1000 500 300 150 100 25 WUÏGLEY DONDERDAG 30 AUGUSTUS EERSTE BLAD 72e Jaargang Uitgave: firma f. VAN DE VElDE ir., ffalstnaf 58-60, Viissingen.Ielef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KONINGINNEDAG. Koopkracht, koopkrachtige vraag en versobering. STADS- EN PROVINCIENIEUWS NO.204 :!©3^ ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels t\.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet, of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een feest in rouwstemming. Hoe meer ons Vorstenhuis ver eenzaamt, 'des te inniger wordt de hand mei het volk. Ons volksheil ligt in Oranje omsloten. We zaten ergens in Twente tijdens onze korte vacantiereis, toen we het hoorden vertellen de Koningin had afstand gedaan van den troon ten behoeve van prinses Juliana. Als een journalist op vacantie is, verwaarloost hij het krantenlezen méér dan iemand anders. Het had ons best kun nen gebeuren, dat we een of ander schok kend feit voor het eerst.uit den mond van een barbier of een kellner moesten verne men, maar dit feit, deze opzienba rende mededeeling, kon toch onmogelijk juist zijn. Dat wisten we zéker, ook al hadden we het ochtendblad van dien dag nog niet ingezien. En inderdaadhet bleek maar een praatje te zijn. Hoe komen de menschen aan zoo'n bewe ring Praatjes ontstaan uit interesse. Zoolang het geen slechte dingen zijn, die menschen over elkaar vertellen, dan moet men er zich maar niet hoos over maken, want het is in elk geval een bewijs van be langstelling. Als het volk thans méér dan gewoonlijk over ons Vorstenhuis spreekt enfantaseert, dan duidt dat ér op, dat de massa óm dat Vorstenhuis bekom mernis heeft en ook gevóelt, van welke groote beteekenis het welzijn der over gebleven leden van het Huis van Oranje voor land en volk is. Het waren ongetwij feld de berichten over een minder gun- stigen gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, welke het gerucht over een troonsafstand hadden doen ontstaan. De huidige groote belangstelling in het wel en wee van ons Vorstenhuis uit zich soms helaas op stuitende wijze bijv; wan neer het gepraat tot roddelen ontaardt of zich tezeer met delicate en intieme bijzon derheden bezighoudt. Op ons vacantiereisje bijvoorbeeld hebben wij ons een paar maal mogen ergeren aan een boekje, hetwelk in de etalage van sommige boekwinkels aan- getroffen en getiteld was Z.K.H. Prins Bertil van Zweden. Prins Bertil van Zweden is voor ons, Nederlanders, een onbeteekenende groot heid als iedere andere jonge prins uit den vreemde. Het zou eerst waarde voor ons verkrijgen, als de geruchten werkelijkheid werden, die omtrent hem in zijne betrek kingen tot ons Vorstenhuis hebben geloo- pen. Vermoedelijk heeft dit boekje op de drukkerij kant en klaar liggen wachten, tot een zeker verlovingsgerucht officieel bevestigd zou zijn geworden, maar toen dat wat lang uitbleef, heeft de drukker geld Willen maken van zijn speculatie en willen zien, in hoeverre die geruchten reeds aan leiding genoeg zouden zijn geweest om de interesse van de massa in den persoon van prins Bertil van Zweden op te wekken. Heel deze zakelijkheid vinden we van weinig goeden smaak getuigen. Al hetgeen we hierboven aanhaalden ge tuigt er echter wél van, dat het volk van een sterk verhoogde interesse voor de leden van ons Koningshuis blijk geeft. We voelen het allen thans zoo goed aan, hoe veel die beiden Koningin en Prinses in dit jaar moeten hebben geleden, toen ze achtereen volgens de twee meest verwante familie leden voor de eeuwigheid moesten afstaan. We voelen beider vereenzaming en juist in de verschenen maanden, waarin onze ge dachten zoo vaak bij haar verwijlden, zijn we het gaan beseffen, dat toch ook het leven van koningen en vorstinnen niet zoo benijdenswaard mag worden geacht, als de glans en de schittering, waarmee de dragers en draagsters van een kroon zijn omgeven, bij een oppervlakkige béoordee- ling vaak doen vermoeden. Naarmate de positie onzer beide vor stinnen zich vereenzaamde, drong het volk in intuïtief begrijpen dichter rond den troon de band tusschen Oranje en Neder land werd hechter dan ooit te voren. We betoonen ons daarbij niet geheel zonder egoïsme. Ook velen, die om hun principieele staatkundige overtuiging niet veel belangstelling toonden voor het Huis van Oranje, zijn in den laatsten tijd groo- ter waardeering gaan gevoelen voor de Koningin en onze troonopvolgster. We voe len het thans bijna allen, hoe Oranje er is en hopelijk ook in de toekomst zal kunnen zijn, omwille, ten bate van het Nederland- sche volk. Het bestuur van ons land door het Huis van Oranje is de waarborg voor het behoud van traditie, van onzen volksaard, van onze geestelijke en staatkundige vrijheid. Wan neer het Huis van Oranje aan land en volk zou komen te ontvallen, dan zal hier pas voor goed de strijd ontbranden om een andere staatkundige leiding en beloopen we een groote kans, dat we goederen zullen verliezen, welke in den loop der historie tot een gewaardeerd en kostelijk volksbezit zijn gegroeid. De massa voelt dat alles en daarom méde, volgt ze met zooveel interesse en genegen heid het wel en wee der beide vorstinnen, tot wie, als telgen van het Huis van Oranje reeds een aangeboren genegenheid uitgaat. De banden tusschen volk en Oranje, welke inniger zijn geworden dan ooit, maken dezen verjaardag van de Koningin tot een feest ondanks de rouwstemming, welke nog zoo zwaar over volk en Vorstenhuis hangt. Met stille maar diepe ontroering heeft het volk onlangs kennis genomen van den minder goeden gezondheidstoestand van H.M. de Koningin en er was ware blijdschap en vreugde, toen het de zekerheid bekwam, dat de koninklijke patiente de lichamelijke inzinking weder te boven was gekomen, welke ongetwijfeld het gevolg is geweest van het zieleleed, welke dit jaar haar deel is geworden. Menig stil gebed zal oprijzen uit trouwe .borstdat we onze Koningin nog vele jaren in goede gezondheid behouden mogen voor land en volk. Behouden ook omwille van haar Dochter, die op zoo treffende wijze reeds de volle sympathie en genegenheid van alle goede vaderlanders heeft mogen verwerven. Moge de Voorzienigheid haar lot zóó bestieren, dat Oranje ook in de verre toekomst aan Nederland verbonden blijve, om te hoeden tegen al wat niet naar en van onzen volksaard is. Leve de Koningin Fl itsen In zooveel crisis-literatuur wordt zonder verdere verklaring, gesproken van achter uitgang van de koopkracht, waarmede men feitelijk iets anders bedoelt. Men heeft dan het oog op het terugloopen van de koop krachtige vraag, meer nog van de uitingen tot versobering, die in nagenoeg alle krin gen tot uiting is gekomen en nog steeds wordt versterkt. Er i s een groot onder scheid tusschen deze begrippen. Iemand die zijn inkomen ziet verminderd en wel op zoo danige wijze, dat hij niet kan voortleven op de oude basis, moet noodgedwongen ver soberen. Zijn koopkracht is verminderd. De crisis heeft onder tal van categorieën vree- selijk huisgehouden de werkloosheid is sterk gestegen, de boeren staan voor een noodtoestand en kunnen, zelfs met den toe slag uit het crisislandbouwfonds nog niet aan al hun verplichtingen voldoen... dege nen, die reeds op een grens waren voor de crisis, hebben die grens naar beneden moe ten passeeren en daardoor een deel van hun levensvreugde moeten offeren. Al deze per sonen hebben een geringere koopkracht ge kregenzij kunnen niet meer besteden, moeten geleidelijk hun toevlucht nemen tot substituten, moeten verschillende behoeften onbevredigd laten. Het is natuurlijk moeilijk te berekenen, met welk percentage de koopkracht van het land is afgenomen. De crisis heeft echter nog een ander ver schijnsel, zuiver van psychologischen aard naar voren gebracht en wel de neiging tot versobering, ook wanneer die versobering niet geboden wordt door de feiten, door de werkelijkheid. De meesten van ons hebben langen tijd op een onnoodig grooten voet geleefd. Wij hebben groote huizen bewoond, waarvoor veel dienstpersoneel benoodigd was. De tui nen van die huizen moesten worden aange legd en onderhouden. Wij ontzagen geen geld om aan dat onderhoud de grootst mo gelijke zorg te besteden. Gevels werden op tijd gewit en geverfdbinnenshuis werd regelmatig voor het noodige onderhoud zorg gedragen. Wij hadden paarden en rij tuigen met het daarbij behoorend personeel, verschillende auto's wij namen onze ver snaperingen, hadden onze kelders met wijn en bier, kortom, een groote schare nijveren profiteerde van de uitgaven, die de rijke Nederlanders en Nederland is nog steeds een rijk land zich konden permitteeren. Nu is het woord gegeven aan de verso bering Wanneer het door den teruggang van de koopkracht geschiedt, dan kan nie mand daartegen iets zeggen. Maar wanneer de rijkeren meedoen aan de versobering, omdat versobering '21 mode is geworden, dan wordt de crisis er door onnoodig verscherpt. Hoevele huizen wor den nu niet minder goed verzorgd, ook al hebben de eigenaren geld genoeg om dien zorg te kunnen besteden Hoevele bezui nigingen worden niet ingevoerddoor hen, die niet behoeven te bezuinigen, maar daar toe over gaan, omdat het versoberen nu eenmaal tot hen is doorgedrongen De koopkracht van ons volk is vermin derd de koopkrachtige vraag is nog sterker teruggeloopen, terwijl de versobe ring zeer ernstige vormen heeft aange nomen. Laten we verstandig worden. Laten wij verteren, wanneer wij verteren kunnen. La ten wij ons peil van uitgaven niet vermin deren, wanneer die vermindering niet. door de omstandigheden geboden wordt. Hoeveel bouwers, hoeveel handwerklieden zijn niet broodeloos 'geworden omdat wij het onder houd onzer woningen eenigermate hebben verwaarloosd. Zoo kunnen wij doorgaan met het noemen van allerlei voorbeelden, waar uit blijken zal, dat dé koopkrachtige vraag, het koopen op zichzelf is teruggegaan zon der dat er van een evenredige vermindering van de koopkracht sprake is geweest. Hoe velen maken geen autotochtjes, ter wijl zij van allerlei in de auto. rtiedenemen, alleen al omdat zij daardoor minder kos ten" hebben. Zij gaan in kleine hotels of café's aan den weg zitten, némeneen weinig kostbare versnapering zonder te be seffen, dat het aanwezig zijn van die hotel letjes, van die café's gebaseerd is en ook gebaseerd moet zijn op groote verteringen. Zij, die met auto's tochten door het land maken, hebben meestal voldoende inkomen om „den keizer te geven, wat des keizers is" en niet om te vegeteeren op de zware kosten, die een ander heeft te maken om de service te kunnen geven, .waarop men rekent. Er is een „kunst om te leven". Die kunst bestaat niet om zich zelf het grootst mo gelijk genoegen te verschaffen voor de ge ringste offers, maar om 'n harmonisch ge heel te vormen... om ten volle te betalen voor het genoegen, dat ook een ander ons heeft bereid en om te waken, dat wij onze verteringen zoodanig doen, da.t daarmede 't grootste mogelijk nuttig effect wordt be reikt. Dan zaleen belangrijk gedeelte van de crisis worden gebannen. Zooals men nü leeft, wordt de misère onnoodig. verscherpt.' Kon inginnedag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal de heer Bern. ten Cate van 89 uur v.m. en van 121 uur n.m. van het carillon van den St. Jacobs- toren het volgende programma ten gehoore brengen Wilhelmus (oude zetting). Gelukkig Vaderland Valerius Wilt heden nu treden Valerius Neêrland bovenal Bern. ten Cate Bourree G. F. Handel Menuet Mozart De ZilvervlootViotta Wij leven vrij Wilms Hollands zee De Lange Allegro Mozart Wien Neêrlands Bloed Wilms Wilhelmus (nieuwe zetting) Koor uit „Judas Macabeus" Handel Het Vogellied Spoel Ons bootje Kent gij het land GavotteG. F. Handel Menuet Mozart Allegro Mozart Neêrland bovenal Bern. ten Cate Wij willen Holland houen Arnold Spoel In naam van Oranje Schooleman Marsch Hartop Het populair concert dat de Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts morgenavond in de Kiosk in het Bellamypark geeft, vangt aan om 8 uur. Na afloop van dit concert, omstreeks 9.20 uur, wordt een muzikale wandeling door 'n gedeelte der stad gemaakt, welke zal eindi gen bij het standbeeld van M. A. de Ruyter, waar dan indien de weersgesteldheid het toelaat om ongeveer 10 uur de taptoe zal worden geblazen. Na deze taptoe volgt nog een kleine wan deling door een ander gedeelte der stad. Geen ophalen van vuilnis. Wegens den jaardag van H, M. de Konin gin, zal morgen geen as en vuilnis worden opgehaald. Tentoonstelling van „de Kunst in Nood", Uit het opschrift van ons verslag over de sluiting der schilderijen-tentoonstelling en opgenomen in ons vorig nummer, zou afge leid kunnen worden dat de Kunstkring „Het Zuiden" zijn jaaiiijksche expositie reeds op Dinsdagavond jl. beëindigde.- Dit is aller minst het geval, zooals uit het verslag zelf trouwens blijkt. Onze bekende Kunstkring heeft voor de tentoonstelling van „De Kunst in Nood" be- 2'eidwillig haar expositieruimte voor eenigen tijd afgestaan. Binnen enkele dagen zullen de deuren van het Badpaviljoen weer geopend zijn voor bezoekers van den Kunstkring „Het Zui den". Vlissingsche Boulevardloop. Het bestuur van de Vlissingsche Athle- tiekvereeniging „Marathon" ontving telefo nisch mededeeling, dat de Boulevardloop a.s. Zaterdagavond zal worden bijgewoond door den heer A. J. G. Strengholt, voorzit ter van de K.N.A.U. De heer Strengholt is een van de K.N.A.U.-officials aan wie het ontstaan van den Vlissingschen Boulevard loop te danken is. Om deze reden maakte hij in 1929 deel uit van de jury. Vreemdelingen. Met de provinciale boot kwamen heden 2300 bezoekers van de Belgische badplaat sen mede, terwijl 106 auto's werden over gezet. Op 31 Augustus 1933 werden 1800 passa giers vervoerd en 80 auto's overgezet. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de feesten te Gro ningen ter gelegenheid van „Groningens Ontzet" de parade van de landelijke rui- tervereeniging op Groote Markt en mi nister Deckers complimenteert den, winnaar van den kampioensprijs. Het intern. AJr Traffic Association Congres in de Ridder- zaal te s-Gravenhage. Autoriteiten die aan het luchtvaartcongres deelnemen. De feesten te Harlingen ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad. Willy den Ouden en Marietje Mastenbroek na hun successen te Maagdenburg- weer in hun da- gélijksche omgeving. Overzicht van het Markthallen-complex te Amsterdam, dat thans zijn voltooiing nadert. Het eerste Nederlandsche Paardensportkamp te Leu- venurn op de Veluwe, waar de deelnemers les krijgen in het verzorgen hunner paarden. Een keurig staaltje van huisvlijthet stoomschip „Europa" van den Noord-Duit- schen Lloyd tot in bijzonderheden nage maakt. De verongelukte sportvlieger de heer J. J. van der Leeuw, die op zijn thuis- vlucht van Kaapstad naar Nederland nabij Mpina neerstortte. Een wandelconcert. Zaterdagavond zal door Ritthems' Fanfare een wandelconcert gehouden worden op het Eiland. Op verschillende plaatsen zal halt worden gehouden voor het uitvoeren van enkele muzieknummers. De kinderen van het Eiland die met een lampion deelnemen aan den lichtstoet, zullen plm. half negen opgesteld staan aan de nieuwe sluis, en staan onder leiding van het bestuur der feestvereeniging „Het Eiland". Catharina de Groote. Alhdmbra- theater. De faam van deze film is haar „blijde in- komste" hier te lande reeds lang voorutge- sneld. Kolommen val lof werden in de pers van alle schakeeringen aan haar gewijd. En terecht Deze belangwekkende film bestrijkt een episode uit het leven van een der fascinee- rendste Russische heerschersfigurenCa tharina de Groote met name de periode voor de machtssurpatie, die bepaald wordt door het conflict tusschen de liefde van Ca tharina voor haren gemaal en haar roeping als heerschêres. Tevergeefs poogde Cathari na de schaal van de balans, waarin de lief de lag, zwaarder te doen wegen dan de an dere, die het lot van Rusland droeg, want smartelijk-langzaam en onafwendbaar vol trekt zich de losscheuring van den geliefden man. Roeping, staatraison en de kranke gees tesgesteldheid van grootvorst Peter, haar gemaal, verschroeien alle bloesems van per- soonlijkheidsgeluk. Elisabeth Bergner, die van Catharina de Groote de „splendeurs et misères" innerlijk heeft ervaren en uitgebeeld, gx-oeft de trek ken van deze raadselachtige persoonlijk heid scherp en onuitwisbaar in ons bewust zijn. In deze film, waarin Paul Czinner (de man, die terloops gezegd alle Bergner-films schiep) zijn volle meesterschap concentreer de, tasten wij iets zeer wezenlijks van haar inspiratie, die kennelijk welt uit de diepten van een groot kunstenaarschap. WRIGlEY'S KAUWGOM IN DE MOND 15 IEKKER EN GEZOND! Een verrassing, die een sensatie nabij komt, is de verbijsterend knappe creatie van den scherp op den rand van den waan zin balanceerenden grootvorst Peter door Douglas Fairbanks Jr. In zijn benauwen den egocentriciteit, teugelloos driftleven, ziekelijk argwaan en volslagen onbereken baarheid een huiveringwekkende en tevens deerniswekkende figuur. Flora Robson, een prominente Engelsche actrice, die- de rol van de oude keizerin in felle kleuren ver tolkte, mogen wij onze onverdeelde bewon dering niet onthouden. Een dergelijke overwinning van de film kunst kan niet bedriegen; op haar mag men. vertrouwen. Ook ons Alhambra-publiek zal geboeid zijn van begin tot einde, zooals de duizenden in Engeland, Frankrijk en Amerika dit zijn, bij het aanschouwen van deze monumentale en rijk gemonteerde film, die in Duitschland aanvankelijk werd goedgekeurd, doch later verboden, nadat een deel van het publiek, plus Hitlerien que Hitler, relletjes had ge provoceerd. Scheepvaartbericliten; Gisteravond liep het stoomschip „Wa- tussi" van de Woermann-Linie onze haven binnen. Dit was het tweede schip van de vier schepen, welke deze lijn als proef onze haven laat binnenloopen. Het schip dat te ongeveer acht uur voor de haven kwam, lag omstreeks kwart voor negen langszijde de kade en konden de 43 passagiers, die des middags met den mailtrien gearriveerd waren, zich inschepen. Ook werden er nog 2 auto's ingeladen, benevens eenige zakken post. T-ïet schip bood aan de helder verlichte kade, met het vele publiek, een fleurigen aanblik. Te omstreeks 10 uur. vertrok de „Wa- tussi" weer full speed via Southampton naar Afrika. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Middelburg deelde de waarnemende burgemeester, wethouder On- derdijk, mede, dat de rekening 1933 sluit met een goed slot van 30.650.74 voor den gewonen dienst en 16.357.45 voor den kapitaaldienst. Met 10 tegen 5 stemmen vereenigde de raad zich met het voorstel van Burg. en Weth. om zich neer te leggen bij de opmer kingen van Ged. Staten inzake de wijzigin gen van de begrootingen van de bedrijven en van gemeentewerken, nl. dat posten, die op de exploitatierekening thuis behooren op den kapitaaldienst zijn gebracht. Dit zal voor de gemeente een extra uitgave van 10.000 medebrengen, die anders over jaren waren verdeeld. De raad besloot zonder hoofdelijke stem ming tot het aangaan van een geldleening van 50.000 met de Nutsspr.arbank te Mid delburg a pari en tegen 4 rente. Nadat enkele vragen waren beantwoord verleende de raad een nader crediet van 3000 voor de wachtgeldregeling in samen werking met >et rijk en de werkgeefster voor personeel va: de meelfabriek tot 31 December. In de vorige vergadering had bij een voorstel tot wijziging van de verordening op het politie-personeel staking van stem ming plaats over het amendement van de heeren Paul en De Bruin om ook na een maand de kosten van ziekenhuisverpleging enz. voor agenten van politie voor rekening der gemeente te nemen. Thans is dit amen dement verworpen, met 9 tegen 6 stemmen. Een nu ingediend amendement van nrevr.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1