1000 500 300 150 100 25 IS AUGUSTUS EERSTE BLAD No. 194 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Waistraat 58-6Q, Vlissingen.Tslei.IO. Postrekening 66287 en STADS- EN PROV1NCIENIEUWS GEMEENTEBESTUUR VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten-op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regeis 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 15 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies yan een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" werkcommissie in overleg met de verschil lende bedrijfsinstanties een of meer be paalde bedrijfstakken geschikt verklaard heeft, in het leven te worden geroepen wanneer onderzocht is, dat het nieuwe initiatief behoorlijke kansen heeft om te slagen en wanneer blijkt, dat het daaraan verbonden risico niet grooter is dan het normale risico, dat aan het industrieele werken verbonden iswanneer de Re- gceringhaar sanctie aan een en ander heeft gehecht, dan kan de vraag onder de oogen worden gezien, hoe de financiering zal kunnen plaats vinden. Is het particu liere initiatief genegen het volle risico te aanvaarden, dan heeft het Werkfonds niets bij te dragen. De volle zestig millioen gul den blijven alsdan voor andere doeleinden intact, niettegenstaande het initiatief be hoorlijke vruchten heeft gedragen. Enta meert men het een of andere publieke werk het bouwen van wegen, van brug gen etc., van een groot politie-kantoor in Rotterdam dan weet men zeker, dat geen enkele particulier daarvoor geld be schikbaar wil stellen. Trouwens dit zou ook niet mogelijk zijn. Het volle bedrag, dat daaraan besteed zal dienen te worden, moet van de werk-potentialiteit van de 60 mil lioen worden afgetrokken, zoodat op die wijze het fonds spoedig zal zijn uitgeput. Het is de vraag, of het de bedoeling van de Regeering is om het Werkfonds als centraal punt te doen dienen ten behoeve van het particuliere initiatief, dan wel of de fondsen zullen besteed worden voor de ambtelijke machine, waarbij het particulie re initiatief, ter beoordeeling van de amb tenaren, al dan niet zal worden benut. In het eerste geval mag men hoopvol ge stemd blijven, maar dan zou men den heer Zaalberg niet behoeven te laten gaan. Dan zou een dergelijk, in industrieele pro blemen doorkneed persoon, die kracht aan voorzichtigheid paart, de juiste spil zrjn geweest, waaromheen het geheel had kun nen draaien in het tweede geval stellen wij ons van de werking van het 60-millioen- fonds nagenoeg niets voor. Wij betreuren ditwij hadden gedacht, dat het werkfonds een nieuw geluid be- teekende. Wij hadden verondersteld, dat met gebruikmaking van alle opbouwende krachten in ons land, de jonge generatie met bekwamen spoed aan het werk zou worden gezet en dat wij ten volle gaan ge bruik maken van de groote mogelijkheden, die ons land en zijn overzeesche gewesten bieden en die wij nu, uit onjuist economisch inzicht, braak laten liggen niet alleen, maar ook verwaarloozen. Wijziging winkelsluitingswet. Wij vestigen de aandacht op de publica tie van Burg. en Weth. betreffende de wij ziging van de winkelsluitingswet wat be treft de verruiming van de verkoopgelegen heid op Zondag. De winkeliers in de in bedoelde bekend making genoemde artikelen kunnen vóór 4 September a.s. hun meening kenbaar ma ken omtrent het eenigermate verruimen van. de bestaande verkoopgelegenheid op Zondag. Zeebaden. In de week van 10 tot en met 16 Augus tus werden in het gewone bad genomen 2877 zeebaden, waarvan 1513 door dames en 1364 door heeren en in het volksbad 2456 baden, waarvan 1262 door dames en 1194 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht van 73 graden en de gemiddelde tempera tuur van het water 65 graden. Gemiengde zangvereeniging D.O.V. Tot directeur van de gemengde zangver- eeniging „D.O.V." alhier is benoemd de heer A. Hollaers. pensionaat, die van de aanvallige leerlingen door de militairen, wier lijflied is over An- nemarie, de bruid der Compagnie. P^ul Hörbiger is de listige postillon d'amour tusschen den vaandrig en een slachtoffer van het strenge pensionaat. Alle moeilijke situaties weet hij op te lossen tot groot vermaak. Ten slotte vinden hier har ten elkaar na al dit wedervaren. Eduard Everett Horton, bekend als te genspeler van Maurice Chevalier, vervult de hoofdrol in „Kale Rijkdom" op de hem eigen wijze van droogkomiek. De bekoor lijke Thelma To. L behoort onder de mede spelers. Twee families bedriegen elkaar op het punt van maatscliappelij.ten welstand, zoodat de eene de andere veel te hoog aan slaat. Een huwelijk moet beide redden. Door de leugens is men steeds meer in de eigen strikken verward geraakt. Dan komt het groote oogenblik, waarop een prins als internationale zwendelaar aan de kaak wordt gesteld. De spanning wordt door de ze onverwachte wending' heel aardig be reikt. De afloop van de verwarring is voor al len, behalve voor de gevallen grootheid, uiterst bevredigend. Ook hier een happy end aan alle verwikkelingen. Luxor-Theater. Motano, het blanke opperhoofd. Een nacht vol verschrikkingen. Een bijzonder programma deze week. Twee hoofdfilms, welke het doen en van be gin tot einde de spanning er in houden. De eerste is weer zoo'n echte, spannende Wild-West-film, vol sensatie, naar den ro man „The Golden West" van Zane Grey. Een sinds vele generaties bestaande veete tusschen twee families, belet Dave Lynch (George O'Brien) niet, dol verliefd te wor den op Betty Summers (Janet Chandler) en omgekeerd. De families willen echter van een verzoening niets weten bij de eer ste de beste gelegenheid knallen revolver schoten, er vloeit bloed, dat met bloed ge wroken moet worden. Dave vlucht naar het verre Westen, doch wordt achtervolgd, tot een duel de vereischte genoegdoening ge schonken heeft. Jaren verloopen. Dave heeft een ander getrouwd en leeft gelukkig op een farm tot Indianen het geluk komen sto ren. Allen worden vermoord, uitgezonderd het zoontje Davy, dat wordt medegenomen door de Roodhuiden en later tot hun opper hoofd Motano wordt gekozen. Twintig jaar zijn voorbijgegaan en weer ontmoeten een Dave en een Bett elkaar, kinderen van het eens zoo verliefde paar LynchSum mers. De familiehaat is nog levend. En toch zijn de kinderen weer op elkaar ver liefd. Gelukkig is men thans voor reden vat baar, er wordt geen bloed vergoten, maar een gelukkig huwelijk gesloten. Een film vol schitterende staaltjes van rijkunst, prach tige natuuropnamen en avonturen met In dianenstammen, landverhuizers, kortom al les, wat de romantiek uit de boeken onzer kinderjaren in volle glorie doet herleven. Voor de liefhebbers om te smullen. De tweede hoofdfilm is een thriller van ongekende spanning en sensatie. De eene moord volgt op de andere, terwijl het der politie niet gelukken mag licht in deze ge heimzinnige geschiedenis te brengen. Als zij met haar onderzoek in vollen gang is, vallen er steeds weer nieuwe slachtoffers. Eindelijk weet een verslaggever het myste rie te ontsluimeren. Ook de bezoekers zul len daarin slagen. Maar ze mogen het wel niet verder vertellen, daar de moord-maniak ook hun dan een bezoek komt brengen. In de hoofdrollen Bela Lugosi, Sally Blane, Mary Frey, Edwin Maxwell e.a., die allen hun beste beentje voorzetten om u het bloed in de aderen te doen stollen en kippenvel te bezorgen. Hofman-druppels medenemen I In het voorprogramma zeer goede jour naals, een alleraardigste teekenfilm „Krary Kat" in „Ijsvermaak" alsmede een intellect film met prachtige opnamen van het eiland Rhodus. Dit nummer bestaat uit 4 bladen WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. Verruiming verkoopgelegenheid op Zondag. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hun college aan de bij hen bekende winkeliers, welke winkels houden, waar uit sluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerk, chocola de, al dan niet tezamen met consumptie-ijs, hetzij tabaksartikelen, hetzij sterken drank, ten verkoop in voorraad zijn, een rondschrij ven is verzonden, waarin hun verzocht wordt aan hun college hun meening vóór 4 September a.s. kenbaar te maken ten aan zien van het eenigermate verruimen van de bestaande verkoopgelegenheid op Zondag, respectievelijk het in het leven roepen van een dergelijke verkoopgelegenheid. Winkeliers, die een dergelijken brief niet hebben ontvangen, doch niettemin van oor deel zijn, dat ook zij in aanmerking komen voor de toezending van bovengenoemd rond schrijven, teneinde zich over de daarin be handelde aangelegenheid te kunnen uitspre ken, kunnen zich vervoegen ter Gemeente secretarie, 2e afdeeling (Kamer No. 4). Vlissingen, 18 Augustus 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HET WERKFONDS DER REGEERING. Het werkfonds der Regeering, het zoo genaamde zestig millioenplan, zou, mits kundig gehanteerd, krachtig kunnen bij dragen tot de economische ontwikkeling van Nederland en zijn overzeesche gewesten en tot de vermindering van de helaas nog steeds toenemende werkloosheid. De be perking, welke wij ons oplegden, is vervat in de toevoeging: „mits kundig gehanteerd" en nu de voorzitter van de werkcommissie, de heer Zaalberg, is afgetreden, omdat de Regeering niet kon voldoen aan hetgeen de heer Zaalberg eischte, beginnen wij eenigen schroom te voelen ten opzichte van de efficiency, waarmede het werkfonds zal worden gehanteerd. Het is natuurlijk mo gelijk, dat hetgeen de Heer Zaalberg wenschteinitiatief van de commissies, de uitvoering en het beheer van de werken, natuurlijk onder controle van de overheid en met medewerking van de officieele per sonen, eveneens aan dë commissie toever trouwdniet door de Regeering was te accepteeren, alhoewel wij een dergelijke zienswijze niet tot de onze kunnen maken, maar dit neemt niet weg, dat wij nu over den invloed van het werkfonds anders zijn gaan denken. Wij hadden ons voorgesteld een serie economisch-technologische instituten in het kader van het Ec. Techn. Instituut te Maastricht, dat van Tilburg en het Econo misch Instituut van de Handelshoogeschool te Rotterdam een serie industriebanken, eveneens in het kader van de pas opge richte Limburgsche industriebank, het in geschakelde georganiseerde bedrijfsleven en als centraal punt het werkfonds der Re geering om gezamenlijk, in overleg met den Economischen Raad, andere vooraan staande economen en Indische deskundigen, een werkprogramma op te stellen en daarna de noodige middelen te zoeken om dit werkprogramma in een zoo vlug mogelijk tempo te doen uitvoeren. De hoofdschotel mag niet zijn het enta- meeren van publieke werken, die zonder crisismaatregelen tot werkverruiming niet of voorloopig niet in aanmerking zouden komen, want de werkverruiming, welke hieruit ontstaat is slechts tijdelijk en wij hebben dringend noodig permanente ver grooting van de werkgelegenheid. Daarbij komt nog een andere factor. Het is geen kunst om zestig millioen gulden uit te geven voor verschillende werken. Het is daarentegen wél een kunst om met die Zestig millioen gulden zoodanig te manoeu vreeren, dat de grootst mogelijke efficiency Wordt verkregen en dit is slechts mogelijk, wanneer men alle krachten van het be drijfsleven en van de beleggers inschakelt. JVfi willen duidelijker zijn. Indien de Alhambra.-Theater. Annemie, de 'Bruid der Compagnie. Kale rijkdom. Het filmjournaal van dit génoeglijk va- cantie-program, waarbij in plaats van de aangekondigde film „Kale Rijkdom" („The poor Rich") gaat, geeft o.m. vele momen ten van gezond en sportief leven van over al, hetwelk de wereld steeds meer verovert ondanks de zwaar-op-de-handschen, die overal leeuwen op den weg zien. De vroolijke film over Duitsche soldaterij en romantische liefde bevat veel opwek kends. De eerste brengt veel onderdanigheid van beneden, veel gesnauw van boven, waartegenover de rest van de wereld scep tisch staat en waarmede hier vaak danig geparodieerd wordt. Ook hier menschen, die de moraal in gevaar achten. Die van de militairen door de jonge meisjes van een Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de crematie van het stoffelijk overschot van dr. H. P. Berlage te Westerveld. Het huwelijk van de film actrice Lien Deyers te Amsterdam. Ju bileum van mgr. Van Noort, deken van Amsterdam. De Maasbrug te Rotterdam krijgt een nieuw wegdek in asphalt ge ïmpregneerde touwmatten. Wedstrijd voor vliegtuigmodellen. Bloemencorso te Kijkduin. Voor het eerst naar school. De bekende tennis- en hockey-kampioene mevr. Drosk-Canters is overleden. Verecniging voor voortgezet nijverheids onderwijs. Op verzoek vestigen wy de aandacht op achterstaande advertentie van de Vereen i- ging voor voortgezet Nijverheidsonderwijs, betreffende de normaal-cursussen electro- techniek en werktuigbouwkunde en de op leiding voor de examens voor bouwkundig en waterbouwkundig opzichter. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche motorschip „Pallas" is binnengekomen van Londen met een lading hout voor Middelburg. De „Boschfontein". Het stoomschip „Boschfontein." (ex- „Nieuwkerk" is weder aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier aangeko men om hier verder te worden afgewerkt. MIDDELBURG Een ernstig motorongeluk. Gisterenmiddag is bij Lewedorp aan den weg tusschen Goes en Middelburg de 33- jarige handelsreiziger G. uit Middelburg, wonende te Koudekerke, die op zijn motor uit een zijweg kwam, door een auto van den heer V. uit Kloosterzande, aangereden. De botsing was zoo hevig, dat de motor rijder ongeveer 25 M. werd meegesleept. De toestand van den heer G. was zeer ernstig en hij werd in bedenkelijken toestand naar het gasthuis te Middelburg gebracht, al waar hij heden is overleden. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van dit ernstig ongeluk. De heer G. was gehuwd en vader van 5 kinderen. VEERE De restauratie van het stadhuis. Na een bespreking met den heer H. van Heeswijk, architect over het raadhuis, heeft de gemeenteraad te Veere besloten om, als het rijk 4600-leent voor het stoffeeren én meubileeren van het raadhuis, de rente enz. zal kunnen worden betaald uit de revenuen van het stadhuisbezoek, doch dat de inwo ners van Veere gratis toegang zullen heb ben. Nog is besloten, een boekje over de restauratiewerken te laten drukken en te koop aan te bieden. ST. LAURENS De kerkklok. Deze week is de oude, gebarsten kerk klok op de Ned. Hei-vormde kerk vervangen door een nieuwe, die grooter is dan de oude. De gebr. Van Bergen te Midwolda hebben de nieuwe klok gemaakt, waarop staat Soli Deo Gloria en de namen van den predikant ds. J. H. van 't Hoff en van de kerkvoog den, benevens de naam van de vervaardi gers en het jaartal 1934. De oude kerkklok was, evenals de meeste kerkklokken van Walcheren, in 1646 ge maakt door Johannes Burgerhuis, die zijn klokkengieterij op de Groenmarkt te Mid delburg had. Ook op de oude klok stond het opschrift Soli Deo Gloria. Verder de naam van den maker en de namen van de toen maals regeerende burgemeesters en thesau riers van Middelburg. Deze stad had toen de ambachtsheerlijkheid Popkensburg of St. Laurens in bezit. Was de kerkelijke gemeente reeds in 1610 gesticht, eerst in 1639 kreeg zij haar eer sten predikant, nl. Petrus van Essen. In 1644 werd e tegenwoordige kerk ge bouwd op de plaats, waar vroeger de Room- sche kerk van het naburige kasteel Pop kensburg stond. Daar in dien tijd tusschen kerk en staat een nauw verband was, heeft de stad Middelburg aan den bouw der kerk 3000 bijgedragen. De totale bouwkosten waren 8374.85. De kerkklok heeft de stad in 1646 geheel voor haar rekening genomen, vandaar de namen van de voornaamste magistraatsper sonen op de klok. Wat deze juist gekost heeft, is niet te zeggen, want in dat jaar betaalde de stad aan Joh. Burgerhuis 166:3:6 of 997.05 voor het gieten van een klok voor de St. Pieterskerk en een klok voor de nieuwe kerk te St. Laurens. Ook heeft Middelburg in een der kerkramen een geschreven glas met het wapen der stad laten maken, 't geen 54 kostte. De oude kerkklok heeft alzoo bijna drie eeuwen de gemeente van St. Laurens Zon dag aan Zóndag opgeroepen tot het Bede huis. Ook heeft ze geklept als er brand was. Maar eens heeft zij de bewoners opge roepen tot verzet tegen de regeering, nl. in den Franschen tijd. Op 11 Februari 1814 trok een afdeeling Fransche militairen naar St. Laurens om de geweren bij de ingezetenen op te halen. De landbouwer J. Gideonse, meenende dat het vee zou worden gehaald (er was te voren al veel graa'n, hooi en stroo gevor derd) wist bij den toxen te komen en luidde de klok om de boeren uit de omgeving tot verzet op te roepen. Deze zijn ook gekomen, maar moesten ten laatste het onderspit delven. GOES Ned. Maatschappij voor kunstmatige oesterrfcaelt. Aan het verslag van deze te Goes geves tigde maatschappij ontleenen wij 't volgen de Gunstige resultaten konden in het af- geloopen boekjaar niet worden bereikt. De geslonken voorraad bleek niet toereikend te zijn om de exploitatiekosten, waarvan de aan den staat te betalen pachtsommen, een zeer aanzienlijk deel uitmaken, te kun nen dekken. Dat de pachtprijzen in het al gemeen te hoog zijn, toont de door den mi nister van financiën verleende reductie, ditmaal 50 wel aan. Hetgeen nu nog als pacht te betalen blijft, gaat voor onder scheidene perceelen ver boven de tegen woordige waarde ervan uit. Voor de naaste toekomst zal dan ook herziening van het tegenwoordige pachtstelsel of een andera maatregel voor reductieberekening moeten plaats vinden, of worden aangelegd. Aan vulling, teneinde de oestercultuur hier 'te lande, in stand te kunnen houden,, zou niet alleen gewenscht, doch ten zeerste geboden zijn. Het is te voorzien, dat in de eerstvol gende jaren de voorraad oesters in Zee land zal afnemen. Het bestuur der visset e- rijen, de noodzakelijkheid ervan inziende, importeerde bij wijze van proef een par tijtje Bretonsche oesters, zulks ter beoor- deeling van hunne gedragingen in het Ooster-Scheldewater. De prijzen liepen in den loop van het seizoen meer dan nood«'g was terug. De onderlinge concurrentie was dan ook nu weer,een der oorzaken, dat een mindere opbrengst kon worden geboekt. De regeering, als meeste belanghebbende, is voornemens maatregelen in het leven tï roepen, waarmede de overdreven concur rentie ongedaan moet worden gemaakt. De vraag naar oesters is meer teruggeloo- pen en was niet vpldoende om het be schikbare quantum, hetwelk eigenlijk nog te gering is om de cultuur loonend te ma ken op te nemen. De hooge invoerrechten, de invloed van de slechte economische toer standen op het verbruik en de concurrentie van Fransche oesters op de Engelsche markt, werkten remmend op den afzet. Totaal zijn ruim 5 millioen oesters minder uit Zeeland verzonden dan in de campagne 1932-1933, waarvan plm. 3 millioen op de verzending naar Engeland zijn af te boe ken. KRABBENDIJKE Afdrukken statuten verzonden. Met no. 158 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de Statuten van de Nederlandsche Conservenfabrikanten, gevestigd te Krabbendijke. BRESKENS Vrijdagmiddag kwam dc raad der ge meente Breskens bijeen. Afwezig met ken nisgeving de heeren Carels en Brand. De rekening over 1933 werd, na uitge bracht rapport van de commissie van on derzoek, bestaande uit de heeren Carels, Monjé en Vasseur, conform het voorstel van burgemeester en wethoudei's voorloopig vastgesteld. Afwijzend werd beschikt op de verzoeken van de afdeeling Terneuzen en omstreken van'den Ned. Bond van Koffiehuishouders en van het bestuur der Chr. H. B. S. te Alphen aan den Rijn resp. om verlaging van de personeele belasting voor koffie huizen en om een bijdrage in de kosten. Mededeeling werd gedaan van het Kon. besluit, waarbij goedkeuring werd verleend aan 's raadsbesluit tot verhooging van de opcenten op de fondsbelasting, nl. een op- centenheffing van 5 of 8 De begrooting voor 1935 werd den raad ar ngeboden, de behandeling tot een vol gende vergadering uitgesteld en den heer Notebaart medegedeeld, dat zooveel moge lijk met zijn wensch zal worden rekening genouden om geruimen tijd voor de behan deling de begrooting den raadsleden toe te zenden. Het verzoek van de visscherij-vereeniging „Ons Belang" om ook te Breskens een vischmijn te stichten, wordt aan Burg. en Weth. om advies teruggezonden. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de bewoners van het Zuidelijk ge deelte van de Dorpsstraat om in beheer en onderhoud over te nemen de voor hun wo ningen gelegen voetpaden. Na eenige gedachtenwisreüng wordt het voorstel van Burg. en Weth. om de te ma ken kosten voor verandering aan het laag spanningsnet aan het Spuiplein voor 1/3

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1