500 25 EERSTE BLAD iNo. 187f 72e Jaargang 1934 VRIJDAG Uitgave: Firma F. VAK DF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Ielef. 19. Postrekening 6628? ÏO AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Sll STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS FILMS en CAMERA'S BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijk bureau voor sociale zaken. De steunregeling voor werkloozen, vast gesteld door den minister van sociale zaken bleef gedurende 1933 van toepassing voor de in deze gemeente woonachtige werkloo zen,. afkomstig van de Kon. Maatsch. „de Schelde", de N.V. „Fjjnwerk", de N.V. Vlis- singsche Mineraalolie- en Asplialt-Raffina- derij, de firma H, Zeijger, de bouwvakarbei ders en de bonafide havenarbeiders. Gedurende 1933 ontvingen wij de mede- deeling van bovengenoemden minister, dat hij de steunregeling voor deze gemeente eveneens van toepassing verklaarde voor de werkloozen, afkomstig van de firma Bod- daert en de N.V. „Vitrite Works" te Middel burg. Ook aan de werklooze stuurlieden en machinisten ter koopvaardij mocht op grond van genoemde regeling steun worden verstrekt. In 1931 ontvingen 87 personen uitkeering, verdeeld over 3108 dagen, tot een totaal be drag van 5878.55 in 1932 resp. 798. 87762, 176287.99 in 1933 resp. 1013, 148034, 306450.57. De uitbetaling van dezen zg. „crisissteun" geschiedde, voor zooveel het de georgani- seerden betrof, voor het meerendeel via de betrokken organisaties, terwijl het toezicht en de controle berustten bjj het bureau voor sociale zaken. Door uitbreiding van perso neel op dit bureau, was het mogelijk de controle intensief te doen plaats hebben,' waardoor een aanmerkelijk bedrag, dat ten onrechte genoten was, kon worden terug- gévorderd. Gedurende1933 werd de werkverschaf fing, onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij, onafgebroken voortge zet. Gemiddeld waren daarbij 95 arbeiders opgenomen. De samenwerking met de di rectie, den hoofdopzichter en den opzichter was van zeer prettigen aard. Over 26453 man-werkdagen werd aan loon, enz. uitbetaald een bedrag van 85431.24 vorig jaar over 27598 man werkdagen een bedrag van 69422.64. Aan vorstvergoeding is uitbetaald een bedrag van 7555.53. De beoordeeling omtrent plaatsing bij de werkverschaffing geschiedt door de com missie van advies voor sociale zaken, die ook optreedt als commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering. Bij de centrale-werkverschaffing van den polder Walcheren onder de gemeenten Koudekerke en Biggekerke waren uit deze gemeente regelmatig plm. 40 arbeiders werkzaam. Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Door de toenemende werkloosheid werd het bestuur van deze instelling voor bui tengewone moeilijkheden geplaatst. Naast degenen, die door persoonlijke- of gezins omstandigheden hulp behoeven, moest te vens financieele hulp worden geboden ""aan hen, die ten gevolge van tijdelijke maat schappelijke omstandigheden (werkloos heid) in moeilijkheden verkeerden. Over het afgeloopen jaar werden door deze instelling bijna onafgebroken onder steund 138 gezinshoofden of alleenstaande personen, waaronder 202 personen van 16 jaar en ouder en 65 personen beneden den leeftijd van 16 jaar, of totaal 267 personen. Aan deze groep, veelal ouden van dagen, weduwen, enz., de zgn. „gealimenteerden", werd over 1933 uitbetaald 26621. Aan 72 niet-valide werkloozen, gezins hoofden en alleenstaande personen werd over het afgeloopen jaar gedurende korte- ren of langeren tijd een uitkeering ver strekt deze steun werd verstrekt ten be hoeve van 134 personen van 16 jaar en ouder en 65 personen beneden den leeftijd van 16 jaar. Aan deze groep werd over 1933 een be drag van 17812 uitbetaald. Gedurende het afgeloopen jaar werden 10 personen geheel of gedeeltelijk voor re kening van deze instelling verpleegd in een of andere inrichting voor gebrekkigen (krankzinnigenverpleging is hierin niet be grepen) Met ingang van 1 Januari 1933 werden de zgn. „vaste bedeelden", eventueel met hunne huisgenooten, op kosten van deze instelling, opgenomen als leden van de ver- eeniging voor ziekenhuisverpleging „Vlis- singen" en in het afdeelings-ziekenfonds „Walcheren". Sedert de opheffing van het gemeentelijk ziekenhuis en de ten gevolge daarvan ge troffen regeling met de particuliere zieken huizen in deze gemeente, worden de kosten van de geneeskundige hulp aan on- en min vermogenden vanaf 1 Januari 1933 ge bracht ten laste van Maatschappelijk hulp betoon. De administratie van den gemeentelijken geneeskundigen dienst is sedert genoemden datum aan ondergeteekende opgedragen. Van dezen dienst is een afzonderlijk verslag opgemaakt. Morgenconcert, Morgenconcert van de harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Go vaarts, op Zondag 12 Augustus, in den tuin van de voormalige kazerne Koning Willem III, aanvang 12 uur. Programma: 1. Psalm 23 „De Heer is mijn Herder" Stebbins 2. „An Rose", rêverie Fr. Curschmann 3. Praludium H. Wensel 4. „Panis Angelicus", trombone-solo, C. Franck 5. „Levenslust" J. A. de Zwaan 6. „Morning song" Wachtmann 7. „Song of the Dann" A. Cleempole 8. Fantasie over Chr. liederen, arr. C. G. Govaarts Strandconcerfc. Avondconcert van de harmonie „Ons Ge noegen", directeur de heer C. G. Govaarts, 'op Zondag 12 Augustus in de kiosk op den Boulevard Evertsen, aanvang 8 uur. Programma: 1. „Freiheitsjubel", rnarsch, H. L. Blankenburg 2. „Die beiden Savoyarden", ouverture, J. Offenbach 3. „Lenz und Liebe", walzer,... Tr. v. Blon 4. „Die iTiedermaus", fantaisie aus der operette, J. Strauss 5. „La Traviata", fantaisie sur l'opera, G. Verdi 6. Ballet „Coppelia" L. Delibes 7. „The Song that reached my Heart", pistön-solo, J. Jordan 8. Potpourri Modern... arr. C. G. Govaarts 9. Finale. Winkelnieuws. Het radio- en electro-technisch bureau van den heer K. J. Meulmeester is ver plaatst van Groenewoud 39 naar St. Ja- cobsstraat 13. Morgen opent de heer Meulmeester dit nieuwe, geheel gemoderniseerde winkel pand. De verbouwing werd uitgevoerd door den heer Joh Loois Hzn., de firma De Muijnck richtte den winkel in, terwijl de heer Jo Maes, aan wien het schilderwerk was opge dragen, het geheel met warme donkere kleuren een keurig aanzien gaf. Schietoefeningen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op 14 Aug. a.s. van 10 tot plm. 14 uur en op 15 Aug. van 8 tot 13 uur, schietoefeningen met scherp zullen worden gehouden op het terrein „Hildernisse" (Woensdrecht). Geschoten zal worden met zware mitrailleurs en geweer door het 3e en 14e reg. infanterie. Er zal in de gewone schootsrichting, ongeveer recht op het strand, worden geschoten. De hierdoor ont stane onveilige strook is plm. 2 K.M. diep (vanaf de spoorbaan) en 5 a 600 M. breed. MIDDELBURG De veiligheidslaan. Zij, die met ons gedacht hadden, dat gis teren met den Marktdag als velen de stad bezoeken per auto, het bezoek aan de vei ligheidslaan van de K.N.A.C. grooter zou zijn dan de vorige dagen, zullen evenals wij in deze teleurgesteld zijn. Op dezen derden dag kwamen ook slechts 91 wagens aan de laan voor eerste keuring. Hiervan konden direct 18 met den oranjewimpel de baan verlaten. Van de herkeurde na revisie, zijn er 65 in orde bevonden en hebben dus 83 auto's gisteren een wimpel gekregen. Mor gen hopen wij het eindresultaat te kunnen mededeelen. SEROOSKERKE (W.) Een groote schuur afgebrand. Gistermiddag even na 6 uur, toen men nog aan het werk was in de ongeveer 40 M. lange landbouwschuur op de hofstede „Ter Linde" onder de gemeente Serooskerke, eigendom van de N.V. „Loverendale", zoo als bekend een Duitsche cultuurmaatschap pij, ontstond in dit gebouw, vermoedelijk door het wegspringen van een vonk van een motor, brand. Het vuur deelde zich me de aan het reeds opgeslagen hooi en breid de zich met groote snelheid uit. Er dreigde eenigen tijd groot gevaar voor overslaan der vlammen op de bakkerij, waar brood wordt gebakken van de speciaal geteelde tarwe, en ook het oude, drooge woonhuis werd door de wegspringende von ken in gevaar gebracht, maar de vernieling door het vuur is gelukkig tot de groote schuur met drie dorschvloeren en de land bouwproducten beperkt gebleven. Paarden en vee waren in de weide en toegeschoten personen hebben nog kans gezien verschil lende landbouwwerktuigen uit de schuur op het aangrenzende land in veiligheid te bren gen. De beheerders van de boerderij had den intusschen de hulp van de brandweer te Serooskerke, maar ook van die te Mid delburg ingeroepen. Eerstgenoemde heeft met de kleine handspuit uit een tweetal putten water en ten deele modder in de vlammenzee geworpen, maar dit kon na tuurlijk niet voorkomen, dat er van het vrij nieuwe gebouw niets overbleef. De brandweer te Middelburg was met de magïrus autospuit ter plaatse, maar ver nam daar eerst dat niet op last van den burgemeester was opgebeld en deze stelde dan ook hem, die daartoe last gaf aanspra kelijk voor de kosten. De brandweer, onder leiding van den on der-commandant, is nog" eenigen tijd geble ven, maar daar er geen voldoende water in de naaste omgeving was en het gevaar voor uitbreiding als van zeer weinig beteekenis was te beschouwen, is zij na overleg met den burgemeester weer terug gekeerd zon der dat zij actief aan het blusschingswerk had deelgenomen. Toen de'brand woedde is de vrachtauto van de N.V. met een lading brood enz. naar Middelburg gereden. Op den Noordweg toen men even den Rijnburgschen weg verlaten had, bleek in de lading; brand te zijn ont staan, vermoedelijk een 'tot vlammen over gegane vonk. Men. heeft de lading van den auto afgeworpen en zoo erger voorkomen. Doordat de Middelburgsche brandweer was uitgereden, kwamen verschillende per sonen vandaar, maar ook uit de omliggende dorpen en hofsteden naar den anders op dit uur zoo stillen weg om van het vernielings werk van het vuur getuige te zijn. BRESKENS Verlaging rente. Burg. en Weth. van Breskens stellen den raad voor de rente van eenige leeningen met ingang van 1 Januari 1935 te verlagen en deze te brengen voor een 4 y2 leening op 4 5 leening op 4 4y2 leening op 4}i 4% leening op 4}£ GOES Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Goes. Alvorens met de gewone werkzaamheden aan te vangen, herdacht de voorzitter Z.K.H. Prins Hendrik. Ingekomen was een verzoek van de ver- eeniging „Hendrick de Keyser" om een bij drage ad 400, zijnde ongeveer 10 van de kosten der restauratie van den voorgevel van het Gothisch Huis aan de Kade. Dit verzoek werd naar B. en W. gezonden om prae-advies. De rekening van het Gasthuis over 1932 werd goedgekeurd. Met B. en W. keurden verschillende raadsleden het af, dat dit be stuur zonder kennisgeving verschillende posten van die begrooting had overschre den. Men nam er echter genoegen mee, om dat dit bestuur inmiddels zooals een der leden zei de beenen had genomen. Met algemeene stemmen vereenigde de Raad zich met het standpunt van den mi nister van justitie, dat opheffing van het commissariaat van politie alleen kan plaats hebben indien in de verordening wordt vastgelegd, dat een bevoegd inspecteur van politie de leiding van het corps krijgt, hoe wel het werd betreurd dat de minister niet kan goedvinden dat de leiding aan een hoofdagent wordt opgedragen. Dit laatste zou een veel grootere bezuiniging beteeke- nen. Tot voorzitter van het Gasthuisbestuur werd benoemd de heer A. Vermaire, lid van den gemeenteraad. De reeds gepubliceerde voorstellen tot conversie van verschillende leeningen in 4 en 414 leeningen werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Over de café- en restauranthouders werd zeer in den breede gesproken, het eerst bij de reclame inzake het vergunningsrecht en verder naar aanleiding van een voorstel van drie raadsleden om voor de café- en restau rantbedrijven toe te passen een regeling als bedoeld in art. 11 par. 3 letter A der wet op de personeele belasting. Volgens de voor stellers is de tegenwoordige wijze van hef- GROOTE SORTEERING: in HENNING'S F0TQHANDEL BADHUISSTRAAT 63. fing zeer onbillijk voor deze groep belas tingbetalers. B. en W. deelden mede dat aanneming van dit voorstel de gemeente zou komen te staan op een mindere opbrengst aan perso neele belasting van 2700. Zij weten niet hoe dit bedrag te vinden. De moeilijkheden voor de gemeente Goes zullen voor het vol gend jaar zeer groot zijn, in verband met de aanhangige plannen tot belastingwijzi ging. Ten slotte werd besloten deze kwestie even aan te houden en te trachten nog vóór 1 September a.s. uit te maken hoe de café houders zijn te helpen, daar er onder hen een groep is die noodlijdend kan worden genoemd. De voorzitter had nog medegedeeld dat het voorstel der drie raadsleden zeker niet door de hoogere autoriteiten zou worden goedgekeurd. In een volgende vergadering zal de kwes tie der contra-prestatie door de werkloozen worden besproken. SAS-VAN-GENT Stopzetting der Spiegelglasfabriek. Reeds in Maart j.l. werd in een door 1184 inwoners van Sas van Gent onderteekend adres van den Minister van Economische Zaken gewezen op het gevaar voor het ge heel stilvallen der aldaar gevestigde spie gelglas- en fabriek voor chemische produc ten, als gevolg van de steeds vermindere de afzetmogelijkheden harer producten. Aangedrongen werd op contingenteering, om op deze wijze het bedrijf, op gang te houden. Thans wordt gevreesd, dat de spiegelglas- fabriek, waaraan eertijds 500 arbeiders werkzaam waren, met ingang va.n 1 Octo ber wordt stopgezet, zoo de gevraagde con tingenteering niet spoedig tot stand komt, waardoor opnieuw een 150-tal arbeiders werkloos zou worden, aldus meldt het „Dag blad v. N.-Brabant." Van arbeiderszijde zijn thans wederom verscheidene stappen gedaan om contin genteering van spiegelglas te verkrijgen. WISSEKERKE De vaargeul van Kamperland gestremd. Gisterenavond is het schip van den schipper C. Cornet, dat geladen was met grint, de smalle vaargeul van de Kamper- landsche haven ingevaren. Het schip liep omhoog, bleef vastzitten en brak door mid den. De vaargeul is hierdoor voor het ver keer gestremd, De arbeidsconflicten op Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Zooals onlangs is medegedeeld heeft de minister van economische zaken krachtens art. 8 van het gewijzigde crisis-organisatie- besluit prof. mr. Gerbrandy aangewezen als scheidsrechter in de arbeidsconflicten op het eiland Tholen en in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen (landbouwbedrijven). Thans heeft prof. Gerbrandy in deze beide zaken uitspraak gedaan. Het geldt hier een eerste toepassing van de verplichte arbitrage, in geval van mislukking door tusschenkomst van een der rijksbemiddelaars. Ten aan zien van het conflict op Tholen komt de uitspraak van prof. Gerbrandy op het vol gende neer Het minimum uurloon van volwaardige arbeiders zal 23 cent bedragen, in aangeno men werk en bij toepassing van stukloon moeten de tarieven zoodanig zijn gesteld, dat minstens het standaardloon wordt be reikt. De vrouwenloonen bedragen minstens 2/3 der mannenloonen. Deze regeling zal geldigheid hebben van Maandag 6 Augus tus en geldigheid behouden tot 30 April 1935. De arbeiders organisaties zullen ge houden zijn het overleg omtrent de regeling die zal gelden na 30 April 1935 te openen uiterlijk 1 Maart 1935. De beslissing van prof. Gerbrandy inzake het conflict in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen houdt in het kort het volgende in Het minimum loon voor normale arbei ders zal tot 30 September 1934 bedragen 2.15 per dag. Van 1 October 1934 tot 31 Maart 1935 2 per dag. Indien het stuiken, snijden of gangen tikken en het mengen in dagloon wordt uitgevoerd, zal daarvoor worden betaald 2.60. Het loon der vrou wen zal minimaal 2/3 van het loon der man nen bedragen. Bij toepassing van aanne ming van werk- of S'Ukio.on zal h.et gemid delde uurloon niet beneden het normale loon van den arbeider mogen dalen. In de gemeente Westdorpe en binnen den kring Axel (gemeenten Axel, Zaamslag, Ter Neu zen, Hoek) zullen twee eenigszins afwijken de regelingen gelden. De drie laatste rege lingen zullen van 6 Augustus af geldigheid hebben en zullen geldigheid behouden tot 31 Maart 1935. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering werd een vraag besproken om voorlichting betreffende betaling van twee jaarlijksche" bijdragen voor de synodale weduwenbeurs door een predikant die in een tijdelijk ge combineerde gemeente werkzaam is. De quaestor-generaal is uitgenoodigd, dien pre dikant een bijdrage van 20 te restituee- ren. Intusschen zal aan het provinciaal kerkbestuur van Zeeland inlichting worden gevraagd over den aard dier tijdelijke com binatie. Nog werd rapport uitgebracht over een verzoek van den raad van Nederlandsche kerken betreffende fixeering van den Paaschdatum. De synode verwijst naar den brief dien de algemeene synodale commissie in 1924 aan den minister van justitie heeft gericht, waarin wordt uitgesproken, dat te gen vaststelling op een Zondag, bepaaldelijk op den tweeden Zondag in April geen be zwaar bestaat. Examens. Voor het Staatsexamen A is te Amers foort geslaagd de heer J. Franke te Vlis- s'ingen. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd mej. P. A. Janse te Middelburg. Voor de akte Engeisch lager onderwijs is te Utrecht geslaagd mej. M. Kleffen te Middelburg. Voor de akte Duitsch Ia.ger onderwijs is te 's Gravenhage geslaagd mej. N. H. van der Well te Ter Neuzen. Bezuinigingen by het ondcrwys te Rotterdam. Eenigen tijd geleden heeft het college van B. en W. van Rotterdam den raad het voor stel gedaan het aantal leerlingen per klasse voor de lagere school te verhoogen tot 48. Dit voorstel is door den raad verworpen. Thans komen B. en W. met andere midde len, ten einde het aantal boventallige onder wijzers zooveel mogelijk te beperken, in verband met den financieelen toestand van de gemeente. Die beperking was een eisch van Ged. Staten geweest. Men heeft nu ge tracht een oplossing te vinden door het combineeren van verschillende klassen, waarbij het aantal van 42 leerlingen slechts in enkele gevallen wordt overschreden. Door hun maatregelen hebben B. en W. thans 54 boventallige onderwijzers overbo dig gemaakt, en daardoor ongeveer dezelf? de bezuiniging bereikt als met hun vorige voorstellen zou worden verkregen. De heer Meertens (S.D.A.P.) heeft uit voerige critiek op deze maatregel geleverd en betoogd, dat daardoor ontwrichtend op het onderwijs werd gewerkt. Ook tegen het brengen van twee leerjaren onder een on derwijzer had spreker bezwaren. De combi natie van klassen is niet beperkt tot enkele gevallen, doch het is tot systeem verheven en spreker diende tezamen met den heer v. d. Lugt een motie in, waarin de raad als zijn meening uitspreekt, dat deze methode schadelijk voor het onderwijs moet worden geacht. Deze motie werd met 20 tegen 19 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verleening van ontslag aan een aantal boventallige onderwijzers wordt eveneens met 20 tegen 19 stemmen aange nomen. Een motie-Meertens om de door B. en W. voorgestelde verlaging van de toelage van de onderwijskrachten bij het buitengewoon lager onderwijs en de openluchtschool al leen toe te passen op nieuw aan te stellen personeel, werd verworpen met 21 tegen 18 stemmen. IN DEN RIJKSDAG EN TE TANNENBERG. Dr. H. W. van der Vaart Smit, directeur van het Ned. Christ. Persbureau, thans in Duitschland vertoevend, schrijft ons van uit Berlijn Reeds zijn de rouwplechtigheden en de begrafenis van Duitschlands rijkspresident weer achter den rug. Radio, telegraaf en ?lefoon hebben de gebeurtenissen over het

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1