1000 500 300 25 No. 199 72e Jaargang 1934 VRIJDAG Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telet. 10. PostrekeningG6287 24 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PRQVINCIENIEUWS SCHOOLBOEKEN BOEKHANDEL D'HUY BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies V van. een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE VERDEELING DER WERKLOOSHEIDSLASTEN. De verdeeling van de gewéldige kosten der werkloosheid tusschen het Rijk en de gemeenten is steeds een moeilijk probleem geweest, dat vooral door de "beperking, wel ke het Rijk in het door haar beschikbaar gestelde bedrag aanbracht, zoo langzamer hand voor de gemeenten onoplosbaar werd. De meeste gemeenten, vooral die, welke met groote werkloosheid te kampen hadden, wisten niet meer, hoe zij aan de gelden moesten komen om den werkloozensteun op redelijke wijze te kunnen voortzetten. Toen bet Rijk dan ook moest hesluiten om voor 1935 geen hooger bedrag ter verdeeling on der de gemeenten toe te staan dan 46 mil- lioen, heeft zij tegelijk ingezien, dat de ge meenten de rest niet meer op de gewone wijze kunnen opbrengen. Dit heeft de re geering ertoe gebracht maatregelen voor te bereiden, welke een totale wijziging in het stelsel zullen bréngen. Deze bestaam in hoofdzaak hierin, dat in gesteld zal worden een Werkloosheids-sub- sidiefonds, waaruit de gemeenten bijdragen voor de kosten der -Werkloosheid zullen krij gen. In dit fonds zal allereerst worden ge stort de Rijksbijdrage van ƒ46 millioen. Verder zullen de inkomsten van het fonds bestaan uit de gedeeltelijke opbrengst van een aantal belastingen en wel 25 opcenten op de gemeentefondsbelasting volgens de eerste klasse, 10 opcenten op de vermogens belasting, 75 opcenten op de personeele be lasting en 40 opcenten op de grondbelas ting. De bevoegdheid der gemeenten om be lastingen te heffen wordt zooveel pet. lager m.a.w. alle gemeenten tezamen storten het bovengenoemde gedeelte hunner belastin gen, datzij anders zouden krijgen, in het fonds en aan dit fonds worden wederom bijdragen voor de werkloosheidskosten ge geven. Het spreekt vanzelf, dat hiervan profiteeren de gemeenten, die met groote werkloosheid te kampen hebben, terwrjl de gemeenten met weinig werkloozen meer in het fonds storten dan zij er uit zullen terug ontvangen. Dit is juist de bedoeling van het fonds. Men krijgt daardoor een billijker verdeeling van de kosten der werkloosheid over de verschillende gemeenten. Een groote verbetering is verder, dat het verschil tusschen z.g. crisis-werkloozen en de gewone werkloozen komt te vervallen, zoodat men niet meer de moeilijkheden en onbillijkheden krijgt, welke men tot dus verre bij de indeeling der werkloozen in crisis- en gewone werkloozen had. Dit zijn wel in hoofdzaak de plannen, welke de regeering heeft en waarvan zij in een rondschrijven aan de gemeenten kennis heeft gegeven. De gemeenten kunnen daar dan vast bij het opmaken van de begrooting voor 1935 rekening mede houden. Men moet echter b\j de beoordeeling van dit alles wel bedenken, dat de Staten-Generaal, die eerst in September bijeenkomen, zich nog over een en ander moeten uitspreken en dat de regeering daarvoor nog definitieve voor stellen aan de Staten-Gencraai zal moeten doen. Intusschen zullen de gemeenten, in af wachting van deze voorstellen, reeds kun nen nagaan welke wijzigingen daardoor in hunne financiën zullen worden gebracht en zal voor vele gemeenten blijken, dat zij van deze meer billijke verdeeling de voordeelen zullen genieten. Hoogere steunuitkeering. Ook de steuntrekkenden in onze gemeen te werden door de onlangs ingevoerde steunverlaging zwaar getroffen. De drie vakcentrales alhier hadden zich gezamenlijk tot Burg. en Weth. gewend met het verzoek te trachten een gunstiger regeling te ver krijgen. Burg. en Weth., die dit verzoek volledig konden steunen, hebben zich enkele malen met Den Haag in verbinding gesteld en de onbillijkheid van de nieuwe regeling aange toond. Men toonde zich op het departement bereid de bezwaren van Vlissingen nader te overwegen. Gisteren is uit Den Haag bericht geko men, dat voortaan aan de arbeiders, wier inkomen 24 of meer bedroeg, een hoogere Uitkeering mag worden verstrekt, Vlissingsche Oranjebond. Door het bestuur van den „Vlissingschen Oranjebond" werd in een deze week gehou den vergadering o.m. besloten om, wegens het overlijden van H. M. de Koningin-Moe der en van Z.K.H. den Prins der Nederlan den, den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin zonder feestelijkheden vanwege den Oranjebond te laten voorbijgaan. Het bestuur noodigt nochtans in het bij zonder de leden van genoemde vereeniging en voorts alle ingezetenen onzer gemeente met aandrang uit, op 31 dezer door het uit steken of hijschen der vlaggen van hun be langstelling en van hun aanhankelijkheid aan H. M. te doen blijken. In dezelfde vergadering werd door het bestuur van den Oranjebond voorts besloten om in den loop der maand Sc-ptember het aanstaand 25-jarig bestaan der vereeniging op nader te bepalen wijze te gedenken. Tegen diefstal van rijwïelbelastingmerken. Vrijwel eiken dag kan men in de pers le zen over het ontvreemden van rijwiel-belas- tingmerken. Ook hier ter plaatste zijn er al verschillende verduisterd, hetgeen men re gelmatig in ons blad heeft kunnen nagaan. Het is van algemeene bekendheid, dat de Stichting „Zonnestraal" de rijwielplaatjes tegen een kleine vergoeding van naam en adres van den houder of houdster voorziet. Wij kunnen mededeelen, dat „Zonne- straal"-vrienden het bestuur hebben kunnen bewegen ook hier ter stede een dergelijke machine te plaatsen. Men heeft den heer H. van der Schaaf, rijwielhandelaar hier ter plaatse, die der halve vlak bij het postkantoor woont, be reid gevonden de machine aldaar in de zaak te plaatsen. Vanaf heden kan men dus aan den rijwielhandel Steenenbeer 1 zijn belas- tingmerk van naam en adres laten voorzien, waarvoor 10 cent verschuldigd zal zijn. Het is in het belang van de peddelaars zelve, dat men nu ten spoedigste zijn belas- tingplaatje laat merken, terwijl men er an derzijds een goede instelling als „Zonne straal" ongetwijfeld is, financieel mee steunt. MIDDELBURG Een adres van Zeeuwsche graanhandelaren. De vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland, gevestigd te Middelburg, heeft aan den minister van economische zaken, onder dagteekening van 21 Augustus, het volgende schrijven ge richt Excellentie, Hiermede bevestigen wij ons telegram van gisteren, luidende als volgt „Constateeren met leedwezen achterstel ling onzer gewestelijke vereeniging, omvat tende bijna alle graanhandelaren in Zeeland (meer dan 100 Jeden) wegens niet ontvan gen uitnoodiging aanbeveling benoeming bestuurslid akkerbouw centrale tegenover wel uitgenoodigde gewestelijke bond van Groninger graanhandelaren (circa 55 gewo ne leden). Verzoeke alsnog een uitnoodiging te mogen ontvangen, aangezien Zeeland minstens even belangrijk is ten aanzien van peulvruchten en zaden als Groningen". Verder wordt verwezen naar een reeds te dezer zake aan den regeeringscommis- saris b\j de Nederlandsche akkerbouw cen trale gericht schrijven, waarna het adres vervolgt Ons telegram spreekt voor zich wij voe gen er aan toe, dat de miskenning en ach terstelling van den Zeeuwschen handel, in vergelijking tot die in Groningen, ons ten zeerste grieft. Zeeland is als graanschuur voor Neder land van minstens even groot belang als Groningen uit den aard der zaak heeft de handel dan ook geen minderen omvang, al is deze tengevolge van den aardrijkskundi gen toestand gedecentraliseerd. Wanneer de adviezen in de Nederlandsche akkerbouw centrale van de zijde van den Groninger handel op hun plaats zullen zijn, mogen die uit Zeeland zeker niet mankeeren. Naast grenshandel in Groningen met Duitschland is er in Zeeland een grenshandel met Bel gië en Frankrijk. Bovendien worden in Zeeland producten verbouwd, welke in Groningen niet worden geteeld, zoals verschillende soorten bruine en Walschersche witte boonen. Wij vertrouwen dan ook, dat het Uwe Excellentie alsnog mogelijk zal zijn en het U behage, aan onzen wensch tegemoet te komen. Een druk bezocht concert. Het concert, dat de Vlissingsche accor deon vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, gisteravond op het Molenwater gaf, had eenige honderden be langstellenden getrokken en deze hebben met groote belangstelling en over het alge meen onder groote stilte de bijzondere mu ziek gevolgd. Reeds het Zeeuwsche vólks lied sloeg in, maar hoe verder het program ma werd afgewerkt, hoe meer na ieder nummer krachtig applaus toonde hoe het gebodene op prijs werd gesteld. Toenals voorlaatste nummer een potpourri populair, dus een aantal bekende wijsjes werden ten gehoore gebracht, hield het applaus niet op voordat gebiseerd was. De heer Ventevogel en de kleine 20 uit voerenden kunnen op een welgeslaagden avond terugzien en overtuigd zijn, dat zij veien een paar prettige uurtjes hebben be zorgd. OOST- EN WEST-SOUBURG Jaardag van H.M. de Koningin. Door de buurtvereeniging „Braamstraat" is besloten de jaardag van H.M. de Ko ningin te vieren, en dien dag verschillende kinderspelen te houden, o.m. een wedstrijd met versierde rijwielen te 1.30 uur en van 2 tot 3 uur blokjesrapen, ringsteken voor meisjes en jongens enz. 42 kinderen nemen aan deze spelen deel, waaraan mooie prij zen verbonden zijn. In den fraai versierden winkel van den heer Jongepier zullen ver snaperingen worden rondgedeeld. Zaterdag 25 Augustus zijn de prijzen tebezichtigen in de zaak van den heer Torbijn. DOMBURG 100-jarige herdenking badplaats Domburg. Heden heeft de 100-jarige herdenking van de badplaats Domburg plaats. Er zullen verschillende feestelijkheden plaats hebben, terwijl hedenavond door tusschenkomst van de Pzem de voorgevel 'en de toren van de Ned. Hei-v. Kerk met schijnwerpers ver licht zal worden. De feestelijkheden worden met een vuur werk besloten. BRESKENS Buitenlandsche onderscheidingen. Bij Koninklijk besluit van 27 Juli is aan D. H. van Zuijen, burgemeester van Bres- kens, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken van ridder der orde van de Kroon van België. Zwemvereenigïng „Scheldestroom". De zwemvereeniging „Scheldestroom" te Breskens, heeft ten spijt van de activiteit van haar energiek bestuur nog steeds met groote financieele moeilijkheden te kampen. Naar het „Dagbl. v. N.-Brabant" ver neemt, wil men dan ook onmiddellijk na het zwemseizoen een actie op touw zetten teneinde met Kerstmis een bazar te kunnen houden. Tevens zal men trachten een rente- looze leening op aandeelen te plaatsen. Zoo doende hoopt het bestuur aan haar vele v-rplichtingen te kunnen voldoen. OOSTBURG Vakwedstrijden. Vanwege de afdeeling Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen van den Nederlandschen Bak- kersbond werden gisteren vakwedstrijden gehouden deels in de Beurs, anderdeels ic de bovenlokalen van het café „De Een hoorn" waren de voortbrengselen der bak kers- en banketbakkerskunst tentoonge steld. Wat we daar zagen lokte werkelijk zeer verleidelijk tot proeven uit, vooral het fijne gebak, dat in zeer kunstige vormen aldaar was uitgestald. In klasse 1, water- busbrood (lang model) werden bekroond met le prijs, zijnde een zilveren krans der gistfabriek, G. J. de Graag te Veere 2e pr. (verguld zilveren medaille, geschonken dooi de afd. Zuid-Beveland W.) J. Vleugel te Goes 3e pr. zilveren med. van de Kamer van Koophandel, P. C. Felius te Ierseke 4e pr. D. van de Vrede te Ierseke 5e pr. M. de Graag te Arnemuiden en 6e pr. Adr. Jansen te Ter Neuzen. Klasse 2, waterbusbrood (kort model) le prijs D. van de Vrede, zilveren krans der afd. Zuid-Beveland (W.) 2e pr. P. J. Bril Sr. te Breskens, verguld zilv. med. der afdeeling Vlissingen 3e pr. J. Vleugel, zilv. med. van de Kamer van Koophandel 4e prijs G. J. de Graag 5e prijs D. Lu- teijn te Breskens en 6e pr. M. De Graag Klasse 3, melkbusbrood (lang model) le pr. C. P. Felius te Ierseke, zilv. krans van de firma Dethermes 2e pr. H. Verhage te Terneuzen, zilv. med. van de afd. O. Z. Vlaanderen 3e pr. F. van de Vreugde te Wolphaartsdijk, med. 4e pr. C. Sanders te Middelburg 5e pr. A. H. Baurdoux te N.- en St. Joosland 6e pr. C. P. Felius. Klasse 4, tarwebusbrood (lang model) le pr. F. van de Vreugde, verguld zilv. med. van de meelfabrieken (N.B.) 2e pr. Adr. VOOR UW NAAR Badhuisstraat 15. Telefoon 348. Jansen, zilv. med. van F. Klaaijssen te Breskens 3e pr. A. J. Moggré te Biervliet, med. 4e pr. C. P. Felius 5e pr. I. de Smit te Oostburg 6e pr. P. C. Felius. Klasse 5, tarwevloerbrood (rond model) le pr. A. J. Moggré, verguld zilv. med. van de Meelfabrieken (N.B.) 2e pr. A. J. Guérand te Zuidzande, zilv. med. 3e pr. Iz. de Hulster te Aardenburg, med. 4e pr. H. Verhage 5e pr. D. Luteijn en 6e pr. I. P. Jansen te Schoondijke. Klasse 6, krentenbrood le pr. J. M. Deurwaarder te O.- en W.-Souburg, eere- kruis der afd. Zuid-Beveland (O.) 2e pr. C. Sanders, zilv. med. 3e pr. D. van de Vrede, med. 4e pr. G. J. de Looff te We- meldinge 5e pr. K. J. Pouwer te Oostb,urg; 6e pr. Adr. Jansen. Klasse 7, beschuitle pr. L. Corstanje Az. te Middelburg, zilv. beker van „Zeelan- dia" 2e pr. M. J. Brevet te Oostburg, verg. zilv., med. 3e pr. K. J. Pouwer, zilv. med. 4e pr. C. de Wolff te Middelburg 5e pr. J. Vleugel 6e pr. D. van de Vred. Klasse 8, tulband le pr. F. van de Vreugde, verg. zilv. med. 2e pr. K. J. Pou wer, zilv. med. 3e pr. Iz. de Smit, med. Klasse 9, luxebrood ter opluistering le pr. K. J. Pouwer, zilv. med. van de afd. W.Z. Vlaanderen 2e pr. C. Sanders, zilv. med. 3e pr. I. Lijbaart te Biervliet, med. Klasse 10, banketbakkerij ter opluiste ring le pr. D. Luteijn, zilv. krans even eens le pr. K. J. Pouwer, verg. zilv. med. 2e pr. M. van der Linde te Ternëuzèn,zilv. med. 3e pr. J. Ph. Salomé te Middelburg, zilv. med. De wisselbeker van den Provincialen Zeeuwschen Bakkersbond werd toegewezen aan D. van de Vrede te Ierseke. TERNEUZEN Spoorweg MechelenTerneuzen. Uit Brussel wordt aan „de Tel." gemeld Zooals bericht heeft de groote concurren tie van het autovervoer een nadeeligen te rugslag gehad op de exploitatiecijfers van den spoorweg MechelenTer Neuzen. Be vestigd wordt, dat de raad van beheer van de maatschappij met de Nederlandsche re geering onderhandelingen voert om den toe stand onder de oogen te zien. Naar wordt verwacht zullen deze onderhandelingen niet voor het einde van het jaar tot een oplos sing leiden. Van een stopzetten van het be drijf op de lijn SelzaeteTer Neuzen zal derhalve voor het einde van het jaar geen sprake zijn. Zeeland en Indië. Zooals men zich zal herinneren heeft op 17 Juni een uitzending plaats gehad over den Phohi-zender en dit speciaal over Zee land. Het woord is gevoerd door de heeren mr. P. Dieleman en G. Houtekamer en mej. P. Siegers en een kwartet lieten zich ook hoo- ren. Thans hebben wij inzage gehad van ver schillende brieven over het overkomen van een en ander. Daaruit blijkt, dat de ont vangst over het algemeen op zeer hoogen prijs is gesteld, omdat men zich weer ge heel een voelde met het moederland en zij die afkomstig zijn uit Zeeland, speciaal met hun provincie, waarover zooveel werd ge zegd. Natuurlijk waren er oogenblikken, dat de ontvangst minder duidelijk was, maar over het algemeen is de uitzending goed ge slaagd en verschillende personen hoopten op spoedige herhaling. En niet alleen in Indië heeft men genoten, wat ook blijkt uit een schrijven van een stuurman, afkomstig uit Zeeland, die voer van Venezuela naar Amerika en alles woord voor woord heeft kunnen volgen. MARINE EN LEGER Aan de luitenants ter zee 2e klasse A. G. den Boesterd, Th. Brunsting, C. F. Amster dam en D. J. van Doorninck is vergunning verleend om uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. In verband met de opkomst voor herha lingsoefeningen van de reserve officieren en dienstplichtige onderofficieren van het 14e reg. infanterie te Ereda, worden op 3 Sep tember 1934 gedetacheerd te Breda al het instructief beroepspersoneel van het 14e reg. inf., om aldaar onder leiding van den majoor H. I. een week instructie te ge ven aan het verlofspersoneel. De dienstplichtigen van de lichting 1934, 2de ploeg, van alle indeelingsdistricten, be stemd voor de zeemacht, komen 28 Augus tus onder de wapenen en worden onmiddel lijk na hun inlijving naar Den Helder ge zonden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Emeritaat verleend. Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft op zijn verzoek aan ds. J. H. van 't Hoff te St. Laurens, na 50-jarigen dienst tijd, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 October a.s. EEN NIEUWE TERREUR IN DUITSCHLAND De „Daily Herald", die begin deze week voorspelde, dat de Duitsche dictatuur een nieuwe terreur had voorbereid, waaraan verscheidene personen uit verschillende kringen zouden ten offer vallen, maakt in zijn editie van gisteren melding van de ar restatie van honderd of meer personen door de geheime politie te Berlijn. Het blad zegt, dat deze politie, de arrestaties Woensdag met groote snelheid en in alle mogelijke stilte heeft doen verrichten door in burger gekleede agenten en dat de gearresteerde.! in auto's naar onbekende plaatsen zijn weg gevoerd. Ook de identiteit der gearresteer den en de aard der beschuldiging zijn "onbe kend gebleven. Volgens geruchten- zouden- ook in andere steden van Duitschland soort gelijke arrestaties hebben plaats gèhad. De „Daily Herald" maakt voorts gewag van een conferentie, die Woensdag zou heo- ben plaats gehad in het landhius van Hitier in Beieren. Daarbij zouden aanwezig zijn geweest Lutze, de nieuwe leider der S.A., Himmler, het hoofd der geheime politie, Hess, plaatsvervangend leider, en ook Bai- dur von Schirach, de leider der Hitlerjeugd (die dus, indien dit bericht op waarheid be rust, niet ter zijde is gesteld, zooals van an dere zijde werd bericht). Göring, die nog het bed houdt tengevolge van zijn auto ongeluk, en Göbbels waren niet tegenwoor dig. Bovenstaande berichten blijven natuur lijk voor rekening van het blad, waaraan wij ze ontleenden, doch in verband met de- bedreiging kortgeleden door Goering uitge sproken, dat de dictatuur „met ijzeren vuist" den weg voor het nationaal-socialis- me verder zou banen, verdient het mede gedeelde de aandacht. Indien de berichten van de „Daily Herald" juist zijn, zal dat wel spoedig blijken. Het D.N.B. méldt naar aanleiding van dergelijke berichten in de buitenlandsche pers, dat volgens inlichtingen van bevoeg de zijde, van een jacht op katholieken en Joden geen sprake is en dat die berichten op fantasieën berusten. Arrestaties op grond van neen-stemmen zijn, aldus het D.N.B., zooals vanzelf spreekt niet voorgekomen. Het D.N.B. veronderstelt, dat de berich ten-het gevolg zijn van in den laatsten tijd voorgekomen arrestaties van communisten, welke plaats vonden in verband met een sinds lang voorbereid hoogverraadproces. HONGARIJE EN OOSTENRIJK S ZELFSTANDIGHEID. Het regeeringsgezinde nationale ochtend blad „Budapesti Hirlap" bespreekt de be- teekenis van de ontmoeting Schuschnigg Mussolini, welke duidelijker dan ooit be wijst, dat Italië te allen tijde bereid is de onafhankelijkheid van Oostenrijk te be schermen en in overleg met Engeland en Frankryk voor deze onafhankelijkheid in de toekomst in meerdere mate op te komen. Er is echter nog niets over bekend, welke stappen Mussolini in het belang van de ver zekering der Oostenrijksche zelfstandigheid verder denkt te ondernemen, daar Musso lini waarschijnlijk, vóórdat hij hierover de finitief beslist, de ontmoeting in den herfst met Barthou wil afwachten. Het communi qué wijst er in het bijzonder op, dat eiken anderen Europeeschen staat de mogelijk heid wordt geboden zich bij het verdrag van Rome aan te sluiten en dat den laatsten tijd hieromtrent met verschillende staten, in hoofdzaak ook met die van de kleine enten te, onderhandelingen zijn aangeknoopt. Het blad noemt in de eerste plaats Tsjecho- Slowakije, en hoopt, dat ook Polen en Bul garije tot toetreding kunnen worden bewo gen, hetgeen Hongarije zeer zou verheugen.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1