim te van bewegen, waarover de cineasten be schikten, hebben zij even ruim partij ge trokken. Elisabeth Beynen als Catharina en de jonge Douglas Fairbanks als grootvorst Pe ter behooren genoemd *.e worden. De eerste is door de natuur begenadigd, althans voor de film stem, bewegen, plastische gaven, lenigheid van lichaam en geest, men is ge neigd het alles perfect te noemen. Het frissche, jonge gelaat is vol uitdrukkings kracht en. spelenderwijze bespeelt zij het gamma van arglist en behaagzucht, wils kracht en volharding. Fairbanks jr. toont er zich van zijn auto ritaire zijde. Half waanzinnig als hij is, wekt hij toch met al zijn ondeugden sym pathie op deze jonge tsaar in zijn wan hoop, zijn achterdocht, zijn drift. Op Catha rina, het sierlijke „meisje van buiten" van een klein, Duitsch hof kinderlijk en wis pelturig met het fragiele profiel in de verblindingen van St. Petersburg gekomen, moest echter de voornaamste aandacht ge spannen blijven, wilde de film niet topzwaar worden. Hoe zij spoedig haar omgeving en het volk om haar kleine vinger windt, leert de intrigue. Om het schitteren en laten schitteren en tevens het menschelijke in al die schitterin gen werd deze visueele symphonie ge maakt. Om dit laatste, bijv. het tooneel, waar Catharina zich aan het benedeneinde zet van den feestdisch, waaromheen Peter, van een gunstelinge vergezeld, zijn vrien den verzamelde, waar hij na een driftbui, met Catharina, door meters berooide tafel van hem gescheiden, alleen blijft en zij iro nisch opmerkt, blij te zijn, eindelijk weer eens alleen te zijn met hem. Een gouverneur vraagt om troepen. De boeren, door honger geteisterd, zijn in op stand. „Zal ik een regiment zenden vraagt keizerin Elisabeth. En de toekomstige heerscheres, Katharina, antwoordt met blik semende oogen „Als mijn boeren honger den, hing ik de gouverneurs op." Zoo gaat deze film als een verinnigd kijk spel verder, een droom der historie in de lichte weelde, waarmee ons oog zijn vluch tige illusies kan scheppen. De eerste film van een reeks historische verbeeldingen. Luxor-theater. Het lied der Zwarte Bergen. Het mysterie van Pullman no. 12. Na uitgebreide journaals voert een schit terende natuurfilm ons naar de woeste wa teren van de Drin in Joego-Slavië, welke zich een weg banen door geweldige rots massa's. Een drietal koene kano-vaarders volbrengt in hun ranke vaartuigjes, die na genoeg alle plaatsen te water toegankelijk maken, een bijzonder interessanten tocht over dezen wisselvalligen stroom. Tal van imposante plekjes zijn in dit Ufa-product te bewonderen. Deze film vormt tevens een zeer toepasselijke inleiding voor het eerste hoofdnummer, dat zich afspeelt in het nog zoo goed als ongerepte berglandschap van Joego-Slavië, liet oude Montenegro Zwarte-Bergen), waar de eveneens koken de Tara stroomt door het aan ertslagen rij ke Dormitor-gebergte. In deze rolprent is er sprake van een energiek jongmensch, dat deze ertsbeddingen wil exploiteeren, doch de groote moeilijkheid is, het transportee ren der delfstoffen in deze schier ontoegan kelijke gebieden. De i'ivier biedt de eenige transportmogelijkheid en nu zien we in deze film wederom een hoogst spannende reis van een viertal kajakvaarders door stroom versnellingen en draaikolken, welke echter eindelijk, bij zooveel stoutmoedigheid, hun offers vragen. De kano's slaan om en de in zittenden komen na veel krachtsinspanning, terecht in een onderaardsch hol, waaruit ze na vele angstige uren ten slotte bevrijd worden door een troep pioniers, die als reddingsbrigade buitengewoon prachtig werk levert. Natuurlijk speelt zich ook tusschen de bedrijven door een liefdeshisto rie af, waarin Ita Rina het middelpunt vormt. Vooral de keur-collectie natuuropna men, folkloristische en fotografische beel den, welke het gegeven omranden, stempe len deze rolprent tot een eerst rangs werk, een kijkspel bij uitnemendheid, waarin ro mantiek en sensatie hoogtij vieren. Het tweede hoofdnummer, waarin Ben Lyon, Barbara Weeks e.a. uitstekend spel geven, houdt eveneens de aandacht gespan nen door de vele avonturen, welke worden beleefd. Geheimzinnige woorden, een juwee lendiefstal, heldendaden van een komieken journalist, die den moordenaar vat en den in blinde vaart voortrazenden trein weet stop te zetten, afgewisseld door vroolijke oogenblikken, maken, dat déze sensatie film, waarin ook het tradioneele liefdes tintje niet ontbreekt, met al haar gehuivcr en gegriezel blijft boeien. En dat is een hoofdvereischte voor een film in het alge meen, en voor een van dit soort in het bij zonder. Alles bij elkaar een succesvol programma, waarmede de directie ter opening van het winterseizoen alle eer inlegt. Grand Hotel Britannia. Seizoen-einde. De schaduwen worden lange" De zomer spoedt ten einde. De vacanties zijn welhaast voorbij. Septembermaand doet haar intrede. Het seizoen is dra afgeloopen. Zomerge- neugten beginnen zoo langzamerhand plaats te maken voor wintergenoegens. Amusements-gezelsehappen zien hun con tract beëindigd en verwisselen de badplaats voor de groote stad, teneinde het publiek ontspanning en verstrooiing te bieden, wel ke het alsdan toch weer in het bruisende leven behoeft. Voor het laatst speelde de Hongaarsche kapel Elek Vörös in het groot- sche restaurant. Voor het laatst beluister den we Vörös' charmeerenden viooltoon en den klankentoover van zijn ensemble. Voor het laatst speelde Harry Stafford's band de Kurzaal vol en bewogen de paren zich op zijn rythme. Seizoen einde. We zijn weer alleen. Met ons eigen krin getje. Restaurant en Kurzaal bleven. Bri tannia staat er nog. The Jolly Britannaders staan aan den ingang. Zij wachten ons. Le roi est mort. Vive le roi Een jubileum. Heden herdenkt de heer W. R. J. Ceulen Hzn. den dag waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als eerste kassier der N.V. Kon. maatsch. „de Schelde", welke betrekking later in hoofdkassier is veranderd. Begin van brand. Gisteravond omstreeks kwart over zeven werd aan de politie gerapporteerd dat brand was uitgebroken in de zaak van den heer Timmerman, hoek WalstraatGroene- woud. Terstond rukte de politie met den slan genwagen uit. Waar de brand, die in den kelder woedde, zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, werd door de politie groot brandalarm gemaakt. Nadat eerst door den slangènwagen van de politie en' later door de brandweer met een motorspuit een flin ke hoeveelheid water in den kelder was ge worpen, werd de brand na een kwartier ge- bluscht. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken dat een 9-jarige jongen een voetzoeker op straat had afgestoken, welke in den kelder van den winkel was te- rechtgekomen. Hierin lag emballage, pa pier, houtwol enz. en is de brand zeer ver moedelijk op deze wijze ontstaan. De aangerichte schade is niet groot. 1 PPIJZEN VAN50CTAF. au APOTH.EN DROCiISTEn} Dat de belangstelling van het publiek op dit drukke punt zeer groot was, laat zich wel begrijpen. De politie heeft voor een behoorlijke af zetting zorg gedragen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een prachtig overzicht van de „Almiten- to" in het R.A.I.-gebouw te Amsetrdam, welke tentoonstelling door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. di\ A. Röell, Donderdagmiddag werd geopend. Rondgang over de tentoonstelling van. verschillende autoriteiten. De deelnemers aan het Int. Luchtvaartcongres maken een. excursie naar Schiphol, waar zij o.a. de reuzen Fokker naast zijn kleineren kame raad. De bouw van de Moerdijkbrug voor voetgangers enz. De nieuwe gouverneur der Kon. Militaire Academie. De com-, mandeur va,n de „Pollux", het matrozen- instituut van de Kon. Ned. Zeil- en Roei- nieuwe „Fokker 36" bezichtigden. De vereeniging wordt door zijn leerlingen ge huldigd. De V.V.V. feestweek te Rotter dam. Het stoomschip „Lingestroom" dat op de IJmüider Pier is geloopen en lek stootte. De leidster der padvindsters te Voorschoten wordt bij haar huwelijk gehul digd. De jongens van de „Pollux" vieren Koninginnedag. De parade op het Malie veld te 's-Gravenhage. Huldiging Edo Bergsma. Wij vestigen de aandacht op achterstaan de advertentie betreffende de huldiging van Edo Bergsma, ter gelegenheid van zijn gou den jubileum als voorzitter van den A.N. W.B., Toeristenbond voor Nederland. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Jongensjasje bij Wed. Notenboom, Mar- nixplein 4. TERNEUZEN Gemeenteraad. In dé Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Temeuzen werd mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van sociale zaken, dat deze uitgezonderd de landarbeiders, naar aanlei ding van de ingebrachte bezwaren eenigs- zins wil tegemoetkomen daaraan en de steunverleening nader vaststelt a. voor gehuwde en ongehuwde kostwin ners 9.50 per week, benevens 1 per week per gezinslid boven 2 personen b. voor kostgangers6.50 per week. Voor de reglementair nog niet rechtheb benden en de dubbeluitgetrokkenen be draagt de steun ten hoogste a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners 8.50 per week, benevens 1 per week per gezinslid boven 2 personen b. voor kostgangers 6 per week. Naar aanleiding van een adres van het comité tot feestelijke herdenking van het 350-jarig bestaan der stad om een .bijdrage tot een bedrag van 25 cent per kind voor de leerlingen der lagere scholen, die deelne men aan de zanguitvoering ir. de feestweek, voor een tractatie, werd op voorstel van den voorzitter besloten een bedrag van 250 beschikbaar te stellen, met 9 tegen 5 stem men. De heer Scheele stelde voor in beginsel te besluiten tot invoering eener belasting- op vermakelijkheden. Over dat voorstel staakten de stemmen met 7 tegen 7. Door den heer De Bruijn werd geklaagd, dat Zondag jl. een optocht met muziek was getrokken langs een kerk, teiwijl het daar dienst was, hetgeen hinderlijk en storend was voor de kerkgangers. De voorzitter schreef dit toe aan het feit, dat die optocht later is uitgegaan dan aanvankelijk was be paald, hetgeen niet te voorzien was. De heer Van Cadsand steunde de opmerking van den heer De Bi'uijn, terwijl de heer Scheele den wensch uitsprak dat op Zondag nimmer optochten met muziek op de open bare straat zouden komen. Een aanvaring op de Schelde. Het Noorsche tankschip „Dagheid" is hedenmorgen 7 uur even boven Ter Neuzen in aanvaring gekomen met het ten anker liggende Grieksche stoomschip „Rokos".

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1