1000 500 150 25 b MAANDAG No. 189 72e Jaargang 1934i Uitgave: firma F. 11 AU DE VELOEIr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS De Pleziervluchfen boven Walcheren op Zaterdag a.s. u VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim guldenbij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kunst in Nood. De tentoonstelling van schilderijen, geor ganiseerd door het comité „Kunst in Nood", waarvan wij melding maakten in ons num mer van 7 Augustus, is Zaterdagmiddag in de zalen van den kunstkring „Het Zui den" geopend. Verschillende genoodigden hadden zich in het Badpaviljoen „Juliana" verzameld, toen de heer mr. J. de Visser, secretaris penningmeester van het comité allen wel kom heette en verzekerde het om verschil lende redenen buitengewoon aangenaam te vinden te Vlissingen te zijn. Het is voor spr. steeds een genoegen in Zeeland te zijn en met name op Walcheren en in Vlissingen. Maar vooral nu spr. en de tentoonstelling staat onder de hoede van burgemeester Van Woelderen en feitelijk zijn gast zijn. Maar ook omdat reeds uit verschillende schilderijen de schoonheid van Walcheren blijkt. Nergens heeft het comité te klagen gehad over tegenwerking, maar vooral niet in Zeeland en dat is een speciale vermel ding waard. Men leeft hier als het ware in Abraham's schoot. Men heeft medewerking van mannen als Jacobs, Van Dijk, Bergsma, die spr. daarvoor hartelijk dank bracht. Spr. meende kort te kunnen zijn in dit milieu over het doel van „Kunst in Nood". Dit is feitelijk vierdeeligin de eerste plaats het uitgeven van het boekwerk en het bijeenbrengen van het stichtingsfonds daarvoor ten tweede den verkoop van het boek ten derde steun verleenen aan nood lijdende kunstenaars en ten vierde nu deze tentoonstellingen. Aan het secretariaat zijn voor dit alles 7000 brieven uitgezonden en aanvankelijk had men het idee op te schieten als een slak op een teerton. Hoe noodig de steun in zeer veel geval len is, bleek uit een voorgelezen schrijven van een schilder, die geen nood, maar totaal ellende heeft en die van 1.50 tot 2 per week moet zien rond te komen. Bij de jongste volkstelling gaven 10.000 per sonen zich op als beeldende kunstenaars. Wellicht had ruim de helft beter een ander beroep kunnen kiezen, maar dan zijn er nog een 4000 over en als de helft daarvan nood lijdend is, dan zouden er 2000 recht op steun hebben. Maar het comité kon tot nu toe er slechts 200 steunen. Men moet. werken en de zaak vroolijk aanpakken en geen gezicht zetten of men zelf onder de noodlijdenden behoort. Spr. wees er op hoe het comité werken kan zonder last te hebben van het sectarisme, dat in Nederland zooveel tegen werkt. Maar dit zeker ook dank zij de niet genoeg te waardeeren hulp va.n H.M. de Koningin. Niet alleen door Haar werk voor het boek, maar ook door het afstaan van twee zalen van het paleis Het Loo voor de tentoonstelling. Dat deze nu voor ging en Vlissingen van één twee werd, zal men zeker niet kwalijk nemen. Te Apel doorn kwamen in nog geen 18 dagen 2000 bezoekers en er heerschte een groot enthou siasme, zelfs in den dienst vergrijsde lakeien wekten bezoekers van Het Loo op, ook de tentoonstelling niet over te slaan. Spr. hoopte, dat de aanwezigen ook ande ren zullen opwekken te komen kijken, allen krijgen een lot en na de loting door notaris Paap, die zich daarvoor belangeloos beschik baar stelde, van één schilderij op iedere 250 loten, kan men een keuze doen uit de Werken, Spr. hoopte op veel succes en vertrouwde daar ook op en verzocht ten slotte de burgemeester de tentoonstelling te openen. De heer Van Woelderen noemde het een eer, daaraan te mogen voldoen. Het is wel typisch, zooveel succes als het comité heeft, biaar toch te begrijpen als men mannen aan het roer ziet, als de heeren Visser en Van Dort, de dagelijksche leider der ten toonstellingen. Be Kunst in Nood, ja, zooals uit het voor beeld van den heer Visser bleek, in ellende. Bit is nu wel meer het geval geweest, als bien alleen maar denkt aan den droeven toestand van Rembrandt bij zijn dood. Doch aanpakken is zeker de weg om te komen tot een goed resultaat, en gezien de groote medewerking van H.M. de Koningin. Het Was te begrijpen, dat men nu eerst op Het Boo exposeerde, maar spr .bracht dank aan den heer Van Dordt, die reeds een jaar geleden toezegde, dat Vlissingen een primeur zou hebben en dit woord thans ge stand doet. Maar is ook zekere reden Voor, want na de centra zijn wel het Gooi en Walcheren, waar de meeste schilders wonen. Men heeft veel aan hen te danken, omdat, zij met hun werken bekendheid gaven aan de streek. Daarom heeft het comité recht op aller sympathie, mede om dat het fijngevoelig werkt en geen aalmoes geeft, maar werken aankoopt. Spr. wijst er op, dat onder de 130 geëxposeerde stukken er 7 van Zeeuwsche schilders zijn, waar voor men het comité dankbaar moet zijn. Maar ook bracht spr. dank aan de dames Van der Veur te Middelburg, Bergsma te Zoutelande, Van der Kamp te Domburg en Lensvelt te Veere, die zich bereid verklaar den om buiten Vlissingen loten, tevens toe- gangfbewijzen trachten te verkoopen. Spr. hoopte, ook zijnerzijds op veel belangstel ling en dus veel lotenverkoop en ver klaarde hiermede de tentoonstelling ge opend. Namens de heeren Visser en Van Dort verzocht spr. allen mede te gaan naar Britannia om de thee. Wij hadden vooraf een korte gelegenheid de schilderijen in oogenschouw te nemen en kunnen gerust schrijven, dat zij, die de ten toonstelling bezoeken, er veel zullen vinden, dat terecht hun belangstelling t**ekt, en daarnaast dan tevens een zeer goed doel helpen bevorderen. Grand Hotel Britannia. Sam Swaap. Theo van der Pas Daar Francis Koene nog steeds niet her steld is, concerteerde onze ook hier en in de omgeving wel bekende landgenoot, de violist Sam Swaap, op het vierde abonnements concert. Het was een vreugde, dit weder zien, want hij is inderdaad een brilliant so list en eminent kamermuziek-speler. En die vreugde was des te grooter, omdat hij ver gezeld was van den niet minder bekenden, voortreffelijken pianist Theo van der Pas, 'n begeleider van extra klasse. De recital opende met Bach's Concert in E dur, waarmede beide kunstenaars al di rect bewezen, dat zij volkomen op elkander zijn ingespeeld en volmaakt vertrouwd zijn met het werk, als resultaat van fijngevoe lige muzikaliteit gepaard aan eerlijke toe wijding en grondig óverleg. Over Swaap's grootsche opvatting en magistraal spel, doorgloeid van innerlijk leven, over zijn vol maakt meesterschap en innige artisticiteit behoeven we waarlijk niet in herhaling te treden. Groot en stralend van toon, in ern stige en diepe concentratie gespeeld, werd Bach een gebeurtenis, gesierd door serenen eenvoud, welke het kenmerk van ware schoonheid is. De wedergave van Beethoven's Kreutzer- sonate, „Sonata per il Pianoforte ed un Violino obligato, op. 47, scritta in un stilo molto concertante, quasi come d'un Con certo", was wel het hoogtepunt van den middag. Dit werk werd in 1803 op den dag der eerste uitvoering voltooid en is oor spronkelijk voor een Engelsch virtuoos, Bridgetower, met wien Beethoven het twee maal in het openbaar uitvoerde, geschreven. Later droeg hij deze sonate op aan den Franschen viool-virtuoos Eodolphe Kreut- zer. Meesterlijk, vol nobel gevoel heeft Swaap dit opus vertolkt. Vooral het heer lijke Andante met de heerlijkste variaties daarover speelde hij met groote innigheid, muzikale intelligentie en rijpe klankschoon heid. De zeer belangrijke pianopartij was bij Van der Pas in uitmuntende handen. De samenwerking van de twee kunstenaars kenmerkte zich door een bijzondere affini teit, die zich oploste in een absolute een heid van universeele schoonheid, welke het auditorium in reine verrukking bracht. Na de pauze liet Swaap zijn talenten schitteren in de Havanaise van Saint- Saëns, alsmede in muziek van Spanje, gloedvollle werken, geïnspireerd op de ka rakteristieke Spaansche folklore, in een mo dern gewaad Danse Espagnole van den in den oorlog zoo tragisch amgekomen En rique Granados (18671916), Jota van M. de Falla en Rapsodia Ibérica van Nin. (De spelwijzer vermeldde hieromtrent eenige on juistheden, welke wij in deze recensie heb ben hersteld). Ook nu klonken, evenals na Bach en Beethoven, telkens luide bijvalsbe tuigingen. Men stond en huldigde de beide uitnemende kunstenaars langdurig, zoodat Sam Swaap tot een toegift werd genoopt, waarvoor hij Chanson van Kreisler koos. En andermaal dankten de enthousiaste melo- manen voor een concert, waarvan iedere noot schoonheid was. O. Concerten „Ons Genoegen". Voor het gistermiddag gegeven concert van gewijde muziek door „Ons Genoegen" op de achterplaats van de voormalige ka zerne „Willem III" bestond maar geringe belangstelling. Dit was jammer, want er werd een met. zorg gekozen programma op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Het voor gisteravond aangekondigde strandconcert is door het slechte weer niet doorgegaan. Vreemdelingenbezoek. Niettegenstaande het slechte weer is gis teren de stoomboot „Zeeland" nog met 340 passagiers uit Antwerpen hier aangekomen. Diefstal van tramkaarten. Een tweetal jongens, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van vijfrit- tenkaarten der electrische tram, zijn op heeterdaad betrapt toen zij deze kaarten gebruikten. Aan de hand verwond. Van het Grieksche stoomschip „Carrés", van Antwerpen naar Buenos-Ayres be stemd, is'een 27-jarige stoker met een ern stige, verwonding aan een zijner handen, aan wal gebracht en opgenomen in het St. Jo seph ziekenhuis. Volgens bericht van de politie is de ver wonding toe te schrijven doordat de man met zijn hand tusschen een machinedeel was beklemd geraakt. Grieksche stakende zeelieden. Het Grieksche stoomschip „Oropos", dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 20 Grieksche zeelieden aan boord had geno men, ligt nog steeds op de reede. Naar wij vernemen weigert de kapitein de lastgeving van de Grieksche regeering, om deze zeelieden naar Griekenland te ver voeren, te volbrengen, omdat de aan boord gebrachte zeelieden bolsjewistische en com munistische neigingen hebben en zijn eigen bemanning- zóu besmetten en onder de pas sagiers een paniek heeft veroorzaakt. De Grieksche consul uit Rotterdam is naar hier gekomen en heeft een onderhoud gehad met den commissaris van politie en zou het tot een conflict gekomen zijn. Wij hebben den commissaris te dezer zake om inlichtingen gevraagd, doch deze verze kerde ons dat er van een conflict hoege naamd geen sprake is. Hij heeft alleen geweigerd de stakende Grieksche zeelieden, die zich op een schip onder Grieksche vlag bevinden, weder op Nederlandsch territoir toe te laten en dat aan de Nederlandsche regeering in deze de beslissing moet worden overgelaten. Door de politie alhier word; voortdurend contact gehouden met het schip, teneinde wanordelijkheden aan boord te voorkomen. Een gelegenheidsreis naar Rotterdam. De Albion Garage zal een gelegenheids reis naar Rotterdam organiseeren met ie gesloten Minerva Pullman tourwagens. Het vertrek is bepaald op Woensdag morgen 9 uur van het Betje Wolffplein en de terugkeer uit Rotterdam op Vrijdagmid dag 5 uur van het parkeerterrein aan. den Coolsingel. De prijs voor deze gelegenheidsreis is vastgesteld op 1.50 retour. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. MIDDELBURG De K.N.A.C. Veiligheidslaan. Er waren heel wat afkeuringen Vrijdagavond om zes uur is men op het speelveld te Middelburg weer begonnen met het demonteeren van dc verschillende toe stellen, welke voor de inrichting van de K.N.A.C.-veiligheidslaan aldaar waren op gesteld. In tusschen hebben vele automobilisten uit Middelburg en omgeving wel ontdekt, dat het op het speelveld geen spelletje was. Hoewel het in vele gevallen gebruikelijk pleegt te zijn, dat men dergelijke ontdek kingen tot zijn „schade" doet, was dit bij de Middelburgers niet het geval. Integen deel Velen waren verheugd, dat een tot nu toe verborgen gebrek werd geconstateerd en uit den weg kon worden geruimd, waardoor de onveiligheid, welke reeds geruimen tijd als onzichtbare passagier in den wagen had plaats genomen, werd uitgebannen. Bij 76.82 der wagens, welke ter keuring kwamen, werd deze „verstekeling" gesignaleerd, zoodat slechts 23.18 der auto's kon worden goedgekeurd. Gelukkig bleken vele automobilisten weinig op te hebben met dez n medereiziger, zoodat aan het einde van de veiligheidslaancampagne tenslotte toch nog S8.55 der wagens was goedgekeurd. Uit dit laatste percentage, vergeleken met het eerste komt wel zeer duidelijk het preventieve karakter van deze veiligheids laan naar voren. Dit spreekt ook een duide lijke taal in een ons toegezonden statistiek, waarin wy o.a. aantreffen Remmen onbevredigend 227, herkeurin- f' Een dosis geluk en gezondheid voor slechts drie gulden! Twaalfhonderdzestien personen kochten op den Zaterdagmiddag van den 4en Augustus een entreebewijs voor het vliegveldterrein om het vliegen van nabij gade te slaan. Vierentwintighonderd tweeëndertig „looien oogen" vo'gden even later begeerig de vluchten der beide Fokkers, die hun passagiers een kwartier Tang in „Sprookjesland" rondtoerden. Twaalfduizend eenhonderdenzestig jeukende vingers kroelden rond in twaalfhonderd zestien bollende zakken,, waar zes endertighonderd achtenveertig blanke guldens rondsprongen om hun baas het vliegen te leeren. Twaalfhonderd zestien, officieel getelde, monden openden zich telkens weer om uit volle borst te gaan zingen Nu gaan we vliegen, Nu gaan. we vliegen over zee. De K.L.M. die neemt ons mee Maar de K.L.M. liet ze „rez de chaussée" of wel gelijkvloers. Zij liet ze staan met hun verlangens, want ze hadden zich niet bijtijds aan de Redactie opgegeven en nu was het te laat. Een dikke iaag spijt lag door dit „telaat" op hun gelaat. (Op 1216 gelaten). De Redactie zag het. Greep in. En het gevolg was, dat er op Zater dagmiddag 18 Augustus wederom gevlogen zal worden. „Gevlogen". Weet ge wat „vliegen" is Hebt gé de herboren, met nieuwe geestkracht begiftigde menschen "gezien die na hun vlucht het vliegtuig verlieten Hebt ge de patiënten gezien toen ze instapten en hebt ge ze gezien toen ze genezen uit den dikken buik van de Fokker tevoorschijn sprongen Hebt ge 't wonder gezien dat een vliegtuig vermag te volbrengen Want 't Vliegtuig is een wonderdokter, Dat élk mensch genezen zal Het geneest de aardsche zorgen En ook „overloop van gal". „Zenuw" staalt het „moed" verwekt het Het masseert en sterkt de spier. Zelfs de grijsaard maakt het jeugdig Beter dan één apenklier. Vliegen vliegen door de luchten, Boven somb're wolken uit. Het geluk zweeft BOVEN 't aardrijk Daar maakt men een stukje buit. Grijpt dit kostbare stukje geluk. Het kost slechts drie gulden. Bewaart het en ge kunt er nog lang van genieten. Doch maakt voort Ha-vee-Wee. gen (waarna wimpel werd behaald) 185. Koplampen onbevredigend 99, herkeurin gen 87. We zien dus, dat velen de geconstateerde gebreken lieten herstellen. Wij vertrouwen, dat de weinigen, die met een blauwe her- keuringskaart de laan „werden uitgestuurd" maar niet terugkwamen, dit ook wel lieten doen, leen zullen zij niet in de gelegenheid zijn geweest om terug te komen, daar wij toch nauwelijks kunnen veronderstellen, dat automobilisten, die weten, dat er iets aan hun wagen hapert, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht, met zoo'n wagen blijven rondrijden. Intusschen heeft de K.N.A.C.-laan de vol gende resultaten opgeleverd. Ter vergelij king laten wij de cijfers van Goes (tusschen haakjes) volgen. Goedgekeurde auto's na eerste keuring83 (101) Goedgekeurde auto's na revisie en herkeuring 234 (259) Totaal aantal „bewimpelde" automobielen 317 (360) Geen wimpel na eerste keuring 275 (365) Totaal aantal kc -ringen 592 (725) Bij eerste keuring was 23.18 (21.67 der auto's bevredigend na revisie en her keuring 88.55 (77.25 De fouten kwamen voor bij remmen 227, rempedaal 27, handrem 9, voorbanden 14, achterbanden 8, speling stuurwiel 11, rich tingaanwijzers 3, achteruitkijkspiegels 2, ruitenwisscher 12, koplampen 99, stoplam pen 23, nummerverlichting 6, stadslampen 3 en wielstanden 80. Tenslotte zij nog vermeld, dat ook vele wagens uit andere provincies op de laan verschenen. Ook uit België kwamen er ver scheidene, waaronder die van president en secretaris van de Antwerpsche Automo bielclub. De winkelsluiting. Zondagmiddag hebben een drietal zaken te Middelburg, aan de eigenaars waarvan ingevolge de thans goëdgekeurde verorde ning op afwijking van de winkelsluitings wet door Burg. en Weth. vergunning is ver leend tusr "hen 15 Juli en 15 September op Zondag van 11 tot 3 geopend te zijn, hier van gebruik gemaakt. Zooals men zich herinneren zal heeft de heer mr. Van de- Feltz bij de discussies in den gemeenteraad aangekondigd, dat hij als officier van justitie proces-verbaal zou doen opmaken om uit te maken of deze verorde ning rechtsgeldig is, speciaal de bepaling, dat Burg. en Weth. aan de vergunning voorwaarden mogen verbinden, i.e. het ver bod om personeel in den winkel te hebben. Overeenkomstig deze aankondiging heeft de politie bij de drie winkeliers het open zijn en aanwezig zijn van het publiek giste ren bij proces-verbaal vastgelegd. Dr. W. IJ. Schuurman f Op de Veluwe, alwaar hy voor rust ver toefde, is op 43-jarigen leeftijd overleden de heer dr. W. U. Schuurman, zenuwarts te Middelburg. Dr. Schuurman heeft gestudeerd aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Na zijn promotie was hij eenigen tijd assistent vr.r prof. Bouman aldaar. In 1923 vestigde hij zich als zenuwarts te Middelburg. De begrafenis zal morgenmiddag 2 uur te Middelburg plaats hebben. TERNEUZEN Een winkelweek. In een gehouden vergadering der Terneu- zensche winkeliersvereeniging „Terneuzen Klimop" is besloten om gedurende de her denkingsfeesten van 3 tot 8 September een winkelweek te organiseeren. De winkeliers vereeniging heeft een bedrag van 100 uit getrokken voor het beschikbaar stellen van prijzen. Omtrent de te houden feesten, vernemen wij nog, dat reeds vele vereenigingen en personen hun medewerking hebben toege zegd. De gehouden inzameling bij de inge zetenen onzer gemeente kan financieel ook als geslaagd beschouwd worden, zoodat er alle reden bestaat om aan te nemen, dat de herdenking van het feit, dat Terneuzen 350 jaar geleden stadsrechten kreeg, op waarlijk tsche wijze gevierd zal worden. BRESKENS Gemec/n te-rekening. Burg. en Weth. van Breskens hebben den raad een voorloopige vaststelling aangebo den van de gemeente-rekening 1933, die in den gewonen dienst sluit met een batig slot van 5518.59 en in den kapitaaldienst met een nadeelig slot van 8245.64. Demonstratie Roode Kruis. De afdeeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis zal te Breskens op Zaterdag 18 Augustus aan het strand een Hprn0nstra- tie geven. De verplichte arbitrage in den Zeeuwschen landbouw. In het bericht betreffendt verplichte arbi trage in den Zeeuwschen landbouw is een n juistheid geslopen. Vermeld werd, dat het

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1