500 25 AUGUSTUS EERSTE BLAD .1934; Uitgave: Firma F. If AU OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissinpen.Telef. 10. Postrekening C0287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NC1EIEUWS NO.200 172e Jaar^an^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meet 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal'plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Expositie „De Kunst in Nood". Nogmaals richten wij een oproep om mede te werken, dat de loten ten bate van „de Kunst in Nood" wat ruimer afzetgebied zullen verkrijgen. Het is toch niet denkbaar, dat deze expositie, welke vorige maand met groot succes is gehouden in het Koninklijk Paleis het Loo, ook hier niet een succes zou worden. Plet als Oranje bekend staande Zeeland zal toch zeker niet willen achter blijven, waar hét Hare Majesteit de Konin gin behaagd heeft het Koninklijk Paleis voor deze tentoonstelling ter beschikking te stellen en daardoor op zeer bijzondere wijze het sympathieke streven van dit comité steunde. Teneinde de attractie van de verloting nog te verhoogen heeft het comité nog een aantal troost-prijzen toegevoegd, bestaande uit losse deelen van het bekende én thans uitverkocht zijnde Standaard-werk „De Kunst in Nood". Voorts vestigen wij nog even de aandacht er op, dat de tentoonstelling van ruim 120 verschillende kunstenaars geopend is heden tot vijf uur, Zondagmiddag van 25 uur, Maandag van 105 en van 7-^-8.30 uur, Dinsdag van 105 uur. Om vijf uur Dinsdagmiddag wordt de tentoonstelling gesloten, waarna des avonds te half acht in de tentoonstellingszaal ten overstaan van notaris J. C. Paap, de trek king der loten plaats vindt. Bezitters van loten werden opgewekt bij deze trekking aanwezig te willen zijn. Het marine-commando. De schout bij nacht D Vreede, onder commandant der marine alhier, heeft in verband met het aan hem verleende eervol ontslag uit den zeedienst, gisterenmorgen officieel afscheid genomen van de marine te Vlissingen. Dit afscheid ging gepaard met een korte toespraak van den scheidenden vlagofficier, die daarna het commando overdroeg aan zijn opvolger, den .kapitein-luitenant A. J. Sonnenberg. De nieuwe onder-commandant aanvaard de zijn functie met een toespraak, waarbij hij de hoop uitsprak er in te zullen slagen het werk van zijn ambtsvoorganger op de juiste wijze te kunnen voortzetten. Vlissingsche Boulevardloop. Voor den op Zaterdag 1 September a.s., des avonds om half acht, te houden Vlis- singschen Boulevardloop is met goedkeu ring van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie de navolgende jury vastge steld Tijdopnemers J. Noest, Londen J. van Cuijck, Capellen (België) K. Gezel, Am sterdam K. de Vries, Middelburg J. H. Koers, Middelburg J. P. van Bel, Vlissin gen en L. van der Steen, Vlissingen. Keerpunt-commissarissen L. de Jager, Wolphaartsdijk en C. P. Parent, Vlissingen. Commissarissen van aankomstP. de Ruyter, Middelburg Th. Smit, Vlissingen J. Wolf, Vlissingen en P. Langendijk, Vlis singen. Als plaatsvervanger van den heer Noest, wiens aanwezigheid te Vlissingen op 1 September nog niet ten volle verzekerd is, is aangewezen de heer P. Zuidweg te Vlis singen. Evenals in vorige jaren zal de start plaats vinden vóór het Grand Hotel „Bri tannia", alwaar ook de finish zal zijn. De prijsuitreiking vindt plaats in Hotel „Oosterhuis" door den heer C. A. van Woel- deren, burgemeester van Vlissingen, die ook het startschot zal lossen. Het aantal deelnemers aan den wedstrijd bedraagt 48, daar 19 inschrijvingen om fi- nancieele- en organisatorische redenen wer den geweigerd. In vorige jaren bedroeg het aantal deelnemers nimmer meer dan 35. Hieruit moge blijken, dat de Boulevard loop zich in een stijgende belangstelling mag verheugen. Zeebaden. In de week van 17 tot en met 23 Augus tus zijn in het gewone bad genomen 3784 zeebaden, waarvan 1932 door dames en 1852 door heeren en in het volksbad 2712 baden, waarvan 1411 door dames en 1301 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden, en de gemiddelde temperatuur <an het .water .65 graderu Afscheid commandant Vlissingsche Burgerwacht. Gisterenavond nam in de bovenzaal van café Vermeesch de heer C. Ruhl wegens vertrek uit de gemeente afscheid als com mandant van de Vlissingsche Burgerwacht. De voorzitter, de heer D. L. H. van Raal- te, bracht in herinnering de benoeming van den heer Ruhl nu ruim IVz jaar geleden. Hoewel de voorbereiding voor deze vergade ring slechts kort was, blijkt uit de tegen woordigheid van zoo velen, dat zij er prijs op stellen persoonlijk afscheid van hun commandant te nemen. Dit is niet zonder réden, zoo vervolgde de voorzitter. Is-niet sedert uw optreden een frissche geest in onze vereeniging te constateeren Hebben niet vele jongeren zich bij ons aangesloten 7 Bovendien is het aan u gelukt meer aan dacht te besteden aan andere oefeningen dan aan' de schietvaardigheid. Ook is als gevolg van uw diepgaand onderzoek voor uw' opvolger een waardevol dossier ont staan inzake de taak, de opleiding en uit rusting der burgerwacht. Maar er is nog meer. Reeds geruim en tijd bleek de noodzakelijkheid om naast de gewapende ook een economische afdeeling te stichten. Door uw enthousiasme ea voortvarendheid is dit alles in zoo'n korten tijd mogen gelukken, mede door. uw groote tact om met allen om te gaan door ons niet alleen als uw ondergeschikten maar als uw kameraden en vrienden te beschouwen. Wij als leden der burgerwacht voelen ons gedrongen u bij uw vertrek uit Vlissingen een aandenken mede te geven als uitdruk king van de g'evoelens van hoogachting en sympathie voor uw persoonlijkheid. Met den wensch dat het u en de uwen in uw nieuwe woonplaats goed moge gaan, eindig ik met de uitdrukking ontleend aan sommige on zer tegenstanders Heil onzen leider De heer Ruhl voerde hierna het woord en wees er op dat hij op het gebied der burgerwacht een onbekende was, het leek hem echter gewenscht om zijn licht in an dere plaatsen op te steken. De denkbeelden opgedaan bij de beste burgerwachten in ons land, heeft hij in daden omgezet en de Vlis singsche gemaakt tot een mobiele brigade. Daarnaast heeft hij den economischen dienst georganiseerd op soliede grondslagen. Hij hoopt dat de leden met trouw en opoffering voor het wettig gezag, met overtuiging zijn werk zullen voortzetten. Hij kan dan met vertrouwèn de toekomst tegemoet zien. Hoewel slechts kort in deze functie, is het voor hem een groote voldoening te zien wat hij thans heeft bereikt. Ook het stoffelijk blijk van waardeering, een ets van de Wal- chersche duinen, zal een eereplaats in zijn woning innemen en een aangename her innering zijn aan de Vlissingsche Burger wacht. De chef der economische afdeeling de heer W. J, Agterberg, memoreerde den vriendschappelijken omgang en de aangs- name sfeer, die de heer Ruhl steeds wist te scheppen, hij zal op de gelegde fundatie verder voort kunnen bouwen en hoopt dat de burgerwacht ook onder een nieuwen commandant steeds volmaakter mag wor den. De heer D. L. van Noppen sprak namens de leden en prees den commandant om de jovialiteit, waarmede hij steeds onder hen heeft verkeerd en de paraatheid die hij den leden heeft bijgebracht. De scheidende commandant bracht dank voor de hartelijke woorden tot hem gericht en wees nog op den band die er moet zijo tusschen leider en geleiden, dan gaat het in alle organisaties goed, ook in de burger wacht. Ten slotte nam hij met een handdruk af scheid van alle aanwezigen. Aliiambra-Theater. De kus voor den spiegel. Landru, de geheimzinnige. Aan de samenwerking tusschen spelleider en cameraman dankt men het ontstaan van een film. waarvoor de onderscheiding „meesterlijk" past. Spel en fotografie zijn het beste van het beste. Over het gegeven van „The Kiss before the Mirror" slechts een enkel woord. Het behandelt dén groei der wraakge- dachten, die een oudere advocaat tegen zijn nog zeer jonge, ontrouwe vrouw opvat. Een zijner vrienden, dr. Bernsdorff, doodde zijn medeminnaar. Deze begon zijn vrouw van echtbreuk te verdenken, toen hij haar, ter wijl zij voor den spiegel toilet maakte, een kus gaf. „Haat en walging zag ik op haar gelaat", bekent hij later. Dr. Held krijgt zijn vroegeren krijgskameraad te verdedi gen. In de gevangenis ontwringt de advo caat met moeite den moordenaar een ver- klaring van zijn daad. Thuis gekomen werkt ieder woord van den gevangene in den ver dediger na. Deze volgt iedere beweging van zijn vrouw, aarzeling groeit tot zekerheid, zij bedriegt hem. Het pleidooi, dat hij voor Bernsdorf houdt, is een pleidooi voor zich zelf, voor zijn wraakgevoelens het lot van den cliënt is het zijne geworden. Zijn vrouw volgt het pleidooi op het oogenblik, dat hij in het vuur van zijn zelf-aanklacht een re volver voor den dag haalt, verraadt zij zich. Op een sublieme wijze wist de regisseur bij het publiek goedkoope happy-end-gevoe- lens te vermijden Zelfs het verbrijzelen van den verradenden spiegel, dat onder een minder gespannen regie kinderachtig zou aandoen, is hier tot een onmisbaar incident gemaakt. Frank Morgan als dr. Held is subliemNancy Carroll als zijn vrouw overtrof zichzelf. Van de bijrollen dienen Jean Dixon en Ch. Crapeurn als assistenten van dr. Held vermeld zij zijn uitnemend. De muziek in de film is nergens hinder lijk, zij suggereert óp een haast onmerkbare wijze de specifiek Weensche sfeer van het geheel. Er zijn tallooze kleinigheden in dit werk, welke getuigenis afleggen van een groot talent, dat elk beeld ondergeschikt maakt aan de voortstuwende actie, welke zooveel mogelijk is gecomprimeerd er zijn tevens prachtig geslaagde passages in deze film, waarin het beeld het woord overbodig maakt. Het is een harmonisch spel tusschen het visueel en acoustiek element. De film „Chandu, de geheimzinnige" zou men ook kunnen noemen de strijd tusschen goed en kwaad. Immers, kapitein F ra,nek Chandler (Silmund Löwe) is, nadat hij ne gen jaar de zwarte kunst beoefend heeft, tot Joghi benoemd en uitverkoren om de slechtheid van het menschdom te bestrijden. Die slechtheid is gepersonifieerd in Roxor, die het geheim van den doodenden straal te weten wil komen van Robert Regent, daar bij niet meer of minder bedoelend dan de geheele wereld in zijn macht te krijen. In Frank, die sedert hy Joghi is, Chandu heet, heeft hij echter een gedachten vijand. Iemand, die een jongen in een los in de lucht hangend touw laat klimmen, door vuur loopt, geweren in slangen verandert en meer dergelijke tooverkunsten uitstraalt, is niet voor de poes. Fel zijn de sensaties en geweldig de spannende emoties in den strijd tusschen beiden. Er komen geheimzinnige tempels, met griezelige onderaardsche gangen bij te pas, zoodat de spanning geen oogenblik verflauwt. Edmund Löwe is ook in deze reeks grie zel-avonturen op L"n best en weet met zijn plechtige gebaren en doordringende oogen niet weinig de schokkende sensaties en ge heimzinnigheden te accentueeren. Er is ook een prinses Hadja, die nu eens in de macht van Roxor is, dan weer door den ridderlij ken Chandu gered wordt. Haar rol- speelt Irene Wari, die miss America 1929 was. En zij speelt die rol met alle charme en be koorlijkheid, die vereischt worden om Chan- du's ijver om haar te redden, te begrijpen. In het Fox Nieuws o.m. de bijzetting van generaal-veldmaarschalk Paul von Hinden burg in het „Tannenberg-Nationaldenk- mal" Luxor-theater. Het geheim van de duikboot. Confectiereiziger tegen wil en dank. L Duitsche U-boot 170 wordt met 3 mil- lioen dollar aan buitgemaakt goed tot zin ken gebracht. De kapitein en de eerste offi cier, de eenige overlevenden, weten de kust te bereiken. De officier maakt een ruwe schets van de ligging' van het wrak, wordt door den gewetenloozen kapitein van de rot sen geworpen, waarna deze met de schets verdwijnt. Na verloop van jaren krijgt de kapitein (Frederic Vogeding) Lutine-nei- gingen en onderneemt met den duiker' (Ralph Bellamy) een expeditie naar het wrak hun schip vergaat met man en muis in den storm, zij beiden zijn de eenige over levenden. Een tweede expeditie wordt uit gerust, welke gefinancierd wordt door een rijke, aan diepzee-onderzoek doende dame (Fay Wray). De kapitein tracht nu deze gelegenheid te benutten om zijn gouddorst te lesschen, doch vindt den dood op het mo ment, dat hij de schatten bijna geborgen had. Dit geheim van de duikboot is in een zeldzaam spannend, avontuurlijk en uitste kend verzorg'd kleed gehuld. Behalve den duiker-arbeid zien we het werken met een duikerklok, welke door een geweldigen oc topus omstrengeld wordt, aan welke omhel zing de duiker een eind weet te maken, ge kleurde opnamen van de diepzee-fauna en tal van wetenswaardigheden omtrent het werk van zoo'n onderzoekings- en opne mingsvaartuig. Hoogst interessant. Het suggestieve spel van de hoofdfiguren en de algeheele schitterende monteering van deze rolprent, waarin natuurlijk ook de liefde een woordje medespreekt, maken haar tot iets zeer bijzonders, wat men niet elke week aanschouwt. Plet tweede hoofdnummer is een verma- kelijke film, welke oorspronkelijk heet „Einer Frau muss man alles verzeihen". Nu moet men in deze geschiedenis de vrouw in kwestie niet veel vergeven, alleen dat zij haar vriend overhaalt een betrekking te aanvaarden, die voor een naamgenoot was bestemd. Zoo wordt deze goede kennis van haar, die aanvankelijk in cognac reisde, rei ziger in dames-modeartikelen. En met over weldigend succes. Fritz Schulz speelt Fritz Meijer in Cognac en confectie op voortref felijke wijze en vindt in Maria Paudler een allercharmantste partnerin. Aantrekkelijke journalen gaan deze films, welke een gang naar Luxor overwaard zijn, vooraf. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghdl. De deelnemers aan de Nederlandsche Rondvlucht starten op Schiphol. De nieuwbenoemde burgemeester van Zierikzee jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. De wie lerwedstrijden om het wereldkampioenschap in het Stadion te Amsterdam. Het onge luk op den onbewaakten overweg te Em- men, waarbij een groot aantal slachtoffers te betreuren zijn. De vrije veulenmarkt te Zaltbommel. Een vliegtuig op de Blaak te Rotterdam. Feesten ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Harlin- gen. Komische wielrijders-acrobaten- ge ven. een voorstelling voor ouden van dagen in de Rotterdamsche Diergaarde. Voor bereidingen voor de Almitento te Amster dam. Groote veetentoonstelling te Bus- sum. Huldiging van den aftredenden bur gemeester van Wehl, enz. Binnenlandsche luchtpostdiensten. Met ingang van 1 September worden de avondluchtverbindingen EindhovenRot terdam niet meer uitgevoerd in verband waarmede de gelegenheid tot verzending van luchtpost met deze diensten vervalt. Het vliegtuig van de avondluchtverbin ding EeldeSchiphol vertrekt dan van Eel- de 16.45, aankomst Schiphol 17.45. Voor de avondluchtverbinding Vlissingen- Waalhaven wordt met ingang van 4 Sep tember a.s. het vertrek bepaald op 16.40 en de aankomst op 17.30. Luchtdienst op Oostende. Met ingang van 4 September a.s. zal de luchtdienst op Oostende over het traject VlissingenKnocke-ZouteOostende niet meer worden uitgevoerd. Op 3 September zal derhalve voor de laatste maal luchtpostcorrespondentie met dezen dienst worden verzonden. Benoeming P. T. en T. De teekenaar H. B. Woltering en de schrijver M. Dekker, beiden werkzaam op het bureel van den ingenieur der telegrafie en telefonie alhier, zijn met ingang van 1 September a.s. benoemd tot buitengewoon geëmployeerde bij den post-, telegraaf- en telefoondienst. Een goedkoope trein. Op Zaterdag 1 September loopt een goedkoope trein van de stations der Zeeuw- sche lijn naar Nijmegen en Arnhem. Voor bijzonderheden zie men de aanplak- en strooibiljetten. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. van Middelburg stellen voor met het bestuur van de Nutsspaar- bank aldaar een leening aan te gaan van 50.000 a pari op onderhandsche schuldbe kentenis, tegen een rente van 4 en aflos baar in 25 jaar. Burg. en Weth. deelen mede, dat overeen stemming is verkregen met werkgeefster en rijk, die resp. de helft en een vierde zullen betalen en stellen voor dat voor het vierde deel dat voor rekening van de gemeente komt, een crediet voor dit jaar zal worden verleend van 2800. Het betreft hier de wachtgeldregeling voor het personeel dei- meelfabriek en omvat 51 gehuwde arbeiders of ongehuwden, die kostwinner zijn. In verband met de wijziging in de bezet ting van de betrekkingen van bode en con cierge van het burgerlijk armbestuur en de samenvoeging tot één betrekking van schrijver-concierge, stellen Burg. en Weth. voor diens salaris te bepalen op 1450 met genot van vrije ambtswoning met dien ver stande dat 150 wordt beschouwd als sala ris als concierge en dat hij verplicht is de kantoorlokalen .te onderhouden en zelf voor sclioonmaak-materialen te zorgen. Verleden jaar vereenigde de raad zich niet het voorstel om in werkverschaffing in de gemeente Vrouwepolder egaliseerings- werken te doen uitvoeren ten behoeve van -en eventueel in de toekomst noodzakelijke doortrekking van het open draineerkanaal der duinwaterleiding, zulks over een lengte van 940 meter. Burg. en Y/eth. achten de mogelijkheid, dat over een kanaalverlenging zal moeten beschikt worden thans meer nabij dan ver leden jaar en hebben na briefwisseling met den minister van sociale zaken diens bereid verklaring van een rijksbijdrage. De kosten, aannemende dat voor grondvervoer kipkar ren, smalspoor er. paardentractie wordt ge bezigd, en de arbeiders per rijwiel naar het werk komen, zullen 23.500 beloopen, waarvan 16.000 voor rijksbijdrage in aan merking komt. Het aantal man-weken zal ongeveer 1000 bedragen. Conform de ge dane toezegging om bij uitvoering van werkverschaffingsobjecten ook particuliere aannemers in te schakelen, zouden Burg. en Weth. met betrekking tot het onderha vige werk ook een besteding voor Middel- burgsche aannemers willen houden, met de bedoeling het aan een hunner te gunnen, tenzij de aannemingssommen, naar hun oordeel, al te zeer van de begrooting zouden afwijken. Rekenende met een rijksbijdrage van rond 6800, zou blijven te voorzien in 16.700, wat h.i. kan uit een geldleening ten laste van het waterleiding-bedrijf. De minister van binnenlandsche zaken heeft bezwaar gemaakt tegen het geven van terugwerkende kracht voor de 5 korting op de jaarwedden van het politic- personeel. Geen bezwaar had de minister echter tegen een procentisch hpogerekor^ ting over een kórter tijdvak en daarom stellen Burg. en Weth. voor over de maan den September tot en met December 12% af te trekken, wat in haar practi- sche toepassing noch voor het personeel noch voor de gemeente eenig financieel ver schil zal maken en van zuiver formeele be- teekenis is. KOUDEKERKE Concert en vuurwerk. Door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer wordt Woensdag a.s., des avonds van 810 uur op het vroon bij Kaapduinen een concert gegeven door het muziekgezel schap „Voorwaarts." Het concert wordt besloten met een vuur werk en geldt als een afscheidsavond aan de seizoengasten. TERNEUZEN Een portemonnaie gestolen. Woensdagmiddag deed een der te Ter- neuzen met de provinciale boot uit Hoede- kenskerke aangekomen passagiers bij den aan de aanlegplaats dienstdoenden mare chaussee aangifte, dat hij op de boot zijn portemonnaie was kwijt geraakt en hij een der medepassagiers, die door hem werd aangewezen, op grond van verklaringen, van derden, er van verdacht in het bezit daarvan te zijn. De marechaussee nam den aangever zoowel als den verdachte en een dame, die als getuige optrad, mee naar de kazerne voor het instellen van een onder zoek. Er kwam aan boord van de boot geen op lossing in deze kwestie, doch in de mare chausseekazerne werd die gevonden, omdat de vermiste portemonnaie inderdaad werd gevonden in den overjas van den verdachten, passagier W., tegen wie door de marecheus- see proces-verbaal is opgemaakt. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Vlissingen 80.82 Sas van Gent 30.82, 3.06, 2.10 Hulst 5.10. KERK- EN SCH00LN1EUWS Een goed herder gaat heen. Onder dit opschrift bevat „het Kerkbe- richt", weekblad voor katholieken te Vlis singen en Souburg, in verband met het ver trek van den Hoogeerw. heer deken P. G. W. J. van der Aa, een artikel van den wel- eerw. heer kapelaan P. van Diepen, waar aan wij het volgende ontleenen Zoo is het dan een feit geworden. Onze deken gaat heen en een nieuwe postoor is al reeds benoemd. Voor velen in de parochie zal zijn heengaan zwaar vallen. Want hij is bemind en een zeer geziene persoonlijkheid. Als een goede herder heeft hij 25 lange', jaren onder de zijnen geleefd en gewerk', altijd bezorgd zoowel voor hun tijdelijk als geestelijk welzijn. Hij kende de zijnen bij naam en toenaam en de zijnen kenden hem.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1