1000 500 300 25 WOENSDAG 29 AUGUSTUS EERSTE BLAD 'No.203i 72e Jstetr&ewig. 1934 Uitgave: firma f. VAR DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissiitgen.ïelel. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENSEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1-5 regels r 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken vopr gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden' bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Fl itsen MOET DE MIDDENSTAND RECLAME MAKEN De vraag of de middenstander reclame voor zijn zaak moet maken, zal steeds urgent blijven en steeds met ja moeten worden beantwoord. Toch zal, zoo kunnen wij ons voorstellen, bij menig middenstan der de gedachte wel eens gerezen zijn „Maar waarvoor maak ik toch al die re clame Werkt die advertentie nu zoo veel uit Wat geeft het, of ik al honderden circulaires laat. verspreiden of groote aan plakbiljetten op een reclamezuil laat plak ken De advertentie wordt over het hoofd ge zien of zeker niet met de noodige aandacht gelezen. De circulaire word half of in het geheel niet gelezen, in den prullemand ge worpen en aan de reclamezuil loopt de voor bijganger zonder meer voorbij". Dit zullen veelal de redeneeringen en over leggingen zijn, die de middenstander bij zichzelf houdt en waar op zichzelf be schouwd ongetwijfeld een kern van waar heid in zit. Doch de conclusie, die men allicht ge neigd is te trekken, n.l. dan maar geen re clame, want het helpt- toch allemaal niets, moet zonder meer van de -hand gewezen worden. Want dat een bepaalde advertentie niet genoeg tot het lezend publiek doordringt, of dat een in de bus geworpen circulaire geen verdere uitwerking heeft, noch de menschen zich staan té vergapen voor een reclamezuil, beteekent volstrekt niet, dat daarmede de waarde van alle ï'eclame tot nul is gereduceerd. Die conclusie is voor barig en gevaarlijk. Voorbarig, want het oordeel over een be paald onderdeel van de reclame mag niet zonder nader onderzoek uitgebreid worden tot het geheel van dé reclame. Dan moeten de dingen eerst eens in groot verband bezien worden. En gevaarlijk, omdat een dergelijke conclusie tot handelingen zou leiden, die minder gewenschte gevolgen zonden kun nen hebben. Want het achterwege laten van elke reclame moet op den duur energie-ver slappend werken en dus een nadeeligen invloed op de betrokken zaak uitoefenen. Wil men van reclame eenig succes ver wachten, dan moet o.i. aan drie eischen voldaan zijn 1. Er moet sprake zijn van een reclame plan, waaronder wij verstaan de samenwer king van verschillende reclamemiddelen tot één doel. 2. Er moet in dat reclameplan één groote lijn te onderkennen vallen. 3. Er moet voortdurend zorg aan de re clame besteed worden, zooals dat in zoo vele gevallen, ook hier gesproken kan wor den van een gestadigen droppel, die ten slotte den steen uitholt. Over elk dezer eischen willen wij enkele opmerkingen maken. Om te beginnen moet er op gewezen worden, dat deze drie eischen de bezwaren tegen de reclame, zooals wij die aan het begin van dit artikel genoemd hebben, wegnemen.Die bezwaren kwamen juist voort uit het niet voldoen aan die eischen. Niet, dat alle moeilijkheden wegge nomen worden, doch er worden wapenen in handen gegeven, om die moeilijkheden te bestrijden. Het meest succesvol is zeker op dén duur een reclameplan en dan hebben wij nog volstrekt niet het oog op grootsche reclame campagnes. De doorsnee-middenstander moet nu eenmaal met bescheiden middelen werken, doch dit behoeft in geenendeele een beletsel te zijn, om een reclameplan, zij het dan op beperkten schaal, tot uitvoer te brengen. Alle reclamemiddelen moeten zooveel mogelijk samenwerken. De advertentie, de circulaire, het aanplakbiljet en vooral niet te vergeten de smaakvolle étalage moeten tot een zekere eenheid gevormd worden en zoodoende aan de zaak 'n stevig fundament vreschaffen, waarop gebouwd kan worden. Want dit moet nooit uit het oog verloren worden, meer dan een fundament kan de reclame nooit leggen. Vanzelf zijn we hierdoor terecht gekomen bij de tweede, door ons geformuleerde eisch, ml. dat in het reclameplan één groote lijn moet te onderkennen zijn. Al zijn de reclamemiddelen verschillend, tofch moet de verbruiker zien, dat zij van ééne zaak afkomstig zijn. Eerst dan zal het resultaat bereikt kunnen worden, dat men er in het algemeen van verwacht. Die eenheid kan op zeer verschillende manieren bereikt worden. Het kan de een heid van kleur zijn, het kan hetzelfde lettertype zijn, dat men steeds weer laat terugkeeren, het kan een kleine teekening zijn, die op elk reclamemiddel weer is terug te vinden. Hoe verschillend de methoden echter ook zijn, toch moet o.i. aan deze eisch wel vol daan zijn. Er moet een band tusschen de reclamemiddelen zijn. en die band moet het karakteristieke in de reclamemethode van de betrokken zaak vormen. De laatste eisch, n.l. van het voortdurend zorg besteden aan de reclame spreekt wel voor zich zelf. Er moet sprake zijn van een langzaam, maar zeker doorwerken van de reclame bij het publiek en voortdurend als het ware weer nieuwen druk uitgeoefend worden, om de reclame haar werking te doen hebben. Voorstel aan den gemeenteraad. Door B. en W. is nog het volgende voor stel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer Joh. Loois Hz. q.q., alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan den Singel, ter opper vlakte van ongeveer 192 M2. Van dezen grond bedraagt volgens het door uw college genomen besluit de prq3 18 (132 M2.) en 3 (60 M2.) per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 2556, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de gebrui kelijke voorwaarden. Koninginnedag. De bureaux van alle openbare instellin gen der gemeente zullen Vrijdag a.s., ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin, gesloten zijn. Wij brengen in herinnering dat op 31 Aug. het tapverbod van toepassing is. Openstelling P.T.T. kantoor op 31 Augustus 1934. Op 31 Augustus a.s. zal het Postkantoor voor wat den Postdienst betreft, niet later dan tot 13 uur voor het publiek zijn open gesteld. Na dit uur blijft, evenals op andere werk dagen voor de busrechthouders de gelegen heid bestaan, stukken af te halen. Voorts zal het Postkantoor dien dag ge sloten zijn voor de behandeling van post wissels (met uitzondering van telegrafi sche), postbewijzen, quitantiën en voor be lastingbetalingen, alsmede voor de distribu tie van pasmunt. Voor den postcheque- en girodienst zal het op dien dag gesloten z\jn, behalve voor het aannemen van stortingen waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van cheques, waarvan de ontvangen adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoed behandeling". De Telegraaf- en Telefoondienst onder gaan dien dag geen wijziging. Sluiting tentoonstelling van schilderijen Kunstkring „Het Zuiden". De tentoonstelling van schilderijen, welke gedurende enkele weken alhier in het ge bouw van den Kunstkring „Het Zuiden" aan den Boulevard Evertsen is gehouden, ten bate van dc noodlijdende kunstenaars in ons land, werd gisteravond gesloten. Daartoe had zich in een der gezellige intieme expositiezalen van den Kunst kring een aantal dames en heeren verzameld, waarna de heer E. J. van Dort, te 's-Gravenhage, leider van deze tentoon stelling, alvorens tot de verloting der prij zen werd overgegaan, het woord nam om den burgemeester, den heer C. A. van Woel- deren en de dames en heeren dank te zeg gen voor hun aanwezigheid. Allereerst gaf de heer Van Dort een kort overzicht van het ontstaan en de werkwijze van het comité. Spontaan werd een som gelds bijeen gebracht om daarmede den eersten nood der kunstenaars te lenigen, dank zij de medewerking van H. M. de Koningin, die een zestal kostbare schilde rijen uit Haar verzameling beschikbaar stelde. Toen een bedrag van 35.000 vyas uitge geven, was het geld bijna op. Er waren echter nog een 200-tal schilderijen, die het comité moest trachten van de hand te doen. Besloten werd daarom in het geheele land een tentoonstelling van schilderijen te doen houden. De eerste expositie -werd gehouden te Apeldoorn en weer was het H. M. de ko ningin, die daarvoor Haar paleis ter be schikking stelde. Wij voeren dus met den Oranjewimpel' in top. Hierna is de tentoonstelling naar Vlis- singen gekomen, doch de uitslag van deze expositie geeft voor spreker aanleiding tot vele gemengde gevoelens. Eensdeels van vreugde voor de vele verleende medewer king, anderzijds heerscht een tikje wrange smaak bij het comité. In deze 14 dagen zijn nl. slechts 603 be wijzen van toegang verkocht. Het bezoek - waaronder ook een klein percentage vreem delingen begrepen is uit Vlissingen en omstreken is dus slechts zeer matig ge weest. Dit spijt spreker zeer. Hij heeft altijd gedacht, dat de Zeeuwen zeer Oranjegezind waren, doch nu hebben zij niet aan de verwachtingen en het goede voorbeeld door de Koningin gegeven, beant woord. Dit is zeer teleurstellend. Hij stapt nu af van het treurige, om tot het meer blijde over te gaan. Spreker wil dan allereerst dank brengen aan den heer Van Woelderen, voor zijn groote' belangstelling voor deze tentoon stelling. Zijn verleende medewerking is werkelijk verbluffend en hij feliciteert de gemeente Vlissingen met zulk een burge meester. Verder brengt spreker hartelijk dank aan het dames-comité; bestaande uit mevr. Van der Veur te Middelburg, mevr. Van Voórt- huijzen te Domburg, mevr. Bergsma te Zoutelande, mej. Ocks te Veére, mevr. Van Deinse te Middelburg en mevr. Van Kam pen te Domburg en verder de heeren Van Dijk en Jacobs te Vlissingen, die alles zoo prettig geregeld hebben en hun uiterste best hebben gedaan. Deze allen waren het comité tot grooten steun. Spreker heeft groot respdet voor de men schen, die den Kunstkring' „Het Zuiden" nu reeds 15 jaar lang in het leven hebben ge houden onder moeilijke omstandigheden en met zoo'n matige belangstelling van de geciviliseerde bevolking van Zeeland. Spreker wees op het groote belang van deze tentoonstelling, waar 129 kunstenaars uit. geheel Nederland werken exposeeren. Zeer erkentelijk is spreker voor het blyk van waardeering, door mevrouw Hendrickx •aangeboden aan zijn echtgenoote, mevrouw Van Dort. Van Alkmaar begint in de vaderlandsche geschiedenis de victorie. Het ging naar de overwinning met veel „ups and downs". Met deze tentoonstelling begon te Apeldoorn de victorie hier te Vlissingen ondervonden wij 'n tikje neerslag, maar het comité zal niet versagen. Reeds op 8 September wordt de volgende tentoonstelling gehouden. De nood onder de kunstenaars is groot het water is niet tot aan de lippen, doch tot over den mond gestegen. De heer Van Dort eindigde met de hoop uit te spreken, dat ieder, die slechts een weinig intellectueel begaafd is, het als een moreele verplichting zal voelen hier te steu nen, ten bate van de Kunst. Hierna nam de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, het woord, die er op wees, dat deze expositie met energie en ambitie is aangevat en het is helaas niet altijd aangenaam en prettig geweest den gang van zaken te volgen. Al had spreker voor te groot optimisme gewaarschuwd, ook hij had betere resultaten verwacht en wij kunnen niet eens zeggen „eind goed, al goed". Veel is door den heer en mevrouw Van Dort voor deze expositie gedaan. Zij hebben hun vacantie er voor opgeofferd en daar zijn wij hen dankbaar voor. Ook spreker herinnerde er aan, dat 15 jaar geleden de Kunstkring „Het Zuiden" is opgericht. Het is bedroevend hoe klein het kringetje getrouwen is. Toch is met doorzettingskracht en energie, onder bezie lend voorbeeld van mevr. Hendrickx en den heer Jacobs, gewerkt. Treurig noemt spreker het, dat er zoo weinig gevoeld wordt voor deze schoone kunst in ons mooie Zeeland en dat het suc ces dezer tentoonstelling zoo gering is. Ve-T lof heeft spreker voor het dames comité, dat met grooten ijver op Walche ren heeft gewerkt. Spreker hoopt dat de heer en mevr. Van Dort toch aangename herinneringen aan Zeeland mogen behouden en zij mogen over tuigd zijn van den dank van den Kunst kring. Spreker wenscht hun van harte toe, dat de vele tentoonstellingen, welke nog zullen gehouden worden, een groot succes mogen worden en zullen bijdragen om den grooten nood onder de kunstenaars te lenigen. Tenslotte verzocht de burgemeester de aanwezigen in te stemmen met de hulde aan mevrouw cn den heer Van Dort, waar aan door luid applaus gevolg werd gegeven. Hierna werd overgegaan tot de verloting der zes beschikbaar gestelde prijzen, enkele schilderijen en boekwerken, waarvan de uitslag was als volgt le prijs, no. 3054, ir. Vogel, Den Haag 2e prijs, no. 2703, mevr. Boasson—Sanders, Middelburg3e prijs, no. 2793, de heer But, Oranjezon 4e prijs, no. 2673, mevr. Dieleman, Middelburg 3a prijs, no. 2688, onverkocht 6e prijs, no* 3090, dr. Weijl, Middelburg. Een aansporing tot een bezoek aan Zeeland. In „The Nederland Mail" komt een arti kel voor over Zeeland de gewoonten en costuums. Het artikel is geïllustreerd. De schrijver spoort zijn lezers aan een bezoek aan Zeeland te brengen en hij wijst er op dat de overgroote meerderheid van de toe risten deze provincie nog niet ontdekt heeft. Het 60.000ste bad. Toen de burgemeester, bij het bereiken van het 50.000e bad, den fortuinlijken bader op 16 Augustus jl. hiermee gelukwenschte, zal hij stellig niet gedacht hebben, dat reeds 12 dagen daarna hem de gelegenheid zou geboden worden, de 60.000e baadster te mogen feliciteeren. Dit heugelijke feit deerl zich gistermiddag om bijna 3 uur voor, toen de jeugdige gebruikster van een volksbad, de jongejuffrouw Sina Split, de controle passeerde. Met eenige vriendelijke woorden werd zij begroet door den burgemeester, die haar liet kiezen uit een aardig serietje her inneringen. Haar keus viel op een gouden armbandhorloge. Eenige aardige bijzonderheden zijn in dit geval te constateeren. In de eerste plaats, dat deze gelukkige volksbadgebruikster geen abonnement heeft. En in de tweede plaats vermelden wjj het volgende. De for tuinlijke jongejuffrouw werd geleid naar de, voor deze gelegenheid ingerichte cabine, die ze echter niét wilde binnengaan. Haar vriendinnetje toch, stond op haar te wach ten om mee naar het volksbad te gaan. Een oplossing was spoedig, tot beider genoegen, gevonden. Ook de 60.001e baadster mocht voor ditmaal van een cabine gebruikmaken. Een auto in het struikgewas gereden. Hedennacht reed een auto langs den West-Souburgschen weg in de richting Vlissingen. Ter hoogte van de ijsbaan kwam een wielrijder die links van den weg reed. De automobilist moest daardoor plotseling uitwijken en kwam in het struikgewas te recht, dat over een lengte van 5 meter werd vernield, terwijl de bumper van den auto werd beschadigd. De politie stelt een nader onderzoek in. Wij wijzen er nog op dat langs den West- Souburgschen weg geen rijwielpad is aan gelegd, zoodat de wielrijders verplicht zijn de rechterzijde van den weg te houden. Kampioenschappen Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen. Bij de te Utrecht gehouden nationale wedstrijden om de kampioenschappen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen, werd de Bierlee-beker behaald door een ploeg van de Vlissingsche brigade, be staande uit de heeren M. Steenaard, B Schot en C. Reidsma. In de af deeling 50 meter vrije slag (ge kleed) werd de tweede prijs behaald door den heer B. Schot. Is kanker te genezen Wij hebben gisteren bezoek gehad van dr. Robert Brullman van de universiteit te München, die een studiereis maakt, om te onderzoeken of kanker te genezen is. Uit verschillende bladen, welke wij ter inzage hebben gekregen, blijkt dat dr. Brullman vol goeden moed is dat zijn onderzoekingen op den duur er toe zullen leiden een genees middel voor deze vreeselijke ziekte te vin den. Hij heeft reeds studies gemaakt in de Ver. Staten, Mexico en Zuid-Amerika en heeft deze daarna in Europa voortgezet om binnenkort weer naar Amerika te ver trekken. MIDDELBURG N.V. The Vitrite Works te Middelburg. In de buitengewone vergadering van aan deelhouders der N.V. The Vitrite Works te Middelburg is bepaald, dat op de aandeelen van 1000 250 zal worden terugbetaal! en deze aandeelen dus op 750 komen. Vereeniging van directeuren van van Maatschappelijk Hulpbetoon. Binnenkort zullen vergaderingen worden gehouden te Middelburg en Bergen op Zoom, om te komen tot oprichting, van een afdeeling Zeeland en een van Westelijk Noord-Brabant van de Vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbe toon. Een ladelichter. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een jongen, die geld weg nam uit de lade van een winkel in de Spanjaardstraat.. Den laatsten tijd kwam dit veelbelovend jon'gmensch meer met de politie in aanra king. Men vierde zilveren bruiloft. Een automobilist, die voorbij het woon wagenkamp was komen rijden, deed bij de politie aangifte, dat een der bewoners van het kamp, die blijkbaar in beschonken toe stand verkeerde, met een bierfleseh een ruit van zijn auto inwierp. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat men in het kamp feest vierde omdat 'n echtpaar 25 jaar getrouwd was. OOST- EN WEST-SOUBURG Werkloozen. Op 28 Juli stonden alhier bij bet orgaan der arbeidsbemiddeling ingeschreven 210 werkloozen. Tot en met 25 Augustus 1934 werden ingeschreven 41 en afgeschreven 72 werkzoekenden. Bij de werkverschaffing waren geplaatst 30 personen. Aan 85 werkloozen werd crisissteun verleend. Koninginnedag. „Uit het Volk, voor het Volk" te Sou burg heeft haar programma van de feeste lijkheden ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin thans definitief vastge steld. De feestelijkheden worden des morgens 8 uur geopend door klokgelui. Des middags nemen op de weide aan de Beciusstraat van den heer Jacobse, een 400-tal kinderen aan spelen, als blokjes rapen, zak- en hin- dernisloopen enz. deel. Tusschen de spelen worden de deelnemende kinderen getrac- teerd. Na afloop heeft de prijsuitdeeling plaats. Na den kerkdienst, plm. 8.30 uur nam., geeft het Souburgsche fanfarecorps „Vlijt en Volharding" een uitvoering op 't Oranje plein. Te 9.15 uur nam. wordt in de Ritthemschestraat, front naar het Oranje plein, de lichtstoet opgesteld. Aangetreden moe worden met verlichte lampions. De stoet vertrekt 9.30 uur en volgt de routeRitthemsche straat, Oranjeplein, (rond), Paspoortstraat, Vlissingsche straat, Nieuwstraat, van Teijlingenstraat, Burg. Buteuxstraat, Braamstraat, Kanaalstraat, Marnixplein (rond), Kanaalstraat, Pas poortstraat, Oranjeplein, waar de stoet wordt ontbonden. ZOUTELANDE Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad deed de voorzitter mede- deeling van het overlijden van het raadslid den heer J. S. Adriaanse. Van H. M. de Koningin was een dankbe tuiging ontvangen voor het blijk van deel neming bij het overlijden van Z.K.H. der» Prins der Nederlanden. De voorzitter deelde mede, dat het bur gerlijk armbestuur voor 1935 aan de ge meente wil geven een bijdrage van 75 in de kosten van den geneeskundigen dienst, 100 als bijdrage in de kosten van den on derhoud van wegen een bijdrage van 600 voor werkverschaffing. Verder deelde de voorzitter mede, dat Burg. en Weth., gezien den financieelen toe stand, geen aanleiding kunnen vinden om over te gaan tot het bestraten van de zij kanten van den Duinweg en rioleering van een gedeelte van de kom. Volgens een schrijven van den voorzitter van het stembureau is in de plaats van wij len den heer J. S. Adriaanse tot raadslid benoemd de heer K. de Wolf, die zijn benoe ming heeft aangenomen. Na onderzoek van zijn geloofsbrieven besloot de raad tot toe lating. De heer J. Vérhage Pzn., die eerst benoemd is, heeft bedankt. Op voorstel van Burg. en Weth. werd be sloten de verkoopgelegenheid in winkels op Zondag niet te verruimen. Een adres van Horecaf, waarin verzocht werd de Zondagssluiting op te heffen, werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Verhage wilde de café's in de maanden Juni, Juli en Augustus op Zondagen open laten. Zijn voorstel werd niet gesteund. In verband met het verhoogen der pen sioenbijdrage werd besloten tot intrekking- van het besluit, waarbij de jaarwedde van den veldwachter tijdelijk met l/2 werd gekort. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten met ingang van 1 Januari 1935 de betrekking van gemeentewerkman op te heffen. De gemeentewerkman zal dan nog in lossen dienst bij de gemeente werkzaam zijii

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1