500 300 150 25 Pleziervluchten boven Walcheren BON V, EERSTE BLAD No. I90 72e Jaargang DINSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, V lining». Telei. 10. Postrekening 66287 14 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCÏENIEUWS KUNST SPORT 1934; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belastbare huurwaarde van koffie huizen enz. Aan den gemeenteraad alhier is het vol gend adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afdeeling Vlissingen van den Nieu wen Nederlandschen Bond van Koffiehuis houders en slijters „Nienebokos", goedge keurd bij Kon. besluit, gevestigd en kan toor houdend te Rotterdam aan het Sta tionsplein 9h, ten deze domicilie kiezende ten huize van den heer F. van Gessel, se cretaris, Nieuwendijk no. 2 te Vlissingen dat het bestuur van voormelde vereeni- ging heeft kennis genomen, dat Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen geen ge bruik hebben gemaakt van de bevoegdheid, welke de gemeenten hebben verkregen om bij verordening de belastbare huurwaarde van koffiehuizen en dergelijke inrichtingen te verlagen, omdat de verlaging van deze belasting een belangrijk mindere opbrengst zou beteekenen, een offer dat, naar het oordeel van Burg. en Weth. onder de huidi ge omstandigheden door de gemeentekas niet mag worden gebracht dat Burg. en Weth. voornoemd daarbij over het hoofd zien, dat de personeele be lasting voor koffiehuizen en andere al reeds lang in een ongezonde verhouding tot de bedrijfsresultaten staat en de druk dier be lasting voor dat bedrijf thans meer dan ooit onhoudbaar is geworden en dat, wanneer een verlichting in den druk dier belasting niet wordt aangebracht, het leger der werk- loozen en de steunuitkeeringen zullen toe nemen dat het overgroote gedeelte 111 een nood lijdenden toestand verkeert dat nog slechts weinig noodig is om te komen tot een toestand, welke er toe zal leiden dat de huidige eigenaren en pachters van koffiehuizen en dergelijke, hun onderne mingen zullen moeten stop zetten met de onontkoombare gevolgen van dien, waaron der het ten laste van de gemeenschap ko mende aantal employé's dezer bedrijven en het ontnemen van werkgelegenheid aan de eigenaren of pachters zelve, benevens het vervallen van een aantal in ruime mate be lastbare bedrijven zeer zeker niet op de laatste plaats dienen genoemd te worden dat uw raad blijkbaar nog niet ten volle doordrongen is van den hierboven in het kort geschetsten toestand, gezien de on langs genomen beslissing inzake het voor stel tot verlaging der personeele belasting in dier voege, dat de door ondergeteekenden vertegenwoordigde bedrijven zouden worden gelijk gesteld met winkels of gemeubileerde vertrekken, welke resp. voor 1/3 en 2/3 van den grondslag huurwaarde worden belast dat de groep hotel-, café- en restaurant houders en slijterijen een in verhouding tot andere bedrijven zeer abnormalen belasting druk ondergaan, omdat nagenoeg alle ten verkoop aangeboden goederen dikwijls abso luut veraccijnsd zijn en bovendien ongeveer elke handeling door de overheid belastbaar wordt verklaard dat het aanhoudend voorkomt, dat derge lijke bedrijven, groote en kleine, wegens de zware lasten verplicht zijn te liquideeren, hetgeen niet ten voordeele is van de ge meente waarin het bedrijf is gevestigd dat ondergeteekenden, wetende dat uw geacht college erkent, dat„De wet op de personeele belasting in haar heffing voor deze bed ryven zeer ongunstig werkt" verwachten van uwen raad van de thans geboden gelegenheid gebruik te maken, om deze groote onbillijkheid weg te nemen en ook in uwe gemeente de wijziging van 28 Juli 1933, Staatsblad no. 388, zal worden toegepast redenen, waarom zij uwen raad eerbiedig, tevens dringend .verzoeken bij verordening de koffiehuisbedrijven gelijk te stellen voor de personeele belasting met winkels en lo gementen en de 1" sbetreffende verordening nog tijdig in behandeling te nemen, opdat de aanslagen dier bedrijven voor het belas tingjaar ,1 Jauari 1933/1 Januari 1935 op dezen gewijzigden grondslag worden vast gelegd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 32 grondwerke2*s, 2 loodgieteï-s, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 11 metse laars, 23 opperlieden, 24 schilders, 2 stuca- doors, 70 timmerlieden, 3 ververs, 1 beton werker, 2 vlechters, 1 opzichter, 2 machi- naal-houtbewerkers, 9 meubelmakers, 3 po- litoerders, 4 stoffeerders, 2 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 402 metaalbe werkers, 3 bierbottelaars/drankbereiders, 10 brood/banketbakkers, 1 kok, 2 slagers, 2 magazijnbedienden, 3 reizigers/agenten, 4 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 6 kellners, 20 loopers, 3 portiers, 4 sleepers, 33 trans portarbeiders, 11 kantoorbedienden, 5 tee kenaars, 2 musici, 1 onderwijzer, 32 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen, enz.) en 91 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouws, 2 kantoorbe dienden, 1 onderwijzeres, 4 dienstboden. Totaal 845 ingeschrevenen, waarvan 112 in de werkverschaffing. Vorige week 866 personen. Alzoo een vermindering van 21 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de athletiek-wed- strijden in het Amsterdamsch Stadion. De 8 KM. zwemwedstrijd in den IJsel te Zutphen. Begrafenis van ir. Wellenstein, in leven directeur van economische zaken in Ned.-Indië, op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. De zeilwedstrijdèn van de Koninklijke op het buiten-IJ te Amsterdam. Teekening van het nieuwe politiebureau te Rotterdam. Gecostumeerd feest in het Casino te Zandvoort. De Limburg—Hol land-Expresse vrachtauto kantelde tusschen Ede en Arnhem en verbrandde. Provin ciaal Zomerfeest in het Kurhaus te Sche- veningen. Let op den weg. Gistermiddag stak een 8-jarige jongen zonder opletten voor het bureau van politie de straat over. Hij -werd aangereden door een passeerenden vrachtauto en terzijde ge worpen. Hij bleef liggen met een wonde aan het linkerbovenbeen. Nadat hij eerst op het politiebureau was binnengedragen is hij la ter door een dokter per auto weggehaald en huiswaarts gebracht. Een kanotocht van Nijmegen naar Vlissingen. In de jachthaven alhier is aangekomen de kano „De Windhapper". Donderdag is deze kano uit Nijmegen vertrokken en kwam gisterenavond 7 uur alhier aan. Met het slechte weer der laatste dagen en de gewoonlijk zware stormen, mag dit zeker een kranige prestatie genoemd wordèn. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Mahout", van de Brocklebank-line, komende van Londen en bestemd naar Antwerpen, is hedenmor gen bij Bath omhoog gevaren. Het schip zal v Tmoedelijk bij hoog water vlot komen. De boottocht VlissingenMiddelburg Zierikzee. Voor den boottocht van Vlissingen en Middelburg naar Zierikzee en door den Roompot naar Vlissingen, waren gisteren 169 personen. Hoewel deze gemakkellijk op één boot konden worden vervoerd, zijn er toch twee booten gevaren voor het meer dere comfort der passrgiers. De boottochten waren oorspronkelijk vastgesteld voor de maanden Juli en Augus tus, doch op de Maandagen 3 en 10 Sep tember zullen de booten ook nog varen. MIDDELBURG Een belangrijke opdracht. Aan de ijzergieterij der firma Boddaert C. te Middelburg, is opdracht gegeven voor de levering van 600 ton gietijzer, te verdeelen over 3 jaren. DOMBURG 100-jarig bestaan zeebad. Het 100-jarig bestaan van het zeebad Domburg zal op Vrijdag 24 Augustus her dacht worden. Begonnen zal worden met een kranslegging bij het monument voor wijlen dr. J. G. Mezger, die zooveel heeft gedaan om aan Domburg als badplaats be kendheid te geven. Het programma bevat verder bloemencorso en fietswedstrijden, beiden zoowel voor de badgasten als voor de ingezetenen. Tenslotte ook concerten en een vuurwerk. TERNEUZEN Droevig ongeval. Op betrekkelijk korten afstand van de Nederlandsche grens, nabij Selzaete, is Zondagmiddag een auto in het kanaal ge re den. waarbij een der inzittenden, een kindje van vijf maanden den .verdrinkingsdood is gestorven. De andere inzittenden, ten ge tale van vier persopen konden worden gered. Omtrent het gebeurde vernemen wij nog nader Een Italiaansche familie, welke tijdelijk te Gent verblijf houdt had zich per auto op weg naar de Nederlandsche grens be geven om een tochtje in de omgeving te maken. Op den terugweg begon het hevig te regenen, waardoor het uitzicht van den be stuurder ten zeerste belémmerd werd. Hieraan moet het wél zijn te wijten, dat hij de bocht 'welke zich in den kanaalweg bevindt niet heeft opgemerkt, met het ge volg, dat hij tegen een hek aanreed, dat zich in de draaiing van den weg bevond, waardoor de auto slipte eh in het zeer diepe kanaal terechtkwam. - De bestuurder slaagde erin door het stuktrappen van een portierraampje uit de auto te kruipen, waarna hij zwemmende den wal wist te bereiken. Een schipper, die zich in de nabijheid bevond, bedacht zich geen oogenblik en sprong geheel gekleed te water. Door het •verbrijzelen Van een ruit van de auto, ge lukte het hem drieder inzittenden te red den. Op den wal aangekomen vernam hij, dat zich nog een përsoon, namelijk een kindje van 5 maanden in de auto achter gebleven móest zijn. De Nederlandsche kanaalloods, C. Leunis, woonachtig té Ter Neuzen bedacht zich bij het vernemen van dit bericht geen oogenblik,doch dook ver schillende malen naar de plaats' waar de auto lag. Hij kon dè. arme kleine echter niet vinden, waarna hij zijn pogingen 'staakte. Met behulp der bemanning van de sleep boot „Zaan"uit Rotterdam, werd getracht de auto op het droge te brengen. Deze pogingen "slaagden echter slechts ten deele, daar de auto wel. tot voer den wal werd gebracht, doch door de steilheid van den kanaalo.ever kon men deze. er niet op krijgen. Eerst gistermorgen slaagde men er in de totaal vernielde autoop den wal te brengen. Het lijk van de arme kleine was er echter niet in. Naar we vernemen, heeft men het lijkje tot op heden nog niet kun nen vinden. GROEDE Strandbezoek enorm toegenomen. Zondagmiddag 12 dezer, hadden alhier aan het strand feestelijkheden plaats, uit gaande van V.V.V. Alhoewel het weer niet erg meewerkte, mag gezegd worden, dat het feest toch niet geheel in het water is gevallen. Honderden menschen waren gekomen om dit feest bij te wonen. Aan belangstelling voor hetgeen werd uitgevoerd, zooals kin derspelen, athletiek en gecostumeez'd voet ballen, heeft het dan ook niet ontbroken. De muziekvereeniging E.M.M. heeft zich niet onbetuigd gelaten. Gezegd kan worden, dat het bezoek aan het strand dit jaar enorm is toegenomen. Vele dagjesmenschen uit België en Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen komen hun strandgenoegen zoeken, terwijl van kam peeren een druk gebruik wordt gemaakt. Neemt het strandbezoek het volgend jaar nog toe, dan zullen vele personen zich moeten tevreden stellen met 'n plaatsje op het derde strand, daar nr. 1 en 2 zoo goed als bezet ziin. KOEWACHT Een dorp waar geen werkloozen zyn. Een uitzondering op de alom in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heerschende werk loosheid maakt zeker wel de gemeente Koe wacht bij de Belgische grens, waar geen werkloozen zijn. Het klompenmakersbedrijf telde talrijke werkloozen, doch deze zijn thans in het landbouw- en visschersbedrijf werkzaam. In tegenstelling met andere plaatsen wordt al daar door de landbouwers niet zoo veel ge bruik gemaakt van machines, doch ge schiedt het binnenhalen en bewerken van den oogst hoofdzakelijk door handenarbeid. In de afgeloopen week werden zelfs nog werkkrachten in naburige gemeenten ge zocht. Na de oogstperiode zal deze gunstige toestand wel niet bestendigd blijven, doch het is een gelukkig verschijnseldat het aantal werkloozen in deze grensgemeente steeds aan den lagen kant blijft, niettegen staande de malaise in het klompenmakers- bedrijf. WISSEKERKE Geen werkloosheid op Noord-Be velaaid. Als verheugend feit mag zeker wel ge meld worden, dat er heden nagenoeg geen werkloosheid op Noord-Beveland te vinden is. De arbeidsbeurs van Wissenkerke meldt maar één persoon als werkloos ingeschre vene. Overal komen handen tekort om den oogst die helaas overal met de maaima- chine gesneden is, binnen te halen. Als dit gebeurd is, is het evenwel te verwachten, dat de werkloosheid weer zal toenemen. Oudheidkundige vondst. Op het terrein aan de Domstraat te Utrecht, waar op het oogenblik verbou wingswerkzaamheden worden verricht ten behoeve van de drukkerij der firma Ke- mink, is een oudheidkundige vondst gedaan. Op een waterput ontdekte men nl. een ouden gebeeldhouwden steen, die vermoede lijk uit de middeleeuwen afkomstig is. Om trent den tijd, waaruit hij stamt, noch om trent de plaats waarvan hij afkomstig is, kan nog niets met zekerheid worden mede gedeeld. Men is momenteel nog bezig de verschillende onderdeelen aaneen te voegen. De rand van het gevondene is met ce ment overmetseld, terwijl een gedeelte was weggehakt en was aangevuld met een an dere steensoort en cement. De voorstelling die in den steen gehakt is in een diepliggend relief, is fraai geble ven. Zij bestaat uit een tweetal medaillons met een middenstuk. Het eene- medaillon draagt de beeltenis van Sint Maarten, het middenstuk een in schrift met gothische letters. Het geheel stamt vermoedelijk uit den laat-gothischen tijd. Maar van een juiste tijdsbepaling is momenteel nog niets te zeggen. Waarvoor de steen gediend heeft is evenmin zeker Misschien is het een afsluiting van een al taar geweest. Peter Benoit-hulde te Antwerpen. De Peter Benoit-week is onder reusach tige belangstelling te Antwerpen ingezet. De 100e terugkeer van zijn geboortedag is op waardige wijze gevierd door de streek, waar hij de baanbreker is geweest van de Vlaamsche muziek en ook de grondlegger van het Koninklijk Vlaamsche conservato rium. Zaterdagmiddag had op het graf van- Benoit een plechtigheid plaats en 's avonds is onder leiding van Flor Alpaerts, in de stedelijke feestzaal een uitvoering gegeven van „de Oorlog" van den toondichter. Zondagmiddag is het Benoit-gedenktee- ken onthuld. De regeering was vertegen woordigd door den minister van onderwijs, Maistriau, die een Nederlandsche rede uit sprak. Hij bracht hulde aan Peter Benoit, er op wijzende dat zijn Vlaamsche overtui ging Benoit nooit belet heeft in hartelijke vriendschap met zijn Waalsche landgenoo- ten te leven. Namens het Peter Benoit-fonds werd het woord gevoerd door dr. M. Sabbe, conser vator van het Plantin Moretusmuseum, die het gedenkteeken aan de zorgen van het Antwerpsche stadsbestuur, vertegenwoor digd door burgemeester Huysmans, toever trouwde. Het monument draagt als op schrift den naam van den componist, met er tusschen een harp, het jaar van geboorte en overlijden en verder de titels van zijn voornaamste werken. Minister Van Cauwelaert heeft namens de regeering het woord gevoerd. 's Avonds is het oratorium „De Schelde" van Benoit uitgevoerd. MARINE EN LEGER Een marine-demonstratie. Maandag 3 September a.s. zal een inte ressante demonstratie met oorlogsschepen en watervliegtuigen gegeven worden voor de kust van Scheveningen, onder leiding van den commandant der marine te Nieu- wediep. Deze demonstratie vangt te 7.30 uur aan. Zij zal besloten worden met een oefening met zoeklichten. Bovengenoemde demonstratie is bedoeld als medewerking aan een door het Natio naal Jongeren Verbond op dien datum te Scheveningen te houden marine-dag. De feestelijkheden van het N.J.V. vangen te 4 uur aan met een openingsbijeenkomst in het Kurhaus, waarna de deelnemers zich vereenigen aan een gemeenschappelijken maaltijd. Na de demonstratie door de ma rinestrijdkrachten, heeft een défilé plaats van de vaandelwacht en de vlagge-compag- nie van de afdeeling Den Haag van het N. J. V. Te 9.30 .uur vangt een fakkeloptocht aan, terwijl de avond wordt besloten met een taptoe door de tamboers en pijpers van de mariniers. De luitenant ter zee le klasse F. S. W. de Ronde, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 20 dezer geplaatst bij de hoogere ma rine krijgsschool te 's-Gravenhage. De majoor G. H. van Hulstijn, hoofdin- 'structeur bij het regiment kustartillerie in Den Helder, is overgeplaatst naar het Te regiment veldartillerie te Bergen op Zoom. VOETBAL. Afdeeling IV. Onder voorzitterschap van den heer D. Spaan vergaderden Zondag te Breda de af gevaardigden van afdeeling IV. Het voorstel om- slechts 4 interlandwed strijden per jaar te spelen wordt verwor pen. De vergadering verwierp eveneens het voorstel de afdracht bij seriewedstrijden te verlagen. Wel steunt ze het voorstel de eerste boe te bij enkele gevallen te stellen op 50 cent inplaats van op 2.50. Het voorstel een eigen bondsorgaan te stichten werd niet gesteund. Twee voorstellen inzake het verspelen van den N.V.B.-beker (bekerwedstrijden) werden voor kennisgeving aangenomen. Over het protest van „Middelburg" in zake de beslissing over den promotie-wed strijd tegen „Juliana" werd nog geen beslis sing genomen. De Europeesche zwcmkampioenschappen te Maagdenburg. Een der mooiste resultaten van onze deelnemers aan de Europeesche kampioen- Bij genoegzame deelneming voor abonné's der„Vlissingsche Courant" op Zaterdagmiddag 18 Augustus a.s. Ondergeteekende(n) Straat en Huisnummer: - X Woonplaats: wenscht(en) als abonné's van de „Vlissingsche Courant" deel te nemen aan de vliegtochten op Zaterdag 18 Augustus 1934. waarvoor hij (zij) tegelijk met het inzenden van dezen bon een bedrag van fheeft (hebben) gestort. Handteekening Voor abonné's bedragen de kosten f 3.—. SW Voor anderen f 5.—. -sen Meldt U tijdig als deelnemer(ster) aan

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1