1000 500 300 25 PALM O LIVE DONDERDAG EERSTE BLAD ■No. 19© 73e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE MECHANISATIE DER INDUSTRIE. STADS- EN PROVINCIENIEUWS DORRIUS-DUJERS _ck 2osp derjengxi MARINE EN LEGER LUCHTVAART BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRiJS: Van 15 regels ,'1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel m.eer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Eens een zegen. Thans een ramp. De technocraten krijgen gelijk. Uit kortzichtigheid hebben menschen door alle tijden heen beweerd, dat het den ondergang der wereld beteekende, wanneer door een of andere vinding de productie werd vereenvoudigd. Men herinnere zich maar eens, hoe bij de invoering van stoom machines de werklieden soms een opstand begonnen om hun mechanische concurren ten te weren. Wc noemden dat kortzichtig. De geschie denis heeft inderdaad bewezen, dat de ma chines de menschheid veelal ten zegen zijn geweest. We hebben vroeger al eens op het gebruik van horloges gewezen en willen dat voorbeeld hier nog eens aanhalen. Hoe veel menschen zouden een horloge hebben kunnen betalen en dragen, als het geheel uit handwerk vervaardigd had moeten wor den De machines hebben het mogelijk ge maakt, dat practisch ieder mensch eenige horloges in zijn leven verslijt. Daaraan ver dienen niet alleen de producenten, maar ook duizenden handelaren, grossiers en winke liers, alsmede duizenden arbeiders, die zich met het onderhoud en repareeren der horlo ges belasten. Hoeveel menschen zouden de zeeën be reizen, als dit nog per zeilschip moest ge beuren Thans hebben dagelijks heele volksverhuizingen van werelddeel tot we relddeel plaats. Aan die tallooze reizende menschen verdienen ook buiten de kringen der scheepvaartmaatschappijen heele legers van lieden van allerlei slag. Negen tienden der menschheid zou mis schien nog barrevoets gaan, als de schoen industrie niet ware geïndustrialiseerd en we zouden waarlijk niet zoo dikwijls een nieuw pak kleeren koopen, als de stof nog met de hand moest worden geweven. Door verlaging van productiekosten is de consumptie van alles enorm toegenomen, zóódanig, dat er ook arbeid genoeg bleef voor de levende werkkrachten. Hebben we al eens werkloosheid gekend, men vergete niet, dat die óók voorkwam in tijden, dat nog geen mechanische krachten werden ge bezigd. De machines hebben ook véél schoons en nuttigs gebracht in de levens van menschen, die het zónder dat alles hadden moeten stellen, wanneer handwerk de producten schaarsch en duur had moeten houden. N u eerst beginnen de n a d e e 1 e n van de mechanisatie der industrie zich te doen gevoelen, omdat de techniek blijft voortschrijden en de menschheid in haar be hoeften aan het verzadigingspunt schijnt te zijn gekomen. Wanneer ieder mensch met een behoorlijk horloge op zak 'loopt, is het voor de arbeids gelegenheid fnuikend, wanneer machines worden uitgevonden, welke levende arbeids kracht kunnen vervangen, want er is geen behoefte meer aan het opvoeren van de pro ductie. In een adres van de arbeidersbonden aan de regeering hebben deze bewezen, hoe het verbruik van sigaren in de laatste jaren vrijwel stabiel bleef, maar niettemin de werkloosheid van 624 verergerde. Dit is de schuld van de voortschrijdende mecha nisatie van het bedrijf, welke niet kan wor den gevolgd door een verhoogd tabaksver bruik. Er wordt immers op het oogenblik al méér gerookt misschien dan goed voor ons is. Wat hier geldt voor horloges en sigaren, is mede -toepasselijk voor vele andere arti kelen. De menschheidsbehoeften zijn het verza digingspunt benaderd en de techniek staat niet stil in haar voortgang. Steeds grootere werkloosheid moet het uitvloeisel daarvan zijn. Ter oplossing der moeilijkheden komen ons slechts twee middelen bruikbaar voor. Of de mechanisatie moet internationaal worden beteugeld, wat ons heel moeilijk voorkomt. Of we moeten den raad volgen der tech nocraten en de beschikbare arbeidsgelegen heid gaan verdeelen, dus den werktijd gaan regelen naar behoefte. Hetgeen evenmin een gemakkelijke opgave is. Middenstandsvereeniging „Gemeenschappelijk Belang". Bovengenoemde vereeniging kwam gis teravond in de bovenzaal van het restaurant Vermeesch in algemeene vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was een rondschrijven van Burg. en Weth. van Vlis- singen in verband met de wijziging Winkel sluitingswet, waarbij gelegenheid kan wor den gegeven om op Zondag de verkooopge- legenheid eenigermate te verruimen en wel speciaal voor diwinkels die daaraan be hoefte hebben. Deze regeling betreft winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij één of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerk, choco lade al dan niet te zamen met consumptie ijs, ten verkoop in voorraad zijn, doch uit sluitend voor den verkoop onderscheidenlijk van visch, van fruit en van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs, gedurende ten hoogste zes achtereenvolgen de uren. Mede is deze regeling van toepassing ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikelen en winkels, waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1 onder e of onder g der drankwet (volle dige vergunning of slijtvergunning) geldt gedurende ten hoogste vier achtereenvol gende uren. Burg: en Weth. verzoeken ons om ant woord voor 4 September. De vergadering was unaniem van mee ning dat, alhoewel er vele leden zijn die geen belang hebben bij verruiming van den verkoop op Zondag, wij solidair moesten zijn ten opzichte van die leden, waarvoor ver ruiming op: Zondag wel zeer gewenscht is. Men wenschte zelfs nog verder te gaan door te verzoeken om ook vooral met het oog op het badseizien, opheffen van de win kelsluiting op Zondag aangezien het verlies van omzet op Zondag door de gedwongen sluiting met de overige dagen niet wordt ingehaald. Besloten werd in dezen geest het schrij ven van Burg. en Weth. te beantwoorden. Voorts werd met algemeene stemmen be sloten om zoo mogelijk nog dit najaar een flinke tentoonstelling te organiseeren. Ver schillende leden verklaarden zich bereid om zitting in de commissie te nemen en heeft zij direct na afloop der vergadering haar werkzaamheden aangevangen en kunnen belanghebbenden zich voor inlichtingen wenden toto het bureau Wilhelminastr. 19. Van 30 Augustus tot 9 September wordt te Amsterdam een algemeene Midden standstentoonstelling gehouden, terwijl op 4 en 5 September de algemeene vergadering en het congres van den Koninklijken Neder - landschen Middenstandsbond, dat wij verle den jaar te Vlissingen hebben mogen mee maken, plaats heeft. Verschillende leden gaven zich op om ge zamenlijk deze belangrijke tentoonstelling te gaan bezichtigen en kunnen zij die het alsnog wenschen, zich opgeven om van de voordeelige reis gebruik te maken. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter te ongeveer 11 uur de zeer geani meerde vergadering. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een zestal opnamen van de manoeuvres in Noord-Brabant. Een Scheveningsche schokker werd door zware grondzeeën op het Noorder havenhoofd gesmakt. De nieuwe reuzen-schildpadden in de Rotter- damsche Diergaarde. Aankomst van de Nederlandsche zwemsters en zwemmers van hun groote triomfen te Maagdenburg aan het station te Amersfoort, waar da club uit elkaar ging. In den Dierentuin te Rhenen. Hevige branden te Amster dam.Groote veetentoonstelling te Bus- sum. De bruggenbouw Zwijndrecht Dordrecht. Vreemdelingen. Het bezoek van Belgische badgasten is dit seizoen bijzonder groot. Heden werden 3600 passagiers vervoerd en 160 auto's over gezet. Op 24 Augustus van het vorig jaar werd een record aantal geboekt dat toen 2650 passagiers bedroeg tegenover 1970 op 25 Augustus 1932. Het aantal overgezette auto's bedroeg toen 118 op de beide laatst genoemde Donderdagen. Onverlichte auto's. Het blijkt dagelijks, dat nog zeer vele automobilisten geen rekening houden met de nieuwe bepaling, dat het verboden is om auto's des avonds en 's nachts onverlicht HOTEL Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 Moderne Kamers. Rustig gelegen. Prima Keuken. Matige prijzen. buiten te laten staan en dit ook niet meer al staat een auto onder een lantaarn. Men denke er aan voordat men er door een pro ces-verbaal aan herinnerd wordt. Wij willen er ook nog op wijzen, dat automobilisten en wielrijders zich op do hoogte dienen te stellen van de nieuwe ver- keersbepalingen, in het bijzonder wat be treft dat de wielrijders ook verplicht, zijn bij het veranderen van richting daarvan tij dig te doen bljjken. MIDDELBURG Koninginnedag. Het bestuur van de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk te Middelburg besloot op 31 Augustus na afloop van het Molen waterconcert den gebruikelijken fakkelop tocht te doen plaats, hebben. WESTKAPELLE Een droevige plechtigheid. Onder groote belangstelling is Dinsdag te Westkapelle het stoffelijk overschot van den heer Flipse te Kamperland en diens doch tertje, die de vorige week zoo jammerlijk om het leven kwamen, ter aarde besteld. De kist van den vader werd grafwaarts gedragen door de getrouwde neven en die van het dochtertje door de ongetrouwde neefjes. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds. Tónsbeek, Ned. Herv. pre dikant te Kamperland, die den overledene schetste als een besten vader en Mientje als een lief dochtertje. Hoe smartelijk dit verlies moge zijn, getroost zijn zij, die geloo- ven Wat God doet, is welgedaan. Spreker herdacht den ontslapene als iemand, die door daden blijken gaf te leven voor zich en anderen als een waar Christenmensch nauwgezet in alles zich met volle liefde gevende aan de, zrjnen en zijn evenmenschen. Verder werd het woord gevoerd door de heeren Geuze, burgemeester van Wisseker- ke en Wit, inspecteur van het L.O. te Mid delburg den heer J. Stout, hoofd eener chr. school te Rotterdam, vriend van den overledene den heer Robijn te Middelburg, oud-onderwijzer te Kamperland den heer Spinnaay, lid van het hoofdbestuur van het N.O.G., die den overledene herdacht als se cretaris der afdeeling Noord-Beveland en als publicistden heer Maris te Wisseker- ke als oudste der Wissekerksche collega's, en door den heer Joh. Verhulst namens de ziekenhuisverpleging, waarbij tevens gewe zen werd op wat de overledene deed voor den Zeeuwschen Beker en de Ned. Christ. Radio-vereeniging. Een familielid van den overledene dankte voor de overgroote belangstelling. TERNEUZEN Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg My. Blijkens de „Staatscourant" no. 161 is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verleend op de gewijzigde statuten der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij., te Ter Neuzen. De vennootschap heeft ten doel, de voor ziening in de behoefte aan openbare midde len van vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen en omliggende provinciën van België, het tot stand doen komen en de exploitatie van zoodanige vervoermiddelen en alles wat in den ruimsten zin daarmee verband houdt. De vennootschap kan, behoudens goedkeu ring van de bevoegde autoriteiten, de aan haar gecedeerde en de te haren name staan de concessiën en vergunningen geheel of ge deeltelijk doen vervallen of wel de exploita tie van openbare middelen van vervoer van derden overnemen en eindelijk zich vereeni gen met en/of deelnemen in ondernemingen van gelijken aard. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.500.000, verdeeld in 3000 aandeelen, elk groot 500, waarvan thans 2400 aandeelen geplaatst zijn. Nieuwe autobusdienst. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij met zetel te Ter Neuzen, is een aanvrage ingediend voor concessie tot het in werking brengen van een dagelijk- schen autobusdienst van Breskens over Kruisdijk, Schoondjjkc, IJzendyke en Veld zicht naar Pyramide en terug. Deze auto busroute zou dan gedeeltelijk langs een traject loopen van de stoomtram maat schappij Breskens— Maldeghem. Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel.... In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. ct. (2 stuks voor 25 Ct.] HAAMSTEDE De Zeelandlijn der K.L.M. Met het vervoer op de Zeelandlijn der K. L M. gaat het nog steeds crescendo, meldt „de Tel." Bedroeg het aantal in- en uit gaande passagiers op het vliegveld „Haam stede" over de maand Juli j.l. 1059 passa giers, thans is dit record wederom geslagen, aangezien reeds op 20 Augustus j.l. de 1059ste passagier over de maand Augustus werd vervoerd. Deze cijfers betreffen slechts de diensten van en naar Haamstede en niet de geheele Zeelandlijn. Dagelijks loopen dan ook extra toestellen en nog komt men plaats te kort. Men is er zelfs toe overgegaan om des Zaterdags middags tusschen Rotterdam en Haamstede een uurdienst in te stellen. Het op 8 Aug. geopende stationsgebouw-restaurant doet thans goede diensten. Ook het aantal parti culiere vliegtuigen, welke een bezoek bren gen aan het zoo fraai aan den duinrand ge legen vliegveld, neemt steeds toe. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 Augus tus zijn in onze provincie voorgekomen 10 gevallen van roodvonk, nl. 2 in ieder der gemeenten Cadzand, Colynsplaat (in één gezin), Goes, Kruiningen (in één gezin), en 1 geval te Oost- en West-Souburg en te Vlissingen, 1 geval van diphtherie te Goes en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Middelburg. Onze reserve-officieren. In „De Reserve-off icier" heeft reserve kapitein J. Kruis een lezenswaardig artikel over de mobilisatie van 1 Augustus 1914 geschreven. We ontleenen er aan Wij reserve-officieren werden daar plot seling voor een feit gesteld waarvoor wij eigenlijk niet waren opgeleid, laten wij niet vergeten en het woord duidt het juist aan, „reserve-officieren" werden opgeleid om de groote verliezen aan officieren in den loop van den oorlog aan te vullen. Maar voor welk een taak en hoe geheel onvoorbereid werden wij gesteld. Jonge tweede luitenants zagen zich al terstond voor een compagniescommando ge plaatst in de meest moeilijke dagen van de mobilisatie. Ons is bekend een jonge vaan drig der artillerie, zoo uit liet buitenland terug", aan het hoofd van een detachement van 7 a 800 man, wel tijdelijk, maar in de moeilijkste dagen der mobilisatie. En welke commando's werden aan ons toevertrouwd, welke gewichtige functies werden aan ons opgedragen De opleiding van den reserve-officier was in die dagen lang niet wat zij tegenwoordig is, de scholen voor reserve-officieren waren vèr te zoeken maar toch wisten onze be roeps-collega's, onze chefs, ons bij de oplei ding zooveel te leeren, ons zooveel geest drift bij te brengen voor het militaire vak dat wij in sr.aat waren te geven meer dan waarvoor wij waren opgeleid. Voor zeer vele reserve-officieren is de mobilisatie geweest een kunnen uiten van de eigenlijke bekwaamheden, van innerlijke durf die in hen zat, een goede leerschool voor het volgend leven. Vóór de mobilisatie gebeurde het zeer dikwijls dat men een reserve-luitenant zoo weinig vertrouwen gaf dat hij geen halve sectie van de schietbanen naar de kazerne terug mocht brengen of de sergeant-majoor instructeur moest als toeziende voogd er bij loopen, thans heeft de reserve-officier het zoo ver gebracht dat de chefs hem gaarne een bataljon, ja zelfs een regiment toever trouwen, vroeger was de eindrang eerste- luitenant, in de mobilisatie, zoowat aan het einde, werd hem de rang van kapitein als eindrang gegeven en thans kan hij opklim men tot den rang van luitenant-kolonel, ja zelfs kan hij kolonel worden. Dat heeft de mobilisatie van den reserve-officier ge maakt Jonge kameraden, nog zonder mobilisatie ervaring, als de voorraad reserve officieren die de mobilisatie hebben meegemaakt, op gebruikt is en gij wordt aangewezen ora de commando's van ons over te nemen, zorg er dan voor dat de goede traditie blijft gehand haafd, dat gij ook zonder mobilisatie-erva ring maar met een veel betere voorberei ding, voor uw taak het vertrouwen blijft behouden dat in ons ouderen werd gesteld, de schouders er onder en gesteund en geleid door uw chefs en leermeesters zult gij ook dat bereiken wat wij hebben kunnen berei ken. De dienstplichtige ziekenverplegers en ziekendragers van de lichting 1924 3e ploeg, komen op 4 October a.s. bij de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten, voor eerste oefening onder de wapenen. Op 3 September a.s. komen bij het 2e regiment infanterie de reserve officieren en de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1928 en 1930 onder de wapenen tot het volbrengen van herhalingsoefeningen. De adspirant reserve officier van gezond heid C. de Groot van de le compagnie hos pitaal-soldaten, is benoemd tot reserve of ficier van gezondheid 2e klasse bij de land macht. Uit het Logboek van Cosijns. De beide Belgische stratosfeervliegers Cosijns en Van der Eist werden gisteren middag in Bx-ussel verwacht. Onder copyright publiceert de „Soir" het logboek van Cosijns. Volgens deze aantee- keningen is de ballon Zaterdag om 6 uur des morgens opgestegen met een aanvanke lijke snelheid van 4 M. per seconde. Om half acht bevond de ballon zich op 10.00(1 M. hoogte, dus omstreeks de stratosfeer- grens. Pogingen om in contact te komen met Belgische radiostations mislukten. Te gen 10 uur was de streek van Nancy be reikt. Zware wolken verhinderden echter het uitzicht op de aarde. Wanneer het aardoppervlak van tijd tot tijd zichtbaar werd, werden fotografische opnamen ge maakt. Even na elf uur kwam de Rijn bij Straatsburg in zicht. Tegen half twee werd besloten naar hoogere luchtlagen te stijgen, Ballast werd uitgeworpen. Dc snelheid van stijgen bedroeg drie meter per seconde, ter wijl de voortbewegende snelheid vermin derde tot 55 K.M. per uur. Om 2 uur be vond de ballon zich tusschen 15.500 en 16.000 meter hoogte boven de Alpen. Om 4 uur deden de koude en de vochtigheid in de zon zich onaangenaam gevoelen. Het ademen werd moeilijk en de beide vliegers hadden soms te lijden van zware hoestaan- vallen. Om 7 uur was de ballon nog op een hoogte van ongeveer 10.000 M. Men daalde toen met 4 meter per seconde. Voor het aanbreken van het donker vond de landing op de bekende wijze plaats. Tijdens den ge- heelen tocht werden waarnemingen en op metingen van de kosmische stralen gedaan. DE VERKIEZING IN DUITSCHLAND. Het mag opmerkelijk worden genoemd, dat bij de verkiezingen in Duitschland in groote steden als Berlijn en Hamburg een aanmerkelijke daling van het aantal Ja- stemmers is geconstateerd. Opmerkelijk is tevens, dat katholieke districten in het Rijn land meer stemmen dan vroeger tegen den leider hebben uitgebracht en dat in een stad als München, waar de nat.-socialisti- sche beweging geboren werd, 70.000 stem men minder dan in November voor Hitier zijn uitgebracht. Hamburg wordt door den Berlijnschen correspondent van de „Manch. Guardian" geacht de betrekkelijk.grootste oppositie te herbergen. Tusschen de geweldige uiterlijke geestdrift op den dag waarop Hitler in deze stad zijn propagandarede hield en den uit slag van de stemming in dezelfde stad is een merkwaardig verschil. De districten, waar Hitlei eon 100 „ja"-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1