Keuringsdienst van Waren in het district Goes. Hoe bedriegelijk de eenvoud kan zijn. ZWANEN BERG'S LEVER PASTEI AANBESTEDINGEN KUNST ooor VMimoeehouders KERK- EN SCH00LNIEUWS VERK00PINGEN Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied Goes over het dienstjaar 1983 is het volgende ontleend Met ingang van 1 September van het verslagjaar vroeg de heer L. H. van Berk, wegens pensioengerechtigden leeftijd, eer vol ontslag als directeur van den Keurings dienst van Waren. Den heer Van Berk werd in 1921 de inrichting van den Keurings dienst voor Waren voor Zeeland opgedra gen, die in korten tijd op uitstekende wijze georganiseerd werd. Het bleek al spoedig, dat evenals in an dere plaatsen van ons land, ook in Zeeland de hygiënsche toestanden, vooral op het platteland, zeer veel te wenschen overlieten en vervalsching der levensmiddelen tot een gewoonte geworden was. Door tactvol op treden van den heer Van Berk is het gelukt in betrekkelijk korten tijd hierin grondige .verbeteringen aan te brengen. Met ingang van 1 September werd dr. P. Post tot directeur benoemd, terwijl wegens noodzakelijke bezuiniging de opengevallen betrekking van plaatsvervangend-directeur onvervuld bleef. De sterkte van het personeel werd met 4 ambtenaren verminderd. Het personeel be staat thans behalve de directeur uit één scheikundige, 2 analysten, één hoofdkeur meester, 3 keurmeesters, één boekhouder, één amanuensis en één bediende. Door dezen maatregel en een uiterste be zuiniging, kon op de begrooting voor 1934 een. bedrag van ruim. 9900 bezuinigd wor den. Door vereenvoudiging der administra tie en reorganisatie van den dienst zal ge tracht worden met het thans aanwezige personeel den gunstigen toestand, die, zoo wel in hygiënisch opzicht als wat betreft de samenstelling en toestand der levensmidde len, door het jarenlange toezicht van den Keuringsdienst ontstaan was, te behouden. De toestand in de bakkerijen gaf geen aanleiding tot aanmerkingen van betee- kenis. Tegen een winkelier werd proces-verbaal opgemaakt wegens het in voorraad hebben van een partij waren, welke ondeugdelijk waren. Bij twee winkeliers, bij wie brand was geweest, werd toezicht gehouden bij het opruimen van de beschadigde waren. Tegen twee eierhandelaren, die eieren in kalkwater hadden ingelegd, zonder dat deze eieren waren voorzien van de vereischte stempels, werd proces-verbaal opgemaakt. Het verpakken van de bonbons als huis industrie te Breskens heeft dit jaar zeer weinig te beteekenen gehad. Dit artikel is nagenoeg geheel bestemd voor export naar de tropische landen. Ook op dit terrein laat de crisis zich merkbaar gevoelen. De garnalenpellerij daarentegen is be langrijk uitgebreid. In Arnemuiden en in Breskens is een nieuw bedrijf ingericht, ieder met ongeveer 60 huisgezinnen, waar voor rekening van deze bedrijven wordt ge peld. Voor het pellen van garnalen wordt een vergunning vereischt, af te geven door den burgemeester, na ingewonnen advies van den Keuringsdienst. Deze vergunning wordt niet verleend alvorens voldaan is aan de gestelde eischen. De garnalen moeten op een aparte hiervoor bestemde en goed zin delijk gehouden plank gepeld worden. Er moet steeds een gereede waschgelegenheid aanwezig zijn met zeep en handdoek en bo vendien moeten vertrek en gezin aan de noodige eischen van zindelijkheid voldoen. Behoudens enkele gevallen gaf deze con trole geen reden tot bijzondere aanmer kingen. Het aantal consumptie-ijsbereiders be droeg 180 en breidt zich nog steeds uit. Al vorens vergunning wordt gegeven tot het bereiden van consumptie-ijs, wordt eerst ter plaatse een grondig onderzoek ingesteld naar den toestand van de bereidplaatsen en het benoodigde materiaal. Het aantal gemeenten in Zeeland be draagt 109. De oppervlakte van Zeeland met het water, dat ook door de keurmees ters bereisd moet worden, bedraagt 269.514 H.A. De controle, die door de keurmeesters wordt uitgeoefend, omvat de inspectie van winkels en kruideniers, slagers en bakkers, beenevens de inspectie van lokalen en stal len, van melkverkoopers en veehouders en de bereidplaatsen van consumptie-ijsberei ders, alsmede het toezicht op de hygiëne in fabrieken, werkplaatsen en op de huisin dustrie, voornamelijk die van garnalenpel- len en bonbonsverpakking. Het aantal te -controleeren bedrijven be droeg Kruideniers, grossiers 4043, slagers 450, bakkers 698, melkverkoopers 1729, consumptie-ijsbereiders 180, fabrieken 117, molenaars 160, garnalenpellers 411, bon bonsverpakkers 212, rivierventers 70. In totaal hebben 12.346 inspecties plaats gehad en werden ter plaatse 550.276 par tijen gekeurd. Deze controle wordt thans verricht door één hoofdkeurmeester met 3 keurmeesters, die tevens ook voor de mon- stername zorg dragen. De groote rijkdom aan water maakt, dat Zeeland een buitengewoon moeilijk te be reizen provincie is en is oorzaak van veel oponthoud. Door de aanschaffing van den auto is thans echter veel te verwezenlijken wat vroeger alleen teil koste van groote uitgaven aan logieskosten mogelijk was. De overnachtingen kwamen grootendeels te vervallen, terwijl ook het maken van zoo genaamde lange dagen, waarvoor extra ver goedingen werden verstrekt, overbodig wa ren. De post reis- en verblijfkosten op de begrooting voor 1934 kon dan ook met een bedrag van 1650 worden verminderd. Doordat thans in korten tijd veel meer werk kan worden verricht, zal getracht worden, niettegenstaande de inkrimping van het personeel toch eenzelfde arbeidsprestatie te leveren als vóór de aanschaffing der auto. In het laboratorium werden 11.401 mon sters onderzocht, waarvan 1052 niet aan de gestelde eischen voldeden531 partijen werden aan de consumptie onttrokken. Door de keurmeesters werden de bakke rijen regelmatig geïnspecteerd en de broo- den gewogen. In totaal werden 12.160 broo- den gewogen en streng gelet op het voorko men van bakkerseczeem. In het laboratorium werden 360 monsters brood onderzocht, namelijk 276 wittebroo- den, 43 bruinbrooden, 33 melkbrooden en 8 roggebrooden. Melkbrood wordt in Zeeland vrijwel uit sluitend in de grootere steden gebakken en dan nog enkel Zaterdags. In twee mon sters was het gehalte aan CaO te laag, ter wijl in één monster brood het product van het vetgehalte van de droge stof der kruim en het Nieuw Kirchner getal niet aan de gestelde eischen voldeed. 39 monsters wittebrood en één monster bruinbrood hadden een te laag gehalte aan droge stof. De afwijking was echter niet groot, zoodat met waarschuwen kon wor den volstaan. In totaal zijn thans 180 verklaringen af gegeven, dat de bereidplaats voor consump tie-ijs voldeed aan de eischen van artikel 6 van het consumptie-ijsbesluit. Aangezien deze bereidplaatsen over het geheele keu ringsgebied verspreid liggen, eischte de con trole ook dit jaar veel tijd. Eén ijsbereider maakte zijn product op een andere plaats dan het daarvoor bestemde lokaal. Bij een anderen ijsbereider moest herhaaldelijk aan merking gemaakt worden op den toestand, waarin lokaal en materiaal verkeerde. Aan gezien na herhaalde waarschuwingen geble ken was, dat beiden klaarblijkelijk niet voor verbetering vatbaar waren, is in beide ge vallen de verklaring, bedoeld in artikel 7 van het consumptie-ijsbesluit, ingetrokken. In het laboratorium werden 120 monsters consumptie-ijs onderzocht op saccharine, aantal bacteriën, aanwezigheid van coli- baeillen en voor zoover zij aangeduid waren als „roomijs" op vetgehalte, teiwijl op aïle monsters de Storchsche reactie werd ver richt. 58 monsters hadden te hoog bacteriënge- halte. In 15 monsters werden in 0.5 cc coli- bacillen aangetoond, terwijl in zes gevallen de Storchsche reactie positief uitviel. Sac charine werd in geen enkel monster aan getoond. In het begin van het jaar werd direct be gonnen met de herinspectie van verschillen de stallen, waar in het laatst van het vorige jaar aanmerkingen moesten worden ge maakt ten opzichte van den zindelijkheids toestand, waarin zoowel het vee als ook de stallen verkeerden. Over het algemeen bleek, dat de waar schuwingen ter harte waren genomen en dat de toestand verbeterd was. Het verkoopen van melk met zoogenaam de peeënsmaak en reuk bleek steeds minder plaats te vinden. Dit euvel, dat eenige jaren geleden algemeen voorkwam, vond zijn oor zaak in de gewoonte om de koeien in onbe perkte hoeveelheden met suikerbietenloof en suikerbietenkoppen te voederen. De oor zaak is gelegen in het ontstaan in het lichaam van de koe van trimetbylamin uit de beteïne van de suikerbieten. Deze trime- thylamin veroorzaakt de walgelijke lucht en smaak der melk bij overvloedige voedering met dit afval. Verder is gebleken, dat de melkgift bij overmatige voedering met bie- tenafval sterk verminderde en de gezond heidstoestand ten gevolge van een hevige diarrhee achteruitging. Bovendien liet de zindelijkheid in de stallen, ook al door de dunne ontlasting der koeien, zeer veel te wenschen over. Al deze bezwaren kunnen verdwijnen wanneer het bietenafval matig wordt ge voerd. Tot nu toe werden de boeren hierop gewezen met het gevolg, dat de meesten zich hieraan houden en het verkoopen van melk met peeënsmaak thans niet veelvuldig meer voorkomt. Het is thans dan ook de tijd de onwilligen met krachtiger maatre gelen aan te pakken. In dit verband is aan alle melkverkoopers een schrijven verzon den, waarin gewezen wordt op artikel 2 vari het melkbesluit, in welk artikel het verkoo pen van melk, die afwijkt in geur en smaak, strafbaar is gesteld. Waar dus thans vol doende bekend kan zijn, dat „bietenmelk" niet in den handel gebracht mag worden, zal voortaan bij overtreding proces-verbaal worden opgemaakt. Onderzocht werden 7301 monsters melk, die bij verkoop aan huis en op straat wer- PARIJSCHE MODEBRIEF Eigenaardige kleurencombinaties. Korte witte jasjes. Het is eigenaardig, hoe men zich soms in de beoordeeling van een japonnetje vergis sen kan. Op het eerste gezicht lijkt het frisch en aardig en vooral doodeen voudig. Maar, als men het nauwkeuriger bekijkt, dan ziet men hoe bedriegelijk die eenvoud is. Het is integendeel zeer beperkt en met groote kunstvaardigheid gemaakt, zonder den schijn ervan te hebben. Het costuumpje bestaat bijv. uit een rok met plooien, een lange tu niek die met ajour- randen is versierd en wordt bovendien ge completeerd door een. driekwart langen mantel of een cape. Dan zijn er verder nog de hoed en de handschoenen, die met het geheel in overeen stemming zijn, terwijl ook het taschje en de schoentjes in kleur en maaksel bg het ove rige passen. Op deze wijze maakt echter dergelijke schijnbare eenvoud een indruk van groote elegantie en is dan ook zeer verschillend van het werkelijk een voudige japonnetje, dat op de gemakke lijkste wijze en met minst mogelijke ver siering in elkaar is gezet. Laten wg eens en kele van deze elegant- eenvoudige toiletten bekijken. Dat is voor een vrouw altijd een aangename bezigheid, terwijl we bovendien aardige ideeën opdoen die we weer op onze eigen kleeding kunnen toepassen. We zien dan in de eerste plaats mantelcostuum3 van felgekleurde tussor, groen brjv. met een witte organdi blouse die met veelkleurige bloemen bedrukt is. Een ander mantelpak bestaat uit een marineblauwe wollen rok met een blouse van wit piqué en een vlot, recht afhangend jasje van wit piqué met marineblauwe noppen. Een zeer eenvoudige japon van beige linnen heeft holle plooien in den rok en een leeren ceintuur. Volgens de laatste smaak zijn rok en blouse beiden met zakjes ver sierd. Bij de linnen japonnen mengt men soms eigenaardige kleuren tezamen, die geheel en al van de traditie afwijken. Zoo zien we een japon van grof wit linnen met een beige jasje van dezelfde stof. Bij een bruin linnen rokje behoort een witte blouse en een drie kwart lange mantel, eveneens van wit lin nen. Dit vormt een eigenaardige combinatie waaraan het oog eerst nog een weinig wen nen moet. Onze eerste teekening geeft een toiletje dat eveneens in al zijn eenvoud toch zeer veel elegantie verraadt. Het is van zwarte soepele stof met een gedrapeerd schouder stuk en korte mouwen van Schotsche taf zijde. Heel apart is de enorme vlinderstrik, die aan beide zijden, uit de zwarte stof komt kgken. Het tweede plaatje wil niet anders dan een nuttige wenk geven aan zuinige en practische moeders, die met schrik zien hoe haar kroost steeds weer uit de jurken groeit. Het is natuurlijk een verblijdend teeken, als de kinderen zoo stevig de hoog te inschieten. Maar helaas gaan de kleeren niet mee en telkens weer bereiken ons vra gen om weer eens een nieuw idee op dit ge bied te geven. Bij het kleinste meisje van onze teeke ning handelt het zich om een Zondagsch jurkje van zijde of tussor. Van dezelfde stof, maar een tint donkerder, heeft me a den geschulpten rand en het schouderstuk gemaakt. Ook fluweel zou men hiervoor kunnen gebruiken, terwijl het jurkje even eens heel aardig zal zijn van lichtblauw fla nel met roze afgezet. Aan de jurk van het grootere meisje heeft men door een bovenstuk van lichte stof en een band om het middel van onge veer 10 of 15 cM. breedte, de noodige lengte gegeven. Over het algemeen zal lichte stof bij donker erg goed staan, matrood bij don kerbruin ofwel roze bij marineblauw, terwijl groen en turkooisblauw vooral met zwart goed zullen combineeren. Een rage zijn op het oogenblik ook de witte capes en korte witte jasjes, die bij voorkeur op een donker toilet gedragen worden, terwijl omgekeerd een effen donker cape-je dikwijls bij een licht gebloemd of gestreept japonnetje past. Waarschijnlijk zullen we nog tot diep in den herfst van deze aardige smaak van korte jasjes en capes kunnen genieten. WILHELMINE. Fijn van smaak en geur. Een tractatie aan de koffietafel. den bemonsterd, 31 monsters gepasteuri seerde en gesteriliseerde melk. Bovendien werden 64 monsters genomen op het mo ment van aflevering voor de controle van de hoedanigheid der melk, die door den vee houder werd afgeleverd en bovendien 547 stal- of weidemonsters voor het opsporen van koeien met uiergebreken of in verband met het opmaken van proces-verbaal, zoo dat in totaal 7943 monsters melk in het laboratorium werden onderzocht. Op grond van overtreding van het melk besluit werden 17 processen-verbaal opge maakt en zijn in totaal 445 waarschuwingen verzonden. De melklokalen werden geregeld geïnspecteerd. Onderzocht werden 12 monsters garna len, 16 monsters mosselen en 2 monsters gekleurde koolvisch. Een partij zoogenaamde Seelachs in blik bestond uit in plakjes gesneden gerookte koolvisch, welke met kunstkleur het uiter lijk van zalm was gegeven. Aangezien deze visch bedorven was, werd de geheele partij vernietigd. Twee monsters garnalen in blik hadden een te hoog gehalte aan boorzuur, namelijk IVz Een monster mosselen was gecon serveerd met hexamethyleentetramin. Een monster mosselen was beschimmeld. Onderzocht werden 111 monsters vleesch- waren, hoofdzakelijk gekookte worst, bouil lonblokjes en leverpastei. Eén monster gekookte worst bevatte boorzuur, 2 monsters leverworst bevatten meer dan 4 meel, 3 monsters leverworst bevatten meer dan 0.3 boorzuur. In twee monsters vleeschextract was het kretininegehalte minder dan 6 Op verschillende veilingen en markten werd controle gehouden op de aangevoerde eieren. Vooral in het najaar worden er in Zeeland zeer veel vuilschalige eieren in den handel gebracht. Aangezien de redactie van het eierbesluit echter zoodanig is samengesteld, dat hier tegen geen strafrechterlijke vervolging kan worden ingesteld, is hiertegen zeer weinig te doen. Bij het controleeren van de grootte van de luchtkamers der eieren blijkt, dat de eisch van 6 mM. diepte van de luchtkamer zeer ruim is gesteld. Bij een normale be handeling der eieren wordt deze grens nooit overschreden. Wegens het aanwezig hebben van eieren in kalkwater, zonder dat deze gestempeld waren, werd tegen twee eierhandelaren proces-verbaal opgemaakt. Bij de door de directie der Ned. Spoor wegen gehouden aanbesteding voor het ma ken van 16 bruggen in de lijn Amsterdam- Amersfoort was door de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier ingeschreven voor 74.496. De hoogste inschrijving was van de N.V. Noord Ned. Machinefabriek te Win schoten voor 87.400. Belangrijke opgravingen. Op initiatief van dr. W. J. H. Leuring te Mook, hebben met toestemming van den eigenaar van het terrein mr. J. Santman, in de afgeloopen week proefgravingen plaats gehad in de buurtschap van Zevenbergen, op korten afstand ten Z.O. van het hotel de Plasmolen. Het aldaar gelegen dennenbosch ver bergt een der belangrijkste overblijfselen uit het steenen tijdperk in Nederland, na melijk een praehistorische vergaderplaats in de open lucht, die veel ouder is dan de be kende Ballerkuil in Drente. De in schilder achtige omgeving gelegen Zevenberger kuil is ongeveer eivormig. De grootste lengte bedraagt 46 M., de grootste breedte 26 M., de diepte 3.60 M. De ingang ligt precies in het Oosten. De kuil ligt midden tusschen drie ronde grafheuvels en is derhalve waar schijnlijk uit hetzelfde tijdperk als deze. In den top van den Z.W. van de vergader plaats gelegen grafheuvel is eenige jaren geleden een fraai versierde urn uit de eerste helft van het twee millennium vóór onze jaartelling gevonden, tezamen met drie ge polijste vuursteenen handbijltjes. De urn be vatte asch en verbrande beenderen, o.a.. den radius van een menschelijken onderarm. Z\j is in het bezit vtn dr. Leuring. Bij de thans gedane proefgravingen, waarbij ook de Duitsche archaeoloog dr. H. Nachod uit Leipzig aanwezig was, is dwar3 door deze grafheuvel een 18 M. lange en 1 M. breede sleuf gegraven, die tot op den voet van den heuvel reikt. Het is daarbij gebleken, dat op dit niveau in het laatste gedeelte van het neolitische tijdperk vele menschen, ten deele in uitgestrekte hou ding, ten deele met opgetrokken knieën zijn begraven. De zwarte silhouetten der geheel verteerde lichamen teekenen zich af op het lichtgele of witachtige zand. Een aarden drinkbekertje, in den vorm der bekende klokbekers, was aan een derdooden in het graf meegegeven. Van een anderen houten drinkbeker van puntigen vorm met groote ooren was het contour nog in het zand be waard. De grafheuvel was omgeven door een greppel, in de nabijheid van welke ook IDenkne Ventileer de hokken bij warra weer. Bij een aanhoudende warmte moeten wij er vooral voor zorgen dat het des avonds en des nachts in de hokken niet te warm en te bedompt wordt. Vooral in de hokken die geheel vrij. in de zon staan, kan het na een warmen dag op een oven gelij ken. Vaak kan men dan door het afdekken van het dak en de zijwanden waar de zon op staat met takkenbossen of een oude stroomat, al veel oereiken. Let ook op of er op de zitstokken vol doende ruimte is, zoodat de dieren niet ge noodzaakt zijn om den geheelen nacht op elkaar gepakt door te brengen, hetgeen de uitwaseming van het lichaam belem mert. Want juist in dezen tijd van het jaar moeten wij er zorgvuldig voor waken, dat de dieren het niet te benauwd krijgen. Zij loopen dan anders groote kans om in de rui te vallen, waardoor ze tevens van de leg geraken, die dan voor het resteerende deel van het legseizoen niet meer terug zal keeren. Zorg daarom voor eeg goede ventilatie in de hokken, door alle ramen geregeld open te houden en zoo noodig de deur des nachts te vervangen door een met gaas bekleed raam. Pas er hierbij echter voor op, om niet in een ander uiterste te vallen en de dieren des nachts op de tocht te zetten. Want ook dit heeft een nadeeligen invloed op het organisme van de dieren, hetgeen direct weer terug slaat op de grootte van den leg. Nadruk verboden. Dr. W. v. R. vele sporen van rechtop in rijen geplaatste houten palen zijn gevonden. Uit een en ander valt op te maken, dat de grafheuvel ongeveer vierduizend jaar oud is. Wellicht zal in komende jaren nader onderzoek leiden tot uitkomsten, die mis schien van grooter belang zijn. TJit de Gentsche kerk. Ds. K. Blommaert te Gent schrijft ons uit Gent het volgende Zondag 26 Augustus 1934 zal met zwarte rouwletters geboekt blijven in de annalen der geschiedenis van het Gentsche protes tantisme. Niettegenstaande den zonnigen zomerna middag en blauwgeschuurden hemelkoepel bekroop ons een vaag gevoel van onrust, onbehaaglijkheid, die groeide tot angst, toen wij de liefelijkste van Gent's zes geuzen- tempels, het „Smousenkerkje" op het Ra- bot, binnentraden. Daar toch zou afscheid preeken en nemen de grijze nestor der Gentsche pasters, ds. Th. Korporaal. Hij is een van de 8 slachtoffers, zegden wij bijna, die door den geldelijken nood der tijden in de Belgische Christ. Zendings-kerk met eervol emeritaat gedaan gekregen heeft. Hij wilde aanblijven zonder het luttele salaris der laatste maanden met alleen vrij wonen in de nu leegstaande pastorie, maar niets kon baten. „Wat er geschreven stond, was nu eenmaal geschreven". Een triestige, drukkende, haast begrafenis-sfeer hing in de kerk en teekende zich af op gelaat en houding der talrijke belangstellenden. Daar stond ds. Korporaal weer, nu voor het laatst. Zijn rijzige gestalte, door het zonne licht uit hooge kerkramen bestraald, staat daar als een profetenfiguur zijn groote kop, omkroond met lange witte vlammende haren, schuddebolt soms lichtelijk, als de stem bij woorden van verootmoediging, ge lijkt op zacht pianogetokkel, terwijl dat zelfde hoofd dan weer fier en forsch recht springt, als woorden van geloof en hoop, met orgel-gedreun de kerk doorkletteren. Het was een krachtig brok geloofsbelijdenis van machtig Godsvertrouwen, dat juist in deze omstandigheden zoo weldadig aandeed. De volgende spreker, lid van den synoda- len en Vlaamschen raad, ds. Eyckman van Antwerpen, moest ook al dadelijk bekennen, dat het hier niet gold een oud man, die op was, maar een krachtig man, die helaas gedwongen was om heen te gaan. Zeer be treurd werd, dat de Belgische Evangelische Zendingskerk door iinancieele zwarigheden zoo benauwd werd, dat zij een werkkracht als ds. Korporaal en met hem nog 7 andere predikanten uit den actieven dienst moest ontslaan. Ds. Blommaert herinnerde er aan, hoe in deze zelfde stad 400 jaar geleden tiendui zenden alles veil hadden voor de zaak des evangelies en meende, dat als nog iets van dezen geest over was, een ure als deze aan de Belgische Evang. Zendingskerk bespaard zou zijn gebleven. Ds. Korporaal vestigt zich in Nederland, nl. te Ter Neuzen. Leeraar PhiHpsschool. Tot leeraar aan de Philipsschoo! voor Nijverheidsonderwijs te Eindhoven is be noemd onze vroegere stadgenoot, de heer J. Steketee. Door Notaris Paap te Vlissingen zijn op Woensdag 29 Augustus 1934, in het Con certgebouw in het openbaar verkocht de volgende huizen en erven benevens bouw en weilanden alle te Vlissingen Het huis en erf met open plaats en keu ken, welput en regenput, alsmede afzonder lijke bovenwoning aan de Walstraat nr. 89, hoek Kolvenierstraat, groot ong. 1 are.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 6