1000 500 300 25 VLIEGEN DOET VLIEGEN! WOENSDAG S AUGUSTUS EERSTE BLAD No, IS 5 72 eJaargang 1934 Uitgave: firma F. If AN DÉ VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiel. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op 2ondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS Vakkundige Voorlichting in Henning's Fotohandel Op Zaterdag 18 Aug. a.s. weer feest in de lucht! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regei meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.alles bir vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden Du verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Klompen en voeding: schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter kennis van belangheb benden, dat de verzoeken om gedurende het schooljaar 19341935 van gemeentewege 'klompen en/of voeding te mogen ontvangen voor schoolgaande kinderen vóór 18 Augus tus a.s. door de ouders of verzorgers der leérlingen moeten worden ingediend op de gemeentesecretarie le afdeeling (Kamer nr. 7). Vlissingen, 6 Augustus 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singeh gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 7 Augustus 1934 aan P. M. Merk te Vlissingen op de daarbij gestel de voorwaarden-vergunning is verleend tot het uitbreiden van de bestaande inrich ting door het bijplaatsen van een koelkast met ingeboupwden electro-motor van 1/3 P.K. voor het dryven van een ventilator, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie A, nr. 889, plaatselijk ge merkt Badhuisstraat nr. 28. Vlissingen, 8 Augustus 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Concert. De Eerste Vlissingsche Accordeonvereni ging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, geeft Donderdag 9 Augustus des avonds 8 uur een concert in de tent in het Bellamypark. Programma: 1. Colonel Bogeij Marsch K. G. Alfords 2. Variété Sur Opera Martha Opera de Flotow arr. per G. Gadenne op, 804. 3. Reverij Wals M. P. Ventevogel Op. 3 4. Die Mühle im Schwarzwald, Rich. Eilenberg Op. 52. 5. Wals frères Joueuse R. Volksted (Arr. Ventevogel). Pauze. 6. Feestmarsch 192434 Op 1, M. P. Ventevogel. 7. Une soirée d'Automne aux Ardennes, Fantasie (A. Govaart) 8. Le Estudiantina, Wals E. Waldteufel Arr. G. Wittman 9. Potpourri Populair 10. Sons of the Brave, Marsch F. Bidgood Arr. A. Munter Opgepast. Meldden den laatsten tijd de couranten, dat onbekenden een winkel binnentraden en onder voorwendsel om een kleinigheid te koopen, bankpapier ter betaling en ter wis seling aanbieden, waarbij zy óp handige manier het bankbiljet achterhouden en daarmede en met het gekochte en het wis selgeld verdwijnen, thans kunnen wij onze waarschuwende stem ten behoeve van onze winkeliers ook doen hooren, aangezien ook hier ter stede in een winkel een gelijke truc met succes is uitgehaald, waarbij door den winkelier een schade van circa 10 wordt geleden. De politie is in den arm genomen, die nu tracht den onbekenden oplichter op te spo ren. De geschiedenis van een rijwielplaatje. Een ingezetene vond een nieuw rijwiel- merk. Een wielrijdster die zulk een merk verloren had, meldde zich aan. Volgens de beschrijving welke zij gaf was het gevonden rijwielplaatje niet het hare. Argeloos gaf de vinder een bijzonderheid van 'het gevonden belastingmerk op. Later kwam een jonge man, die ook voorgaf .een rywielmerk te hebben verloren en de bijzonderheden daar aan mededeelde, waardoor de vinder er toe kwam om hem het rijwielplaatjeaf te ge ven. Twijfel aan het vooorgeven van den verliezer kwam nu boven» De politie werd gewaarschuwd, vond den jongeman terug, die haar bekende geen rijwielplaatje te hebben verloren, toevallig de bijzonderheid van het gevonden plaatje te hebben gehoord en na deze wetenschap zicli bij den vinder van het plaatje te heb ben aangemeld. Onnoodig te zeggen dat de politie hem heeft genoodzaakt het rrjwielmerk aan den vinder terug te geven, terwijl hij daarenbo ven ernstig vermaand is geworden. Diefstal. Een vreemdeling, welke naar hier was gekomen, deed aangifte bij de politie in zijn auto zijn fototoestel te hebben laten liggen, dat later bleek gestolen te zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. Een handelaar, in oude metalen kwam mededeeling doen bij de politie dat een on bevoegde in den afgeloopen nacht zijn pak huis was binnen gedrongen en zich daar schuldig had gemaakt aan diefstal van metalen. Ook hier stelt de politie in onderzoek in. Een „Driedaagsche" door Zeeland. Het persbureau Vaz Dias zendt ons het vplgende communiqué Bij wijze van contra-prestatie hebben Twentsche en Overijsselsche journalisten een driedaagsche trip door Zeeland ge maakt, om de schoonheden van dit gewest te ontdekken en uit te dragen. Zoodoende is een basis gelegd voor het wederzijdsche „uitwisselen" van toeristen, daar de Zeeuw- sche persmenschen in hun contreien ook propaganda hebben gemaakt voor mooi- Twente. De tocht is den Twentenaren uitstekend bevallen en heeft hun bewezen, dat Zeeland in zijn diverse onderdeelen zeer goed in' staat is om vreemdelingen van alle bekoor lijkheden, welke bet bezit, te doen genieten. Onze negende provincie kan prat gaan op een eigen cachet, dat geen der andere lands- deelen bezit, in verband met haar typischen „bouw", ligging en samengesteldheid. Zeeland is in de eerste plaats het land, dat ontwoekerd is aan de baren. Het aan de sloopende hand der zee ontrukte land is vruchtbare kleigrond, waarvan de vettig heid afdruipt. Vanzelf neemt de landbouw dus een groote plaats in. Wat is het aan schouwen van welige landouwen een prach tig gezicht Wie verlustigt er zich niet in, als het goudgele graan wordt geoogst en drie paarden met hun zware schoften door de velden trekken, welke èn het graan af snijdt en tevens de garven verzamelt. Maar als hcc land van Pallietersche vruchtbaarheid zou Zeeland niet alleen de touristen kunnen trekken. Hoe belangrijk de landbouw ook in de polders is, deze geeft toch eigenlijk niet het specifieke cachet aan het gewest. De eigen aard wordt verkregen door een wonderbare wisselwerking tus- schen land en water, waardoor een harmo nie wordt geschapen, welke ieder, die oog heeft voor natuurschoon, moet opvallen. Een harmonie van lijnen, maar ook zeker een harmonie van kleuren. Niet voor niets trekken de schilders en andere beeldende kunstenaars naar Zeeland, is Veere èen cen trum van -artisten, die geboeid worden van het schoone spel van licht, lucht, water en land. En voorts is Zeeland met zijn uitzon derlijke kleederdrachten het land van een oude traditie, van een ver en schoon verle den, dat de meeste deelen van Nederland missen. Herinneringen aan den graventijd van Holland, Bourgondië enz. worden hier levendig, kostbare bouwwerken en andere kunstvoorwerpen droomen van glorieuze tijdperken uit vroegere dagen, waarin de kunstzin zich uitte in machtige concepties. Bij het bezoek aan Zuid-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen hebben de journalisten gelegen heid gehad deze karakteristieke schoonhe den - zich op te nemen e.i vertrouwd te worden met deze eeuwen-oude cultuur, waarop het nageslacht terecht trotsch is en welker overblijfselen het in hooge eere hou t. Daarnaast hebben zij kennis ge maakt met typische takken van de vissche- rij als oester, kreeften en mosselvangst. Het stadje Ierseke is nog steeds beroemd door zijn oesterputten, al gaat het de oes terteelt momenteel niet erg naar den vleeze. Ziekten en parasieten („slippers") bedrei gen de oesters met den ondergang. Een modernen roem om toeristen te trek ken heeft Zeeland in de mooie stranden Vele badplaatsen zijn in den laatsten tijd verrezen, echte „familiebaden", waar het ongedwongen en eenvoudig toegaat. De meeste autoriteiten houden er niet van het strandleven' dooi* allerlei beperkende bepa lingen en verordeningen aan banden te leg gen. Zoo is er bijv. op Schouwen een prach tige strook strand van plus minus 13 KM. lengte, dat vrijelijk ter beschikking van de badgasten staat. Badhuisstraat 63. Modern in Zeeland is thans ook het snel verkeer door de lucht. Bij Haamstede op Schouwen en bij Vlissingen bevinden zich landingsterreinen. De vliegdiensten nemen goed op, want de K.L.M.-lijnen naar Zee land zijn de eenigen, die zich zelf bedruipen kunnen. Het vliegveld op Schouwen boekte in Juni 1039 passagiers Ook het bootverkeer is modern geworden. De provinciale stoombootdiensten stellen keurige booten ter beschikking, waarop het reizen een waar genot is. En over de bedie ning door de Maatschappij „Zeeland" be hoeft heelemaal niets gezegd te worden, die is boven eiken lof verheven. De Mij. „Zee land" is de trots van eiken rechtgeaarden Zeeuw. Het verkeer te water vormt een der be koorlijkheden van Zeeland. Er zijn op de eilanden weinig hoofdwegen en zoo goed als •geen snelverkeerswegen, berekend op een drukke passage. Moet men een eiland be zoeken, dan gaat daar een dag mee heen. Zoodoende is de provincie goeddeels ont trokken aan het zenuwachtig-makende van dezen jachtenden tijd de menschen daar hebben rekening te houden met den tijd, omdat zij'er zoo vaak aan onderworpen zijn. Dit is een der redenen, waarom Zeeland zoo'n weldadige rust ademt en weshalve het zoo uiterst geschikt is om er een nieu we kracht gevende vacantie door te bren gen. MIDDELBURG Resultaten van de K.N.A.C.-Veiligheidslaan te Middelburg. De K.N.A.C. meldt, dat gisteren, den eersten dag van de veiligheidslaan, bij eer ste keuring 117 automobielen werden ge keurd, waarvan er 26 reeds dadelijk in het bezit van den oranjewimpel konden worden gesteld 59 wagens werden na revisie her keurd en in orde bevonden, waaronder er ettelijke waren, die zich reeds eerder ter keuring hadden aangeboden, zoodat in to taal 85 auto's ten slotte met den wimpel gingen strijken. De overigen bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. Beëedïging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd beëedigd als griffier bij het Kantongerecht te Terneuzen, de heer mr. H. van der Belt, griffier bij het voormalige Kantongerecnt te Hoogeveen. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Nieuw en St. Joosland, de heer G. A. Harff, burge meester aldaar. BIGGEKERKE Brand in de duinen. Gisterenmiddag is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de duinen bij het Pompstation. Het vuur vond in de kurk droge duinbeplanting gretig voedsel. Onder leiding van den gemeente-veld wachter is met krachtige hulp van talryke kampeerders en toegeschoten burgers het vuur tot staan gebracht. Een aanzienlijk deel is evenwel verbrand. VEERE De restauratie van het stadhuis. Men schrijft aan de „N.R;Ct." De restauratie van het stadhuis van Vee- re loopt thans ten einde en zal over enkele maanden zijn voltooid. Reeds thans is, naar de bezoekers met belangstelling zullen ver nemen, de bekende oudheidskamer weer ter bezichtiging gesteld, al is de definitieve op stelling nog niet bereikt. Het schilderij boven den schoorsteen in de raadzaal, den Koning-stadhouder Willem den Derde afbeeldend, is door den restaura teur van het museum H. W. Mesdag her steld, Naar uit archivalische gegevens blijkt, is dit portret van den „heer en mar quis" van Veere in 1699 door de heeren van de wet bij de vernieuwing van deze zaal aan de stad geschonken het is geschilderd door Johan van Haansbergen, te 's-Graven- hage, die daarvoor 200 Carolusgulden heeft ontvangen. AARDENBURG Een gevaarlijke grap. Voor den heer Blondeel te Aardenburg is een huis in aanbouw de stucadoora zijn Niet alleen dat Zeeland het kleinste en meest, rendabele luchtlijntje ter wereld bezit, doch ook blijkt het helder en klaar, dat de Zeeuw het zuiverst en meest roodvloeiende vliegbloed bezit dat ooit in menschenaderen stroomde. Wie kan dat ontkennen die het feest van Zaterdag j.i. van nabij heeft gezien? Talloozen moesten teleurgesteld wor den. Enorm lange gezichten werden getrokken en de te leurstelling werd per H.L. gemeten. De faam die de lucht reizigers van boven meebrachten, ging als een frissche stroom van oor tot oor en de vlieglust beving een ieder die er vatbaar voor was Ook ZIJ wilden vliegen vlie gen en mede ervaren mede genieten Doch de gelegen heid was er niet meer omdat de machines op tijd weer naar huis moesten vliegen om er hun dagtaak te vervullen. Een cordaat plan rijpte daardoor bij onze redactie. Een TWEEDE vliegdag moest worden bepaald nog maals moest de abonné gelegenheid hebben om goedkoop van een, vlucht te kunnen genieten. Er werd onderhandeld gewikt en gewogen en. 't resul taat staat hierboven Ook Zaterdag 18 Augustus zal een vliegdag worden Weer zullen de Fokkers hun stem laten brommen weer zullen de Fokkers hun luchtkinderen doopen en weer zal de luchtmachine frisch bloed in de aderen spuiten. De regeling is nog in bewerking. Tot zoolang geduld 71 a-V ee-Wee. hun werk begonnen. Een bak fijne, hagel witte, ongebluschte kalk staat klaar. Twee jeugdige electriciens zitten bij dien bak en bewonderen de mooie, witte kalk. Een knecht van BI. werpt van over een schut ting een steen in de witte massa ende grap is gelukt. Een der jongens is bedolven onder de witte kalk, maar deze dringt hem ook in beide oogen en weldra staat hij te trappelen van pijn. Eerst tracht men zelf de oogen wat uit te wasschen, maar 't helpt niets en de jongen ziet niets. Geleid aan de hand van zijn kameraad gaat A. de C. naar huis, waar direct geneeskundige hulp frordt ingeroepen. Eén oog is reeds behouden in het andere keert het licht slechts langzaam terug. GOES Conversie geldleening. B. en W. stellen voor te besluiten tot vervroegde aflossing van de met de Eerste Ned. Verzekering Mij. op het Leven en te gen Invaliditeit gesloten leening, pro resto groot 118.523.80, rentende 4% en voor hetzelfde bedrag een geldleening aan te gaan met de Nat. Levensverzekering Bank te Rotterdam tegen een rentevoet van 4J/i (provisie ys KLOETINGE Een taaie. Gisteren sloeg te Kloetinge het paard, gespannen voor een wagen, van den land bouwer W. op hol. W. viel er af en kreeg der met gerst geladen wagen over zijn beenen. De dokter, die spoedig ter plaatse was, kon geen letsel constateeren. HAAMSTEDE Stationsgebouw op het vliegveld te Haamstede. Het vliegveld West-Schouwen is de ge boortegrond van het binnenlandsch lucht verkeer der K.L.M. Naar dit veld werd in Juli 1931 de eerste binnenlandsche luchtlijn RotterdamHaamstede geopend, 53 K.M. lang, de kortste luchtlijn ter wereld en een der weinige, die terstond renaeerde. Geen wonderEen reis van Rotterdam naar Schouwen over water en land duurt 6 a 7 uur, het vliegtuig doet er een half uur over. De toeloop van passagiers voor den dienst, die des Maandags gevlogen werd, was zoo buitengewoon dat één tienpersoons Fokker F Vila doorgaans te klein was en de dienst verdubbeld moest worden. In de volgende jaren groeide de luchtlijn, groeide het aantal passagiers en was de gunstige ervaring met Zeeland een prikkel tot de stichting van andere binnenlandsche luchtlijnen Groningen, Twente, Eindhoven volgden. De Zeeuwsche luchtlijn ging in 1932 van Haamstede door naar Vlissingen, in 1933 naar Knocke, in 1934 naar Oostende. Het aantal passagiers nam toe van 412 in 1931 tot 1390 in 1932 en 3619 tot Sept. 1933 toen kwam de winterdienst op de Zeeuwsche lijn de eerste winterdienst op de eerste binnenlandsche luchtverbinding en het aantal passagiers klom over 1933 tot 4726. Op 1 Augustus 1934 waren reeds 4612 reizigers langs de Zeeuwsche lijn ge gaan. Alleen op Haamstede waren in Juli van dit jaar 1000 inkomende en uitgaande pas sagiers. Dit toenemend luchtverkeer maak te een verblijf voor passagiers en personeel noodzakelijk op het vliegveld West-Schou wen en Woensdag 8 Augustus zal de Zeeuwsche .lijn als het ware opnieuw be vestigd worden door de opening van een stationsgebouw met restaurant. Dit gebouw bevat een kantoor voor den stationschef der K.L.M.gelegen aan een hall, waarin de passagebiljetten worden uitgegeven en gecontroleerd. De inrichting van deze pas- sage-afdeeling is zeer eenvoudig en over zichtelijk voor de reizigers, zoodat hier in korten tijd een groot aantal passagiers ge holpen kunnen worden. Voorts is er. een lokaal van den Rijksradiodienst. Aan het stationsgebouw is een ruim restaurant gebouwd, fleurig en prettig ingericht door de firma Mutters. Breede glazen deuren geven toegang tot het terras met tafeltjes en gemakkelijke rieten stoelen, waar de bezoeker een ruimen kijk over het veld ger niet en een schitterend uitzicht op de mooie Schouwensclie duinen. De K.L.M. ste.lde een ervaren beheerder over het restaurant aan, aan keuken en kelder zal niets ontbreken Voor dezen beheerder is aan het station een woning gebouwd, zoodat voortdurend een vertegen woordiger der K.L.M. op het veld aanwe zig zal zijn om inlichtingen te verstrekken.' Zeker zullen niet alleen vliegtuigpassa giers, maar ook. de zomergasten van Haam stede en de Schouwenaars zelf het prettig'e zitje op het vliegveld als een aanwinst beschouwen. De Noord-Bevelandsche brug. De rijkswaterstaat is aldus wordt aan de „N. R. Ct." geschreven gedurende enkele weken bezig met het verrichten van peilingen en metingen in de omgeving van de steigers Wolphaartsdijksche- en Kort- geensche veer, ten behoeve van de brug- verbinding over de Zandkreek. Zooals in de zomervergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werd me degedeeld, waren de plannen ter behande ling in die zitting nog niet gereed en zou men trachten deze voor de najaarsvergade ring, die ongeveer in November a.s. wordt gehouden, gereed te maken. In de 1.1. vergadering werd tevens mede gedeeld dat pogingen worden aangewend om voor de financiering van deze brugver-: binding gelden uit het wegen- en het zes- tig-millioenenfonds te krijgen.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1