500 300 150 100 25 Pleziervluchten boven Walcheren 11 AUGUSTUS EERSTE BLAD BOEKHANDEL D'HSJY No. 188 72e Jaargang Uitgave: firma f. VIN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen DE VERPLICHTE ARBITRAGE IN SOCIALE CONFLICTEN. SCHOOLBOEKEN STADS- EN PROVINCIENIEUWS HENNING'S F0T0HANDEL B°N 1934' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Fl itsen Het zal aan velen wellicht ontgaan zijn, dat onze minister van Economische Zaken in zijn korte ambtsperiode reeds een nieuw element in onze sociale verhoudingen heeft weten te brengen. Wij hebben hierbij het oog op de toepassing van Art. 1 van de crisis-organisatiebeschikking 1934 H, waar bij de mogelijkheid van verplichte arbitrage in sociale conflicten in het landbouwbedrijf geopend werd. Deze mogelijkheid is nu tot werkelijkheid geworden. Het zijn de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden geweest aan wie deze eer te beurt is gevallen. Ongetwijfeld is hiermede een nieuwe fase in den socialen strijd bereikt, al kan de draagwijdte daarvan momenteel niet over zien worden. De crisis heeft veel kwaads op haar ge weten, doch zij blijkt desondanks onmisbaar in de voortschrijdende ontwikkeling. Dat is ook merkbaar bij dit kleine onderdeel. Met de crisiswetten in de hand en met de inhou ding van den steun als stok achter de deur, heeft de minister van economische zaken weten te bewerkstelligen, dat de sociale conflicten in den landbouw, die geen oplos sing konden vinden langs den weg van vrij willige arbitrage via de Rijksbemiddeling, thans aan verplichte arbitrage zullen wor den onderworpen door een arbiter, die de minister aanwijst. Het is merkwaardig, om in groote lijnen de ontwikkelingsgang der sociale verhou dingen eens na te gaan. Jarenlang hebben deze feitelijk berust op macht. Het behoeft geen nader betoog aan wiens zijde de macht was, toen de werkgever en werknemer nog individueel tegenover elkander stonden. De arbeider was volko men overgeleverd aan de willekeur van den werkgever. Daarin kwam verandering, toen de organisatiegedachte ging doorwerken en de arbeider de vakbeweging voor zijn rech ten opkwam. Typisch is het echter, dat, terwijl het ei gen recht zoeken practisch overal tot het verleden behoorde, dit op het sociale terrein met het opkomen der vakbeweging juist hoogtij begon te vieren. De staking was het middel, waarmede de arbeider zijn rechten meende te moeten veroveren en te verdedi gen, terwijl het volkomen begrijpelijk is, dat de werkgever eveneens een wapen ging smeden en dit in de uitsluiting vond. Wij willen over deze beide rechtsmiddelen op zichzelf niet spreken doch meenen er toch wel even op te moeten wijzen, dat het vaak machtsmiddelen in plaats van rechts middelen zijn geweest. Indien alle plaats gehad hebbende conflicten eens voor het forum van het recht zouden komen, zou zeker blijken, dat nu eens de werkgever en dan weer de werknemer in de richting van conflicten dreef, waar aan een feitelijken rechtsgrond ontbrak, doch die men slechts doordreef, om eigen machtspositie te toonen. Ook daarin kwam van lieverlede veran dering en het is de collectieve arbeidsover eenkomst geweest, die deze verandering in velerlei opzicht bewerkstelligd heeft. In een groot aantal C.A.O.'s toch was en is een procedure van rechtspraak vastgelegd, zoo dat partijen als het ware vrijwillig afstand hebben gedaan van het zoeken van eigen recht. Daar is dan nog bijgekomen de instelling van de rijksbemiddeling, die tusschen bei den, wanneer een staking dreigt en wier hulp door partijen te allen tijde kan wor den ingeroepen. Wel zijn partijen in geen enkel opzicht gebonden bemiddelingsvoorstellen van den rijksbemiddelaar te aanvaarden, doch men gevoelt, dat de partij, die deze voorstellen niet aanvaardt, reeds bij voorbaat een mo reel zwakke positie inneemt. Doch met dit alles was wel een zekere ordening van de sociale verhoudingen ver kregen, maar een volledige rechtsbasis, voor zoover dat tenminste bij menschelijke ver houdingen mogelijk is, was nog niet gevon den. Wij zouden haast zeggen, daarvoor moest eerst de crisis alles ondergraven, en moesten de verhoudingen zoo worden, dat het eigen recht zoeken tegelijkertijd be- teekende eigen ondergang zoeken. Het moet dan ook zonder meer als een stap in de goede richting beschouwd wor den, dat thans het element van verplichte arbitrage in de sociale verhoudingen is ge bracht, al is het dan nog gebrekkig. Het berust toch feitelijk nog slechts op een crisistoestand, terwijl als dreigement voor het aanvaarden van die verplichte arbitrage het intrekken van den steun moet gebezigd worden. Doch Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, zullen wij ook hier maar zeggen. Er is een opgaande lijn te bespeu ren en dat heeft op zich zelf reeds veel te beteekenen. De basis, waarop de sociale verhoudingen gebouwd worden, begint ongetwijfeld voort durend zuiverder te worden en zal zeker aan veel gewroet, waar zich juist dit ter rein zoozeer voor leende, een einde maken. VOOR UW NAAR Badhuisstraat 15. Telefoon 348. Nieuw oliebunkerstation. Het Engelsche stalen tankstoomschip „Athelcrest", 5934 ton bruto en 3448 ton netto, in 1917 te Huil gebouwd, van de Uni ted Molasses Company Ltd. te Londen, is verkocht aan het nieuwe oliebunkerbedrijf te Vlissingen, opgericht door de N.V. Ha ven van Vlissingen en de N.V. Vlissingsche Mineraalolie en Asphalt-Raffinaderij. Het schip zal te Vlissingen als depotschip wor den gebruikt. Het is 8 Augustus van Lam- lash naar Vlissingen vertrokken, gesleept door de Nederlandsche sleepboot „Ganges". Doorgang onder den spoorweg RoosendaalVlissingen. Naar „de Zeeuw" verneemt, zal in het be gin der volgende maand door de directie der Nederlandsche Spoorwegen een belang rijke aanbesteding worden gehouden, waar van de kosten worden geraamd op 69.000. Het betreft n.l. het maken van een onder doorgang onder den spoorweg Roosendaal Vlissingen bij K.M.-paal 18.094' en het ter plaatse omhoog brengen van de spoorbaan nabij het station Woensdrecht, waardoor dus weder een belangrijke werkgelegenheid geboden wordt. Zeebaden. In de week van 2 tot en met 9 Augustus werden in het gewone bad genomen 3988 baden, waarvan 2025 door dames en 1963 door heeren en in het volksbad 3370 baden, waarvan 1734 door dames en 1636 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 80 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 66 graden. Albambra-tbeater. Moonlight and Melodies. Verboden liefde. Als alle Amerikaansche revuefilms geeft ook de eerstgenoemde film een kijk achter en voor het voetlicht. Ditmaal houdt het scenario zich bezig met een jongeman, die zijn eerste revue laat opvoeren, en daarvoor het geld krijgt van een speler. Complicaties op het gebied van de liefde gaan de apo theose vooraf, en de apotheose is ook hier een modelopvoering van een revue, waarbij vele artisten laten zien en hooren, hoe goed zij dansen en zingen kunnen. Daarom gaat het, om de „songs", om de opname van bal letten, om de grappen van Amerikaansche komieken. Leo Carillo is de hoofdpersoon, de man, die de revue doet groeien en hij speelt zijn rol bijzonder knap. Bobby Watson is de hevig-bezige balletmeester en geijkte figuur in zulke rolprenten. Mary Brian en Roger Pryor zijn een zeer komisch duo, en Lilian Miles weet, hoe men liefde moet „brengen". De meeste van de acht liedjes, die men te hooren krijgt, zijn aardig, in het bijzonder „Ah, hut is it love?", „Moonlight and Pret zels" en „Gotta, get up and go to work". De girls met de mooie beenen, wat altijd een heele aardigheid is, dansen het vuur uit hun schoentjes, en van de verschillende revue- tafereelen heeft de regisseur alle eer. In „Verboden Liefde" is er een werkende jongedame, die „het echte leven" wil leeren kennen en een niet meer zoo heel jonge man, die voor zijn invalide geworden wet tige ega, nog slechts vriendschap kan ge voelen wij hebben het vaker aanschouwd en w\j zullen er ook ditmaal zonder shell- shock afkomen. Belangrijker is, dat het niet zoo spik splinternieuwe gegeven een film van be schaafde allure heeft opgeleverd. Een wel wat langgerekte beeldnovelle, wier grootste verdienste bestaat in de soberheid, waar mee het onderwerp, dat van melo-drama- tische elementen niet valt vrij te pleiten, is verwerkt. Dat de regisseur erin slaagt, zijn heldin alle stadia van hunkerende maagd, verleid meisje, teedere minnares, ongehuw de moeder en zelfverloochenende vriendin in extenso te laten doorloopen, strekt hem tot eer. De reporter, later hoofdredacteur van een der grootste bladen, die hier een eerlooze rol speelt, is een driedubbel over gehaalde boef, die in het uitoefenen van zijn beroep handelt als een schoelje, en om wien niemand een traan zat laten, als hij ten slotte door zijn eigen vrouw met revolver schoten wordt afgemaakt. De Nederland sche journalistiek is in haar beroep heel wat zuiverder. De acteur, die de ondankbare marqué- rol speelt, geeft verdienstelijk werk. Appre ciatie hebben wij ook voor het verdienste lijk spel van Barbara Stanwyck in de vrou- welijke hoofdrol en voor Adolph Menjou, die thans als heer op middelbaren leeftijd, belangwekkender werk te doen krijgt dan vroeger, toen de dames met hem dweepten en hij de eeuwige charmeur moest zijn. Luxor-Th eater. De helsche machine. De straatzanger. De inhoud van de eerste hoofdfilm is spoedig verteld. Elinor (Genevieve Tobin), een móói, schatrijk Amerikaansch meisje, is verloofd met den arroganten millionair Do- reen (Victor Jory), die na veel omhaal zijn plaats ziet ingenomen door een handig, charmant jongmensch (Chester Morris), met het happy end, dat deze het lieve kind voorgc;d verovert. Van dien omhaal is er nog heel wat meer te vertellen, doch dan is de aardigheid er af. Het is nooit prettig, wanneer men de intrige van te voren al weet en daarom volstaan we met te ver melden, dat er door hoofd- en bijfiguren sterk spel gegeven wordt in déze knap ge- ensceneerde rolprent, vol komische, frap pante momenten en waarin men meeleeft en vol spanning de ontknooping verbeidt. In de tweede hoofdfilm ondekt een straat zanger, die over een mooi stemgeluid be schikt, een door een jonge Parijsche actrice verloren collier en bij de terugbezorging ten haren huize ontdekt zij, dat de eerlijke vin der tevens een tenor met kwaliteiten is. Ook hier is er sprake van een tweede hij, die in den zanger een mededinger naar de hand van de actrice ziet en dan ook niets onbeproefd laat om hem in een belachelijk daglicht te stellen. Het geluk is echter met den zanger. Als h:J in Mozart's Don Juan voor den hoofdpersoon in moet vallen, oogst hij een overweldigend succes en een con tract in Amerika doet de rest. André Baugé is de tenor, die op verschillende Fransche chansons en een aria vergast. Het opera orkest geeft met de heerlijke mu ziek van het Salzburger genie veel te ge nieten. Het voor-programma biedt gevarieerde en ir teressante journaals, een geestig" Os- wald-filmpje en een dito Scrappy, alsmede een intellect film over Malta, met zeldzaam mooie opnamen van dit aan schoonheid rijke Middellandsche Zee-eiland. Al met al weder een mooi vacantie-programma, dat Luxor deze week een welverdienden toeloop zal bezorgen. Stakende Grieksche zeelieden. Voor eenigen t4Jd meldden de bladen dat een groot aantal stakende Grieksche zeelie den van Rotterdam in optocht naar het Grieksche gezantschap in Den Haag waren getrokken, om hun belangen te behartigen. Later zijn die lieden, die zonder bestaans middelen waren en van hun schepen te Rotterdam waren weggeloopen, ter beschik king van de Rotterdamsche politie gesteld. Gisteravond is een transport van 20 de zer Grieksche zeelieden, onder geleide van een zestal rechercheurs, rnet den trein van 6.35 hier aangekomen, overgebracht naar het bureau van politie en ter beschikking van den commissaris van pol tie alhier ge steld. Deze Grieken zijn hedenmorgen circa 5 uur met booten van het Nederlandsch en Belgische loodswezen onder politiegeleide overgebracht naar het Grieksche stoom schip „Oropos", komende van Antwerpen en gaande naar Griekenland, toen dit schip op de reede alhier kwam. Do kapitein had opdracht van de Griek sche regeering dit transport te accepteeren. Tegelijk is een bijzondere wacht van het Grieksche consulaat te Rotterdam medege- gaan. Toe l het transport hier gistermiddag per extra-tramwagen van het station in het Bellamypark alhier aankwam, weigerden aanvankelijk de Grieken hun eigen bagage te dragen. Nadat zij naar het bureau waren HET GROOTSTE AMUSEMENT IS HET ZELF-FOTOGRAFEEREN whir - x O -J O CC H CO W UJ Q (fi O z 3 u. 3 DE AANGENAAMSTE BEDIENING VINDT U IN ONZE ZAAK! BADHUISSTRAAT 63 overgebracht, is deze bagage successievelijk door een paar hunner onder politiegeleide opgehaald. De marechaussee verleende aan de politie bijstand. Onnoodig te zeggen dat dit transport, omgeven door politie, in het oog liep en een levendige belangstelling van het publiek had. Een der Grieken, die voorgaf ziek te zijn, werd door den politie-arts Grippeling aan het bureau behandeld. Naar wij vernemen ligt het Grièks'che stoomschip „Oropos" nog steeds op de ree- de alhier. Het mocht ons niet gelukken te vernemen of wellicht moeilijkheden aan boord zijn ontstaan. Wel hoorden wij dat de politie voor even tueel ingrijpen zich ter beschikking houdt. Geen kinderspeelgoed. Een 14-jarige jongen speelde met een zg. alarm-pistooltje, welke men tegenwoordig zoo vaak ziet in handen van kinderen, waarin hij een looden kogeltje had gestopt. Hij schoot op een ll-jarig kameraadje, waarbij het kogeltje in diens klomp drong en zrjn voet verwondde. Een arts verleende hulp. Het nieuws van den dag in beeid. Foto's in onze Tijdinghal. De schilderij door officieren van het korps mariniers te Rotterdam aangeboden aan kolonel Oele bij diens afscheid als commandant van het korps. De „Chris- tiaan Huygens" van de Mij. „Nederland" vertrekt met vacantiegangers naar Noor wegen. Een huurstaking in Amsterdam. De Rotterdamsche politieboot waarop een ontploffing plaats had, in een der ge- meentedokken. De wielerbaan in het Amsterdamsche Stadion wordt met 'zaagsel bestrooid tegen gladheid. 105 Dodge- auto's arriveeren uit Amerika in de Rot terdamsche haven. Strandfeesten te Zandvoort. Het bekende gesticht „Maas oord" te Rotterdam viert 13 Sept. zijn 25- jarig" bestaan. Bloemencorso te Bergen (N.-H.) 900 jongens in een groot kamp te Gilze Rijen. Kinderfeesten in de „Bataaf" te 's-Gravenhage, enz. MIDDELBURG De veiligheidslaan. Vrijdag, den laatsten dag van de veilig heidslaan der K.N.A.C. te Middelburg, zijn nog 62 wagens gekeurd, waarvan er 20 direct konden worden goedgekeurd. Boven dien zijn er na revisie 55 wagens goedge keurd, zoodat dien dag 75 wimpels zijn uit gereikt. OOST- EN WEST-SOUBURG Viering van den jaardag van H. M. de Koningin. Door de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te O. en W. Souburg, werd be sloten de verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. op gepaste wijze te vie ren. Het bestuur had daarom gemeend des middags kinderspelen te organiseeren, waarvoor kinderen van 6 tot 14 jaar in aanmerking komen en zij zich bij een der bestuursleden kunnen opgeven. Voor eiken leeftijd, zoowel van jongens als van meis jes, worden wedstrijden gehouden waarvoor zeer fraaie prijzen beschikbaar worden ge steld, welke tentoongesteld zullen worden in een der etalages van een winkel te Oost- Souburg. Alle kinderen die aan de spelen deelnemen zullen worden getracteerd, ter wijl de toegang tot het terrein voor de le den, ouders en belangstellenden geheel gra tis zal wezen, 's Avonds zal op het Oranje plein een muziekuitvoering plaats hebben, met lampionoptocht. Gevonden voorwerpen. Strandschoen bij Lahr, Van Teijlingen- straat 26 leesboek en tijdschriften bij Kie- boom, Wissel 33 zilveren hangertje bij Steketee, Vlissingschestraat 100 leesboek bij De Visser, Middelburgschestraat 4. GOES Ontslag als Raadslid. De heer A. D. F. van def Wart heeft ont slag genomen als lid van den gemeente raad. Zijn opvolger op de Chr. Hist, lijst is de heer I. Wessel (voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur), die nog niet heeft be slist of hij deze benoeming al dan niet zal aannemen. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Juli 1934. Vlissingen: ingelegd 41.254.24 terugbetaald - 58.390.48 minder ingelegd 17.136.24 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 17. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 500. afgeschreven - 100. meer ingeschreven 400.- Middelburg: ingelegd 71.257.33 terugbetaald - 63.182.83 meer ingelegd 8074.50 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 37. Oost-Fouburg: ingelegd 4809.05 terugbetaald - 3884.45 meer ingelegd 924.60 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Koudekerkc: ingelegd 2647.14 terugbetaald - 971. meer ingelegd 1676.14 Bij genoegzame deelneming opnieuw voor abonné's der „Vlissingsche Courant" op Zaterdagmiddag 18 Augustus a.s. Ondergeteekende(n) Straat en Huisnummer: X Woonplaats: wenscht(en) als abonné's van de „Vlissingsche Courant" deel te nemen aan de vliegtochten op Zaterdag 18 Augustus 1934, waarvoor hij (zij) tegelijk met het inzenden van dezen bon een bedrag van fheeft (hebben) gestort. Handteekening Voor abonné's bedragen de kosten f 3.—. sar Voor anderen f5.-. Meldt U tijdig als deetnemer(ster) aan

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1