1000 500 300 150 100 25 De Pleziervluchten boven Walcheren op Zaterdagmiddag, gaan door DONDERDAG 16 AUGUSTUS No. 192 72e Jaargang 1934- UitgaveFirma F. VAK DE VELOE Ir., Walstraat 58-68, Vlissingen. lelel. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Hebt oog ooor alles mat ge ziet! EERSTE BLAD STADS- EN PR0VINC1ENIEÜWS SCHOOLBOEKEN BOEKHANDEL D'HUY VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ci Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" We beginnen om 2 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen De „Kunst in Nood" en de Zeeuwen. De heer Louis Heymans schrijft ons Kunst in nood Nu Altijd geweest Ja, maar nu dan wel in bitteren nood. In onzen zieken tijd, waarin alles gericht schijnt op eigenbehoud, komt de kunst, die in normaler lijden al als luxe( beschouwd werd, er al heel slecht af. Dat kunst voor 't leven kan zijn, wat de zon voor de bloe men is, geldt slechts bij een klein gedeelte van het menschdom. Wat het steun verleenen aan noodlijdende kunstenaars betreft, is er locaal hier en daar nuttig werk verricht ook in Zeeland is in deze richting wat gedaan. Daar boven kennen we echter de groot- Nederlandsche steunbeweging „Kunst in Nood" voor alle Nederlandsche noodlijdende beeldende kunstenaars, zoo kranig en met zooveel succes ingezet door H. M. onze Ko ningin. Hoe gewerkt wordt en wat bereikt is we ten we reeds van burgemeester Van Woel- deren en van de heeren De Visser en Van Dordt en hebben we in de nummers van 7 en 13 Augustus in de „Vlissingsche Cou rant" en „Middelburgsche Courant" kunnen lezen. We weten dat Apeldoorn de primeur heeft gehad. De tentoonstelling, in eenige zalen van het Koninklijk Paleis Het Loo gehouden, is enorm geslaagd, Vlissingen heeft de eer haar als tweede plaats te mo gen herbergen. Daar heeft ze zich een niet geringe ver plichting mee opgelegd, want we mogen niet achter komen te staan bij de eerste tentoonstelling. Dit moeten we trachten te voorkomen, vandaar mijn artikel. Zeeuwen, ik wijs u er dan op, dat nog nimmer zoo'n belangrijke, zoo'n prachtige tentoonstelling in onze provincie is gehou den. Dergelijke tentoonstellingen zijn ge woonweg hier niet te krijgen. Men moet heel wat musea of tentoonstellingen in de groote steden van ons land afreizen om het werk van zooveel bekende schilders te lee- ren kennen. De verscheidenheid is de bekoring van deze tentoonstelling. Elke richting is er krachtig vertegenwoordigd. U vindt er dan mooie voorbeelden uit de Haagsche school De natuur, op impressio nistische wijze afgebeeld. U vindt er de van kleur bezetenen, die bijv. van een stilleven een wonder weten te maken, door in fabelachtig raffinement, ro buust ongekende kleurenweelde te bor stelen. U vindt er „les fauves", de zgn. wilden, die los van de natuurvormen, expressionis tisch en kleurdorstig naar vreemde en mooie kleurschakeeringen zoeken. U vindt er ook de allermodernsten, die in klare, nauwkeurige zakelijkheid, zich streng aan de natuurvormen houden, maar door eigen kleurgeving toch ook nog interpretee ren en zoo eveneens iets persoonlijks weten te geven. Ten slotte vindt u er het werk van de u bekende Zeeuwsche schilders, waardig en harmonisch tusschen hun Hollandsche con fraters. Alles werk van ernstige zoekers, van menschen die in volledige overgave, onbe wust als priesters, het als een roeping in hun leven beschouwen, de eigen schoon heidsbeleving aan anderen door te geven. Dat werk hangt daar nu, ongevraagd. Men vraagt nooit om schilderijen maar ze han gen daar als stille getuigen van in armoede levend zeer begaafde wezens, als even zoo- velen tot vaste gestalten geworden brokken ontroering. Ik heb getracht u de beteekenis van deze tentoonstelling bij te brengen. Wij mogen in de rij der steden geen slecht figuur slaan, laten we ondanks de slechte tijden, zooveel mogelijk spontaan steunen. Laten wij er een „Mekka" van maken en in bedevaart ons offer brengen. U zult er geen spijt van heb ben, u zult er genieten en een nobel werk mee doen. U is altijd gastvrij, in de zalen van den Kunstkring „het Zuiden", waar deze ten toonstelling tot 28 Augustus is gehuisvest, ontvangen. Dit keer ontvangt u voor 1 een entree bewijs dat tevens als lot u kans geeft op een schilderij van groote waarde. U kunt dan zelf naar eigen smaak uitzoeken. Zeeuwen, komt allen, ook voor de nood lijdende schilders en beeldhouwers geldt het „Luctor et Emergo" zoowel in idieelen als in materieelen zin. Een concert. Op Vrijdag 17 Augustus zal door de har monie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, een concert worden gege ven in de kiosk op den boulevard Evertsen. Uitgevoerd zal worden het vorige week gepubliceerde programma, waarvan de uit voering door het ongunstige weer is moeten worden uitgesteld. Bezoek fanfarekorps „Arbeid Adelt". Zondag 19 Augustus a.s. komt het fanfa rekorps „Arbeid Adelt" van Bergen-op- Zoom, directeur de heer C. G. Govaarts, per boot een bezoek brengen aan Vlissingen, met ongeveer 300 medepassagiers. De boot zal ongeveer ten één uur aanko men en ligplaats nemen tegenover het vroegere hotel „Albion". De harmonie „Ons Genoegen" zal bij aan komst der boot aldaar opgesteld staan en de reizigers met muziek ontvangen. Daarna maken beide muziekkorpsen een muzikale wandeling door Vlissingen. Om 5 uur vertrekt de boot weder naar Bergen-op-Zoom. De boot waarmede dit uitstapje wordt gemaakt is de „Stad Zie- rikzee". Strandleven. Gistermiddag was het met het mooie weer druk aan het strand. Vele ouders met kinderen die met de afgeloopen regendagen met hun kroost, dat nu vacantie heeft, niet van het strandleven hebben kunnen genie ten, halen nu hun schade weer in. Uit België waren gisteren 2 plezierbooten aangekomen, nl. de „Mercator" met 300 en de „Friesland" met 200 passagiers. Binnenbrand. Gisteravond om 11 uur werd de politie gealarmeerd voor een brand in het café „de Sport" in het Bellamypark, naast het Ste delijk Museum. Oogenblikkelijk is de politie uitgerukt en heeft met een paar minimaxen en vervolgens met den politie-slangenwagen op de waterleiding den brand gebluscht. Deze woedde in de zoldering van de keuken. De brand was volgens den bewoner ont staan door kortsluiting. Ter zake wordt door de politie een nader onderzoek ingesteld. Denkt om de rijwielplaatjes. In de laatste tweemaal 24 uur is door een drietal ingezetenen bij de politie aan gifte gedaan dat hun nieuw rijwiel-belas- tingmerk van hun rijwiel, dat zij onbeheerd op straat hadden achtergelaten, was ge stolen. Wielrijders, draagt zorg voor uw belas tingplaatjes Vlissingsche boulevardloop. Voor den op Zaterdag 1 September' a.s., des avond's om half 8, te houden Vlissing- schen boulevardloop hebben zich in totaal 61 deelnemers aangemeld. Ten behoeve van een goede organisatie zijn evenwel slechts 42 inschrijvingen geaccepteerd. Onder deze bevinden zich 19 Belgen afkomstig uit Ant werpen, Brugge, Merxem en Cappellen. Per Pulïmancar door Walcheren. Wij zijn gisteren de gast geweest van de autobus-onderneming „de Onderneming", die een uitnoodiging had gezonden om kennis te maken met de Pullman-car „de Onderneming", met welke zij haar wa genpark juist heeft uitgebreid. Deze Pull man-car het merk „Dodge", type 1934, maakt reeds bij den eersten aanblik een aangenamen indruk èn door de grijze tint, waarin de voornaam uitziende wagen ge heel is gehouden èn door den sierlijken vorm. Maar niet alleen het uiterlijk, ook het inwendige kan gerust den toets der vergelijking met andere dergelijke vervoer middelen doorstaan. Een zeer gemakkelijk zitje, waar men zelfs bij het, over smalle wegen op ons eiland, onvermijdelijke hellen niet bang behoeft te zijn, af te glijden, ver aangenamen het urenlang vertoeven in de ze Pullman-car. We zullen ons niet begeven in technische bijzonderheden van dezen wa gen, waarvan er onlangs meer dan 100 zijn ingevoerd, maar beperken ons tot de mede- deeling, dat het vervoermiddel ons zacht en aangenaam doet voortgaan door het aan brengen van enkel- en dubbel-werkende hydraulische schokbrekers. De wagen, die ons gezelschap van een dertigtal peisonen door Walcheren heen bracht, toonde zijn groot gemak van be stuurbaarheid in die oogenblikken, dat hij plotseling tot stilstand moest worden ge bracht, Het was dan ook een prettig ge stemd gezelschap, dat in een der restaura ties van Domburg de gast was van de ga rage „de Onderneming". Na het vertrek uit onze zusterbadplaats op Walcheren wachtte den wagen echter een zwaardere proef, daar de tocht naar Vlissingen voer de over smallere en meer kronkelende we gen dan hij tot nog toe had gereden. En die proef is glansrijk doorstaan, want zelfs bij de bocht in Zo- elande kon de wagen, die door zijn breedte een groote mate van sta biliteit bezit, nog ruim passeeren en de vrij korte kronkelingen in den weg bij het hee renhuis Terboede werden gemakkelijk geno men. Alles te s-.men genomen het mooie weer, het rustige zitje in den wagen, waar uit men aan alle kanten een heerlijk uit zicht had op het verrukkelijke landschap van Walcheren, heeft het tochtje tot een genot gemaakt voor de gasten van dien midaag. welke n^g eenige oogenblikken ver toefden op het terrTS van Hotel Britannia, waar hun door den agent der automobielen Dodge gracieuselijk een verfrissching werd aangeboden. Het was dan ook het gevoelen van alle tochtgenooten, toen de heer Van Krieken aan den bestuurder der „Pullman-car de Onderneming" zijn dank overbracht voor den genotvollen rit op dezen zonnigen Augustusdag. Indische dienst. In Europa aangekomen Oost-Indische ambtenaren met verlof W. J. Levering, inspecteur van politie bij de veldpolitie te Pagar Alam, Dijkstraat 9, Vlissingen A. Ekkebus, hoofdinspecteur van politie, p.a. L. C. Koene, Draaibrug (bij Aardenburg). Vreemdelingen. Met de provinciale booten kwamen heden 3400 bezoekers van de Belgische badplaat sen mede, terwijl 136 auto's werden over gezet. Op 17 Augustus van het vorige jaar werden 2177 passagiers vervoerd en 136 auto's overgezet. Scheep vaartberichten. Heden is alhier binnengekomen het Ne derlandsche motorschip „Lutgerdina" van Londen, met een lading hout voor Middel burg. Heft nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De verbouwing van het station te Hil versum. De „Lutine-toren" wordt naar het wrak gesleept. Wat reeds door stoomzuigers werd bovengebracht. De nieuwe Rotterdamsche Quarantaine-inrich ting aan de Heijplaat te Rotterdam, die morgen officieel geopend wordt. Een ge deelte van den verza.kten kanaaldijk te IJmuiden. De veiligheidslaan van de K.N.A.C. te Dordrecht. De burgemeester van Poeldijk opent de Westlandsche bloe men- en fruittentoonstelling. Groote brand te Rotterdam. Beslag op een schip gelegd en na cautie vrijgegeven. Een deurwaarder uit Middelburg heeft heden beslag gelegd op het te Vlissingen liggend Finsche stoomschip „Hogland", zulks in verband met een te Rotterdam in 1928 plaats gehad hebbende aanvaring. Na cautietselling is het schip wederom vrij gegeven en naar Leningrad vertrokken. MIDDELBURG Het conflict op de veiling. In verband met de weigering van den koopliedenbond om Dinsdag op de veiling te Middelburg te koopen, heeft Woensdag een onderhoud plaats gehad tusschen het bestuur van de veiling en de besturen der koopmansbonden van Middelburg, Vlissin gen en Souburg. Men kwam echter niet tot overeenstemming en dit had tot gevolg, dat men aanvankelijk ook dien dag niet wilde koopen, althans een zeer groot deel der kooplieden niet. Er bleken echter ongeveer 30 personen wèl te willen koopen en nadat den stakenden kooplieden verzocht was het gebouw te ver laten, waaraan bijna allen rustig voldeden, is overgegaan tot de veiling der groenten en van het fruit, dat Dinsdag niet verkocht was. Men heeft voor normale prijzen ge kocht. Door het klein aantal koopers is echter niet alles verkocht en het overige in het gebouw opgeslagen met de bedoeling het zoo mogelijk Donderdag te veilen. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 115 Augustus 1934. Ingekomen: Mej. H. J. van Does laar, wijk E 130 van Ter Neuzen mej. de wed. F. Kluijfhout, geb. Harthoorn, wijk B 268 van Ritthem C. Wielemaker en gezin, wijk B 252 van O.- en W.-Souburg L. den Fokker's Fokkers fokken fokkers Voor het Zeeuwsche luchtverkeer. Daarom oogsten Fokker's fokkers Alle mogelijke eer. Hoe kan 't anders. Iemand die een Fok ker binnenstapt heeft een brevet van vei ligheid in den zak. Hij is overtuigd, dat aan zijn luchtmachine absoluut geen „luchtje"is. De Fokker als luchtmaterieel in handen der K.L.M. is het Summa Summarum van betrouwbaarheid. De passagier, die zich in zijn fauteuil neerlaat, kan zijn mogelijke vrees op het vliegveld achterlaten en zich algeheel overgeven aan den prikkel die het vliegen verschaft. Men dankt dit niet al leen aan den voorbeeldigen exploitant, de K.L.M. doch tevens aan de bekwame hoofden en handen die de Fokker hebben samengesteld. Hoeveel ingenieurswerk draagt ons daar de lucht in en brengt ons weer heelhuids terug Hoeveel nijvere handen hebben dat vliegtuig luchtvaardig gemaakt Het is eigenaardig doch begrijpelijk, hoe weinig de beginnelingvlieger van het vlieg tuig zelf weet te vertellen. Men heeft slechts oogen voor het diepliggende pano rama gehad en een mond om zich daar over te uiten. Van het in- en uitwendige der machine heeft men hoogstens den spuwzak gezien en misschien ook den Hollander en gezin, wijk D 207 van Middel burg G. H. den Hollander, wijk D 207 van Middelburg D. H. Quist en gezin, wijk B 25h van Zoutelande mej. M. L. de Jager, wijk D 91 van Arnemuiden C. Clement, wijk D 209 van Vlissingen; G. W. Boot, wijk E 199a van Dordrecht J. Piso en gezin, wijk E 9 van Ned.-Indië mej. de wed. C. Kole, geb. van Westen, wijk E 199a van Dordrecht. Vertrokken: P. de Landmeter en gezin, van wijk E 205 naar Vlissingen mej. F. Meijers, van wijk D 182 naar Middel burg B. Louwerse, van wijk E 231 naar Schore. DOMBURG Het 100-jarig bestaan van de badpi^its. In verband met het 100-jarig bestaan van de badplaats Domburg, waarvan wij reeds melding maakten, lezen wij in „de Tel." Het is wel aardig om bij dit eeuwfeest enkele interessante herinneringen uit het verleden der badplaats te vermelden. Jn 1834 -werden uit een tweetal badkoetsen, aangeschaft door jhr. J. H. Schorer en jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys, de eerste zeebaden te Domburg gebruikt. Spoedig deed zich de behoefte aan een ontspan ningsplaats aan zee gevoelen en in 1836 lieten bovengenoemde heeren met de hee ren Slicher van Domburg-, Schorer van de Souburgen, G. J. Sprenger en Van der Mie den van Opmeer een plan maken voor den bouw van een eenvoudig badpaviljoen. Aan vrijwillige bijdragen werd voor den bouw van dit badhuis een bedrag van ongeveer 11.000 toegezegd, terwijl Z.M. Koning Willem I deze som met een gift van 2000 verhoogde. Reeds 1 Juli vereerde Z.M. Koning Wil lem I met een bezoek, terwijl ook Koning Willem II op 24 Augustus 1841 en Koning Willem III op 25 Mei 1862 in dit badpavil joen verwelkomd werden. Voor te Domburg aan baden werd gedacht, werd de toenma lige smalstad reeds bezocht door den Prin3 van Oranje (den Vader des Vaderlands), Prins Maurits, de Prinses van Oranje, echt- genoote van Prins Frederik Hendrik, Prins Willem V, Koning Bodewijk Napoleon en Keizer Napoleon. In den lateren tijd werd de badplaats Domburg bezocht door den Koning en de Koningin van België in 1885, terwijl in 1889 de Koningin van Roemenië gedurende verscheiden weken in de villa Duinoord verbleef. In 1888 en 1889 namen in het tegenwoordige hotel „l'Europe", de Prins en Prinses Von Wied (Prinses Marie der Nederlanden) hun intrek. In 1894 bezochten H.M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes deze gemeen te, terwijl Z.K.H. Prins Hendrik meermalen daar vertoefde en bij de bewoners een vleugel. Ja, de vleugel die zich beschermend bnven ons uitstrekt en wiens einde in de ruimte der lucht wegvloeit, doch weinigen denken iets verder. Bedenken dat dié vleu gel een enorme zwaarte aan dood gewicht meedraagt dat zijn vorm en bouw zijn lengte en breedte het wel en wee van de vlucht regelt. Men ziet wel de landings- wielen met de omvangrijke banden, doch men denkt niet aan de krachtige veering tusschen vleugel en wielen die elke lan ding behoeft. Men ziet wel het instrumen tenbord met zijn, soms dertig en meer, in strumenten, doch men weet niet hoe over zichtelijk die voor den piloot zijn geplaatst en waar zij voor dienen. Ja. Ook de machine is een deel van het programma der pleziervluchten waarvan men (hoe oppervlakkig ook) geniet. Zij is het wonder van 't menschelijk vernuft in de lucht, waarvan men tevens goedkoop kan genieten. Hebt „oog" voor alles wat ge ziet Vergaart het in 't geheugen. Want weet ge wat het vliegtuig biedt „Genot" met volle ten yen. Tot morgen (Vrijdag) middag 12 uur is er nog gelegenheid uw bon in te leveren, doch wij raden u aan dit nog heden te doen. Ha-vee-Wee. VOOR UW KAAR Badhuisstraat 15. Telefoon 348. gaarne geziene gast was. Na de oprichting wisselden tijdperken van bloei en verval el kaar af. Doch sinds de vestiging van dr. Mezger in 1886 ging het met de ontwikke ling der badplaats steeds crescendo. GOES P. T. en T. Aangewezen als hulptelefoniste bij den interlocalen telefoondienst te Amsterdam telefoonkantoor, met ingang van 1 Septem ber a.s., mej. W. M. Vermeulen, thans lo cale kracht bij dezen dienst aan het post- telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. BRESKENS Gemeenteraad. Vrijdagmiddag houdt de gemeenteraad te Breskens een openbare vergadering. Behandeld zal worden een voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken op een verzoek van de af deeling Ter Neu zen e.o. van den Ned. Bond van Koffiehuis houders om verlaging der personeele be lasting voor koffiehuizen. Verder een voorstel om afwijzend te be schikken op het verzoek van het bestuur der Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn om toekenning van een bijdrage. Aangeboden wordt de rekening 1933. Deze sluit met een batig slot van 5518.59 in den gewonen dienst en een nadeelig slot van 8245.64 in den kapitaaldienst. Op de agenda komt nog- voor een voor stel van Burg. en Weth. tot bestrating van het Zuidelijk gedeelte van de Dorpsstraat. De eigenaars van perceelen aan 't Zuide lijk gedeelte van de Dorpsstraat vragen, in verband met de hun door den rijkswater staat opgelegde voorwaarden, het beheer en onderhoud van de voetpaden over te ne men. Burg. en Weth. adviseeren hierover af wijzend te beschikken. TERNEUZEN Valsche rijwielbelasting merken. Door de politie te Ter Neuzen werd ver nomen, dat er vermoedelijk valsche rijwiel- belastingmc-rken 19341935 werden ver vaardigd en deze werden uitgegeven en ge bruikt als echt en onvervalscht.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1