500 300 25 PALM O LIVE DONDERDAG EERSTE BLAD iNFo. 186 72e Jaargang 1934' Uitgave: Firma F. VAN SE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Omwille van de democratie STADS- EN PROVINCIENIEUWS ck 2Mp ckrjmg.d VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een kieswetswijziging tegen de woekering van kleine partijtjes. Geweld jegens het Evenredig heidsbegrip. Een andere oplos sing men verkleine het aantal afgevaardigden We hebben veel te veel politici. De regeering heeft een ontwerp tot wrj- zigïng van de Kieswet ingediend, als ge volg waarvan een „partij" bijv. slechts dan in de Tweede Kamer zou worden ver tegenwoordigd, wanneer bij een verkiezing tenminste driemaal de kiesdeeler wordt behaald. We kunnen ons begrijpen, dat degenen, die kleine partijen leiden of zich voor de zelve interesseeren, zich door de indiening van dit ontwerp teleurgesteld gevoelen. Hun wordt een eens toegekend recht, al thans politiek voordeel, ontnomen. We ge ven ook grif toe, dat aan het evenredig heidsbegrip, hetwelk in onze Kieswet is neergelegd, door de nieuw voorgestelde wijziging geweld wordt aangedaan. Men vergete daarbij echter niet, dat het even redigheidsstelsel bij invoering tenslotte niet bedoeld is geweest om nieuwe politieke kansen te scheppen aan personen of bewe ginkjes, die onder het vroeger meerder heidsstelsel bij verkiezingen nimmer naar voren konden komen, doch om toevalsfac toren uit te schakelen, welke zich weleer bij het opmaken van verkiezingsuitslagen deden gelden en daardoor een onjuist beeld hielpen scheppen van de ware machtsver houdingen. De voorgestelde wijziging is over het al gemeen gunstig ontvangen door de groote partijen en men mag aannemen, dat die zich daarbij niet in de eerste plaats hebben la ten leiden door het zeteltje winst, dat er voor haar ongetwijfeld het gevolg van zal zijn. In de groote partijen leeft de over tuiging, dat de huidige Kieswet het schep pen van kleine politieke beweginkjes be vordert. Een „beweging" of „partij" moet geboren worden uit een drang des geestes van een volksgroep, maar niet om aan be paalde personen gelegenheid te bieden om critisch te kunnen inwerken op een zekere georganiseerde richting, aan welke ze ver want zijn. De democratie kan er in het algemeen niet door gebaat worden geacht, wanneer bij elke verkiezing door middel van een politieke rel wat eenlingen in de Kamer worden gebracht, die daar gedurende en kele jaren door him critisch optreden den wetgevenden arbeid bemoeilijken, om bij een volgende gelegenheid weer te ver dwijnen en te worden opgevolgd door nieuwe dwaallichtjes aan het politieke fir mament. Doordat die eenlingen soms op de wip der machtsverhoudingen komen te zitten, is hun invloed wel eens onevenredig groot en zijn ze oorzaak van bestuurlijke dé raillementen, welke het aanzien van par lementarisme en democratie omlaag halen. Denken we maar eens aan de oppositie van de heeren Weiss c.s., vertegenwoordigers van het z.g. Middenstandsblok in den Am- sterdamschen raad Toch vinden we de voorgestelde oplos sing, waarmee de regeering aan het op treden van politieke gelukzoekers en van kleine partijtjes een einde wil stellen, géén gelukkige. Ze druischt ons te sterk in tegen het evenredigheidsbeginsel ên ze is niet afdoende. Het zal dikwijls nog mogelijk zijn om een beweginkje, hetwelk gevoed wordt door een oogenblikkelijken tijds- stroom, zoodanig op te voeren, dat het voor een zittingsperiode kan worden ver tegenwoordigd. Dan zit men aanstonds met tenminste drie afgevaardigden opgescheept. We dachten ons een andere oplossing. Waarom moet de Tweede Kamer uit honderd afgevaardigden bestaan We ge- looven, dat het aanzien van parlementa risme en democratie zou winnen, wanneer de wetgevende arbeid werd vereenvoudigd. Het streven van de huidige regeering gaat trouwens in die richting. Er zijn partijen in de Kamer vertegen woordigd met 28 en 24 leden. Enkele andere partijen komen, boven de 10 zetels uit.' Waarom is het eigenlijk noodig, dat er zóóveel menschen bijeen worden gezet, die allen hetzelfde politieke program onder schrijven Zeker, de machtsverhoudingen moeten tot uitdrukking kunnen komen. maar als het evenredigheidsstelsel blijft gehandhaafd, dan komen die machtsver houdingen even goed tot uiting in een Kamer van 50 of 40 leden, dan in een van 100. In een kleinere Kamer zou het spraak water ongetwijfeld heel wat minder brui- schend stroomen en veel meer werk zou kunnen worden afgedaan. Bovendien ge- looven we, dat hoe kleiner het aantal af gevaardigden zou worden bepaald, hoe grooter de eischen zouden worden, aan hun bekwaamheid' te stellen. Een onbeteeke- nende figuur kan zich oplossen in een groot gezelschap, maar in een kleinen kring van bekwamen zal een nulliteit zich zelf onmogelijk gevoelen. We wijzen ook nog even op de financieele bezuiniging, met onze oplossing te bereiken. En vooral herinneren we er aan, dat de kiesdeeler zóó groot zou worden, dat weinig of niets beteekenende partijtjes er niet aan zouden behoeven te denken om aan een verkiezingsstrijd deel te nemen. Onze oplossing heeft een vrij groot be zwaar er zoude wellicht Grondwetswijzi ging voor noodig zijn. Juist deze regeering echter, welke alle burgerlijke partijen om vat, zou in staat zijn om zulke inciden- teele wijzigingen van de Grondwet te be werken, omdat we er ons van overtuigd houden, dat ookde sociaal-democraten haar te dezer zake zouden steunen en aan de vereischte meerderheid van twee/derden helpen. De sociaal-democraten immers hebben ook het huidige ontwerp.tot wijziging van de Kieswet met instemming begroet. Gemeentelijke dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. Aan het jaarverslag over 1933 is het vol gende onleend De dienst bleef gedurende het afgeloopen jaar gevestigd ten stadhuize, in de voorma lige Kamer van Koophandel. De toenemende werkzaamheden tengevol ge van allerlei steunmaatregelen maakten het aanstellen van meer personeel dringend noodzakelijk. De vrees, in het vorige verslag uitgespro ken, dat de depressie in het economisch le ven, ook voor onze stad, in 1933 nog van grootere beteekenis zou zijn en de welvaart nog meer zou verminderen, is helaas be waarheid. In December 1932 bedroeg het werkloos heidspercentage van alle tegen werkloos heid verzekerde arbeiders in deze gemeente bijna 38 In 1933 werd de werkloosheid nog grooter en spreken de daarbij verstrek te gegevens van een socialen nood, die aller- wege om voorziening roept. De maatregelen, die ten opzichte daarvan genomen zijn en die hebben medegewerkt om het leed, dat met de werkloosheid zijn intrede deed in de gezinnen der arbeiders, te helpen verzachten, worden in het verdere gedeelte van dit verslag terloops aangestipt. De werkloosheid op de Kon. Maatschappij „de Schelde" wijzigde in het afgeloopen jaar zeer weinig. De werkloosheidspercentages voor de metaalbewerkers bleven bijna het geheele jaar boven de 40 Dit was ook van invloed op de bouwnijverheid in deze gemeente alleen middenstandswoningen, voornamelijk als rustig object voor geldbe legging, werden gebouwd. De directie van de bierbrouwerij „De Meiboom" zag zich in het afgeloopen jaar verplicht haar personeel in te krimpen. Zij deed dit door de invoering van een roulee- ringssysteem, waardoor telkens een gedeel te van het personeel voor eenigen tijd ont slagen werd. Ook de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" werd door de ongmist der tijden ge dwongen maatregelen te overwegen, die de bedrijfsonkosten zouden doen verminderen. Eerst met ingang van April van dit jaar werd een gedeelte van het personeel, dat den leeftijd van 60 jaar bereikt had, met zgn. vervroegd pensioen ontslagen. Een maatregel, die altijd „billijker" werkt dan inkrimping van den normalen werktijd of ontslag van jongeren. De uitgesproken verwachting, dat de door de regeering voorgeschreven loonsver laging in de bouwbedrijven niet tot opleving van de bouwnijverheid in deze gemeente zou leiden, is eveneens bewaarheid. De loonen van deze groepen van arbeiders waren niet aan den hoogen kant. Uit de overzichten, blijkt de werk loosheid, vooral in vergelijking met vorige jaren, van buitengewoon grooten omvang te zijn. Hoewel naar veler meening de crisis haar hoogtepunt heeft bereikt, wordt in dit verslag gezegd, dat ook voor deze gemeen te nog geen voldoende gronden aanwezig zijn, die een spoedige opleving doen ver wachten. Toch mag op enkele lichtpunten even de aandacht gevestigd worden. De Steenkolen Handelsvereeniging (S.H.V.) verschafte aan vele nijvere handen werk. Een sterke ople ving was merkbaar bij de „Vlismar", waar van het personeel sterk werd uitgebreid. Te bétreuren valt echter, dat de laatstgenoem de bedrijven blijkbaar bij plaatsing voorkeur verleenen aan niet-Vlissingsche arbeids krachten. Het is ten zeerste gewenscht dat een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken die daarvoor ongetwijfeld aanwe zig zijn en tevens naar de middelen, die aan gewend moeten worden om aan dezen onge- wenschten toestand een einde te maken. Dit dringt te meer, daar binnen zeer korten tijd met de exploitatie van de Vlissingsche ha ven een aanvang cal gemaakt worden. We hopen, dat mede daardoor de werkgelegen heid in deze stad zal toenemen en de velen, die werken kunnen en willen, wederom in de gelegenheid zullen zijn hun „eigen" brood te verdienen. Stakingen of uitsluitingen kwamen in het afgeloopen jaar niet voor. De werkzaamheid van de arbeidsbeurs a.ls placeerings-instituut is wederom ten zeei> ste beperkt gebleven. Plaatsingsmogelijkheid voor werklooze arbeiders ontbrak in de meeste bedrijven zoo goed als geheel. Door het overstelpende aanbod van arbeidskrachten worden vaak, buiten de arbeidsbeurs, de benoodigde krachten aangenomen. Ondanks deze on gunstige factoren is het aantal plaatsingen toegenomen. Sedert 1926 valt een ononderbroken ver meerdering te constateeren van het aantal in deze gemeente woonachtige leden van werkloozenkassen. De vermeerdering in 1933 is echter alleen het gevolg van de toe treding van de „Vereeniging Metaalindus trie Vlissingen" met 168 leden en de „Ver eeniging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij" met 39 leden. Deze vorm van sociale verzekering, die in ruime mate bijdraagt aan de bestrijding van de nadeelige gevolgen der werkloos heid, mist nog altijd een wettelijke basis. Toch komt op dit terrein meer eenstem migheid en zal Vermoedelijk in de toekomst wel een regeling worden getroffen, waarin ook de bedrijven verplicht zullen worden tot het verleenen van een bijdrage. De buitengewone uitgaven, die door de werkloozenkassen gedaan moesten worden, heeft de regeering genoodzaakt tot het ver leenen van extra-subsidie, waarin de ge meente, evenals voor de normale subsidie van 100 een bijdrage moest verleenen van 50 Over 1932 en 1933 werd door deze ge meente aan gewone bijdrage voor de werk loozenkassen betaald respectievelijk een be drag van 15.337.01 en 17.903.19 aan extra-subsidie voor genoemde kassen werd resp. 31.577.36 en 13.975.66 bijgedragen. Door deze buitengewone subsidie, die in 1932 voor sommige kassen 500 a 600 bedroeg, alsmede door verhooging der bij drage door de leden, het beperken van den uitkeeringsduur, het verlagen van de uit- keeringen, verhooging van het aantal wachtdagen en de bepaling, dat eerst dan weder recht op uitkeering aanwezig is, na dat men een zekeren tijd in de „eigen" in dustrie gewerkt heeft, was het mogelijk, dat de werkloozenkassen aan hun verplich tingen konden voldoen. Uit een bijlage van dit verslag blijkt, dat het totaal aantal werkloosheidsdagen, van alle tegen werkloosheid verzekerde arbei ders in deze gemeente, 285.243 dagen heeft bedragen. Door de werkloozenkassen is aan hun uit gekeerd 141.359.19, zijnde over 61.117 werkloosheidsdagen, of 21.4 van alle werkloosheidsdagen, waaruit blijkt, dat slechts 1/5 gedeelte van de gevolgen der werkloosheid door de kassen wordt gedekt. De overige dagen werden gedeeltelijk ver goed door uitkeering ingevolge de crisis- steunregeling en door middel van de werk verschaffing. In het vervolg van dit verslag worden meerdere gegevens daaromtrent verstrekt. Evenals het vorige jaar hebben ook dit jaar de plaatselijke organisaties met een werkloozenkas de aan Burg. en Weth. op gedragen taak, inzake controle van deze kassen, helpen vergemakkelijken door hun volle medewerking in dezen te verleenen. (Slot volgt.) Kanovaarders. Bij de politie te Vlissingen zijn ernstige klachten ingekomen van loodsen dat kano vaarders zich met hun vaartuigjes begeven in de vaargeul op de Westerschelde, waar door in- en uitgaande schepen worden ge- Gebruik steeds Palmolive, omdat daarin de waardevolle olijf- en palmoliën, door meer dan 20.000 schoonheids-experts aanbevolen, op de juiste wijze zijn verwerkt. CL ^2 stuks voor 25 ct.) noodzaakt hun snelheid te verminderen of uit te wijken. Een en ander levert gevaar op voor de scheepvaart in het algemeen. De klachten betreffen het varen in de Sardijngeul voor de Boulevards in het algemeen en ook vóór de zoogenaamde tweede duinen. De commissaris van politie te Vlissingen vestigt de aandacht op de bepalingen van het „Bijzonder aanvaringsreglement Wes terschelde", waarin is aangegeven dat vaartuigen van minder dan 20 ton, waartoe dus ook de kano's behooren, verplicht zijn uit te ■wijken voor alle zeeschepen van meer dan 20 ton. Tevens is in voornoemd regle ment bepaald, dat aan boord van elk vaar tuig, dat zich op de Westerschelde bevindt, een exemplaar van dit reglement aanwezig moet zijn. Het niet voldoen aan deze bepalingen is strafbaar gesteld bij artikel 473 van het wetboek van strafrecht, luidende „De schipper of schepeling die niet in acht neemt de wettelijke voorschriften vastgesteld tot voorkoming van aanva ring of aandrijving, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden". Door rijks- en gemeentepolitie zal stipt op de naleving van voornoemde bepalingen worden gelet. Bij overtreding zal onverbid delijk tot het opmaken van proces-verbaal worden overgegaan. De commissaris van politie te Vlissingen vertrouwt in verband met het bovenver melde, dat in den vervolge kanovaarders zich niet meer zullen begeven in de vaar geul voor de scheepvaart. Concert gewijde muziek. Op Vrijdagavond a.s. omstreeks kwart over acht, zal op de achterplaats van de Jeugdherberg „Scheldestroom" door de Harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, een concert van gëwijde muziek gegeven worden. Het volgende pro gramma zal ten gehoore worden gebracht 1. Psalm 89 S. Landsman 2. Prière de Moïre Rossini-Filliard 3. Harmonie des Anges E. Miqette 4. „Recueillement", andante, E. Deneufbourg 5. Psalm 60 J. Worp 6. Gezang 178 J. Worp 7. Le Tabernacle, andante Offertoire V. Samhin 8. „Le Debut", andante A. Mailly 9. „Meditation"' Emïle Deneufbourg 10. Gezang 259 <S. Landsman Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Minister Deckers wordt begroet door den Duitschen gezant bij den ingang der Duit- sche Evang. Kerk te 's-Gravenhage, waar een rouwdienst werd gehouden ter gelegen heid van het overlijden van president Hin denburg. Aankomst van de vertegen woordigers van het Hof bij de kerk. Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht consacreert de nieuwe kapel in het proces siepark te Dokkum, ter gelegenheid van de groote Bonifacius-processie. Maquette van het Monument voor het Reddingswe zen te Den Helder. Vier jonge Neder landers gaan met een omgebouwde Belgi sche visscherskotter van Amsterdam, om Kaap de Goede Hoop, naar Indië. De Deventerpoort in het Rijksmuseum wordt gerestaureerd. Groote boerderijbrand on der Halfweg. Pleziertochtjes met motor bootjes in „Loiumerwijk" te Hilligersberg. Een vrachtauto in een der Amsterdam- sche grachten trekt veel bekijks. De koks van de „Bijenkorf" te Rotterdam zoe ken eenige verfrissching op het dak. Te Den Haag is overleden ir. E. P. Wellenstein, oud-president van de Algemeene Rekenka mer. Vreemdelingen-bezoek. Het aantal bezoekers van de Belgische badplaatsen dat heden een uitstapje naar Walcheren heeft gemaakt, heeft een record bereikt. Er werden nl. met de provinciale booten niet minder dan 3680 passagiers vervoerd, terwijl 167 auto's werden overgezet, Scheepvaartberïchten. Het Engelsche stoomschip „Teakwood", dat hier een lading olie heeft gelost, is he den naar Curagao Vertrokken. MIDDELBURG De stadhuisbelichfcing. Gisterenavond was het druk in de stad met vreemdelingen en het overgroote deel van hen is om 10 uur op de Markt komen genieten van de stadhuisbelichting. Hun uitltatingen toonden aan hoe grooten in druk het nu weer maakte. De tram, die te 10 uur en die welke te half elf van de Markt moeten vertrekken, bleven dank zij de welwillende medewer king der directie in de Langeviele en dit xs van groote beteekenis g'eweest voor het rustig verblijven en het goed kunnen zien van het altijd mooie bouwwerk. Wellicht kan men volgende week iets eerder het licht ontsteken, nu de duisternis al weer belangrijk vroeger invalt. De veiligheidslaan. Het is Woensdag zeer stil gebleven op de veiligheidslaan van de K.N.A.C, op het Mo lenwater. Totaal meldden zich 88 auto's voor 't eerst aan, waarvan er direct 19 zijn goedgekeurd. Bij herkeuring kon nog voor 55 wagens de blauwe kaart door een oranje worden vervangen en zoo kwamen er totaal 74 wimpels bij. De „Prinses Juliana". Aan de Loskade te Middelburg is giste ren aangekomen de „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de binnenscheep vaart, welk schip met een aantal leeraren en jeugdige onderwijzers een tocht door de Zeeuwsche wateren maakt en heden daar voor de reis voortzette. OOST- EN WEST-SOUBURG Drie ernstige ongelukken. Gisteren hadden alhier drie ernstige on gelukken plaats. Op de Nieuwe Vlissing sche weg heeft een 14-jarig meisje, dat met haar ouders op Walcheren haar vacantie doorbrengt, het ongeluk bij het passeeren van een vrachtauto, welke met grond ge laden werd een zijschot, dat plotseling los raakte, op haar arm te krijgen, waardoor deze vermoedelijk gebroken is. De onmid dellijk ontboden geneesheer achtte de over brenging naar een ziekenhuis wenschelijk. Een zekere van E. uit Middelburg is op de Nieuwe Vlissingsche weg met een auto tegen een paal van de electrische tram ge reden. Met het hoofd werd hij door de voor ruit geslagen en nogal ernstig verwond. Op het Oranjeplein is een meisje van de P., wonende alhier, gisterenavond van een vrachtauto van de Ned. Spoorwegen geval len, waarbij zij zoo ongelukkig is terecht gekomen, dat een bovenarm ernstig is ver wond en zij onder dokters behandeling is. KOUDEKERKE Een concert. De fanfare „Voorwaarts" te Koudekerke, directeur de heer André J. Geijsen, geeft Zaterdag 11 Augustus, des avonds 8 uur, een concert. Programma: 1. „Défilé des Ax", Pas redoublé, G. Guillement. 2. „Milanesse", Ouverture, Jos. Baumann. 3. Fantasie op motieven van Fr. Schubert, Albert Floris. 4. „La Speranza", Fantaisie, A. Boscolli. 5. „Schwartze Husaren Marsch", L. H. s'Jongers. 6. „Frans Xaver Mannhardt Marsch", P. de Rooij. 7. „La Petite duchesse", Overture, F. Riccino. 8. Mosaïque de l'Op. Stradella, M. J. H. Kessels. 9. Finale»

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1