1000 500 300 25 EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR BOEKHANDEL D'HUY No. 195 72e Jaargang iViAAWOAO Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walslraat 53-60, Viissingen. Iele!. 10. Postrekening 66237 20 AUGUSTUS Verschijnt degelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NC1ENIEÜWS Ook de laatste Rondvluchten boven Walcheren met ongedacht succes beëindigd. SCHOOLBOEKEN 19341 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen - WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. Verruiming verkoopgelegenheid op Zondag. Burgemeester en Wethouders van Viis singen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hun college aan de bij hen bekende winkeliers, welke winkels houden, waar uit sluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerk, chocola de, al dan niet tezamen met consumptie-\js, hetzij tabaksartikelen, hetzij sterken drank, ten verhoop in voorraad zijn, een rondschrij ven is verzonden, waarin hun verzocht wordt aan hun college hun meening vóór 4 September a.s. kenbaar te maken ten aan zien van het eenigermate verruimen van de bestaande verkoopgelegenheid op Zondag, respectievelijk het in het leven roepen van een dergelijke verkoopgelegenheid. Winkeliers, die een dergelijken brief niet hebben ontvangen, doch niettemin van oor deel zijn, dat ook zij in aanmerking komen voor de toezending van bovengenoemd rond schrijven, teneinde zich over de daarin be handelde aangelegenheid te kunnen uitspre ken, kunnen zich vervoegen ter Gemeente secretarie, 2e afdeeling (Kamer No. 4). Viissingen, 18 Augustus 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een nieuw Luchtevenement in 't zicht. Ook de laatste der pleziervluchten boven ons eiland, die door de combinatie K.L.M. en „Vlissingsche Courant" tot stand kwam, zijn met een boven verwachting goeden uitslag bekroond. Ook nu was het terras van het veld en de natuurlijke tribune langszij goed bezet met een bonte belang stellende menigte. Ook nü scheen de zon op haar best en ook nü was het een „va et vient" van de groote Fokker „F VIII", die in vijf toeren haar taak moest verwerken. Dat het zonnige weer hiertoe heeft mee gewerkt is buiten kijf, want om den begin neling-vlieger tot een goed luchtpassagier te bekwamen is een eerste vereischte „mooi weer". Waar op den Zaterdagmid dag van den vierden Augustus honderd en-vijf vluchtelingen den luchtdoop ontvin gen daar zétten er j.l. Zaterdagmiddag niet minder dan drie-en-zeventig, onder de hoede van den piloot, den heer Kooper, de eerste wankele schrede op het mooie pad door de lucht. En nóg meldden er zich meerderen aan wier verlangen niet bevre digd kon worden, daar de Fokker haar da- gelijksche taak moest verrichten en geen tijd beschikbaar meer had. Opmerkelijk bij deze tochten is wel de reclame geweest. Het schijnt dat de solli citant-luchtreiziger steeds weer een duwtje behoeft om zich over het drempeltje, dat de angst hem van den luchtdoop nog scheidt, heen te zetten. Telkenmale wanneer in de krant weer zoo'n duwtje verscheen, ging de luchtkraan weer open en tapte zij Fok ker na Fokker vol. Eveneens opmerkelijk was het groot aantal dames dat juichend de luchten beklom. De sluimerende geestdrift, door angst nog geremd, schijnt lichter bij dc „haar'en" dan bij de „hem'en" te worden gewekt. De leef tijden der dames varieerden van pl.m. tien tot zeventig jaren. Wel een teeken dat „leeftijd" geen rol b\j de luchtvaart meer speelt. De beteekenis der rondvluchten is voor de toekomst van het luchtverkeer enorm. Zij toch vormen den overgang van den grond tot den luchtreiziger. Zij leggen daarmee het financieel fundament voor de toekomstige luchtlijn en dragen tevens de reclame verder die een dergelijke onder neming behoeft. De K.L.M. ziet dit in en bevordert haar zooveel ze slechts kan door matiger tarieven te heffen. De organisatie tiie dus op luchtvaartgebied ernstig werk zaam wil zijn, moet de pleziervluchten wèl apprécieeren en als een onmisbare hulp beschouwen. De Zeeuwen zijn vliegers. Het is thans weer gebleken daar de rondvluch ten meer dan ergens anders met succes zijn bekroond. Niet voor niets heette de direc teur der K.L.M., de heer Plesman, korte lings nog de Zeeuwsche luchtlijn een „nieu we parel aan de luchtvaartkroon". Doch deze parel is voioi' expansie zeer vatbaar. Onze eilandenprovincie snakt als het ware naar een centraal luchtverkeer, waarbij het herhaaldelijk overstappen op treinen, boo ten, trams en wat dies meer zij, uitge schakeld kan worden. Tijd, moeite en geld worden daardoor bespaard en het zijn hier bij de rondvluchten die den reiziger het nut van de luchtvaart vertoont en hem voor het onafwendbaar toekomstig verkeer voorbe reidt. De luchtvaart behoeft steeds weer recla me en het is met het oog hierop, dat op Zaterdag a.s. de groote Nederlandsche Rondvlucht 193/f zal plaats hebben. In ons nummer van 13 Augustus jl. heb ben wij reeds het een en ander daarover verteld. Het groot aantal vliegtuigen dat er aan deelneemt, zal aan dit jaarlijksch evenement een bijzonder karakter geven, waarvan dit jaar ook Viissingen zal kun nen profiteeren. Zooals gezegd, is het doel, om de reeds bestaande belangstelling voor luchttourisme in Nederland in breederen kring aan te wakkeren. Dat men hierin 'zal slagen, verzekeren reeds de op lucht- en verkeersgebied uitgelezen organisaties die er aan meewerken. Voor wat het vliegveld Viissingen betreft herinneren wij er aan dat de vliegtuigen, om 9 uur van het vlieg veld Eindhoven opgestegen, om 10.30 te Viissingen zullen dalen, waarna om 11 uur per. auto naar het strand wordt gereden teneinde zich daar te verfrisschen. Het noenmaal Wórdt in hotel „Britannia" ge bruikt. Het vertrek van het vliegveld Viis singen naar Gilze/Rijén is op 14.30 uur be paald. In afwachting van de aankomst der deelnemers zullen de instructeurs van de nationale luchtvaartschool demonstraties en kunstvluchten uitvoeren, terwijl, zooals reeds gemeld, tijdens het oponthoud op het vliegveld de K.L.M. gelegenheid biedt om aan de gebruikelijke rondvluchten deel te nemen, al zijn deze niet zoo goedkoop als voor abonné's van ons blad mogelijk was. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is verhin derd Woensdag a.s. het gewone wekelijk- sche spreekuur te houden. Opening Badhuis in „Goed Wonen". Zaterdagmiddag ten 3 uur hadden zich autoriteiten en bestuursleden der woning bouwvereeniging" „Goed Wonen" verzameld in het nieuwe badhuis, hetwelk thans door den burgemeester, den heer C. A. van Woel- deren officieel zou worden geopend. Van de inrichting van het gebouw hebben wij in ons nummer van Vrijdag reeds een technische beschrijving gegeven. Aanwezig waren o.a. het college van Burg. en Weth. met den gemeente-secreta ris, de schoolarts dr. A. P. Smitt, de archi tect de heer M. Vrijenboek en mevr. Vrij- enhoek uit Den Haag, de uitvoerders van het werk, de heer Agterberg, commandant der brandweer, de dagelijksche opzichter, de heer Bruijnooge, benevens de bestuursleden van „Goed Wonen" met hun dames. De voorzitter van de woningbouwvereeni- ging de heer A. C. van de Velde, nam aller eerst het woord en sprak ongeveer het volgende Dames en Heeren, Het is voor mij een bijzondere eer U hier namens de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" een hartelijk woord van welkom, toe te roepen. Meer in het bijzonder wil ik welkom heeten het geacht college van Burg. en Weth., benevens onzen architect den heer Vrijenhoek met echtgenoote uit Den Haag. Gaarne wide ik U dan een klein overzicht geven van de totstandkoming van den bouw van ons badhuis. Na vele besprekingen in ons bestuur, waarin al duidelijker de wensch naar voren kwam om in de bestaande behoefte om een behoorlijk badhuis te hebben, te voorzien, wendden wij ons den 13en Januari 1933 tot onzen architect, den heer Vrijenhoek, met het verzoek voor ons een plan voor een badhuis te ontwerpen, aan welk verzoek hij voldeed, zoodat wij op 2 Maart 1933 al een ontwerp-schets in ons bezit hadden. Daarmede konden wij vooruit, want aan de hand dezer schets noodigden wij diverse firma's in het land uit, ons gegevens te ver strekken tot de installatie van het badhuis. De Kon. fabriek F. W. Braat N.V. te Delft bleek ons van die firma's de beste; .Toen wij zoo ver waren werd het tijd om aan de financiën te gaan denken., waarom wij ons den 24en Juni 1933 tot het gemeen tebestuur wendden met het verzoek om steun bij den bouw. Inmiddels hadden wij de Bank van Ned. Gemeenten bereid gevon den, mits onder garantie van de gemeente Viissingen, onze vereeniging een leening te verstrekken groot 9000. Deze leening was groot genoeg, want de overige gelden kon den wij uit eigen middelen vinden. Den 17en November 1933 gewerd, ons de goedkeuring op onze plannen door het ge meentebestuur, waarvoor ik hier namens de vereeniging nog een hartelijk woord van dank uitsp~?ek. De goedkeuring op het raadsbesluit door het college ven Ged. Staten kwam den 19en Januari, waarna de' aanbesteding tot den bouw den 17en Maart 1934 plaats vond, met als laagste inschrijver den heer J. W. Chris- tiaanse uit Koudekerke voor de som van 7173. Na nog verschillende besprekingen met de firma Braat uit Delft heeft de vereeni ging voor de soiu Van 3345 den 9en April opdracht gegeven de installatie te leveren. Ik wil niet eindigen alvorens ik onzen burgemeester onzen dank heb betuigd voor de welwillendheid, waarmee hij heeft toe gestemd het bedrijf te openen. Ik spreek den wensch uit, dat het bad huis in ruime mate zal voorzien in een steeds stijgende behoefte tot lichaamsver zorging. Hierna verzocht de voorzitter den burge meester het badhuis te willen openen. Alvorens hiertoe over te gaan, zeide de heer Van Woeldereri, dat hij met bijzonder veel genoegen de uitnoodiging heeft aange nomen om deze badinrichting te openen. De woningbouwvereeniging „Goed Wo nen" is in den loop der jaren, dank zij het ijverige bestuur, flink uit de kluiten ge groeid en de samenwerking tusschen ge meentebestuur en woningbouw is steeds een zeer aangename geweest. Hij feliciteert de vereeniging met dit thans weer opnieuw behaalde succes en hij brengt in herinnering, dat juist dezer dagen het 50.000ste bad aan het strand is geno men. Beiden, gemeentelijk badbedrijf en deze badinrichting, hebben hetzelfde doel, nl. de bevordering van gezondheid en hygiëne. Ook is dit het doel der woningbouwvereeniging, en loopt men door deze mooie wijken onzer stad, dan treft steeds het gezonde uiterlijk der mollige kinderen. Spreker herinnert aan de zoo juiste La- tijnsche spreuk, dat een gezonde ziel alleen kan wonen in een gezond lichaam en aan de bevordering hiervan zal dit badhuis mede werken. Spreker is er over verheugd dat deze badinrichting in dienst wordt gesteld van alle ingezetenen van Viissingen. Het badhuis is een groote aanwinst voor onze stad en hij hoopt dat er veel gebruik van gemaakt zal worden en dat het spoedig uitgebreid zal worden. Tenslotte wenschte de burgemeester het bestuur namens het gemeentebestuur en den gemeenteraad van harte geluk met den voorspoedigen bouw van deze mooie inrich ting, terwijl hij ook den architect, den heer Vrijenhoek. feliciteerde met de totstandko ming van dit zijn geestesproduct.(Applaus). Hierna begaf het gezelschap zich naar het ketelhuis, waar de burgemeester den met een groen lint versierden hoofdafsluiter opendraaide, waarmede de inrichting in werking was gesteld. De heer Vrijenhoek bracht vervolgens dank aan het coilege van Burg. en Weth., den gemeenteraad, den gemeente-secretaris voor de betoonde medewerking en zeide zeer gevoelig te zijn voor de woorden van den burgemeester. De samenwerking met de verschillende diensten ten gemeentehuize was in ieder opzicht perfect. Spreker zegt het bestuur van „Goed Wo nen" dank voor de vrijheid hem gelaten, wat de aesthetische zijde van den bouw betreft. Hij hoopt dat wat het bestuur zich voor oogen heeft gesteld, mag verwezenlijkt worden. Hij bood het bestuur een teekening in lijst aan van het gebouw, terwijl mevr. Vrijenhoek hierbij een fraaie aschbak aan bood voor de wachtkamer. De voorzitter bracht daarna dank aan den heer Vrijenhoek voor het vele werk voor deze inrichting verricht. Vervolgens werd de eerewijn aangeboden en bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een. Tot badmeester is door het bestuur aan gesteld de heer W. F. Helm. V. R. B. - De V.R.B.-leden, die examen wenschten te doen voor het behalen van een der diplo ma's van de N.B.R.D., waren Zaterdag op de zwemschool der V.Z.C. bijeen om hun proeven af te leggen voor de immer terug- keerende trouwe technische commissie van den bond, ditmaal bestaande uit mevr. PercyMeijer, den bondsvoorzitter den heer Bierlee, de voorzitter F.C., den heer Van Gemen en den bekenden en populairen Nicolaas. Begunstigd door een warm zonnetje en een goede temperatuur van het zilte nat, verliep dit examen dan ook zeer prettig en vlot, dank zij het flink aanpakken van onze V.R.B.'ers met hun voorstudie. Het eindresultaat was dan ook schitte rend, aangezien de 14 examinandi van Viis singen en 3 leden der Terneuzensche briga de „allen" als geslaagd konden worden af geleverd. Door het niet volgen van den daarvoor ingesteldeii medischen cursus, kon aan niet alle leden het diploma worden uit gereikt, echter zal, na het behalen van dit niet onbelangrijke deel van het examen, ook aan die leden het zoo begeerde diploma t.z.t. worden uitgereikt. Nadat de voorzitter der T.C. de diploma's, met een toepasselijk woord en een aanbeve ling „om op den ingeslagen weg voort te gaan", had overhandigd, nam de bondsvoor zitter het woord om op deze plaats de V. R. B. geluk te wenschen met haar 10-jarig be staan, hetwelk zij reeds in stilte herdacht op 18 Juli jl. Meer publiciteit wordt aan dit heugelijke feit gegeven bij uw a.s. demon stratie-wedstrijd op Zaterdag 25 Augustus, waarvan de heer Bierlee hoopte dat dit feest mocht slagen en de afdeeling hier nog vele jaren mag groeien en bloeien en steeds een sieraad van den Bond zal blijven nog vele lange jaren, waarna door hem drie cheers werden uitgebracht op de 10-jarige V.R.B.waarmede allen instemden. De heer Bakker dankte namens de leden de examen-commissie in hartelijke bewoor dingen voor hun welwillende aanwezigheid en hun liefde voor het werk der brigades. Hij hoopte dat dit slagen van 14 leden een spoorslag mag zijn voor de. minder, actieven onder ons, om een volgend maal met een grooter aantal leden,dit examen te kunnen afleggen. Na een driewerf hoezee uitge bracht te hebben op de T.C., sloot de heer Bakker dezen examenmiddag, waarmede een belangrijk deel van het brigadewerk weer tot het verleden behoorde. Voor diploma A slaagden de dames T. Kesteloo, M. de Smidt en de heeren P. M. Oudenaarde, M. Reinigert, W. te Roller en W. Schouten de Jel alleen technisch vol deden mej. J. Nobels en de heeren C. P. Heijman. Op 17 Juli 1.1. behaalde de heer B. Schot het A-diploma in Middelburg. Diplo ma B. verwierven de heeren P. C. M. van Anraad, D. Kuijl, B. Schot en M. P. Schou- wenaar. Technisch slaagde de heer J. Auër voor diploma C. Vreemdelingen. Gisteren kwamen hier weder 3 plezierboo- ten aan, nl. de „Friesland" -met 280, de „Mercator" met 275 en de „Zeeland" met 175 passagiers, allen uit Antwerpen. Gistermiddag om 1.20 is hier op de haven gekomen het stoomschip „Vienna", komen de van Harwich, met 191 passagiers. Deze passagiers hebben per touringcar een rond rit door Walcheren gemaakt en is het schip gisteravond 11 uur weder naar Harwich vertrokken. Kinderkoor „Euphonia". Tot directeur van het kinderkoor „Eupho nia" alhier is benoemd de heer M. P. Ven- tevogel. Rjjwïelplaatjes. De diefstallen van rijwielbelastingmerken blijven hier ter stede, evenals schier overal elders in den lande, aanhouden. Geen dag gaat voorbij of een of meer aangiften ter zake komen bij de politie binnen. Zelfs worden kokertje;1 welke met een boutje aan het rijwiel zijn bevestigd en waaraan het belastingmerk is vastgehecht, mede ont vreemd. Hieruit blijkt dat de dieven ge bruik maken van een of ander werktuig om het belastingmerk los van het rijwiel te maken. Vooral in de duinen, waar rijwielen worden achter gelaten, vinden deze dief stallen plaats. Zaterdagmorgen is door. de politie een man gearresteerd, die zich schuldig aan zulk een diefstal had gemaakt. Hij trok er met een nijptang, op uit om rijwielbelasting merken, desnoodig met geweld, van de rijwielen - te ontvreemden. Reeds denzelfden dag is hij naar Middel burg overgebracht en ter beschikking van dc justitie gesteld en ingesloten in het huis van bewaring aldaar. Ongevallen. Zaterdagnacht is een 62-jarige man, die op bezoek bij kennissen in de Badhuisstraat alhier was, bij het verlaten der woning van de steenen trap in de portiek gevallen. K3 kwam zoo ongélukkig op het plaveisel te- VOOR UW NAAR Badhuisstraat 15. Telefoon 348. recht, dat hij een sehedeïfractuur bekwam. De politie waarschuwde een in de omge ving wonenden arts, waarna de man naar het ziekenhuis „Bëthesda" is overgebracht, alwaar hij is overleden. De politie legde voorloopig beslag op het lijk. Zondagmorgen werd in het water tus schen den wal en het stoomschip „Nieuw- kerk" op het terrein van „de Schelde" een drenkeling opgemerkt. Aan wal gebracht, bleek het de bootsman van dit schip te zijn, die inmiddels was overleden. Uit een ingesteld onderzoek is aan de politie gebleken dat deze bootsman in den nacht van Zaterdag op Zondag onder drank invloed naar boord is' gebracht. Later is hij vermoedelijk weder naar den wal willen gaan en daarbij tusschen kade en schip ge vallen en zoodoende omgekomen. Het lijk is overgebracht naar het lijken huis op de Noorderbegraafplaats. De 35-jarige juffrouw P. alhier is Zater dagavond, te Rotterdam vertoevend, teiwijl zij daar rijdend op een rijwiel was door een auto aangereden. Met een ernstige hoofd verwonding is zij naar het ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd. De politie waar schuwde haar ouders, die zich naar Rotter dam hebben begeven. Verzet. Zaterdagavond arresteerde de politie een dronken man in de St. Jacobsstraat, die zich .hevig tegen -zijn arrestatie verzette, zoodat meerdere politiemannen noodig wa ren om den beschonkene naar het bureau over te brengen. Een paar politie-ambtena- ren liepen lichte verwondingen bij deze ar restatie op. Een en ander gaf een enormen oploop en honderden nieuwsgierigen volgden de poli tie. Een burger, die aanvankelijk de politie assistentie had verleend, werd later op den avond door meerdere personen gevolgd, blijkbaar met minder goede bedoelingen, totdat ook hier de politie ingreep. Den geheelen Zaterdagavond bleef een onrustige stemming in dit drukke stadsge deelte heerschen. Een woonschip gezonken. In het Marine-dok alhier ligt een tjalk- schip, dat niet meer gebruikt wordt, doch als woonschip is ingericht. Vermoedelijk door den slechten toestand, waarin dit schip verkeert, begon het te zinken. De inboedel is nu van boord gehaald. De waterstaat houdt nu toezicht op dit schip. Verstekelingen. Van het Nederlandsche stoomschip „Ta- ra", dat hier kwam om te bunkeren, op weg naar Zuid-Amerika, werden aan de politie 2 ve stekelingen overgegeven, nl. een Span jaard en een Düitscher. Op politiebevel zijn zij weder over de grenzen des rijks ge bracht. Aanrijding. Zaterdagmiddag vond op den oprit der Kenau Hasselaarstraat een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een Belgi schen auto. Bij het politie-onderzoek bleek dat de wielrijder, die zelf geen letsel be kwam, maar wiens rijwiel werd vernield, zijn bocht te groot had gemaakt, waai'door de aanrijding is ontstaan. Een Vlissii gsche Muziekschool. In een advertentie in dit nummer geeft de heer Bern. ten Cate, organist der Groote Kerk alhier, kennis van de oprichting eener Vlissingsche Muzikschool. In tegenstellling met privaatlessen zal op deze school classicaal onderwijs gegeven worden, voorloopig alleen voor piano. MIDDELBURG Het verkeer. In de St. Janstraat nabij de Langedelft, is een dichtklapbaar bord aangebracht, dat alleen wordt opengezet op de uren, dat in de Langedelft 't éénrichtingsverkeer geldt. Dit bord bevat het nieuw voorgeschreven teeken om aan te geven, dat men niet links de straat in mag rijden. De naar links wijzende pijl is doorstreept, wat dus wil zeggen, dat die richting niet bereden mag worden. Er schijuen nog au; .1 iifotên te zijn, 1Mb

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1