No. 193 72e Jaargang -•.v VRIJDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELBE Ir., Walstraai 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 17 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 25 t? EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND Neem n "AKKERTJE" ■1934. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden: Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSGHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het 50.000e bad. Het bericht in ons blad, dat de 50.000e bader spoedig mocht begroet worden, had de animo om zich in het zeewater te ver- frisschen die toch reeds groot is, want er waren bijv. gisteren ruim 1300 baden genomen nog vergroot. De spanning bracht er het hare toe bij om een eigen sfeer aanhet strand te scheppen, die zich zelf uitbreidde tot de groote menschen- massa, welke zich op den strandboulevard ophoopte .in de buurt van het controlebu reau. Het ontbrekende aantal slonk steeds tot om 10 min. voor 4 de gelukkige pas seerde, nl. Jan Blokland Visser. De chef van het badbedrijf verwees hem naar het aparte koetsje, dat met een vlaggentrofee prijkte en waarop het nummer 50.000 was geprikt. Voor den ingang was éen afge perkte, versierde ruimte gemaakt. Nadat de winnaar zich had uitgekleed, sprak de bur gemeester, die telefonisch gewaarschuwd was, hem kort toe. Hij wilde zijn vreugde uiten, dat het 50.000e bad nu reeds op 16 Augustus was genomen, dus 8 dagen vroeger dan verleden jaar. Brj een gemid deld aantal genomen baden van 1000, was men bij het vorige jaar reeds 8000 baden voor en dat ondanks de diepe malaise, waar aan wij nu lijden. Ondanks dat ongeluk was het aantal genomen baden steeds stijgende. Hopende, dat de winnaar genoegen van zijn baden mocht hebben en dat we nu vlug naar het 60.000e gaan, overhandigde de burgemeester aan den gelukkige het zilve ren armbandhorloge, dat hij uit de uitge stalde cadeautjes had gekozen. Nadat een amateur-fotografe een kiek had genomen, was de aardigheid afgeloo- pen. De nieuwe badinrichting in „Goed Wonen". Reeds lang bestaat in onze stad dringen de behoefte aan een goede, aan de eischen des tijds voldoende, badinrichting. De woningbouwvereniging „Goed Wo nen" heeft enkele maanden geleden het ini tiatief genomen tot stichting van een mo dern. badhuis, hetwelk thans Zaterdagmid dag a.s. om 3 uur officieel in tegenwoordig heid van vele autoriteiten, door den burge meester, den heer C. A. van Woelderen, zal geopend worden. Wij hebben gisteravond, op uitnoodiging van het bestuur der woningbouwvereni ging, een kijkje genomen in de nieuwe bad inrichting en reeds dadelijk bij het binnen treden trof ons de keurige afwerking van het geheel. De deuren der verschillende cabines, de betimmering der wachtkamer en van de linnenkamer zijn in lichte kleur geschilderd en geven het interieur een frisschen en hel deren aanblik. De badcabines zijn aa- weerszijden der gang in 2 afdeelingen gesplitst, aan de eene zijde voor de dames en de andere zijde voor heeren. In totaal zijn voor douche-baden 14 cabi nes gebouwd, terwijl 3 cabines voor kuip baden, desgewensebt met douche, aanwezig zijn. Hiervoor is echter nog ruimte voor eventueele uitbreiding beschikbaar. Alle cabines zijn voorzien van electrisch licht, kleerhangers en stoel, terwijl in de deuren aan den binnenkant toiletspiegels zijn aangebracht. Vanzelf kunnen naar verkiezing koud- en warmwaterbaden genomen worden. Voor de hygiëne is op de meest mogelijke wijze zorg gedragen en na gebruik van een had worden deze door het personeel direct gereinigd met spectrum „Fly-off" speciaal cream, een procédé dat een gevestigden naam heeft, zoodat alles steeds zoo zindelijk mogelijk wordt gehouden. De kuipbad-cabines zijn met witte tegels bekleed, terwijl de overige cabines zijn ge metseld met Sieckendorff's battchalsteen, geleverd door de firma Offerhaus en Co. te Rotterdam, alleen-vertegenwoordiger voor ons land. Ten gerieve der dames is tevens een haar- droog-installatie aanwezig. De centrale verwarming en de ketel-in- staliatie is aangelegd en geleverd door de bekende Kon. Fabriek F. WT Baart N.V. te Delft. In het ketelhuis is hetwater-reservoir geplaatst met een inhoud van 3 M3., en de buizenleiding is zóó ingericht, dat deze door bet geheele gebouw verdeeld is in 4 groe pen, waardoor stagnatie in het bedrijf vrij wel buitengesloten is. De ketel is er op berekend, dat het wa ter voortdurend op een hitte van 60 k 65 graden wordt gehouden. In de cabines zijn houten roosters aange bracht, terwijl de granito-vloeren in het geheele gebouw zgn. „vrij-blijvend" zijn ge maakt, zoodat men in den winter geen last van koude voeten heeft. Op het dak is nog aangebracht een ex pansie-vat ter regeling van den druk der radiatoren. In het gebouw is ook een electrische klok aanwezig, geleverd door de firma Weijens alhier. Vermelden wij ten slotte nog, dat de bad inrichting niet enkel voor de bewoners van „Goed Wonen", doch voor alle ingeze tenen is opengesteld en dat de prijzen zoo laag mogelijk zijn gehouden. De geheele bouw is uitgevoei'd naar ont werp van den architect, den heer M. Vrijen- hoek, oud-wethouder te 's-Gravenhage. Aannemer van het werk was de heer J. W. Christiaanse te Koudekerke, het schil derwerk is uitgevoerd door denlieer Grims, eveneens te Koudekerke, terwijl de electri sche installatie is aangelegd door de firma Van Rietschoten en Houwens te Rotterdam, vertegenwoordiger de heer J. J. Groen, al hier. Opzichter over den bouw was de heer W. J. Bruijnooge, civiel'ir. alhier. Zooals reeds gezegd maakt het geheel, waarvan bouwkosten cn inventaris onge veer 14.000 bedroegen, een zeer mooien en solieden indruk, en wij twijfelen niet of de pogingen van het bestuur, om onze inge zetenen in de gelegenheid te stellen op de meest hygiënische wijze gebruik te doen nemen van een bad, zullen met succes wor den bekroond. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan 't postzegelloket voor verzamelaars dat Zaterdag 18 Augustus van 1516.30 uur aan het postkantoor is geopend, zijn verkrijgbaar diverse rolperforaties van de zegels van Nederland, benevens de post- en portwaarden van Nederlamdsch-Indië, Cu rasao en Suriname. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Marie Ferdi nand", komende van Brest en bestemd naar Vlissingen om te bunkeren, is vannacht bij de Schoone Waardin omhoog gevaren. Het schip is met wassend water zonder assistentie vlot gekomen. OOST- EN WEST-SOUBURG Collecte gewapende dienst. De alhier gehouden collecte ten bate van den zgn. gewapenden dienst heeft opge bracht een bedrag van 26. Een speldjesd" Morgen zal alhier een speldjesdag gehou den worden ten bate van het t.b.c.-fomds „Draagt elkanders lasten", van het C.N.V. De bestrijding der t.b.c. is wel een der meest dringende noodzakelijkheden van onzen tijd. Voor dit doel, al is het dan ook maar een gering bedrag te mogen geven, moge voor zeer velen een aangenaam offer zijn. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een kinderportemonnaie bij Buurman, Kanaal straat Uitvoering gewijde muziek. Het Souburgsche Fanfarecorps „Vlijt en Volharding" geeft Zondagmorgen van 89 uur een uitvoering van gewijde muziek op het Oranjeplein. Programma: 1. Psalm 150. 2. Andante Religioso J. Werkman 3. Largo, C. F. Handel 4. Wie schön ïeuchtet der Morgenstern, H. Scheidemann 5. Der Herr ist rnein Hirt, Klein 6. Voute Mistique, Andante, G. Gadenne 7. In Menueto, G. Feremans 8. Gezang- 264. BIGGEKERKE Kampeervereeniging „Luctor et Emergo". Het uitgestelde kampvuur van de kam peervereeniging „Luctor et Emergo" zal morgenavond gehouden worden in de dui nen bij het pompstation te Biggekerke. KERK- EN SCH00LN1EUWS Geen bijbels naar Rusland. In haar laatste jaarverslag deelt het Britsche Bijbelgenootschap mede, dat het absoluut onmogelijk is bijbels naar Rusland te brengen. Het genootschap heeft cr zich toe moeten beperken slechts in de Baltische staten Russische bijbels te verspreiden. Voor den oorlog leverde men jaarlijks 500 duizend bijbels aan Rusland. R.-Kath. Kerk. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Ootstburg den weleerw. heer H. de Munck en tot ka pelaan te St. Jansteen den weleerw. heer H. Aarden. RECHTSZAKEN Zeekrijgsraad te Willemsoord. De matroos der tweede klasse P. C. N. K. deed in den nacht van 26 op 27 Juni jl. dienst als onderofficier van de honden wacht aan boord van Hr. Ms. Z 6, welke bodem toen te Aarhuus lag. Hij had daarbij de opdracht om zich niet van de valreep te verwijderen maar toen hij het meisje zag, waarmee hij die dagen te Aarhuus kennis gemaakt had, kon hij de verleiding niet weerstaan en verzaakte schromelijk zijn 'plicht door met het meergenoemde meisje wat te gaan wandelen. Een ander „keek zoolang voor hém uit"Edoch, de bootsman kwam tijdens zijn afwezigheid van circa drie kwartier eens aan dek kijken en miste den 'dienstdoenden onderofficier van de wacht. Natuurlijk was de delinquent er gloeiend bij. De fiscaal vond het geval ernstig en zeide o.m., dat K. eens moest leeren, dat dienst vóór het meisje gaat Hij eischte een gevangenisstraf van één maand. Uit spraak drie weken. Wat is een tent? Voor den waarnemend en kantonrechter te Delft, had zich een familie uit Den Haag te verantwoorden, die zonder daartoe ver gunning te bezitten op het strand onder de gemeente 's-Gravenzande.had gekampeerd. Dit was althans de meening van den ver balisant, die had medegedeeld, dat er een tent was opgeslagen. De verdachten hadden evenwel zooals zoo vele strandbezoekers die per rijwiel arriveeren, doen hun vier rijwielen in een vierkant geplaatst en daarover heen een zeil gelegd. De politie beschouwde dit nu als een „tent". De ambtenaar van het O.M. deelde deze meening, en vond dat, als dit toegelaten werd, overal van dergelijke tenten zouden komen, hetgeen trouwens ook al veel plaats heeft. Hij vorderde 1 boete. De waarnemend kantonrechter oordeelde evenwel dat bij de hierboven omschreven samenstelling niet van een tent gesproken kan worden en sprak de verdachten vrij. DE VOLKSSTEMMING IN DUITSCHLAND. Het conservatieve Deensche blad „Ber- linske Tidende" publiceert een bericht van zijn Berlgnschen correspondent over de voorbereidingen, der stemming van a.s. Zondag, onder liet opschrift „Duitsch land zal Hitier een groot vertrouwensvotum geven". De correspondent verwacht, dat Hitier ongeveer 90 procent van de uitgebrachte stemmen op zich vereenigd zal zien. Hij vervolgt daarna aldus In het buitenland heeft men twijfel gekoesterd, in hoeverre de a.s. verkiezing vrij zal zijn, m.a.w. of het wel zonder gevaar is, om tegen Hitier te stemmen. Elkeen, die de laatste verkie zingen heeft meegemaakt zal hierop ant woorden, dat de .verdenking volgens welke de verkiezingen onder druk zouden staan, volkomen onrechtvaardig is. De laatste maal heb ik mij daarvan persoonlijk over tuigd. Uit Berlijn meldt Reuter Als gevolg van de waarschuwing van de spoorwegautori teiten aan de pachters van de couranten kiosken aan de stations om buitenlandsche dagbladen niet op een in het oog vallende wijze uit te stallen, is het aantal buiten landsche bladen aan deze kiosken sterk ver minderd. Engelsche bladen zijn bijna geheel verdwenen en het aantal Zwitsersche bla den is belangrijk ingekrompen. In verband met de waarschuwing van de spoorweg-autoriteiten werd in het officieele spoorwegorgaan het volgende gepubliceerd „Pachters van krantenkiosken of boeken stalletjes, die aan buitenlandsche bladen de voorkeur verleenen, bewijzen hiermede dat zij hun zaak niet meer nationaal-socialis- tisch drijven. In ernstige gevallen zal hun vergunning op staanden voet worden inge trokken"^ HET POLITIEKE TESTAIMENT VAN VON HINDENBURG. De correspondent van „het Vad." te Ber lijn meldde gisterenavond De inhoud van het testament van Von Hindenburg is niet zoo duidelijk geformu leerd dat de eenvoudige man des volks, in dien hij het zonder uitlegging zou lezen, onmiddellijk zou begrijpen waar de presi dent heen wilde. Dit geld echter niet voor de eerste helft. Deze is niet. anders dan een herhaling van Hindenburg's afscheidsbrief van 1919. Hier uit blijkt inderdaad, wat de veldmaarschalk 15 jaar geleden wilde, en wat zijn overtui ging was. Of nu de tweede helft eigenlijk dienen moet om te doen uitkomen, dat die overtuiging dezelfde is gebleven, dan wel integendeel om de wijziging te verduidelij ken, welke zij in de veranderde omstandig heden moest ondergaan, blijkt niet met vol komen ondubbelzinnigheid. Het slot, waar het eigenlijk op aan ko men moest,'en waar men de onverbiddelijke pointe zou verwachten, welke alle onzeker heid omtrent de strekking van de vooraf gaande inleiding zou opheffen, kan onmo gelijk worden opgevat als een bevestiging van de aansporing van 1919, om het Duit sche keizerschap als de rots in de branding te blijven beschouwen, want zooals uit de omringende woorden blijkt, werd daar toen uitsluitend mee bedoeld, het keizerschap hetwelk in 1871 werd gegrondvest, het kei zerschap der Hohenzollerns. Evenmin wordt echter met even zooveel woorden gezegd, dat Hitier de eenige aan gewezen man is, om met behoud van het kanselierschap Hindenburg in diens hoeda nigheid van rijkspresident op te volgen, en deze oplossing thans na 15 jaar niet alleen te verkiezen is boven de andere oplossing, welke Hindenburg voor dien tijd nog de juiste scheen, en thans de eenig mogelijke en gewenschte is. Dat kan men .er wel uit lezen en het is ook wel de bedoeling, maar ongetwijfeld wais denkbaar, dat het met meer stelligheid gezegd ware. Dat is het overtuigend bewijs, dat ook zonder eenig commentaar de eenvoudigste menschen er volstrekt niet anders in lezen kunnen en de gedachte aan ieder ook stilzwijgend voor behoud of halven twijfel van te voren uit sluit. Dit zeggen wij niet, om van hier uit een analyse van het testament te geven, doch alleen om een verklaring aan de band te doen van de omstandigheid, dat menigeen zich door dit testament niet ten volle be vredigd voelt en er daardoor toe komt om te veronderstellen, dat dit laatste testa ment van Von Hindenburg een omwerking is van een vorig reeds vroeger gestaand testament, m.a.w. dat bij, voelend dat zijn einde naderde, reeds vroeger een dergelijk testament had gemaakt, hetwelk evenwel een eenigszins anderen tekst had, dat hij daarna in veranderde omstandigheden nog in leven dit testament een of meer malen een anderen vorm heeft gegeven, en dat hij daarbij ook met zijn raadslieden ovei'leg heeft gepleegd en dat aan dit een en ander is toe te schrijven, dat ten slotte, zooals zulks bij herzieningen en bewerkin gen meer voorkomt, de formuleering als gevolg van de doorgewerkte vroegere for muleeringen, minder scherp zijn geworden. Natuurlijk heeft het sterk de aandacht getrokken, dat terwijl de spraakmakende gemeente reeds lang in den zin, als ook wij voor eenige weken hebben weergegeven, eu welke thans in hoofdzaak door de feiten is bevestigd, van dit testament gewag maak te, daarover aanvankelijk officieel diep stil zwijgen werd bewaard tot het eenige weken na den dood van den rijkspresident plotse ling door Von Papen per vliegtuig aan Hit- Ier werd gebracht. Het plotselinge is nu eenmaal aan de nationaal-socialistische methode eigen men noemt dat hier „schlagartig handeln". Intusschen is de prognose, dat de groote acclamatorisehe overwinning, welke voor Zondag door het opvolgen van de vermaning van den over leden rijkspresident om „de nationale op leving en aaneensluiting van het volk te doen volgen d'oor een verzoening". De „actie", thans op nieuwen gang ge bracht door den verkiezingsstrijd (waarvan de eenige moeilijkheid is het zoeken naar tegenstanders, waar de strijd tegen zal moeten worden gericht) kan dan onmiddel lijk volgen in hetgeen men in zulke om standigheden pleegt te noemen een alge- meene verzoening en vredesoffensief naar binnen en buiten. Of men erin zal slagen met de oppositie in de Evang. kerk spoedig vrede te sluiten, mag de vraag heeten. Immers de leidersraad van de oppositie heeft de zgn. broederraden aanbevolen om den eed, zooals deze door de centrale syno de was geformuleerd, niet af te leggen. De opposi'tioneele leiders willen wel een eed van trouw aan de regeering en het rijk maar niet op het centrale kerkbestuur van bisschop Muller en den Fuehrer persoonlijk. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. UIT DE DUITSCHE PERS. Het politieke testament van rijkspresi dent Von Hindenburg wordt door alle Ber- lijnsche bladen met grooten opmaak op de voorpagina gepubliceerd en de meeste bla den knoopen er commentaren aan vast. De „Völkische Beobachter" schrijft o.a. t „Het testament van Von Hindenburg is een aangrijpend afscheidswoord aan zijn Duit sche volk. In hem heeft zich nog eenmaal den man getoond, zooals wij hem' gekend hebben en zooals hij onder ons voortleven zal als de groote Duitseher". Met bijzonderen nadruk haalt het nat.- socialistisch orgaan de woorden van den rijkspresident aan „Ik dank de Voorzienig heid, dat Zij mij aan mijn levensavond het uur der wederopstanding heeft laten bele ven." In een wereldhistorisch document, zooals het testament van Von Hindenburg is en blijven zal, aldus merkt het blad op, is zulk een betuiging van instemming met deii nieuwen staat, dü met den wil en de mede werking van de rijkspresident werd opge bouwd, een eer en een verplichting tegelijk. De „Kreuzzeitung" is van meening, dat Von Hindenburg's politiek testament tot die weinige documenten zal behooren, die over een vergankelijk heden heen voor de toe komstige generaties als een onvergankelijk getuigenis van den Pruisisch-Duitschen geest zullen gelden. Hindenburg verliet volgens genoemd blad deze wereld in het bewustzijn, dat in de sterke handen van den „Fühver" en rijks kanselier Adolf Hitler, dien hij de verdien^ stc, het Duitsche volk vereenigd te hebben, toekent, de toekomst van het Duitsche volk het best bewaard is. Ook alle andere Duitsche bladen, die het testament van Von Hindenburg aan een be spreking onderwerpen, geven als hun mee ning te kennen, dat Von Hindenburg, die in 1919 de monarchie als den voor Duitschland besten staatsvorm had gekenschetst, kort voor zijn dood t t de overtuiging gekomen was, dat alleen Adolf Hitler het Duitsche volk nog redding brengen kan. FRANSCH EN ENGELSCH OORDEEL OVER HET TESTAMENT. De Parijsche pers publiceert op opvallen de wijze het testament van Von Hinden burg. Sommige bladen gelooven niet in de authenticiteit van het document, terwijl andere weer de aandacht vestigen op het feit, dat het eerst 13 dagen na den dood van Von Hindenburg is gepubliceerd. De „Echo de Paris" en het „Journal" zijn beide van oordeel, dat het eerste deel van het testament in ieder geval authentiek is. Verder kenschetsen zij het als krachtige propaganda voor Hitier. Het oordeel van de Engelsche pers over het document is niet zeer gunstig. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" schrijft aan zijn blad, dat het testa ment van Von Hindenburg aan Hitier fei telijk het lot van Duitschland in handen geeft. Aangezien het document drie dagen voor de stemming is gepubliceerd, zal het, volgens het oordeel van den correspondent, grooten invloed uitoefenen. De „Daily Express" schrijft, dat het „lang vermiste document" eindelijk gevonden is. Aan de echtheid kan men niet twijfelen, aangezien Von Papen hiervoor borg staat, zoo schrijft het blad ironisch. De „Daily Telegraph" zegt „Von Hin denburg laat Duitschland aan Hitier na." Het blad noemt ue publicatie van het testa ment een meesterwerk van propaganda. VON PAPEN'S REDE. Bij het overhandigen van zijn geloofs brieven hield gezant Von Papen de volgende rede Door den heer rijkskanselier van Duitsch land als buitengewoon gezant en gevol-. machtigde met bijzondere opdrachten naar Weenen gezonden, heb ik de eer, Uwe Excellentie mijn geloofsbrieven te overhan digen, die tevens mededeeling doen van de terugroeping van mijn ambtsvoorganger. Terwijl ik het eervolle ambt overneem, de Duitsche regeering bij de Oostenrijksche regeering te vertegenwoordigen, ben ik mij de hooge beteekenis en verantwoordelijk heid der opdracht bewust, die dit ambt in. het bijzonder onder de tegenwoordige om standigheden in zich sluit. Het is de wensch van de rijksregeering en tevens de laatste wilsbeschikking van onzen overleden rijkspresident, generaal-veld- maarsc-halk Von Hindenburg, dat de helaas verstoorde betrekkingen tussclien Duitsch land en Oostenrijk weer in. normale en

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1