TWEEDE BLAD Haar moeders evenbeeld FEUILLETON BINNENLAND van de Vrijdag 24 Augustus 1934. No. 199. DE DOKTER AAN 'T WOORD. BLOEDDRUK EN LEVENSDUUR. Ook bij verhooging een gunstige levenskans. Rust is het beste middel. door dr. G. FISCHER. Het wetenschappelijk onderzoek van den laatsten tijd heeft aan het licht gebracht, dat de levenskansen ook bij sterk verhoog den bloeddruk niet altijd ongunstig behoe ven te zijn. Uit de statistieken blijkt, dat er bij afwijkingen in den bloeddruk tallooze mogelijkheden zijn. Zoo kan de bloeddruk weer volkomen normaal worden, zelfs wanneer hij langen tijd te hoog is geweest. Deze gunstige afloop is gelukkig niet eens zoo zeldzaam. Doch ook wanneer de bloed druk tientallen jaren achtereen te hoog is geweest, behoeft men nog niet te wanho pen. Ook dan is een lang leven nog moge lijk. Gevaarlijker wordt het, wanneer de bloeddruk langzaam en gestadig toeneemt. In dat geval is voortdurende, uiterst zorg vuldige medische waarneming noodig, aan gezien op den duur bepaalde organen kun nen worden aangedaan. Men ziet dus wel, dat het onmogelijk is om regels aan te ge ven, die voor alle gevallen gelden. Wij zullen verder niet die gevallen van verhoogden bloeddruk bespreken, waarvan het verloop ongunstig wordt beïnvloed door plotseling optredende, onverwachte ziekten, zooals hart- en nieraandoeningen. Op dit gebied zijn in een groot aantal landen nauwkeurige cijfers vastgesteld, die voornamelijk berusten op het materiaal der levensverzekeringsmaatschappijen. De eind resultaten stemmen intusschen niet overal met elkaar overeen. In streken, waar de algemeene levenswijze rustiger is, leven menschen met verhoogden bloeddruk veel langèr, vaak even lang als menschen met normalen bloeddruk. Er staat echter één ding vastook op hoogen leeftijd berust de doodsoorzaak bij personen met verhoog den bloeddruk meestal op storingen in den bloedsomloop. Dit is ook niet verwonderlijk. De vaak geuite veronderstelling, dat de levenskansen slechter zijn, naarmate de verhoogde bloeddruk op jeugdiger leeftijd optreedt is niet wetenschappelijk bewezen. Vele jonge menschen raken hun verhooging volkomen kwijt, ofwel, zij doen óndanks hun verhoogden bloeddruk hun leven lang niet onder voor een ander. Het beste middel tegen sterk verhoogden bloeddruk, is, zooals bekend bedrust. Bij streng volgehouden bedrust kan de over druk in enkele dagen tot de helft verminde ren. Hoe sneller hij daalt, hoe gunstiger de levenskansen zijn. Ook het samenvallen van verhoogden bloeddruk met de gevreesde suikerziekte behoeft niemand vrees aan te jagen het verloop der suikerziekte wordt er niet door veranderd. Intusschen blijft elke berekening van levenskansen te vergelijken met een weers voorspelling. Voor beide is een wetenschap pelijke grondslag aanwezig, doch zij zijn niet betrouwbaar. Men kan den levensduur evenmin op grond van den bloeddruk voorspellen als het weer op grond van den barometer stand. Daarvoor zou men met teveel andere fac toren rekening moeten houden, zooals levenswijze, temperament en beroepswerk zaamheden. VIJANDEN DER HUID... Lastige overgevoeligheid Waar steekt de schuldige? Sinds eenigen tijd kent de medische we tenschap een nieuw tooverwoord allergie. Het duidt aan, dat een bepaald persoon anders reageert dan de mééste menschen, dat hij dingen niét kan verdragen, waar anderen hoegenaamd géén last van hebben. Deze overgevoeligheid kan op de meest ver schillende en onverwachte stoffen betrek king hebben. Bovendien is zulk een persoon niet altijd voor dezelfde stoffen gevoelig. De bekendste en meest gevreesde allergie i: de hooikoorts, die slachtoffers reageeren op bepaalde planten meestal bloeiende grassen met heftige storingen van hun gezondheid. Een ander gevoelig orgaan is de huid. Zij is zonder bescherming blootgesteld aan alle invloeden en inwerkingen der omgeving. En de medische ervaring heeft het onaan gename feit geleerd, dat zij voor stoffen, die zij eenmaal niet kan verdragen, een steeds grootere gevoeligheid krijgt, zoodat minimale hoeveelheden van deze stoffen reeds onaangename gevolgen veroorzaken. De irritatie van de huid kan onder meer veroorzaakt worden door het ge bruik van verkeerde cosmetische midde len. Deze kunnen voor een bepaald persoon verkeerd zijn, zonder dat zij daar om nog giftige of om andere reden schade lijke stoffen bevat. Voor dit laatste behoeft men tegenwoordig zelden meer te vreezen. Ook bij het beste middel kan het echter voorkomen, dat het door een bepaald per soon niet wordt gedragen en ontsteking der huid veroorzaakt. Men kan dan niet de fabriek de schuld geven. Zooals geen twee menschen hetzelfde karakter hebben, zoo hebben er ook geen twee dezelfde huid. Men moet zijn eigen huid leeren kennen om uit te vinden, hoe zij behandeld moet wor den. Als een vrouw bemerkt, dat de crème welke haar vriendin goed heeft gedaan, bij haar in het geheel geen uitwerking heeft, dan ligt dat niet aan de vriendin. Een der bestanddeelen van de crème kan echter wel een onaangename prikkeling op een bepaalde huid uitoefenen. De stoffen, welke schadelijk zijn voor de huid, behoeven zich niet altijd in een toilet middel te bevinden. Ook medicijnen, die men inneemt, voedingsmiddelen, geverfde stof fen of voorwerpen kunnen uitslag en andere onaangename verschijnselen veroorzaken. Er zijn. menschen, die eieren, en erwten niet kunnen verdragen, terwijl iedereen wel een kennis heeft, die na het eten van aard beien, kreeft of visch uitslag krijgt. Een raadselachtig geval van huidziekten bleek tenslotte te zijn veroorzaakt, doordat een toiletspiegel van nieuwe foelie was voorzien. In andere gevallen bleek de huidaandoening te zijn veroorzaakt door kleurstoffen en behangsels, kettingen,, shawls, kleeren, bontwerk etc. Deze verschijnselen der allergie zijn te genwoordig een belangrijk onderdeel van de medische wetenschap geworden. Nu men opmerkzaam is geworden op deze overgevoeligheid van bepaalde menschen voor bepaalde stoffen, kan men tal van ziekten genezen, waar vroeger de medische wetenschap vrijwel machteloos tegenover Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. (Nadruk verboden) 43) Hij kon een gevoel van medelijden niet onderdrukken toen hij zich over zijn moeder heenboog en haar een kus op het voorhoofd gaf. Ze wilde hem terughouden, maar hij stapte resoluut naar de deur. „Neen", zei hij, „geen gedachtenwisse- Ung dat heb ik u al gezegd én geen sentimentaliteit. Bovendien, ik heb nog het een en ander te doen vóór het diner." XXII. Verkenning en schermutseling. Sir Reginald belde Scotland Yard op om een afspraak te maken met commissaris Marshall, maar tot zijn onaangename ver rassing hoorde hij, dat de onvermoeide wer ker thans op medisch advies een poosje rust had moeten nemen en de hoofdstad voor een korte vacantie verlaten had. Hij werd niet eerder dan Maandag terugver wacht en het was nu Woensdag. Daarop trachtte de jonge baronet den theater-agent, wiens brief hij in Winifred's kamer gevonden had. te bereiken. Maar deze bleek noch op zijn kantoor, noch in zijn particuliere woning aanwezig hij was voor ïftkeu even naar Parys weggevlogen en zou op zijn vroegst laat in den volgenden mid dag weer in Londen zijn. Om bij het waren huis, dat Winifred's sollicitatie had afgewe zen, te informeeren, was het nu ook te laatvoorloopig zat er dus niets anders op, wat deze mogelijkheden om een spoor van het meisje te ontdekken betrof, zijn ziel in lijdzaamheid te bezitten, hoe moeilijk dit ook viel. Hij dineerde met zijn moeder. Haar stem ming was sinds het einde van hun gesprek belangrijk verbeterd ze scheen te gelooven dat haar zoon, misschien door de physieke crisis die hij in verband met zijn liefdesge schiedenis doormaakte, dc zaken veel te zwart inzag en dat een onderhoud met haar advocaat, den jarenlangen raadsman der familie, er wel een gansch ander licht op zou werpen. Na tafel kwam een telegram „Geen nieuws". Sir Reginald wilde de rest van den avond niet ongebruikt laten en begaf zich naar de kamers van William Meiklejohn. Maar de vos, die honden op zijn spoor rook, had zijn hol verlaten. „Mr. Meiklejohn heeft met een lid van de tegenpartij afgesproken dat ze beiden uit het parlement zouden wegblijven voor de rest van de zitting en is op reis gegaan", vertelde de bediende. Carshaw vroeg verder niets hij begreep dat het nutteloos was. 's Morgens een tweede telegram „Geen nieuws". Vóór hij zich aan verdere nasporingen kon wjjden, moest hij zijn moeder naar het ad vocatenkantoor yergezellen, Het gesprek stond. Toch kan men ook nu de behandeling niet beginnen, zoolang men niet-weet, waar de schuldige steekt. Wanneer de patient zich zelf goed kan waarnemen, ontdekt men dit spoedig. Daar na moet het lichaam voor de bewuste stof ongevoelig worden gemaakt door het eerst zeer kleine,langzamerhand grooter. wor dende hoeveelheden ervan toe te dienen. Dat is ook de gebruikelijke, vaak succes- brengende methode, waarmee men tegen woordig hooikoorts bestrijdt. Hierbij wor den onderhuidsche inspuitingen toegediend van het extract uit de plant, waaraan het ontstaan van de hooikoorts wordt toege schreven. Soms helpt ook deze methode niet. Dan is er geen ander middel, dan naar den vijand uitkijken en "hem te ontwijken. De moderne wetenschap heeft dus be wezen, dat de overgevoeligheid der huid niet berust op de inbeelding. Geschiktheid voor rijksveldwachter. Vanwege het departement van justitie wordt bekend gemaakt, dat in den vervolge tot het onderzoek naar de geschiktheid voor rijksveldwachter, behoudens in zeer bijzonder door den minister van justitie te beoordeelen geval, slechts worden toege laten a. personen, die op het tijdstip hunner sollicitatie ten minste een jaar werkelijken politiedienst als ambtenaar van gemeente politie of als gemeenteveldwachter hebben verricht b. personen, die op het tijdstip hunner sollicitatie behooren- tot het wapen d:r Kon. marechaussee of tot de militaire po- litietroepen c. personen, niet vallend onder a of b, die in het bezit zijn van een der politiediplo- ma's, afgegeven door den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, den Röomsch- Katholieken Politiebond St. Michaël, den Algemeenen Bond van Politiepersoneel, in Nederland en den Bond van Christelijke po litieambtenaren in Nederland, dan wel een diploma M.U.L.O. of van eenig diploma van middelbaar onderwijs. Onze defensie. Sedert den wereldoorlog verminderden onze defensie-uitgaven, met inbegrip van die voor de marine 1919 249.261.349 1920 - 142.129.S11 1921 - 138.626.033 1922 - 130.679.746 1923 - 111.365.549 1924 -110.006.372 1925 - 105.440.S74: 1926 103.270.264 1927 - 99.965.536 1928 98.900.850 1929 - 103.608.399 1930 - 102.528.947 1931 - 102.358.907 1932 - 96.49.2.309 1933 - 88.720.145 1934 - 88.050.483 Aan „de Avondpost" vérstrekte het mi nisterie van defensie het vólgendè verge lijkende staatje van de Belgische en de Nederlandsche weermacht te land België Nederland Soldaten 45.007 24.679 Generaals 63 15 Kolonels .115 27 Luit.-kolonels 141 86 Majoors 326 114 Kapiteins 1.851 475 Luitenants 1.699 733 Adj.-onderoff. 1,883 548 Serg.-majoors 1.492 993 Fouriers - 614 158 Sergeanten 4.922 2.359 In de memorie van antwoord inzake de defensie aan de Eerste Kamer voor de be grooting 1934 werd o.a. gezegd Blijkens de laatste, ter ontwapeningscon ferentie bekend gestelde gegevens,- loopende over 1929, dan wel 1930, bedroegen de uit gaven voor land- en luchtmacht (zonder pensioenen) per hoofd var. de bevolking in met den familie-adviseur had echter niet zoo'n bevredigend verloop als ze zich had voorgesteld en ze kwam in tranen van de conferentie terug mr. Sidgwick verklaarde volkomen accoord te gaan met de plannen die haar zoon haar den vorigen avond had uiteengezet en ried haar met den meesten nadruk er zich bij neer te leggen. Het was werkelijk het eenige middel om erger te voorkomen. „Sir Reginald blijkt van hetzelfde hout gèsneden als zijn vader en verstand en doortastendheid te bezitten", verklaarde de rechtsgeleerde. En troostend voegde hij er bij „Over een poosje zult u zelf gaan in zien, dat mj juist handelt." „Tegen dien tijd zal ik dood zijn", viel de gekwelde -ouw moedeloos uit. Mr. Sidgwick hief kwasi-smeekend de handen op. „Maar mijn lieve lady Carshaw, u bent warempel tien jaar jonger dan ik Het is wel niet beleefd om op den leeftijd van een dame te zinspelen, maar ik ben geëxcu seerd ik weet het ambtshalve. En dacht u nu heusch dat u zich niet door die paar jaar van een eenvoudiger levenspeil zoudt heenslaan Geen sprake vanik zeg u nog eens over een poosje zult u het be sluit van uw zoon zegenen." Sir Reginald ging vervólgens een bezoek brengen aan lady Helen Tower. Ze was nerveus-opgewonden in een briefje had hij haar om een tête-a-tète gevraagd. Maar zijn eerste woorden beteekenden aï een bittere ontgoocheling, Frankrijk ,19.04 Zwitserland - 13.40 België - 11.47 Denemarken 9.70 Nederland 6.22 De schooljeugd en de politiek. Onlangs werd gemeld, dat de Duitsche minister van Onderwijs aan allé onderwijs- besturen 'der Duitsche bonden de speciale bevordering en het onderhouden van de briefwisseling van scholieren met het bui tenland had aanbevolen, met dien verstan de, dat deze briefwisseling in dienst moet staan van de nationaal-socialistische ge- meenschapsarbeid in Duitschland. In het „Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs" komt thans de heer A. Bartels hier tegen op. Hij schrijft „Wij meenden, dat deze internationale briefwisseling in dienst zou staan, van de samenwerking en verbroedering der volken en dat daarom alles wat naar politiek zweemde, angstvallig vermeden moest wor den. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken wil dit blijkbaar niet, maar wenscht door middel van deze correspon dentie politieke propaganda te voeren en de jeugd in andere landen op een bepaalde wijze politiek te beïnvloeden. Tegen dit fatale streven komen wij met den meesten ernst op en we zijn er zeker van, hierbij de tolk te zijn van het geheele Nederlandsche leerarencorps. Wij dringen er bij de in dezen verant woordelijke instanties in de eerste plaats bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat voor Nederland de leiding heeft met de meeste klem op aan, dat zij maatregelen zullen nemen om, zoo noo dig door een absoluut verbod van school- correspondentie met Duitschland te voor komen, dat deze briefwisseling misbruikt wordt en dienstbaar gemaakt aan politieke propaganda., Wij, Nederlandsche leeraren, hebben in de vergadering van de A.V.M.O. in 1933, duidelijk uitgesproken, dat we onze schooljeugd willen bewaren voor een te vroegtijdige aanraking met vraagstukken die boven hun bevattingsvermogen gaan en zullen het daarom niet tolereeren, dat van buitenlandsche zijde dit streven gedwars boomd wordt Beteugeling cadeaustelsel en regeling uitverkoop. Onlangs heeft een delegatie uit het, be stuur van den Kon. Ned. Middenstands bond een bespreking gehad bij den minister van sociale zaken. Daarbij werd onder het oog gezien de vertegenwoordiging van den middenstand in de commissie van advies ex. art. 8 eerste lid der Bedrijfsradenwet. Gewezen werd op het feit,dat de sigaren- industrie en het typografisch bedrijf, waar in een onderzoek wordt ingesteld, ten deele, resp,. .grQQtendeels tot, het ..kleinbedrijf be hooren, zoodat de middenstand aanspraak kan maken op medezeggenschap bij het vaststellen van het advies. Dit argument werd door den minister van zoodanige be- teekenis geacht, dat hij ernstige overweging toezegde. Intusschen heeft de minister hier aan gevolg gegeven door de centrale werk gevers-organisaties van den middenstand, w.o. de Kon. Ned. Middenstandsbond, uit te noodigen een vertegenwoordiger ter benoe ming in de kerncommissie voor den midden stand voor te dragen. Voorts heeft een delegatie uit het bestuur een audiëntie gehad bij den minister van economische zaken, teneinde met den nieu wen bewindsman kennis te maken. Bij deze gelegenheid werd vernomen, dat de minister de wettelijke regeling van het uitverkoopwezen ter hand heeft genomen, terwijl hij de beteugeling van liet cadeau stelsel nader zal overwegen. Voorts werd aangedrongen op ingrijpen der regeering ten a. v. het uitvoeren van werken in eigen beheer door de gemeenten. Niet alleen komt dit bijna steeds onvoordeelig uit, doch bo vendien worden de zelfstandige patroons daardoor uitgeschakeld, waardoor een mo gelijkheid tot doelmatige werkverschaffing: aan klein-ondernemers en arbeiders zonder noodzaak wordt afgesneden. De minister toonde zich zeer ontvankelijk voor dez^ grief en zal deze zaak doen onderzoeken. „Waar zit Meiklejohn vroeg hij bruusk. „Bedoel je het parlementslid voor Loam- shire „Ja, de man die met jou samenspande om mijn aanstaande vrouw te ontvoeren." „Maar Reginald, hóe durf je „Ga alsjeblieft zitten, Helen en blaas niet zoo hoog van den toren. Of geef je er mis schien de voorkeur aan dat lord Ronald bij dit onderhoud tegenwoordig is „Wat een toon, Reginald tegen mij Ze had een kleur als een pioenroos, van verbluftheid en verontwaardiging. Maar ze voldeed toch aan zijn verzoek het ver zoek dat veel va. een commando had en zonk in een fauteuil. „Dat is verstandig van je, Helen het is inderdaad beter-dat Tower hier niet bij is. Hij zou een onplezieriger douche krijgen dan die plons in dë Theems kan zijn ge weest. Dus ik herhaal Waar zit Meikle john En waarom heeft hij met jou en mijn moeder geïntrigeerd om Winifred Bartlett te laten verdwijnen „Ik ik weet het niet." Hij negeerde haar ontkenning. „Er moet natuurlijk een motief geweest zijn." „Je spreekt in raadselen, Reginald. Door jou heb ik van het bestaan van het meisje gehoord ik heb het kind nog nooit in mijn leven gezien. Als je moeder zich met het geval bemoeid heeft, was het voor jouw bestwil Een cynische glimlach speelde om zijn Nederlandsche Reisweek. De laatste gelegenheid om t& profiteeren van enkele belang rijke reducties. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het feit, dat Maandag 27 Augustus a.s. de laatste dag van de eerste Nederland sche Reisweek is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog een 8-daagsch abonnement koopen op de Nederlandsche spoorwegen tegen dén extra gereduceerden Reisweekprijs van 11.50 3e klasse en daarop reizen tot en met 3 September 1934. Wie op 27 Augustus nog een 'vacantie- kaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van. 28 Augustus tot en met 3 Sep tember op vertoon van zijn op 27 Augustus afgestempelde Reisweeklegitimatie nog eén vacantiekaart voor de terugreis koopen met pl.m. 50 reductie. De terugreis behoeft niet van dezelfde plaats te beginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewijzen, die op 27 Augustus a.s. nog in een aangesloten hotel of pension aankomen, hebben nog recht op de Reisweek-reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties eindigen op 27 Augustus. Wie dus in de week van 27 Augustus tot en met 3 September nog van enkele belang rijke reducties profiteeren wil, haaste zich. De gemeente Almelo zwicht. De gemeenteraad van Almelo besloot in zijn gisteravond gehouden spoedeischende vergadéring met 174 stemmen te voldoen aan den eisch van Ged. Staten tot het plaat sen der gemeente in de derde klasse der Gemeentefondsbelasting en tot intrekking van het beroep op de Kroon tegen de niet- goedkeuring der begrooting 1934 door Ged. Staten van Overijssel. De voorzitter van de soc.-dem, fractie had tevoren verklaard dat deze fractie thans zou voorstemmen met het oog op practische overwegingen. Marine-taptoe. Het tamboers-, pijpers- en trompetters- orkest van „De Princevlag", directeur Theo Koning, zal op uitnoodiging van de Maat schappij „Zeebad Scheveningen" en ter eere van het dien dag te houden wereld-congres der vliegeniers Woensdag 29 Augustus een taptoe geven, des avonds te kwart voor tien op het terras (Solarium) van het Palace Hotel. De taptoe wordt voorafgegaan door eeti fakkel-optocht van het tamboers- en pij persorkest, gevolgd door de verschillende afdeelingen der Princevlag met hun vlag gen 200 fakkeldragers zullen den stoet begeleiden. Na de marine-taptoe biedt de Maatschap pij Zeebad: Schèveningen een vuurwerk aan, hetwelk té 10.15 uur n.m. begint. „Dutch" en „Netherlands". De actie der vereeniging „Nederland in den Vreemde" tot vervanging van het bij- voegelijk naamwoord „Dutch" door een on dubbelzinnig woord als „Holland" of „Ne therlands" heeft eenig verzet ontmoet bij hen, die pleiten voor de oude rechten, waar op „Dutch" kan bogen in de Engelsche taal. Dienaangaande wordt aan de „Haagsche Courant" gemeld Het is afgeleid van een oud-Noorsche (Nordick) woord „Thiod" (Grieksch de- mos), dat beteekende volk (Latijn vul gus). „Thiod" is de vader zoowel van „Deutsch", „Diets" en „Dutch". Het is de benaming, welke in verschillende landen is gegeven aan verschillende talen, die er ver tegenwoordigden de taal van het volk als- tegengesteld aan het Latijn, de taal van kerk en staatsbestuur. De handhaving van deze benaming in het Engelsch, zoo gehecht aan oude tradi ties, is niets anders dan een uiting van de diepe overeenkomst in aard tusschen de Ne derlandsche en Engelsche .taal. Het is er mede als met de maten en gewichten. Wij vinden ons oude pond en ons, onze pint en onze el terug in „pound", „ounce", „pint" en „ell". Maar dit belet ons niet, te wenschen, mond. De koude blik sneed Helen Tower door de ziel haar vrouwelijke intuïtie zei haar dat hij nu alleen volkomenopging ih een andere vróuw, maar dat' zij het laatste restje van zijn sympathie had verspeeld. En in haar wuft hart was altijd een warm hoekje voor haar „èerste liefdé" gebleVen. „Wat voor macht heeft Meiklejohn over je, dat hij je naar zijn hand kan zetten ging sir Reginald onbarmhartig voort. „Jeje hebt het récht niet om op die manier tegen me te spreken", protesteerde ze met geveinsde snikken. „Er bestaat een of andere duistere sa menspanning", hield de jongeman op koelen toon vol, „en ik zal ontdekken wat hier voor gemeenheid achter steekt. Mijn moe der was alleen maar juliie werktuig. Wat jou betreft, Helen, van jou was het mis schien alleen maar jalouzie, gekreukte yde'- heid, maar Meiklejohn, die uitgestreken brave-Hendrilc, voert iets anders in zijn schild. Wèt Dat is het punt waar het heele mysterie om draait. Er wordt be weerd dat je man dien avond in het water getrokken is, omdat ze hem voor Meikle john aanjagen. Zijn aanvaller is bekend als Vóles. Voles was een relatie van Rachel Craik, Wihifred's zoogenaamde tante. Dat zijn de gegevens, waarvan ik moet uitgaan bij mijn onderzoek. Kun jij me er iets na ders van vertéllen „Geen syllabe". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 5