500 300 25 WOENSDAG 22 AUGUSTUS EERSTE BLAD kunnen wij gaan! ■No. 197- 73e Jaargang 1934; Uitgave: Firma F. VAN OF f ME Ir., Wolstraat 53-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRÖVINCIENIEUWS BUITENLAND 1 VUSSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels r 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOÜR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" I Dit nummer bestaat uit 2 bladen Fl itsen TE VEEL WINKELS. „Te veel" is een woord, dat momenteel op ieders lippen ligt. Overal is teveel van en de wereld wacht tot het oogenblik, dat dit teveel zal zijn weggewerkt of neemt al vast maatregelen, om de wegwerking te be spoedigen. Een eenigszins afzonderlijke plaats neemt onder dit alles nog weer in het teveel aan winkels. Vooreerst omdat het veel minder tastbaar is. Wanneer moet er hij winkels gesproken worden van de omstandigheid, dat het aanbod de vraag verre overtreft. Bij stapelproducten levert dit niet zulke groote moeilijkheden op. Meestal blijkt al heel gauw, hoe de markttoestand is en kan men zijn conclusies trekken. Zoo staat het echter niet met het winkel probleem. Daar blijkt het teveel niet zoo tastbaar en kan men er gemakkelijk over gaan strijden, of er nu al dan niet van een teveel moet gesproken worden. Desondanks is het besef steeds meer door gaan dringen, dat er inderdaad van een teveel aan winkels moet worden gesproken. Blijkbaar zijn de wanverhoudingen zoo groot geworden, dat, al is dan een precies bewijs niet te leveren, toch bij elkeen zich de overtuiging heeft vastgezet, dat van een teveel moet gesproken, hetgeen op den duur natuurlijk een onhoudbaren toestand moet blijken te zijn. Het is echter in dit geval gemakkelijker de kwaal te constateeren dan het genees middel aan te geven. Doch anderzijds kan niet ontkend worden, dat onze groote na buur, Duitschland, niet teruggedeinsd is voor het meeste radicale middel nl. het ve3 tigingsverbod. Dit is zonder eenigen twijfel geen halve maatregel en ook in ons land zijn er reeds stemmen in deze richting opgegaan, doch niet over het hoofd mag gezien worden, dat het meest radicale middel volstrekt niet altijd het meest afdoende middel is. En daar moet toch naar gezocht worden. Wij zouden dan ook een vestigingsverbod voor ons land niet aanbevelenswaardig achten. Vooreerst gelooven wij niet, dat de noodzaak werkelijk dringend in ons land is, doch in de twede plaats wordt langs dezen weg een verstarring geschapen, die aller minst gewenscht is. Want hoe komt toch het teveel aan win kels in hoofdzaak tot uiting. Naar twee kanten. In de eerste plaats blijkt, dat in een bepaalde omgeving een zoo groot aantal winkels van een bepaalde soort gevestigd zijn, dat de omzet ervan niet meer voldoen de is, om een bestaan op te leveren, het geen het uiteindelijk doel van elkeen, dus ook van den winkelier moet zijn. Doch in de tweede plaats komt het teveel aan winkels in belangrijke mate tot uiting in het feit, dat zich personen in den mid denstand vestigen, wier plaats daar feitelijk niet is. Gemis aan vakbekwaamheid en aan credietwaardigheid zijn meestal de gebre ken, die een persoon ongeschikt maken, om zich als middenstander te vestigen en te handhaven. En dat hiermede de kern der kwestie ge raakt wordt, is nog weer eens bewezen door de ervaringen, opgedaan bij het ver- leenen van crediet voor middenstanders van regeeringswege. Geconstateerd moest worden, dat wel 95 van degenen, die crediet met regeeringssteun aanvroegen, niet konden geacht worden de bekwaam heid en de credietwaardigheid te bezitten, die voor een middenstander als vereischt mogen verondersteld worden. Dit brengt ons vanzelf weer op ons uit gangspunt terug, nl. het teveel aan winkels. Want het mag redelijkerwijze verondersteld worden, dat het juist die niet-bekwamen en die niet-credietwaardigen zijn, die het aantal winkels teveel opdrijven. Een verbod van vestiging zou dan ook weinig uitrichten, want de kwaal vrat reeds te diep door. Dat is niet uit te roeien met één slag, doch hier moet geleidelijk, maar met straffe hand gewerkt worden. Op den duur zal o.i. niet te ontkomen zijn aan het stellen van vestigingseischen. En dan zullen in de allereerste plaats twee be ginselen die eischen moeten beheerschen. Het zijn dezelfde eischen, waarvan wij zoo juist beweerden, dat zoovelen ze misten, nl. vakbekwaamheid en credietwaardigheid. Wellicht zullen sommigen ons tegenwer pen, dat toch ook rekening gehouden moet worden met de omstandigheid, of er al dan niet behoefte bestaat aan een bepaalden winkel. O.i. kan dit voorloopig nog wel buiten be schouwing blijven, want het is onze vaste overtuiging, dat, zoo er aandacht wordt ge schonken aan de beide, reeds meerdere ma len, door ons genoemde eischen, dat dan niet zoo spoedig meer van een teveel zal kunnen gesproken worden. Deelneming bij het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Door den burgemeester is van den direc teur van het Kabinet van H.M. de Koningin het volgende schrijven ontvangen „Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer U Hoogstderzelver dank over te brengen voor de, mede namens het gemeentebestuur en de ingezetenen, betuigde deelneming bij ge legenheid van het overlijden van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg. Hare Majesteit heeft deze door U uitge drukte gevoelens van medeleven op hoogen prijs gesteld." Speelwerk St. Jacobstoren. Wegens de jaarljjksche schoonmaak zal het speelwerk van den St. Jacobstoren Vrij dag a.s. op verschillende tijdstippen worden stilgezet. KOUDEKERKE Een droeve plechtigheid. Gistermiddag werd op de begraafplaats te Koudekerke onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. Geschiere, die zoo noodlottig om het le ven is gekomen, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer Boucherie, die den overledene als vriend in zijn werkzaam le ven herdacht. Ds. Lindeboom sprak namens den kerke- raad der Geref. Kerk en herdacht hem als ouderling en mede namens het schoolbe stuur. Na troostwoorden tot de weduwe be sloot spreker met het verzoek van den va der om te willen zingen Psalm 89 vers 8. Een broeder van den overledene bedankte de sprekers voor hun woorden en de talrijke aanwezigen voor hun belangstelling. BRESKENS Lichtwachter rijkskustverlïclxting. Aan den heer I. Kesteloo, lichtwachter bij de rijkskustverlichting te Nieuwesluis is op zijn verzoek met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ontslag verleend. TERNEUZEN Het drama te Sluiskil. Betreffende het drama te Sluiskil, waar van wij gisteren reeds melding maakten, worden door het „Bagbl. v. Noord-Brabant" nog de volgende bijzonderheden gemeld. Te Sluiskil heeft zich Dinsdagmorgen in de vroegte een drama afgespeeld, dat in geheel de omgeving groote opschudding heeft te weeg gebracht. In een woning aan den Kanaalweg" woonde de 73-jarige P. F. Obrie, geboortig uit IJzendijke, met zijn vrouw, de 61-jarige Clemence Joos, ge boortig uit Stoppeldijk, met hun zoon en dochter. Sinds jaar en dag leefden deze echtelieden in groote armoede en onmin met elkander, zoo vertelde men ons. Her haaldelijk klopte men vanuit het gezin bij de politie en de plaatselijke overheden aan als binnenshuis oneenigheid was voorgeko men en de echtelieden elkaar met allerlei bedreigingen hadden bestookt. De huiselijke twisten liepen in den laatsten tijd zoo hoog, dat er ingegrepen moest worden. Bij een politioneel onderzoek werd korten tijd ge leden een geweer uit de woning verwijderd. Dinsdagmorgen, omstreeks half vijf, was de dochter, die fabrieksarbeidster is te Sas van Gent, opgestaan, alsook haar moeder. Zonder dat er overigens getwist werd en terwijl het in het vertrek, waar het drama zich afspeelde, geheel donker was, doordat de ramen afgesloten waren, kwam de 73- jarige echtgenoot, die in een afzonderlijk vertrekje een schamele legerstede had, waarop hij gewoonlijk overnachtte, op zijn vrouw toegesneld en probeerde haar, ver moedelijk met een scheermes, den hals af te snijden. Hij bracht de 61-jarige vrouw een diepe snijwonde toe, vanaf het oog tot onder het oor, terwijl zij ook gewond werd aan den hals. Daarop liep de man naar buiten en sprong in het kanaal, waarin hij ook het voorwerp moet geworpen hebben, waarmede hij-zijn vrouw de snijwonden tos- bracht. In het donker vertrekje legde de zwaar gewonde vrouw zich weer te bed, terwijl de dochter in de meening verkeerde, dat haar vader slechts een zwaren slag had toegebracht. Toen de man in het water ge sprongen was, snelde het meisje naar de marechausse om hulp. Spoedig was politioneele, geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse. De Vrouw verloor veel bloed, hoewel geen slagaders geraakt waren. Zij werd naar het zieken huis te Sluiskil overgebracht. Een uur, nadat het drama zich had afge speeld, werd Obrie levenloos uit het water opgehaald. De verwondingen, die de vrouw waren toegebracht bleken wel ernstig te zijn, doch niet levensgevaarlijk. Door de marechaussee werd nog getracht het voorwerp, waarmede de verwondingen waren toegebracht, uit het kanaal te dreg gen. Bij een onderzoek in de woning van Obrie werd in de vodden onder zijn hoofdkussen nog een tweetal pistolen gevonden. Het gezin, waarvan een paar kinderen gehuwd zijn, naar wij van de zijde der po litie vernomen, moet veel armoede gekend hebben. Als fabrieksarbeider of landarbei der heeft de oude Obrie nog een tijdlang geprobeerd zijn brood te verdienen. In den laatsten tijd was hij meer en meer zonder werk gekomen. De man was sedert langen tijd voor de tweede maal gehuwd met vrouw Joos. ZIERIKZEE De nieuwbenoemde burgemeester. De nieuwe burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, werd 22 October 1891 te Middelburg geboren. Hij is thans commies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, te 's-Gravenhage. Hoewel niet, aangesloten kan de heer Schuurbeque Boeye tot de cjxrist.-historische partij gerekend worden. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen over vorige jaren wegens te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen 49.60, 20.62, 17.74, f 13.75, 12.04, f 9.28, 3.06 Hulst 9.70, 9.12, 3.90, 3.50 te Sas van Gent 14.84, 3.40. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zee land met ingang van 30 October 1934 tot dijkgraaf van de polders Westeren-ban-van- Schouwen L. J. Blom te Haamstede, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van 29 September 1934 tot dijkgraaf van den Hertogin Hedwige-polder H. P. J. Rot tier te Sint Jansteen met ingang van 14 September 1934 tot dijkgraaf van den Adriana Johanna-polder L. J. Mol te Drei- schor tot gezworene van den Koudepolder J. Krake te Hoek met ingang van 1 No vember 1934 tot lid van 't bestuur van de wa- terkeering van den calamiteuzen Vlietepol- der S. H. v. d. Berg te Wissekerke met ingang van 1 November 1934 tot lid van het bestuur van de calamiteuze polders On rust, Jacoba en Anna-Friso C. de Kam te Nieuwekerke met ingang van 1 Novem ber 1934 tot lid van het bestuur \'a.n de waterkeering van de calamiteuze Burgh- en Westlandpolders C. Blom te Haamstede, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. KERK- EN SCH001NIEUWS Generale Synode der Chr. Geref. Kerken. Dinsdag 4 September en volgende dagen zal te Zwolle in het kerkgebouw der Chr. Geref. gemeente de Generale Synode dier kerk in vergadering bijeen zijn. De agenda vermeldt een gansche reeks onderwerpen. Van groot belang zijn in het bijzonder het rapport van de deputaten betreffende de buitenlandsche zending, het schrijven van de generale synode der Geref. Kerken, de zaken betreffende de kas voor emeritus predikanten en de instructiën betreffende het al dan niet vereenigbaar zijn van het predikambt met het lidmaatschap van ver tegenwoordigende lichamen. Aan de opening der synode zal des Maan dagsavonds een bidstond voorafgaan. Van de agenda-punten vermelden we, als zijnde van algemeen belang, dat aangaande de kwestie predikant-overheidsambt, de particuliere synode van het Noorden heeft uitgesproken, dat het thans op den weg der generale synode, ligt een definitief oor deel uit te spreken over het lidmaatschap van kerkelijke personen, predikanten en hoogleeraren, van de gemeenteraden, Pro vinciale en Generale Staten. De particuliere synode van het zuiden verzoekt de generale synode om uit te spreken, dat het in strijd is met het ambt van dienaar des Woords om tegelijkertijd een regeeringsambt te be- kleeden. Ook de vex-houdi'ng van de kerk tot verschillende politieke stroomingen zal aan de orde komen. De particuliere synode van het Midden vraagt hoe de kerk staat tegen over de Chr. Democratische Unie en het Fascisme en de officieele woordvoerders van die richtingen. De particuliere synode van het Noorden verzoekt de generale synode zich uit te spreken over de eenheid in de liturgie. Geref. en Chr. Geref. In „De Wekker" geeft prof. J. J. van der Schuit, hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk en prae-adviseur der a.s. Generale Synode dier Kerk, als zijn mee ning te kennen op welke wijze een mogelij ke vereeniging zou moeten tot stand komen. Hij schrijft in een onderschrift op een in gezonden stuk van ds. R. E. Sluiter uit 's-Gravendeel, waarin deze op den ernst van deze zaak wijst „Het blijkt al duidelijker in welk een warme belangstelling deze Sy node deelt. De fout van 1892 was een een heid van kerkelijke vergaderingen, zonder een eenheid van kei-ken. Dien weg gaan wij tot geen prijs op. Niet de Synode, maar de plaatselijke kerken met haar respectieve kerkeraden hebben over een „mogelijke vereeniging" ter classicale vergadering te spreken. 1892 heeft ons wat geleerd en een gewaarschuwd man geldt voor twee." RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Augustus 1934. A. N., 19 jaar, arbeider te Hontenisse, had op 25 Mei 11. te Hontenisse zekere J. Pau wels, toen deze zich op zijn land bevond, met een ijzer eenige slagen op het hoofd toegebracht. Eisch een maand gevange nisstraf. Terwijl een tweetal kommiezen zich op 16 Juni 11. in dienst bevonden in den grooten Sint Albertpolder onder de gemeexite Sas van Gent, zagen zij een auto vanuit België, Nederland binnen komen. Bij aanhouding en visitatie bleek in den wagen aanwezig te zijn 4 manden ruw ongesmolten rundvet. Aangezien het vervoer van vet langs voormelde plaats en zonder documenten ver boden is, werd de auto, benevens de inhoud 192 K.G. vet, in beslag genomen. Als verdacht van voormeld feit te heb ben gepleegd, had zich te verantwoorden I. S., 47 jaar, koopman te Tex-neuzen. Eisch 1000 b. s. 3 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van de auto en het vet. Aan J. v. A., 70 jaar, koopman te Hoek, was ten laste gelegd dat hij in de jai-en 1933 en 1934 in Zeeuwsch Vlaanderen een beroep of gewoonte heeft gemaakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goederen te verze keren, door partijtjes stalmest te koopen en in ontvangst te nemen tegen een vooraf be dongen koopprijs onder meer van M. Kunst, I. M. Hamerlinck en F. de Ceulenaere en andere, en in gebreke te blijven de door hem gekochte partijen volledig te betalen. Eisch zes maanden gevangenisstraf. Toen de winkelier V. te St. Jansteen zich op 18 Juni 11. in de keuken van zijn woning bevond hoorde hij op een gegeven moment gerucht aan de geldla an den winkel. De vrouw van V. begaf zich terstond naar den winkel alwaar zij een persoon aantrof, die van achter de toonbank kwam en de straat opvluchtte terwijl hij de toonbanklade open liet staan. Een achtervolging geschiedde en procesverbaal werd opgemaakt. Thans stond wegens poging tot diefstal terecht A. A. de G., 39 jaar, zonder beroep, wonende te Hulst. Genoemde persoon werd eenige dagen later wegens een soortgelijk feit in hechtenis gesteld. Eisch een maand gevangenisstraf. Op 20 Maart 11. vei-voegde zich bij het hoofd aan de R.K. bijzondere school te Zuiddorpe een persoon die zeide namens en in opdracht van zekeren van Wilderen, sehoolboi'dschilder te Arnhem, te komen, en die den hoofdonderwijzer vei'zocht de school borden te mogen schilderen. Hij voegde er aan toe dat van W. wegens zijn hooge leef tijd niet meer rond reisde en niet verder dan de onmiddellijke nabijheid bezocht. Men ging op het verzoek in en de borden werden geschilderd voor een bedrag van 28. Eeni gen tijd later kwam evenwel de schilder W. opdagen, aan wien men het voorgevallene wani nu wij "Akkert j e"bijonshebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes die zoo dikwijls een prettig uitstapje kunnen bederven! Neem dus op tochtjes Akker-Cachets mede. Slechts 50 cent per 12 stuks I Gemakkelijk innemen, ueproeft niets. mededeelde en die op zijn beurt aangifte bij de politie deed wegens oneerlijke mededin ging". Als zoodanig had zich thans te ver antwoorden zekere W. J. W., taxi-chauffeur te Nijmegen. Eisch een maand gevangenisstraf. J. C., 41 jaar, handelsreiziger te Amster dam, verdacht dat hij op 29 Maax*t 1934 te Kruiningen als bestuurder van een auto, daarmede rijdende over den openbaren weg, den Rijksbetonweg, hoogst roekeloos en on- vooi'zichtig een zich op dien weg bevinden den voetganger is genaderd met een snel heid van ongeveer 70 K.M. per uur en op zulk een wijze dat hij dien voetganger aan reed, tengevolge waai van laatstgenoemde een beenfractuur en onderscheidene ver- wondingen bekwam en geruimen tijd ver- hindei'd is geweest zijn .werkzaamheden te verrichten. Eisch 100 b. s. 20 d. h. met intrek king van het rijbewijs gedurende een jaar. De relletjes te Amsterdam. Gisteren diende voor de Amsterdamsche rechtbank een tweetal gevallen van geweld pleging in vereeniging en opruiing, gepleegd gedui-ende de relletjes in de hoofdstad op 6 Juli jl. Het eerst stond terecht een 19-jarige bloemist, de zoon van het communistische Amsterdamsche raadslid S. De jongeman zou in de Sumatrastraat geholpen hebben aan het opwei'pen van bar ricades. Vooi'ts zou hij geweldpleging in ver eeniging hebben gepleegd, doordat hij op den Insulindewog een booglamp met een steen had vernield. De officier van justitie achtte het opwer pen van de bai*ricade niet bewezen. De ver nieling van de lantaarn achtte hij echter wel bewezen, het uitwerpen van lantaarns was in de nabijheid van de bamcades gewoonte in de tijden van de relletjes. Spreker requix-eerde tegen verdachte een gevangenisstraf van zes maandene met af trek van voorarrest. Veivolgens stond een 39-jarige kleerma ker. woonachtig in de Bataviastraat, te recht. Hem was ten laste gelegd, dat hij had opgex-uid tot openlijk met vereenigde krach ten geweld plegen voorts zou hij tot ver nieling hebben opgeruid en hebben aangezet tot het opwerpen v n barricaden. De officier van justitie zag in verdachte een buurtleider, doch toen puntje bij paaltje kwam en de politie opdaagde, vluchtte ver dachte. Zijn houding is buitengewoon laf geweest. Een strenge straf is hier op haar plaats. Spreker requireerde negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. DE „NEEN"-STEMMERS IN DUITSCHLAND. De Pruisische premier Göring heeft in een persgesprek zijn meening gezegd over de 10 der Duitsche kiezers, die Zóndag bij het referendum neen hebben geant woord. Deze kringen der bevolking zullen naar zijn meening óf tot een beter inzicht komen, of door ouderdomszwakte van den aardbodem verdwijnen. Er is echter ook een groep neen-zeggers, die onverbeterlijk zijn of kwaadwillig. Die zijn er altijd en overal, niet alleen in den nationaal-socialistischen staat. Wij zullen echter, aldus Göring, in geen geval dulden dat zij voor hun af wij-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1